Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-13, 08:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή Αρχίζω να το σκεφτομαι

Καλημέρα
Μετα απο αρκετό διάβασμα, έχω αρχίσει να το σκέφτομαι για κάποιο είδος της λίμνης Ταγκανικα
Θέλω να δοκιμάσω κάτι με ελάχιστα φυτα κι αρκετή κινηση κι εχω δει ωραίες συμπεριφορές απο κάποια είδη

Ο μοναδικός μου δισταγμος ειναι πως το υποψήφιο ενυδρειο ειναι 60λιτρο με αρκετό ύψος αλλα όχι αρκετή επιφάνεια (38Χ38X43)

Στα περισσότερα ποστς διάβασα πως τα μουλτις θέλουν 7-10 κελύφη το καθένα, που σημαίνει οριακές καταστάσεις στον βυθό

Υπάρχουν άλλες εναλλακτικές προτάσεις εκτός απο μουλτις για αυτο το ενυδρειο;
(Αναφέρομαι σε ψάρια που θα μπορω να βρω είτε μέσω αγγελίας είτε μέσω καταστήματος)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-13, 09:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για multies θα συμφωνησω οτι ειναι πολυ μικρη η επιφανεια. Αν δεν ειχε τοσο υψος το ενυδρειο και το κερδιζε σε μηκος, θα ηταν καλυτερα. Τωρα για αλλα ειδη, δεν μου ερχεται κατι που να μπορει να μπει σε αυτες τις διαστασεις, αλλα ανεμενε αλλες αποψεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-08-13, 09:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Επειδή είσαι επιμελής και έχεις κάποια εμπειρία
παρόλο που το ενυδρείο είναι πολύ άβολο
εγώ θα έλεγα ότι μπορείς να δοκιμάσεις με ένα χαρέμι (1+2)multies ή similis.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-13, 10:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είσαι επιμελής και έχεις κάποια εμπειρία
παρόλο που το ενυδρείο είναι πολύ άβολο
εγώ θα έλεγα ότι μπορείς να δοκιμάσεις με ένα χαρέμι (1+2)multies ή similis.
Καλα...η πρώτη γραμμη μου έφτιαξε τη μέρα

Να υποθεσω πως λόγω χώρου, οι πέτρες πρέπει να ειναι οι ελάχιστες δυνατές;




Εναλλακτικά :
Το ενυδρειο λόγω ύψους μπορει να υποστηρίξει ένα σταθερό στήσιμο με πέτρες στη μια γωνία. Κάποιο αλλο είδος εκτός απο κοχυλοψαρα...;
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-13, 10:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Αφού σου έφτιαξα τη μέρα, έκανα την καλή πράξη για σήμερα

Τι πέτρες δεν τις χρειάζονται αυτά τα ψάρια. Κελύφη+κελύφη+κελύφη.
Ένας τρόπος για να "καλύψεις" το άχρηστο ύψος είναι μια έξυπνη τοποθέτηση (πέτρες στη ρίζα για να μη ξεθάβονται) μακρύφυλλων φυτών (βαλισνέριες, crinum) σε μια γωνία, με τα φύλλα να απλώνονται στην επιφάνεια. Έτσι "κρύβεις" το χάος και δίνεις αίσθηση ασφάλειας στα ψάρια.

Άλλο είδος από Τανγκανίκα γιοκ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-13, 10:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και αυτο μπορει να γινει, βεβαια, αφου σιγουρα θα προσεξεις να εχουν καλες συνθηκες (οπως λεει το αφεντικο), αλλα θα πρεπει να αραιωνεις πιο συχνα τον πληθυσμο, αν προκειται για κουνελοψαρα σαν τα Multies. Απλα να φροντισεις να μην καλυψεις μεγαλες περιοχες με πετρες και να δωσεις τον περισσοτερο χωρο για κελυφη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-13, 10:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τη βοήθεια

Για τις πέτρες το ήξερα πως έτσι κι αλλιώς ειναι διακοσμητικές...οπότε θα ειναι ελάχιστες εώς καθόλου

Για τα φυτα, επίσης συμφωνω! Θα ειναι ωραία εικόνα εφόσον πετύχει

Οπότε τα ξαναλέμε απο Σεπτεμβη...

