Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-12-10, 21:09
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ψαρια τα αλλα πως πεθαινουν ? τι συμπτωματα εχουν ?

ο συνδιασμος του general cure + furan 2 εχει και αντιπαρασιτικό και το εχουμε για μεγαλο γιατρικό στους δισκους
ειδικά αν δεν ξερουμε τι εχουν
Δεν βλεπω κατι Χρηστο.
Μεχρι που εχασα και τους τελευταιους του συγκατοικους η κατασταση ηταν:
Εβλεπα τα ψαρια, τα ταιζα και τα καληνυχτιζα (!!!), και την αλλη μερα το πρωι 1-2 νεκρα στον πατο.
Αυτο συνεχιστηκε μεχρι που ξεκληριστηκα απο οτιδηποτε εμενε μαζι με το γατοψαρο.
Πριν χασω τα τελευταια 2, ειχα μεταφερει το ψαρι σε καραντινα μονο του γιατι αρχισανε οι υποψιες μου, αλλα και παλι μετα απο λιγες μερες πανε και τα αλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-12-10, 21:15
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

τι ψαρια εχασες ( είδος) ?και τι γατοψαρο ειναι μπας και ειναι κανενας δολοφονος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-12-10, 21:17
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ψαρια εχασες ( είδος) ?και τι γατοψαρο ειναι μπας και ειναι κανενας δολοφονος
Αστο....
Δεν ειναι δολοφονος...θα ηταν χτυημενα, φαγωμενα, η θα ειχε καταπιει κανενα.
Κατι αλλο συμβαινει με αυτο το ψαρι....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-12-10, 21:23
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα δω αν οντως η θεραπεια επιασε σε ενα ψαρι που δεν εχει κανενα συμπτωμα?
Εξηγησε μας κατι...αφου το ψαρι εχει(οπως λες) αποκτησει ανοσια πως γινετε τοτε να ειναι και αρρωστο??
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-12-10, 21:25
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξηγησε μας κατι...αφου το ψαρι εχει(οπως λες) αποκτησει ανοσια πως γινετε τοτε να ειναι και αρρωστο??
Μαλλων ειναι φορεας...(?)....πως αλλιως να το πω δεν ξερω...
Ποσοι ανθρωποι εχουνε καρκινο για παραδειγμα αλλα πεθαινουν απο βαθεια γεραματα??
Κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-12-10, 21:41
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Αν ειναι απλα φορεας σε κατι το οποιο δεν κανει το ιδιο να νωσει τοτε το ψαρι δεν ειναι αρρωστο!!!
Απλα αστο μονο του!!
Τι θεραπεια να του κανεις δηλαδη..??
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-12-10, 21:46
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δικα μου ψαρια που μας χαιρετησαν πρωτα, τα ειχα απο το καλοκαιρι (Ιουνιο).
Και αρχισαν να πεθαινουν ενα ενα μολις μπηκε το γατοψαρο, μερικες μερες μετα.
Και για να στο καταριψω εντελως ειχα και ανθρακα μεσα...

α) δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανουν τα παιδια 2 σελιδες ποστ οταν δεν λες καν τι ψαρι ειναι αμα τα ξερεις ολα τοτε γιατι δεν ξερεις τι εχει το ψαρι ρωταμε για να δουμε κατι που ΔΕΝ εχεις δει εσυ.

β) αν ειχες ανθρακα μεσα οτι φαρμακο και να εβαλες δεν εκανες τπτ
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-12-10, 21:48
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι απλα φορεας σε κατι το οποιο δεν κανει το ιδιο να νωσει τοτε το ψαρι δεν ειναι αρρωστο!!!
Απλα αστο μονο του!!
Τι θεραπεια να του κανεις δηλαδη..??
Αν η λυση ητανε να το αφησω μονο του θα ηταν ολα καλα και δεν θα συζηταγαμε τωρα.
Το ψαρι δεν μπορει να μηνει μονο του.
Μεγαλωνει πολυ και θα επρεπε να παει με αλλα του μεγεθους του καποια στιγμη...αλλα αν ειναι φορεας μιας ασθενειας που δεν μπορουμε να καταπολεμισουμε, θα μου στειλει και τα υπολοιπα.
Με οτιδηποτε και αν ζησει μαζι...
Τι δεν καταλαβαινεις????
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
α) δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανουν τα παιδια 2 σελιδες ποστ οταν δεν λες καν τι ψαρι ειναι αμα τα ξερεις ολα τοτε γιατι δεν ξερεις τι εχει το ψαρι ρωταμε για να δουμε κατι που ΔΕΝ εχεις δει εσυ.

