Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-07, 15:30
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή Νέος στα φυτά ..

Τελικά αρκεί να μην σου μπει μια ιδέα ……
Καλές λοιπόν οι πέτρες αλλά και το πράσινο έχει την χάρη του ..
Το λοιπόν, έχω ένα 40λιτρο ενυδρείο το οποίο φιλοξενεί Guppys.
Για φωτισμό έχει από «μαμά» μια λάμπα Compact 15watt , με αποτέλεσμα από την αριστερή πλευρά και μέχρι την μέση να έχει πιο έντονο φωτισμό από ότι από την μέση περίπου και δεξιά ….κάνει σαν ένα fade δηλαδή από την μία άκρη του ενυδρείου στην άλλη μια και φωτισμός δεν είναι ομοιόμορφος αλλά όσο και αν ακούγεται παράξενο, το οπτικό αποτέλεσμα που προσφέρει είναι πολύ ομορφο ..(φωτό)
Για υπόστρωμα έχει πολύ λεπτή άμμο….
Μέχρι τώρα υπήρχε ένα ξύλο, δύο ανούμπιες και μια vallisneria.
Οι ανούμπιες είναι στο δεξί μέρος που ο φωτισμός δεν είναι τόσο έντονος ενώ η vallisneria είναι στο αριστερό …
Μέχρι τώρα τα φυτά έχουν ανάπτυξη κανονικότατη, η ανούμπιες έχουν μεγαλώσει και έχουν πετάξει πολλά νέα φύλλα και η Vallisneria έχει επεκταθεί και σε αρκετά άλλα σημεία ….
Έτσι έτρεχε για περίπου 7 μήνες
Χτες πήρα μερικά ακόμα φυτά…μια αρκετή ποσότητα από Vesicularia dubyana (java moss), ένα γλαστράκι Hygrophila polysperma, και ένα ματσάκι από Βacopa caroliniana…
Η java moss δέθηκε πάνω στο ξύλο με σκοπό μελλοντικά να απλωθεί και να το καλύψει…
Η Bacopa caroliniana φυτεύτηκε στο αριστερό μέρος και πίσω, με τον πιο έντονο φωτισμό και πάει αρκετά ψηλά μέχρι την επιφάνεια του νερού και η Hygrophila polysperma φυτεύτηκε κοντά στις ανούμπιες σε πιο σκιερό μέρος ….

Να σημειωθεί πως δεν έχω CO2 και δεν υπάρχει υπόστρωμα για φυτά.

Και τώρα οι ερωτήσεις …
Η java moss θα μπορέσει να απλωθεί πάνω στο ξύλο με τον υπάρχον φωτισμό ? είναι στην μέση του ενυδρείου με αρκετά έντονο φως.
Η Bacopa είναι όπως είπα στο αριστερό μέρος που ο φωτισμός είναι έντονος …και μόνο η Hygrophila polysperma είναι σε πιο σκιερό …. Θα αναπτυχθεί ή θα αρχίσει να χαλάει?
Γενικά όλα είναι εύκολα φυτά όπως είχα διαβάσει και εδώ με την μόνη διαφορά πως σε πολλές περιπτώσεις είχα ακούσει ότι η Java moss θέλει CO2.
Θα μου χαλάσει ή θα απλώσει?
Το κλάδεμα της Bacopa είναι κόψιμο στο κοτσάνι εκεί που θέλουμε και φύτεμα ?
Από λίπασμα στα φυτά που είχα έριχνα αραιά και που λίγο PlantaMin της Tetra.
Χρειάζομαι κάτι περισσότερο και αν ναι, τι ?
Από νιτρικά θα είμαι άραγε καλά με αυτά τα φυτά στα 40 λίτρα ή δεν θα έχουν αρκετή ποσότητα νιτρικών να απορροφήσουν ??
Για φυτά έχω σχεδόν πλήρη άγνοια (ό,τι έχω διαβάσει εδώ δηλαδή) οπότε όσο πιο αναλυτικές οι απαντήσεις τόσο το καλύτερο …
Ευχαριστώ, για τον χρόνο σας και περιμένω κατατοπιστικές απαντήσεις όπως πάντα..

Υ.Γ Φυσικά όποιος έχει ιδέες για το Aquascaping να προτείνει …
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03071.JPG
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  224,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03072.JPG
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  219,4 KB  
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-09-07, 17:11
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Καταρχάς να σου πώ ότι μου φαίνεται λίγο παράξενο αυτό που συμβαίνει με την λάμπα σου , αλλά για τις επιπτώσεις ας απαντήσει κάποιος πιο εμπειρος.

Αυτό που θα πρότεινα εγώ -καθαρά προσωπική άποψη- είναι να φυτέψεις τη Bacopa μπροστά ακριβώς απο το φίλτρο σου για να το κρύψεις. Όπως επίσης και μερικές Βαλισνέριες πίσω απο το ξύλο.

