Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-10-09, 13:41   #1
Αρχαριος
On_Klik
Member
Εγγραφή: 07-10-2009
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 39

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
On_Klik Ο χρήστης On_Klik δεν είναι συνδεδεμένος 08-10-09, 13:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα...
Να χαιρετισω για αρχη ολους εσας που Δινεται αυτες τις πληροφοριες
μεσα απο τις εμπειριες σας.
Την Προηγουμενη εβδομαδα μου Χαρισαν ενα ενυδρειο 98l.
Διαστασεις 70 x 35 x 40.
Στο καπακι εχει Ενσωματωμενες 2 λαμπες PL των 11W Περιεχει Φιλτρο και Θερμοστατη.Μου αρεσε πολυ σαν ιδεα αλλα δεν το αποφασιζα.
Τωρα μου δινεται η ευκαιρια.
Εχω Ξεκινησει να διαβαζω και να ''Πρηζω'' καταστηματαρχες...
Τι αλλο θα μπορουσα να αναφερω?
Καλως σας Βρηκα....
(Ελπιζω για πολυ πολυ καιρο...)
__________________
''_Θα Διασχίσεις Ένα Πρωινό Τον Κόσμο & θα 'Ναι Πιο Όμορφα Κι Από Ένα Όνειρο...''
΄΄Ίδια Ακούνε Οι Γειτόνοι Τη Φωνή Σου_Θα Ξέχναγα Ό,τι Σκάρωσα Για Ένα Κρασί Μαζί Σου...΄΄
Εμφανίσεις: 4511
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-09, 13:58
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες. Πριν πρήξεις τους καταστηματάρχες, διάβασε εδώ μέσα, πρήξε εμάς και κάτσε αργότερα να απολαύσεις το ενυδρειάκι σου
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-09, 14:23
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλωσήρθες σύντεκνε.
Αν το ενυδρείο είναι αυτό της τελευταίας προσφοράς του Carrefour με το μικρό φιλτράκι με το εξωτερικό σφουγγάρι, τότε θα χρειαστεί ενίσχυση
από ένα φίλτρο της προκοπής. Μη τρομάζεις, δεν μιλάμε για πολλά λεφτά και εξαρτάται και από το τι ψάρια (και πόσα) σκέφτεσαι να βάλεις.
Όπως εννόησε και ο Μάκης, μην εμπιστεύεσαι οποιονδήποτε καταστηματάρχη, μόνον αυτούς (ευτυχώς αρκετοί) που είναι συνειδητοποιημένοι.
Καλύτερα "πρήζε" εμάς, κάποιοι παλιότεροι εδώ μέσα είναι κινητές βιβλιοθήκες και πρόθυμοι να βοηθήσουν εμάς τους νέους (στο χόμπυ).
Θα σου πάρει καμμια βδομάδα να διαβάσεις τα βασικά, αλλά έτσι θα ξεκινήσεις σωστά και δεν θα το μετανοιώσεις.
¶ντε, καλό κουράγιο και καλωσόρισες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-09, 14:38
On_Klik Ο χρήστης On_Klik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2009
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Ευχαριστω.
Ακριβως αυτο ειναι...
Οποτε συν ενα φιλτρο στην λιστα....
Δεν εχω αποφασισει τι και πως,εχω μπερδευτει....
Βασικα θα ηθελα να βαλω αληθινα φυτα αλλα ηταν Καθετοι σε αυτους που πηγα και με απογοητευσαν....
Τοσο δυσκολο πια ειναι?Θα μου αρεσε μια αληθινη κινηση φυτων παρα ενα ''κρυο'' πλαστικο.Οσο για τα ψαρια γλυκου νερου'' αλλα τωρα απο ειδη δεν γνωριζω και δεν εχω ενημερωθει ακομα...
__________________
''_Θα Διασχίσεις Ένα Πρωινό Τον Κόσμο & θα 'Ναι Πιο Όμορφα Κι Από Ένα Όνειρο...''
΄΄Ίδια Ακούνε Οι Γειτόνοι Τη Φωνή Σου_Θα Ξέχναγα Ό,τι Σκάρωσα Για Ένα Κρασί Μαζί Σου...΄΄
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-09, 14:55
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Καλωσήρθες και από μένα!

