Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-08-11, 09:49  
Έκρηξη Νιτρωδών και τώρα τι?????
 
Το avatar του χρήστη vaska
vaska
Member
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος 19-08-11, 09:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Όπως γράφω και στον τίτλο, ενώ θεωρητικά είχα εδώ και 3 - 4 μέρες στρωμένο ενυδρείο (όση αμμωνία και να έβαζα την προηγούμενη, την αμέσως επόμενη μέρα μετρούσα 0 και τα νιτρώδη μου 0), χθες αγόρασα μερικά Γκαπάκια γιατί βασικά με αυτά τα ψάρια ήθελα να ξεκινήσω αλλά και από την λαχτάρα μου να δω κίνηση στο εδώ κι ένα μήνα αδειανό ενυδρείο μου. Επίσης χθες το πρωί έκανα μια γενναία αλλαγή νερού (περίπου το 90%), συμπλήρωσα νερό βρύσης αλλά και αντιχλώριο. Τα ψαράκια μπήκαν αργά το βράδυ περίπου στις 10 η ώρα και σήμερα το πρωί σε μιά μέτρηση ρουτίνας τα νιτρώδη εκτινάχθηκαν στο Θεό.
Τι μπορεί να το προκάλεσε αυτό και πως το αντιμετωπίζω?????, Να κάνω εκ νέου αλλαγή νερού.

Τα ψαράκια πάντως είναι πολύ ζωηρά, ξεπέρασαν το στρες της μεταφοράς και αλλαγής περιβάλλοντος και τρώνε μια χαρά. Επίσης βολτάρουν πια σε όλο το ενυδρείο και όχι μόνο στην επιφάνεια που ήταν χθες.

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Εμφανίσεις: 5379
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 20-08-11, 22:39
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, απλώς μία ερώτηση ακόμη. Πόσος ήταν ο αριθμός των ψαριών που έβαλες με τη μία?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-08-11, 23:51
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηδεν αμμωνια και νιτρωδη εχει και ενα τελειως αστρωτο ενυδρειο που μολις του βαλαμε νερο
Στρωμενο ενυδρειο σημαινει να λειτουργει ο κυκλος του αζωτου και αυτο σημαινει η αμμωνια να οξειδωνεται σε νιτρωδη και τα νιτρωδη στη συνεχεια να οξειδωνονται σε νιτρικα.
Νιτρικα μετρησες?

Λες οτι μετραγες για δυο μερες μηδεν. Τη βιολογια την "ταιζες" μεχρι να μπουν τα ψαρια και να την "ταιζουν" αυτα?

Επισης αν "ταιζει" καποιος τη βιολογια του με λιγοτερους ρυπους (πχ βαζωντας πολυ μικρη ποσοτητα αμμωνιας ή ριχνοντας ελαχιστη τροφη) συγρκιτικα με τους ρυπους που θα παραγουν τα ψαρια που θα βαλει για αρχη, τοτε θα ειναι λειψος ο πληθυσμος των βακτηριων και δεν θα μπορει να καλυψει τους ρυπους των ψαριων.

Το χλωριο σκοτωνει τη βιολογια οπως και πολλα αλλα της επηρεαζουν.
Διαβασε εδω στο κεφαλαιο 3 τους παραγοντες που επιδρουν στη νιτροποιηση
http://nemertes.lis.upatras.gr/dspac...iou%28m%29.pdf


Βαζωντας νερο απο τη βρυση κατευεθειαν μεσα στο φιλτρο σου δεν ειναι οτι καλυτερο για τα βακτηρια.

