Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-10, 07:22
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή Ενυδρείο στην αυλή………

Δεν μπορούσα να βρω καλύτερο τίτλο από μια κατασκευή που σκέφτομαι να κάνω.
Στο μυαλό μου έχω ένα λημνο-ενυδρείο με κρυστάλλινο νερό, χωρίς φυτά, καταρράκτες, υπερχειλίσεις και ότι άλλο χαρακτηρίζουν μια Λίμνη.
Στην μια μεριά μάλιστα σκέφτομαι να τοποθετήσω και τζαμί (αφού θα βρίσκεται πάνω από την επιφάνεια της γης. Τα φίλτρα θα είναι D.I.Y όπως και τα υπόλοιπα μηχανήματα καθαρισμού. Bottom aeration, κυκλοφοριτές βυθού, και διάφορα άλλα μοντέρνα μηχανήματα καθαρισμού.
Στην πορεία ίσος αυτό το ενυδρείο να εξελιχτεί σε γεννήστρα και τα μικρά να μεγαλώνουν σε πράσινο νερό.
Ίδωμεν……………
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-10, 08:16
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Για ησύχασε λίγο γιατί πολλά μας τά κανες!!!
Όλο ιδέες και κατασκευές είσαι!!!
Εμείς δηλαδή που μας ρίξανε με τα μούτρα στη δουλειά και με άδειες τσέπες -άσε πια που δεν ξέρουμε κι από D.I.Y "διαστημόπλοια" - τι θα κάνουμε;;;;;;;;;
θα σκάσουμε από ζήλια;;;;;;;;;

καλή επιτυχία ανήσυχε τύπε!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-10, 08:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορούσα να βρω καλύτερο τίτλο από μια κατασκευή που σκέφτομαι να κάνω.
Στο μυαλό μου έχω ένα λημνο-ενυδρείο με κρυστάλλινο νερό, χωρίς φυτά, καταρράκτες, υπερχειλίσεις και ότι άλλο χαρακτηρίζουν μια Λίμνη.
Στην μια μεριά μάλιστα σκέφτομαι να τοποθετήσω και τζαμί (αφού θα βρίσκεται πάνω από την επιφάνεια της γης. Τα φίλτρα θα είναι D.I.Y όπως και τα υπόλοιπα μηχανήματα καθαρισμού. Bottom aeration, κυκλοφοριτές βυθού, και διάφορα άλλα μοντέρνα μηχανήματα καθαρισμού.
Στην πορεία ίσος αυτό το ενυδρείο να εξελιχτεί σε γεννήστρα και τα μικρά να μεγαλώνουν σε πράσινο νερό.
Ίδωμεν……………
Μοντέρνα λίμνη δηλαδή...Να το κάνεις και να είναι μεγάλο...!
Τζάμι με εσσωτερικό φωτισμό ώστε να είναι υπερθέαμα το βράδυ...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-10, 08:38
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ησύχασε λίγο γιατί πολλά μας τά κανες!!!
Όλο ιδέες και κατασκευές είσαι!!!
Εμείς δηλαδή που μας ρίξανε με τα μούτρα στη δουλειά και με άδειες τσέπες -άσε πια που δεν ξέρουμε κι από D.I.Y "διαστημόπλοια" - τι θα κάνουμε;;;;;;;;;
θα σκάσουμε από ζήλια;;;;;;;;;

καλή επιτυχία ανήσυχε τύπε!!!
Έτσι έτσι για να ζηλεύεται
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μοντέρνα λίμνη δηλαδή...Να το κάνεις και να είναι μεγάλο...!
Τζάμι με εσσωτερικό φωτισμό ώστε να είναι υπερθέαμα το βράδυ...

