Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-02-12, 12:20   #1
Μια υγρή «γλάστρα»
 
Το avatar του χρήστη vipera
vipera
Member
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος 10-02-12, 12:20
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα!
Σας διαβάζω εδώ και λίγο καιρό και αποφάσισα να γίνω μέλος της παρέας σας.
Πριν από ένα μήνα σε μία αγοραστική κρίση αγόρασα ένα ενυδρείο! Τελείως παρορμητικά και αψυχολόγητα! Ομολογώ ότι πάντα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ένα ενυδρείο αλλά ποτέ δεν το πήρα σοβαρά. Κατέληξα λοιπόν μια ωραία πρωία με ένα ενυδρείο από το Carrefourκαι από δω ξεκινάει η ιστορία μου.
Το ενυδρείο είναι της Aquael80 λίτρων και συνοδεύεται από το φιλτράκι PAT-minifilter4Wτης ίδιας εταιρίας με “maxoutput” 400l/h. Επίσης έχει και ένα θερμαντικό σώμα πάλι AquaelComfortzone 100W. Το πλαστικό καπάκι έχει μία λάμπα 11W.

Αυτό που με ενδιέφερε αρχικά ήταν να αποκτήσω ένα φυτεμένο ενυδρείο με κανένα ζωντανό να περιπλανιέται ανάμεσα στα φυτά. Έτσι λοιπόν πήγα σε ένα μεγάλο PetShopτης θεσσαλονίκης με σκοπό να προμηθευτώ τα απαραίτητα για να στήσω το ενυδρείο μου. Οι αγορές μου ήταν οι ακόλουθες:
  • υπόστρωμαγιαφυτάTetraPlantCompleteSubstrate 2,8 Kg
  • χαλικάκι χαλαζιακό, όσο μπορώ να κρίνω, κιλά άγνωστα. Υπολογίζω με βάση το ξεμέσιασμα στο κουβάλημα ότι είναι πάνω από 10 κιλά.
  • ένα αντιχλώριο
  • ένα μπουκαλάκι με βακτηρίδια. ο υπάλληλος μου είπε ότι αν το χρησιμοποιήσω, την επόμενη μέρα θα μπορώ να βάλω ψαράκια. Δεν τον πίστεψα αλλά το πήρα μήπως και βοηθήσει.
  • siporax της sera για να βάλω μέσα στον μικροσκοπικό κάδο του φίλτρου μου
  • ένα ξύλο αγνώστου είδους.
Ήθελα να πάρω και φυτά αλλά δεν μου γέμισαν το μάτι. Φαινόντουσαν ταλαίπωρα και επίσης πανάκριβα. Θυμήθηκα λοιπόν ότι στο ΙΚΕΑ έχει φυτάκια μέσα σε πλαστικά ποτήρια και πήγα μια βόλτα από εκεί.

Από το ΙΚΕΑ λοιπόν πήρα τα ακόλουθα χωρίς να είmαι απολύτως βέβαιη για την ορθότητα της αναγνώρισης που έχω κάνει:
  • Elodea densa (γιαυτό είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έκανα σωστή αναγνώριση)
  • Cabomba πιθανότατα την caroliniana
  • Lilaeopsis brasiliensis ίσως..
  • 2 ακόμη φυτά που έχουν την εμφάνιση «Δυόσμου» που δεν μου γέμισαν πολύ το μάτι αλλά τα πήρα για το μπούγιο.
  • ένα ακόμη που μου μοιάζει με Bacopa caroliniana αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.
Όταν πήγα σπίτι, έβρασα το ξύλο μου που έβγαλε σχεδόν μαύρο ζουμί, άπλωσα το υπόστρωμα στον πάτο του ενυδρείου, έβαλα από πάνω το χαλικάκι, γέμισα λίγο νεράκι και φύτεψα τα φυτά. Στη συνέχεια γέμισα το ενυδρείο, πρόσθεσα αντιχλώριο, την συνιστώμενη δόση βακτηριδίων και έθεσα σε λειτουργία το φίλτρο και το θερμαντικό σώμα στους 24 βαθμούς.
Μετά από μερικές μέρες αντιλήφθηκα ότι η λάμπα των 11Wείναι πολύ μικρή και βρήκα ένα petshopπου κάνει ιδιοκατασκευές με πλακέτες LED οι οποίες κολλιούνται στο πλαστικό καπάκι με μια ταινία διπλής όψης. Η φωτεινότητα του ενυδρείου βελτιώθηκε αισθητά χωρίς να ξέρω σε πόσα Wattφωτισμού αντιστοιχούν τα LEDπου πρόσθεσα. Πάντως τα φυτά φαίνεται να αναπτύσσονται ικανοποιητικά με αυτόν τον φωτισμό τον οποίο ξέχασα να αναφέρω ότι τον ανάβω γύρω στο 10ωρο την ημέρα.
Ως εδώ όλα καλά. Κατάφερα και έφτιαξα μια υποβρύχια γλάστρα αλλά τελικά μου έλειπε και λίγη ζωή. Έτσι μετά από 2 εβδομάδες που λειτουργούσε το ενυδρείο πρόσθεσα δύο applesnails.

