Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-11-09, 13:31  
Επιτέλους Ξεκινάω!!!!
pavlos2003
Member
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος 01-11-09, 13:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλη μέρα σε όλους.Δε μπορώ ακόμα να παρουσιάσω ενυδρείο και για αυτό παρουσιάζω τον ..εαυτό μου!!!
Παρακολουθώ πολύ καιρό το φόρουμ και έχω οφεληθεί αρκετά.
Πριν βρώ αυτές τις πληροφορείες είθελα να αποκτήσω ένα ενυδρείο 60 λτ με καραβάκι μέσα, νεκροκεφαλές πλαστικά φυτά μπουρμπουλίθρες και μερικά χρυσόψαρα...
Σήμερα μετά από πολύ μελέτη είμαι σε άλλο στάδιο.Απέκτησα ένα RIO 180 6 μηνών με τα χαρτιά του απο ένα σπουδαίο φίλο του φόρουμ (τρελό Δισκόφιλο) που μου χάρισε και πάρα πολλά πράγματα....
Το μόνο που έχω πάρει είναι τα διακοσμητικά (ξύλα-πέτρες).Προσανατολίζομαι σε φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων (δεν αποκλείω και το υψηλών ακόμα) με κάποια υποστίρηξη δειοξειδίου. Κοινωνικό αλλα τα ψάρια θα τα δώ αρκετά αργότερα (την προηγούμενη εβδομάδα έλεγα ζωοτόκα,τώρα λέω ωοτόκα...).
Είμαι στη φάση αναζήτησης φυτών....πλούσιο υλικό στο φόρουμ..
Θα παραθέσω όμως μια λίστα σύντομα με αυτά που μου αρέσουν για να μου πούν οι πιό έμπειροι οτι όντως είναι πραγματοποιήσιμο όραμα για χαμηλών απαιτήσεων ή αν πρέπει να αφαιρέσω κάτι ή αντι για κάποιο είδος να βάλω κάτι άλλο...Από κεί και πέρα θα προχωρήσω σε υπόστρωμα-φυτά κλπ...
Δεν έχω ξεκαθαρίσει το εξής για αρχή...Αλλού βλέπω να τοποθετούνται τα φυτά σε άδειο ενυδρείο (η διαδικασία στρωσίματος δε θα τους προκαλέσει βλάβες??)και αλλού σε γεμάτο....
Ευχαριστώ παιδιά και βοηθάτε όσο μπορείτε..Πιστεύω κοντά στα Χριστούγεννα θα μπορώ να σας δείξω τι...φτιάξαμε!!!...
Εμφανίσεις: 18912
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 19-11-09, 19:59
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Χμμμ... Διαστάσεις ενυδρείου 1.00x0.40x0.50, σωστά? Το Rio180...

Για τα σκαλάρια δεν ξέρω αν και κατά πόσο χωράνε εκεί.. Θα πρέπει να ακούσουμε και κάποια άλλη γνώμη.. Κάποιος έμπειρος που να ξέρει?

Όσο για τα υπόλοιπα.. Η δικιά μου η γνώμη θα ήταν να μείνεις σε μία περιοχή.. Βλέποντας ότι τα περισσότερα ψάρια που σου αρέσουν είναι Ν.Αμερικής, θα σου έλεγα να βγάλεις τις μελανοταινίες (που δεν κολλάνε) και να μεγαλώσεις το κοπάδι με τους καρδινάλιους (καρδινάλιοι δεν είναι αυτά τα 8? ) σε τουλάχιστον 12 (αν θέλεις να δεις κοπαδιαστή κίνηση και συμπεριφορά).. Αντί για καρδινάλιους μπορείς να επιλέξεις ροδόστομους, που γενικά είναι πιο "συνεκτικό" σαν κοπαδόψαρο.. Μήν τα μπλέξεις όμως και τα δύο, πιο όμορφο αποτέλεσμα θα έχεις με ένα μεγάλο και συνεκτικό κοπάδι, παρά με δύο είδη σμηνόψαρων που θα κολυμπούν στις ίδιες περιοχές του ενυδρείου και θα μπλέκονται μεταξύ τους..

Αν πας για ραμιρέζι, θέλει λίγο ψάξιμο για να βρεις καλά και υγιή ψάρια.. Τα περισσότερα που κυκλοφορούν στην αγορά είναι από επιλεκτικές αναπαραγωγές, άλλα είναι long fin, άλλα golden, και γενικά κυκλοφορούν πολλά από Σιγκαπούρη, που δεν είναι και ό,τι καλύτερο, καθώς από τις πολλαπλές αναπαραγωγές στα εκτροφεία έχουν εκφυλιστεί σαν είδος και έχουν χάσει τη συμπεριφορά τους και τα αναπαραγωγικά τους ένστικτα.. Προσπάθησε να βρεις ψάρια που να τα έχουνε κάνει εισαγωγή από Γερμανό εκτροφέα..

