Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-06, 16:07
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Unhappy

ειμαι στην φαση του στρωσιματος και εχω τα τεστ τις τετρα.μολισ πηρα τα τεστ τα δοκιμασα σε νερο βρυσης και μου εδειξαν αμμωνια 0 νο2 0 και νο3 12.5.οποτε υπεθεσα οτι ειναι καλα και δεν εχουν ληξει.εριξα ενα φακελακι σκονη με ετοιμα βακτυριδια aquavital αν δεν κανω λαθος την τριτη μερα και μετα τιποτε αλλο μονο την αμμωνια.μου ειπαν οτι ειναι αρκετο για τα 100λιτ. που εχω
τωρα ομωσ μετα απο 14 μερες περνω μετρησεις:
θερμοκρασια σταθερη στουσ 29
αμμωνια 5 mg/l
no2 3.3. 33 mg/l
no3 55 mg/l
και ρωτω τι δεν παει καλα?μηπωσ εχω βαλει πολυ αμμωνια?

και κατι αλλο φιλοι μου.εχει τωρα σχεδον ενα 24 ωρο που αιωρούνται μεσα στο ενυδρειο σωματιδια ειναι καθαρο το νερο αλλα εχει αυτα τα σωματιδια και απορώ απο που εμφανίστηκαν.ειναι γεματο σε ολο το ενυδρειο και δεν λενε να φυγουν.τι μπορει να συμβαινει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 16-12-06 στις 10:29
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-06, 20:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Εδώ διάβασες ;
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13656
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-06, 19:01
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

ναι γιωργο το διαβασα τελικα αρχισε να πέφτει η αμμωνια αλλα τα σωματιδια ειναι ακομα εκει μηπωσ ειναι ξεσπασμα βακτυριδιων (δεν θυμαμε ακριβωσ την ονομασια στα αγγλικα)????και στην επιφανεια εχει δημιουργηθεί κατι σαν λαδι λεσ και ειναι στασιμο δεν ανακυκλώνεται μεσα απο το φιλτρο δεν ξερω πωσ αλλιωσ να το χαρακτηρισω.υπαρχει περιπτωση να εχει μπουκώσει το φιλτρο απο τισ βρομιές?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-06, 01:26
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Bacterial bloom είναι στα άγγλικα η ορολογία του αλλά δεν μιάζει σαν αιωρούμενα σωματίδια αλλά σαν μια γαλακτώδες μορφή ...
σαν ομιχλώδες τοπίο, όπως θές πές το...
δοκίμασε με αλλαγές νερού και λογικά θα τα μειώσεις ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-06, 08:48
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

τώρα που είμαι ακόμα στο στρώσιμο?αν θυμαμε καλα δεν κανουμε καθολου αλλαγες στην διαδικασια στρωσιματος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-06, 20:00
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Μπορείς να κάνεις αλλαγές νερού αλλά να κρατάς την αμμωνία σταθερή στα mg/l που έχεις ώστε να μην επειρεάζεται ο κύκλος ....
Εκτός αυτού σε στρώσιμο με ψάρια κάνουμε αλλαγές για να ανακουφίζουμε κάπως τα ψάρια απο τις αυξημένες συγκεντρώσεις αμμωνίας και ΝΟ2...
αυτά σε περιπτωση που δεν μπορείς να περιμένεις να τελειώσει το στρώσημο μια και εκεί θα κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού της τάξης του 80% για να καθαρίσεις απο τα νιτρικά που θα έχουν φτάσει στα ύψη, και που τότε άλλωστε θα βάλεις και τα ψαράκια σου ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-06, 20:06
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

crazyio θα περιμενω φιλε μου καλυτερα γιατι δεν ειμαι για πειραματα.αρχισε πλεον να μην προλαβενω να μετρησω αμμωνια μετατρεπετε σε νο2.
σε νεο ενυδρειο οπωσ το δικο μου ο κυκλοφορητησ μου υπαρχει περιπτωση να μπουκώσει απο βρομιεσ που τυχον περνανε?εχω μια αισθηση οτι χαμηλωσε η αποδοση του.δεν αναταρασει δεν κανει κυκλο την επιφανεια του νερου.
τα λεω δυσκολα αλλα δεν ξερω πωσ αλλιωσ να τα εξηγησω συγνωμη παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-06, 20:24
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