Έτσι ακριβός!
Θα είναι στο πίσω μέρος της αυλής (αφού την μπροστινή την έφαγα όλη) μετά πάμε στην ταράτσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 12-05-10 στις 08:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-10, 09:00
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

φυσικα θα μας ενημερωνεις με φωτογραφικο υλικο συνεχεια οπως εκανες και κανεις με τη λιμνη σου ε???.να το κανεις και να πετυχει σου ευχομαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-05-10, 12:22
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Όταν είπα ότι θα το κάνω θα το κάνω. Ακόμη είμαι στον σχεδιασμό του. Όταν αποφασίσω να είστε σίγουρη ότι θα τελειώσει σύντομα.
Αν έχετε κάποια λίνκς για ιδέες ρίχτε τα εδώ για μελέτη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-05-10, 12:48
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτά βρήκα στα γρήγορα, αν και θα το ψάξεις σίγουρα πολύ να βοηθήσω λιγάκι!

Απλό: http://koionline.forumotion.com/post...indow-t495.htm
Πιο απλό: http://www.koiandponds.com/pond-007.htm
Λίγο πιο μεγάλο: http://www.koi.com.my/forum/KOI_Talk..._pond_P122534/
Το κοντινό του μου άρεσε: http://www.koiandponds.com/pond-020.htm

Αυτό είναι τελείως διαφορετικό, αλλά δίνει άλλη διάσταση που ίσως να σου αρέσει: http://www.kissingfrogs.tv/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-05-10, 12:56
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά βρήκα στα γρήγορα, αν και θα το ψάξεις σίγουρα πολύ να βοηθήσω λιγάκι!

Απλό: http://koionline.forumotion.com/post...indow-t495.htm
Πιο απλό: http://www.koiandponds.com/pond-007.htm
Λίγο πιο μεγάλο: http://www.koi.com.my/forum/KOI_Talk..._pond_P122534/
Το κοντινό του μου άρεσε: http://www.koiandponds.com/pond-020.htm

Αυτό είναι τελείως διαφορετικό, αλλά δίνει άλλη διάσταση που ίσως να σου αρέσει: http://www.kissingfrogs.tv/
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-05-10, 13:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, για να το επιτύχεις αυτό, πρέπει να κατασκευαστεί μεταλλικό (stainless steel) τελάρο με "Π" ή "Γ" υποδοχή γυαλιού και στην αντίθετη πλευρά να προεξέχει μέταλλο όπου θα καλυφθεί στο μπετόν. Φαίνεται πολύ εύκολο αλλά απαιτεί πολύ προσοχή στην τοποθέτηση του τελάρου, ώστε να τοποθετηθεί σε τέλεια ευθεία. Επειδή όμως δεν μπορώ να στο εξηγήσω με λόγια, προτείθεμαι να σχεδιάσω και τους δύο τρόπους, σε λιγάκι όμως...
Και στις δύο περιπτώσεις, αφήνουμε την πίεση του νερού να δουλέψει για εμάς, από τα μέσα προς τα έξω. Εννοείται ότι όταν τοποθετηθεί το γυαλί η χρήση σιλικόνης είναι απαραίτητη, αν και υπάρχουν πολλά άλλα υλικά για να κολλήσει. Η σιλικόνη είναι το ευκολότερο υλικό να αφαιρεθεί στην περίπτωση μελλοντικής αλλαγής του γυαλιού.

Nα ακόμα δύο λινκς, όπως ακριβώς τα σκέφτεσαι... 1 2
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-05-10, 14:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, είμουνα σίγουρος ότι ανάλογο θέμα συζητήθηκε εδώ στο παρελθόν. Το βρήκα... εδώ...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-05-10, 15:03
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι έτσι για να ζηλεύεται
-------------------------



Έτσι ακριβός!
Θα είναι στο πίσω μέρος της αυλής (αφού την μπροστινή την έφαγα όλη) μετά πάμε στην ταράτσα

στην ταρατσα οταν φτασεις κανε το πανω απο το υπνοδοματιο σου....
με τζαμι στην βαση.... να ξαπλωνεις και να βλεπεις την λιμνη απο κατω....

καλο κουραγιο, και φτιαξε κατι ομορφο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-05-10, 20:41
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τελικα το θεμα λιμνη σε πειραξε περισοτερο απ'οσο νομιζα........
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-05-10, 22:31
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα το θεμα λιμνη σε πειραξε περισοτερο απ'οσο νομιζα........
Κάτσε να δεις που του χρόνου θα μεγαλώσει την λίμνη του.