Μονομάχο αν θέλεις μπορείς να βάλεις σε ένα ξεχωριστό ενυδρειάκι, μόνο του, όχι σε κοινωνικό με άλλα ψάρια..
(by the way, δυστυχώς ο Diogo δε ζει πια.. όσο ήμουν στο στρατό, τον πρόσεχαν οι γονείς μου, και κάτι που δεν είχα υπολογίσει να προετοιμάσω από πριν παρουσιαστώ ήταν ανεμιστηράκι.. πιθανότατα τον χάσαμε λόγω υψηλής θερμοκρασίας, καθώς από αλλαγές κ.τ.λ. όλα γίνονταν σωστά..
βρήκα όμως και πήρα έναν άλλο, ακόμη πιο όμορφο crowntail μονομάχο.. είχε φέρει μπόλικους το fish-only, στην Αγ. Παρασκευή, αλλά δεν ξέρω αν έχουν μείνει ακόμα)..

Όσο για το Labeo Bicolor (αυτό φαντάζομαι εννοείς), μάλλον θα πρέπει να το αφαιρέσεις, θα την πέφτει σε όλους εκεί μέσα, και είναι και μεγάλο το άτιμο (10-12εκ), και θα σου δημιουργεί φασαρίες..

¶λλα ψάρια που μπορείς να βάλεις σε ένα τέτοιο ενυδρείο είναι μια ομαδούλα οτόκυκλοι, μια ομαδούλα hatchetfish (πανέμορφα ψαράκια που ζουν στην επιφάνεια, ειδικά τα marbled είναι κουκλιά!), ή μια ομαδούλα corydoras για τον πυθμένα..

Βέβαια, αν κρατήσεις τα σκαλάρια (αν σου πουνε και οι πιο έμπειροι ότι γίνεται κάτι τέτοιο), δε νομίζω ότι χωράνε να μπουν όλα τα παραπάνω.. Εξαρτάται από σένα.. Θέλεις ένα κοινωνικό ενυδρείο με πολλά μικρά ψαράκια και πολλή κίνηση, ή ένα μεγάλο κεντρικό ψάρι με ιδιαίτερη συμπεριφορά, όπως είναι τα σκαλάρια?

Από την άλλη πάλι, αν σου αρέσουνε τα γκουράμι, μπορείς να κάνεις ένα πανέμορφο φυτεμένο ασιατικό ενυδρείο, με τις μελανοταινίες που σου αρέσουν, αρλεκίνους, κάποια barbs, ή danios, κ.τ.λ.

Δε θέλω να σε βάλω στη λογική του αυστηρά βιοτοπικού.. Αλλά αν τα ψιλοπαρατηρήσεις, τα ψάρια από την ίδια περιοχή, ταιριάζουν μεταξύ τους, όχι μόνο στις παραμέτρους νερού, αλλά και οπτικά, στη σύνθεση ενός ενυδρείου.. Για δες το και λίγο από αυτή την οπτική..

Καλή συνέχεια στο ψάξιμο!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-11-09, 12:53
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

..Καλά μου έλεγε ο Γιώργος οτι θα μου σπάσουν τα νεύρα με το διάβασμα....
Τίποτα δεν είναι δεδομένο για τα ψάρια, και ας βγεί ένας να μου πει οτι ότι διαβάσεις ΕΚΕΙ για τα ψάρια είναι.."Ευαγγέλιο"..
Σε διαφορετικά σαιτ ΚΑΙ βιβλία διαβάζω εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις νερού για τα ίδια ψάρια, οπότε ότι κάνω θα είναι στο "περίπου" και βλεποντας και κάνοντας.
Για να το κάνω πιο συγκεκριμένα πχ για τα σκαλάρια έχω βρεί οτι θέλουν θερμοκρασία απο 24 μεχρι 27 αλλά αν είναι "Αλτουμ" πάει στο 30...
Το νερό να είναι όξινο απο 6 ph αλλά μπορεί να είναι και αλκαλικό 7,5...
Σκληρότητα νερού απο 4 εως....10
Μέσα σε αυτή τη τεράστια γκάμα συνθηκών ο καθένας επιλέγει κάποιες συγκεκριμένες τιμές που τον βολεύουν(???) και λέει οτι αυτές είναι!!.
Έτσι και με τον Labeo bicolor πχ (που τελικά τον αφαιρώ απο τη σύνθεσή που σκέφτομαι και επίσης κρατάω και αυτό για το ένα και όχι 2 μικρά κοπάδια και με μεγαλύτερο αριθμό ψαριών...)
Αλλού έχω δεί οτι δεν ενοχλεί άλλα ψάρια ούτε του είδους του αλλα ούτε άλλων ειδών, και αλλού διάβασα οτι μερικές φορές είναι επιθετικός προς τα άλλα είδη...
Όσο για τον μονομάχο τι να πούμε (που μαλλον θα τον αφαιρέσω και αυτόν απο τη σύθεση..) τι να πώ.. ναι να τον βάζουμε μόνο του γιατί είναι επιθετικός και ενοχλεί άλλα ψάρια ...Προτείνεται όμως και για κοινωνικά ενυδρεία και ο περισσότερος κόσμος τον τοποθετεί εκεί χωρίς προβλήματα, και ακόμα και απο δω μέσα έχουμε πάρα πολλά τέτοια παραδείγματα....
Πιαστο αυγό και κούρευτο δηλαδή...


