Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-09-10, 11:00   #1
Αγορά νέου ενυδρείου-Απορίες
 
Το avatar του χρήστη vrillgr
vrillgr
Member
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 32

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vrillgr Ο χρήστης vrillgr δεν είναι συνδεδεμένος 28-09-10, 11:00
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειας σας. Αν και είμαι αρκετό καιρό μέλος στο φόρουμ ωστόσο είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω ενεργά. Η αλήθεια είναι ότι πλέον έχετε δημιουργήσει μια απίστευτη βάση δεδομένων πάνω σε ενυδρειακά θέματα η οποία με έχει κάνει πολύ σοφότερο στο χόμπι και σας ευχαριστώ για αυτό!

Ξεκινώντας λοιπόν με ένα ενυδρείο 96λτ χωρίς ουσιαστικά να έχει κάποια ιδιαίτερη ταυτότητα (προς το φυτεμένο θα έλεγα περίσσοτερο και κοινωνικό) θέλησα να προχωρήσω στην αγορά ενός μεγαλύτερου. Αυτό που σκέφτομαι και σχεδόν έχω καταλήξει είναι το rio 240. Ωστόσο επειδή είμαι λίγο υπερβολικός με το θέμα ασφάλεια θα ήθελα να σας ρωτήσω ιδιαίτερα εσεις που το έχετε πολλά χρονια ποια είναι η αποψη σας?
Να σημειώσω μόνο ότι αυτό που με ενδιαφέρει (αποκλειστικά και μόνο) είναι μονάχα να μην ανοίξει και σφουγγαρίζω νερά. Έχω διαβάσει αρκετα σχετικά posts τα οποία με κάλυψαν όσο αφορά στο φίλτρο του και το θερμοστάτη του, τις δυνατότητες προσθηκών και βελτιώσεων, αλλά όχι όσον αφορά στην πλαστική κόντρα που φαίνεται να έχει και την ασφάλεια που προσφέρει (κάπου διάβασα ότι δεν είναι απλά πλαστική και έχει και κάποιο μέταλλο μέσα).

Σημείωση: το ενυδρείο σίγουρα δεν θα έχε πέτρες μέσα και δεν προτίθεμαι να το ενισχύσω με extra κόντρες (αλλες προσθήκες θα κάνω-ανεμιστήρες, φωτισμός, κ.α).
με χαρά να σας δώσω οποιαδήποτε αλλη πληροφορία για το στήσιμο που σκέφτομαι αν θεωρείται ότι θα βοηθήσει.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων (και ελπίζω να εκανα post στην σωστή κατηγορία)
Εμφανίσεις: 3635
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-10, 11:57
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ασφάλειας όσον αφορά τα εργοστασιακά ενυδρεία, πόσο μάλλον που τα Juwel είναι γερμανικά, χωρίς να αποκλείεται βέβαια η πολύ μικρή πιθανότητα, αστοχίας υλικού, κολλήσεως, κλπ., η οποία φυσικά δεν μπορεί να αποκλειστεί για οτιδήποτε αγοράζουμε!!!

Αυτό για την πλαστική κόντρα που έχει και αν έχει κάποιο σίδεσο μέσα δεν το έχω ακούσει, όταν πάω σπίτι μπορώ να του ρίξω μια ματιά, δεν θυμάμαι κάν αν η πλαστική κόντρα είναι κοίλη από κάτω.

Το δικό μου RIO125 το τρέχω 4 χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα!!!

Οι πέτρες που αναφέρεις, αν δεν ακουμπούν στα τζάμια δεν δημιουργούν πρόβλημα, ίσα ίσα που μειώνουν τον όγκο του νερού και κατ' επέκταση την υδροστατική πίεση στα τζάμια!!!

Και καλώς ήρθες!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-10, 12:27
Το avatar του χρήστη vrillgr
vrillgr Ο χρήστης vrillgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

επέλεξα τα juwel ακριβώς γιατί οι περισσότεροι χομπίστες έχουν γράψει θετικά σχόλια. Ωστόσο σε ορισμένα σχετικά θέματα διάβασα (κυρίως για rio 180) ότι τα τζάμια με το καιρό έκαναν κάποια κοιλια. Για να είμαι ειλικρινής δε βρήκα αναλογο post για τα rio 240 όπου τα λίτρα είναι περισσότερα και κατ' επέκταση η πίεση μεγαλύτερη. Ειδικότερα έχει πέσει στην αντίληψη κάποιου κατόχου rio 240 κάτι τέτοιο ή είμαι υπερβολικός με το θέμα κόντρες. Επίσης μήπως γνωρίζει κανείς ποσά χιλισοστά είναι το πάχος των γυαλιών του 240?


Σημ:βεβαια όπως λες και εσύ thanasisg η αστοχία υλικών μπορεί να συμβεί οπουδήποτε....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-10, 12:39
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Και στο δικό μου 125 στον μέσο της μεγάλη πλευράς (εκεί που ακριβώς είναι η πλαστική κόντρα) έχει ένα βέλος κάμψης (κοιλιά) 2-3mm , δεν είναι αφύσικο κάτι τέτοιο και δεν πρέπει να σε παραξενεύει!! Όσο πιο μακρύ και όσο πιο ψηλό το ενυδρείο τόσο πιο εμφανής θα είναι αυτή η κοιλιά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-10, 19:16
Το avatar του χρήστη vrillgr
vrillgr Ο χρήστης vrillgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