Γιαννο για να καταλάβω μιλάς για ακόμα μια λίμνη?
Σαν αυτές που είδα στα λινk που έβαλαν τα παιδιά. χτιστή με ένα τζαμί?

Εγώ πάντως να σου την αλήθεια θα σου πρότεινα να μην το κανείς.

Πρώτων γιατί έχεις μια πολύ όμορφη λίμνη και δευτέρων έχεις αρχίσει να ξεφεύγεις.

Αν σε ενδιαφέρει να κανείς αναπαραγωγές και να πουλάς ψαριά τότε προχωρά αλλιώς όχι. Και στην τελική επέκτεινε την λίμνη που έχεις.
Έχεις χώρο να κανείς πολλά πράγματα ακόμα.
Όπως ένα μεγάλο και ψηλό καταρράχτη .
Κιόσκι σχεδόν μέσα στο νερό και αλλά ωραία πράγματα.

Ελπίζω να μην σε μπριζωνω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-05-10, 06:19
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, είμουνα σίγουρος ότι ανάλογο θέμα συζητήθηκε εδώ στο παρελθόν. Το βρήκα... εδώ...
Καλά όσα διαβάζουμε αλλά με ξέρεις ότι είμαι λίγο ανάποδος!
Θέλω να βλέπω πράξεις και όχι πολλά μπλά μπλά.
Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για τα λίνκς.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
στην ταρατσα οταν φτασεις κανε το πανω απο το υπνοδοματιο σου....
με τζαμι στην βαση.... να ξαπλωνεις και να βλεπεις την λιμνη απο κατω....

καλο κουραγιο, και φτιαξε κατι ομορφο....

Χμμμμμ δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου κάτι τέτοιο!
Τώρα που το λες δεν θα ήτανε άσχημο ένας εξωτερικώς τοίχος να γινότανε κάτι τέτοιο. Πάντως ρε παιδιά αν είχα την οικονομική ευχέρεια θα τα έκανα όλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα το θεμα λιμνη σε πειραξε περισοτερο απ'οσο νομιζα........
Πάντως δεν ξεχνώ την κουβέντα που μου είπες κάποτε.
Όταν θα κάνεις λίμνη θα ξηλώσεις το reef!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτσε να δεις που του χρόνου θα μεγαλώσει την λίμνη του.


Γιαννο για να καταλάβω μιλάς για ακόμα μια λίμνη?
Σαν αυτές που είδα στα λινk που έβαλαν τα παιδιά. χτιστή με ένα τζαμί?

Εγώ πάντως να σου την αλήθεια θα σου πρότεινα να μην το κανείς.

Πρώτων γιατί έχεις μια πολύ όμορφη λίμνη και δευτέρων έχεις αρχίσει να ξεφεύγεις.

Αν σε ενδιαφέρει να κανείς αναπαραγωγές και να πουλάς ψαριά τότε προχωρά αλλιώς όχι. Και στην τελική επέκτεινε την λίμνη που έχεις.
Έχεις χώρο να κανείς πολλά πράγματα ακόμα.
Όπως ένα μεγάλο και ψηλό καταρράχτη .
Κιόσκι σχεδόν μέσα στο νερό και αλλά ωραία πράγματα.

Ελπίζω να μην σε μπριζωνω.

Έτσι ακριβός. Μιλάω για άλλη μια λίμνη στο πίσω μέρος του σπιτιού χτιστή με τζάμι.
Αναπαραγωγές θεωρώ ότι είναι η αποκορύφωση της απόλαυσης σε μια λίμνη.
Και το λέω και εδώ ότι με τα νέα μοντέρνα συστήματα αναπαραγωγές δεν βλέπεις ούτε στο όνειρο σου. Το έχω συζητήσει και από κοντά με τον ¶ντρο αυτό και του είπα.
Θα περιμένω να δω αν θα έχεις ποτέ αναπαραγωγές ΚΟΙ σε μια τέτοια λίμνη.
Η τελευταία διαπίστωση που έχω κάνει με πράξεις και όχι με λόγια είναι ότι επιβιώνουν 10% νεογέννητα ΚΟΙ σε σύγκριση με χρυσόψαρα.
Δεν με ενδιαφέρει να εμπορευτώ τα ψάρια. Ξέρω της τιμές εισαγωγείς τους και μιλάμε για ψίχουλα. Για να καταλάβετε τα μεταφορικά είναι πολύ περισσότερα από τα ψάρια.

