Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-10-10, 16:04
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή στασιμοτητα και αλγες

Καλημερα παιδια κ καλη βδομαδα να εχουμε.θελω την γνωμη εμπειρων μποσταναδων για το προβλημα που αντιμετωπιζω.το ενυδρειο μου λοιπον εχει υψος 60+ εκ.Ο φωτισμος μου αποτελειται απο 4χ24 βαττ και 2χ28βαττ.θεωρητικα λοιπον ο φωτισμος μου ειναι δυνατος,το co2 πεφτει μπολικο,αλλαγες 2 φορες την εβδομαδα 30%,υποστρωμα της dennerle ενισχυμενο με ταμπλετες seachem,denerle,sera και για λιπανση ακολουθω την ΕΙ.Φυτα ομως οπως η κουμπα αρνουνται κατηγορηματικα να απλωθουν κ να γινουν χαλι,η αναπτυξη των φυτων ειναι αργη,ενω εμφανιζονται αρκετα ειδη αλγης οπως green spot στα τζαμια staghorn και τωρα τελευταια bba.Ο συνδετικος κρικος στις αλγες αυτες ειναι το co2 αλλα οπως ειπα κ παραπανω ρεει αφθονο.Μαλιστα οταν δοκιμασα να το αυξησω λιγο ακομα πολλα ψαρια αρχισαν να αναπνεουν εντονα κ να κοντευουν να σκασουν!!!!μετρησεις δεν παραθετω γιατι τα τεστ μου εληξαν κ συνεπως δεν ειναι αξιοπιστα.Αληθεια δεν μπορω να καταλαβω τι δεν παει καλα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-10, 16:36
Το avatar του χρήστη Dimitris_Batman
Dimitris_Batman Ο χρήστης Dimitris_Batman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 235
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Dimitris_Batman
Smile

Σαν να σου λέω πήρα καινούριο αμάξι χρώματος κόκκινο.
Δώσε λίτρα,διαστάσεις,φυτά+υπόστρωμα....Συμπλήρωσε την φόρμα που υπάρχει στο φόρουμ...
προφανώς με το CO2 που έχει το νερό σου τα ψάρια σκάνε και ψάχνουν απεγνωσμένα οξυγόνο.σταμάτα την παροχή CO2 και κάνε μία αλλαγή νερού 20% για αρχή να δεις πως θα πάνε τα ψάρια.
Με το κούμπα κάνε υπομονή.Θέλουμε από την μία μέρα στην άλλη να γεμίσει το ενυδρείο μας.
Χωρίς παρεξήγηση τα όσα γράφω.
__________________
Εν τούτο Tangaνίκα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-10, 19:42
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Batman Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν να σου λέω πήρα καινούριο αμάξι χρώματος κόκκινο.
Δώσε λίτρα,διαστάσεις,φυτά+υπόστρωμα....Συμπλήρωσε την φόρμα που υπάρχει στο φόρουμ...
προφανώς με το CO2 που έχει το νερό σου τα ψάρια σκάνε και ψάχνουν απεγνωσμένα οξυγόνο.σταμάτα την παροχή CO2 και κάνε μία αλλαγή νερού 20% για αρχή να δεις πως θα πάνε τα ψάρια.
Με το κούμπα κάνε υπομονή.Θέλουμε από την μία μέρα στην άλλη να γεμίσει το ενυδρείο μας.
Χωρίς παρεξήγηση τα όσα γράφω.
1)Ζητησα γνωμες απο εμπειρους μποσταναδες.Σαν ενας απο αυτους μιλας??????
2)Και να διαβαζεις ποιο προσεκτικα....ειπα οτι μια φορα δοκιμασα να αυξησω το co2 και εδειξαν τα παραπανω σημαδιια τα ψαρια μου οχι οτι το εχω μονιμα καρφωμενο εκει....ειπα επισης για υποστρομα,φωτισμο υψος.Δεν προσεχεις μαλλον....
3)Χωρις παρεξηγηση???οχι φιλε μου...Δεν μου αρεσει καθολου το υφακι σου...Σε ποιον νομιζεις οτι μιλας σε κανεναν νεουδι που μολις πρωτοπηρε ενυδρειο???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-10, 19:58
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Batman Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν να σου λέω πήρα καινούριο αμάξι χρώματος κόκκινο. Ήρεμα ξεφύγαμε.
Δώσε λίτρα,διαστάσεις,φυτά+υπόστρωμα....Συμπλήρωσε την φόρμα που υπάρχει στο φόρουμ...Τα 'δωσε
προφανώς με το CO2 που έχει το νερό σου τα ψάρια σκάνε και ψάχνουν απεγνωσμένα οξυγόνο.σταμάτα την παροχή CO2 και κάνε μία αλλαγή νερού 20% για αρχή να δεις πως θα πάνε τα ψάρια. Τα ξέρει τα κανε
Με το κούμπα κάνε υπομονή.Θέλουμε από την μία μέρα στην άλλη να γεμίσει το ενυδρείο μας. Ήρεμα
Χωρίς παρεξήγηση τα όσα γράφω.
Ωραία

