Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-18, 15:20
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή Πρόβλημα με αλγη

Καλησπέρα.. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί με έχει κούρασει πολύ η κατάσταση...
Παραθέτω τη φορμα:

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:240
Τυπος ενυδρειου :Με χρυσοψαρα
Χρονος λειτουργιας:1 χρονος
Υποστρωμα και ποιο:απλό χαλικι
Φωτισμος :εργοστασιακός led της juwel 2*29 watt (νομίζω)
Φωτοπεριοδος:8 ώρες
Παροχη CO2:οχι
Χρηση excel:οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:τιποτα
Ταμπλετες λιπανσης:μια φορά sera
Προγραμμα λιπανσης:
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):2 φορές την εβδομάδα από 30 λιτρα
Θερμοκρασια:25
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:σχεδον μη μετρήσιμα <5
ΡΟ4:
Fe:
ΡΗ:
KH:
GH:
Φιλτρανση:εσωτερικο φίλτρο της juwel
Ιχθυοφορτιση :4 χρυσοψαρα
Ειδη φυτων:valisneria gigantea, ντοματια, ανουμπιες νανα
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):
Περιγραφη αλγης:καφέ πράσινη άλγη, στα τζάμια και στα φυτά.
Ποτε εμφανιστηκε:Από την αρχή.
Αλλα σχολια:Το ενυδρείο είναι σ'αυτη την κατάσταση από την αρχή της λειτουργίας του. στην αρχή υπήρχαν περισσότερα ψάρια τα οποία δόθηκαν.. Στρωθηκε με μπόλι από το παλιό ενυδρείο. Δεν έχω μετρήσει σχεδόν ποτέ νιτρικά, κάτι το οποίο με έχει προβληματισει.. Το πρώτο εξάμηνο είχε μόνο ανουμπιες οι οποίες έγιναν μέσα στην άλγη.
Σκέφτομαι να αλλάξω φωτισμό γιατί έχω την εντύπωση πως από κει ξεκινά το πρόβλημα.. Πριν το κάνω θα ήθελα τη γνώμη σας.. Ευχαριστώ πολυ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180925_160031.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  27,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-18, 16:31
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Νομίζω ένας παράγοντας που συμβάλλει στην ύπαρξη άλγης στο ενυδρείο σου είναι το φως. Για ένα low tech ενυδρείο είναι πολλά τα 58 watt. Αν μπορείς κατάργησε την μια λάμπα.