β) αν ειχες ανθρακα μεσα οτι φαρμακο και να εβαλες δεν εκανες τπτ
Τι σημασια εχει φιλαρακι τι ψαρι εχω?
Αυτο θα κανει τη διαφορα?
Η μηπως η φορμα που δεν συμπληρωσα?
Που ειπα εγω οτι εβαλα φαρμακα με τον ανθρακα?
Και γενικοτερα φαρμακα...

Πως αλλιως να το πω πως δεν παιζει να δει κανεις κατι που δεν εχω δει εγω?

Να βοηθησεις θελεις σιγουρα???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kwstas_original : 29-12-10 στις 21:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-12-10, 21:51
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Εχεις δοκιμασει δηλαδη να το βαλεις μαζι με αλλα του ιδιου ειδους και πεθαναν και αυτα??
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-12-10, 21:51
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως αλλιως να το πω πως δεν παιζει να δει κανεις κατι που δεν ειδα εγω?


καληνυχτα...

α και χρονια πολλα για τα γενεθλια σου στις 25/12 ποσο χρονων εισαι 2010????
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-12-10, 21:53
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δοκιμασει δηλαδη να το βαλεις μαζι με αλλα του ιδιου ειδους και πεθαναν και αυτα??
Δεν ειναι και πολυ ευκολο να βρω αλλα ψαρια του ειδους...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων

καληνυχτα...

α και χρονια πολλα για τα γενεθλια σου στις 25/12 ποσο χρονων εισαι 2010????
Μεγαλε καποιο προβλημα εχεις....λυστο μονος σου γιατι εγω εχω το δικο μου...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-12-10, 23:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κι εγω δε μπορω να καταλαβω την ουσια του ποστ μιας και μιλαμε για ενα ζωντανο αγνωστο ποιο....για αλλα ζωντανα που πεθαινουν αγνωστα ποια....σε ποιες τιμες νερου ζουν η ζουσαν αυτα...τι τους εδινες να τρωνε....σε ποσο καιροο πεθαιναν και με ποια σειρα....
προταθηκαν ακομη και σχηματα φαρμακων μεσα στο θολο τοπιο.
Κωστα λες πως δεν εχουν καμια σημασια ολα αυτα....αλλα διαφωνω. μπορει καποιος γνωστης του ειδους να υπαρχει και να μπορει να βοηθησει σε κατι που το μυαλο σου δεν παει.
κι αν δε παει το δικο σου που εχεις το ψαρι..ποσο μαλλον να παει το δικο μας που δεν ξερουμε ουτε το 1/10 απο αυτα που ξερεις εσυ ή θα επρεπε να ξερεις.
δε με αφορα ποιο ψαρι διατηρεις....θελω να βοηθησω οχι αμεσα γιατι δεν μπορω...αλλα εμμεσα υποδεικνυοντας σου πως περισσοτερες πληροφοριες ισως ξετυλιξουν το κουβαρι.
ευχομαι το καλυτερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-12-10, 23:57
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Οταν τεσταρεις καποια στιγμη το νερο σου γραψε μας τα αποτελεσματα...αλλιως να χαμε να λεγαμε.
εντελος φιλικα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-12-10, 00:00
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγω δε μπορω να καταλαβω την ουσια του ποστ μιας και μιλαμε για ενα ζωντανο αγνωστο ποιο....για αλλα ζωντανα που πεθαινουν αγνωστα ποια....σε ποιες τιμες νερου ζουν η ζουσαν αυτα...τι τους εδινες να τρωνε....σε ποσο καιροο πεθαιναν και με ποια σειρα....
προταθηκαν ακομη και σχηματα φαρμακων μεσα στο θολο τοπιο.
Κωστα λες πως δεν εχουν καμια σημασια ολα αυτα....αλλα διαφωνω. μπορει καποιος γνωστης του ειδους να υπαρχει και να μπορει να βοηθησει σε κατι που το μυαλο σου δεν παει.
κι αν δε παει το δικο σου που εχεις το ψαρι..ποσο μαλλον να παει το δικο μας που δεν ξερουμε ουτε το 1/10 απο αυτα που ξερεις εσυ ή θα επρεπε να ξερεις.
δε με αφορα ποιο ψαρι διατηρεις....θελω να βοηθησω οχι αμεσα γιατι δεν μπορω...αλλα εμμεσα υποδεικνυοντας σου πως περισσοτερες πληροφοριες ισως ξετυλιξουν το κουβαρι.
ευχομαι το καλυτερο.
OK Πανο, καταλαβαινω μεχρι ενα σημειο αλλα...
Γνωστης του ειδους?
Δεν εχεις καταλαβει με τι ψαρια ασχολουμε εγω?
Αν βαλω φωτο του ψαριου το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα μπορεσει μαλλων κανεις να το αναγνωρισει...και θελεις και να κανει και διαγνωση σε κατι που δεν βλεπω εγω με μεγεθυντηκο φακο?

