Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-08-11, 19:45
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile νεος με νεο μεσογειακο.

Αν και οπως ολοι μας, "κολυμπω" καιρο στο γλυκο νερο, νιωθω πως ηρθε η ωρα για κατι πιο συγκινητικο. Λογο του οτι το reef τροπικου υφαλου, ειναι για εμενα λιγο οικονομικα μακρια, αποφασισα να δημιουργησω ενα Μεσογειακο, το οποιο κατα τα γραφομενα, ειναι πιο "ευκολο" και πιο φθηνο, αλλα ταυτοχρονα, το ιδιο ομορφο. Μιας και ζω κοντα στη θαλασσα (Νοτια Κρητη), ξεκινησα μαζευοντας νερο για μια δεξαμενη 110 λιτρων περιπου, με αμμο απο κοντινη αλλα καθαρη (το καθαρη το ελπιζω οπως και το νερο επισης,μιας και ποτε δε ξερεις!)παραλια, με δυο μικρα βραχακια δυστυχως οχι πορωδες (τραγανες), αλλα με μια ανεμωνη πανω και λιγα φυκια. Μαζι ηρθαν και 3 ερημιτες και 2 χτενια! Η μονη μετρηση που εχω κανει για την ωρα ειναι η αλατοτητα του νερου, η οποια ειναι 1030 και η θερμοκρασια στους 24 κελσιου. Το ολο εγχειρημα υποστηριζεται απο ενα φιλτρο με δυνατη ροη (ο κατασκευαστης οριζει πως κανει για ενυδρεια μεχρι 150 λιτρα) και συντομα θα μπει σε λειτουργια κι ενα skimmer. Το συμπληρωμα νερου απο την εξατμιση, γινεται απο νερο Α/Ο και οι αλλαγες..απο παραλια μερια ανα 15ημερο. Επειδη δε θελω να κανω επικυνδινα για καθε ζωντανο οργανισμο πειραματα, θα ηθελα να μου λυσετε καποιες απορριες. 1ον: αν αποθηκευσω νερο σε δοχεια 25λιτρα, το νερο θα χασει τη βιολογια του μετα απο καποιο μικρο εννοειται χρονικο διαστημα; 2ον: αν μπουν μεσα στο ενυδρειο γαριδες, η κινητικοτατη ανεμονη δε θα τους κανει κακο; 3ον: ο φωτισμος ειναι καλυτερα να ειναι δυνατος οπως και σ'ενα τροπικο reef, ή κανουν οι απλες λαμπες που δουλευει κι ενα γλυκου νερου ενυδρειο; 4ον: εβαλα κατω απο την αμμο μια μεγαλη τολμω να πω στρωση απο χαλικι (ξεπλυμμενο και απο παραλια, ειπαμε οσο το δυνατον καθαρη), θα λειτουργησει αρνητικα; 5ον: τα χτενια και οι ερημιτες ειναι Ok; και αν βαλω αχινους (1-2), θα λειτουργουν ως "καθαριστες"; 6ον:Την ανεμωνη τη τα'ι'ζουμε γαριδες χωρις το κελυφος τους ή καλυτερο ειναι να το εχουν ωστε να μοιαζει η ολη διαδικασια πιο αληθινη; 7ον:Συμπερασματικα και χονδρικα μπορουμε να πουμε πως με συχνες αλλαγες, καλη φιλτρανση, υγειης ιχθυοφωρτοση, ενα μεσογειακο μπορει τοσο "απλα" να στηθει, μιας και τα περισσοτερα θα τα κανει ο βραχος, το "απλο" φιλτρο και ενα skimmer(ή και χωρις), με νερο απο Α/Ο; Αν ναι..υποθετικα παντα, γιατι να μην γινεται και με το τροπικο/φοβεροτρομακτικο για τους περισσοτερους/ακριβο για ολους τροπικο reef;! φυσικα με αλλο φωτισμο, θερμοκρασια,αλλατοτητα. Μηπως τελικα πισω απο την δικη μας χομπιστικη αγαπη για τα ζωντανα μας, δημιουργηται μια ψευδαισθηση υπερβολης την οποια και εκμεταλευονται πωλητες-καταστηματαρχες;(με εξαιρεση καποια απαιτητικα ειδη!).