Για να αλλάξω θέμα ήρθαν τα φυτά από Γερμανία σε άριστη κατάσταση και σε μεγάλο μέγεθος. Είχα παραγγείλει πολύ περισσότερα από ότι νόμιζα και το κατάλαβα βλέποντας τα...4 ώρες δούλευα!!! .Το πραγματικό αποτέλεσμα θα το δώ μετά απο λίγους μήνες γιατί δεν ξέρω πραγματικά πως θα είναι στο τελικό στάδιο ανάπτυξης τα φυτά..
Δεν μπόρεσα να μην κρύψω σχεδόν και το διάδρομο... άλλαξα το ένα μικρό ξύλο με ένα άλλο κλαι πρόσθεσα 2 μικρές πέτρες..θέλω φουλ φυτά αλλά και χώρο για κολύμπι, οπότε εκτός από την πλάτη και άλλα 2 φυτά που θα πάρουν ύψος λογικά, νομίζω οτι όλα τα άλλα που διάλεξα δεν ξαπερνούν τους 10-12 πόντους οπότε θα έχω πετύχει αυτό που 'ηθελα.... "εντυσα" ξύλα και πέτρα με riccia kai java moss και ο Θεός βοηθός..
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-11-09, 13:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
..Καλά μου έλεγε ο Γιώργος οτι θα μου σπάσουν τα νεύρα με το διάβασμα....
Τίποτα δεν είναι δεδομένο για τα ψάρια, και ας βγεί ένας να μου πει οτι ότι διαβάσεις ΕΚΕΙ για τα ψάρια είναι.."Ευαγγέλιο"..
Σε διαφορετικά σαιτ ΚΑΙ βιβλία διαβάζω εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις νερού για τα ίδια ψάρια, οπότε ότι κάνω θα είναι στο "περίπου" και βλεποντας και κάνοντας.
Για να το κάνω πιο συγκεκριμένα πχ για τα σκαλάρια έχω βρεί οτι θέλουν θερμοκρασία απο 24 μεχρι 27 αλλά αν είναι "Αλτουμ" πάει στο 30...
Το νερό να είναι όξινο απο 6 ph αλλά μπορεί να είναι και αλκαλικό 7,5...
Σκληρότητα νερού απο 4 εως....10
Μέσα σε αυτή τη τεράστια γκάμα συνθηκών ο καθένας επιλέγει κάποιες συγκεκριμένες τιμές που τον βολεύουν(???) και λέει οτι αυτές είναι!!.
Έτσι και με τον Labeo bicolor πχ (που τελικά τον αφαιρώ απο τη σύνθεσή που σκέφτομαι και επίσης κρατάω και αυτό για το ένα και όχι 2 μικρά κοπάδια και με μεγαλύτερο αριθμό ψαριών...)
Αλλού έχω δεί οτι δεν ενοχλεί άλλα ψάρια ούτε του είδους του αλλα ούτε άλλων ειδών, και αλλού διάβασα οτι μερικές φορές είναι επιθετικός προς τα άλλα είδη...
Όσο για τον μονομάχο τι να πούμε (που μαλλον θα τον αφαιρέσω και αυτόν απο τη σύθεση..) τι να πώ.. ναι να τον βάζουμε μόνο του γιατί είναι επιθετικός και ενοχλεί άλλα ψάρια ...Προτείνεται όμως και για κοινωνικά ενυδρεία και ο περισσότερος κόσμος τον τοποθετεί εκεί χωρίς προβλήματα, και ακόμα και απο δω μέσα έχουμε πάρα πολλά τέτοια παραδείγματα....
