Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-12-15, 10:10
Το avatar του χρήστη Kriton
Kriton Ο χρήστης Kriton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2014
Περιοχή: Αθήνα - Γέρακας
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Tanganyika 240 lt

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ και συνοδοιπόρους του χόμπυ,
Εδώ και αρκετό καιρό (πάνω από 1 χρόνο) έχω ένα μικρό ενυδρείο Tanganyika 60lt με Neolamprologus similis και έκρινα ότι ήρθε ο καιρός να μεγαλώσει.
Έτσι αγόρασα ένα Juvel Rio 240 μεταχειρισμένο *εδώ και δυο μήνες) και επιτέλους μετά τα απαραίτητα στήθηκε για να φιλοξενήσει τα υπάρχοντα ψαράκια μου (και προσεχώς και άλλους συγκατοίκους τους).
Πίσω στο 60άρι άφησα ένα ζευγάρι με τα 4 μικρά τους (περίπου 1 μηνός) διότι φοβήθηκα ότι η αλλαγή μπορεί να τα σκοτώσει - είναι ακόμη πολύ μικρά.
Ακολουθεί μία παρουσίαση (είπα μία φορά στα χρονικά να κάνω μία και εγώ - αρκετά μυστικοπαθής ή δειλός ήμουν μέχρι τώρα).

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 121 * 41 *55 cm
Όγκος: 240 lt
Κατηγορία: Tanganyika
Φυτά: Valisneria spiralis
Ψάρια / Άλλα είδη: 6 Neolamprologus similis (2 αρσενικα, 4 θηλυκά)
Διακοσμητικά υλικά: Πετρες, πετρες & κοχύλια
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαύρο (πλάτη αφίσα κολλημένη)
Φωτισμός: 2 * Τ5 (Δεν ξέρω λεπτομέρειες - είναι η λαμπες της Juvel της μάνας του - ίσως σύντομα κάνω κάποια αλλαγή στο φωτισμό).
Διάρκεια φωτισμού:
Φιλτράρισμα: Eheim 2217
Θερμοστάτης:
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH):15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): 2-5 mg/L
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία: 27 C
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151230_200156.jpg
Εμφανίσεις:  490
Μέγεθος:  34,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151230_200221.jpg
Εμφανίσεις:  469
Μέγεθος:  35,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151230_195827.jpg
Εμφανίσεις:  428
Μέγεθος:  45,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151230_200233.jpg
Εμφανίσεις:  419
Μέγεθος:  51,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151230_200025.jpg
Εμφανίσεις:  433
Μέγεθος:  35,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151230_195652.jpg
Εμφανίσεις:  389
Μέγεθος:  50,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-15, 10:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι!
Τι πετρόψαρα σκέφτεσαι να βάλεις?
Η θερμοκρασία γύρω στους 25 αρκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-15, 10:50
Το avatar του χρήστη Kriton
Kriton Ο χρήστης Kriton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2014
Περιοχή: Αθήνα - Γέρακας
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι!
Τι πετρόψαρα σκέφτεσαι να βάλεις?
Η θερμοκρασία γύρω στους 25 αρκεί.
Σε ευχαριστώ Κλεόβουλε.
Παρεπιπτόντως εσύ ήσουν "ο πατέρας" των ψαριών μου.
Σκέφτομαι να βάλω leleupi ή brichardi (ή και τα δύο αν και δεν έχω καταλήξει εάν μπορούν να συμβιώσουν τα δυό τους μεταξύ τους και με τα similis στο ενυδρείο των 240 λτ).
Θα την κατεβάσω σταδιακά - ο λόγος που το είχα στο 27 είναι ότι είχα την ίδια θερμοκρασία και λοιπές συνθήκες και στο 60αρι και δεν ήθελα να αυξήσω το στρες της μεταφοράς αλλάζοντας και τις συνθήκες. Επιπλέον ο λόγος που είχα λίγο αυξημένη θερμοκρασία στο μιρκό είναι ότι επειδή η ΔΕΗ εδώ σε μας κάνει πολλά νούμερα (με τακτικές διακοπές), ήθελα να κρατάει λίγο τη θερμοκρασία σε ανεκτά επίπεδα για περισσότερη ώρα (λόγω θερμοχωρητικότητας νερού) στις διακοπές του ρεύματος (πέρισυ πήγα να τα χάσω τα ψαράκια μου).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-12-15, 12:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Τα brichardi θα πρότεινα να τα αποκλείσεις γιατί αργά ή γρήγορα θα καταλάβουν το μεγαλύτερο μέρος του ενυδρείου.
Εγώ θα έλεγα ένα ζευγάρι Julidochromis ornatus ή transcriptus και ένα κοπαδάκι 10 Paracypichromis. Τα τελευταία μάλλον δύσκολα θα τα βρεις (είναι και ακριβά) και στη θέση τους θα έβαζα ίσως ένα ζευγάρι/χαρέμι N.caudopunctatus (που είναι πετρο-κοχυλόψαρα και κυκλοφορούν έξω από τις πέτρες). Τα λελεούπι σαν δεύτερη εναλλακτική γιατί αν βγουν παλιοχαρακτήρες θα ταλαιπωρούν τα σιμιλις.