Το θεμα το ανοιξα για δυο λογους:
-1)Ισως καποιος μου επιβεβαιωσει/καταρριψει οτι ενα ψαρι μπορει/δεν μπορει να ειναι φορεας μιας ασθενειας στην οποια εχει αναπτυξει ανοσια (μαλλων χρειαζομαι ιχθυολογο)και
-2)Εφοσων εχεις ενα ψαρι κατα 99% αρρωστο με μια ιδιομορφη περιπτωση κι ολας, τι κανεις για να λυσεις το προβλημα σου?

Τι σημασια εχουν οι ρουτινες?
Το ψαρι αρρωστο ηρθε στα χερια μου σιγουρα.
Δεν μπορει ολα τα αλλα τοσο καιρο να ηταν υγιεστατα και ξαφνικα ολα τουμπα.
Δεν φταιει η ποιοτητα του νερου σε ενα τετοιο ξεσπασμα.

Δεν υπαρχει κουβαρι Πανο ουτε παω κατι στα 'μουλωχτα'.
Τα γεγονοτα ειναι οπως τα περιεγραψα χωρις να εχει σημασια τιποτε αλλο αφου ενα νεοεισαχθεν ψαρι απο μονο του εφτασε την κατασταση σε αυτο το σημειο, και οχι εγω με τις ρουτινες μου η το οτιδηποτε.


Ελπιζω να με καταλαβαινεις και ευχαριστω και για τις ευχες.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-12-10, 00:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Κωστα ... καταρχην μην αρπαζεσαι ... Δεν υπαρχει λογος και δεν ειναι και καθολου πρακτικο ... μη χανεις το χιουμορ σου ακομα και στις πιο δυσκολες στιγμες ...

Στους δισκους υπαρχει ενας ιος που προκαλει τη discus plague ... Τα ιδια τα ψαρια που εχουν τον ιο δεν νοσουν αλλα μολις ερθουν σε επαφη με αλλα ψαρια γινεται ολοκαυτωμα! Οι φορεις δε παθαινουν τιποτα ενω τα αλλα πεθαινουν (δεν υπαρχει γιατρεια παρα μονο αν προλαβεις να καταπολεμησεις τις δευτερογενεις λοιμωξεις και παλι αν ... αν ... )

Λυση σε αυτο ΔΕΝ υπαρχει παρα μονο να μη μπερδευουμε τα ψαρια απο διαφορετικους εκτροφεις...

ΠΑΡΟΛΑ αυτα δε μπορω να ξερω αν αυτος ο ιος η παρομοιος προσβαλλει και αλλα ψαρια και ακομα περισσοτερο αν αντιμετωπιζεις τετοιο προβλημα!

Οπως ξερεις σε τετοιες περιπτωσεις που δε μπορεις να τσακωσεις το ψαρι να του κανεις εξετασεις αιματος κοκ ειναι πολυ δυσκολο να ξερεις και μονο να υποθετεις μπορεις ... ετσι ξεκινας αφαιρετικα δηλαδη αρχικα σιγουρευεσαι οτι τα βασικα ειναι καλα (εδω κολαει η φορμα που δε θες να συμπληρωσεις) και μετα πας στα πιο περιπλοκα!

Καταλαβαινω τους λογους που δε θες να πεις τιποτα για το ενυδρειο και τα ψαρια σου αλλα ειναι σαν να πας σε καποιο γιατρο και να του πεις κανε με καλα αλλα σε παρακαλω μη ρωτησεις τιποτα για το ιστορικο μου και μη με εξετασεις! Θα σου πει πηγαινε παιδι μου σε καποιο μεντιουμ ... τι δουλεια εχεις εδω!