Πιαστο αυγό και κούρευτο δηλαδή.....
εχουμε παρει τα ψαρια απο τους βιοτοπους τους...τα εχουμε αναπαραγει αμετρητες φορες σε συνθηκες αιχμαλωσιας...εχουμε εκφυλισει τα ειδη σε μεγαλο βαθμο...και τα τραβαμε στα ορια τους...
φυσικα και υπαρχουν ευρη τιμων για τις συνθηκες που ζει ενα ψαρι...
ενα σκαλαρι θα ζησει και σε ελαφρα αλκαλικο νερο...μπορει ισως και να αναπαραχθει...
αλλα θα η υγεια του δε θα ειναι τοσο θωρακισμενη...θα ζησει προφανως λιγοτερο..δε θα εχει τοσο εντονα χρωματα...η αναπαραγωγη του δε θα ειναι ΤΟΣΟ επιτυχημενη....
εξαρταται απο σενα ποσο πολυ θελεις να εχεις ικανοποιημενα τα ψαρακια σου.
ανα τον κοσμο και ανα τους χομπιστες τα ψαρια κρατουνται σε διαφορετικα νερα και επιβιωνουν..ετσι λογικο να επικρατει συγχυση...
γνωμη μου. θελεις να κρατησεις ενα ψαρι?? μαθε απο που προπερχεται....και πως ζει στο φυσικο βιοτοπο του...επειτα προσπαθησε να αναπαραστησεις τις εκει συνθηκες. δε θα πεσεις ποτε εξω! η φυση ειναι το "ευαγγελιο" που ζητας!!!
ακομη και στο ιδιο ποταμι απο περιοχη σε περιοχη οι συνθηκες ειναι λιγο διαφορετικες. ο αμαζονιος εχει τεραστιο μηκος! διασχιζει το μηκος μιας ηπειρου. και η συσταση του νερου και η θερμοκρασια και πολλα αλλα αλλαζουν. γιαυτο υπαρχει και αυτη η βιοποικιλοτητα και συγγενικα ειδη μπορει να εχουν λιγο διαφορετικες απαιτησεις. (π.χ. σκαλαρι και αλτουμ)
αν διαβασεις αρκετα θα δεις οτι η πλειοψηφια των αποψεων κλινει προς μια κατευθυνση....
σιγουρα θα δεις κι εξαιρεσεις....μη ξεχνας και το θεμα χαρακτηρας που τα ψαρια εχουν.
ετσι ο μονομαχος π.χ. μπορει να δημιουργησει προβλημα σε αλλα ψαρια..μπορει και οχι...σε αυτο μη ψαχνεις μαγικες συνταγες...
συνεχισε να διαβαζεις .....ψαχνε εγκυρα σαιτ και προσπαθησε να συλλεξεις πληροφοριες για τους βιοτοπους των ειδων αν θελεις να τους παρεχεις οτι καλυτερο μπορεις.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 22-11-09 στις 10:53
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-11-09, 17:32
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εχουμε παρει τα ψαρια απο τους βιοτοπους τους...τα εχουμε αναπαραγει αμετρητες φορες σε συνθηκες αιχμαλωσιας...εχουμε εκφυλισει τα ειδη σε μεγαλο βαθμο...και τα τραβαμε στα ορια τους...