Μετά από 3 εβδομάδες λειτουργίας του ενυδρείο πήρα και λίγα ακόμη φυτά:
  • Echinodorus martii
  • Vassileriana asiarica
  • Hydrocotyle verticullata
Τώρα βρίσκομαι στην τέταρτη εβδομάδα λειτουργίας και νομίζω ότι όλα πάνε καλά. Τα φυτά αναπτύσσονται.. κάποια γρήγορα, κάποια λιγότερο γρήγορα και κάποια απλά υπάρχουν.
Τα σαλιγκάρια μου φαίνονται χαρούμενα και υπερκινητικά. Δεν περίμενα να «γαζώνουν» πέρα δώθε το ενυδρείο με τόση ταχύτητα!! Φυσικά τους έχω πάρει ταμπλετούλες βυθού για τροφή τις οποίες τις εξαφανίζουν! Αν δεν τελειώσουν την ταμπλέτα δεν το κουνάνε από κει! Τους έχω δώσε και μερικές φορές βρασμένο καρότο το οποίο το τιμούν δεόντως!
Επίσης έχω και ένα μικρό λαθρεπιβάτη που αν έχω καταλάβει καλά είναι κάποιο είδος μικρόσωμου ή μωρού planorbisπου μοιάζει πολύ με αυτά http://www.sydneycichlid.com/gallery/d/115-3/ramshorn-red-a

Περιμένω τα σχόλιά σας και τις παρατηρήσεις σας!
Φωτογραφίες σε λίγο γιατί φορτίζω την φωτογραφική μηχανή..
Εμφανίσεις: 11744
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-12, 13:10
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Πολύ καλά ακούγονται όλα! Απο ψαράκια τι σκέφτεσαι να βάλεις;

Οι συγκεκριμένοι λαθρεπιβάτες είναι πολύ ωραία και όμορφα σαλιγκαράκια. Δεν πειράζουν τα φυτά. Δεν χρειάζεται να ανυσυχεις για αυτά!

Καλή συνέχεια, αναμένουμε τις φωτογραφίες!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-12, 13:22
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Kαλημερα και καλως ορισες.Οντως ακουγετε ωραιο βαλε φωτο να δουμε και πες μας ποια απο τα φυτα παρεμιναν στασιμα αυτα απο τα ΙΚΕΑ γιατι εχω παρει και γω αλλα δεν τολμω ακομη να τα βαλω στο ενυδρειο γιατι εχει ακουστει οτι απο τα λιπασματα που εχουν σε αρκετους ψωφισαν τα ψαρια τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-12, 13:28
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημερα και καλως ορισες.Οντως ακουγετε ωραιο βαλε φωτο να δουμε και πες μας ποια απο τα φυτα παρεμιναν στασιμα αυτα απο τα ΙΚΕΑ γιατι εχω παρει και γω αλλα δεν τολμω ακομη να τα βαλω στο ενυδρειο γιατι εχει ακουστει οτι απο τα λιπασματα που εχουν σε αρκετους ψωφισαν τα ψαρια τους.
καλή αρχή βλέπω ότι έχεις κάνει
και εγώ λίγο θα τα φοβόμουν τα φυτάκια. Δε θα έκανε κακό να βάλεις λίγες μέρες λίγο άνθρακα στο φίλτρο. Περιμένω και εγώ φωτό να θαυμάσω το έργο σου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-12, 15:39
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Tsoum, από ψαράκια δεν έχω σκεφτεί ακόμη τι θέλω να βάλω και δεν βιάζομαι ιδιαίτερα. Θα μου άρεσε η ιδέα να βάλω κάποιες γαριδούλες αλλά δεν είμαι βέβαιη αν οι γαρίδες είναι το επιπέδου μου όσον αφορά τις απαιτήσεις. Χαίρομαι που ο συγκεκριμένος λαθρεπιβάτης είναι άκακος γιατί τον συμπάθησα πολύ! Είναι το καημένο του ενυδρείου γιατί σε σχέση με τα δύο apple snail είναι μικροσκοπικό!

