Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-10, 12:24
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Παρουσίαση του εντλεροενυδρείου μου!!!!

Χαίρεται χαίρεται!!!

Μετά από πολύ καιρό και αφού ολοκλήρωσα επιτέλους το ενυδρείο μου στο σαλόνι που ξεκίνησα να το στήνω τέλη Νοεμβρίου επιτέλους το παρουσιάζω..

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 50*30*30
Όγκος:45 λίτρα (μικτά)
Κατηγορία: Φυτεμένο
Φυτά:Vallisneria small, hygrophila polysperma big leaf, hydrophyla polysperma narrow leaf, java-fern, anubias nana, και ένα-δυο κλαδέματα από κάποια άλλα..
Ψάρια / ¶λλα είδη: Poecilia Wingei
Διακοσμητικά υλικά:χαλίκι χαλαζιακό Hagen, πέτρες μη ασβεστολιθικές
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2*35 cm led-ταινίες (Υπολογισμός σε watt πάνω από 50, kelvin άγνωστα..)
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα: ΑquaEl 400 λίτρα/ώρα, μακαρόνι-σφουγγάρι
Θερμοστάτης:Jager 50 watt
Λίπανση: όχι
Παροχή CO2:όχι

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):17
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):14
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:15% ανά 7-8 μέρες
Θερμοκρασία:26


Δυστυχώς δεν υπάρχει αξιόλογη φωτογραφική μηχανή και οι φωτό τραβήχτηκαν από κινητό..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-10, 12:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Μ' αρέσει, μπράβο!
και το σεμεδάκι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-10, 12:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ ομορφο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-10, 13:31
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο αυτό το ενυδρείο!Έχει ομορφύνει πολύ από τότε που το είχα δει!Εγώ τα μεγάλωσα αυτά τα σκασμένα! Φτου φτου!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-10, 16:17
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή


μπραβο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-10, 16:17
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παρα πολυ ωραια και τα 2 ενυδρεια σου!!!Κι εγω εχω ενα ολοιδιο με τα δικα σου μονο που το δικο μου ειναι 40 μηκος,25 πλατος και 30 υψος..Φαινεται οτι βγαινει σε πολλα μεγεθη ......Επειδη θελω να βαλω κι εγω καπακι,μπορεις να μου πεις πως το εφτιαξες??
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-10, 16:20
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο αυτό το ενυδρείο!Έχει ομορφύνει πολύ από τότε που το είχα δει!Εγώ τα μεγάλωσα αυτά τα σκασμένα! Φτου φτου!

Χε χε!!


Ναι όντως βγαίνουν σε αρκετά μεγέθη..

όσον αφορά το καπάκι, το τζαμάκι που έδιναν δεν εφάρμοζε καλά οπότε πήρα κάτι μαύρα πλαστικά που είχα από αυτά που βάζουν πάνω κάτω στις αφίσες τα έκοψα στο σωστό μέγεθος και τα τοποθέτησα στις άκρες σαν κόντρες..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-10, 16:24
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από repanas6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χε χε!!


Ναι όντως βγαίνουν σε αρκετά μεγέθη..

όσον αφορά το καπάκι, το τζαμάκι που έδιναν δεν εφάρμοζε καλά οπότε πήρα κάτι μαύρα πλαστικά που είχα από αυτά που βάζουν πάνω κάτω στις αφίσες τα έκοψα στο σωστό μέγεθος και τα τοποθέτησα στις άκρες σαν κόντρες..

Και πως στερεωσες πανω στο τζαμι τις λαμπες??
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-03-10, 16:31
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Αυτές είναι led-strip που έχουν ειδικά αυτοκόλλητα στην πλάτη τους.

Το έκανα σε έναν ηλεκτρολόγο. Αφού τοποθετήθηκαν οι ταινίες στο τζάμι και ενώθηκαν μεταξύ τους μετά ενώθηκαν με μετασχηματιστή και μετά πρίζα.