Τα αληθινά φυτά δεν είναι δύσκολα, αυτά μου είπαν και εμένα στην αρχή και πήρα ένα σωρό πλαστικές αηδίες
Ευτυχώς όμως βρήκα αυτό το φόρουμ και τόλμησα να πάω σε αληθινά φυτά... Διάβασε λίγο το υπόμνημα για τα εύκολα φυτά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537) και εδώ είμαστε ότι χρειαστείς...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-09, 15:08
On_Klik Ο χρήστης On_Klik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2009
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Ωραια ολ'αυτα,Δεν αφηνουν και τις καλυτερες εντυπωσεις απ'οτι διαβαζω και εδω μεσα οι ''Pet shop''
Τωρα αν παω εγω και του πω θελω Aponogeton crispus
το πιο πιθανον ειναι να μου πει......ελα ΄΄αυριο΄΄
αν ειναι δυνατον και για τα Test που πρεπει να γινονται ειναι μιας χρησης η ειναι για συνεχεις μετρησεις?
Συγγνωμη αλλα μαλλον Εχω πολυ δρομο μπροστα μου...
__________________
''_Θα Διασχίσεις Ένα Πρωινό Τον Κόσμο & θα 'Ναι Πιο Όμορφα Κι Από Ένα Όνειρο...''
΄΄Ίδια Ακούνε Οι Γειτόνοι Τη Φωνή Σου_Θα Ξέχναγα Ό,τι Σκάρωσα Για Ένα Κρασί Μαζί Σου...΄΄
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-09, 15:13
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Ψυχραιμία... υπάρχουν πολλοί τρόποι να βρεις φυτά, δε χρειάζεται να περιορίζεσαι μόνο στα πετ σοπ... Αλήθεια, από ποιο μέρος της Κρήτης ?
Τεστ καλύτερα να αγοράσεις υγρά, διαρκούν από 40 έως 80 μετρήσεις... Μη βιαστείς να βάλεις ψαράκια, μάθε για τις ανάγκες και τις ιδιαιτερότητες τους και αφού καταλήξεις στη σύνθεση του ενυδρείου σου θα τα βάζεις σιγά σιγά... Και όταν φτάσει αυτή η στιγμή, μπορώ να σου δώσω εγώ στρωμένο υλικό φίλτρου για να ξεκινήσεις...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-09, 15:15
On_Klik Ο χρήστης On_Klik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2009
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Ηρακλειο....
Αν ξερεις κανενα καλο καταστημα να μου πεις.....
Τα Test απο που θα τα αγορασω?
Τι εννοεις με το να μην περιοριζομαι σε pet shop?
Μπορω να βρω και απο καπου αλλου?
__________________
''_Θα Διασχίσεις Ένα Πρωινό Τον Κόσμο & θα 'Ναι Πιο Όμορφα Κι Από Ένα Όνειρο...''
΄΄Ίδια Ακούνε Οι Γειτόνοι Τη Φωνή Σου_Θα Ξέχναγα Ό,τι Σκάρωσα Για Ένα Κρασί Μαζί Σου...΄΄
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-09, 15:38
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Θα σου στείλω ΠΜ με τα Pet Shop...
Τώρα φυτά μπορείς να βρεις είτε από άτομα στο φόρουμ που κατά καιρούς κλαδεύουν, είτε από μαγαζιά στο internet (εγώ από εκεί ψωνίζω συνήθως...) Κι εγώ μόλις καταφέρω και στρώσω τα φυτά μου θα τα κλαδέψω και μπορώ να σου δώσω διάφορα...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-09, 15:54
On_Klik Ο χρήστης On_Klik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2009
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Οκ.Θα περιμενω να μου πεις.
Θα παω και απο κοντα να τα δω αν και εχω παει σε 3-4,δεν εχει και πολλα το Hρακλειο....
θα κοιταξω και στο Internet.
__________________
''_Θα Διασχίσεις Ένα Πρωινό Τον Κόσμο & θα 'Ναι Πιο Όμορφα Κι Από Ένα Όνειρο...''
΄΄Ίδια Ακούνε Οι Γειτόνοι Τη Φωνή Σου_Θα Ξέχναγα Ό,τι Σκάρωσα Για Ένα Κρασί Μαζί Σου...΄΄
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-09, 16:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες και απο μενα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-09, 16:36
On_Klik Ο χρήστης On_Klik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2009
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Καλως σας βρηκα.
Χρησιμες Οδηγιες...
Εχω να Διαβαζω....
__________________
''_Θα Διασχίσεις Ένα Πρωινό Τον Κόσμο & θα 'Ναι Πιο Όμορφα Κι Από Ένα Όνειρο...''
΄΄Ίδια Ακούνε Οι Γειτόνοι Τη Φωνή Σου_Θα Ξέχναγα Ό,τι Σκάρωσα Για Ένα Κρασί Μαζί Σου...΄΄
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-09, 16:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα.
Όπως στα είπαν τα παιδιά.Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις,ρώτα ότι θέλεις εδώ ακόμη και το φαινομενικά πιο απλό.
Και αξιοποίησε τους γείτονες σου.Υπάρχουν πολλοί στο φόρουμ και είναι πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν.
Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-09, 17:00
On_Klik Ο χρήστης On_Klik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2009
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Ευχαριστω.Μου ειπε ενας φιλος πιο πανω οτι πρεπει να αλλαξω και φιλτρο γιατι προφανως δεν θα καλυπτει τις αναγκες αυτο που υπαρχει,Με τι κριτηρια επιλεγω Φιλτρο και τι τιμη?
__________________
''_Θα Διασχίσεις Ένα Πρωινό Τον Κόσμο & θα 'Ναι Πιο Όμορφα Κι Από Ένα Όνειρο...''
΄΄Ίδια Ακούνε Οι Γειτόνοι Τη Φωνή Σου_Θα Ξέχναγα Ό,τι Σκάρωσα Για Ένα Κρασί Μαζί Σου...΄΄
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-09, 17:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