Όσον αφορά τα φυτά από το ΙΚΕΑ, τα φύτεψα σε άδειο ενυδρείο οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι επιπτώσεις θα μπορούσαν να έχουν σε ψάρια. Τα σαλιγκάρια τα πρόσθεσα 2 εβδομάδες μετά τα φυτά και μετά από 2 αλλαγές νερού. Οπότε φαντάζομαι ότι αν υπήρχαν βλαβερά λιπάσματα αυτά απομακρύνθηκαν ικανοποιητικά από τις αλλαγές και δεν υπήρξε πρόβλημα με τα ζωντανά.
Αν και σκεπτόμενη απλά και ορθολογικά, δεν νομίζω ότι ένα φυτό μπορεί να δεσμεύσει τόση μεγάλη ποσότητα λιπασμάτων στους ιστούς του και μετά τα την αποδεσμεύσει σε ένα ενυδρείο και να σκοτώσει ψάρια. Και αν υπάρχει αυτή η υπόνοια, κρατάς το φυτό στο πλαστικό του ποτηράκι για μερικές μέρες και του κάνεις συχνές αλλαγές νερού για να απομακρυνθεί όποια τοξική ουσία έχει δεσμευτεί στους ιστούς του. Φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος.. αν το θέμα είναι κάποιος παθογόνος μικροοργανισμός, τότε σίγουρα δεν μπορούμε να τον απομακρύνουμε με αυτόν τον τρόπο!

Beeromixalh, δυστυχώς δεν θα απολαύσεις ακόμη το "έργο μου" γιατί δεν κατάφερα να επισυνάψω τις φωτογραφίες..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-12, 16:00
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Μια όμορφη επιλογή θα ήταν οι αρλεκίνοι (rasbora heteromorpha) ενα κοπαδάκι 12-14 ατόμων μαζί με 5-6 borneo sucker στον βυθο.

Γαριδούλες, μπορείς να βάλεις τις red cherry που είναι πολυ ευκολες. Απλα συνήθως περιμένουμε μερικούς μήνες προτού τις βάλουμε (π.χ. 2-3 απο τοτε που στήθηκε το ενυδρείο) γιατί είναι καλύτερα να μπαίνουν σε στρωμένο βυθό!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-12, 16:16
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Εντάξει.. την βρήκα την άκρη!
Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για την ποιότητα και την αισθητική των φωτογραφιών. Επίσης ζητώ να είστε επιεικείς στην κριτική για την διαμόρφωση του ενυδρείου. Είναι η πρώτη μου προσπάθεια, μη με αρχίσετε στις καρπαζιές!

Το ενυδρείο μία εβδομάδα μετά την φύτευση των πρώτων φυτών από το ΙΚΕΑ

Πως είναι σήμερα









Ο λαθρεπιβάτης μου



Και διάφορες φωτογραφίες με περισσότερη λεπτομέρεια


















-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια όμορφη επιλογή θα ήταν οι αρλεκίνοι (rasbora heteromorpha) ενα κοπαδάκι 12-14 ατόμων μαζί με 5-6 borneo sucker στον βυθο.