Η όλη κατασκευή κόστισε πιστεύω πολύ λίγο σε σχέση με το αποτέλεσμα αλλά και την διάρκεια ζωής των λεντ που αγγίζει τις 25000 ώρες.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο και συμφορουμίτη Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο. γιατί συμβολή του στην υλοποίηση της κατασκευής..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-03-10, 16:34
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

οκ,ευχαριστω!!
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-03-10, 16:39
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Παρακαλώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-03-10, 19:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ομορφο ενυδρειο!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-03-10, 20:00
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν μ΄αρέσει καθόλου, σαν ορυζώνας είναι, μήπως έχεις βάλει πρόσφατα τα μπροστινά φυτά ;
Στις αλλαγές νερού γιατί βγάζεις μόνο 15% ;
Γιατί σε τόσο λίγα λίτρα αποφάσισες να βάλεις endlers, δεν γνωρίζεις ότι γεννούν πολύ και ενυδρεία τέτοιου μεγέθους είναι απαγορευτικά ;
Και καλά εσύ έκανες του κεφαλιού σου για Χ-Υ λόγους, ένας χριστιανός από τους φίλους σου που το είδαν και σε βοήθησαν, δεν βρέθηκε να σου πει μία κουβέντα ;
Τι να πω λυπάμαι και για λογαριασμό των παραπάνω φίλων που σε άρχισαν στα μπράβο και στα γιουπιγιάγια.
Καταντήσαμε χειροκροτητές μου φαίνεται και παραμερίσαμε κάθε κριτήριο αισθητικής και σωστής χρήσης ενυδρείου.

ΥΓ Μόλις ξύπνησα μην βαράτε όλοι μαζί
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-03-10, 21:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Μόλις ξύπνησα μην βαράτε όλοι μαζί
Ξανα .. κοιμησου
Σιγα σιγα βρε!!
Ολα θα γινουν ... θελει υπομονη !!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-03-10, 21:34
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μ΄αρέσει καθόλου, σαν ορυζώνας είναι, μήπως έχεις βάλει πρόσφατα τα μπροστινά φυτά ;
Στις αλλαγές νερού γιατί βγάζεις μόνο 15% ;
Γιατί σε τόσο λίγα λίτρα αποφάσισες να βάλεις endlers, δεν γνωρίζεις ότι γεννούν πολύ και ενυδρεία τέτοιου μεγέθους είναι απαγορευτικά ;
Και καλά εσύ έκανες του κεφαλιού σου για Χ-Υ λόγους, ένας χριστιανός από τους φίλους σου που το είδαν και σε βοήθησαν, δεν βρέθηκε να σου πει μία κουβέντα ;
Τι να πω λυπάμαι και για λογαριασμό των παραπάνω φίλων που σε άρχισαν στα μπράβο και στα γιουπιγιάγια.
Καταντήσαμε χειροκροτητές μου φαίνεται και παραμερίσαμε κάθε κριτήριο αισθητικής και σωστής χρήσης ενυδρείου.

ΥΓ Μόλις ξύπνησα μην βαράτε όλοι μαζί

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ!!!

Εσύ ρε φίλε τι ζόρι τραβάς αν του αρέσει έτσι του παιδιού δεν έχεις κανένα δικαίωμα να έχεις τέτοιο ύφος!!!!

Ντροπή σου!!!