Λίγο προσοχή στην έκφραση.
Καλή συνέχεια
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-10-10, 20:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ντινο μερικες ερωτησεις..για την "εις ατοπον απαγωγη"
καταρχην ειναι νεοστημενο το ενυδρειο? λογικο ειναι τα φυτα να μη πηγαινουν σφαιρα και να εμφανιστουν διαφορες αλγες στην αρχη μεχρι να προσαρμοστουν τα φυτα και να βρει την ισορροπια του το ενυδρειο.
ποσα λιτρα εχεις?? για να εκτιμησουμε χονδρικα τον φωτισμο σου...μηπως οι λαμπες σου θελουν αλλαγμα?
(αν και η green spot αγαπα το πολυ φως..οποτε λογικα εισαι οκ στο θεμα φως..ας μη ξεχναμε οτι τα 60+ εκατοστα υψους ειναι αρκετα και στον πυθμενα που βρισκεται η κουμπα μπορει να υπαρχει θεμα.)
αν λοιπον κατι φρεναρει τα φυτα σου (πραγμα που επιτρεπει στις αλγες να κανουν την εμφανιση τους) κι εφοσον εισαι οκ απο φως και το διοξειδιο αφθονο...τοτε μαλλον κατι τρεχει με τη λιπανση σου. ποια στοιχεια προσθετεις? εχεις ταχειας αναπτυξης φυτα?? εκδηλωνουν καποια ελλειψη?? αν και με τη μεθοδο EI δε χρειαζονται μετρησεις εγω θα εκανα στην αρχη για να δω οτι "δουλευει" σε μενα...
τελος απο κυκλοφορια πως πας?

υ.γ. η κουμπα σε μενα αρχικα εκανε ναζια και δεν απλωνοταν ενω δε χαλουσε...μεχρι που περιπου 2 μηνες μετα αρχισε να παιρνει μπρος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-10, 20:32
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Πανο το ενυδρειο τρεχει κοντα 5 μηνες,οποτε δεν το λες και νεοστημενο.Οσον αφορα τα λιτρα η εταιρεια δινει 180 (anubias vision 180),εγω υπολογιζω περι τα 160 λιτρα καθαρα.Οι λαμπες ειναι και οι 6 καινουριες δεν υπαρχρει θεμα.Απο λιπασματα βαζω σιδηρο της seachem,καλιο και νιτρικα με σκονες,φωσφορικα απο fleet enema.εβαζα στις αρχες και λιγο flourish αλλα στην συνεχεια το εκοψα.τα φυτα που εχω ειναι stargrass(μετα απο πολυ καιρο πηρε μπρος),pogostemon helferi(αυτο παει πολλυ καλα),eleocharis,cuba(με την καμια ομως...),limnophila aquatica(κανονικα),caboba furcata(στασιμη),proserpinaca palustris(φυσιολογικη αργη αναπτυξη)blyxa(μεσα στην staghorn οσο και να την καθαριζω) ,staurogine sp.repens,myriophillum(σχεδον μηδενικη αναπτυξη και παντα ντυμενο με αλγη).κανενα φυτο δεν εκδηλωνει ελλειψη σε καποιο στοιχειο,ακομα κ τα δυσκολοτερα δειχνουν επαρκεια.Απο κυκλοφορια εχω 2 εξωτερικα φιλτρα.ενα eheim 2215 και ενα jbl crystal profi 250.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-10-10, 20:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φως και διοξειδιο λοιπον ειναι δεδομενα....επισης δεν ειναι και φρεσκοστημενο το ενυδρειο...εχει βρει μια ρεγουλα που ομως δεν ειναι η ιδανικη κατα πως φαινεται.
προσθετα ακριβως τα ιδια λιπασματα στα φυτα μου +ομως και το trace της seachem που απο πειρα ειδα οτι ειναι σημαντικο. εριχνα και το flourish το γενικο αλλα το θεωρησα δευτερευον. NPK την ιδια μερα λοιπον και Fe+ trace την επομενη. η προσθηκη αυτου λοιπον θα ηταν μια απο τις πρωτες κινησεις σε συνδυασμο με μετρησεις...μηπως και φανει τι φταιει.
ροη λογικα εχεις απο τα 2 φιλτρα....δε παει καπου αλλου το μυαλο μου.
περασαν και τα χρονια απο τα μποστανια....ελπιζω να σε διαφωτισουν καλυτερα οσοι ασχολουνται τωρα.