Γαριδούλες, μπορείς να βάλεις τις red cherry που είναι πολυ ευκολες. Απλα συνήθως περιμένουμε μερικούς μήνες προτού τις βάλουμε (π.χ. 2-3 απο τοτε που στήθηκε το ενυδρείο) γιατί είναι καλύτερα να μπαίνουν σε στρωμένο βυθό!

Είμαι τόσο άσχετη που πρέπει να ψάξω για να δω τι ψαράκια είναι αυτά που προτείνεις!
Για κάποιο περίεργο λόγο μου έχουν καρφωθεί οι γαρίδες, τόσο που είμαι διατεθημένη να περιμένω όσο χρειάζεται για να στρώσει ο βυθός.
Όμως και κανένα ψαράκι να κόβει βόλτες δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vipera : 10-02-12 στις 16:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-02-12, 16:27
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

είσαι σε πολύ καλό δρόμο πιστεύω
Μερικές παρατηρήσεις καλό θα ήταν πρίν βάλεις ψάρια (όποια και αν είναι αυτά) θα σου έλεγα να ψάξεις να αγοράσεις ένα άλλο φίλτρο. Μιας και αυτό είναι κοροϊδία για να έχει πιο φτηνά τα ενυδρεία το Carrefour. Έτσι ώστε να μην έχεις πρόβλημα όταν θα αυξηθεί η ιχθυοφόρτιση. Δεύτερο θα σου έλεγα να βάψεις τη πλάτη ή να βάλεις κάποιο μαύρο χαρτόνι. Θα έχει μεγάλη διαφορά αισθητικά
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-02-12, 16:35
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Το θέμα με το φίλτρο με προβλημάτισε και εμένα. Αυτό που έχω τώρα μου μοιάζει πολύ παιδικό. Το κακό είναι ότι δεν έχω ιδέα τι προδιαγραφές πρέπει να έχει ένα φίλτρο ούτε ξέρω από εταιρίες και μάρκες. Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο για τα λίτρα μου;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-02-12, 16:44
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

υπάρχουν πάρα πολλά λεφτά να έχεις να δίνεις
eheim fluval resun sun-sun ρίξε μια ματιά εδώ να πάρεις μια ιδέα http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=rows
σίγουρα θέλεις ένα με τουλάχιστον 400 λίτρα την ώρα ροή. Μεγαλύτερο δε κάνει κακό και όσο πιο μεγάλο κάδο έχει για υλικά τόσο καλύτερο. Πιστεύω πως το φίλτρο είναι μια αγορά που τελικά ότι πληρώσεις παίρνεις. Βέβαια υπάρχουν και οι μικρές αγγελίες εδώ στο φόρουμ που μετά που θα καταλήξεις τη θέλεις μπορείς να το ζητήσεις, που θα σου βγεί και πιο φτηνά όντας μεταχειρισμένο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-02-12, 17:26
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Ομορφο το ενυδρειο αου. Καλο θα ηταν να προμηθευτεις καποια τεστ σε υγρη μορφη για να κανεις μετρησεις ετσι ωστε να ξερεις εαν εστρωσε το ενυδρειο σου πριν βαλεις κατι ζωντανο.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-02-12, 18:48
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Eίσαι σε πολύ καλό δρόμο, το ενυδρείο είναι ήδη όμορφο.Κάνε αυτά που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω και δεν θα χάσεις.
Ένα μεγαλύτερο φίλτρο, ένα σκουρόχρωμο χαρτόνι εξωτερικά της πλάτης και τεστάκια για να δεις αν ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου.
Διάβασε και τα υπομνήματα εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 και θα σου λυθούν πολλές απορίες,
για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε, μη διστάζεις να ρωτάς.
Προτάσεις για πολύ όμορφα ψαράκια θα βρεις κι εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 αλλά και σε όλο το φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-02-12, 19:26
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για τα καλά σας τα λογάκια, μου δίνετε κουράγιο!
Όσον αφορά το φίλτρο έψαξα λίγο και νομίζω ότι κάτι σαν αυτό:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2069
θα ήταν καλό για το ενυδρείο μου. Εσείς τι γνώμη έχετε;
Για την μαύρη πλάτη συμφωνώ ότι θα είχε καλό αισθητικό αποτέλεσμα. Θα το ψάξω λίγο το θέμα και θα επανέλθω.
Και μια ερώτηση.. για να καταλάβω αν έχει στρώσει το ενυδρείο μου, χρειάζεται να προμηθευτώ και τα 3 υγρά τεστ για ΝΗ3, ΝΟ2 και ΝΟ3; Είναι λίγο ακριβούτσικα και με αυτά που ακούω στην τηλεόραση με έχει πιάσει η τσιγκουνιά μου! Νομίζω ότι πρέπει να κόψω την τηλεόραση!