Ωστόσο, δεν ξέρω αν είναι το σωστότερο που θα μπορούσες να κάνεις καθώς δεν είμαι και έμπειρος όπως άλλοι εδώ μέσα. Πάντως δοκίμασε το.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-18, 16:47
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Καλησπέρα κ σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
Κι εγώ εκεί καταλήγω αλλά δεν είμαι σίγουρη.. Το πρόβλημα είναι πως με μια λάμπα δεν δουλεύει το φωτιστικό.. Επίσης ξέρεις με ποιες μπορώ να τις αντικαταστήσω χωρίς να έχω άλλα προβλήματα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-18, 17:12
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Εξαρτάτε με το τι λάμπες έχεις τώρα, εγώ για παράδειγμα έχω 2 24 watt συνολικά κολλημένες μεταξύ τους. Λογικά θα πρέπει να πάρεις 2 ίδιου τύπου με αυτές που έχεις τώρα, απλά ξεχωριστά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-18, 17:53
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Ξεχωριστές είναι αλλά άμα αφαιρέσεις τη μια δεν ανάβει η άλλη... Βασικά να υποθέσω πως κοιτάζω για led t5? (υπάρχει κάτι τέτοιο και κοιτάζω watt Kelvin lumen? Να είναι πιο χαμηλός φωτισμός μεν αλλά να μπορείς να κρατήσεις κ καμία βαλισνερια...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-18, 17:54
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Το φως δεν ειναι απαραιτητα η μονη αιτια..
Εγω βλεπω μικρες αλλαγες νερου ας πουμε..μπορει να χεις και συσσωρευμενα οργανικα στο υποστρωμα,κανεις σκουπα βυθου καθολου;
Εφοσον εχεις και χρυσοψαρα που ναι "βρωμικα" ψαρια,θα λεγα 120 λιτρα αλλαγη ανα βδομαδα θα ταν το ιδανικο.
Δεν ξερω το φιλτρο σου αν επαρκει επισης...
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-18, 21:27
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Σκούπα βυθού κάνω κάθε φορά.. Από τα νιτρικά δε θα φαινόταν κάτι; επίσης πριν από καιρό που πάλι προσπαθούσα να το αντιμετωπίσω έκανα όντως πολύ μεγάλες αλλαγές αλλά και πάλι τίποτα... Και όπως προείπα η συγκεκριμένη άλγη υπάρχει από την αρχή που λειτούργησε οπότε σίγουρα δεν είχε απόβλητα κτλ.. Να σκεφτείς νόμιζα στην αρχή πως πρόκειται για την καφέ που συνήθως παρουσιάζεται στα ενυδρεία που πρώτο λειτουργούν.. Όμως δεν...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-18, 23:13
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα..το θεμα ειναι πως δεν μπορεις να αφηνεις την αλγη απλως να υπαρχει στο ενυδρειο δεν θα φυγει μονη της..βγαλε ολα τα φυτα εξω,απολυμανε με νερο+χλωρινη 19/1 βουτωντας τα μεσα για κανα 5λεπτο κι οτι εχει χαλασει πεταμα..καθαρισμα τζαμια υποστρωμα οπου εχει αλγη..απο κει και περα συνεχισε με πιο μεγαλες αλλαγες νερου,καθαρισε μια και το φιλτρο και θα μπορουσε να μην αναψεις φωτα για καμια βδομαδα..δε νομιζω να παθουν κατι τα ψαρια..
Τωρα για το αν ο φωτισμος σου ειναι ενταξει ή οχι,ας σου πει τη γνωμη του καποιος αλλος που χει ενυδρειο με χρυσοψαρα..αν γινοταν να αναβες μονο τη μια λαμπα θα ταν σουπερ αλλα μαλλον αυτο δεν γινεται με το υπαρχον ballast..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-18, 23:52
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα..το θεμα ειναι πως δεν μπορεις να αφηνεις την αλγη απλως να υπαρχει στο ενυδρειο δεν θα φυγει μονη της..βγαλε ολα τα φυτα εξω,απολυμανε με νερο+χλωρινη 19/1 βουτωντας τα μεσα για κανα 5λεπτο κι οτι εχει χαλασει πεταμα..καθαρισμα τζαμια υποστρωμα οπου εχει αλγη..απο κει και περα συνεχισε με πιο μεγαλες αλλαγες νερου,καθαρισε μια και το φιλτρο και θα μπορουσε να μην αναψεις φωτα για καμια βδομαδα..δε νομιζω να παθουν κατι τα ψαρια..
Τωρα για το αν ο φωτισμος σου ειναι ενταξει ή οχι,ας σου πει τη γνωμη του καποιος αλλος που χει ενυδρειο με χρυσοψαρα..αν γινοταν να αναβες μονο τη μια λαμπα θα ταν σουπερ αλλα μαλλον αυτο δεν γινεται με το υπαρχον ballast..

Ξέρεις γιατι έχω κουραστεί πολύ...γιατί τα έχω κάνει αυτά...χλωρίνη δεν έχω βάλει να πω την αλήθεια αλλα συνέχεια με μια σπάτουλα είμαι και καθαρίζω τζαμια...(δεν ξέρω πως λέγεται το εργαλείο )...χαλίκι έβγαλα...τζαμια καθάρισα...φιλτρο το ίδιο...τα φυτά επίσης...Τετάρτη κάνω την μια αλλαγή νερού και μέχρι το Σάββατο ή την Κυριακή που κάνω την δεύτερη έχει ήδη πιασει άλγη...Δεν ξέρω τι συμβαίνει,γι αυτό λέω πως μάλλον φταίει ο φωτισμος.
Για τα νιτρικά μέτρησα με 2 διαφορετικά τεστ για σιγουριά γιατί μου φανηκε περίεργο το σχεδόν 0...και τέτοια τιμή εχω μήνες τωρα...εκτος απο μια φορά που έλειπα και έγινε αλλαγη μετα απο 10 μέρες (που και πάλι στο 10 ήταν)...

