Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Αμαζόνιος και περίχωρα

Αμαζόνιος και περίχωρα Γενική συζήτηση, παράμετροι νερού, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-13, 15:47
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Έκτη γέννα με σκαλάρια και τίποτα!!!

Συγνώμη που απασχολώ το Forum για πολλοστή φορά με ένα ζευγάρι τα σκαλάρια που έχω, αλλά είναι η έκτη φορά που γεννάνε και τίποτα δεν γίνεται. Τα αυγά χαλάνε.Αρχικά φαίνεται ότι ο αρσενικός δεν έκανε καλά τη δουλειά του. Όμως στην τέταρτη γέννα γονιμοποιήθηκαν από από τα 200 περίπου αυγά τα 30. Μάλιστα η θηλυκιά μάζεψε με το στόμα της τα γονιμοποιημένα και τα απομάκρυνε από τα υπόλοιπα που χάλασαν. Ενώ είχε γεννήσει πάνω στον κατακόρυφο σωλήνα του φίλτρου, πήρε τα γονιμοποιημένα που είχαν βγάλει μάλιστα και ουρίτσες και τα μετέφερε σε ένα φύλο anubias. Τελικά όμως χάλασαν όλα. Έκτοτε στις επόμενες 2 γέννες δεν έγινε τίποτα. Οι φυσικοχημικές ιδιότητες του νερού είναι:
pH=7,2, KH=6, GH>7, NO2=0, NO3=10, Cl=0,8, θερμοκρασία 26 C.
Μετρήσεις με Easy Test JBL.
Όγκος νερού 95lt.
Ψάρια: 1 ζευγάρι σκαλάρια, 3 tetra neon
Επειδή ξέρω ότι υπάρχουν φίλοι στο forum που έχουν εμπειρία από γέννες μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει;
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-13, 15:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το προφιλ των ψαριων σου το εχεις διαβασει?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρις να εχω εμπειρια απο γεννες σε σκαλαρια,θα σου ελεγα πρωτα απολα,να κοιταξεις το νερο στο οποιο τα εχεις.

επισης,καλο θαναι να αγορασεις υγρα τεστ,γιατι μαλον σου δειχνουν οτι ναναι αυτα που εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-13, 15:51
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ίσως ο φίλος John99 μήπως μπορεί να πει τη γνώμη του:
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το προφιλ των ψαριων σου το εχεις διαβασει?
Γνωρίζω τα ψάρια. Κάνω ότι προβλέπεται.
__________________
Δημήτρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νοτιοαμερικάνος : 19-09-13 στις 15:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-13, 15:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,καλη επιτυχια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-13, 15:58
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Πάντως θα ήθελα μια γνώμη από κάποιον που έχουν γεννήσει τα σκαλάρια του και έχουν μεγαλώσει τα μικρά. Σ' αυτή τη περίπτωση πως ήταν οι ιδιότητες του νερού;
Προηγουμένως παρέλειψα να πω ότι έχω και TDS meter και pH meter. Φαίνεται ότι οι μετρήσεις συμπίπτουν. Δεν έχουν σημαντικές διαφορές.
-------------------------
Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον φίλε.
__________________
Δημήτρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νοτιοαμερικάνος : 19-09-13 στις 15:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-13, 16:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παρακαλω

το θεμα δεν ειναι τοσο το αν ειναι σωστες οι μετρησεις σου,αλλα το αν ειναι σωστες για τα ψαρια

αν κοιταξεις το προφιλ τους, θα δεις οτι δεν ειναι.απο γεννες σε σκαλαρια δεν εχω εμπειρια,δεν ειπα οτι ειμαι εντελως ασχετος

δευτερον,οι μετρησεις που κανεις με τα στικ μαλον δεν ειναι σωστες.(ποσο καιρο τα εχεις?)

τριτον,δεν εχεις πει τιποτα αλλο για το ενυδρειο.το μονο που βλεπω στο προφιλ σου ειναι για ενα ενυδρειο 92 λιτρα,και αν ειναι σαυτο τα σκαλαρια,ειναι λαθος.

πρωτα φτιαχνουμε περιβαλον και συνθηκες οπως πρεπει για τα ψαρια μας,και μετα ψαχνουμε τι αλλο μπορει να φταιει.

δεν θα "χαλασω" αλλο το θεμα σου,θα περιμενω κιεγω να δω τις απαντησεις των πιο εμπειρων.

φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-13, 16:23
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

OK. Ευχαριστώ πάντως.
Υ.Γ. Δεν νομίζω ότι έχω λάθος συνθήκες. Αν ξέρεις κάτι παραπάνω πες μου.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-13, 16:31
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ακριβώς!!!
Όπως θα δεις και σ' αυτά τα καταπληκτικά sites που έστειλες, είμαι μέσα στις απαιτήσεις. Άρα από περιβάλλον είμαι ΟΚ.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-13, 16:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενώ είχε γεννήσει πάνω στον κατακόρυφο σωλήνα του φίλτρου, πήρε τα γονιμοποιημένα που είχαν βγάλει μάλιστα και ουρίτσες και τα μετέφερε σε ένα φύλο anubias. Τελικά όμως χάλασαν όλα. Έκτοτε στις επόμενες 2 γέννες δεν έγινε τίποτα.
τι σημαινει "χαλασαν ολα"?? ειδες ψαρακια με ουριτσες να πιανουν μυκητες??

επισης τι σημαινει "δεν εγινε τιποτα"...εννοεις οτι δε γονιμοποιηθηκαν ?? η χαλασαν..και σε ποιο σταδιο?
οι γονεις αεριζαν τα αυγα??
δωσε μας παραπανω πληροφοριες και για το ενυδρειο σου οπως σου επισημαναν και πιο πανω...

υ.γ. προσωπικα παντως τη σκληροτητα θα την κατεβαζα κι αλλο ασχετα απο το θεμα με τα αυγα. και θα αφαιρουσα τα νεον εφοσον σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-13, 17:10
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας, μιας και ζητήθηκε η γνώμη μου ας την πώ, όπως σου είπε και ο φίλος kgf12345 το ενυδρείο σου είναι μικρό για ένα ζευγάρι σκαλάρια καθώς θέλουν το ζευγάρι μόνα τους τουλάχιτον 140 λίτρα και 60 εκατοστά ύψος, επίσης τα τέτρα που έχεις μέσα, στην φύση αποτελούν τροφή των σκαλαριών οπότε καλύτερα να τα βγάλεις, και βάλε καμιά φωτογραφία αν μπορείς για να ξέρουμε περίπου πως είναι το ενυδρείο, επίσης με τι τεστάκια μετράς; Τα αυγά μπορεί να χαλάνε και λόγω συνθηκών, πρέπει να ρίξεις το ph,gh και ίσως το kh, όμως αφού λες ότι μπορεί ο αρσενικός να μην τα γονιμοποίησε τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αυτό είναι στην φύση τους μπορεί μετά από 10 γέννες να γίνει και μία επιτυχημένη (και σε εμένα μετά από 12-13 γέννες βγήκε σωστή γέννα, δηλαδή βγήκαν ουρίτσες αλλά επειδή δεν τα τάισα ψώφησαν βέβαια είχα πάρει και όσμωση και έπεσαν λίγο ph,gh και kh) είναι ανάλογα με το ψάρι. Τέλος πρέπει να γνωρίζεις ότι εάν βγούνε μωρά, σταδιακά θα θέλουν όλο και περισσότερα λίτρα, έχρι να τα χαρίσεις ώσπου τέλος θα θέλουν 300λίτρα (και εφόσον τα κρατήσεις μέχρι τα 5-6 εκατοστά) , αυτά από εμένα καλή συνέχεια και ότι άλλη βοήθεια χρειαστείς ρώτα
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-13, 17:56
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω εχω κανει δυο επιτυχημενες γεννες απο σκαλαρια και αυτην τη στιγμη μεγαλωνω καποια.....
λοιπον, το πιο σημαντικο απο ολα ειναι το ζευγαρι να ειναι μονο του τελειως και χωρις ΚΑΝΕΝΑ συγκατικο.
δευτερον, πρεπει να τους εχεις ενα μικρο φως το βραδυ για να βλεπουν τα αυγα τους...
μετα που θα κολυμπησουνε τα μικραΟ(περιπου μετα απο μια εβδομαδα) πρεπει να εχεις ετοιμη νεοεκκολαφθησα αρτεμια..