Αντι να κυνηγαμε μαγισσες και ιους ας αρχισουμε απο τα απλα και μετα ας προχωρησουμε στα περιπλοκα!!! Θες? Δε θες? Στο χερι σου ειναι!! Τι ντρεπεσαι αφου τα εχεις ... εκει κολας? Ισως δει κατι καποιος που δεν εχεις προσεξει!

Τελος παντων ευχομαι να πανε ολα καλα
και να το γυρισεις σε δισκους ..
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-12-10, 00:22
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα ... καταρχην μην αρπαζεσαι ... Δεν υπαρχει λογος και δεν ειναι και καθολου πρακτικο ... μη χανεις το χιουμορ σου ακομα και στις πιο δυσκολες στιγμες ...

Στους δισκους υπαρχει ενας ιος που προκαλει τη discus plague ... Τα ιδια τα ψαρια που εχουν τον ιο δεν νοσουν αλλα μολις ερθουν σε επαφη με αλλα ψαρια γινεται ολοκαυτωμα! Οι φορεις δε παθαινουν τιποτα ενω τα αλλα πεθαινουν (δεν υπαρχει γιατρεια παρα μονο αν προλαβεις να καταπολεμησεις τις δευτερογενεις λοιμωξεις και παλι αν ... αν ... )

Λυση σε αυτο ΔΕΝ υπαρχει παρα μονο να μη μπερδευουμε τα ψαρια απο διαφορετικους εκτροφεις...

ΠΑΡΟΛΑ αυτα δε μπορω να ξερω αν αυτος ο ιος η παρομοιος προσβαλλει και αλλα ψαρια και ακομα περισσοτερο αν αντιμετωπιζεις τετοιο προβλημα!

Οπως ξερεις σε τετοιες περιπτωσεις που δε μπορεις να τσακωσεις το ψαρι να του κανεις εξετασεις αιματος κοκ ειναι πολυ δυσκολο να ξερεις και μονο να υποθετεις μπορεις ... ετσι ξεκινας αφαιρετικα δηλαδη αρχικα σιγουρευεσαι οτι τα βασικα ειναι καλα (εδω κολαει η φορμα που δε θες να συμπληρωσεις) και μετα πας στα πιο περιπλοκα!

Καταλαβαινω τους λογους που δε θες να πεις τιποτα για το ενυδρειο και τα ψαρια σου αλλα ειναι σαν να πας σε καποιο γιατρο και να του πεις κανε με καλα αλλα σε παρακαλω μη ρωτησεις τιποτα για το ιστορικο μου και μη με εξετασεις! Θα σου πει πηγαινε παιδι μου σε καποιο μεντιουμ ... τι δουλεια εχεις εδω!

Αντι να κυνηγαμε μαγισσες και ιους ας αρχισουμε απο τα απλα και μετα ας προχωρησουμε στα περιπλοκα!!! Θες? Δε θες? Στο χερι σου ειναι!! Τι ντρεπεσαι αφου τα εχεις ... εκει κολας? Ισως δει κατι καποιος που δεν εχεις προσεξει!

Τελος παντων ευχομαι να πανε ολα καλα
και να το γυρισεις σε δισκους ..
Αρε Γιωργαρε!
Ποτε δεν ντραπηκα για τα ψαρια που εχω καταρχην....εσυ ντρεπεσαι που εχεις σουβερ?

Οπως ακριβως το ειπες....πηδαμε τη φορμα για χαρην συντομιας και παμε στα πιο περιπλοκα γιατι για εκει ειμαστε.

Πολυ χρησιμα τα οσα λες για την discus plague, αρα επιβεβαιωνεις τη θεωρια μου νομιζω.

Να το πω απλα και Ελληνικοτατα....ενα γατοψαρο εστειλε αδιαβαστες:
Αμερικανες
Μαχαιροψαρα
Κροκοδειλοψαρα
Σε δυο διαφορετικα ενυδρεια.