η φυση ειναι το "ευαγγελιο" που ζητας!!!
ακομη και στο ιδιο ποταμι απο περιοχη σε περιοχη οι συνθηκες ειναι λιγο διαφορετικες. ο αμαζονιος εχει τεραστιο μηκος! διασχιζει το μηκος μιας ηπειρου. και η συσταση του νερου και η θερμοκρασια και πολλα αλλα αλλαζουν.
Φίλε σπουδαίο το πόστ που έγραψες!...
Κρατάω αυτά και κάνω την παρατήρηση οτι ακόμα και στο φυσικό τους περιβάλλον ΔΕΝ μπορούμε να πούμε οτι ΑΥΤΕΣ είναι οι σταθερές συνθήκες που ζούν, και δεύτερον οτι ούτως ή άλλος τα ψάρια που τελικά φτάνουν πλέον στο ενυδρείο μας πολύ μικρή σχέση με τα άγρια ... και ίσως τόσο που περισσότερο θα δυσκολεύονταν να ζήσουν αν κάποιος πήγαινε να τα ρίξει εκεί, παρά σε ενυδρείο....

Σχετικά με τα φυτά ρε παιδιά αγχώνομαι άν τελικά θα καταφέρουν να πιάσουν, και το κατα πόσο μπορεί να τους έχει προκαλέσει βλάβη το οτι ήταν κλεισμάνα σε μια σακούλα καμμια 10αριά μέρες μέχρι να φτάσουν εδώ....
Πόσες μέρες περίπου χρειάζονται για να εγκλιματιστούν στο ενυδρείο και να καταλάβω αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι??
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-11-09, 17:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Oσο αφορα τα ψαρια η δικη μου γνωμη ειναι να τους δωσουμε συνθηκες παρομοιες με το βιοτοπο τους. Οσες αναπαραγωγες εχουν γινει σε ενυδρεια το d.n.a. τους δε το εχουμε αλλαξει. Το ανοσοποιητικο τους συστημα εναι "φτιαγμενο" για συγκεκριμενες συνθηκες! Ισως μετα απο πολλα χρονια μεταλλαχτουν αλλα αυτο ειναι μια διαδικασια που αργει πολυ. Σιγουρα ολα μπορουν να "αντεξουν" σε τραβηγμενες παραμετρους νερου και ισως και αναπαραχτουν αλλα αργα η γρηγορα θα αρχισουν τα προβληματα! Και το εχω δει πολλες φορες. Πολλοι απο εμας λενε τι πηγε στραβα αφου ολα ηταν τελεια για πολυ καιρο. Νομιζω οτι αυτος ειναι ο λογος που αντιμετοπιζουμε τετοια θεματα ...
Τα φυτα θα ανακαμψουν σιγα σιγα! Αστα να ηρεμησουν ... Μην βαλεις λιπασματα ... ειδηκα με το υποστρωμα που εχεις βαλει! Θα στο "ζητησουν" τα ιδια μετα απο καποιο καιρο ... Αν και προκειται για "ευκολα" φυτα και δε θα εχεις ιδιαιτερα προβληματα! Μην ανχωνεσαι.. να χαιρεσαι τη καθε στιγμη!! Το στησημο ενος νεου ενυδρειου ειναι παντα μια ευχαριστη διαδικασια. Περα απο τις δυσκολιες που προκυπτουν! Ολα ειναι στο προγραμμα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-11-09, 18:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσες αναπαραγωγες εχουν γινει σε ενυδρεια το d.n.a. τους δε το εχουμε αλλαξει. Το ανοσοποιητικο τους συστημα εναι "φτιαγμενο" για συγκεκριμενες συνθηκες! !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-11-09, 23:40
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...βάζω και φωτογραφίες αμέσως μετά το φύτεμα, άκόμα έχω αρκετό δρόμο μπροστά για να σχηματιστούν όλα,ακόμα φαίνονται πετονιές στις πέτρες και ξύλα, κάποια είναι ακόμα πολύ μικρά και δε φαίνονται καθόλου όπως το hydrophilla polysperma στην πλάτη στο σημείο που φαίνεται κενό και βλέπουμε τη συσκευή για το διοξείδιο..
Θα κάνω επίσημη και αναλυτική παρουσίαση εν καιρό..αν βέβαια πάνε όλα καλά..

για ψαροσύνθεση του κοινονικού μου μετά από σκέψη προσανατολίζομαι σε
4 σκαλάρια
10 καρδινάλιους τέτρα
2 Ραμιρέζι
4 τέτρα με καρδιά που ματώνει Ή 3 Αpistogramma cacatoides (1 Αρσ.+2 θηλ).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2675.jpg
Εμφανίσεις:  307
Μέγεθος:  48,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2676.jpg
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  64,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2677.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  81,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2678.jpg
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  59,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2679.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  70,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2680.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  63,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-11-09, 23:45
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή


Πολυ ομορφο!!!

Αστα να αναπτυχθουν τα φυτα .... και θα ειναι ακομα πιο ... σουπερ!!! Ηδη ομως ειναι σε πολυ καλο δρομο!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-11-09, 00:31
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Apisto,ramirezi,σκαλαρια ειναι κιχλιδες,σε 180 λιτρα 3 ειδη κιχλιδων ειναι απαγορευτικα,ενα απο αυτα θα ηταν μια χαρα στην εσχατη 2 με προτιμηση σκαλαρια και ραμ,αλλα καλυτερα επαναλαμβανω ενα ειδος κιχλιδας.
Τα bleeding heart ειναι πολυ επιφυλακτικα ψαρακια και θα σου εμφανιζοντε μοναχα αν ειναι πανω απο 7-8 ατομα κοπαδι.
Στις ανουμπιες φροντισε η ριζα να μην ειναι μεσα στο χαλικι διοτι θα σου σαπισει,απλα πιασε τις καπου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-11-09, 00:40
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

γενικως τα γκουραμι ...τσιμπανε που και που!Τα ειχα στο πρωτο μου ενυδρειο
και με τα σκαλαρια δεν...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-11-09, 01:16
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Tα γκουραμι που τα ειδες?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-11-09, 01:20
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

γραψε λαθος...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-11-09, 09:41
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

"...για ψαροσύνθεση του κοινονικού μου μετά από σκέψη προσανατολίζομαι σε
4 σκαλάρια
10 καρδινάλιους τέτρα
2 Ραμιρέζι
4 τέτρα με καρδιά που ματώνει Ή 3 Αpistogramma cacatoides (1 Αρσ.+2 θηλ)...."