Επίσης σήμερα ο μικρός μου λαθρεπιβάτης έχει βγάλει όλη την ημέρα στην επιφάνεια του νερού. Μοιάζει να περπατάει ανάποδα με το ποδαράκι του παράλληλα με την επιφάνεια του νερού. Το κέλυφος μια το έχει παράλληλα με την επιφάνεια του νερού και μια κάθετα. Στην αρχή νόμιζα ότι μας χαιρέτισε για καλύτερους υδάτινους κόσμους αλλά είναι ζωντανό και απλά περιφέρεται γύρω γύρω με το ρεύμα. Τι έπαθε το ζωντανό;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-02-12, 19:37
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν ειναι τιποτα και τα δικα μου τα σαλιγκαρια που και που ετσι κανουν. μου εκανε και μενα εντυπωση γιατι δεν ειχα δει ποτε στη ζωη μου σαλιγκαρι να περπαταει αναποδα στην επιφανεια του νερου. καμμια φορα βλεπω μεσα στο κελυφος τους μια φυσαλιδα αερα, μαλλον απο αυτο επιπλεουν, αν θες μπορεις να το πιασεις με το χερι και να βαλεις στον πυθμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-02-12, 19:53
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Δεν είναι τίποτα λοιπόν.. απλά γουστάρει να κάνει ακροβατικά!
Χρήστο είναι τόσο μικρό το σαλιγκαράκι που δεν τολμάω να το πιάσω. Αν την βρίσκει στην επιφάνεια θα το αφήσω εκεί μέχρι να αποφασίσει μόνο του να βγει από το πλυντήριο!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-02-12, 20:31
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μήπως έχεις επιφανειακό φιλμ; Βοηθάει σε αυτό το ακροβατικό!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-02-12, 21:01
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Όχι, δεν έχω επιφανειακό φιλμ. Υπάρχει αρκετή ανατάραξη στην επιφάνεια από το φίλτρο και τις φυσαλίδες αέρα. Bay the way, το σαλιγκαράκι έφυγε από της επιφάνεια και βόσκει στο τζάμι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-02-12, 01:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πολυ καλη προσπαθεια!!!

Διαβασε εδω http://www.practicalfishkeeping.co.u...t.php?sid=4770 μερικα συχνα "λαθη" στο στησιμο ενος ενυδρειου!
Φυσικα "λαθη" διακοσμησης και οχι λειτουργικα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-02-12, 17:48
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλη προσπαθεια!!!

Διαβασε εδω http://www.practicalfishkeeping.co.u...t.php?sid=4770 μερικα συχνα "λαθη" στο στησιμο ενος ενυδρειου!
Φυσικα "λαθη" διακοσμησης και οχι λειτουργικα!
Δυστυχώς δεν "νιώθω" και πολλά στο θέμα της διακόσμησης Δεν το έχω το θέμα...
Αυτή τη στιγμή το πρόβλημά μου είναι άλλο! Πήγα σε ένα πετσοπ για να δω για υγρά τεστ και μου έπεσε η περούκα!!! Έτσι αποφάσισα να επικοινωνήσω με το petcumulus αλλά δεν απαντάνε στο τηλέφωνο.. ούτε στο email που έστειλα
Τι έγινε; το κλείσανε το μαγαζί; Έτσι δύσκολοι είναι πάντα στην επικοινωνία;

