Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-01-22, 13:36   #1
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ PH ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ KAI ME KH! HELP!
Sasa_25
Junior Member
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος 27-01-22, 13:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους! Τελικά το πήρα το ενυδρείο (Juwel Primo 70) και το "στρώνω" εδώ και πολλές μέρες, περιμένοντας υπομονετικά, με τη μέθοδο "Dark Start" που βρήκα στο ίντερνετ. Το νερό της βρύσης μου έχει:
CL=0
PH=7,6
KH=15
GH=>21
NITRITE=0
NITRATE=10
Είμαι στη Χίο και από όσο ξέρω, το νερό εδώ είναι υφάλμυρο. Μάλλον γι'αυτό βλέπετε τέτοιες τιμές. Μέσα έβαλα Dragon Stones γιατί ήθελα μη ασβεστολιθικές πέτρες, γιατί δεν ήξερα αν θα μου ανεβάσουν κι άλλο το σκληρότητα, η οποία είναι ήδη στο Θεό! Το πρόβλημά μου είναι ότι για βυθό χρησιμοποίησα το Dannerle Scaper's Soil, το οποίο μου μηδενίζει την ΚΗ και κατεβάζει το PH του νερού κάτω από 6,4, που είναι και η χαμηλότερη τιμή που έχουν πάνω τα τεστ μου, οπότε μπορεί να είναι ακόμα χαμηλότερο (Esha aqua quick test) και η GH συνεχίζει να παραμένει στο Θεό...Εγώ τώρα πώς θα υπολογίσω τι ψάρια να πάρω; Με το PH που έχει το νερό της βρύσης μου; Ή με το πολύ χαμηλό PH που έχει τώρα το ενυδρείο; Υπόψην ότι στην Dark Start δεν κάνεις αλλαγές νερού, μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο. Το ενυδρείο το έχω και "τρέχει" άδειο (χωρίς φυτά και ψάρια) 33 μέρες με τη σημερινή και έχω κάνει μόνο μία αλλαγή νερού 100%. Αν ξέρει κάποιος, ας μου δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ!
Εμφανίσεις: 2929
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-22, 21:38
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

περιμενε να στρωθει.....κανε μια αλλαγη νερου 90% και μετρα τις τιμες του νερου 1 μερα μετα να δουμε τι θα σου δειξει......
Το υποστρωμα αυτό το παραγγειλα προχθες για το νανο μου.... τοσο πολύ κατεβαζει τις τιμες ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-22, 10:01
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Σε εμένα ναι. Βέβαια, σίγουρα θα παίζει ρόλο το γεγονός ότι δεν κάνω αλλαγές νερού και έχω κάνει μόνο μία μέχρι τώρα. Υποθέτω όμως ότι το υπόστρωμα θα συνεχίζει να μου κατεβάζει αρκετά το PH και την KH για κάποιο καιρό ακόμα κι ας έχω βάλει ψάρια και φυτά αργότερα, μέχρι να "εξαντληθεί" κάπως με το πέρασμα του χρόνου. Αν θυμάμαι καλά, μετά την μοναδική αλλαγή νερού που έκανα, την επόμενη μέρα που μέτρησα τις τιμές, είχε ρίξει ήδη το PH στο 6,6 και την KH στο 8 και φυσικά τις επόμενες μέρες συνέχισαν να πέφτουν κι άλλο. Γι'αυτό έχω μπερδευτεί σχετικά με το θέμα των ψαριών και των φυτών. Το συγκεκριμένο υπόστρωμα το έλεγε ότι κατεβάζει την ΚΗ και λίγο το PH αλλά ΤΟΣΟ δραματική αλλαγή, δεν την περίμενα! Κι επειδή είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω ενυδρείο και προσπαθώ να τα κάνω όλα όσο πιο σωστά γίνεται, ήλπιζα να ξέρει κάποιος πιο έμπειρος από το συγκεκριμένο υπόστρωμα ή άλλα αντίστοιχα και να μου πει τι έκανε εκείνος/εκείνη σε αντίστοιχη περίπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-22, 15:47
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλησπέρα,