Πρεπει να εγιναν πολλα λαθη για να εχεις σε 200+ λιτρα τετοια μετρηση

Το ενυδρείο τρέχει 1 μήνα και ουσιαστικά είχε έρθει η ώρα του απ' όσα έχω διαβάσει να στρώσει, τώρα το ότι έβαζα το νερό από τη βρύση κατ' ευθείαν στο φίλτρο πρέπει να έκανε τη ζημιά απ' όσο κατάλαβα. Και βέβαια τάιζα την βιολογία. Κάθε πρωί μετρούσα 0 αμμωνία, έβαζα περίπου 8 ml από φαρμακευτικό διάλυμα αμμωνίας 27% κατ' όγκον, μετρούσα 1/2 ώρα μετά και είχα τιμές >= του 4. Την επόμενη μέρα πάλι 0 η αμμωνία. Τα νιτρώδη είχαν αυξητικές τάσεις μέχρι που ξεπέρασαν το εύρος μέτρησης της API και κατόπιν άρχισαν να πέφτουν μέχρι που μηδένισαν. Στον πρώτο τους μηδενισμό ξαναέβαλα αμμωνία και την επόμενη μέρα πάλι η αμμωνία 0 αλλά και τα νιτρώδη. Νιτρικά πάντα μετράω τα οποία ανέβαιναν συνέχεια μέχρι την αλλαγή του νερού.

Όσο για το λίνκ Upatras, να 'ξερες τι μου θύμησες, ωραίες εποχές στο χημικό. Όταν ένας μηχανικός Η/Υ (εμουά) συναντάει στα εργαστήρια του χημικού την καλή του και αρχίζει να πειράζει αντιδραστήρια η κατάληξη είναι μία και σίγουρη. ΚΑΜΠΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜ και πολύς καπνός.

χαχαχα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, απλώς μία ερώτηση ακόμη. Πόσος ήταν ο αριθμός των ψαριών που έβαλες με τη μία?

Μόνον 6 Γκαπάκια σε 240 λίτρα, μπάλα σε γήπεδο έπαιζαν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 20-08-11 στις 23:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-08-11, 01:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο τρέχει 1 μήνα και ουσιαστικά είχε έρθει η ώρα του απ' όσα έχω διαβάσει να στρώσει, τώρα το ότι έβαζα το νερό από τη βρύση κατ' ευθείαν στο φίλτρο πρέπει να έκανε τη ζημιά απ' όσο κατάλαβα. Και βέβαια τάιζα την βιολογία. Κάθε πρωί μετρούσα 0 αμμωνία, έβαζα περίπου 8 ml από φαρμακευτικό διάλυμα αμμωνίας 27% κατ' όγκον, μετρούσα 1/2 ώρα μετά και είχα τιμές >= του 4. Την επόμενη μέρα πάλι 0 η αμμωνία. Τα νιτρώδη είχαν αυξητικές τάσεις μέχρι που ξεπέρασαν το εύρος μέτρησης της API και κατόπιν άρχισαν να πέφτουν μέχρι που μηδένισαν. Στον πρώτο τους μηδενισμό ξαναέβαλα αμμωνία και την επόμενη μέρα πάλι η αμμωνία 0 αλλά και τα νιτρώδη. Νιτρικά πάντα μετράω τα οποία ανέβαιναν συνέχεια μέχρι την αλλαγή του νερού.
Δεν ειχες δωσει μετρηση νιτρικα και ειχε μεινει ανοιχτο το θεμα.
Απο τις μετρησςις αυτες, φαινεται να εχει πραγματοποιηθει ο κυκλος του αζωτου το ενυδρειο.
Αληθεια ποσα νιτρικα φτανει πριν την αλλαγη?
Η μετρηση των ηψηλων νιτρωδων εγινε αφου ειχε πεθανει καποιο ψαρι?
Που πιστευεις οτι βρισκονται τοσοι πολλοι ρυποι, που μπορουν να ξεπερασουν τη βιολογια ενος ... εστω νεοστρωμενου ενυδρειου, και να ανεβασουν τοσο πολυ τα νιτρωδη, σε ενα αδειο σχεδον ενυδρειο 240 λιτρων με 6 γκαπι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-08-11, 03:30
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

