Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-10, 14:19
daron Ο χρήστης daron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Νέα Χελωνάκια

γεια σας! εδώ και λίγο καιρό απέκτησα και εγω την τρελα με τα χελωνάκια..ετσι λοιπον αφου διαβασα καλα ολες τις οδηγίες απο διάφορα site αποφάσισα να πάρω 2.. πείρα λοιπόν ένα ενυδρείο για χελώνες αρκετά μεγάλο(όταν μεγαλώσουν έχω σκοπό να τις χαρίσω μεγαλύτερο ''σπίτι'')..εχει τα βασικα..πετρα,λαμπα ειδική για χελωνες/ερπετα και πέτρες έβαλα εγώ δικές μου που μάζεψα από την θάλασσα..το μονο προβληματάκι ειναι οτι φοβούνται .. πιστεύω όμως οτι ειναι φυσιολογικό.. φίλτρο θα πάρω μέσα στην βδομάδα καθώς και θερμοστάτη.. πείτε μου λοιπόν είμαι οκ?τι φιλτρο ακριβος να παρω?το ενυδρείο εχει μεσα 6 λιτρα νερο..και τι θερμοστάτη? ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-10, 14:58
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

Όταν λες αρκετά μεγάλο ενυδρείο και ότι έχει μέσα 6 λίτρα μου φαίνεται λίγο περίεργο. Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο; Τι ακριβώς λάμπα πήρες και σε τι απόσταση την έχεις από την πέτρα; Λογικό είναι στην αρχή να είναι λίγο φοβισμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-10, 15:03
daron Ο χρήστης daron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

σε ευχαριστωπεριπου 50*25*30 φιλε.. σχετικά καλο για αρχη τουλαχιστον..η λαμπα ειναι στα 10cm σε αλλα δεν πιάνει φοβερή 8ερμοκρασια..απο βδομαδα 8α παρω θερμόμετρα και τα σχετικά ώστε να κάνω και τις μετρήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-10, 15:23
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό και θα το καταλάβεις μόνος σου σύντομα, από τον τρόπο που θα κινούνται οι χελώνες, αφού ζητάνε πολύ χώρο, ειδικά όταν μιλάμε για δύο. Μέσα σε ένα χρόνο μπορούν άνετα να γίνουν υπερδιπλάσιες. Όπως και να έχει βλέπεις και κάνεις. Καλό είναι τουλάχιστον να αυξήσεις τα λίτρα για να πας το νερό στους 10 πόντους περίπου και θα δεις ότι θα το εκμεταλλευτούν μόλις συνηθίσουν και θα χρειαστεί να το ανεβάσεις κι άλλο. Εφόσον δεν έχεις στρωμένο φίλτρο (βασικά δεν έχεις ακόμα καν φίλτρο) εγώ σου προτείνω κάθε μέρα αλλαγή του μισού νερού.

Φίλτρα έχω δοκιμάσει ένα εσωτερικό (EHEIM 2008 ), αλλά αναγκάστηκα να το αλλάξω με ένα εξωτερικό (EHEIM 2211). Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το βιολογικό φιλτράρισμα (ίσως αργότερα να είχα), αλλά επειδή το εσωτερικό βάσιζε τη βιολογία του κυρίως στο σφουγγάρι και σε λίγα μπαλάκια Substrat Pro που είχα χωρέσει υπήρχε πρόβλημα γιατί οι χελώνες βρώμιζαν πολύ και μπούκωνε το σφουγγάρι σχεδόν καθημερινά κάποια στιγμή και έκοβε και ροή και την ανατάραξη οπότε δημιουργόταν στην επιφάνεια του νερού πρωτεϊνικό φιλμ. Σου προτείνω να πάρεις κάποιο εξωτερικό φίλτρο και να βάλεις για βιολογικό υλικό Siporax (χύμα είναι πολύ φθηνό), ώστε τα σφουγγάρια να τα έχεις μόνο για να μαζεύουν τις βρωμιές και να μπορείς να τα πλένεις άφοβα. Αν πας σε εσωτερικό να είναι μεγάλο για να σωράει αρκετά υλικά και να μπορεί να δουλέψει με το λίγο νερό που έχεις τώρα. Καλές μάρκες θεωρούνται γενικά οι EHEIM, Tetratec, Fluval... Να υπολογίσεις να γυρνάει το νερό του ενυδρείου σου γύρω στις 5 φορές την ώρα.

Δεν μου είπες τι ακριβώς λάμπα έχεις αγοράσει.

Αυτό το έχεις δει;
http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-10, 15:31
daron Ο χρήστης daron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.. κοίτα αυτο βρήκα για αρχη και πιστεύω οτι για τον πρωτο χρονο ζωης τους ειναι αρκετα καλο κατι 3ερεις παραπανω λοιπόν,για το φιλτρο καταλαβα καποια πραγματακια,θα παω να ρωτισω και εναν φιλο μου σε ενα πετ σοπ..η λάμπα ηταν πακετο με το ενυδρειο φιλε μου και δεν ξερω τι ακριβώς παιζει..το αρ8ρο που με παρεπεμψες το εχω δει..Για πες μου για τον θερμοστατη..αα και κατι άκυρο..με φοβουνται=/ τι να κανω ώστε να εξοικειωθούν?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-10, 15:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Οι θερμοστάτες που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι (λόγω αξιοπιστίας) είναι οι EHEIM-Jager. Στο πολύ περίπου όσα είναι τα λίτρα σου τόσα Watt θερμοστάτη χρειάζεσαι, αλλά αν η διαφορά θερμοκρασίας είναι μεγάλη θες περισσότερα. Εγώ ας πούμε χρειάστηκα τα διπλάσια για να μην έχω προβλήματα.

Για αρχή μην τα τρομάζεις και αν μπορείς να περνάς χρόνο κοντά τους χωρίς να τα ενοχλείς είναι καλά. Μην ανησυχείς, σύντομα θα τρώνε από το χέρι σου! Απλά να ξέρεις ότι ακόμα και όταν σε συνηθίσουν μπορεί αν περάσεις γρήγορα μπροστά τους να πηδήξουν από ένστικτο στο νερό, αλλά εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του κάθε ενός.

Για αρχή πρόσεχε να μην ταΐζεις υπερβολικά. Ένας γενικός κανόνας είναι τροφή όσο είναι το κεφαλάκι τους (χωρίς το λαιμό). Και σιγά σιγά να ξεφύγεις από τις όχι και τόσο καλές για μόνιμη τροφή γαρίδες, που είμαι 99% σίγουρος ότι αυτές σου έδωσαν μόνο, και να αρχίσεις να τους δίνεις και λαχανικά!

Κοίτα το θέμα της λάμπας και της θερμοκρασίας πάνω στην πέτρα γιατί είναι πολύ σημαντικά για την υγεία τους.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-10, 15:56
daron Ο χρήστης daron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου.. θα κανω το καλυτερο για τα χελωνακια μου!μιλαμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο για χελωνάκια - Στρώσιμο exelix Άλλα ζώα 59 08-07-10 01:06
Αρχαριος με χελωνάκια ntararis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-01-08 09:03
Ενυδρείο για χελωνάκια spirit Γλυκό νερό - Γενικά 15 05-09-03 17:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04003 seconds with 13 queries