Χώρος για προέκταση την λίμνης δυστυχώς δεν υπάρχει. Η επόμενη μου κίνηση είναι η πέργολα. Έχω παραγγείλει τα ξύλα και θα τα έχω αύριο. Θα είναι κορμοί από κυπριακό πεύκο σε οκτάγωνο σχήμα διαμέτρου 14 εκατοστά. Το σχέδιο είναι έτοιμο.
Για το μόνο που δεν έχω αποφασίσει ακόμη είναι το πάνω μέρος της. Αν θα βάλω κεραμίδια, καλάμια η κάτι άλλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 13-05-10 στις 06:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-05-10, 10:24
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναπαραγωγές θεωρώ ότι είναι η αποκορύφωση της απόλαυσης σε μια λίμνη.
Και το λέω και εδώ ότι με τα νέα μοντέρνα συστήματα αναπαραγωγές δεν βλέπεις ούτε στο όνειρο σου. Το έχω συζητήσει και από κοντά με τον ¶ντρο αυτό και του είπα.
Θα περιμένω να δω αν θα έχεις ποτέ αναπαραγωγές ΚΟΙ σε μια τέτοια λίμνη.
Η τελευταία διαπίστωση που έχω κάνει με πράξεις και όχι με λόγια είναι ότι επιβιώνουν 10% νεογέννητα ΚΟΙ σε σύγκριση με χρυσόψαρα.
Δεν με ενδιαφέρει να εμπορευτώ τα ψάρια. ......................... Η επόμενη μου κίνηση είναι η πέργολα. Έχω παραγγείλει τα ξύλα και θα τα έχω αύριο. Θα είναι κορμοί από κυπριακό πεύκο σε οκτάγωνο σχήμα διαμέτρου 14 εκατοστά. Το σχέδιο είναι έτοιμο.
Για το μόνο που δεν έχω αποφασίσει ακόμη είναι το πάνω μέρος της. Αν θα βάλω κεραμίδια, καλάμια η κάτι άλλο.
Να σου πω την αλήθεια δεν τρελαίνομαι να κάνω πετυχημένες αναπαραγωγές στα ψάρια μου. Το λέω αυτό γιατί όταν είχα ένα είδος ψαριού στα ενυδρεία μου, ναι ήθελα και κάποια στιγμή κατάφερα να έχω πάνω από 200-300 ψαριά με αποτέλεσμα να με πιάνει άγχος και πανικός, για το που και ποτέ και σε ποιόν να μοιράσω. Μια και ο αριθμός ήταν τρελά μεγάλος σε σχέση με τα ενυδρεία μου.

Οπότε το μονό που πιστεύω ότι θα με νοιάξει όταν βάλω ψαριά στην λίμνη, θα είναι να υπάρχουν αρσενικά και θηλυκά ώστε να μπορέσω να τους δώσω την χαρά της αναπαραγωγικής διαδικασίας.

Το αν θα βγάλουν γόνους κτλ. Δεν με νοιάζει μια και η λίμνη μου θα πρέπει να έχει περιορισμένο αριθμό κοι.

Όλα αυτά είναι έτσι όπως τα βλέπω τώρα τα πράγματα μια και δεν έχω ψαριά.
Το αν καταφέρουν τα κοι να μπουν στην “καρδιά μου”.
Είναι σίγουρα ίσως και να θελήσω να κάνω αναπαραγωγές.
Πάντως ποιο πολύ θα με ενδιέφερε να αναπαράγω χρυσόψαρα παρά koi.
Και ο λόγος είναι καθαρά για να αυξηθεί ο αριθμός τους στην λίμνη και όχι να βγάλω “καλές ράτσες”.