Μπορώ να πώ οτι ύστερα απο πολύ καιρό έχω κατασταλλάξει στα 3 πρώτα είδη..το τέταρτο είδος που θα ήθελα με βασανίζει αρκετές μέρες, αρχικά μου άρεσαν μελανοταινίες αλλα κάνω μια προσπάθεια μήπως και δεν βάλλω Αφρική και αφήσω απο ψάρια μόνο Αμαζώνιο, αλλα και πάλι είναι δύσκολο να βρώ...νομίζω οτι απο άποψη ιχθυοφόρτισης δεν μπορώ να φτάσω τα 5- 6 bleeding hart (δεν συζητώ για..οκτώ),αλλα όσο πάει δεν βλέπω επιλογές απο άποψη να είναι ωραίο, να ζεί με τα υπόλοιπα είδη σε παρόμοιες συνθήκες, και εντάξυ μην θέλω και...μεγεθυντικό φακό για να τα βρώ ανάμεσα στα φυτά!!!
Τέλος πάντων κάτι θα βρεθεί, εξάλου θα μπούν σταδιακά στο ενυδρείο τον επόμενο 1 μήνα (ίσως και παραπάνω) οπότε αφήνω τελευταίο το τέταρτο είδος μέχρι να κατασταλλάξω..
Δεκτές προτάσεις!!!!

Η Ανούμπια παρακαλλώ διευκρινείστε, ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΧΑΛΙΚΙ Η ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΚΟΡΜΟΥ όπως έχω δεί κάπου αλλού??
Γιατί έχω νομίζω 3 στο χαλίκι και 1 επάνω σε πέτρα!.......
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-11-09, 11:06
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οι ανουμπιες ειναι φυτο το οποιο δεν το φυτευεις στο χαλικι.Το δενεις ειτε πανω σε πετρα ειτε σε ξυλο γιατι αν το φυτεψεις οτι ειναι μεσα στο χαλικι θα σαπισει με το καιρο ειτε ριζα ειτε κορμος.
Οσον αφορα τα bleeding heart δεν στο λεω για να σου περιορισω τις επιλογες αλλα για να ξερεις τι θα συναντησεις,ειναι απογοητευτικο να δωσεις 6 ευρω για καθε ψαρακι και να το βλεπεις να κρυβεται στην βλαστηση,προσωπικα το θεωρω το ομορφοτερο τετρα,οποτε θα προτιμουσα να εβαζα αν δεν με επερναν τα λιτρα 15 καρδιναλιους,παρα μισα μισα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-11-09, 11:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

προτιμω κι εγω τις ανουμπιες πιασμενες σε πετρα η ξυλο-θεωρω οτι αυτη ειναι η "ομορφια" του φυτου...
αλλα δε θα χαλασουν αν τις φυτεψει προσεκτικα..εχω πανω απο 2ετια ανουμπια στο χαλικι και αναπτυσσεται καονικοτατα...αλλα οπως ειπαμε..τα ριζιδια μεσα...ισα ισα για να συγκρατειται..και ο κορμος εξω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-11-09, 08:36
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

μια χαρα οσο παει θα γινεται και πιο καλο
οσο αφαρα την συνθεση των ψαριων αν θελεις τη γνωμη μου
4 σκαλάρια
10 καρδινάλιους τέτρα
ειναι αρκετα για τα λιτρα σου
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-11-09, 19:07
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Όλες οι γνώμες λαμβάνονται σοβαρά υπόψη και είναι τροφή για σκέψη και προβληματισμό..

Ο..άνηθος (myriophilum aquatica) δεν ξέρω άν θα τα καταφέρει γιατί είναι κάτι κοτσάνια που μέρα με τη μέρα σαπίζουν και δυαλύονται.
Επίσης η vallisneria spirallis γίνονται καφέ και εξαυλόνονται τα φύλα της και δεν ξέρω άν απο τις ρίζες θα μπορέσει να ξαναπετάξει....
Τα άλλα τα βλέπω σχετικά στην ίδια κατάσταση, με εξαίρεση το hydrophilla polysperma που μέσα σε 3 μέρες βλέπω εμφανώς οτι μεγάλωσε ...