Να τα πω και στα Αγγλικα?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-12-10, 00:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
OK Πανο, καταλαβαινω μεχρι ενα σημειο αλλα...
Γνωστης του ειδους?
Δεν εχεις καταλαβει με τι ψαρια ασχολουμε εγω?κατι εχω καταλαβει...αλλα δε πιστευω πως εισαι ο μονος. Αν βαλω φωτο του ψαριου το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα μπορεσει μαλλων κανεις να το αναγνωρισει...και θελεις και να κανει και διαγνωση σε κατι που δεν βλεπω εγω με μεγεθυντηκο φακο?επισης μιλησες για γατοψαρο...και εχουμε καποιους πραγματικους γνωστες...οποτε μην εισαι σιγουρος οτι δε θα το αναγνωρισουν καν.

Το θεμα το ανοιξα για δυο λογους:
-1)Ισως καποιος μου επιβεβαιωσει/καταρριψει οτι ενα ψαρι μπορει/δεν μπορει να ειναι φορεας μιας ασθενειας στην οποια εχει αναπτυξει ανοσια (μαλλων χρειαζομαι ιχθυολογο)και και να μπορει να συμβει δε μπορεις να ξερεις οτι αντιμετωπιζεις αυτη την περιπτωση..ουτε ποια ασθενεια μπορει να ειναι αυτη.
-2)Εφοσων εχεις ενα ψαρι κατα 99% αρρωστο με μια ιδιομορφη περιπτωση κι ολας, τι κανεις για να λυσεις το προβλημα σου?προσωπικα δεν εχω πειστει οτι προκειται για αρρωστια...τουλαχιστον οχι οτι ειναι αρρωστο το ιδιο το ψαρι...γιατι αν μεταφερει κατι αυτο δε το καθιστα και αρρωστο.

Τι σημασια εχουν οι ρουτινες? σε καθε θεμα σχεδον λεμε ποσο σημαντικη ειναι η σωστη ρουτινα....βοηθα και εναν αρρωστο οργανισμο να ανταπεξελθει καλυτερα ....νομιζω ειναι αυτονοητο.
Το ψαρι αρρωστο ηρθε στα χερια μου σιγουρα.Δεν μπορει ολα τα αλλα τοσο καιρο να ηταν υγιεστατα και ξαφνικα ολα τουμπα.Δεν φταιει η ποιοτητα του νερου σε ενα τετοιο ξεσπασμα.
Δεν υπαρχει κουβαρι Πανο ουτε παω κατι στα 'μουλωχτα'.δε σε κατηγορω για τιποτα μουλωχτο...αλλα κουβαρι υπαρχει..και ειναι το προβλημα που αντιμετωπιζεις..και εχει μια ακρη που δε μπορεις να βρεις...
Τα γεγονοτα ειναι οπως τα περιεγραψα χωρις να εχει σημασια τιποτε αλλο αφου ενα νεοεισαχθεν ψαρι απο μονο του εφτασε την κατασταση σε αυτο το σημειο, και οχι εγω με τις ρουτινες μου η το οτιδηποτε.


Ελπιζω να με καταλαβαινεις και ευχαριστω και για τις ευχες.
η περιπτωση σου μου θυμιζει μονο μια εμπειρια που ετυχε σε συμφορουμιτη. ο φιλος λοιπον εβαλε ενα κομματι μυριοφυλλο απο την ελληνικη φυση. εχασε μερικες δεκαδες γκαπυ και ολες τις γαριδες του μεσα σε 24 ωρες (ή 48 δε θυμαμαι καλα).
το ψαρι απο που ηρθε?? αγρια πιασμενο??
αν ναι.... ψαξε για τροπους απολυμανσης ψαριων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-12-10, 00:40
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
αρα επιβεβαιωνεις τη θεωρια μου νομιζω.
Δε μπορεις να εισαι σιγουρος ... Μπορει να υπαρχει κατι ηδη στο ενυδρειο (?) σου και το γατοψαρο να εχει ανοσια σε αυτο η απλα να αντεχει και ολα τα αλλα να πεθαινουν ... Το θεμα ειναι οτι αν προκειται για ασθενεια ... ειναι πολυ γρηγορη (δε ξερω αν υπαρχει καποια τοσο γρηγορη που να τα σκοτωνει σε ενα βραδυ) ... πιο πολυ για δηλητηριαση μου φερνει (συνηθως οι ξαφνικοι θανατοι εκει οφειλονται ...) για αυτο σου λεω να δωσεις τα στοιχεια ... για να υπαρχει μια σφαιρικη εικονα και οχι να ειναι η αφορμη να στην "πει" καποιος ...

Ελπιζω να καταλαβαινεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-12-10, 00:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι αλλο συμβαινει με αυτο το ψαρι....