οσο για τις συνθηκες, και με ph 7.2 μπορουν να γονιμοποιηθουνε αυγα, απλα μπορει να μην εχεις 100% επιτυχια...
(την πρωτη γεννα που επιζησανε 30 σκαλαρακια την εκανα με ph7.5)
και τελος το ενυδρειο γεννηστρα καλο ειναι να ειναι περιπου ατα 100 λιτρα αλλα εγω εχω κανει δυο επιτυχημενες σε λιγοτερα λιτρα.(64)
απλα να ειναι εκει μονο για μικρο χρονικο διαστημα και οχι μονιμα....
καλη επιτυχια ......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-13, 19:43
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Απαντάω γενικά!
Τα στοιχεία του νερού τα έχω δώσει και τα ξαναδίνω:
pH=7,2, KH=6, GH>7, NO2=0, NO3=10, Cl=0,8, θερμοκρασία 26 C.
Μετρήσεις με Easy Test JBL.
Όγκος νερού 95lt.
Ψάρια: 1 ζευγάρι σκαλάρια, 3 tetra neon
Τα αυγά που χαλάνε, ασπρίζουν μετά από λίγες ώρες και αργότερα πιάνουν μύκητες. Τα 30 αυγά που γονιμοποιήθηκαν ήταν υγιή, με ουρίτσες και ματάκια που φαίνονταν από το διαφανές κέλυφος. Ένα πρωί, όμως, είχαν εξαφανιστεί. Λέω ότι ψόφησαν τα ψαράκια, επειδή όταν χαλάνε τα αυγά και είναι άχρηστα πλέον, οι γονείς τα τρώνε. Αλλη εκδοχή είναι να τα έφαγαν τα tetra neon. Αυτό είναι μάλλον απίθανο διότι οι γονείς είναι παρα πολύ προστατευτικοί. Μικρή λάμπα έχω για το βράδυ.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-09-13, 20:17
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

τοτε οι γονεις ειναι απειροι... με τον καιρο θα τα καταφερουνε....
ααα... κατι σημαντικο......
οι γονεις με το που βγουν οι προνυμφες τα μεταφερουν σε αλλο μερος στο ενυδρειο....καποια ισια επιφανεια οπως καποιος σχιστολιθος(μπορεις επισης να βαλεις ενα κομματι απο σωληνα pvc η καποιο κωνο ζευγαρωματος...
εχεις καποιο σημειο να τα μεταφερουνε???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-09-13, 20:29
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Να πω την εμπειρία μου..
Εγώ είχα ένα ζευγάρι στα 80 λίτρα με συγκατοίκους.. Γεννήσαν αρκετές φορές (σιγουρα 20), αλλά τα αυγά εξαφανιζόταν το πρώτο βράδυ.. Όταν αποφάσισα να το προσπαθήσω και τα άφησα μόνα τους, πάλι γινόταν το ίδιο..
Τελικά η πρώτη επιτυχία ήταν όταν τα μετέφερα στα 100 λίτρα, και μάλιστα σε νερό βρύσης.. Επίσης το ενυδρείο ήταν πιο ψηλό, πιο σκοτεινό, και με χαμηλότερη ροή (σε σχέση με το 80λιτρο)..
Στη συνέχεια συνέχισαν να βγάζουν γέννες σε ενυδρείο φίλου 120 λίτρα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-09-13, 20:38
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Από αρτέμια μπορείς να πάρεις και αυτή που είναι έτοιμη http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2042, τα μικρά κατά 60-70% στα έφαγαν τα τέτρα, κατά 30-40% τα έφαγαν οι γονείς είτε από στρες είτε επειδή είναι άπειροι, κατά τ'άλλα συμφωνώ σε ότι σου είπαν οι υπόλοιποι και ειδικά αυτό με το φωτάκι το βράδυ πρέπει να το κάνεις αν δεν θες να ξυπνας κάθε φορά μετά από γέννα και να βλέπεις ότι δεν υπάρχουν πλέον αυγά
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-09-13, 20:50
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από αρτέμια μπορείς να πάρεις και αυτή που είναι έτοιμη http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2042, τα μικρά κατά 60-70% στα έφαγαν τα τέτρα, κατά 30-40% τα έφαγαν οι γονείς είτε από στρες είτε επειδή είναι άπειροι, κατά τ'άλλα συμφωνώ σε ότι σου είπαν οι υπόλοιποι και ειδικά αυτό με το φωτάκι το βράδυ πρέπει να το κάνεις αν δεν θες να ξυπνας κάθε φορά μετά από γέννα και να βλέπεις ότι δεν υπάρχουν πλέον αυγά
αυτη η αρτεμια που λες δεν ειναι ζωντανη εε??
εγω τους εβαλα κατι σταγονες που ειναι τροφη για μωρα και ειχε αρτεμια και δεν τρωγανε....
φαγανε μολις τους εβαλα νεοεκκολαφθεισα αρτεμια ζωντανη...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη η αρτεμια που λες δεν ειναι ζωντανη εε??
εγω τους εβαλα κατι σταγονες που ειναι τροφη για μωρα και ειχε αρτεμια και δεν τρωγανε....
φαγανε μολις τους εβαλα νεοεκκολαφθεισα αρτεμια ζωντανη...
εγω τα ταιζα με αυτη
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2085
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gianniwpopi : 19-09-13 στις 20:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-09-13, 20:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάρια: 1 ζευγάρι σκαλάρια, 3 tetra neon
Τα 30 αυγά που γονιμοποιήθηκαν ήταν υγιή, με ουρίτσες και ματάκια που φαίνονταν από το διαφανές κέλυφος. Ένα πρωί, όμως, είχαν εξαφανιστεί. Αλλη εκδοχή είναι να τα έφαγαν τα tetra neon. Αυτό είναι μάλλον απίθανο διότι οι γονείς είναι παρα πολύ προστατευτικοί.
δε θα το θεωρουσα και τοσο απιθανο. οσο προστατευτικοι και να ειναι οι γονεις....σε ενα ενυδρειο δε μπορεις να προστατευσεις αυγα απο θηρευτες ευκολα...γιατι απλως δε μπορεις να διωξεις μακρυα τους θηρευτες. Ειναι παντα εκει.
η δικη μου εμπειρια λεει να ειναι τα ψαρια εντελως μονα τους...