Μυστήριο πράγμα βρε παιδί μου αυτοί οι Θερμαντήρες...τους είχα πρωτοβάλλει στους 27 βαθμούς και είχα πιάσει 32!!!
Τώρα τους έχω φτάσει πιά στους 20!!...για να έχω...25 χωρίς φώτα και..26 την ώρα που τα φώτα είναι αναμμένα!!..................
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-11-09, 20:29
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παυλο πολυ ομορφο.Απο φυτα εισαι οκ!Μην το φορτωσεις αλλο.Το χαλικακι και αυτο super.Kαλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 25-11-09, 17:58
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλες οι γνώμες λαμβάνονται σοβαρά υπόψη και είναι τροφή για σκέψη και προβληματισμό..

Ο..άνηθος (myriophilum aquatica) δεν ξέρω άν θα τα καταφέρει γιατί είναι κάτι κοτσάνια που μέρα με τη μέρα σαπίζουν και δυαλύονται.
Επίσης η vallisneria spirallis γίνονται καφέ και εξαυλόνονται τα φύλα της και δεν ξέρω άν απο τις ρίζες θα μπορέσει να ξαναπετάξει....
Τα άλλα τα βλέπω σχετικά στην ίδια κατάσταση, με εξαίρεση το hydrophilla polysperma που μέσα σε 3 μέρες βλέπω εμφανώς οτι μεγάλωσε ...

Μυστήριο πράγμα βρε παιδί μου αυτοί οι Θερμαντήρες...τους είχα πρωτοβάλλει στους 27 βαθμούς και είχα πιάσει 32!!!
Τώρα τους έχω φτάσει πιά στους 20!!...για να έχω...25 χωρίς φώτα και..26 την ώρα που τα φώτα είναι αναμμένα!!..................
...Απο τα 3 γλαστράκια myriophilym aquatica, ;έχουν σαπίσει είδη και δυαλυθεί μέσα στο νερό περίπου τα 2 μιση και πιστεύω αύριο θα έχει διαλυθεί και το άλλο μισό..
Επίσης και απο τη vallisneria spirallis πιστεύω οτι μένει μισό γλαστράκι "μισο χαλασμένο" ενώ τα υπόλοιπα 3 μιση γλαστράκια έχουν επίσης σαπίσει μέσα στο νερό...
Απο το echinodorus cordifolius βλέπω οτι εκτός απο το φύλλο που απο την πρώτη μέρα άρχισε να χαλάει σιγά σιγά, αρχίζει και άλλο ένα, και αυτό γίνεται περίπου απο τη μέση του προς τα έξω....

..Με αυτό της nutrafin to co2 τι γίνεται, εγώ έκανα κάποιο λάθος ή έτσι δουλεύει (δε νομίζω) βγάζοντας δηλαδή μια φουσκαλίτσα κάθε...1-2 λεπτά??? (5 μέρες δουλεύει είδη..)
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 25-11-09, 18:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Κρατα τη σκαλα και παρε μια φυαλη co2.. Δεν γινεται δουλεια ετσι. Ειναι πολλα τα 180 λιτρα... Το εχω δοκιμασει σε αυτο ακριβως το ενυδρειο και δεν.
Απο φως τι κανουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 25-11-09, 18:23
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Όχι δεν είναι το echinodorus cordifolius, είναι το Αnubia Barteri που αρχίζει να έχει το πρόβλημα, θα τσεκάρω τον τρόπο που την έχω βάλει!...
Απο φώς παιδιά ότι λέτε εσείς για τα "χαμηλών απαιτήσεων"..Μισό βάτ το λίτρο!....
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 25-11-09, 18:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δλδ? Εχεις αλλαξει το φωτιστικο του? Τι εχεις βαλει, με τι λαμπες?
Το μισο watt στο λιτρο ειναι ενας πολυ γενικος κανονας....
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-11-09, 18:36
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

όχι έχει τις λάμπες της "μαμάς" του που είναι 45 + 45 βατ..