¶ν είναι αυτό το φιλτράκι που έχω δει(ένας κυκλοφορητής με σφουγγάρι χωρίς κάδο)απλά άστο να δουλεύει συμπληρωματικά με ένα άλλο που θα προσθέσεις.Αυτό πρέπει να έχει δυνατότητα κυκλοφορίας 3-4 φορές τον όγκο του ενυδρείου σου.
Ένα καλό εσωτερικό (για τα λίτρα σου)θα ήταν το Eheim 2210 με καλές δυνατότητες για βιολογικό υλικό ή το εξωτερικό Eheim 2211.Απο το διαδίκτυο ή απο αγγελίες τα βρίσκεις σε καλή τιμή.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-10-09, 17:25
On_Klik Ο χρήστης On_Klik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2009
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Εσωτερικο Ή εξωτερικο σαν λειτουργια θα ειναι η ιδια?
θα πρεπει παλι και στις 2 περιπτωσεις να βγαζω το ενα τριτο του νερου και να το συμπληρωνω με αλλο νερο?
ΥΓ'' Σαν την ''Λαμψη'' μου θυμιζει αυτο που γινεται,Τα ιδια και τα ιδια και νομιζω πως εκνευριζονται οσοι τα διαβαζουν...
__________________
''_Θα Διασχίσεις Ένα Πρωινό Τον Κόσμο & θα 'Ναι Πιο Όμορφα Κι Από Ένα Όνειρο...''
΄΄Ίδια Ακούνε Οι Γειτόνοι Τη Φωνή Σου_Θα Ξέχναγα Ό,τι Σκάρωσα Για Ένα Κρασί Μαζί Σου...΄΄
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-10-09, 17:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από On_Klik Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσωτερικο Ή εξωτερικο σαν λειτουργια θα ειναι η ιδια?
θα πρεπει παλι και στις 2 περιπτωσεις να βγαζω το ενα τριτο του νερου και να το συμπληρωνω με αλλο νερο?
ΥΓ'' Σαν την ''Λαμψη'' μου θυμιζει αυτο που γινεται,Τα ιδια και τα ιδια και νομιζω πως εκνευριζονται οσοι τα διαβαζουν...
Χα!Χα! Λαμψη!! Συνηθως ολοι εχουν τις ιδιες αποριες και ηδη εχουν ρωτησει αυτα που ρωτουν οι πιο πολλοι! Για αυτο ο καθενας πρεπει να διαβαζει οσο γινεται περισσοτερο και οι αποριες που προκυπτουν να χρησιμοποιει την αναζητηση:

μια που συνηθως δεν υπαρχει μια μονολεκτικη απαντηση ... ναι .. η οχι ... π.χ. η ερωτηση σου εχει απαντηση... εξαρταται ... τι ψαρια θελεις ... τι χρηματα εισαι διαθετημενος να διαθεσεις και παρα πολλες παραμετροι!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-10-09, 17:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Εγώ προτιμώ τα εξωτερικά φίλτρα,γιατί γλυτώνεις χώρο στο ενυδρείο,καθαρίζονται πιο εύκολα και έχουν μεγαλύτερο όγκο κάδου για βιολογικά υλικά.Πάντως όταν έχουν ίδιο όγκο υλικών κάνουν την ίδια δουλειά.

Οι αλλαγές νερού είναι άλλο θέμα και πρέπει να τις κάνεις έτσι κι αλλιώς.

Συνέχισε το διάβασμα και μην αγχώνεσαι.Είναι μέχρι να πάρεις τη "ρέγουλα" και να γίνει απλή ρουτίνα η συντήρηση του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-10-09, 18:08
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ν είναι αυτό το φιλτράκι που έχω δει(ένας κυκλοφορητής με σφουγγάρι χωρίς κάδο)απλά άστο να δουλεύει συμπληρωματικά με ένα άλλο που θα προσθέσεις.Αυτό πρέπει να έχει δυνατότητα κυκλοφορίας 3-4 φορές τον όγκο του ενυδρείου σου.
Ένα καλό εσωτερικό (για τα λίτρα σου)θα ήταν το Eheim 2210 με καλές δυνατότητες για βιολογικό υλικό ή το εξωτερικό Eheim 2211.Απο το διαδίκτυο ή απο αγγελίες τα βρίσκεις σε καλή τιμή.
Aς πεταχτω και γω να ρωτήσω με την ευκαιρία..