Συγνωμη για την εκταση και τις ισως χαζες ερωτησεις, αλλα θελω να μαθω περισσοτερα και σιγουρα θα εχω και αλλα να σας ρωτησω ωστε να σας πονοκεφαλιασω στο εγγυς μελλον!
φιλικα!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-08-11, 21:41
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

καλησπερα!!
πολυ ενδιαφερον ερωτηματα εθεσες!!!εχω κ εγω ενα μικρο 10λιτρα μεσογειακοστο 2 μηνα τωρα λυτουργη αψωγα μα ενα φηλτρο κ αεροπετρα!!αλλαγες καθε κυριακη μετα την θαλασσα!!
εχω μια μικρη ανεμονη γαρυδες 1ερημιτη............περημενουμε απαντησης απο τους εμπειρους!!!!

Μηπως τελικα πισω απο την δικη μας χομπιστικη αγαπη για τα ζωντανα μας, δημιουργηται μια ψευδαισθηση υπερβολης την οποια και εκμεταλευονται πωλητες-καταστηματαρχες;(με εξαιρεση καποια απαιτητικα ειδη!)

αυτο αναρωτηθηκα πολλες φορες!!επειδη ομως ειμαι ασχετος θα ηθελα να μαθω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-11, 21:58
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Πραγματι φιλε μου rawnerve! Φαντασου πως το δικο σου 10λιτρο(!!) λειτουργει αψογα οπως αναφερεις, σε λιτρα απογορευτικα σχεδον ακομη και για ενα μονομαχο!!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-11, 22:51
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Φίλε michael151 καλώσήρθες στο κλαμπ.
Είσαι χειμαρώδης αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω. Βρίσκομαι στην διαδικασία που μελετώ ότι έχει σχέση με τον συγκεκριμένο τύπο ενυδρείου προκειμένου να μπω και εγώ. Μιλάμε για πολύ διάβασμα....
Όπως θα πρέπει να γνωρίζεις πρέπει να αναπτύξεις την βιολογία σου. Την άμμο την μάζεψες από την παραλία (στεγνή), εκεί που σκάει το κύμα ή από τον βυθό ;;; Παίζει ρόλο προκειμένου να έχει την απαραίτητη "βιολογία". Προσοχή σε αυτό. Πόση έχεις βάλλει (πάχος) ; Συνίσταται τουλάχιστον 12 εκ. Το χαλίκι τι το θες, και μάλιστα ξεπλυμένο (????) τι εννοείς ?
Ψάξε για τραγάνες, θα σε βοηθήσουν πολύ...είναι πιστεύω βασικό στοιχείο. Σχετικά με τις πέτρες κλπ νομίζω πως βιάζεσαι λίγο. Έχεις ψιλοφορτώσει το σύστημά σου.
Προσοχή στην ανεμώνη όχι πολύ συχνό τάϊσμα, κανένα κομματάκι γαριδούλα 2-3 φορές την εβδομάδα πιστεύω θα είναι εντάξει. Καλύτερα για τα ζωντανά να σου απαντήσει κάποιος έμπειρος.
Το φίλτρο τι το θες... αν χρησιμοποιείς βιολογικά υλικά, όπως στο γλυκό νερό θα σου ανεβάζει νιτρικά και δεν νομίζω ότι τα χρειάζεσαι. Καλύτερα χωρίς βιολογικά υλικά απλώς βάλε μπόλικο υαλοβάμβακα (ενυδρειακό βαμβάκι), άνθρακα και αντιφώσφορο. Κράτησέ το αν θες για την κυκλοφορία. Χρησιμοποιείς κανέναν άλλο κυκλοφορητή ;;
Με την συμπλήρωση νερού με Α/Ο πιστεύω ότι θα είσαι οκ αλλά έχω διαβάσει και συμπλήρωση με νερό βρύσης και αντιχλώριο. Αφού είσαι δίπλα στη θάλασσα τι τη θες την αποθήκευση νερού. Κάνε καμιά βόλτα τριγύρω σε κανένα καθαρό και μακριά από αποχετεύσεις μέρος της περιοχή σου και τράβα 1 -2 φορές την εβδομάδα καθαρό και φρέσκο νεράκι για τις αλλαγές. Ιδιαίτερα μέχρι να μπει σκίμμερ...αλλαγές κάργα...και ιδιαίτερα τώρα που είναι αρχή.