Μάλλον θα πάρω μια λάμπα μαζί μου και θα πάω σε κάποιο ηλεκτρολογικό κατάστημα να δω τι θα μου πουν (ποιες λάμπες υπάρχουν κτλ),αν και απο μια γρηγορη ματια που έριξα βγαίνει το κόστος περίπου στα 30 ευρω για τη μια λάμπα γι αυτό ρωτάω απο πριν..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-18, 11:30
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Με τη χλωρινη γινονται καινουρια πιστεψε με!
Προσοχη στη δοσολογια ομως κι επισης στο ξεπλυμα με 3πλη δοση prime μετα να μεινουν μεσα κανα μισαωρο..
Για τις βαλισνεριες δε ξερω ισως τις καψει..

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-09-18, 12:00
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Καλημέρα. Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου;
Έχει ύψος 55εκ; Με την μικρή εμπειρία που έχω , θα έλεγα ότι ίσως να μην φταίει ο φωτισμός ή να μην είναι τουλάχιστον μόνο αυτό. Θα βοηθούσε πάρα πολύ αν ανέβαζες κάποιες φωτογραφίες. Να φανταστείς σε μικρότερο ενυδρείο από το δικό σου έχω 2*39 watt, 6400 κελβιν η μία και 4000 η άλλη.Καφέ δεν έχω καθόλου και λίγη green spot,είναι κατά την άποψη μου (και σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει) από τα σκαμπανεβάσματα του CO2.
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-09-18, 13:36
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τη χλωρινη γινονται καινουρια πιστεψε με!
Προσοχη στη δοσολογια ομως κι επισης στο ξεπλυμα με 3πλη δοση prime μετα να μεινουν μεσα κανα μισαωρο..
Για τις βαλισνεριες δε ξερω ισως τις καψει..