(Αύριο να περάσεις καμία γιαγιά απο το ένα πεζοδρόμιο στο άλλο - όπως το ανέκδοτο : θέλει δεν θέλει )
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-08-13, 10:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
(Αύριο να περάσεις καμία γιαγιά απο το ένα πεζοδρόμιο στο άλλο - όπως το ανέκδοτο : θέλει δεν θέλει )
Μη νομίζεις, κι εδώ το ίδιο κάνω...μη πατήσεις στην "κατηγορία μας"...θες δε θες θα πας στα "σκληρά"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-08-13, 10:42
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Δημιουργώντας ενα καλό σε υψος νταμαρι δε νομιζω να ειχαν προβλημα ενα ζευγάρι julidochromis transcriptus.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-08-13, 11:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημιουργώντας ενα καλό σε υψος νταμαρι δε νομιζω να ειχαν προβλημα ενα ζευγάρι julidochromis transcriptus.
60 λίτρα ελάχιστο : το χω
Shalow Caves : Πόσο εύκολο ειναι να φτιαχτούν σε τόσο μικρο χώρο;

Πολυ ωραίο ψάρι!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-02-14, 22:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μιας που επεσε στα χέρια μου μια γυάλα (του Κουραμπιε......... ),
διαστάσεων: 85x32x45, άρχισα να το ξανασκέφτομαι για Tanganyika

Λέω να δοκιμάσω με ένα πετρόψαρο το οποίο θα μπορέσω να διατηρήσω σε 120 λίτρα

Σκέφτομαι για Julidochromis transcriptus, κι εδώ αρχίζουν τα ερωτήματα
1. Θα βρω εύκολα 4-5 ψάρια του είδους (ή ζευγάρι) ? Δεκτή κάθε πρόταση για τα συγκεκριμένα λίτρα.

2. Στα λίτρα αυτά μπορεί να μπει και κάποιο κοχυλόψαρο (πχ similis) ή είναι οριακά για ένα μόνο ζευγάρι Julie
Στο συγκεκριμένο ερώτημα έχω λίγο μπερδευτεί
Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21473 διαβάζω πως γίνεται -ισως οριακά - κι εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70973 πως τα 80-100 είναι οριακά για ένα ζευγάρι Julie (και κανένα άλλο είδος)

3. Επειδή ποτέ μέχρι σήμερα δεν είχα άμμο στα ενυδρεία μου, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση? Αραγωνίτη θα χρειαστώ ή είναι "προαιρετικός"?

4. Από φυτά σκέφτομαι μόνο ανουμπιες και βαλισνέρια σπιράλις. Θεωρώ πως θα είναι οκ

5. Φωτισμός και φίλτρανση, δεν τα έχω ακόμη οριστικοποιήσει, αλλα νομίζω πως μ αυτο http://www.petsupermarket.gr/3125/%C...%82:-61cm.html και μ αυτό http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0 θα είμαι οκ

6. Υπάρχει κάτι σημαντικό που θα πρέπει να γνωρίζω?

Η αλήθεια ειναι πως τον τελευταιο καιρό έχω διαβάσει αρκετά περί Ταγκανίκα...αλλά η θεωρία διαφέρει από την πράξη
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-02-14, 09:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Μέχρι εκεί έφτασε η χάρη του Κουραμπιέ?

Στις ερωτήσεις σου:
1. Τα trascriptus είναι καλή επιλογή και νομίζω πως θα βρεις σχετικά εύκολα
2. Δεν το προτείνουμε σε κάποιο αρχάριο γιατί πιθανότατα, δύσκολα μπορεί να αντιδράσει έγκαιρα σε τυχόν επιπλοκές με θύματα ψάρια. Σημαντικό (εκτός της εμπειρίας) είναι και το μήκος του ενυδρείου. Ένα 120άρι (πχ 100χ40χ30) μπορεί να είναι καλύτερο από ένα άλλο (πχ 85χ35χ40).
Έχω δοκιμάσει και σε ενυδρείο με μήκος 80εκ αυτόν τον συνδυασμό και πήγε μια χαρά.
3.Ψιλή ασβεστολιθική (κατά προτίμηση) άμμος αρκεί.
4. Μια ακόμη επιλογή είναι τα Crinum (οι βαλισνέριες σε μένα δεν προκόβουν).
5.Mια χαρά.
6.Αρκεί που γνωρίζεις εμάς στο GAB
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-02-14, 18:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι εκεί έφτασε η χάρη του Κουραμπιέ?

Στις ερωτήσεις σου:
1. Τα trascriptus είναι καλή επιλογή και νομίζω πως θα βρεις σχετικά εύκολα
2. Δεν το προτείνουμε σε κάποιο αρχάριο γιατί πιθανότατα, δύσκολα μπορεί να αντιδράσει έγκαιρα σε τυχόν επιπλοκές με θύματα ψάρια. Σημαντικό (εκτός της εμπειρίας) είναι και το μήκος του ενυδρείου. Ένα 120άρι (πχ 100χ40χ30) μπορεί να είναι καλύτερο από ένα άλλο (πχ 85χ35χ40).
Έχω δοκιμάσει και σε ενυδρείο με μήκος 80εκ αυτόν τον συνδυασμό και πήγε μια χαρά.
3.Ψιλή ασβεστολιθική (κατά προτίμηση) άμμος αρκεί.
4. Μια ακόμη επιλογή είναι τα Crinum (οι βαλισνέριες σε μένα δεν προκόβουν).
5.Mια χαρά.
6.Αρκεί που γνωρίζεις εμάς στο GAB
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Κλεόβουλε
Και μάλιστα χωρίς να "γεννηθει" καινουργια απορία