Το βασικότερο όμως όλων..δεν ανέφερες πουθενά για μετρήσεις..το Α και το Ω στο ξεκίνημα κάθε ενυδρείου...συνεχόμενες μετρήσεις μέχρι να "στρώσει" το σύστημα.
Τα χτένια με λίγη επιφύλαξη για τόσο νωρίς. Ωστόσο οι ερημίτες, οι γαριδούλες και οι αχινοί ιδιαίτερα για τις άλγες είναι πολύ ++++. Νομίζω ότι βιάζεσαι λίγο...
Για τα φώτα δεν το έχω ψάξει επαρκώς ακόμη αλλά κάποια ακτινική κλπ για θαλασσινό θα είναι οκ. Δεν θα έχεις τις τρελές απαιτήσεις των υφάλων.
Σχετικά με την απλότητα του μεσογειακού χαμηλών απαιτήσεων μέγας δάσκαλος ο Panos-alex/polis. Διάβασε την ανάρτηση για το ενυδρείο που έκανε και θα καταλάβεις για όσα κυκλοφορούν για διάφορα συστήματα που κάνουν...τα πάντα. Απλότητα και ευκολία χωρίς όμως πολλές απαιτήσεις.
Θα χαρούμε πιστεύω πολλοί εδώ μέσα να μάθουμε την εξέλιξή σου....
Ρίξε και καμιά φωτό στο λαό....πολλές συγκεκριμένα.....
Καλή συνέχεια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-11, 23:04
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε michael151 καλώσήρθες στο κλαμπ.
Είσαι χειμαρώδης αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω. Βρίσκομαι στην διαδικασία που μελετώ ότι έχει σχέση με τον συγκεκριμένο τύπο ενυδρείου προκειμένου να μπω και εγώ. Μιλάμε για πολύ διάβασμα...."Αυτο φιλε μου εννοειται".
Όπως θα πρέπει να γνωρίζεις πρέπει να αναπτύξεις την βιολογία σου. Την άμμο την μάζεψες από την παραλία (στεγνή), εκεί που σκάει το κύμα ή από τον βυθό ;;; "Λιγο πιο μεσα απο εκει που σκαει το κυμα.."Παίζει ρόλο προκειμένου να έχει την απαραίτητη "βιολογία"."Χμ..ελπιζω να εχει" Προσοχή σε αυτό. Πόση έχεις βάλλει (πάχος) ;"Περιπου 5 εκατοστα,Καταλαβαινω οτι ειναι λιγο". Συνίσταται τουλάχιστον 12 εκ. Το χαλίκι τι το θες, και μάλιστα ξεπλυμένο (????) τι εννοείς ? "Αυτο ηταν μια δικη μου ανοησια,μιας και πιστευα οτι αν βαλω σκετη την αμμο,ισως να μην αεριζεται καλα, μιας κι εχω διαβασει οτι "πετρωνει".Αρα σκεπτομενος αυτο(και οτι θ'ανεβαζει και το ph), πιστεψα πως θα ειναι ενας τροπος αναεροβιας βοηθειας για το βυθο!Ξεπλυμενο εννοω πως καποια στιγμη με νερο βρυσης το ξεπλυνα,για την απομακρινση σκουπιδιων".
Ψάξε για τραγάνες, θα σε βοηθήσουν πολύ...είναι πιστεύω βασικό στοιχείο. Σχετικά με τις πέτρες κλπ νομίζω πως βιάζεσαι λίγο. Έχεις ψιλοφορτώσει το σύστημά σου. "Αν εινι ερωτηση θα σου πω πως τωρα στρωνει (εδω και μια εβδομαδα)και πιστευω οτι ισως οι πετρουλες με την αλγη τους βοηθησουν σε αυτο!"