συνοψιζοντας αυτα που σου προτεινω με βαση το δικο μου ιστορικο στις αναπαραγωγες σκαλαριων ειναι
1. χαμηλωνεις σκληροτητα ωστε να εχεις μεγαλυτερα ποσοστα στη γονιμοποιηση.
2. αν διαθετεις καποιο αντιμυκητιασικο που δεν επηρρεαζει τη βιολογια ..το βαζεις στην αναλογη ποσοτητα ΑΝ ΚΑΙ...με τα οσα γραφεις ως τωρα μονο τα αγονιμοποιητα αυγα πιανουν μυκητες (που ειναι και φυσιολογικο κι αναμενομενο) και οι γονεις τα απομακρυνουν προστατευοντας τα γονιμοποιημενα...οποτε ισως ειναι αχρειαστο το βημα αυτο στην περιπτωση σου.
3. αφαιρεις τα νεον.
4. αν ολα πανε καλα και γονιμοποιηθουν κι εκκολαφθουν καποια αυγα...φροντιζεις να εχεις νεοεκκολαφθεισα αρτεμια για τροφη, εξασφαλιζεις χαμηλη ροη στο ενυδρειο ..και βρισκεις πατεντα να μην ρουφηξει το γονο το φιλτρο σου.

αλλος τροπος ειναι να μεταφερεις τα αυγα μετα το ζευγαρωμα σε αλλο συστημα που θα εχεις ετοιμασει γιαυτο το σκοπο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-09-13, 20:51
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Φίλος από εδώ μέσα τάισε τα μικρά του σκαλάρια με αυτή και έφαγαν, αυτήν την τροφή του την πρότεινα σε περίπτωση που δεν έχει πολύ χρόνο για να φτιάξει φρέσκια , αλλά γενικώς η φρέσκια αρτέμια είναι η καλύτερη
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-09-13, 00:53
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

σπάνιες οι περιπτώσεις που τα νεογνά τρώνε τριμμενη τροφή ή ''ψοφιους'' ναυπλιους αρτεμιας...

παίζει παντως και το ενδεχόμενο(και αν κάνω λαθος να με διορθώσει καποιος),του ''αδύναμου γονιδίου'' (απο πλευρας αρσενικού)...δοκιμασε αν σου δωθει η ευκαιρια,να απομονώσεις τους γονεις σε γεννηστρα,και αφου γεννησουν και βγουν ουρίτσες να τους μεταφερεις αλλου και να τα μεγαλώσεις μονος σου ... εγω απο τις πολλες γεννες που εβγαλα,σε κυρίως ενυδρειο μετα την 2ημερα(που κολυμπουσαν) χανοντουσαν ολα ,επειδη τρωγόντουσαν το βραδυ απο θηρευτες ή απειρους γονεις....