αλλαγη αφου μεινει το νερο στο βαρελι με το αντιχλωριο κανα δυωρο + ...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-08-11, 09:01
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαγη αφου μεινει το νερο στο βαρελι με το αντιχλωριο κανα δυωρο + ...
Γιατι αυτο το 2ωρο;Το αντιχλωριο δρα αμεσα.Αν συνεχισει και κανει αλλαγη απευθειας απο την βρυση,τοτε θα ριχνει αντιχλωριο για ολα τα λιτρα του ενυδρείου και οχι μονο της αλλαγης.Αλλιως μπορει να φτιαχνει τμηματικα σε ενα καθαρο κουβα το νερο της αλλαγης.Δηλαδη,βγαζεις το νερο απο το ενυδρείο και μετα ριχνεις το φρεσκο με τον κουβα(ριχνοντας αντιχλωριο για τα λιτρα του κουβα).Επαναλαμβανεις μεχρι να γεμισει το ενυδρείο.Πιο χρονοβορο μεν,με οικονομία στο αντιχλωριο δε.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-08-11, 09:32
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειχες δωσει μετρηση νιτρικα και ειχε μεινει ανοιχτο το θεμα.
Απο τις μετρησςις αυτες, φαινεται να εχει πραγματοποιηθει ο κυκλος του αζωτου το ενυδρειο.
1) Αληθεια ποσα νιτρικα φτανει πριν την αλλαγη?
2) Η μετρηση των ηψηλων νιτρωδων εγινε αφου ειχε πεθανει καποιο ψαρι?
3) Που πιστευεις οτι βρισκονται τοσοι πολλοι ρυποι, που μπορουν να ξεπερασουν τη βιολογια ενος ... εστω νεοστρωμενου ενυδρειου, και να ανεβασουν τοσο πολυ τα νιτρωδη, σε ενα αδειο σχεδον ενυδρειο 240 λιτρων με 6 γκαπι?
Πολλές οι ερωτήσεις που χρίζουν απάντησης, θα προσπαθήσω να τις απαντήσω

1) Η μεγαλύτερη τιμή σε Νιτρικά που είδα ήταν 40mg/L, αμέσως μετά έκανα αλλαγή νερού και τα Νιτρικά μηδενίστηκαν. Οι μετρήσεις των επόμενων ημερών έδειχναν αυξητικές τάσεις των νιτρικών που είναι και το σωστό.


2) Τις 2 τελευταίες ημέρες μετρούσα 0 Αμμωνία και 0 Νιτρώδη. Πρόσθετα την συνηθισμένη ποσότητα Αμμωνίας και την επόμενη μέρα μετρούσα Αμμωνία και Νιτρώδη πάλι 0. Αυτό για μένα σήμαινε ότι είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία στρωσίματος και ήμουν έτοιμος να βάλω ψάρια. Έκανα λοιπόν την "μεγάλη" αλλαγή νερού το πρωί και το βράδυ της 2ης μέρας έβαλα 6 Γκαπάκια. Όλον αυτόν τον καιρό δεν είχα ψάρια μέσα στο ενυδρείο. Έτσι λοιπόν Το πρωί της επόμενης έκανα μέτρηση ρουτίνας πιό πολύ για να κάνω την μέτρηση και όχι γιατί πίστευα ότι χρειαζόταν μιας και το αμέσως προηγούμενο βράδυ είχα μηδενικές τιμές. Αυτή η μέτρηση έδειξε "έξαρση" των νιτρωδών.

3) Δεν μπορώ να ξέρω, πάντως δεν πιστεύω ότι οφείλεται σε "ρύπους". Πιό πιθανό μου ακούγεται με τον λάθος τρόπο αλλαγής να "σκότωσα" τα βακτήρια Nitrobacter και αυτό που μέτρησα να ήταν η οξείδωση της αμμωνίας από τα Nitrosomonas. Τώρα θα μου πεις ούτε κι αυτό στέκει διότι στο ενυδρείο δεν υπήρχε Αμμωνία που είναι η τροφή των Nitrosomonas.