Όμως έχω και άλλες ερωτήσεις για εσάς τους παλιούς του χώρου..
Επειδή θα με ενδιέφερε να αποκτήσω κάποια στιγμή (όταν θα είναι αρκετά ώριμο το ενυδρείο μου) γαριδούλες red cherries, θα ήθελα να μου πείτε με τι ψαράκια θα μπορούσαν να συμβιώσουν μέσα στο ενυδρείο μου. Εννοείται φυσικά ότι τα ψαράκια θα τα βάλω στο ενυδρείο αφού προμηθευτώ τα υγρά τεστ και αφού αγοράσω νέο φίλτρο... Μακροχρόνιο το σχέδιο αλλά δεν είναι κακό να γνωρίζω από τώρα μερικά χρήσιμα πράγματα μήπως και αποφύγω να κάνω καμιά άκυρη αγορά ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-02-12, 17:53
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

εμενα μου επεσε η περουκα αφου ειχα αγορασει ολα τα απαραιτητα υγρα τεστ, και μετα ειδα στο e-bay ποσο εχουν, μιλαμε για 60% και παραπανω πιο φθηνα!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-02-12, 17:56
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

ebay εγώ πιστευω οτι υπάρχει πιθανότητα να είναι μούφα, νερο με χρωματάκι. Δεν ξέρω, απλα εγώ δεν θα έπερνα. Κοιτα και στον azores (azores.gr) για την σειρά της brightwell. Απ'οτι έχω ακούσει είναι "δυνατή". Απο τιμή δεν ξέρω καθόλου...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-02-12, 17:59
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Όλοι φαλακροί θα μείνουμε σε αυτό το χόμπυ
Δεν έχω πιστωτική κάρτα και δεν μπορώ να κάνω αγορές μέσω ιντερνετ..
Θα αποφύγω να δω τις τιμές του ebay μήπως και γλυτώσω καμιά τρίχα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-02-12, 18:03
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μου επεσε η περουκα αφου ειχα αγορασει ολα τα απαραιτητα υγρα τεστ, και μετα ειδα στο e-bay ποσο εχουν, μιλαμε για 60% και παραπανω πιο φθηνα!
Και που να δεις πόσο έχουν στην Αμερική!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
ebay εγώ πιστευω οτι υπάρχει πιθανότητα να είναι μούφα, νερο με χρωματάκι. Δεν ξέρω, απλα εγώ δεν θα έπερνα. Κοιτα και στον azores (azores.gr) για την σειρά της brightwell. Απ'οτι έχω ακούσει είναι "δυνατή". Απο τιμή δεν ξέρω καθόλου...
Καλά και ρολόι από την αντιπροσωπεία μπορεί να πάρεις και να είναι μούφα. Μια χαρά είναι τα τεστ από το ebay, απλά τσεκάρεις πάντα τον εκάστοτε πωλητή. Παλιότερα κάποιοι πουλούσαν τεστ κοντά στη λήξη, αλλά πλέον που αγοράζει πολύς κόσμος έχει σταματήσει και αυτό. Και υπάρχει και το amazon.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-02-12, 18:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vipera Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι φαλακροί θα μείνουμε σε αυτό το χόμπυ
Δεν έχω πιστωτική κάρτα και δεν μπορώ να κάνω αγορές μέσω ιντερνετ..
Θα αποφύγω να δω τις τιμές του ebay μήπως και γλυτώσω καμιά τρίχα!
Ουτε εγω εχω πιστωτική αλλα κανω αγορες απο ιντερνετ!
Η καρτα αναληψης κανει μια χαρα! Απλα φτιαχνεις ενα λογαριασμο στο paypal και βαζεις τη καρτα αναληψης!!! Αν φοβασαι κιολας κανε ενα νεο λογαριασμο σε καποια τραπεζα να εχεις μονο για αυτη τη δουλεια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-02-12, 18:53
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Να’μαι και πάλι!!!
Επιτέλους σήμερα κατάφερα και παρήγγειλα τα υγρά testτης APIκαθώς και το φίλτρο biopawer 160 της EMEIM!!! Ελπίζω στην αρχή της επόμενης εβδομάδα να τα έχω στα χέρια μου. Και επειδή θα είναι ιδιαίτερα ανυπόμονη να τα δοκιμάσω όλα, κάνω από τώρα τις ερωτήσεις μου για να είμαι έτοιμη για το νέο μου φίλτρο το οποίο από ότι έχω καταλάβει συνοδεύεται και από τα υλικά που πρέπει να μπουν μέσα. Μαζί με αυτά τα υλικά, θα πρέπει να στριμώξω και την ελάχιστη ποσότητα siporaxπου έχει μέσα το παρόν φιλτράκι μου ε; έτσι ώστε να διατηρήσω την όποια βιολογία έχει αποκτήσει το ενυδρείο μου. Σωστά μέχρι εδώ; Και το σφουγγαράκι του τωρινού φίλτρου μου το στύβω και αυτό στα νέα υλικά του νέου φίλτρου; Και μετά απλά αντικαθιστώ το παλιό φίλτρο με το νέο;
Σόρυ για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά κατανοήστε την ασχετοσύνη και την ανυπομονησία ενός αρχάριου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-02-12, 18:58
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