Προσοχή στην ανεμώνη όχι πολύ συχνό τάϊσμα, κανένα κομματάκι γαριδούλα 2-3 φορές την εβδομάδα πιστεύω θα είναι εντάξει. Καλύτερα για τα ζωντανά να σου απαντήσει κάποιος έμπειρος.
Το φίλτρο τι το θες... αν χρησιμοποιείς βιολογικά υλικά, όπως στο γλυκό νερό θα σου ανεβάζει νιτρικά και δεν νομίζω ότι τα χρειάζεσαι."Γιατι συμβαινει αυτο?" Καλύτερα χωρίς βιολογικά υλικά απλώς βάλε μπόλικο υαλοβάμβακα (ενυδρειακό βαμβάκι), άνθρακα και αντιφώσφορο. Κράτησέ το αν θες για την κυκλοφορία. Χρησιμοποιείς κανέναν άλλο κυκλοφορητή ;;"Οχι.."
Με την συμπλήρωση νερού με Α/Ο πιστεύω ότι θα είσαι οκ αλλά έχω διαβάσει και συμπλήρωση με νερό βρύσης και αντιχλώριο. Αφού είσαι δίπλα στη θάλασσα τι τη θες την αποθήκευση νερού."Γιατι ακομη κι ετσι το χειμωνα αν κανει μερικες ή και πολλες μερες κακοκαιρια..θα ειναι δυσκολο και για μενα να περνω καλο νερο απο τη θαλασσα και μαλιστα χωρις να γινω λουτσα!!" Κάνε καμιά βόλτα τριγύρω σε κανένα καθαρό και μακριά από αποχετεύσεις μέρος της περιοχή σου και τράβα 1 -2 φορές την εβδομάδα καθαρό και φρέσκο νεράκι για τις αλλαγές. Ιδιαίτερα μέχρι να μπει σκίμμερ...αλλαγές κάργα...και ιδιαίτερα τώρα που είναι αρχή.
Το βασικότερο όμως όλων..δεν ανέφερες πουθενά για μετρήσεις..το Α και το Ω στο ξεκίνημα κάθε ενυδρείου...συνεχόμενες μετρήσεις μέχρι να "στρώσει" το σύστημα.
Τα χτένια με λίγο επιφύλαξη για τόσο νωρίς. Ωστόσο οι ερημίτες, οι γαριδούλες και οι αχινοί ιδιαίτερα για τις άλγες είναι πολύ ++++. Νομίζω ότι βιάζεσαι λίγο...
Για τα φώτα δεν το έχω ψάξει επαρκώς ακόμη αλλά κάποια ακτινική κλπ για θαλασσινό θα είναι οκ. Δεν θα έχεις τις τρελές απαιτήσεις των υφάλων.
Σχετικά με την απλότητα του μεσογειακού χαμηλών απαιτήσεων μ'εγας δάσκαλος ο Panos alexandroupoli. Διάβασε την ανάρτηση για το ενυδρείο που έκανε και θα καταλάβεις για όσα κυκλοφορούν για διάφορα συστήματα που κάνουν...τα πάντα. Απλότητα και ευκολία χωρίς όμως πολλές απαιτήσεις.
Θα χαρούμε πιστεύω πολλοί εδώ μέσα να μάθουμε την εξέλιξή σου....Ρίξε και καμιά φωτό στο λαό...."Υπομονη λιγο για φωτο γιατι δεν εχω και καμοια καλη φωτογραφικη, οποτε αναμενατε!"
Καλή συνέχεια...
Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου κι ευχομαι να τα καταφερω!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-08-11, 23:17
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Υπόψη μιας και είσαι και εσύ νησιώτης το ξέρεις ότι...Αν δεν βρέξεις ποπό...μεσογειακό ενυδρείο δεν φτιάχνεις...χχαχαχαχχ
Σχετικά με τα νιτρικά...φαντάσου τι θα γίνουν στο σύστημά σου...έχεις επάρκεια φυτών (φύκια - μακροάλγες) για να τα καταναλώσουν ή θα πήξεις σε ανεπιθύμητες άλγες ;;;
Βέβαια υπάρχουν συστήματα και μάλιστα DIY για την καταπολέμησή τους αλλά ....άστο...πάει μακριά η βαλίτσα.