Τι να πω???? μπερδεύτηκα ο άμοιρος.

Ένας άλλος παράγοντας που δεν πρέπει να παραβλέψουμε είναι η δικιά μου απειρία, αλλά ρε παιδί μου να δεχτώ ότι έκανα λάθος την μέτρηση της 1ης μέρας, έκανα ακριβώς το ίδιο λάθος και στην μέτρηση της 2ης μέρας???? Τι να πω δεν ξέρω, αν και μοιάζει απίθανο δεν είναι αδύνατον.

Οι σημερινές μετρήσεις είναι : Αμμωνία 0,5 (μετά το χτεσινό τάισμα που είχε ανέβει στο 5), Νιτρώδη 1,0 (ενώ χθες είχα 5) και Νιτρικά 10.

Αν τελικά καταλάβατε τι παίχτηκε, πείτε το και σε μένα να μην το επαναλάβω αν και ξαναλέω τελικά είμαι πεισμένος ότι ο τρόπος της αλλαγής νερού είναι λάθος.


Πάντως για καλό και για κακό σήμερα πήρα μπόλι από φίλο και το μεσημέρι θα ξαναμετρήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-08-11, 14:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι αυτο το 2ωρο;Το αντιχλωριο δρα αμεσα.Αν συνεχισει και κανει αλλαγη απευθειας απο την βρυση,τοτε θα ριχνει αντιχλωριο για ολα τα λιτρα του ενυδρείου και οχι μονο της αλλαγης.Αλλιως μπορει να φτιαχνει τμηματικα σε ενα καθαρο κουβα το νερο της αλλαγης.Δηλαδη,βγαζεις το νερο απο το ενυδρείο και μετα ριχνεις το φρεσκο με τον κουβα(ριχνοντας αντιχλωριο για τα λιτρα του κουβα).Επαναλαμβανεις μεχρι να γεμισει το ενυδρείο.Πιο χρονοβορο μεν,με οικονομία στο αντιχλωριο δε.
Το νερο εκτος απο χλωριο εχει και αερια που χρειαζεται να μεινει αρκετα το νερο για να φυγουν. Η αεραντλια βοηθαει να γινει πιο γρηγορα η διαδικασια.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%E5%F1%E9%E1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-08-11, 15:44
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Στην αλλαγη νερου,90% που εκανες, το νερο ηταν απο πριν αποχλωριομενο;


Τωρα ειδα οτι εχει απαντηθει,sorry!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 21-08-11, 17:10
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Νέες μετρήσεις
Μέτρησα το πρωί κατά τις 8:00 πριν βάλω το μπόλι
ΑΜΜΩΝΙΑ 0,25
ΝΙΤΡΩΔΗ 1,00
ΝΙΤΡΙΚΑ 10,00

Μέτρησα και τώρα 9 ώρες μετά την εισαγωγή μπολιού κι έχω

ΑΜΜΩΝΙΑ 0,00
ΝΙΤΡΩΔΗ 1,00
ΝΙΤΡΙΚΑ 10,00

Ενώ η αμμωνία μηδένισε, τα νιτρώδη και τα νιτρικά αμετάβλητα, οπότε τάισα κανονικά αμμωνία και θα περιμένω τις εξελίξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-08-11, 09:10
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
.....οπότε τάισα κανονικά αμμωνία και θα περιμένω τις εξελίξεις.
θελω να πιστευω οτι δεν εχεις ψαρια μεσα ..
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-08-11, 09:30
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω να πιστευω οτι δεν εχεις ψαρια μεσα ..
Τελικά είναι ελάττωμα αυτό έτσι???? Διαβάζετε 2 από τα 40 πόστ και πετάτε το μαργαριτάρι.