το οτι δεν προλαβαίνεις να μετρήσεις αμμωνία και οτι μετατρέπεται σε ΝΟ2 είναι πολύ ευχάριστο για την πορεία του στρωσίματός σου.
Ο κυκλοφοριτής δύσκολα να έχει πάρει ΤΟΣΗ βρώμα ώστε να μειώθηκε απο τώρα η απόδοσή του ... πάντος για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο κοίτα μηπως έχει μαζέψει πολύ βρώμα στην φτερωτή του κυκλοφοριτή σου .. αλλα το θεωρώ λίγο απίθανο ......
Γνώμη μου να μην επιχειρήσεις απο τώρα, μεχρι να τελειώσει το στρώσιμο, να καθαρίσεις/ στίψεις τα σφουγγάρια σου ακόμα και αν έχουν πιάσει βρώμα όπως λες ....

(στην περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει/ξέρεις ποτέ δεν καθαρίζουμε/στίβουμε/πλένουμε στα σφουγγάρια μας με νερό βρύσης. πάντα με νερό ενυδρείου. στην αντίθετη περίπτωση απλά καταστρέφεις την βιολογία του φίλτρου σου).
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-06, 12:18
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

ναι το γνωριζω αυτο με τα σφουγγαρια.δεν πειραζω τιποτα ευχαριστω φιλε μου

καλημερα.τα σωματιδια που ειχα προαναφερει σαν να αραίωσαν αλλα υπαρχουν ακομη.μηπωσ λεω μηπωσ φταει το οτι η εξοδοσ απο το φιλτρο μου πεφτει επανω σε μια πετρα που εχω και μετακινη την αλγη (εκεινη την καφε κιτρινη που εχει δημιουργηθεί)?????????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 28-12-06 στις 13:09
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-12-06, 11:49
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

η "λαδιλα " στην επιφανεια υπαρχει απειδη δεν εχεις κινηση στην επιφανεια την ειχα και εγω και σωματιδια που αιωρουνται κατι δεν παει καλα στο φιλτρο σου η σειρα τον υλικων ισως μικρος κυκλοφορητης λαθος σφουγγαρι....πες μας τι φιλτρο εχεις και την διαταξη ολων των υλικων........
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-12-06, 13:20
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

λοιπον εχω εσωτερικο φιλτρο(ειναι απο το ενυδρειο τισ carrefour) με κυκλοφορητη 450λ/ω.και τα υλικα μου ειναι τα εξης απο ΠΑΝΩ προ τα ΚΑΤΩ.

υαλοβαμβακας - μπλε σφουγγαρι - και οσο χωρο εχει substrat pro.
σαν να μην μπορει να τραβηξει τα σωματιδια αυτα.

και κατι αλλο ειναι φυσιολογικο που εχω τοση αλγη καφε επανω στισ πετρεσ μου?λιγο την κουνησα την πετρα και κατευθειαν γεμισα αλγη στο νερο και στην επιφανεια να επιπλεει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο με αμμωνία. Μάλλον κάτι δεν πάει καλά!!! arxariosss Αρχάριοι γλυκού νερού 2 08-09-06 18:46
δεν παει αλλο!!!! epistimon Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 20-06-06 18:43
Να και κατι που δεν βλεπεις καθε μερα. Gorgi Malawi 5 27-11-04 21:23
τι δεν κανω καλα? faxkosit Θαλασσινό νερό - Γενικά 29 13-07-03 03:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08143 seconds with 15 queries