Πάνε βγάλε τα κόμπλεξ σου πουθενά αλλού!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-03-10, 21:58
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Εσύ φιλαράκο που με πήρες από τα μούτρα είδες καθόλου τι γράφω ή μπήκες να μας την πεις μόνο ;
Από την ώρα που παρουσιάζεται ένα ενυδρείο εδώ, θα τεθεί και σε κριτική.
Δηλαδή αφού δεν μου αρέσει τι πρέπει να πω ; ΩΩΩ τι ωραίο ;
Του έκανα τις παρατηρήσεις μου, μήπως δεν ισχύουν αυτά που λέω ;
Επίσης με τον Repanas γνωριζόμαστε μέσω του board και ξέρει ότι δεν είμαι κακοπροαίρετος ε και έχουμε μία συμπάθεια.
Για ηρέμησε σε παρακαλώ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-03-10, 23:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Archangel Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντροπή σου!!!
Πάνε βγάλε τα κόμπλεξ σου πουθενά αλλού!!!!
για ηρεμια βρε παιδια! ο καθενας εχει δικαιωμα να εχει αποψη...εστω κι αν δε μας αρεσει....νομιζω πως θα πρεπει να φερομαστε πιο κοσμια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να πω λυπάμαι και για λογαριασμό των παραπάνω φίλων που σε άρχισαν στα μπράβο και στα γιουπιγιάγια.
Καταντήσαμε χειροκροτητές μου φαίνεται και παραμερίσαμε κάθε κριτήριο αισθητικής και σωστής χρήσης ενυδρείου.
εδω μωρο μου σε βρισκω λιγο υπερβολικο... κατ'εμε...ενα ενυδρειο που δεν ειναι κιτς με ναυαγια και κοκκινα χαλικια και μπαουλα με θησαυρους...και δεν εχει σκαλαρια και παγκασιους σε 45 λιτρα αλλα μικροψαρα και εχει αληθινα φυτα σε καλη κατασταση σιγουρα θα μου αρεσει και θα πω πως ειναι πολυ ομορφο γιατι απλα πιστευω πως ειναι. γιατι φαινεται να εχει πιασει το νοημα του ενυδρειου...
(οταν μιλαμε για στολιδια οπως ορισμενων καλλιτεχνων του φορουμ...εκει το επιπεδο παει αλλου θα χρησιμοποιησω πολυ πιο ενθερμους χαρακτηρισμους )
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις αλλαγές νερού γιατί βγάζεις μόνο 15% ;
Γιατί σε τόσο λίγα λίτρα αποφάσισες να βάλεις endlers, δεν γνωρίζεις ότι γεννούν πολύ και ενυδρεία τέτοιου μεγέθους είναι απαγορευτικά ;
Και καλά εσύ έκανες του κεφαλιού σου για Χ-Υ λόγους, ένας χριστιανός από τους φίλους σου που το είδαν και σε βοήθησαν, δεν βρέθηκε να σου πει μία κουβέντα ;
αν δεις καλα στις φωτο...θα αντικρυσεις μονο 2 αρσενικα εντλερς....δε νομιζω οτι τιθεται θεμα γεννησεων αλλα θα μας το πει ο ιδιοκτητης καλυτερα...
με αυτα τα φυτα και αν μονο αυτα ειναι τα ψαρακια τελικα....
και το 15 % δε μου φαινεται ανεπαρκες...
εχοντας υποψιν αυτο δε το βρισκω παραξενο που δε σχολιασε κανεις τα οσα επισημανες...

θα καταληξω λεγοντας πως ελπιζω οι προσπαθειες και αλλων συγχομπιστων να ειναι απο το επιπδεδο του φιλου μας και πανω...γιατι πολυ συχνα παρουσιαζονται δεξαμενες που ειναι ιεροσυλια να τα πεις "ενυδρεια".
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-03-10, 23:54
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μ΄αρέσει καθόλου, σαν ορυζώνας είναι, μήπως έχεις βάλει πρόσφατα τα μπροστινά φυτά ;
Στις αλλαγές νερού γιατί βγάζεις μόνο 15% ;
Γιατί σε τόσο λίγα λίτρα αποφάσισες να βάλεις endlers, δεν γνωρίζεις ότι γεννούν πολύ και ενυδρεία τέτοιου μεγέθους είναι απαγορευτικά ;
Και καλά εσύ έκανες του κεφαλιού σου για Χ-Υ λόγους, ένας χριστιανός από τους φίλους σου που το είδαν και σε βοήθησαν, δεν βρέθηκε να σου πει μία κουβέντα ;
Τι να πω λυπάμαι και για λογαριασμό των παραπάνω φίλων που σε άρχισαν στα μπράβο και στα γιουπιγιάγια.
Καταντήσαμε χειροκροτητές μου φαίνεται και παραμερίσαμε κάθε κριτήριο αισθητικής και σωστής χρήσης ενυδρείου.