επισης επειδη ειχα "δουλεψει" τα φυτα που αναφερεις σου σχολλιαζω συμφωνα με τη δικη μου εμπειρια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
stargrass(μετα απο πολυ καιρο πηρε μπρος)αυτο συνηθως δεν εχει προβλημα το ειχα κρατησει σε πολυυυ low tech ενυδρειο. με μεγαλες ελλειψεις (αμαζονιου) και τα πηγε ικανοποιητικα...,pogostemon helferi(αυτο παει πολλυ καλα),σε αυτο το ειδος ειχα κολλησει..το κρατησα αλλα δε το πολλαπλασιασα..eleocharis,cuba(με την καμια ομως...),ηθελα το χρονο της κανα 2 μηνες..μετα πηρε μπρος..limnophila aquatica(κανονικα)αυτο θα επρεπε να πηγαινει με χιλια...οχι απλως κανονικα...το πιο συχνο μου κλαδεμα...καθε 2 μερες οπωσδηποτε γιατι καλυπτε αποσταση περι των δεκα εκατοστων,caboba furcata(στασιμη) με ειχε παιδεψει και μενα...τα πηγε καλα στην πιο φωτεινη μερια του ενυδρειου μαζι με τη μακραντρα.,proserpinaca palustris(φυσιολογικη αργη αναπτυξη)ουτως η αλλως δε μεγαλωνει με μεγαλους ρυθμους αυτο το φυτο. blyxa(μεσα στην staghorn οσο και να την καθαριζω) ,staurogine sp.repens,myriophillum(σχεδον μηδενικη αναπτυξη και παντα ντυμενο με αλγη)και αυτο αρκετα απαιτητικο..
και κατι τελευταιο. βλεποντας την πορεια μου στα φυτα συνολικα...θα τονιζα και ενα σημειο που για μενα εχει μεγαλη σημασια...
τα φυτα μου αλλαξαν συμπεριφορα προς το καλυτερο οταν μειωσα τις σκληροτητες...η πλειοψηφια των φυτων δε θελει πολυ σκληρο νερο και με ενα κΗ 4-6 πανε καλυτερα...καλυτερη αναπτυξη σημαινει φυσικα ανταγωνισμος με την αλγη.θα λαμβανα και αυτο τον παραγοντα υποψιν λοιπον αν ειχα πολυ σκληρο νερο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-10, 21:16
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

η πλειοψηφια των φυτων δε θελει πολυ σκληρο νερο και με ενα κΗ 4-6 πανε καλυτερα...καλυτερη αναπτυξη σημαινει φυσικα ανταγωνισμος με την αλγη.θα λαμβανα και αυτο τον παραγοντα υποψιν λοιπον αν ειχα πολυ σκληρο νερο..[/QUOTE]