Το υπόστρωμα που έκανες με το χαλίκι θα σου βγεί σιγά - σιγά στην επιφάνεια και θα κάτσει όλη η άμμος κάτω. Χάλασέ τα τώρα που είναι νωρίς. Υπόψη ότι η άμμος πετρώνει όταν είναι ποταμίσια ή τέλος πάντων όταν περιέχει ποσότητες χώματος...εκβολές ποταμών κλπ. Μην μου πεις τώρα ολόκληρη Κρήτη διάλεξες εκβολή χειμάρρου για να συλλέξεις άμμο γιατί δεν θα το πιστέψω.
Δώσε στο σύστημα πολύ κυκλοφορία....
Καλή συνέχεια και προσπάθεια, μήπως και καταφέρουμε να ανεβούμε λίγο σε αυτό τον τομέα γιατί ρε παιδιά έτσι από παράπονο το λέω....Ιταλοί και Γάλλοι τα έχουν ανεβάσει πολύ ψηλά τα στάνταρ και εμείς ακόμη παλεύουμε στην αφετηρία .....$^$%&#^ μου
Η γνώση λοιπόν να δημιουργείται και να διαχέεται......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-11, 09:39
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ναι βρε θα τον βρεξω,αλλα μη πνιγω κι ολας!!χαχαχα! εχεις δικιο με το χαλικι..ή θα το βγαλω ή θα πρεπει να ριξω και αλλη αμμο ακομη ωστε να μη συμβει αυτο που λες.Αν και ειδα παρουσιασεις μεσογειακων μονο με χαλικι..(?)!Γι'αυτο και ρωταω πως ειναι δυνατον να δουλευει ενα 20λιτρο ετσι "χυμα"!! εχω βαλει παντως ενα φυτακι που βρηκα προχθες, το οποιο μοιαζει με valisneria..αλλα ειναι νωρις ακομη ομως ωστε να εχω βαλει πολλα φυτα, μιας και τωρα ξεκινω και ουτε αρκετη ποσοτητα βραχου δεν εχω βαλει ακομη!οι Ιταλοι και οι Γαλλοι τα εχουν κταφερει λες?? γκρρ.. μα πως?! τουλαχιστον ας το παιξουμε υπερ ανω και ας τους ρωτησουμε!!χαχαχα!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-08-11, 18:07
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Γεια σας και παλι! Κανεις απο τους παλαιοτερους ειναι παρων ωστε να μας διαφωτισει? Εν το μεταξυ, βρηκα σε ενα βιβλιοπωλειο ενα ωραιο βιβλιο, το οποιο ονομαζεται "Τα ψαρια της Ελλαδας" και περιεχει ολα τα γνωστα ειδη! Αυτο ομως που μου εκανε εντυπωση, ειναι οι σχετικα "τροπικες" θερμοκρασιες που εχουμε, το καλοκαιρι περισσοτερο..! Αναφερει πως τη καλοκαιρινη περιοδο, υπαρχουν θερμοκρασιες απο 22 μεχρι και 26 βαθμους και το χειμωνα, απο 12 ως 16!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-11, 21:13
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καλά ...έλα κατά Ανατολικό Αιγαίο μεριά...να σε πάω σε κάτι τροπικοθερμοκρασιακές παραλίες......παγάκια και μάλιστα καλοκαιριάτικα.
Το βιβλίο το έχω και εγώ, πιάνεις όμως το μέγιστο και ελάχιστο των θερμοκρασιακών αλλαγών.
Κατά περιοχή υπάρχουν αλλαγές και διαφοροποιήσεις και σε αυτές στηρίζεται η βιοποικιλότητα της. επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν η εγγύτητα με τις ακτές και τα βάθη της περιοχής....άστα είναι πολύ σύνθετο το θέμα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-08-11, 16:36
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά ...έλα κατά Ανατολικό Αιγαίο μεριά...να σε πάω σε κάτι τροπικοθερμοκρασιακές παραλίες......παγάκια και μάλιστα καλοκαιριάτικα.