..Με την πρώτη ευκαιρία θα φτιάξω με μπουκλαλι κοκα-κόλας όπως και αρκετοί αλλοι απο εδώ, δέ νομίζω να χρειάζομαι παραπάνω πράγματα...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 25-11-09, 18:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σιγουρα κατι φταιει και ψοφανε τα φυτα...
Το co2 ειναι ενα θεμα. Το αν θα κανεις κατι με coca -cola... θα το δεις μονος σου.
Και το φως ειναι απλως αποδεκτο. Λιγο ακομα θα κανει πολυ διαφορα.
Λυσε ομως πρωτα το θεμα co2.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-11-09, 18:48
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Αφου έχεις δοκιμάσει το ίδιο εξάρτημα θα με σώσεις αν μπορέσεις να μου πείς την αναλογία για αυτό το δοχείο της εταιρίας ωστε να πάω επι τόπου να το αδειάσω και να φτιάξω μείγμα μαγιάς-ζάχαρης!!!! για το μπουκάλι κόκας θέλω λίγο ακόμα διάβασμα, δέν είμαι έτοιμος πρέπει να μάθω τί είναι "μετρητής φυσαλίδων,ανεπίστροφη βαλβίδα,και κάτι άλλες λέξεις!!! και που θα τα βρώ αυτά!!!!!)

Τις λαμπες στην αλλαγή τους τότε ίσως τις αυξήσω κατα 20-30 βάτ συνολικά,δε νομίζω οτι χρειάζεται κάτι παραπάνω έτσι????
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-11-09, 18:55
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ναι... Βεβαιως. Μια 3 κιλη φυαλη co2 και 120 watt φωτισμου...

Με τη μαγια και τη ζαχαρη δεν θα κανεις δουλεια, ανεξαρτητως μπουκαλιου.
Η αναλογια για το nutrafin ειναι οσο και για το μπουκαλι κοκα κολα..
Αντεπιστροφες στα περισοτερα ενυδρειακα pesthop..
Οσο για μετρητη φυσαλιδων, υπαρχουν διαφορα αν και με τη σκαλα δεν χρειαζεται....
τις βλεπεις στη σκαλα
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 25-11-09, 19:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μια μπουκαλα CO2 θα ειναι μια πολυ καλη αγορα ... Λυνει πολλα προβληματα! Το DIY εκτος τη μειωμενη και τη μη σταθερη αποδωση θα σε κουρασει ... συντομα!
Για το φως αν μπορουσες να βαλεις παραπανω θα ηταν μια πολυ καλη κινηση! Αλλιως βλεπεις τι παει καλα και προσανατολιζεσαι προς τα φυτα αυτα ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 25-11-09, 19:13
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

σκαλαρια με τετρα χμ

ψαξτο λιγο
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 25-11-09, 21:28
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

..η μπουκάλα αυτή τη στιγμή με στέλνει..χρεωκοπία!!!!
Απο ότι είδα δεν είναι μόνο το κόστος της φυάλης, αυτό είναι και το λιγότερο..απο κεί και πέρα ηλεκτροβάνες, μανόμετρα, διαχυτήρες, βαλβίδες και δε θυμάμαι και γώ τι άλλο πάει πολύ...
Θα το κοιτάξω κάποια άλλη στιγμή και ίσως τα βρώ και δεύτερο χέρι..
Προς το παρόν άμεσα θα κάνω με την πρώτη ευκαιρία το...σπιτικό, μόνο που αντί για μπουκάλι κόκα, θα βάλω αυτο που δείνει το απιονισμένο νερό, 4 λιτ δηλαδή αντί για 2, και όλα διπλάσια δόση.
Καί το δοχείο μου φαίνεται καλύτερο για τη χρήση, και με το τεφλόν πιστεύω θα είναι πιο εύκολο να κλείσεις το καπάκι σφιχτά,αλλά και διπλάσια να σου κρατήσει, μια χαρά μου φαίνεται....
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 27-11-09, 23:17
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

"...Τις λαμπες στην αλλαγή τους τότε ίσως τις αυξήσω κατα 20-30 βάτ συνολικά,δε νομίζω οτι χρειάζεται κάτι παραπάνω έτσι????..."

..Νομιζα και γω οτι ειναι σαν τις λάμπες του σπιτιού, εντάξει λέω τις βγάζω όποτε θέλω τις 45 αρες και βάζω.. 60 αρες στη θέση τους αν ειναι για το καλό του φυτεμένου...
Δεν παίζει όμως έτσι το σενάριο, τρυπάς,κάνεις πατέντες και βάζεις 3η λάμπα!!! μου είπαν τελικά αν θές να αυξήσεις φωτισμό..
Οπότε εγκαταλοίπω και αυτό το πρότζεκτ πριν καν το ξεκινήσω,και αν είναι θα βάλλω κανέναν ανακλαστήρα πάνω απο τις λάμπες και καλά είμαστε!....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Είμαι νέος, ξεκινάω σήμερα... ελπίζω σωστά Paminos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-04-09 23:03
Επιτέλους!!! Alusa Χρυσόψαρα 4 09-01-08 14:56
Επιτέλους johnny98130 Δίσκοι 9 04-09-03 15:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11016 seconds with 16 queries