*τα παιδιά μου αυξάνονται και πληθύνονται
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-15, 13:03
Το avatar του χρήστη Kriton
Kriton Ο χρήστης Kriton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2014
Περιοχή: Αθήνα - Γέρακας
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα brichardi θα πρότεινα να τα αποκλείσεις γιατί αργά ή γρήγορα θα καταλάβουν το μεγαλύτερο μέρος του ενυδρείου.
Εγώ θα έλεγα ένα ζευγάρι Julidochromis ornatus ή transcriptus και ένα κοπαδάκι 10 Paracypichromis. Τα τελευταία μάλλον δύσκολα θα τα βρεις (είναι και ακριβά) και στη θέση τους θα έβαζα ίσως ένα ζευγάρι/χαρέμι N.caudopunctatus (που είναι πετρο-κοχυλόψαρα και κυκλοφορούν έξω από τις πέτρες). Τα λελεούπι σαν δεύτερη εναλλακτική γιατί αν βγουν παλιοχαρακτήρες θα ταλαιπωρούν τα σιμιλις.

*τα παιδιά μου αυξάνονται και πληθύνονται
Ευχαριστώ για τις προτάσεις και θα τις λάβω πολύ σοβαρά υπόψη μου. Σίγουρα αποκλείω τα brichardi (ετσι και αλλιώς είχα επιφυλάξεις) και θα ψάξω το θέμα των ειδών που προτείνεις ως καλύτερα. Εμπιστέυομαι την τεράστια εμπειρία σου στα θέματα. Τι εννοείς Κλεόβουλε ότι τα leleupi θα ταλαιπωρούν τα similis; (μιλάς ακόμα και για "φαγώματα" γόνου κλπ); Ο όγκος του ενυδρείου δεν είναι ικανοποιητικός για να έχει ο καθένας τη "γωνιά του"; Μου αρέσουν πολύ τα leleupi...θα στενοχωρηθώ λίγο εάν αλλάξω πλευση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-12-15, 13:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Τα λελεούπι κυκλοφορούν σε όλο το ενυδρείο και σίγουρα θα παρενοχλούν τα σιμιλις (τα δικά μου χτυπούσαν και ενήλικους κάλβους αλλά εκείνοι έχουν άλλες άμυνες) και αν βρουν ευκαιρία θα τρώνε και τον γόνο. Μόνο όταν ζευγαρώσουν ορίζουν δική τους περιοχή.
Έχεις καλό μήκος πάντως και δεν είμαι τελείως αρνητικός να δοκιμάσεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-12-15, 14:19
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Το ενυδρείο σου είναι αρκετά όμορφο και σου εύχομαι να το χαρείς.Όσο για τα leleoupi χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,θα σού πω την εμπειρία μου.
Έχω το anubias το 400άρι και μέσα είχα τέσσερα leleoupi που όμως για καλή μου τύχη βγήκαν αρσενικά,το ένα χαιρέτησε με φαγωμένη ουρά(βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει που δεν έχω θηλυκά)σε τόσα λίτρα και δεν τα βρίσκουν.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-16, 17:49
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Εγώ μπορώ να παραδεχτώ ότι τις συμπεριφορές που είδα στα σιμιλις όταν ήταν μόνα τους δεν τις είδα ξανά σε αυτό τον βαθμό σε κοινωνικό. Μπορεί να έτυχε ή να φταίω εγώ αλλά έχε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Εξαρτάται καιαπό τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού πιστεύω, όχι μόνο του είδους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-16, 13:47
Το avatar του χρήστη Kriton
Kriton Ο χρήστης Kriton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2014
Περιοχή: Αθήνα - Γέρακας
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ μπορώ να παραδεχτώ ότι τις συμπεριφορές που είδα στα σιμιλις όταν ήταν μόνα τους δεν τις είδα ξανά σε αυτό τον βαθμό σε κοινωνικό. Μπορεί να έτυχε ή να φταίω εγώ αλλά έχε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Εξαρτάται καιαπό τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού πιστεύω, όχι μόνο του είδους.
Σίγουρα αυτό που λες είναι πιθανό και έχει λογική βάση, αλλά σκέψου ότι και στη φύση τα ψάρια δεν ζούνε σε ένα χώρο species specific. Ο σκοπός είναι να συζήσουν με ψάρια όπου ο χώρος θα κατανέμεται σωστά μεταξύ των συγκατοίκων, χωρίς δημιουργία διαρκούς στρες. Άλλωστε θεωρώ ότι 240 λίτρα για σίμιλις μόνα τους είναι λίγο πολυτέλεια (τουλάχιστον για μένα).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-16, 19:22
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kriton Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα αυτό που λες είναι πιθανό και έχει λογική βάση, αλλά σκέψου ότι και στη φύση τα ψάρια δεν ζούνε σε ένα χώρο species specific. Ο σκοπός είναι να συζήσουν με ψάρια όπου ο χώρος θα κατανέμεται σωστά μεταξύ των συγκατοίκων, χωρίς δημιουργία διαρκούς στρες. Άλλωστε θεωρώ ότι 240 λίτρα για σίμιλις μόνα τους είναι λίγο πολυτέλεια (τουλάχιστον για μένα).
Κι εγώ το θεωρώ κρίμα 240λ μόνο με σίμιλις. Εκτός αν έχει κάποιος 20 ενυδρεία.
Απλά θέλω να πω ότι τελικά προτίμησα να τα ξαναβάλω στο 60αρι γιατί εκεί μέσα κακοπερνούσαν. Είχαν μαδίσει τα καημένα. Σε 5 μέρες (τόσες είναι ξανά πίσω στο 60αρι) έχουν γίνει πάλι τα τέλεια ψαράκια που χαιρόμουν.
Θέλω να καταλήξω στο εξής: Εγώ θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις γιατί το πιθανότερο είναι να σου πετύχει. Αλλά καλού κακού... κράτα και το 60άρι σου κάπου. Απλά μια υποψία σου βάζω. Σε καμία περίπτωση μη σε επηρεάσω σε αυτό που θα κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-16, 19:53
Το avatar του χρήστη Kriton
Kriton Ο χρήστης Kriton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2014
Περιοχή: Αθήνα - Γέρακας
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή σιμιλις + ;