Το βιβλίο το έχω και εγώ, πιάνεις όμως το μέγιστο και ελάχιστο των θερμοκρασιακών αλλαγών.
Κατά περιοχή υπάρχουν αλλαγές και διαφοροποιήσεις και σε αυτές στηρίζεται η βιοποικιλότητα της. επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν η εγγύτητα με τις ακτές και τα βάθη της περιοχής....άστα είναι πολύ σύνθετο το θέμα...
Ε καλα αυτο εννοειται! ετσι κι αλλιως, σε γενικες γραμμες μαλλον ηταν οι θερμοκρασιες που γραφει! Ερωτηση!(μια ακομη). Αφου στην Ελλαδα εχουμε τρομερη ηλιοφανια, γιατι (θεωρητικα παντα) το μεσογειακο, χρειαζεται λιγοτερο φωτισμο? Ή τεσπα γιατι αντεχουν σε λιγοτερο φως οι "δικοι" μας οργανισμοι?! (χλωριδα κυριος!).
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-08-11, 19:45
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Σου ξαναθυμίζω ότι είναι καλοκαίρι .
Μια βολτούλα με μάσκα σε καμιά καθώς πρέπει παραλία θα σου επιλύσει κάποιες από τις παραπάνω απορίες.
Αυτό που εγώ έχω διαπιστώσει είναι ότι σε πολύ ζεστά νερά , δηλαδή ρηχές παραλίες (άρα με πολύ φώς) χωρίς έντονη κίνηση του νερού, η θαλάσσια ποικιλομορφία...πάει περίπατο.
¶σε δε την ανάπτυξη αλγών....ούτε στα χειρότερα όνειρα κάθε ενυδρειόφιλου.
Όσο πηγαίνεις βαθύτερα μπορεί τα χρώματα να είναι πιο μουντά και να μην υπάρχει η πανδαισία χρωμάτων των τροπικών, αλλά ...έχουμε και εμείς την χάρη μας.
Περισσότερα ας μας απαντήσει κάποιος πιο ειδικός.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-11, 16:36
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παιδες γεια σας και παλι! Φωτο δεν εβγαλα ακομη, αλλα θα το κανω συντομα(ελπιζω!). Βασικα το 110λιτρο set up, μεταφερθηκε σε 170λιτρο για 2 λογους. 1ον η ανεμωνη μου ταλαιπωρηθηκε απο λαθος δικο μου, γιατι εβαλα για 1 μερα 2 τερατα σαλιγκαρια κονους και πιθανον εκεινα να προκαλεσαν το.. θανατο της, με αποτελεσμα το νερο να γινει τοξικοτατο. 2ον γιατι εβαλα και αλλες τραγανες, οποτε απο πλευρας χωρου και ομορφιας ηταν προτιμοτερα τα περισσοτερα λιτρα! Αυτο ομως που παρατηρησα ειναι πως το νερο ειναι καπως θολο, ακομη και τωρα που το ενυδρειο υποστηριζεται απο 1 εσωτερικο φιλτρο, 1 μικρο κυκλοφορητη και ενα skimmer, συν μία αεροπετρα η οποια οξυγονωνει το νερο. Κρατησα στα χερια μου μία τραγανα και μυριζε ψιλοασχημα! Λετε να ειναι σημαδι πως ολο το set up θελει ξεστησιμο και απο την αρχη?! 2 χτενια και μερικοι ερημιτες ζουν και βασιλευουν βεβαια, αλλα εγω ανησυχω για να ειμαι ειλικρινης!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-09-11, 22:30
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Καλησπέρα φιλεμου και εγώ νέος είμαι στο μεσογειακό αλλα μπορώ να σου μεταφέρω τις παρατηρήσεις μου μέχρι τώρα .