σε γεννηστρα βγήκαν ολες επιτυχημένες και με νερο βρυσης μαλιστα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-09-13, 11:51
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρουσες προσεγγίσεις από όλους.
Πάντως το να μεταφέρεις σκαλάρια γονείς σε γεννήστρα κ.λ.π. είναι αδύνατον. Διότι θέλεις ένα κανονικό ενυδρείο >80 λτ. Ούτε να μεταφέρεις νεογέννητα μπορείς λόγω της ευαισθησίας τους. Μάλλον θα πρέπει να απομακρυνθούν οι υπόλοιποι συγκάτοικοι.
Πάντως στη δική μου περίπτωση όταν έχουν γεννήσει τα σκαλάρια μου, είναι πολύ επιθετικά και τα tetra neon τρέμουν από το φόβο τους. Είναι εκτοπισμένα σε μια γωνιά και δεν πολυμετακινούνται. Θεωρώ πολύ δύσκολο να επιτέθηκαν το βράδυ στα νεογνά. Και έχω και ένα μικρό φωτάκι όπως ανέφερα χθες.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-09-13, 12:19
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως το να μεταφέρεις σκαλάρια γονείς σε γεννήστρα κ.λ.π. είναι αδύνατον. Διότι θέλεις ένα κανονικό ενυδρείο >80 λτ. Ούτε να μεταφέρεις νεογέννητα μπορείς λόγω της ευαισθησίας τους.
το 1ο γιατι το λες?// αφου συνηθως αυτο γίνεται..ή το διακοσμητικο στο οποιο γέννησαν+τους γονεις στη γεννηστρα...ή τους γονεις και μετα γεννουν εκει..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-09-13, 12:42
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Εννοώ ότι πρέπει να διαθέτεις άλλο ένα μεγάλο ενυδρείο (~80λτ) κλπ διότι τα σκαλάρια είναι μεγάλα ψάρια, ιδίως τα δικά μου. Είναι πιο μεγάλα από αυτά που φαίνονται στο προφίλ μου. Διακοσμητικά δεν έχω. Είναι όλα φυσικά. Φυτά και ρίζες Αμαζονίου κ.λ.π.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-09-13, 12:56
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αυτο εννοω διακοσμητικα φιλε μου...πχ αν γεννήσουν σε φυλλο ανουμπιας το κόβεις και το μεταφερεις στη γεννηστρα ..

απαραίτητο δεν ειναι να ειναι ενυδρειο..μπορεί να ειναι ενα μεγαλο κουτί αποθήκευσης απο τα ΙΚΕΑ.. οπως αλλοι συνχομπιστες χρησιμοποιήσαν για γλαστρολιμνη
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-09-13, 14:08
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι είναι το ...μεγαλο κουτί αποθήκευσης απο τα ΙΚΕΑ και η ... γλαστρολιμνη.
Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να πετύχει κανείς συνθήκες ιδανικές για τέτοια ψάρια.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-09-13, 14:16
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Αυτο ειναι το κουτι


επισης διπλα απο το κουμπακι ΝΕΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ Θα δεις το κουμπακι ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ..εκει θα βρείς παρα πολλα θεματα για σκαλάρια που γέννησαν και εχεις το χρονο να τα μελετήσεις...


τα ψάρια σου ειναι γεννημένα σε νερό βρυσης..οποτε δεν θέλουν κια τιποτα τραγικές συνθηκες περα απο ΣΤΑΘΕΡΕΣ τιμες στο νερο και καθαρό νερακι...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-09-13, 14:30
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Σ΄ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Θα το ψάξω και τα ξαναλέμε.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τρίτη γέννα με σκαλάρια και τίποτα!!! Νοτιοαμερικάνος Αμαζόνιος και περίχωρα 9 19-09-13 18:00
Γέννα σκαλάρια! Απορίες!!! Immortal Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 14 30-12-12 12:36
Πρωτη γέννα σκαλάρια!!Αποτυχια.... dimitrisemm Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 1 02-09-10 16:24
Γέννα Σκαλάρια! Xapns Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 44 05-05-10 08:31
Γέννα Σκαλάρια...Βοήθεια!!!! *claire* Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 23-11-09 09:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08367 seconds with 15 queries