Δεν εχω εμπειρία με το συγκεκριμένο υποστρωμα. Παρομοια που εχω χρησιμοποιήσει δεν εχω δει ποτε το ph να πεφτει περισσότερο απο 0,2. Να πω την αλήθεια δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ενα υποστρωμα απο μονο του ερηξε τοσο πολυ τη σκληρότητα. Σε παρακαλώ αν παρατηρησεις οτι η χαμηλη τιμη του ph μενει για καιρό ανεφερε το εδω καθως θα εχεις βρει λυση στο προβλημα χαμηλοματος του ph που αλλιως χρειάζεται πολυ ταλαιπωρία για να λυθει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-22, 15:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα!
- Μαλλον χρησιμοποιεις στικακια για τις μετρησεις που δε σου δινουν τοσο ακριβεια! Με υγρα τεστ θα ειναι πιο σιγουρες μετρησεις
- Αμμωνια; δε μετρας??
- Προσθετεις αμμωνια με καποιο τροπο? Τροφη, αμμωνια κοκ ... Δε γνωριζω το dark start ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-22, 16:22
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pstkns Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,


Δεν εχω εμπειρία με το συγκεκριμένο υποστρωμα. Παρομοια που εχω χρησιμοποιήσει δεν εχω δει ποτε το ph να πεφτει περισσότερο απο 0,2. Να πω την αλήθεια δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ενα υποστρωμα απο μονο του ερηξε τοσο πολυ τη σκληρότητα. Σε παρακαλώ αν παρατηρησεις οτι η χαμηλη τιμη του ph μενει για καιρό ανεφερε το εδω καθως θα εχεις βρει λυση στο προβλημα χαμηλοματος του ph που αλλιως χρειάζεται πολυ ταλαιπωρία για να λυθει.
Στο επίσημο site της Dennerle, αναφέρει ότι το συγκεκριμένο υπόστρωμα κατεβάζει την KH και την πάει από 0 εώς 2 και το PH το κάνει 6-6,5. Το γράφει επάνω και η συσκευασία, όταν το αγοράζεις. Απλά επειδή το είχα ψάξει αρκετά το θέμα, κυρίως σε ξένα site, γιατί σε ελληνικά δεν μπορούσα να βρω τίποτα, κάποιοι έγραφαν ότι αντίστοιχα υποστρώματα έχουν ελάχιστη μείωση στο PH, ειδικά σε τόσο σκληρό νερό όπως το δικό μου. Συγκεκριμένα για το Dennerle, δεν μπόρεσα να βρω πολλά πράγματα. Μόνο κάποιες κριτικές από τα ξένα Amazon, μερικές από τις οποίες πράγματι ανέφεραν δραματική πτώση της KH και του PH, αλλά θεώρησα ότι ίσως εκείνοι είχαν ήδη όξινο και μαλακό νερό, γι'αυτό και είχαν δώσει αρνητική κριτική στο Amazon για το συγκεκριμένο προϊόν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα!
- Μαλλον χρησιμοποιεις στικακια για τις μετρησεις που δε σου δινουν τοσο ακριβεια! Με υγρα τεστ θα ειναι πιο σιγουρες μετρησεις
- Αμμωνια; δε μετρας??
- Προσθετεις αμμωνια με καποιο τροπο? Τροφη, αμμωνια κοκ ... Δε γνωριζω το dark start ...
Καλησπέρα! Στικάκια χρησιμοποιώ, ναι. Οικονομικά με έχει ξετινάξει το ενυδρείο και δε με έπαιρνε να αγοράσω υγρά τεστ αυτή τη στιγμή, τα οποία είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Οι αξιολογήσεις για τα συγκεκριμένα τεστ, ήταν πάρα πολύ καλές, όσον αφορά την αξιοπιστία τους και σε ξένα και σε ελληνικά site. Όμως εκτός από τα συγκεκριμένα στικάκια, έχω και κάποια άλλα, τα οποία είναι άγνωστης μάρκας και είναι συγκεκριμένα μόνο για μέτρηση PH. Και τα δύο μου δείχνουν σχεδόν το ίδιο, με μια μικρή απόκλιση.