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δηλαδή λες να βάλω τη χλωρίνη με τα φυτά μέσα;μόνο μια φορά έχω κάνει απολύμανση με χλωρινη κι αυτο επειδή υπήρχε ασθένεια.. Στην έσχατη θα το κάνω, έλεγα μήπως τα φυτά πρέπει να βγουν.. Αν όμως δεν έχω βρει την αιτία φοβάμαι μήπως αυτό είναι προσωρινό κ μετά πάλι απ την αρχή..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matista Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου;
Έχει ύψος 55εκ; Με την μικρή εμπειρία που έχω , θα έλεγα ότι ίσως να μην φταίει ο φωτισμός ή να μην είναι τουλάχιστον μόνο αυτό. Θα βοηθούσε πάρα πολύ αν ανέβαζες κάποιες φωτογραφίες. Να φανταστείς σε μικρότερο ενυδρείο από το δικό σου έχω 2*39 watt, 6400 κελβιν η μία και 4000 η άλλη.Καφέ δεν έχω καθόλου και λίγη green spot,είναι κατά την άποψη μου (και σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει) από τα σκαμπανεβάσματα του CO2.
Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 121*55*41 (55 ύψος) ..πως ελέγχεις το co2 σε ένα ενυδρείο; στο συγκεκριμένο δε με ενδιαφέρουν τα φυτά.. Στην ουσία τα έχω για να υπάρχουν κ για να είμαι ειλικρινής τα έβαλα 1ον για να είναι κάπως πιο φυσικός ο χώρος κ 2ον μήπως γίνει καλύτερη η κατάσταση με την άλγη.. Αλλά τίποτα... Στο δικό σου έχεις αρκετά;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 26-09-18 στις 13:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-09-18, 14:47
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Το co2 μπορείς να το τσεκάρεις με drop checker.Είναι 1 γυάλινο φυαλίδιο (συνήθως) το οποίο είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε να δημιουργείται ένα διαμέρισμα το όποίο δεν έρχεται σε επαφή με το νερό του ενυδρείου.
Χρειάζεσαι επίσης υγρό μέτρησης Ph και διάλυμα με KH 4.
https://www.ebay.com/itm/Aquarium-Aq...8AAOSwd~RZXIWW
Υπάρχει και τεστ νερού Co2
http://aquaclubdesign.com/tetra-test...e-2x10-ml.html
Εγώ προσωπικά έχω drop checker. Αλλά απο την στιγμή που δεν θέλεις τα φυτά, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να βάλεις.Τα φυτά σου δεν είναι δύσκολα.Το περίεργο είναι ότι τρέχει 1 χρόνο και δεν έχεις δει καθόλου νιτρικά. Κάποια απο αυτά απορροφούν τα νιτρικά σίγουρα.
Σίγουρα κάνε μεγαλύτερες αλλαγές νερού και αν θυμάσαι πόσο νερό ανακυκλώνει το φίλτρο σου.
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-09-18, 17:32
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matista Εμφάνιση μηνυμάτων
Το co2 μπορείς να το τσεκάρεις με drop checker.Είναι 1 γυάλινο φυαλίδιο (συνήθως) το οποίο είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε να δημιουργείται ένα διαμέρισμα το όποίο δεν έρχεται σε επαφή με το νερό του ενυδρείου.
Χρειάζεσαι επίσης υγρό μέτρησης Ph και διάλυμα με KH 4.
https://www.ebay.com/itm/Aquarium-Aq...8AAOSwd~RZXIWW
Υπάρχει και τεστ νερού Co2
http://aquaclubdesign.com/tetra-test...e-2x10-ml.html
Εγώ προσωπικά έχω drop checker. Αλλά απο την στιγμή που δεν θέλεις τα φυτά, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να βάλεις.Τα φυτά σου δεν είναι δύσκολα.Το περίεργο είναι ότι τρέχει 1 χρόνο και δεν έχεις δει καθόλου νιτρικά. Κάποια απο αυτά απορροφούν τα νιτρικά σίγουρα.
Σίγουρα κάνε μεγαλύτερες αλλαγές νερού και αν θυμάσαι πόσο νερό ανακυκλώνει το φίλτρο σου.
Κατάλαβα.. Στα δικά μου φυτά δε νομίζω να χρειάζεται co2.. Λοιπόν σήμερα είναι μέρα αλλαγής νερού... Πάλι στο 0 τα νιτρικά.. Θα προσπαθήσω να βάλω κ εικόνα (γράφω απ το κινητό κ κάποιες φορές κολλάει)

Αυτό που φαίνεται στο τζάμι είναι η άλγη που έχει αρχίσει να ξανά δημιουργείται μέσα σε 4 μέρες... Στις ανουμπιες είναι χειρότερη η κατάσταση... Στις βαλισνεριες το πρόβλημα είναι μόνο στα φύλλα που καλύπτουν την επιφάνεια...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-18, 17:41
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Νομίζω ανέβηκε η φωτογραφία...μάλλον πρέπει να μικραινω τη φωτογραφία απ ότι κατάλαβα αλλιώς δεν ανεβαίνει, μου βγάζει σφάλμα... Τέλος πάντων..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180926_183740.jpg
Εμφανίσεις:  265
Μέγεθος:  68,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180926_182429.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  26,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρόβλημα με αλγη antegeia7 Χρυσόψαρα 19 08-01-17 10:54
Αλγη; dkatsariotis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 44 30-11-13 00:05
Πρόβλημα με αλγη... panos_auk Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 29-06-11 07:54
Αλγη :-( Giannis_4 Γλυκό νερό - Γενικά 19 09-06-11 18:51
Aλγη Θανάσης Φύκη -€“ ¶λγες 8 20-10-06 20:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06453 seconds with 14 queries