Φίλε μου χωρίς ίχνος προσωπικής αντιπαράθεσης, κάνε έναν κόπο και διάβασε τα όσα έχουν γραφτεί μέχρι τώρα και αν έχεις απορίες ή έχω γράψει κάπου ασάφειες, με μεγάλη μου χαρά να σου τις απαντήσω.
-------------------------
Σημερινές μετρήσεις

ΑΜΜΩΝΙΑ 2,00
ΝΙΤΡΩΔΗ 0,00
ΝΙΤΡΙΚΑ 10,00

Η αμμωνία είναι προφανώς κατάλοιπο του χθεσινού ταΐσματος (χθες 1 ώρα μετά το τάισμα μέτρησα 5), τα νιτρώδη μηδένισαν και τα νιτρικά αμετάβλητα (φαντάζομαι είναι και το μέγεθος του ενυδρείου που παίζει ρόλο στην αργή αύξηση των νιτρικών - αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Και τώρα κρίσιμη ερώτηση: Αν και το βράδυ που θα επιστρέψω μετρήσω Αμμωνία και Νιτρώδη 0, βάζω πάλι τα ψάρια μέσα ή θα έχω τπτ δυσάρεστες εκπλήξεις πάλι???

Να περιμένω ακόμη μια μέρα να βεβαιώσω την σταθερότητα του συστήματος ή θα είμαι οκ???

Για πείτε οι έμπειροι παρακαλώ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 22-08-11 στις 09:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-08-11, 11:17
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά είναι ελάττωμα αυτό έτσι???? Διαβάζετε 2 από τα 40 πόστ και πετάτε το μαργαριτάρι.
Εισαι ατυχος δυστυχως....τα ειχα διαβασει(αλλωστε ποτε δεν διαβαζω τα μισα μονο), απλα ομως με τοσα μαργαριταρια που διαβασα εδω μεσα μεχρι που εφτασα να αμφιβαλω και το αν εχεις βγαλει τα ψαρια....

Φίλε μου χωρίς ίχνος προσωπικής αντιπαράθεσης, κάνε έναν κόπο και διάβασε τα όσα έχουν γραφτεί μέχρι τώρα και αν έχεις απορίες ή έχω γράψει κάπου ασάφειες, με μεγάλη μου χαρά να σου τις απαντήσω.

Καλη συνεχεια....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-08-11, 16:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερινές μετρήσεις

ΑΜΜΩΝΙΑ 2,00
ΝΙΤΡΩΔΗ 0,00
ΝΙΤΡΙΚΑ 10,00

Η αμμωνία είναι προφανώς κατάλοιπο του χθεσινού ταΐσματος (χθες 1 ώρα μετά το τάισμα μέτρησα 5), τα νιτρώδη μηδένισαν και τα νιτρικά αμετάβλητα (φαντάζομαι είναι και το μέγεθος του ενυδρείου που παίζει ρόλο στην αργή αύξηση των νιτρικών - αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Και τώρα κρίσιμη ερώτηση: Αν και το βράδυ που θα επιστρέψω μετρήσω Αμμωνία και Νιτρώδη 0, βάζω πάλι τα ψάρια μέσα ή θα έχω τπτ δυσάρεστες εκπλήξεις πάλι???

Να περιμένω ακόμη μια μέρα να βεβαιώσω την σταθερότητα του συστήματος ή θα είμαι οκ???

Για πείτε οι έμπειροι παρακαλώ!!!
Βαλτα καλυτερα αυριο και τσεκαρε παλι.
Τροφη στα ψαρια συγκρατημενη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-08-11, 16:53
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλτα καλυτερα αυριο και τσεκαρε παλι.
Τροφη στα ψαρια συγκρατημενη.

Κάτι τέτοιο είχα κι εγώ στο μυαλό μου, όσο για φαΐ εκτός της πρώτης φοράς που δεν ήξερα τι ποσότητα έπρεπε να ρίξω, προσπαθώ να ρίχνω τόσο ώστε να μην πέφτει πολύ στον βυθό αφάγωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-08-11, 16:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε στην πορεια και κανενα applesnail να "καθαριζει" απο τα περισσευματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 22-08-11, 17:08
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε στην πορεια και κανενα applesnail να "καθαριζει" απο τα περισσευματα.