ΥΓ Μόλις ξύπνησα μην βαράτε όλοι μαζί
Τα φυτά έχουν μπει πρόσφατα.Νομίζω πως μόλις όλα αρχίσουν να πυκνώνουν θα δείξει πολύ πιο ωραίο.Το ενυδρείο το έχω δει από κοντά. Για τα ψαράκια που είναι μέσα μέχρι στιγμής είναι υπέρ-αρκετό και άνετα θα φιλοξενούσε και μερικές γέννες.Πάντως,προς στιγμήν τουλάχιστον,είναι βασιλιάδες τα εντλεράκια εκεί μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-03-10, 02:14
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Λοιπόν λοιπόν από που να αρχίσω και που να τελειώσω...

1) Μέσα στο ενυδρείο βρίσκονται 3 αρσενικά εντλερ, και 2 helena σαλιγκάρια (που ξέχασα πριν να αναφέρω)

Οπότε δεν τίθεται θέμα υπερπληθυσμού και ιχθιοφόρτισης (εκτός και το πάνε το γράμμα )

2) Τα φυτά όντως όπως λέει και ο ζίπο έχουν μπει πρόσφατα ( μιλάω για τις βαλισνέριες και τα πολύσπερμα τα narrow leaf οπότε και περιμένω να δείξουν σιγά σιγά..

3) όπως κάποιοι ίσως θα προσέξανε και το ξέρω και εγώ ο ίδιος χρειάζεται σίγουρα και άλλο χαλίκι ειδικά μπροστά το οποίο είναι και μέσα στα πλάνα..

Απλά λόγω διαφορετικής διαρύθμισης και εξ αιτίας του γεγονότος ότι πριν υπήρχαν στο ενυδρείο μόνο φυτά που δένονταν πάνω σε ξύλα ή πέτρες είναι λιγότερο από όσο θα του άρμοζε..

4) Δεν ρώτησα εαν αρέσει σε κάποιον αυτό το στήσιμο ούτε για συμβουλές.
Σχόλια και παρατηρήσεις είναι πάντα ευπρόσδεκτες αλλά μέχρι εκεί..

Η παρουσίαση έγινε για τους φίλους συμφορουμήτες και μη, Θεσσαλονικείς ως επί το πλείστον αλλά και από άλλες πόλεις π.χ. Αλεξανδρούπολη που έχουν έρθει στο σπίτι και το είχαν δει από άδειο μέχρι και τώρα. Επίσης για αυτούς που συνέβαλαν με τον έναν ή άλλον τρόπο στη δημιουργία αυτού..
(π.χ. Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ για τον φωτισμό, Πάνος-Αλεξανδρούπολις για τα εντλεράκια, Ζίπο για τις πέτρες, φυτά και που μετέφερε, φιλοξένησε και έκανε την προσαρμογή στο ενυδρείο μου μόνος του γιατί τότε εγώ είχα μια αναγκαστική υποχρέωση και βρέθηκα εκτός θεσσαλονίκης, Μποκώστας και Chemical mac για φυτά, [μαικ] από Βέροια για το φίλτρο.......κλπ κλπ)

Οι γνώμες αυτών των ανθρώπων είναι που με ενδιαφέρουν περισσότερο για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω..

5) όσον αφορά το ποσοστό του 15% επί της αλλαγής αυτήν αναφέρεται στο ποσοστό επί των μικτών λίτρων του ενυδρείου αφού μόνον αυτόν ανέφερα..