Αμμωνία δεν μετράω. Έχω αγοράσει προς το παρόν το Seachem Ammonia Alert (αυτό με τη βεντούζα που κολλάει στο ενυδρείο) ώστε να μπορώ να ξέρω τουλάχιστον αν η ελεύθερη αμμωνία μέσα στο ενυδρείο, είναι σε επικίνδυνα επίπεδα ή όχι.
H Dark Start δουλεύει ως εξής: Βάζεις στο ενυδρείο το υπόστρωμα (το οποίο πρέπει να είναι χώμα για φυτεμένο και να περιέχει αμμωνία), την διακόσμηση, δηλαδή πέτρες και ξύλα, το γεμίζεις νερό, του βάζεις το φίλτρο να δουλεύει και το αφήνεις να λειτουργεί έτσι, χωρίς φως, για γύρω στις 3-4 εβδομάδες. Δεν κάνεις αλλαγές νερού, μέχρι να είναι έτοιμο το στρώσιμο και τότε κάνεις μια αλλαγή νερού 100%, φυτεύεις τα φυτά σου, βάζεις και τα πρώτα ψαράκια σου μέσα και αυτό ήταν. Κατά τη διάρκεια, δεν κάνεις αλλαγές νερού, μόνο αν για τον άλφα ή βήτα λόγο θελήσεις εσύ. Το στρώσιμο γίνεται επί της ουσίας με την εκμετάλλευση της αμμωνίας που περιέχει ήδη το φυτόχωμα μέσα, που έτσι κι αλλιώς απελευθερώνεται σταδιακά μέσα στο ενυδρείο με το πέρασμα των ημερών.
Αυτό έχει τα εξής πλεονεκτήματα: Δεν χρειάζεται να κάνεις καθημερινά μετρήσεις, δεν χρειάζονται αλλαγές νερού, τα φυτά σου όταν επιτέλους τα βάζεις μέσα, δεν έχουν φόβο να καούν από την αμμωνία του υποστρώματος και να ξεραθούν και να πρέπει να πάρεις καινούρια και επίσης κατά τη διάρκεια του στρωσίματος, δεν έχεις άλγη! Ίσως να ξέχασα να αναφέρω κάτι, αλλά αυτό είναι πάνω-κάτω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sasa_25 : 28-01-22 στις 16:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-22, 20:52
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Εκανα ενα ψαξιμο και το ποσο κατεβαζει το ph εξαρτάται απο τις τιμες kh / gh που εχει το νερο βρυσης. Ενδεικτικά και χονδρικα ενας χρηστης αναφερει πτωση ph απο 7+ σε 5 ενω ενας αλλος απο 7,6 σε 7,2. Οπότε απο οτι καταλαβαινω κανει οτι ολα τα υπόλοιπα . Απλως οι Γερμανοί το ψεματακι/υπερβολη/γενικευση το χουν ευκολο .


Για να επανελθω στο ερωτημα σου το θεμα τωρα είναι οτι με της αλλαγες νερου θα βγαζεις νερο με ph 6,4 και θα βαζεις βρυσης με 7,6. Σταδιακά πιστευω το νερο σου θα ισορροπήσει προς το 7,6 αφου δε νομίζω το υποστρωμα να μπορεί να ριχνει το ph μια ζωη. Θα πρότεινα ψαρια που θελουν ph γυρω στο 7+ αλλα που να μπορούν να ζησουν και στο 6,5.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-22, 19:28
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pstkns Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα ενα ψαξιμο και το ποσο κατεβαζει το ph εξαρτάται απο τις τιμες kh / gh που εχει το νερο βρυσης. Ενδεικτικά και χονδρικα ενας χρηστης αναφερει πτωση ph απο 7+ σε 5 ενω ενας αλλος απο 7,6 σε 7,2. Οπότε απο οτι καταλαβαινω κανει οτι ολα τα υπόλοιπα . Απλως οι Γερμανοί το ψεματακι/υπερβολη/γενικευση το χουν ευκολο .