Είναι στα υπ' όψιν. Κάτσε όμως πρώτα να το ξεκινήσουμε σιγά σιγά, να βρούμε ριζούλες και φυτά, και όλα θα γίνουν. ¶λλωστε το χόμπι είναι της υπομονής.

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 22-08-11, 17:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ενυδρειο τι κατασκευης ειναι?
Diy? Moνος σου?
Εταιρειας?
Μεταχειρισμενο ή καινουριο το πηρες?
-------------------------
Πληροφοριες για το φιλτρο?
Υλικα? ποσοτητα? ροη?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-08-11 στις 17:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 22-08-11, 17:50
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο τι κατασκευης ειναι?
Diy? Moνος σου?
Εταιρειας?
Μεταχειρισμενο ή καινουριο το πηρες?
-------------------------
Πληροφοριες για το φιλτρο?
Υλικα? ποσοτητα? ροη?

Είναι της ferplast το Dubai 120. Καινούριο μαζί με το έπιπλό του και το εσωτερικό του φίλτρο. Για το φίλτρο πέραν του ότι έχει ονομαστική ροή 700 λίτρα την ώρα (και αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό) άλλα στοιχεία δεν έχω να σας δώσω. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα περάσω σε εξωτερικό αλλά αυτό θα γίνει αργότερα διότι έπεσαν όλα τα έξοδα μαζεμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 22-08-11, 18:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι της ferplast το Dubai 120. Καινούριο μαζί με το έπιπλό του και το εσωτερικό του φίλτρο. Για το φίλτρο πέραν του ότι έχει ονομαστική ροή 700 λίτρα την ώρα (και αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό) άλλα στοιχεία δεν έχω να σας δώσω. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα περάσω σε εξωτερικό αλλά αυτό θα γίνει αργότερα διότι έπεσαν όλα τα έξοδα μαζεμένα.
ΟΚ, ρωτησα για εξακριβωση της ποιοτητας της σιλικονης πιο πολυ.

Το φιλτρο ειναι οριακο απο ροη για 240 λιτρα ενυδρειο.
Για νιτροποιηση ΟΚ, αλλα απο κυκλοφορια του νερου μεσα στη γυαλα δεν φτανει απο μονο του αναλογα και τα ειδη που θα φιλοξενει φυσικα.
Αλλα οπως και να εχει, πρεπει να μην υπαρχουν νεκρα "σημεια" και να εχει καλη κυκλοφορια πανω στο βυθο για αποφυγη συσσωρευσης οργανικων και βυθισης τους παραιτερω μεσα στο βυθο.
Αν εχει χωρο ωστο για πολλα και καλα υλικα ειναι ΟΚ αλλα θα χρειαστει βοηθεια απο καποιο κυκλοφορητη μεσα στο ενυδρειο.

Τι υλικα εχει και τι ποσοτητα?
Θα μπορουσες να αναβαθμισεις αρχικα σε αυτον τον τομεα την φιλτρανση και δεν θα ειναι μεγαλο το κοστος (εως μηδαμινο).
-------------------------
Καποιο λινκ με τις προδιαγραφες του φιλτρου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-08-11 στις 18:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 22-08-11, 18:34
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Το είδε έμπειρος φίλος και μου είπε ότι και από ροή αλλά και από ανατάραξη είναι οκ. Οι όποιες δικές μου ενέργειες θα γίνουν προς την κατεύθυνση του εξωτερικού φίλτρου όταν με το καλό έρθει η ώρα. Προς το παρών πάμε όπως είμαστε και με μικρή ιχθυοφόρτιση.