+1000.Ειναι γεγονος οτι τα φυτα προτιμουν kh 4-6.Παντως και σε εμενα με kh 5(τοτε),με 40 εκ υψος,σχεδον 1watt ανα λιτρο και ei λιπανση η cuba δεν ξεκινησε ποτε(βεβαια εγω την αφησα κανα μηνα και μετα την εβγαλα)
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-10-10, 22:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν και με τη μεθοδο EI δε χρειαζονται μετρησεις εγω θα εκανα στην αρχη για να δω οτι "δουλευει" σε μενα...
τελος απο κυκλοφορια πως πας?
Αυτο ειναι σωστο ! Οι μετρησεις στο Ε.Ι δεν χρειαζονται απο την στιγμη που θα βρεις τις ιδανικες δοσολογιες. Αλλα μεχρι που να γινει αυτο πρεπει να γινονται μετρησεις για να ξερουμε που περιπου βρισκεται η λιπανση μας.
Ντινο βρες μερικα τεστ δανεικα, ελα να σου δωσω για νιτρικα ΑΡΙ , βρες απο καπου δανεικο και ενα για ΡΟ4 και ακολουθωντας το προγραμμα σου κανονικα, κανε μετρησεις καθημερινα την ιδια ωρα. Μετα παο 7 μερες θα εχεις καταλαβει αν λειπει κατι ή υπαρχει περισσεια σε κατι απο αυτα τα 2 στοιχεια. Για τα ιχνοστοιχεια θα σου δειξει η Proserpinaca τι γινεται. Αν ειναι ωχρη και αδυνατη ειναι πιθανον να λειπουν traces.

Παράθεση:
και κατι τελευταιο. βλεποντας την πορεια μου στα φυτα συνολικα...θα τονιζα και ενα σημειο που για μενα εχει μεγαλη σημασια...
τα φυτα μου αλλαξαν συμπεριφορα προς το καλυτερο οταν μειωσα τις σκληροτητες...η πλειοψηφια των φυτων δε θελει πολυ σκληρο νερο και με ενα κΗ 4-6 πανε καλυτερα...καλυτερη αναπτυξη σημαινει φυσικα ανταγωνισμος με την αλγη.θα λαμβανα και αυτο τον παραγοντα υποψιν λοιπον αν ειχα πολυ σκληρο νερο
Mυθος...εχεις σκληρο νερο; ακομα καλυτερα γιατι δεν θα χρειαστει να προσθετεις στο Ε.Ι. και equilibrium. Στο φυτεμενο μου χρησιμοποιω νερο δικτυου αλλα και παλι εχω ελλιψη ασβεστιου μετα απο καποιο διαστημα. Τα σαλιγκαρια εχουν χαρτινο κελυφος με τρυπες και σπαει με ελαχιστη πιεση.
Απο ολα τα ειδη φυτων που ειναι γνωστα στα ενυδρεια μας, μονο οι toninas και τα erio ειναι αυτα που απαιτουν μαλακο και οξινο νερο. Τα υπολοιπα στο νερο δικτυου πανε μια χαρα και δεν εχουν κανενα προβλημα. Αναζητηστε λοιπον αλλου τις αιτιες..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-10-10, 22:27
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Πανο ευχαριστω για την απαντηση σου.Αλεξανδρε να σε καλα για την προσφορα αλλα λεω να τα αγορασω αυτα τα 2 τεστακια.καλο ειναι να υπαρχουν.οσον αφορα την Proserpinaca μια χαρα τα παει(αν και εχει κ αυτη αλγουλες στα φυλλα της) κ εχει παρει και αυτο το πορτοκαλοκοκκινο χρωματακι στις κορυφες της οποτε απο σιδηρο παμε καλα μαλλον.Οσον αφορα το trace ολο λεω να παω στο κεντρο για power 4 αλλα παντα βαριεμαι κ το αμελω.Θα την παρω ομως την αποφαση αυτη την βδομαδα μπα κ δω καμια διαφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-10-10, 22:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Mυθος...εχεις σκληρο νερο; ακομα καλυτερα γιατι δεν θα χρειαστει να προσθετεις στο Ε.Ι. και equilibrium. Στο φυτεμενο μου χρησιμοποιω νερο δικτυου αλλα και παλι εχω ελλιψη ασβεστιου μετα απο καποιο διαστημα. Τα σαλιγκαρια εχουν χαρτινο κελυφος με τρυπες και σπαει με ελαχιστη πιεση.
Απο ολα τα ειδη φυτων που ειναι γνωστα στα ενυδρεια μας, μονο οι toninas και τα erio ειναι αυτα που απαιτουν μαλακο και οξινο νερο. Τα υπολοιπα στο νερο δικτυου πανε μια χαρα και δεν εχουν κανενα προβλημα. Αναζητηστε λοιπον αλλου τις αιτιες..
εχει λογικη αυτο που λες απλα σε εμενα δουλεψε διαφορετικα Αλεξανδρε...με το που πηρα οσμωση και κατεβασα τις σκληροτητες ειχα θεαματικη διαφορα προς το καλυτερο...αν εξηγειται αλλιως δε μπορω να γνωριζω πλεον..ομως σε μενα αυτο συνεβη.
φυσικα δε μιλαω για μαλακο νερο κατω του 4 kh.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-10-10, 22:39
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Κατά αρχήν είσαι κολοχαρακτήρας και τα φυτά σε πήραν χαμπάρι και συμπεριφέρονται έτσι για να σου τη σπάσουν.

