Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-18, 13:05
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή Φωτισμός σε ντουλάπι με sump

Καλησπέρα σας. Πρόσφατα στο καινούριο ενυδρείο που έφτιαξα έβαλα sump για τη φίλτρανση και στο ντουλάπι για να υπάρχει φωτισμός έβαλα μία λάμπα led από το Leroy 15W 4000K 120εκ. Πιστεύετε ότι αυτή η λάμπα θα με καλύψει και στην ανάπτυξη κάποιου εύκολου φυτού μέσα στο sump π.χ. κάποια μικρή anubia την οποία θα ήθελα να προστατέψω μέχρι να μεγαλώσουν τα φύλλα της για να μην τα φάνε;


https://www.leroymerlin.gr/gr/kouzin...-15w-61870816/


Και μερικές φώτο από το ντουλάπι




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-18, 13:04
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλησπερα

Εγω δεν θα λειτουργουσα τον συγκεκριμενο φωτισμο στο sump για ωρες καθε μερα.
Παιζει να σου φερει αλγες εκει που δεν θα ηθελες να εχεις. Θα το εκανα αλλιως προσωπικα, θα εβαζα μια λαμπα η οποια θα δινει φως μονο μεσα στο διαμερισμα οπου θα εβαζα τα φυτα.

Μερικες προσωπικες παρατηρησεις στο sump ετσι οπως βλεπω τις φωτογραφιες και απο το αλλο θεμα σου.
Τον σωληνα εξαγωγης νερου απο την αντλια, θα τον μικρυνα σε μηκος, αν δεν υπαρχει καποιος αλλος λογος που ειναι ετσι.
Θα κανει καλυτερη δουλεια η αντλια και παιζει η ροη να ειναι λιγο μεγαλυτερη μιας και θα της ειναι πιο ευκολο να ανεβασει το νερο στο main tank.
Θα εβαζα καποιο καπακι σε ολο το sump, πχ απο πλεξιγκλας, για λογους εξατμισης του νερου, το καλοκαιρι παιζει να εχεις αρκετη.
Την ελαφροπετρα θα την πηγαινα λιγο πιο ψηλα και θα την εβαζα περιπου οπως στα λεω εδω σε ενα αλλο θεμα, link, link & link.
Η αγορα και η χρηση του eggcrate στο sump σου θα ηταν το οτι καλυτερο για την διαμορφωση και την κατανομη των υλικων μεσα.
Για την ψυξη του ενυδρειου θα κανεις κατι?

Καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-18, 15:41
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου!! Επιτέλους μία απάντηση!! Χεχε! Είχα αρχίσει να βαριέμαι να γράφω μόνος μου και στα δύο θέματα, φαίνεται είμαστε στις παραλίες ακόμα! Λοιπόν επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί ποτέ με sump σίγουρα έχω κάνει πολλά λάθη και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Πάμε τώρα στα θέματα:


1) Καλύτερα λοιπόν αυτή τη λάμπα να τη χρησιμοποιώ μόνο για το φωτισμό του ντουλαπιού και να βάλω κάτι άλλο για τα φυτά. Λέω να βρω μία λάμπα μόνο για το διαμέρισμα που έχω την ελαφρόπετρα. Το φάρδος του sump είναι 38 πόντους, έχεις καμία οικονομική υπόψη σου να προτείνεις;


2)Τον σωλήνα τον πρόσεχα και γω προχθές και έψαχνα με την ευκαιρία και αλφαδολάστιχο στην κατάλληλη διάμετρο, σε περίπτωση που έκοβα αυτό και δεν βόλευε σε κάτι, χθες βρήκα ένα κατάστημα κοντά μου με διάφορες διατομές οπότε θα γίνει η δοκιμή άμεσα, η αλήθεια είναι ότι ο Νίκος είχε αφήσει τόση διαδρομή γιατί το sump ήταν γυρισμένο ανάποδα αλλά το αλλάξαμε όταν το στήσαμε.


3)Όσο για την εξάτμιση το ενυδρείο είναι open top και σίγουρα έχω μπόλικη εξάτμιση, μέχρι στιγμής με θερμοκρασία δωματίου από 27 έως 29 βαθμούς έχω περίπου 10 λίτρα τη βδομάδα. Η θερμοκρασία του νερού είναι πολύ σταθερή και μου κάνει εντύπωση κυμαίνεται από 26,2 έως 26,9 βαθμούς χωρίς να κάνω τίποτα για την ψύξη. Φυσικά υπάρχει αρκετός κυματισμός στην επιφάνεια του νερού από τις 2 επιστροφές. Και για την ψύξη και για το καπάκι του sump θα έχω το νου μου και θα πράξω ανάλογα με τις ανάγκες, προς το παρών είναι καλά πιστεύω.


4) Eggcrate έχω πάρει και ήδη έχει χρησιμοποιηθεί στο sump ίσως να μη φαίνεται καλά στις φώτο. Θα ψάξω το θέμα του ύψους όπως μου έγραψες και θα δω άμεσα τα θέματα που έστειλες.
-------------------------
Τώρα πρόσεξα τι εννοείς, τα σακουλάκια με την ελαφρόπετρα τα έχω βάλει πάνω σε egg crate αλλά εννοείς να τα σηκώσω μερικούς πόντους πιο πάνω. Οκ, θα βάλω κόντρες με egg crate από κάτω και θα το σηκώσω περίπου 5 πόντους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panioul : 02-09-18 στις 15:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-09-18, 21:47
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Ειναι λιγο δυσκολες οι μερες αυτες, οι περισσοτεροι λειπουν, λογικο ειναι

Για την λαμπα, και μια απλη κλασσικη λαμπα Ε27 LED σε ψυχρο λευκο να βαλεις, τα φυτα θα μεγαλωσουν. Δεν νομιζω να χρειαζεσαι κατι ιδιαιτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-18, 00:09
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Με την ευκαιρία της αλλαγής νερού σήμερα έγιναν και οι παρακάτω αλλαγές. Κόπηκε το αλφαδολάστιχο και πλέον δεν κάνει τόση βόλτα το νερό μετά την αντλία επιστροφής. Επίσης σηκώθηκε αρκετά πιο πάνω το βιολογικό υλικό στο πρώτο διαμέρισμα μετά τα σφουγγάρια όπως φαίνεται και στην παρακάτω φώτο. Η ελαφρόπετρα θα σηκωθεί με την ευκαιρία μιας επόμενης αλλαγής νερού.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180909_204345.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  34,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ντουλάπι... Τι πρέπει να έχει...??? Belafode Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 28-07-12 17:04
Ο φωτισμός του φτωχού. kalaxan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 24 08-02-10 21:46
Φωτισμός!!! flying_guardian Αρχάριοι γλυκού νερού 18 23-01-08 03:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04100 seconds with 14 queries