Προσωπική εμπειρία απο την java moss δεν ειναι η καλύτερη. Και γω σε ενα 50λιτρο την είχα με γκάπι κ ποτέ δεν στάθηκε είτε την εδενα ειτε όχι. Ελπίζω να είσαι πιο τυχερός

Αυτά απο μένα...καλή συνέχεια!

Κωνσταντίνα
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-09-07, 18:46
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φωτισμό έχει από «μαμά» μια λάμπα Compact 15watt , με αποτέλεσμα από την αριστερή πλευρά και μέχρι την μέση να έχει πιο έντονο φωτισμό από ότι από την μέση περίπου και δεξιά ….κάνει σαν ένα fade δηλαδή από την μία άκρη του ενυδρείου στην άλλη μια και φωτισμός δεν είναι ομοιόμορφος αλλά όσο και αν ακούγεται παράξενο, το οπτικό αποτέλεσμα που προσφέρει είναι πολύ ομορφο ..(φωτό)
Μαλων δεν κανει επαφη το start κουνατο λιγο δεξια αριστερα και θα αναψει ολλη η λαμπα,αλιως κουνα λιγο την λαμπα μου το εχει κανει και η δικια μου καμια φορα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-09-07, 18:57
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

παιδιά δεν έχει πρόβλημα η λάμπα ... μια χαρα είναι ..
δεν είναι φθορίου κλασσική Τ8-Τ5 κτπ ... είναι compact λάμπα βιδωτή ....
Θα βγαλω φωτό το σκαφάκι της να δείτε πως είναι ...
νά πως είναι
Οπότε πλέον μπορείς να φανταστείς γιατί απο την αριστερή πλευρά έχει περισσότερο φώς ... γιατί απλά απο την δεξιά είναι οι "βόλτες" της
Ο Φωτισμός δεν είναι τίποτα δύσκολο να αλλάξει αλλά όπως είπα μου αρέσει το "Εφε" που γίνεται με το fade ....
Για τα υπόλοιπα καμία ίδέα - πρόταση ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-07, 14:25
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Αν μπορούσες να κάνεις αναβάθμιση στην λάμπα έτσι ώστε το φως να είναι περισσότερο και να διαχέετε σωστά σε όλο το ενυδρείο, σίγουρα θα έχεις καλλίτερη ανάπτυξη στα φυτά σου. Αλήθεια με την compact πως τα πας από άλγη?

Αν επιμένεις στο fancy fade ………..

Η java mossθα μπορέσει να απλωθεί πάνω στο ξύλο με τον υπάρχον φωτισμό ? είναι στην μέση του ενυδρείου με αρκετά έντονο φως.

Αν είναι πράγματι Javamoss δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με την ανάπτυξη της οι απαιτήσεις της σε φως είναι ελάχιστες. Δεν θα έχει βέβαια την ίδια ανάπτυξη/χρώμα που θα είχε σε ένα ενυδρείο με καλλίτερο φωτισμό και Co2 άλλα δεν θα σου χαλάσει. Αυτό απαντά και στην ερώτηση σου σχετικά με το Co2 καλό είναι να υπάρχει άλλα δεν είναι απαραίτητο.


Η Bacopa είναι όπως είπα στο αριστερό μέρος που ο φωτισμός είναι έντονος …και μόνο η Hygrophila polysperma είναι σε πιο σκιερό …. Θα αναπτυχθεί ή θα αρχίσει να χαλάει?

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από αυτά τα φυτά σε τόσο χαμηλό φωτισμό τα είχα δοκιμάσει κάποτε σε 0,8w/liter και έτρεχαν σαν τρελά, επίσης τα είχα για κανά 2μηνο σε ένα κουβά με υποτυπώδη φωτισμό και επιζήσαν. Μάλλον θα τα καταφέρουν.


Το κλάδεμα της Bacopa είναι κόψιμο στο κοτσάνι εκεί που θέλουμε και φύτεμα ?

Ναι και δείχνουν καλλίτερα όταν τα φυτεύεις 2-3 μαζί


Από λίπασμα στα φυτά που είχα έριχνα αραιά και που λίγο PlantaMin της Tetra.
Χρειάζομαι κάτι περισσότερο και αν ναι, τι ?


Εγώ θα έβαζα ταμπλέτες στις ρίζες της Hydrophila και Bacopa μια και δεν έχεις υπόστρωμα. Το plantaMin δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αν είναι γενικό λίπασμα (όλα σε ένα) είσαι οκ.


Από νιτρικά θα είμαι άραγε καλά με αυτά τα φυτά στα 40 λίτρα ή δεν θα έχουν αρκετή ποσότητα νιτρικών να απορροφήσουν ??


Αυτό εξαρτάται από τα ψάρια σου, το πόσο βαρύ χέρι έχεις και την ανάπτυξη των φυτών σου. Ένα τέστ θα σου λύσει τις απορίες.