Πόσο βιολογικό υλικό χωράει το 2210?Είναι επαρκες για 2-3 χρυσόψαρα με φυτά(αν και εφόσον επιζήσουνε) και ασπόνδυλα?
Καλύτερα το παραπάνω φίλτρο ή ενα κουτί(μου το έδωσε ο panos1972 και τον ευχαριστώ)με το μανίσιο φίλτρο 400l/h ως κυκλοφορητή, ή πρέπει να πάρω καινούργιο κυκλοφορητή?(Έχω έναν 600l/h αλλά είπα να τον κρατήσω για το τροπικό ενυδρίο.)
Το κουτί πιάνει αρκετο όγκο, θα μου χρησιμεύσει τελικά αυτός ο όγκος?(η πλατη του ειναι περίπου 27cm το υψος 35 cm και το πάχος πρεπει να ειναι περιπου 8-9cm)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-10-09, 18:22
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Προφανώς είναι καλύτερο το εξωτερικό φίλτρο για πολλούς λόγους... Αν σε παίρνει οικονομικά πήγαινε στο εξωτερικό...
Αλλά και το κουτί που έχεις με έναν καλύτερο κυκλοφορητή (πχ eheim 1001 ή 1002) και γεμισμένο με βιολογικό υλικό μπορεί να σε καλύψει και με το παραπάνω, αφού χωράει 2,5 σχεδόν λίτρα υλικά...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-10-09, 18:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Εσύ kalaxan είσαι καλύτερα με το φιλτροκούτι και τον κυκλοφορητή.Έχεις μεγαλύτερο όγκο για βιολογία απ' οτι το 2210(έχει 320 κυβικά cm όγκο και 180-550 λίτρα/ώρα ροή).Δεν λες όμως σε τι λίτρα ενυδρείο έχεις τα 3 χρυσόψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-10-09, 18:30
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ kalaxan είσαι καλύτερα με το φιλτροκούτι και τον κυκλοφορητή.Έχεις μεγαλύτερο όγκο για βιολογία απ' οτι το 2210(έχει 320 κυβικά cm όγκο και 180-550 λίτρα/ώρα ροή).Δεν λες όμως σε τι λίτρα ενυδρείο έχεις τα 3 χρυσόψαρα.
Το ιδιο ενυδριο οπως του θεματοθετη.
2 χρυσόψαρα έχω προς το παρόν και όταν τα μετακομίσω σε αυτο λέω να πάρω ακόμη ένα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-10-09, 18:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Με τα 2 χρυσόψαρα είσαι μια χαρά,με 3 οριακά(θέλουν 30-40 λίτρα τό ένα).
Και με τον 400άρη κυκλοφορητή είσαι εντάξει και με τον 600άρη καλύτερα.
Φόρτωσε το κουτί με substrat ή siporax.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-10-09, 18:39
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μια χαρά θα είσαι με το κουτί του Πάνου, αλλά αν δε θέλεις να το βλέπεις μέσα στο ενυδρείο, τότε αναγκαστικά θα στραφείς σε ένα εξωτερικό.
Να συμπληρώσω σε όσα σωστά σου είπε ο Κλεόβουλος, ότι για τα 100 σου λίτρα χρειάζεσαι ένα φίλτρο που να γυρνάει 300-400 λίτρα την ώρα.
Πολύ καλά τέτοια εξωτερικά φίλτρα είναι εκτός από το Eheim 2211 και τα Eheim 2213 (λίγο ισχυρότερο), Rena Filstar XP1, Fluval 501 και Hydor prime 10.
Αυτά από όσα έχω δοκιμάσει εγώ, σίγουρα υπάρχουν κι άλλα καλά. Αν μαλιστά συνδυάσεις ένα τέτοιο εξωτερικό με το εσωτερικό σου, θα είσαι ΟΚ.
Αν δεν το βιάζεσαι, έχε το νου σου στις αγγελίες, συχνά βγαίνουν φίλτρα στη μισή τιμή των καινούριων και σε καλή κατάσταση.
Αν το βιάζεσαι, θα τα βρεις παντού, αλλά μπορεις να παραγγείλεις κι από το εξωτερικό με κέρδος 20-40% σε σχέση με Ελλάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-10-09, 18:47
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά θα είσαι με το κουτί του Πάνου, αλλά αν δε θέλεις να το βλέπεις μέσα στο ενυδρείο, τότε αναγκαστικά θα στραφείς σε ένα εξωτερικό.
Να συμπληρώσω σε όσα σωστά σου είπε ο Κλεόβουλος, ότι για τα 100 σου λίτρα χρειάζεσαι ένα φίλτρο που να γυρνάει 300-400 λίτρα την ώρα.
Πολύ καλά τέτοια εξωτερικά φίλτρα είναι εκτός από το Eheim 2211 και τα Eheim 2213 (λίγο ισχυρότερο), Rena Filstar XP1, Fluval 501 και Hydor prime 10.
Αυτά από όσα έχω δοκιμάσει εγώ, σίγουρα υπάρχουν κι άλλα καλά. Αν μαλιστά συνδυάσεις ένα τέτοιο εξωτερικό με το εσωτερικό σου, θα είσαι ΟΚ.
Αν δεν το βιάζεσαι, έχε το νου σου στις αγγελίες, συχνά βγαίνουν φίλτρα στη μισή τιμή των καινούριων και σε καλή κατάσταση.
Αν το βιάζεσαι, θα τα βρεις παντού, αλλά μπορεις να παραγγείλεις κι από το εξωτερικό με κέρδος 20-40% σε σχέση με Ελλάδα.
Θα ξεκινήσω έτσι και βλέπω στο μέλλον
Μια τελευταία ερώτηση (για αυτό το θέμα)..
Τη σιλικόνη(ενυδρειακη) πόσο καιρό πρέπει να την αφήσω να ξεμυρίσει μεχρι να βολέψω το κουτί στο ενυδρίο? Χθες τέτοια ωρα έκανα μια πατεντούλα με 2 βεντούζες στο κουτί..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-10-09, 19:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