Για να επανελθω στο ερωτημα σου το θεμα τωρα είναι οτι με της αλλαγες νερου θα βγαζεις νερο με ph 6,4 και θα βαζεις βρυσης με 7,6. Σταδιακά πιστευω το νερο σου θα ισορροπήσει προς το 7,6 αφου δε νομίζω το υποστρωμα να μπορεί να ριχνει το ph μια ζωη. Θα πρότεινα ψαρια που θελουν ph γυρω στο 7+ αλλα που να μπορούν να ζησουν και στο 6,5.
Συγνώμη που άργησα να απαντήσω...Είχα τρεξίματα αυτές τις μέρες. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που έψαξες το θέμα μου! Ο προβληματισμός μου ήταν σχετικά με το κατά πόσο θα κάνει κακό στα ψαράκια μου, το να τα βάλω σε 6,4 PH και να ζουν σε αυτό και στη συνέχεια, όταν θα επανέλθει το νερό στα φυσιολογικά του, να ζουν σε 7,6 PH. Από ό,τι καταλαβαίνω από την απάντησή σου, δεν θα υπάρξει θέμα. Έτσι κι αλλιώς, 3 αρσενικά γκαπάκια θα βάλω για αρχή και σκεφτόμουν να βάλω κι ένα pleco bristlenose αργότερα, που έπαθε κεραυνοβόλο έρωτα όταν τον είδε ο σύντροφός μου. Από ό,τι διάβασα σε site που έχει πληροφορίες για όλα τα ψάρια, το ενυδρείο μου πληρεί τις ελάχιστες προϋποθέσεις για ένα τέτοιο ψάρι. Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-22, 10:32
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sasa_25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στικάκια χρησιμοποιώ, ναι. Οικονομικά με έχει ξετινάξει το ενυδρείο και δε με έπαιρνε να αγοράσω υγρά τεστ αυτή τη στιγμή, τα οποία είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Οι αξιολογήσεις για τα συγκεκριμένα τεστ, ήταν πάρα πολύ καλές, όσον αφορά την αξιοπιστία τους και σε ξένα και σε ελληνικά site.
Καλημέρα, από περιέργεια, τι μάρκα είναι τα στικάκια που χρησιμοποιείς?
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-22, 21:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sasa_25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάζεις στο ενυδρείο το υπόστρωμα (το οποίο πρέπει να είναι χώμα για φυτεμένο και να περιέχει αμμωνία)

Ποιο υπόστρωμα έβαλες που περιέχει αμμωνια? Πρώτη φορα το ακούω αυτό ... Επικίνδυνο ακούγεται...
Διάβασε εδώ περί στρώσιματος http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89293

Ποσα εδωσες για τα στικακια και το ammonia alert -το οποιο δε θα χρησιμέψει αφού δεν έχεις μετρηση δε ξέρεις τι γίνεται ...

Με 43 ευρα παιρνεις ολο το κιτ https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...acat=0&_sop=15
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βερνίκι νερου προβλημα ScorpionGr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 07-05-14 12:04
Προβλημα με Τεστ νερου Ektorakos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-01-12 16:12
προβλημα με χρωμα νερου..... ΗΛΙΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 14 28-10-10 22:06
Προβλημα με αλλαγες νερου gouts0unin Γλυκό νερό - Γενικά 26 28-08-10 15:00
προβλημα με τις τιμες νερου loverman Αρχάριοι γλυκού νερού 13 02-02-09 19:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05938 seconds with 13 queries