Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 24-02-20, 10:45
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Οι αφρικάνες της Κίνας

....Και ενώ καθόμασταν σπίτι εδώ Σανγκάη, σε complete isolation, λόγω του coronavirus.... έχοντας ομολογουμένος τρελαθεί... (1 μηνα κλεισμένοι μέσα 100%)... μου μπήκε η σκέψη... ΛΕΩ.. ΛΕΣ?

Και έτσι κ εγίνε.... και το project ξεκινάει!

600 λιτρα mbuna tank under construction

Γυάλα: custom made 155x60x65cm 15mm γυαλί ultra white.
Canopy: Υψους 10cm
Βάση: 155χ60χ80cm με 2 οριζόντια χωρισματα (3 ντουλαπια) και το μεσαιο ντουλαπι με ενα οριζοντιο χωρισμα για την δημιουργια 2 ραφιών
Κάτω Canopy: Υψους 5cm

Διακοσμηση: Πετρες και ασπρη αμμος, 3d background (ακομα σε σκεψη.. αν οχι, τοτε παμε σε βαψιμο της πλατης εξωτερικα.. μαυρο χρωμα)

Ο λογος που ακομα το σκεφτομαι... ειναι οι αναεροβιες περιοχες πισω απο το 3D background και η δυσκολια σχολαστικου καθαρισμου..

Φυτά: Μερικά σκληρά/ εύκολα φυτά για λόγους ομορφιάς αλλά και απονιτροποίησης

Φωτισμός: 2x T8... δεν εχω αποφασισει τι λαμπες θα μπουν!

Φιλτρανση: 2x SUN SUN 704B (combined ονομαστικη ροη 4000 λιτρα την ωρα- worst case scenario real output 50% = 2000lph αρα μιλαμε στην χειροτερη.. μιλαμε για ροη 3.5 φορες περιπου ΤΟΝ ΜΕΙΚΤΟ ογκο του ενυδρειου.. ανα ωρα)

Βιολογια απο κατω προς τα πανω - ιδια και στα 2 φιλτρα:
Προφιλτρο στην εισοδο (απλο κονικό coarse foam
No name siporax style rings: Κατω απο το τελευταιο κουβαδακι (χυμα)
4ο κουβαδακι: Σφουγγαρι coarse, σφουγγαρι medium, σφουγγαρι fine (βαμβακι)
3ο κουβαδακι: ελαφροπετρα
2ο κουβαδακι: ελαφροπετρα
1ο κουβαδακι: ακριβο βιολογικο υλικο σε μικροτερη ποσοτητα-- δεν εχω αποφασει ακομα ποιο θα ειναι.. και απο ενα διχτακι χημικη φιλτρανση PURIGEN

Θέρμανση: 2Χ 300W .. εχω 80% αποφασισει τους JBL με 4 χρονια εγγυηση... λόγω του οτι.. πραγματικα δεν μπορω ουτε να βλεπω τους ΕΗΕΙΜ των 52 εκατοστων.!!
https://www.jbl.de/en/products/detai...-s-300#details

Οι θερμοστατες θα μπουν σε controller


Και μετα το σεντονι... καλώς σα βρηκα! και ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια και τις απαντήσεις σας σε μερικές ερωτήσεις που έχω.

1. Ποιο ακριβό/επώνυμο βιολογικο υλικο θα προτεινατε?
2. Πως σας φαινεται η συσταση της φιλτρανσης μου
3. Ποια η γνωμη σας για το 3D background, οσο αφορα την υγεια του οικοσυστηματος μας..
4. Γνωμη για θερμοστατες και επισης για συνολικα W... Οταν ειχα δισκους.. (Στην ελλαδα)... ακολουθουσα τον κανονα μεικτα λιτρα= βατ... αλλα οι δισκοι θελουν πιο ζεστο νερο... μηπως με 2χ200 ειμαι οκ για αφρικανες?
5. Ποιο τροπο στρωσιματος προτιματε? - ο χρονος δεν με πιεζει.. μπορω να του δωσω μεχρι 4-5 βδομαδες..
6. Τι φωτισμό να προτιμήσω στις αφρικανες?
7. Τι κοκομετρία αμμο χρησιμοποιουμε συνηθως? Εχω διαβασει οτι πρεπει να αποφυγουμε την ψιλη ψιλη αμμο.. Υπαρχει καποια ιδανικη κοκομετρια?


Κάνω attach μια αρκετα messy απεικονιση του μοντελου που μου εφτιαξε η κυρια (αρχιτεκτονας) το οποιο και δωθηκε στην βιοτεχνια για το καστομ ενυδρειο.. οι τελευταιες αλλαγες εγιναν στο χερι.. και εξου και οι διορθωσεις στο χαρτι..

Το ενυδρειο θα ειναι ετοιμο περιπου μεσα Μαρτιου.. οπότε μεχρι τοτε εχω αρκετο χρονο για να σχεδιασω/αγορασω τον εξοπλισμο/ διακοσμηση και να ετοιμασω τα φιλτρα...

Μαλλον θα στρωσω με αμμωνια + seachem stability, αλλα ισως και με τροφή + stability.. και σε αυτο δεν εχω 100% αποφασισει ακομα


Ευχαριστώ

Φώτης
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Capture.PNG
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  122,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιστήμονες φυτεύουν κοράλλια στον βυθό της Θάλασσας της Νότιας Κίνας!!! voas Παραλία - Beach Bar 1 29-10-17 14:15
Juwel rio 300 με Αφρικάνες geathana Malawi 22 29-05-14 12:32
Αλλαγή σε αφρικάνες Moutralewn Malawi 12 09-11-07 15:17
Βιβλίο για Αφρικάνες ΜΑΝΩΛΗΣ Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 6 02-01-07 22:40
Sos Με Αφρικάνες sea_land Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 13-01-06 14:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17674 seconds with 15 queries