Πάντως επειδή δεν είχε κανενός είδους έντυπο που ν' αναφέρει τα λίτρα της κυκλοφορίας, έστειλα mail στην εταιρία και περιμένω απάντηση με πλήρη στοιχεία.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 22-08-11, 19:56
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερο εκτος απο χλωριο εχει και αερια που χρειαζεται να μεινει αρκετα το νερο για να φυγουν. Η αεραντλια βοηθαει να γινει πιο γρηγορα η διαδικασια.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%E5%F1%E9%E1
Σπυρο κατα την γνωμη μου,αν αφησεις την βρυση να τρεξει για 2-3 λεπτα πριν παρεις το νερο για το ενυδρείο,δεν εμφανιζονται φυσαλιδες στο ενυδρείο.Εγω με αυτο το τροπο δεν εχω τετοιο προβλημα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 22-08-11, 20:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο κατα την γνωμη μου,αν αφησεις την βρυση να τρεξει για 2-3 λεπτα πριν παρεις το νερο για το ενυδρείο,δεν εμφανιζονται φυσαλιδες στο ενυδρείο.Εγω με αυτο το τροπο δεν εχω τετοιο προβλημα.
Δεν εχει να κανει με το "πρωτο" νερο που ερχεται.
Τα αερια εινα μεσα σε ολο το νερο του δικτυου.
Φυσικα ανα περιοχες μπορει να διαφερει.
Κανε ενα πειραμα. Βαλε σε ενα δοχειο νερο απο τη βρυση μετρα πεχα και μετα απο 6 ωρες ξαναμετρα.

Διαβασε και εδω:
More in Depth pH Information:
Another point to pH is tap water or well water pH when drawn will often gas out (sometimes referred to as “gassing out”). This is trapped CO2 gas in the tap water (also Hydrogen Sulfite as well) that will slowly gas out of the water if allowed to sit.
What I mean is you will get a sample of tap/well water then immediately test it and get a result such as 6.5 that can rise to 7.0 or higher over the next hour as CO2 gasses out, if there are carbonates (KH) in the water (even more common in well water from my experience), the pH will rise (sometimes appreciably).
This is noteworthy in testing your tap water as you will NOT get accurate tap water pH readings if you test your water immediately after drawing it from the tap, it is best to wait at least one hour. This gassing out does NOT affect GH or KH as these are minerals that remain in the water.
http://www.americanaquariumproducts.com/AquariumKH.html
-------------------------
Και εδω
http://www.thekrib.com/Diseases/gas-bubble.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-08-11 στις 20:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 22-08-11, 21:01
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Θα το δοκιμασω Σπυρο γιατι μου κινησες την περιεργια και θα σου πω.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-08-11, 14:04
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Σαν πολύ δεν είναι να μετράς 5 αμμωνία 1 ώρα μετά το τάισμα; Μήπως θέλει και άλλο στρώσιμο, να είσαι σίγουρος;
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-08-11, 15:33
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν πολύ δεν είναι να μετράς 5 αμμωνία 1 ώρα μετά το τάισμα; Μήπως θέλει και άλλο στρώσιμο, να είσαι σίγουρος;

Τάισμα των βακτηριδίων με αμμωνία εννοώ. Πάντα αυτή ήταν η τιμή που έπαιρνα 1 ώρα μετά την προσθήκη αμμωνίας.

Τέλος πάντων από χθες το πρωί είμαστε σταθερά 0 και σε αμμωνία αλλά και σε Νιτρώδη, οπότε τα ψαράκια ξαναμπήκαν και δείχνει ότι όλα βαίνουν καλώς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμπεράσματα μετά από Έκρηξη Θερμοστάτη! Alex_Salonica Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 46 30-12-09 17:17
και τώρα τι; chemical mac Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 5 24-07-09 12:58
Τώρα Τι? paraskevi_gr Γατόψαρα Ν. Αμερικής 9 17-05-08 01:01
Θερμοστάτης. Έκρηξη giokreta Γλυκό νερό - Γενικά 5 15-10-05 13:03
Έκρηξη DIY CO2 Archon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 21-11-04 09:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09701 seconds with 15 queries