__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-12-10, 00:56
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Υποθετικά πάντα.
Υπάρχει περίπτωση το ψαρί σου να παράγει καμιά ορμόνη η κάποια τοξίνη.!!!

Πάντως εμένα με κάνει ότι το ψαρί σου είναι ποιο ανθεκτικό σε σχέση με τα αλλά.

πάντως από την στιγμή, που η συμπεριφορά του δείχνει ότι είναι υγειές, θα το άφηνα 2 μήνες στο ενυδρείο μονό του και μετά. Θα ξανάβαζα νεα ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-12-10, 01:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
πάντως από την στιγμή, που η συμπεριφορά του δείχνει ότι είναι υγειές, θα το άφηνα 2 μήνες στο ενυδρείο μονό του και μετά. Θα ξανάβαζα νεα ψαρια.
Με αφορμη το παραπανω .... μια σημαντικη παραμετρος που εχουμε παραληψει απο την αρχη: Καραντινα δε βαζουμε ψαρια ετσι κατευθειαν μεσα σε ενα ενυδρειο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-12-10, 01:43
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

@Πανο, υπερβαλω για να μπεις λιγο στο κλιμα.
Το ψαρι μπορεις και να το θεωρησεις αγρια πιασμενο μιας που ζει και αναπαραγεται μονο σε τεχνητες λιμνες της Ταυλανδης..
Για δηλητιαριαση δεν μπορει να προκειται, ειναι τελειως απιθανο 2 τελειως διαφορετικα ενυδρεια να το παθουν ταυτοχρωνα, απο την αλλη ο ανθρακας που χρησιμοποιουσα δεν θα εκανε κατι?
Αλλα και δηλητηριαση να ειναι απο τι....το μονο που αλλαξε ηταν η προσθηκη αυτου του ψαριου...τα αλλα υπηρχαν καιρο.

@Βασιλη, εχεις πολυ δικιο σε αυτο και μαλλον ετσι θα γινει.


@Γιωργο η καραντινα ειναι κατι παραπανω απο απαραιτητη.Παντα χρησιμοποιω.Ετυχε η περιπτωση που κατεστρεψε τα παντα.
Απλα η συγκεκριμενη αγορα ηταν λιγο παροσρμητικη αν θες γιατι αν πετυχεις αν καλο ψαρι σε καποιο μαγαζι δεν το αφηνεις να σου φυγει.
Ετσι και το πηρα, σε μια περιοδο που ολες οι καραντινες ηταν ηδη πιασμενες απο αλλα ψαρια.
Και εγω ο ....... πηγα και το εβαλα με τα πιο σπανια και δυσευρετα ψαρια που ειχα.Μονο εκει με επερνε απο ιχθυοφορτιση και παρομοια μεγεθη ψαριων.
Καλα να παθω λοιπον.
Οι ρουτινες ποτε δεν αλλαξαν.Οποτε εψαξα να βρω την αιτια στο τι προστεθηκε στο ενυδρειο.Ολα με οδηγησαν στο γατοψαρο.Οποτε οτι και να υπαρχει, δεδομενου τις σταθερες συνθηκες και τις προσεκτικοτατες ρουτινες του ενυδρειου (το οποιο ηταν μεγαλωστρα στην ουσια και ειχε ψαρια 7-8 μηνων), το εφερε το γατοψαρο.
Μονο εκει μπορω να καταλληξω.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-12-10, 14:00
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Μηπως να εβγαζες το γατοψαρο απο το ενυδρείο (α) να το έβαζες σε ενα ενυδρείο (β), και μετά στο ενυδρείο (α) να βάλεις κάποιο αλλο είδος; Ετσι θα δεις αν φταίει το ψάρι για τους θανατους, ή αν κάτι βγάζει στο νερο π.χ. . Αν πεθανουν και χωρίς το γατόψαρο μεσα τότε κάτι άλλο θα φταίει.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 30-12-10, 15:38
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως να εβγαζες το γατοψαρο απο το ενυδρείο (α) να το έβαζες σε ενα ενυδρείο (β), και μετά στο ενυδρείο (α) να βάλεις κάποιο αλλο είδος; Ετσι θα δεις αν φταίει το ψάρι για τους θανατους, ή αν κάτι βγάζει στο νερο π.χ. . Αν πεθανουν και χωρίς το γατόψαρο μεσα τότε κάτι άλλο θα φταίει.
Ετσι εχουν τα πραγματα εδω και αρκετες μερες.
Τιποτα δεν ξανα παιθανε απο τοτε που εφυγε το γατοψαρο......
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 30-12-10, 15:54
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων



καλα φιλε διαβασες την σκεψη..... αυτο ακριβως ειπα μεσα μου.....!!! ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΑΛΛΑ Ο ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ (ονοματα δεν λεμε για να παει καλα ο χρονος)
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 30-12-10, 15:56
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Αν δε μετρησεις το νερο και δεν πεις το ειδος του γατοψαρου μην περιμενεις να βρεθει λυσει με θεωριες του χαους!!!


