Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-12, 18:05
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Σοβαρό πρόβλημα ανοξίας με cories.

Παιδιά έχω σοβαρό πρόβλημα με τα cories μου. Ολα δειχνουν προβλημα έλλειψης οξυγόνου και δεν ξερω το γιατί. Συμπληρωσα τη φορμα, περιμένω τις ιδέες σας.

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 40 λτ (δεν εχω προχειρη μεζούρα αλλά οι διαστασεις του είναι κοντα στις συνηθισμένες)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
3,5 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Τα κορυ τα πήρα πριν 2,5 μηνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 23 C
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
2 cory (ειχα 3 και το ενα πεθανε την Πεμπτη), 3 guppy
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 5 red cherries, 3 apple snails, 1 anentome helena
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 23-25 C
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: εβδομαδιαια 30%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: Τελευταία αλλαγή ρουτίνας την Παρασκευή. Σήμερα έκανα εκτακτως αλλά 30%
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
2 φορες τη μερα, φυλλα, μπαλακια, pelets, ή αποξηραμενα σκουλικια
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Είναι φυτεμενο με αρκετά φυτά. Είχα παρατηρήσει τρύπες στα φύλα της ανούμπιας και θεώρησα πως ήταν έλειψη καλίου. Μέχρι τότε έκανα λίπανση μόνο με ιχνοστοιχεία. ¶ρχισα λοιπόν πρι 12 μέρες την λιπανση με το macro λιπασμα που προτεινεται στο αντιστοιχο υπόμνημα του forum, σε δοσολογίες μισές περιπου από τις προτεινόμενες γιατί τα περισσότερα φυτά μου είναι ακομα μικρά. Σχεδόν ταυτόχρονα ξεκίνησα την τροφοδοσία με CO2 με την ανάλογη DIY συσκευή. Αυτό που παρατήρησα ήταν εκκρηκτική αύξηση της pistia που κάλυψε σιγά σιγά όλη την επιφάνεια. Σήμερα μετά τα έντονα συμπτώματα έλειψης οξυγόνου αφαίρεσα την μιση pistia και αφαίρεσα την συσκευή CO2. Αν και οι μετρήσεις μου δεν δείχνουν να φταίει αυτό.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 7,1
KH: 9,6
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 30
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
Με τεστ της API ολα εκτός από το ΚΗ που είναι της salifert
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική: Το Ph με Phμετρο
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
Τα 3 κορυ. Το ένα πέθανε την Πέμπτη (πριν 4 μέρες), το άλλο το βλέπω με σοβαρό προβλημα και το τρίτο πολύ λιγότερο κινητικό από ότι πριν.
2. ΔΕΡΜΑ: Τα κορυ μου είναι αλμπινο, νομιζω οτι είναι λιγο μαυρισμενα στη μέση, εκει που λογικά είναι τα πνευμονια.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Το ένα κατα διαστηματα καθεται στην επιφανεια ακινητο αναποδα σαν ψοφιο και μετά ξανακατεβαίνει. Το τριτο έχει μειωμενη κινητικότητα. ¶λλες φορές κάνουν ξαφνικες ανόδους στην επιφάνεια από όπου παιρνουν αέρα και ξανακαταβαίνουν.
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Δεν έχω παρατηρησει διαφορά.
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): Νομίζω ότι είναι δυσκολότερη.
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Τα έχω δει να τρεφονται τις τελευταιες μερες
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Εδω και μια βδομαδα περιπου τα βλεπω να κάνουν τις ξαφνικές ανόδους στην επιφάνεια.
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Τις τελευταίες 2 βδομάδες είχα γέννες γκαπυ από τα 2 θυληκά μου και τα νεογέννητα δεν φαίνονται να έχουν πρόβλημα.

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Δεν έχω κάνει καποια θεραπεία

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-12, 18:47
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Oι ξαφνικές άνοδοι στην επιφάνεια για μια γρήγορη ανάσα είναι πολύ συνηθισμένες στα κόρυς και δεν σημαίνουν έλλειψη οξυγόνου.
¶λλωστε αν υπήρχε μειωμένη οξυγόνωση θα το έβλεπες σε όλα τα ψάρια σου που θα προσπαθούσαν ν' αναπνεύσουν στην επιφάνεια.
Μπορείς όμως να βάλεις μια αεραντλία να δουλεύει στο φουλ ή τουλάχιστον αύξησε την ανατάραξη για να σου φύγει η ανησυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-12, 19:19
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

OK μπορει να μην υπαρχει προβλημα με το οξυγονο. Αλλα εχασα το ένα και τα άλλα εχουν σοβαρα προβληματα, αυτο δεν ειναι η ιδεα μου. Τι αλλο μπορει να είναι; Α, τα apple snails τα πηρα την περασμενη βδομαδα, μηπως υπαρχει πιθανοτητα να τα κολησαν τιποτα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ελληνικά ψάρια γλυκού νερού απειλούμενα σοβαρά με εξαφάνιση. delta66 Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης 13 24-06-08 21:30
Neon, guppies, cories, mollies μαζι? Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 16 04-05-04 12:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03589 seconds with 13 queries