Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Η χλωρίδα σαν σημαντικό συστατικό ενός υγειούς υγροβιότοπου. Ενισχύει το έργο της φίλτρανσης και μετατρέπει το χώρο σε μια γωνιά ξεκούρασης του πνεύματος και των οφθαλμών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-10, 13:06
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή φυτά για λιμνη

Λοιπόν επειδή η ιδέα της γλαστρολίμνης δε λέει να φύγει απ το κεφάλι μου (), άρχισα να το ψάχνω το πράγμα ώστε σιγά σιγά να ξεκινήσω την κατασκευή (χωρίς ψάρια, θα δω πώς θα πάει και βλέπουμε ).
Έχω πρόβλημα όμως με τα φυτά των λιμνών, δεν μπορώ να βρω κείμενα που να περιγράφουν τις συνθήκες που ζουν και τη θέση τους σε μια λίμνη. Για παράδειγμα βλέπω ότι τα νούφαρα δεν αντέχουν σε χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά στη συνέχεια διαβάζω ότι διατηρείται η ρίζα και ξαναπετάνε φυλλαράκια την επόμενη άνοιξη...Υπάρχει κάποια πηγή τέτοιων πληροφοριών; Πώς θα μάθω τι φυτά μπορώ να βάλω στη γλαστρολίμνη μου;
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-10, 13:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γεια χαρά Μαρία.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που ξεκινάς με τον τρόπο της ενημέρωσης στην αρχή και μετά να περάσεις στο στάδιο της δημιουργίας.

Θα σου συνιστούσα να ψάξεις για έτοιμες πλαστικές λιμνούλες για τον σκοπό αυτό και να ξεχάσεις αν είναι δυνατόν τη χρήση μιας αμφιβόλου ποιότητας ή αντοχής γλάστρας που είναι φτιαγμένη για να δέχεται χώμα και φυτά. Υπάρχουν διαθέσημες για διάφορα λίτρα και είναι φτιαγμένες ώστε να δέχονται ακόμα και φυτά νερού.

Για να σκέφτεσαι από τώρα νυμφαίες, θα πρέπει να σκέφτεσαι παράλληλα και λιμνούλα/γλαστρόλιμνη με μεγάλη επιφάνεια. Επίσης θα σου έλεγα ότι οι περισσότερες νυμφαίες απαιτούν ικανοποιητικό ηλιακό φως έστω για λίγη ώρα της ημέρας, διαφορετικά υπάρχει το ενδεχόμενο να απλώνεται το φυτό πολύ μεν αλλά να μην παράγει καθόλου άνθη δε.

Νυμφαίες υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλές, οι περισσότερες από διασταυρώσεις και κάποιες από αυτές είναι ιδανικές ακόμα και για πολύ ψυχρές περιοχές κοντά στους 0 βαθμούς κελσίου, αφού όπως και να έχει τον χειμώνα όλες οι νυμφαίες αποχωρίζονται να φύλλα τους και παραμένουν αδρανή στις γλάστρες τους μέχρι και την ¶νοιξη. Σε αυτό το στάδιο πρέπει να δωθεί η δέουσα προσοχή στην καλή κυκλοφορία του νερου, ώστε να μην βρωμίσει το χώμα στη γλάστρα και να λιώσει ο κόνδυλος του φυτού.

Τα τροπικά είδη νυμφαίων απαιτούν υγρασία και όχι χαμηλές θερμοκρασίες, οπότε ξεχνάς εντελώς αυτό το ενδεχόμενο. Υπάρχουν όμως πολλά υποτροπικά και σκληρά φυτά όπου μπορούν να αντέξουν τις θερμοκρασίες του μεσογειακού καιρού.

