Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-06, 02:52
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή Συμβατότητα ψαριών

Καλησπέρα!

Επειδή είμαι αρχάριος στα ενυδρεία και προς το παρών ασχολούμαι με την επιλογή των ψαριών θα ήθελα να ξέρω πως θα μπορούσα να κρατήσω κάποιο ζεύγος μονομάχων σε κοινωνικό ενυδρείο και αν αυτό ειναι δυνατό.

Με τι ψάρια θα μπορούσε να συμβιώσει σε κοινωνικό ενυδρείο;

Θα ήταν δυνατό να τους κρατήσω μέ tetra neon σε κοπάδι που είναι σμήνος που μου αρέσει ιδιαίτερα;

Με συγχωρείτε αν αυτό που ρωτάω είναι "απαγορευμένο", απλά είμαι αρχάριος και "ψάχνομαι".

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-06, 08:56
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Καταρχήν το "ζεύγος" ξεχασετο. Δεν μπορουν να μπουν 2 μονομαχοι μαζί, είτε αρσενικοι είτε θυληκοι.

Τώρα για συμβίωση, τα πράγματα είναι εξίσου δύσκολα. Στους μονομάχους δεν πολυ αρέσει η παρέα και επίσης πολλά από τα "κοινωνικά" είδη αρέσκονται να τσιμπάνε την ουρά των μονομάχων.

Γνώμη μου είναι να μην βάλεις μονομάχο σε κοινωνικό αλλά μόνο του σε ένα μικρό ενυδρείο 15-20 λιτρα το πολύ με κανένα κορυντόρας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-06, 12:29
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον zorba, οι μονομάχοι είναι λίγο περίεργα ψάρια για κοινωνικό, περισσότερο επειδή ο χαρακτήρας του κάθε ψαριού είναι διαφορετικός (δηλαδή άλλος μπορεί να τα πηγαίνει μια χαρά με γκάπυ ή τέτρας, άλλος να τα τρώει και άλλος να κρύβεται και να στρεσσάρεται από αυτά). Να ξέρειες ότι στους μονομάχους δεν αρέσει η δυνατή ροή από το φίλτρο και γενικά προτιμά φυτεμένο ενυδρείο με πολλές κρυψώνες για να νιώθει άνετα.
Τώρα ζευγάρι μονομάχων δεν υφίσταται σε κοινωνικό ενυδρείο (ζευγάρια σχηματίζονται μόνο για την αναπαραγωγή, πριν και μετά από αυτή πέφτει ξύλο...), οπότε καλύτερα να βάλεις μόνο έναν.
Μπορείς να δοκιμάσεις και αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά, τον βάζεις μόνο του σε ένα ενυδρειάκι .
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόταση για δημιουργία index ψαριών !! Lsourtzo Greek Aquarist's Boards 14 15-11-05 23:52
Όραση των ψαριών την νύχτα jpatou Γλυκό νερό - Γενικά 11 25-02-05 01:00
Παρακαλώ τα φώτα σας για επιλογή ψαριών ΓΙΩΡΓΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-04-04 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03172 seconds with 13 queries