Το ότι θα βάλω χρυσόψαρα και κοι είναι καθαρά μονόδρομος σε σχέση με το κλίμα της Ελλάδας. Οπότε την θεωρώ αναγκαστική επιλογή και όχι ότι έκανα λίμνη για να βάλω κυπρίνους.

Και τέλος εμένα η λίμνη είναι τα πάντα (πεταλούδες – φυτά εντός και εκτός νερού – πουλιά –ψαριά κτλ.)

Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια αλλά στην παρούσα φάση έτσι νιώθω την λίμνη.
(ελπίζω να μην γίνω και εγώ φανατικός στο τέλος με τα koi .Εκεί θα έχει γέλιο μετά το πράμα)


Όσο αφορά την πέργολα που θες να κανείς το κεραμιδί σίγουρα θα σε προστατεύσει από βροχές και σίγουρα είναι ποιο ανθεκτικό από τα σκέτα ξυλά.
Απλά κάποια πράγματα έχουν να κάνουν και με το ποσό θα δέσουν με των περιβάλλοντα χώρο. Είναι και κομματάκι θέμα γούστο κάποια πράγματα όπως και να το κάνουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-05-10, 10:52
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

γιατι δεν την κανεις με ασπρο-κρεμ πανι??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-05-10, 11:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω την αλήθεια δεν τρελαίνομαι να κάνω πετυχημένες αναπαραγωγές στα ψάρια μου. Το λέω αυτό γιατί όταν είχα ένα είδος ψαριού στα ενυδρεία μου, ναι ήθελα και κάποια στιγμή κατάφερα να έχω πάνω από 200-300 ψαριά με αποτέλεσμα να με πιάνει άγχος και πανικός, για το που και ποτέ και σε ποιόν να μοιράσω. Μια και ο αριθμός ήταν τρελά μεγάλος σε σχέση με τα ενυδρεία μου.

Οπότε το μονό που πιστεύω ότι θα με νοιάξει όταν βάλω ψαριά στην λίμνη, θα είναι να υπάρχουν αρσενικά και θηλυκά ώστε να μπορέσω να τους δώσω την χαρά της αναπαραγωγικής διαδικασίας.

Το αν θα βγάλουν γόνους κτλ. Δεν με νοιάζει μια και η λίμνη μου θα πρέπει να έχει περιορισμένο αριθμό κοι.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τέλος εμένα η λίμνη είναι τα πάντα (πεταλούδες – φυτά εντός και εκτός νερού – πουλιά –ψαριά κτλ.) Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια αλλά στην παρούσα φάση έτσι νιώθω την λίμνη.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
(ελπίζω να μην γίνω και εγώ φανατικός στο τέλος με τα koi .Εκεί θα έχει γέλιο μετά το πράμα).
Θα γίνεις...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο αφορά την πέργολα που θες να κανείς το κεραμιδί σίγουρα θα σε προστατεύσει από βροχές και σίγουρα είναι ποιο ανθεκτικό από τα σκέτα ξυλά.
Α! πολύ καλή ιδέα... και καλαμιά από κάτω...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-05-10, 11:58
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω την αλήθεια δεν τρελαίνομαι να κάνω πετυχημένες αναπαραγωγές στα ψάρια μου. Το λέω αυτό γιατί όταν είχα ένα είδος ψαριού στα ενυδρεία μου, ναι ήθελα και κάποια στιγμή κατάφερα να έχω πάνω από 200-300 ψαριά με αποτέλεσμα να με πιάνει άγχος και πανικός, για το που και ποτέ και σε ποιόν να μοιράσω. Μια και ο αριθμός ήταν τρελά μεγάλος σε σχέση με τα ενυδρεία μου.

Οπότε το μονό που πιστεύω ότι θα με νοιάξει όταν βάλω ψαριά στην λίμνη, θα είναι να υπάρχουν αρσενικά και θηλυκά ώστε να μπορέσω να τους δώσω την χαρά της αναπαραγωγικής διαδικασίας.