Στα σοβαρά τώρα, το ότι χρησιμοποιείς ΕΙ λίπανση δε λέει τίποτα. Πέρασα 4μηνο μέχρι να βρω τη σωστή δόση από όλες τις μπούρδες που έβαζα μέσα και σε αυτό το διάστημα, μέχρι και το έπιπλο έβγαλε άλγες. Προτείνω να σταματήσεις εντελώς τη λίπανση για καμιά 15 μέρες, σε αυτό το διάστημα να αλλάξεις το 100% του νερού και να το πας από την αρχή σαν στραβάδι, με το Minimum των δόσεων. Αυξάνεις σταδιακά κι όταν τα φυτά σου το απαιτούν.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-10-10, 23:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
οποτε απο σιδηρο παμε καλα μαλλον.Οσον αφορα το trace ολο λεω να παω στο κεντρο για power 4 αλλα παντα βαριεμαι κ το αμελω.Θα την παρω ομως την αποφαση αυτη την βδομαδα μπα κ δω καμια διαφορα
Δηλαδη μου λες Ντινακο οτι ακολουθεις Estimative Index,χωρις ομως να ριχνεις ιχνοστοιχεια; ουτε καν seachem trace; Αν ειναι ετσι, μην απορεις που τα φυτα δεν πανε καλα και εχεις αλγες..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-10-10, 00:58
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Μακη οτι και να μου πεις εγω σε αγαπαω
Αλεξανδρε το ξερω οτι ειναι λαθος αλλα πιστευα οτι δεν θα ειναι τοσο κακο εφοσον ολα τα υπολοιπα στοιχεια υπαρχουν σε επαρκεια....λαθος μεγαλο ε???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-10-10, 01:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
προσθετα ακριβως τα ιδια λιπασματα στα φυτα μου +ομως και το trace της seachem που απο πειρα ειδα οτι ειναι σημαντικο. ...
...ευχομαι αυτο να ειναι το προβλημα και να πανε καλυτερα τα φυτα σου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-10-10, 02:01
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παιδες, το Estimative Index δουλευει μονο αν ακολουθεις με ακριβεια τις δοσολογιες, τα στοιχεια και τις αλλαγες νερου. Αν παρεκκλινεις ή αγνοησεις κατι, ειναι ο πιο σιγουρος τροπος να αποκτησεις ολες της αλγες !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλγες και O2 chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 12-10-09 14:32
αλγες andreas213 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 08-10-09 18:37
Αλγες Μάριος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 15-10-08 16:50
αλγες Κων/νος Μ. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 25-02-08 11:33
Αλγες Nrgman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 03-07-06 20:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06706 seconds with 13 queries