Μέχρι τις 25 μέρες οι μετρήσεις δεν υπήρχαν στο δείγμα
Μέχρι τις 25 μέρες το diy skimmer ήθελε άδειασμα κάθε μέρα τώρα κάθε 4-10 μέρες 300 ml
Έπειτα από τις 25 μέρες όλες οι μετρήσεις φυσιολογικές
Κυκλοφορία νερου στο πρώτο σύστημα 100 λίτρων είναι στα 3600 l/h
Κυκλοφορία νερου στο σύστημα 200 λίτρων 7000 l/h
Από τους πρώτους αχινούς που έβαλα λόγο συνθηκών έχασα 2 στους 4 οι άλλοι 2 παραμένουν μέχρι σήμερα και τρώνε τα πάντα.Κάθε φορα που πρόσθεσα νέο βράχο είχα διακυμάνσεις στις τιμές .
Πιστεύω το μεγάλο tip είναι η ροή εντός του ενυδρείου και η αρεοπετρα διακοσμητική η σε κλειστά σημεία του βράχου που δεν υπάρχει κυκλοφορία .
Και εγώ είχα τρομάζει με τις μυρωδιές αλλα θα στρώσει πιστεύω ειδικά αν βάλεις και ένα/δυο κυκλοφοριτακια τον 3000 l/h όπου θα κάνει και την ανατάραξη του νερού.
Τα δικαμου αποτελέσματα μέχρι τώρα είναι γεννα από σαλιάρες .
Καλή συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-09-11, 22:39
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φιλεμου και εγώ νέος είμαι στο μεσογειακό αλλα μπορώ να σου μεταφέρω τις παρατηρήσεις μου μέχρι τώρα .
Μέχρι τις 25 μέρες οι μετρήσεις δεν υπήρχαν στο δείγμα
Μέχρι τις 25 μέρες το diy skimmer ήθελε άδειασμα κάθε μέρα τώρα κάθε 4-10 μέρες 300 ml
Έπειτα από τις 25 μέρες όλες οι μετρήσεις φυσιολογικές
Κυκλοφορία νερου στο πρώτο σύστημα 100 λίτρων είναι στα 3600 l/h
Κυκλοφορία νερου στο σύστημα 200 λίτρων 7000 l/h
Από τους πρώτους αχινούς που έβαλα λόγο συνθηκών έχασα 2 στους 4 οι άλλοι 2 παραμένουν μέχρι σήμερα και τρώνε τα πάντα.Κάθε φορα που πρόσθεσα νέο βράχο είχα διακυμάνσεις στις τιμές .
Πιστεύω το μεγάλο tip είναι η ροή εντός του ενυδρείου και η αρεοπετρα διακοσμητική η σε κλειστά σημεία του βράχου που δεν υπάρχει κυκλοφορία .
Και εγώ είχα τρομάζει με τις μυρωδιές αλλα θα στρώσει πιστεύω ειδικά αν βάλεις και ένα/δυο κυκλοφοριτακια τον 3000 l/h όπου θα κάνει και την ανατάραξη του νερού.
Τα δικαμου αποτελέσματα μέχρι τώρα είναι γεννα από σαλιάρες .
Καλή συνεχεια
Γεννα απο σαλιαρες??!! φιλε μπραβο!! Λες δηλαδη πως μπορει να φταιει η ελλειψη ροης..?! χμ.. θα το τσεκαρω και θα προβω σε νεο post μεθαυριο! μακαρι να εχεις δικιο! θα κανω βεβαια μια γενναια αλλαγη νερου αυριο και θα δειξει! Γεννα ε?!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-09-11, 18:03
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Ροή φίλε και μάλιστα πάρα πολλή.... 20 - 30 να μην σου πω και παραπάνω.....δώσε στροφές και μην ξεχνάς τις μετρήσεις.


Όσο για τις γέννες σου manolischania, ρίξε μας κανένα πόστ να γουστάρουμε και εμείς λίγο...οι λιγούρηδες
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο μεσογειακο Πάνος Μεσογειακό 116 07-09-11 15:40
Μεσογειακο VS θαλασσινο pavlos15 Μεσογειακό 7 29-08-11 17:56
RΙΟ-180 Εξοπλισμο για μεσογειακο Μικρος Μεσογειακό 97 22-06-10 14:51
Νεο Μεσογειακο sv1gfu Μεσογειακό 3 05-07-08 12:57
νεο μεσογειακο asteris_veroia Μεσογειακό 15 09-06-08 19:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08550 seconds with 15 queries