Δηλαδή:

15% των 45 λίτρων = 6,75λίτρα (Εγώ βάζω 8, 7 γι αυτά που έχω βάλει + 1 για αυτό που έχει εξατμιστεί κατα την διάρκεια της εβδομάδας λόγω ανοιχτού ενυδρείου..)

Εαν υπολογίσουμε ότι τα καθαρά λίτρα είναι 37-38 τότε

7/38=18,42% του καθαρού όγκου του νερού + 1 λίτρο για την εξάτμιση

πάμε στα 21%

Πιστεύω γενικά στην καλοπροέραιτη κριτική των ανθρώπων, αλλά από τη στιγμή που εγώ το γουστάρω και το χαίρομαι το ενυδρειάκι μου αυτό μετρά για μένα περισσότερο..

Γνώμες φυσικά όπως του Πάνου, του Georgarask του Halvas69 και πολλών άλλων παλαιότερων και εμπειρότερων πρεπει πρώτα από όλα να σε βάζουν σε σκέψεις και προβληματισμό...



Καληνύχτα σε όλη την παρέα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-03-10, 03:52
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Λαμπρά, συνεννοηθήκαμε και μου έλυσες απορίες.
Οπότε πάμε στο βασικό του ορυζώνας που είπα, έχει να κάνει με τις βαλισνέριες.
Πιστεύω ότι θα ήταν πιό ωραίο να μάζευες τι ρίζες ώστε να είναι πιο κοντά και πιο αριστερά, σαν θαμνάκι τρόπον τινά και να τις μεταφέρεις λίγο πιό πίσω, ώστε να βγει μπροστά το βραχάκι-να αναδειχθεί (να ξεπροβάλει τρόπον τινά ανάμεσα από το βαλισνεριοδάσος )
Και να μείνει ελεύθερος ο χώρος μπροστά από τα φυτά στην δεξιά πλευρά.
Δεν χρειάζεται να πλακώσουμε όλο τον βυθό με φυτά, είναι πιο φυσικό να μείνει και ένα κενό σημείο δεξιά-μπροστά, αλλιώς δείχνει πολύ φορτωμένο.

Επίσης αν μπορέσεις να μεταφέρεις το φιλτράκι τέρμα πίσω και να βρεις μία μικρή ρίζα ώστε να την έβαζες μπροστά του με δεμένη μία ανούμπια πχ για να το κρύψεις όσο γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-03-10, 10:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

To ενυδρείο σου είναι όμορφο κατά τη γνώμη μου Αλέξανδρε κι αν ακολουθήσεις τις συμβουλές του Χαλβά, θα γίνει ακόμη καλύτερο.
Κι εγώ συμφωνώ ότι το aquascaping θέλει λίγη δουλειά και συμάζεμα, όπως με τόσο "γλυκό" τρόπο σου τόνισε ο αγουροξυπνημένος Χαλβαδούκος.
Για ιχθυοφόρτιση δε νομίζω ότι τίθεται θέμα, εγώ διατηρώ πολύ περισσότερα εντλεράκια στα ίδια λίτρα (γεννούν συνέχεια τα σιχαμένα).
Προσωπικά μάλιστα μου φαίνεται λίγο άδειο από ψάρια και στη θέση σου θα πρόσθετα καμιά κακάσχημη θηλυκιά για να αυξηθεί ο πληθυσμός.
Τα λεντάκια δείχνουν αποδοτικά, να δούμε αν όντως κάνουν δουλειά και με τα φυτά, για να σε μιμηθούμε (α ρε Στέφανε, ζημιά που μας έκανες).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση DIY CO2 kostas_dimi_xapsas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 23-03-09 23:41
Παρουσίαση vega Fish Only 5 15-02-08 13:14
Παρουσίαση Venestus13 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 5 26-02-07 09:18
Παρουσίαση 120 lt gkoutis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 31-01-06 23:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07702 seconds with 13 queries