η αλήθεια είναι οτι ειμαι πολύ προβληματισμενος γιατι αλλο να μαζεύεις νερά στα 80 λτ που εχω και αλλω στα 240. ρωτώντας στο pet city για τα anubias τα οποια προσφέρουν μια εκδοση με πλαστικη κόντρα σαν τα ριο και μια πιο ακριβη με γυαλινες κοντρες στα ιδια περιπου λιτρα νομ΄ζω 4 (2 πλατος και μια 2 μήκος) μου είπαν ότι απο αποψη ασφάλειας δεν συγκρίνονται οι γυαλινες. θα μου πειτε οτι αλλο 4 και αλλο 1, αλλα η αληθεια είναι οτι τα φοβάμαι τα κινεζικα και οι τιμες ειναι πολυ κοντα με τα ριο αν εκμεταλλευτω καποιες προσφορες. καποιος με ριο 240 ειχε κανενα προβλημα με στεγανοτητα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-10, 09:44
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Δύο χρόνια στο φόρουμ έχω διαβάσει για 2 ή 3 περιπτώσεις συμφορουμιτών που τους άνοιξαν τα ενυδρεία. Είναι θέμα τύχης!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-10, 12:59
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Eγω εγω εγω ....δεν εχω !!! Καλη κατασκευη το εχω 2 χρονια Γαιδουρι και εχει κανει και αρκετες βολτες !

Η juwel οταν το πηρα εγω εδεινε εγγυηση 5 χρονια για σπασιμο ενυδρειου εαν παταει πανω στην βαση της . Οποτε μην φοβασαι .... οσο για κοιλια ... μην γελασετε αλλα εγω εχω παρατηρηση μια ελαφρια κοιλια προς τα μεσα ....ισως ειναι η ιδεα μου βεβαια !!!
Παντως αν πας για 240 καλυτερα τα 300
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-10, 13:18
Το avatar του χρήστη vrillgr
vrillgr Ο χρήστης vrillgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

φίλε roussaks μακάρι να πήγαινα και για 400 αλλά 240 είναι το μέγιστο που μπορώ να βάλω πριν αρχίσει η μουρμούρα στο σπίτι.

πολύ ενθαρυντική η απάντηση σου και νομίζω ότι 5 χρόνια εγγύηση είναι πολύ καλά και 2 χρονια θεωρώ ότι αν ηταν κατί κακό θα στο έβγαζε. Λοιπόν αν δεν ακούσω αρνητική αποψη το κλείνω αύριο να προλάβω και μια προσφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-10, 13:19
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως αν πας για 240 καλυτερα τα 300
Αυτό είναι αυτονόητο.......... όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-09-10, 13:25
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Στο μηκος ειναι ιδια στο υψος και στο βαθος αλλαζουν ....
Αχ αυτη η μουρμουρα ... μας κοβει τα φτερα ...σε καταλαμβαινω !!!!!!
Α! τον θερμοστατη μονο προσεξε , χανει λιγο ...βεβαια αυτο αμα βαλεις δισκους μεσα που θελουν 29-30ο ολα τα αλλα τα καλυβει !!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-09-10, 14:54
Το avatar του χρήστη vrillgr
vrillgr Ο χρήστης vrillgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

μικρές κιχλίδες σκέφτομαι προς κ.αμερική μεριά. δίσκους δε με παίρνει. αλλα τον θερμοστάτη επειδή έχω ακούσει πολλούς από εδώ να έχουν θεμα σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω από την αρχή με κάποιον jagger μαλλον. thanasisg τσέκαρες μήπως η κόντρα εκτός από πλαστικό περιλαμβάνει και κανενα άλλο υλικό μέσα που λέγαμε χθες?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-09-10, 14:58
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Στο δικο μου οχι ...μονο οτι ενονετε με ολο το πλαισιο και το κρατα δεμενο ακομα καλυτερα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-09-10, 15:25
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vrillgr Εμφάνιση μηνυμάτων
thanasisg τσέκαρες μήπως η κόντρα εκτός από πλαστικό περιλαμβάνει και κανενα άλλο υλικό μέσα που λέγαμε χθες?

Sorry, το ξέχασα. Θα το δω και θα σου πω αργά το βράδυ ή αύριο το πρωί το αργότερο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-09-10, 15:49
Το avatar του χρήστη vrillgr
vrillgr Ο χρήστης vrillgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

ευχαριστώ με βοηθήσατε αρκετά
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-09-10, 21:18
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vrillgr Εμφάνιση μηνυμάτων
thanasisg τσέκαρες μήπως η κόντρα εκτός από πλαστικό περιλαμβάνει και κανενα άλλο υλικό μέσα που λέγαμε χθες?
Το κοίταξα, τελικά δεν έχει καμία μεταλική κόντρα ή κάτι ανάλογο. Είναι απλά ένα αρκετά παχύ κομμάτι πλαστικού σχήματος "Π".
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-09-10, 22:01
Το avatar του χρήστη vrillgr
vrillgr Ο χρήστης vrillgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

thanks, λογικα θα ειναι αρκετο εφοσον ειναι παχύ. θα προχωρησω στην αγορά και θα εμπιστευτω το ονομα της juwel και βλεπουμε...
ευχαριστώ και παλι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για Νέο Ενυδρείο-Αγορά σωστού εξοπλισμού endymion Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-05-10 22:49
Νέος - αγορά ενυδρείου mpampis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 04-04-09 14:44
Αγορά αντίστροφης όσμωσης ...πολλές απορίες alexinio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 12-08-08 09:52
Αγορά νέου ενυδρείου panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 2 24-03-08 14:00
Αγορά νέου ενυδρείου // τιμες, διαστάσεις maria_nik Γλυκό νερό - Γενικά 2 25-11-04 22:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05159 seconds with 13 queries