Το Νο6 ειναι ΟΛΑ τα λεφτα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-02-14, 21:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
3.Ψιλή ασβεστολιθική (κατά προτίμηση) άμμος αρκεί.
Α. Η άμμος από τον Ερμή http://www.votsalo.net/Home.aspx να υποθέσω ότι κάνει (@platy ειχες δικιο )...ε?
http://www.votsalo.net/Products/Sand.aspx
Την αναφέρει ως χαλαζιακή ή δεν κοιτάω σωστά?

Β. Για πέτρες σκεφτόμουν να κοιτάξω στον γείτονα
http://xomatexniki.gr/%CF%87%CF%8E%C...E%BB%CE%B1.php
και να διαλέξω ανάμεσα σε "άρη", "άτλα πράσινη" ή "μετέωρα"

Γ. Λέω να πάρω και αραγωνίτη και να τον ανακατέψω με την άμμο...5 κιλά (αν δεν ξερω αν θα βρω τοσο μικρη ποσότητα) & άλλα 15 κιλά περίπου άμμος - 20 κιλά, τα υπολογίζω σωστα?

Δ. Στον πάτο, μια που δεν ειχα ποτέ ψυχολογικα (έτσι Κλεό ), δεν θα βάλω τπτ (εννοω φελιζολ ή πλέγμα)

Ειμαι οκ στα Α Β Γ Δ ????
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-02-14, 21:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Α,Β η άμμος φτάνει να είναι αρκετά ψιλή (ακόμα και χαλαζιακή να είναι δεν μας πολυενδιαφέρει γιατί τα νερά της Αθήνας είναι αρκετά σκληρά) και οι πέτρες να μας αρέσουν αισθητικά. Αν θέλεις να είσαι αυστηρά βιοτοπικός θέλεις μπεζ ασβεστολιθική άμμο και ασβεστολιθικές πέτρες παρόμοιες με της λίμνης.
Γ αραγωνίτης δεν είναι απαραίτητος για τους λόγους που προανέφερα. Ποσότητα δεν ξέρω, εγώ βάζω με το μάτι
Δ ουδέν σχόλιον

Προχωράς λοιπόν?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-02-14, 18:42
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Α,Β η άμμος φτάνει να είναι αρκετά ψιλή (ακόμα και χαλαζιακή να είναι δεν μας πολυενδιαφέρει γιατί τα νερά της Αθήνας είναι αρκετά σκληρά) και οι πέτρες να μας αρέσουν αισθητικά. Αν θέλεις να είσαι αυστηρά βιοτοπικός θέλεις μπεζ ασβεστολιθική άμμο και ασβεστολιθικές πέτρες παρόμοιες με της λίμνης.
Γ αραγωνίτης δεν είναι απαραίτητος για τους λόγους που προανέφερα. Ποσότητα δεν ξέρω, εγώ βάζω με το μάτι
Δ ουδέν σχόλιον

Προχωράς λοιπόν?
Με αργά και σταθερά βήματα...
Thanks για τις απαντήσεις!
-------------------------
Έχοντας πάρει την άδεια του, το ποσταρω όπως ακριβώς μου το έστειλε σε πμ μήπως και βοηθηθούν κι άλλοι

stanisalus18
γειά χαρά φίλε είδα μόλις το θέμα σου, κοίτα για πέτρες σε αυτό το σαΐτ http://www.atlasroilos.gr/ είναι στη νέα φιλαδελφεια είχε πολλές πέτρες όταν είχα πάρει από κει, καμία σχέση με την χώματεχνική πηγα κ από κεί αν αναρωτιέσαι. για άμμο κοίτα σε αυτό το σαΐτ http://stroumboulis.gr/ είναι στον πειραιά, σε αυτόν θα βρεις χαλάζιακη αμμο σε ότι κόκκομέτρια κ χρώμα θέλεις, έχει απίστευτη ποικιλία εκεί. και στο ίδιο σημείο πολύ κοντά εκεί στον πειραιά μπορείς να βρεις eggcrates για να στηρίζονται οι πέτρες από πάνω, ψαξτο λιγο στο φόρουμ εδώ η στο διπλανό φόρουμ αν δεν ξέρεις τι είναι, το σαΐτ για αυτό είναι http://www.spakouris.gr/products6.php?lang=1&wh=2 . τις πέτρες τις είχε στα 0.40-0.60 λεπτά του ευρώ το κιλό, η άμμος δεν θυμάμαι τώρα τιμή, νομίζω κάπου στα 15 ευρώ το 25κιλό σάκι, μπορώ να το ψάξω αν θέλεις, το eggcrate το έδινε με το φύλλο αν θυμάμαι σωστά σε διαστάσεις 120x50cm στα 12 ευρώ. το έψαχνα κ εγώ πολύ όταν ήθελα να στησω το ενυδρείο μου, αυτές ήταν οι καλύτερες επιλογές που βρήκα, δεν έχω καμία σχέση μαζί τους αν αναρωτιέσαι. έχε καλό βράδυ. γιάννης