ΌΠως είχα παρουσίασει και λίγο παλαιότερα έχω ένα 240 λτ (120*41*55) με σιμιλις.
Τα ψαράκια είναι αρκετό καιρό μόνα τους (και είναι ευτυχισμένα και έχουν γίνει ήδη 15)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89452.
Το ερώτημά μου είναι αφού ψάχνω καιρό και δεν έχω βρει julidochromis ornatus ή transciptus, θα μπορούσα να τα συνδυάσω με κάλβους ή θα γίνουν μεζέδες;
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-16, 20:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Οι ενήλικοι κάλβοι αλλά και τα julies όταν βρίσκουν ευκαιρία τρώνε κάνα μικρό.
Ο ρυθμός αναπαραγωγής των κοχυλόψαρων όμως είναι ικανός να ανταπεξέλθει και η σωστή διαρρύθμιση του ενυδρείου/οριοθέτηση περιοχών θα βοηθήσει
(μόνο 15 είναι ακόμη?)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-16, 21:23
Το avatar του χρήστη Kriton
Kriton Ο χρήστης Kriton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2014
Περιοχή: Αθήνα - Γέρακας
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ενήλικοι κάλβοι αλλά και τα julies όταν βρίσκουν ευκαιρία τρώνε κάνα μικρό.
Ο ρυθμός αναπαραγωγής των κοχυλόψαρων όμως είναι ικανός να ανταπεξέλθει και η σωστή διαρρύθμιση του ενυδρείου/οριοθέτηση περιοχών θα βοηθήσει
(μόνο 15 είναι ακόμη?)
Ευχαριστώ Κλεόβουλε για την πληροφορία.

Ναί μόνο 15 είναι: έχω λίγες σχετικά γέννες - 3 ή 4 σύνολο και όχι πολλα μικρά σε κάθε μία. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι το 1 αρσενικό κάνει πάρα πολύ τσαμπουκά σε όλα τα άλλα και είναι μάλλον ο μοναδικός πατέρας (πλην μίας γέννας).
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-16, 06:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Βάλε ακόμα καμιά χούφτα κελύφη πιο απομακρυσμένα απ' τα υπόλοιπα.
Έτσι ένας επιπλέον αρσενικός θα φτιάξει τη δική του ομάδα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-16, 12:25
Το avatar του χρήστη Kriton
Kriton Ο χρήστης Kriton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2014
Περιοχή: Αθήνα - Γέρακας
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ενήλικοι κάλβοι αλλά και τα julies όταν βρίσκουν ευκαιρία τρώνε κάνα μικρό.
Ο ρυθμός αναπαραγωγής των κοχυλόψαρων όμως είναι ικανός να ανταπεξέλθει και η σωστή διαρρύθμιση του ενυδρείου/οριοθέτηση περιοχών θα βοηθήσει
(μόνο 15 είναι ακόμη?)
Σε κάποιο αμερικάνικο φόρουμ διάβασα ότι δεν ενδείκνυται να μπαίνουν οι καλβοι μαζί με κοχυλόψαρα γατί τα τρώνε. Έχει δόση αλήθειας; Αλλού πάλι (seriouslyfish) λέει ότι Neolamprologus είναι ανάμεσα στους δυνητικά καλούς συγκατοίκους του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tanganyika diamanths Tanganyika 5 07-09-11 21:49
Tanganyika Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 20-11-09 19:44
New tanganyika look!!! Σπύρος Μ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 0 02-03-09 19:23
TANGANYIKA octania246 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 27 13-04-08 17:42
TANGANYIKA Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 15-10-07 19:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06177 seconds with 16 queries