Το αν θα βγάλουν γόνους κτλ. Δεν με νοιάζει μια και η λίμνη μου θα πρέπει να έχει περιορισμένο αριθμό κοι.

Όλα αυτά είναι έτσι όπως τα βλέπω τώρα τα πράγματα μια και δεν έχω ψαριά.
Το αν καταφέρουν τα κοι να μπουν στην “καρδιά μου”.
Είναι σίγουρα ίσως και να θελήσω να κάνω αναπαραγωγές.
Πάντως ποιο πολύ θα με ενδιέφερε να αναπαράγω χρυσόψαρα παρά koi.
Και ο λόγος είναι καθαρά για να αυξηθεί ο αριθμός τους στην λίμνη και όχι να βγάλω “καλές ράτσες”.

Το ότι θα βάλω χρυσόψαρα και κοι είναι καθαρά μονόδρομος σε σχέση με το κλίμα της Ελλάδας. Οπότε την θεωρώ αναγκαστική επιλογή και όχι ότι έκανα λίμνη για να βάλω κυπρίνους.

Και τέλος εμένα η λίμνη είναι τα πάντα (πεταλούδες – φυτά εντός και εκτός νερού – πουλιά –ψαριά κτλ.)

Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια αλλά στην παρούσα φάση έτσι νιώθω την λίμνη.
(ελπίζω να μην γίνω και εγώ φανατικός στο τέλος με τα koi .Εκεί θα έχει γέλιο μετά το πράμα)


Όσο αφορά την πέργολα που θες να κανείς το κεραμιδί σίγουρα θα σε προστατεύσει από βροχές και σίγουρα είναι ποιο ανθεκτικό από τα σκέτα ξυλά.
Απλά κάποια πράγματα έχουν να κάνουν και με το ποσό θα δέσουν με των περιβάλλοντα χώρο. Είναι και κομματάκι θέμα γούστο κάποια πράγματα όπως και να το κάνουμε.

Μα αυτό λέμε τόσο καιρό. Ο κάθε ένας φτιάχνει την λίμνη του όπως θέλει να την βλέπει και εμείς οι υπόλοιποι λέμε ιδέες για αυτό που θέλει να φτιάξει.
Προσπαθούμε τα γούστα αυτά να τα κάνουμε να δουλεύουν όσο ποιο καλά μπορούν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν την κανεις με ασπρο-κρεμ πανι??

Καλοδεχούμενες οι ιδέες σας. Απλά θέλω να φτιάξω κάτι που να φαίνεται όσο ποιο φυσικό γίνετε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 13-05-10 στις 11:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-05-10, 12:39
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων






Θα γίνεις...



Α! πολύ καλή ιδέα... και καλαμιά από κάτω...
οχι εγω εννοω μονο πανι χοντρο (καραβοπανο)να παιρναει και λιγο φως


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλοδεχούμενες οι ιδέες σας. Απλά θέλω να φτιάξω κάτι που να φαίνεται όσο ποιο φυσικό γίνετε.
οπως θες..δεν νομιζω οτι ειναι τοσο αφυσικο ομως..βεβαι αυτο ειναι στην κριση του καθενος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-05-10, 13:15
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

[QUOTE=prospathw;445749]οχι εγω εννοω μονο πανι χοντρο (καραβοπανο)να παιρναει και λιγο φως

Αααααα καλό μου ακούγεται αυτό


Καμιά άλλη ιδέα ρε παιδιά?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-05-10, 13:31
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

δες εδω
http://www.summerstyle.gr/pk_xilines_pergoles.php
http://www.gardenland.gr/gallery/DSC00139.jpg ετσι εννοω να την κανεις αν βαλεις πανι
http://www.elaton.gr/B6DEDBB8.el.aspx και αυτο με καλαμωτη
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο Αρχάριος……και το ενυδρείο του…. NickFior Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 22-01-08 09:59
To ενυδρείο φάντασμα…… dialpistis Ζωοτόκα 9 15-08-06 12:47
Πρόβλημα με τριχοειδή άλγη επάνω σε φυτά……….. Help karalioman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 26-01-06 00:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09380 seconds with 13 queries