¶στην δυό 24ωρα.Και για σιγουριά γενικώς όταν ξεκινάμε νέο ενυδρείο βάζουμε στο φίλτρο άνθρακα για 3-4 μέρες να μαζέψει τα ανεπιθύμητα τοξικά.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-10-09, 20:54
jackarta
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Συμπτωση!

Γεια χαρα σας! Είμαι καινούριος εδώ...είμαι και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου ενυδρείου εδώ και μία εβδομάδα.Μόλις σήμερα αγόρασα τα 2 πρώτα μου σκαλάρια και ένα γλύφτη.Είναι απαραίτητο λέτε να αλλάξω σύντομα το φίλτρο?Στο βιολογικο υγρό που έριξα το καθάρισε σχετικά γρήγορα....και ποιά είναι η γνώμη σας για τα φίλτρα sera?Ευχαριστώ πολύ....ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ CARREFOUR ΜΑΣ ΚΑΝΑΝΕ ΜΑΓΚΕΣ!χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-10-09, 22:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

on click και jackarta καλως ηρθατε και απο μενα!!!
τα παρακατω ειναι απαραιτητα να τα γνωριζετε πριν προχωρησετε...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909
jackarta τα ψαρακια που πηρες ειναι ακαταλληλα για τα λιτρα σου...ο "γλυφτης" ποιος ειναι??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-10-09, 07:57
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jackarta Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρα σας! Είμαι καινούριος εδώ...είμαι και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου ενυδρείου εδώ και μία εβδομάδα.Μόλις σήμερα αγόρασα τα 2 πρώτα μου σκαλάρια και ένα γλύφτη.Είναι απαραίτητο λέτε να αλλάξω σύντομα το φίλτρο?Στο βιολογικο υγρό που έριξα το καθάρισε σχετικά γρήγορα....και ποιά είναι η γνώμη σας για τα φίλτρα sera?Ευχαριστώ πολύ....ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ CARREFOUR ΜΑΣ ΚΑΝΑΝΕ ΜΑΓΚΕΣ!χαχαχα
Κλάφτα χαράλαμπε... σκαλάρια σε άστρωτο ενυδρείο... τρελή μαγκιά
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-10-09, 13:34
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm

Aυτο εδω ειναι το ευαγγέλιο......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος ψαχνει manosek Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 12-03-09 19:33
αρχαριος....πως να αρχισω geokourou Greek Aquarist's Boards 10 15-03-08 19:20
Αρχαριος - Αρχαριος - Αρχαριος ntzianam Αρχάριοι γλυκού νερού 6 16-10-07 15:25
ΑΡΧΑΡΙΟΣ TEDDY Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-04-07 15:47
Αρχαριος s-vitzi Αρχάριοι γλυκού νερού 12 16-01-07 23:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09123 seconds with 13 queries