Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-20, 22:56
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή αλλαγη υλικου σε φιλτρα 2217

καλησπερα,

Αρχες του 2013 πηρα ενα καινουριο ενυδρειο περιπου 400 λιτρα 1.50μ μηκος

Μετα απο σχεδον 8 χρονια εχασα πριν περιπου 2 χρονια τα 3 pitcus λόγω διακοπης ρευματος που δεν δουλευε η αεραντλια για αρκετες ωρες...αν και λογικα τα συγκεκριμενα αφου ταχα παρει ενηλικα, θαταν και σε μεγαλη ηλικια γιατι εχω διαβασει οτι ζουν περιπου 7-8 χρονια, τεσπα

Εχασα και 1 myleus μαζι με 2 Pleco απο αγνωστη αιτια

όλα τα αλλα ψαρια απο μωρά, 5 clown loach, 5 myleus kai 3 satanoperca ζουν μια χαρά ως τωρα

Ξεκινησα να διαβαζω τι μπορω να κανω για να βελτιωσω τα φιλτρα μου για να ειναι το νερο "κρυσταλινο"
Στην αρχη το ενυδρειο δουλευε με ενα 2217 και ενα aquanova 1500,
μετα απο 3-4 χρονια περιπου λογω διαρροης πεταξα το aquanova και εβαλα άλλο ενα καινουριο 2217, συνολο 2 eheim 2217 δουλευουν.

θελω οσο το δυνατο καλη μηχανικη φιλτρανση με οσο πιο πολυ βιολογικο υλικο
Οπότε αγορασα τα παρακατω της φωτογραφιας υλικά απο τις γνωστες μαρκες και δεν δοκιμασα-δεν εμπιστευτικα την ελαφροπετρα που χρησιμοποιειτε οι περισσοτεροι,αφου τα βρηκα και σε καλη τιμη.

πως γεμισα τα 2217 μου και πειτε μου την γνωμη σας

για αρχη εβγαλα όλα τα μπλε σφουγκαρια που ειχα στα φιλτρα!πιστευω οτι κανουν αυτο που λεγεται "καναλι" και δεν πηγαινει παντου το νερο ομοιομορφα.

απο το κατω μερος, και πριν βαλω το Lattice Screen , εβαλα μερικες μπαλες που μου περισσευαν bio filter της marineland λογω οτι ειναι μεγαλες και πιστευω δεν θα βουλωσουν την εισαγωγη νερου ευκολα.Την ιδεα την ειδα απο το μελος κλεοβουλος που ειχε κανει κατι αντιστοιχο και ειχε βαλει παλιά siporax στην θεση αυτην!πιστευω να κερδισα έτσι λιγο χωρο παραπάνω,

Αφου τοποθετησα το Lattice Screen, απο πανω εβαλα

750gr της fluval to pre filter michanical filtration, προσοχή όμως!!
στην αρχη το εβαλα μεσα σε 2 σακουλακια, ελα ομως που δεν εφαρμοζουν καλά στον κάδο όσο χρονο και να ξοδεψα!!
Το σωστο πιστευω ειναι να τα βαλεις χυμα μεσα χωρις σακουλακι, ετσι τα εβαλα και εγω και γεμισε ομοιομορφα τον καδο!!
Ενα λαθος που κανουν πολλοι πιστευω, σίγουρα για συντηρηση to ευκολο ειναι να τα βαλεις σε σακουλακια αλλα έλα ομως που δεν ειναι σωστό αυτο...
και οι οδηγιες λενε να τα βαλεις μέσα χύμα.


Μετα και σαν τελευταιο βημα για μηχανικη φιλτρανση προσθεσα το ενυδρειακο βαμβακι της φωτο, το συγκεκριμενο ειναι πολυ σκληρο, αγορασμενο απο το amazon καμια σχεση με αυτο που πουλανε στα ελλ.καταστηματα το οποιο ηταν πολυ μαλακό και ελιωνε καμια φορα στο φιλτρο.

μετά το βαμβακι προσθεσα το παλιο βιολογικο υλικο που ειχα σε σακουλα, 1 kg eheim Substrat Pro Bio(τωρα που το σκεφτομαι το εχω 5-6 χρονια και απλα το καθαριζω, ισως να πρεπει να το αλλαξω σταδιακα, μαζι με 1 κιλο siporax που το ειχα προσθεσει το καλοκαιρι). Το υλικο το συγκεκριμενο εφαρμοσε αριστα μεσα στην σακουλα στον καδο οπότε δεν το εβαλα χύμα αυτην την φορά στον κάδο.



Στο τελευταιο σταδιο προσθεσα λιγα bio max fluval οσα χωρουσε μαζι με της marineland τις bio σφαιρες.Προσθεσα τελος το lattice και εκλεισα το φιλτρο.

Να ενημερωσω οτι παλια ειχα 3-4 μπλε σφουγκαρια στον κατω μέρος, απο πανω 1.5 κιλο βιολογια και στο πανω μερος λιγο ενυδρειακο βαμβακι
θεωρητικα με τοσα σφουγκαρια θαπρεπε ναχω καλη μηχανικη φιλτρανση που δεν ειχα!

Για να δω τωρα με τις αλλαγες αυτες μονο αν θα δω διαφορά,περιεργος ειμαι!
-------------------------
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  psaria1.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  63,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  psaria2.jpg
Εμφανίσεις:  281
Μέγεθος:  48,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  psaria3.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  78,0 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη h3342 : 10-02-20 στις 22:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγη νερου & εξωτερικα φιλτρα mmamatsis Γλυκό νερό - Γενικά 24 29-09-13 23:51
Πλυσιμο βιολογικου υλικου ΝΙΚΟΣΠΕ Αρχάριοι γλυκού νερού 16 25-02-13 13:59
δημιουργια οπτικοακουστικου υλικου maxmike Αρχάριοι γλυκού νερού 13 05-02-13 22:35
Αλλαγη υλικου φόλτρου goazila Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-08-09 15:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03873 seconds with 16 queries