Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-03, 19:05
maddruid Ο χρήστης maddruid δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2003
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maddruid Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην maddruid
Προεπιλογή Μικρές απορίες ...

Καλησπέρα σε όλους,
Παραθέτω μερικές απορίες τις οποίες έχω μαζέψει στην προσπάθεια μου να στήσω ένα planted ενυδρείο...

- Υπάρχει περίπτωση το κίτρινο χρώμα από τις τανίνες των ξύλων να επηρεάσει το αποτέλεσμα του τεστ της αμμωνίας της Aquarium Pharmaqeuticals ;

- Το ενυδρείο μου (100 λίτρα) είναι στην φάση του στρωσίματος του νερού. (δεν έχει ακόμα ψάρια) Έχω ακούσει ότι τα πεσμένα φύλλα από τα φυτά όταν σαπίζουν δημιουργούν αμμωνία. Αληθεύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, να τα αφήσω τότε για αυτό το διάστημα που η αμμωνία είναι απαραίτητη ή να τα βγάλω άμεσα;

-Τι ψάρια μου προτείνεται για το στρώσιμο του νερού; (Το ενυδρείο έχει ήδη αρκετά φυτά)

-Έχει κάποιος το PH Checker της Hana (αυτό το κόκκινο με το τριγωνικό σχήμα και το μαύρο ηλεκτρόδιο); Αξίζει η αγορά του;

-Θεώρησα σωστό να βάλω αρκετά ceratophyllum demersus σαν μέτρο πρόληψης της άλγης … Αναπτύσσονται απίστευτα γρήγορα !!!…Μπορώ να τα κόψω από την κορυφή για να τα πολλαπλασιάσω; Φοβάμαι μήπως μελλοντικά παίρνει όλα τα απαραίτητα συστατικά αυτό και δεν αφήνει τα άλλα φυτά να αναπτυχθούν αλλά από την άλλη δεν θέλω και να τα αποχωριστώ αφού κάνουν δουλεία …Τι μου προτείνεται;

Ζητώ συγγνώμη αν κάνω ανόητες ερωτήσεις αλλά ακόμα είμαι στο ψάξιμο….επίσης Τόλη συγγνώμη για τα διάφορα θέματα που ανοίγω, αλλά θεώρησα σωστό να τα γράψω όλα σε ένα topic από το να προσθέτω άσχετες ερωτήσεις σε topics με συγκεκριμένη θεματολογία.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-03, 20:11
lurking_fear Ο χρήστης lurking_fear δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Εφόσον μέσα στο ενυδρείο δεν υπάρχει πηγή αμμωνίας δεν τίθεται θέμα στρωσίματος. Οτιδήποτε σαπίζει μέσα στο ενυδρείο δημιουργεί αμμωνία, άρα και τα πεσμένα φύλλα. Στη φάση που είσαι χρειάζεσαι αμμωνία οπότε δεν βλέπω κανένα λόγο να βγάζεις τα φύλλα. Τα πιο συνηθισμένα ψάρια για στρώσιμο ενυδρείου είναι τα Brachydanio rerio (ζεβράκια) τα οποία είναι πολύ σκληρά ψάρια και αντέχουν ( ; ) υψηλές τιμές αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών. Άλλοι χρησιμοποιούν και χρυσόψαρα (βλέπε εμένα) αλλά δεν είναι και η καλύτερη λύση. Το κίτρινο χρώμα από τις τανίνες των ξύλων δεν επηρεάζουν τα αποτελέσματα των τεστ. Εννοείται ότι μπορείς να κλαδεύεις και να μεταφυτεύεις...!
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-03, 20:13
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

- Ναι. Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει την χρωματική κλίμακα των τεστ (αν το νερό έχει πολύ έντονα το χρώμα του "τσαγιού") αλλά δεν πιστεύω σε πολύ μεγάλο βαθμό.

- Ναι. Τα πεσμένα, σάπια φυλλά (και γενικά οι οργανικές ύλες) δημιουργούν αμμωνία. Αφού είσαι σε φάση στρωσίματος και δεν έχεις ψάρια, δεν χρειάζεται να τα βγάλεις άμεσα.

- Τα καλύτερα ψάρια για στρώσιμο (ΙΜΟ) είναι όλα τα danios. Για το ενυδρείο σου 100lt, αρκούν 5 μικρά danios. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να στρώσεις το ενυδρείο χωρίς ψάρια, με την χρήση κοινής αμμωνίας.

- Δεν έχω το PH Checker της Hana.

- Και πολύ καλά έκανες που έβαλες πολύ ceratophyllum demersum. Θα βοηθήσει πολύ. Όταν μεγαλώνει πολύ μπορείς να το κόβεις σε όποιο σημείο θέλεις και να το ξαναφυτεύεις.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-03, 02:42
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αντί για το pH checker της ΗΑΝΑ θα πρότεινα το PinPoint pH monitor. Και φθηνότερο είναι και πολύ καλής ακρίβειας σε σχέση ακόμη και με εργαστηριακά ρΗμετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-01-03, 06:38
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Το phμετρο της HANA δεν συμφερει σε καμια περιπτωση.Ακριβα τα ηλεκτροδια και εκτος αυτου ειναι και πιο ακριβο σε σχεση με αυτο που λεει o polleni.
Εαν αποφασισεις να παρεις phμετρο μην σε βαλουν στη διαδικασια και δωσεις παραπανω λεφτα για να σου μετραει θερμοκρασια.Ειναι ασυμφορο.Καλυτερα παρε ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο να κανεις καλυτερη δουλεια και πιο φθηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-03, 21:04
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παρόλο που θα διαφωνήσουν μερικοί ,εγώ έκανα πρώτης τάξεως στρώσιμο στο καινούργιο 144αρι μου με 5 χρυσόψαρα για 3 βδομάδες και οι μετρήσεις ήταν άριστες.
ΝΟ3= 25
ΝΟ2=0
GH=6
KH=3
PH=7,2
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-03, 23:40
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να διαφωνησει κανεις απο την στιγμη που επεστρεψες τα χρυσοψαρα στο petshop απο οπου τα πηρες,τα κρατησες σε αλλο ενυδρειο και ζουν κανονικα,δεν τα εδωσες σε καποιο τυπο με πιρανχας για τροφη.
Οι πιθανοτητες για ασθενειες οταν θα βαλεις τα τροπικα ψαρια παντα παιζουν χωρις αυτο να ειναι δεδομενο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-01-03, 00:26
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

τα χρυσοψαρα είναι δικά μου και επέστρεψαν στο 20αράκι μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-03, 13:35
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Good choice!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04289 seconds with 12 queries