Κάποια ιδανικά φυτά για χαμηλές θερμοκρασίες:
Λευκό-Carolina Sunset
ροζ-fire crest
ροζ-fabiola
κίτρινο-chromatella
Μπορείς εύκολα να ψάξεις για περισσότερες πληροφορίες στο διαδίκτυο ζητώντας τα ως Nymphaea.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-10, 14:20
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ πολύ Βασίλη για την απάντηση!
Το νούφαρο το έφερα για παράδειγμα, μπορεί και να μη βάλω και καθόλου (αν και είναι πανέμορφα), θέλω απλά φυτά που να είναι συμβατά με το κλίμα της Ελλάδας!
Το χω υπόψη μου να ψάξω και για πλαστικές λιμνούλες, δεν ξέρω αν θα με βολέψουν οι διαστάσεις και σίγουρα είναι και η ρημάδα η τιμή στη μέση! Πάντως θα το κοιτάξω σίγουρα!
Και μιας και μου ρθε τώρα, υπάρχουν έτοιμες λιμνούλες σε ορθογώνια μορφή;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-10, 15:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστώ πολύ Βασίλη για την απάντηση!
Το νούφαρο το έφερα για παράδειγμα, μπορεί και να μη βάλω και καθόλου (αν και είναι πανέμορφα), θέλω απλά φυτά που να είναι συμβατά με το κλίμα της Ελλάδας!
Να βάλεις! Είναι ο βασιλιάς της λίμνης, ειδικότερα αν η λιμνούλα θα είναι μικρή χωρίς ΚΟΙ και έχεις λίγο ηλικό φως στο μπαλκόνι σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χω υπόψη μου να ψάξω και για πλαστικές λιμνούλες, δεν ξέρω αν θα με βολέψουν οι διαστάσεις και σίγουρα είναι και η ρημάδα η τιμή στη μέση! Πάντως θα το κοιτάξω σίγουρα!
Και μιας και μου ρθε τώρα, υπάρχουν έτοιμες λιμνούλες σε ορθογώνια μορφή;
Βεβαίως και υπάρχουν. Για ποιες περίπου διαστάσεις μιλάμε? Οι τιμές τους δε, δεν είναι καθόλου απαγορευτικές.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-10, 16:05
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Να βάλεις! Είναι ο βασιλιάς της λίμνης, ειδικότερα αν η λιμνούλα θα είναι μικρή χωρίς ΚΟΙ και έχεις λίγο ηλικό φως στο μπαλκόνι σου.

Βεβαίως και υπάρχουν. Για ποιες περίπου διαστάσεις μιλάμε? Οι τιμές τους δε, δεν είναι καθόλου απαγορευτικές.
Εννοείται θα βάλω νούφαρα αν οι συνθήκες το επιτρέπουν! Από ψαράκια αν και όταν βάλω θα ναι χρυσόψαρα!
Οι διαστάσεις που θα μπει η λιμνούλα είναι 1,20 μήκος και 0,6 πλάτος. Από ύψος δεν υπάρχει πρόβλημα! Πάντως εγώ από όσο έψαξα στο net δεν βρήκα πουθενά έτοιμη λιμνούλα να μπορεί να μπει σε μπαλκόνι και να ναι σε τέτοιο σχήμα...
Αν γνωρίζεις κάποιο κατάστημα (κι αν ξέρεις τι τιμές παίζουν περίπου) θα με υποχρέωνες, πραγματικά!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-10, 17:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται θα βάλω νούφαρα αν οι συνθήκες το επιτρέπουν! Από ψαράκια αν και όταν βάλω θα ναι χρυσόψαρα!
Οι διαστάσεις που θα μπει η λιμνούλα είναι 1,20 μήκος και 0,6 πλάτος. Από ύψος δεν υπάρχει πρόβλημα! Πάντως εγώ από όσο έψαξα στο net δεν βρήκα πουθενά έτοιμη λιμνούλα να μπορεί να μπει σε μπαλκόνι και να ναι σε τέτοιο σχήμα...
Αν γνωρίζεις κάποιο κατάστημα (κι αν ξέρεις τι τιμές παίζουν περίπου) θα με υποχρέωνες, πραγματικά!
Μάλλον θα σε απογοητέψω, γιατί διαμένω στην Κύπρο. Για να σε βοηθήσω όμως, το τελευταίο διάστημα έχουν εισαχθεί στην Κύπρο, άρα πολύ πιθανόν και στην Ελλάδα, ειδικοί ανθώνες καμωμένοι από fiberglass που μπορούν να αντέξουν πολύ μεγάλες πιέσεις. Τουλάχιστον στην Κύπρο εισάγονται χωρίς τρύπες στο κάτω μέρος και μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αυτόν τον σκοπό. Είναι πολύ δυνατή κατασκευή. Μεγέθη υπάρχουν πολλά από τετράγωνο 60Χ60 μέχρι μεγάλο ορθογώνιο κάπου στις διαστάσεις που ζητάς. Το δε κυριότερο τους πλεονέκτημα είναι το βάθος τους που μπορεί να φτάνει μέχρι και τα 70εκ. άρα ιδανικότατες για νούφαρα. Εδώ πάντως για την ώρα τις βρίσκουμε στα μεγάλα φυτώρια (κυρίως εισαγωγείς).

Θα σου συνιστούσα ότι αν σου αρέσει η ιδέα μιας γλαστρόλιμνης στο μπαλκόνι, τουλάχιστον να επενδύσεις σε μια καλή αξιόπιστη κατασκευή και όχι μια φθηνή λύση που ίσως στο μέλλον σου κοστίσει ακριβότερα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-10, 17:55
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Ναι μωρέ δεν το είδα ότι μένεις Κύπρο!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα ξαμοληθώ σε φυτώρια να δω τι διαθέτουν!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-04-10, 12:13
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

για δες εδω.
http://www.valentine.gr/bulbs30.php

ετοιμο σετ
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Applesnail σε λιμνη tonisgr Σαλιγκάρια 9 21-04-09 07:26
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04714 seconds with 13 queries