εγω θελω να σε ρωτησω για ποιες παραμετρους πηρες τεστ και ποσο τα βρηκες. απο μαγαζι δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναγορασω.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-02-12, 19:04
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Πήρα ακριβώς αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2086 στην τιμή που αναφέρει το σάιτ.

Ελπίζω να έκανα την κατάλληλη επιλογή των test και όντως να είναι αυτά που χρειάζομαι!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-02-12, 19:14
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

το //High Range pH // τι ειναι ρε παιδια??
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-02-12, 19:23
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vipera Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝαΆμαι και πάλι!!!
Επιτέλους σήμερα κατάφερα και παρήγγειλα τα υγρά testτης APIκαθώς και το φίλτρο biopawer 160 της EMEIM!!! Ελπίζω στην αρχή της επόμενης εβδομάδα να τα έχω στα χέρια μου. Και επειδή θα είναι ιδιαίτερα ανυπόμονη να τα δοκιμάσω όλα, κάνω από τώρα τις ερωτήσεις μου για να είμαι έτοιμη για το νέο μου φίλτρο το οποίο από ότι έχω καταλάβει συνοδεύεται και από τα υλικά που πρέπει να μπουν μέσα. Μαζί με αυτά τα υλικά, θα πρέπει να στριμώξω και την ελάχιστη ποσότητα siporaxπου έχει μέσα το παρόν φιλτράκι μου ε; έτσι ώστε να διατηρήσω την όποια βιολογία έχει αποκτήσει το ενυδρείο μου. Σωστά μέχρι εδώ; Και το σφουγγαράκι του τωρινού φίλτρου μου το στύβω και αυτό στα νέα υλικά του νέου φίλτρου; Και μετά απλά αντικαθιστώ το παλιό φίλτρο με το νέο;
Σόρυ για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά κατανοήστε την ασχετοσύνη και την ανυπομονησία ενός αρχάριου

Όπως τα λες θα τα κάνεις. Μόνο μην προσπαθήσεις να το σφηνώσεις, αντικατέστησε όσο Substrat Pro (που έχει μέσα) χρειάζεται με το Siporax. Αν βολεύει σπάσ' το κιόλας. Και όοοταν έχουν σταθεροποιηθεί τα πράγματα βγάζεις το Siporax και το δίνεις σε κάποιον για μπόλι και ξαναβάζεις το Substrat Pro. Αυτό δεν είναι και τόσο απαραίτητο, απλά στο λέω με την έννοια ότι και μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης έχει το Substrat Pro και χωράει περισσότερο στο μικρό χώρο του φίλτρου σου. Το σφουγγάρι στίφτο δίχος αύριο! Αν το στίψεις στο νερό του ενυδρείου θα στο λερώσει, αλλά το φίλτρο θα το μαζέψει, ενώ αν το στίψεις κατευθείαν στο φίλτρο σου θα λερώσει λιγότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-02-12, 19:26
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τις οδηγίες της ΑΡΙ, το απλό τεστ pΗ μετράει από 6,0 μέχρι 7,6 ενώ το HighrangepHμετράει από 7,4 μέχρι 8.8

http://cms.marsfishcare.com/uploads/...4%20insert.pdf
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bacopa monnieri σε γλάστρα brillo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-05-06 06:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10778 seconds with 13 queries