υγ: για την άμμο αν το ζητήσεις μπορείς να έχεις ένα χαρτί που να λέει τι ακριβώς περιέχει, περιοχή προέλευσης κ τέτοιες λεπτομέρειες.
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 13-02-14 στις 18:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-02-14, 20:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Στη μάντρα στη Φιλαδέλφεια έχω πάει και έχει καλή ποικιλία από πέτρες.

Αν πάντως καταλήξεις στα "Μετέωρα" έχω περίσσευμα να σου δώσω.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-02-14, 20:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη μάντρα στη Φιλαδέλφεια έχω πάει και έχει καλή ποικιλία από πέτρες.

Αν πάντως καταλήξεις στα "Μετέωρα" έχω περίσσευμα να σου δώσω.
Ευχαριστώ νεαρέ!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-02-14, 22:19
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αργά και σταθερά βήματα...
Thanks για τις απαντήσεις!
-------------------------
Έχοντας πάρει την άδεια του, το ποσταρω όπως ακριβώς μου το έστειλε σε πμ μήπως και βοηθηθούν κι άλλοι

stanisalus18
γειά χαρά φίλε είδα μόλις το θέμα σου, κοίτα για πέτρες σε αυτό το σαΐτ http://www.atlasroilos.gr/ είναι στη νέα φιλαδελφεια είχε πολλές πέτρες όταν είχα πάρει από κει, καμία σχέση με την χώματεχνική πηγα κ από κεί αν αναρωτιέσαι. για άμμο κοίτα σε αυτό το σαΐτ http://stroumboulis.gr/ είναι στον πειραιά, σε αυτόν θα βρεις χαλάζιακη αμμο σε ότι κόκκομέτρια κ χρώμα θέλεις, έχει απίστευτη ποικιλία εκεί. και στο ίδιο σημείο πολύ κοντά εκεί στον πειραιά μπορείς να βρεις eggcrates για να στηρίζονται οι πέτρες από πάνω, ψαξτο λιγο στο φόρουμ εδώ η στο διπλανό φόρουμ αν δεν ξέρεις τι είναι, το σαΐτ για αυτό είναι http://www.spakouris.gr/products6.php?lang=1&wh=2 . τις πέτρες τις είχε στα 0.40-0.60 λεπτά του ευρώ το κιλό, η άμμος δεν θυμάμαι τώρα τιμή, νομίζω κάπου στα 15 ευρώ το 25κιλό σάκι, μπορώ να το ψάξω αν θέλεις, το eggcrate το έδινε με το φύλλο αν θυμάμαι σωστά σε διαστάσεις 120x50cm στα 12 ευρώ. το έψαχνα κ εγώ πολύ όταν ήθελα να στησω το ενυδρείο μου, αυτές ήταν οι καλύτερες επιλογές που βρήκα, δεν έχω καμία σχέση μαζί τους αν αναρωτιέσαι. έχε καλό βράδυ. γιάννης

υγ: για την άμμο αν το ζητήσεις μπορείς να έχεις ένα χαρτί που να λέει τι ακριβώς περιέχει, περιοχή προέλευσης κ τέτοιες λεπτομέρειες.

-------------------------
τώρα που το θυμήθηκα να προσθέσω ότι οι τιμές αυτές είναι χωρίς τον φπα, δέχτηκαν πάντως να τα πάρω χωρίς νά πληρώσω τον φπα με λίγη διαπραγματεύση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 13-02-14 στις 22:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκεφτομαι για θαλασσινο ... georgez Θαλασσινό νερό - Γενικά 58 22-09-11 09:34
Σκεφτομαι για Betta ... 30L goazila Bettas 3 02-09-10 18:43
σκεφτομαι μονο ενυδρεια.... calmen DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 24-09-07 13:46
σκεφτομαι για χαμστερακια για το μελλον... μελινακι Άλλα ζώα 3 23-09-07 10:37
σκεφτομαι..... klaz Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 21-12-06 10:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07521 seconds with 15 queries