Υ.Γ Φυσικά όποιος έχει ιδέες για το Aquascaping να προτείνει …

Ένα τελευταίο σχόλιο. Αν δεν θέλεις να πειραματιστείς με τα φυτά και ο σκοπός σου είναι απλά ένα Lowtech φυτεμένο ενυδρείο σκέψου την λύση της σύνθεσης με διάφορα είδη ανούμπιας, κριπτοκορίνες και javamoss σε ξύλα. Όμορφα και απλά


__________________
-----------------------------------------
DO NOT PANIC inscribed in large friendly letters
-----------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-07, 23:05
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας ...

Κωνσταντίνα την java moss την έδεσα καλά κατα μήκος πάνω σε ξύλο ..... ελπίζω μέχρι να βγάλω την κλωστή ή μέχρι να σαπίσει απο μόνη της να έχει "πιάσει" πάνω στο ξύλο ... αλλιώς επαναλαμβάνουμε

Access, απο άλγη δεν έχω ίχνος με αυτή την λάμπα (φτού φτού σκόρδα ) και είμαι στο 0.4watt/l περίπου.
H Hygrophila polysperma μέσα σε 2 μέρες που την έχω έστω και στο σκιερό μέρος απο ό,τι βλέπω έχει μεγαλώσει κιόλας
Για το αν είναι πράγματι java moss που μου λές πως θα το ξέρω ? τι μπορεί να είναι αλλο δηλαδή ?
Όσο για το lowtech ή hightech φυτεμένο .... να σου πω την αλήθεια απλά ήθελα να έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο...... δεν είχα σκεφτεί ούτε σκέφτομαι την υπερβολή γιαυτό και επέλεξα εύκολα φυτά για να μην μπλέξω με CO2, πολλα λιπάσματα κτπ ....
-------------------------
παιδιά sorry ...... έχω κάνει λάθος στην ονομασία του ενός φυτού .....

Όπου Bacopa Caroliniana που αναφέρω στα ποστ είναι ....Cabomba caroliniana
I am sorry ....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 12-09-07 στις 23:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-07, 20:40
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Επαναφέρω το ποστ για να μην ανοίξω άλλο ...
Το ενυδρείο ευτυχώς τρέχει τόσο καιρό με τα φυτά μια χαρά ...
Οι ανούμπιες μια χαρά (λογικό μου φαίνεται), η cabomba carolianiana τρέχει αρκετά γρήγορα και ήδη κλάδεψα .....
Το θέμα είναι η Hygrophila polysperma ...
απο τότε που την έχω βάλει δεν έχω δει να αναπτήσεται καθόλου ...
Είναι σταθερή, μερικά φύλλα της (όχι περισσότερα απο 2-3) είχαν γίνει διάφανα και πέσανε ... και άλλα 2-3 έχουν κάνει μικρές τριπούλες ..
Απο ΝΟ3 έχω περι τα 20mg/l.
Είναι σε πιο σκιερό μέρος του ενυδρείου αλλά οχι σκοτεινό φυσικά ...
Τι μπορεί να φτέει ?
Και κάτι ακόμα ...
στα κοτσανάκια της cabomba carolianiana που έκοψα, τα κομμάτια απο την ρίζα και επάνω θα μεγαλώσουν πάλι η θα μεγαλώσουν μόνο τα κοτσανάκια που έχουν την άκρη ?
Φαντάζομαι θα καταλάβετε τι εννοώ γιατί έτσι όπως το έγραψα ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-07, 22:10
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Γειά σου ,τις κορυφές της Camboba που κλαδεύεις μπορείς να τις φυτέψεις πιάνουν εύκολα το υπόλοιπο κομμάτι με την ρίζα άμα θέλεις το αφήνεις οπότε κάποια στιγμή θα πετάξει απο το πλάι νέα κορυφή και μόλις ψηλώσει αρκετά το κλαδεύεις για να έχεις καινούργιο φυτό ή το πετάς,τώρα για το Polysperma αν δεν έχεις αρκετό φώς συνήθως τα κάτω φύλλα πέφτουν συνήθως το φυτέυουμε όχι πολύ πυκνά ώστε ο φωτισμός να φτάνει μέχρι κάτω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στα ενυδρεία! Dinos Αρχάριοι γλυκού νερού 19 22-08-07 19:21
Καφέ σημάδια πάνω στα φυτά Liolios Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 03-01-06 18:05
Ασταμάτητα προβλήματα στα φυτά μου...... Βίκυ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 07-02-05 23:49
Νέος στα ενυδρεία που χρειάζεται συμβουλές. ThDam Χρυσόψαρα 5 20-09-04 00:40
νέος στην παρέα - έκδοση με φυτά pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 03-01-03 20:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05377 seconds with 14 queries