Εχω πλέκο που επιζουσε ενω η αμμωνια χτυπουσε κοκκινο!!
Οτιδηποτε αλλο εμπαινε μεσα δεν αντεχε!!! Το τεστακι μετρουσε λαθος.... μεχρι που το ανακαλυψα!!!

Απο κει και περα, με εικασιες.... μονο ο πρωθυπουργος της χωρας προχωραει!! Αλλα κι αυτος παλι λαθος προχωραει!!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 30-12-10, 16:07
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παρτε και μετρησεις σημερινες:
Νο2: 0
Νο3: 10bpm/l
Αμμωνια: 0
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 30-12-10, 16:13
Το avatar του χρήστη nikoloutso
nikoloutso Ο χρήστης nikoloutso δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2010
Περιοχή: Νέα Πέραμος
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Λοιπον.

Χωρις να γνωριζω το ψαρι προτεινω.

Θεραπεια με furan2 και general cure ΣΕ ολο το ενυδρείο. Ακολουθεις ομως τις οδηγιες οπως ακριβως λεει.

Μετα τοποθετεις ανθρακα για 3 μερες για το γνωστο λογο.

Και τελος αφηνεις το ψαρι μονο, χωρις να τοποθετησεις συγκατοικο.

Το ψαρι ισως αποτελει ξενιστη. Το βακτηριο-παρασιτο που ισως εχει το ψαρι θα αποβληθει με τα φαρμακα απο τον οργανισμο του. Ισως ομως παραμεινει αλλα απενεργοποιηθει.

Εαν δε βρει αλλο σωμα να αναπτυχθει ξανα θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει.

Δοκιμασε το. Αλλα μετα τη θεραπεια για 2 τουλαχιστον μηνες μην τοποθετησεις τιποτα αλλο στο ιδιο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 30-12-10, 16:26
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Το ψαρι ειναι αυτο:



...και για να μη σας πεδευω αλλο, το ψαρι ειναι μιξη (creossbread), μεταξη tiger shovelnose catfish & red tail catfish, με ονομασια ''red tail shovelnose''
Αυτο σημαινει πως εχει τα δυνατα γονιδια 2 ειδων...που προκυπτει απο:





Απο οτι βλεπω καταλληγουμε σε furan2 και general cure.
ΟΚ λοιπον, ετσι θα γινει....αλλα οταν σε 2 μηνες πχ, μπει κατι μαζι του και το ξαναστειλει....θα εχουμε πολυ σοβαρο προβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 30-12-10, 16:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ετοιμασου για ενα 17-20αρι ευρα πανω κατω το καθενα! Εχει 10 φακελακια (το καθε ενα για 38 λιτρα) και πρεπει να κανεις επαναληπτικη (αν ακολουθησεις το προγραμμα που αναγραφουν θα πρεπει να ριξεις τουλαχιστον 4 φορες απο το καθενα με ενδιαμεσες αλλαγες νερου 25%) Σε ποσα λιτρα θα εφαρμοσεις τη θεραπεια? Δεν συμφερει σε πολλα αλλα με τετοιο ψαρι που να το βαλεις?

Το αλλο ενυδρειο ειναι τελειως αδειο? Θα σου ελεγα να το απολυμανεις πριν βαλεις καποιο αλλο ψαρι! Χρησιμοποιησε διαφορετικες αποχες και σωληνες αλλαγης νερου απο αυτα που χρησιμοποιεις για το γατοψαρο!

ΔΕΝ ειμαι συμφωνος να κραταμε τετοια ψαρια ... αλλα και αυτα εχουν ψυχουλα ... κριμα ειναι να πεθαινουν!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ιδέες για ψαρο σύνθεση Noel Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 10-08-10 04:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10081 seconds with 13 queries