Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-17, 09:12
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Προβλημα σύνδεσης ανεμιστήρων

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα,

Εδώ και εβδομάδες, προσπαθώ να βρώ μία λύση για τη ψύξη του ενυδρείου μου, καθώς οι θερμοκρασίες του πλέον αυξάνονται συνεχώς, λόγω του καλοκαιριού! Αρχικά σκέφτηκα τη λύση του chiller και άνοιξα αντίστοιχο thread για αυτό το θέμα!
Η λύση του chiller φάνηκε από την εν λόγω συζήτηση να έχει κάμποσα μειωνεκτήματα, όπως κόστος, έλλειψη υποστήριξης, από αντιπροσωπίες σε περίπτωση βλάβης και ενδεχόμενη υπερθέμανση χώρου του ενυδρείου από την απαγωγή θερμότητας.
Επειδή δε το ενυδρείο είναι 450 λτ και βρίσκεται σε ένα μικρό δωματιάκι 3Χ3,5, μαζί με άλλο ένα ενυδρειάκι 60λτ και στο χώρο αυτό, δεν υπάρχουν παράθυρα που ανοίγουν, (είναι μάλλον κλειστός υμιυπαίθριος), αποφάσισα να πειραματιστώ με την ιδιαίτερα διαδεδομένη λύση με τα ανεμιστηράκια.
Αγόρασα plexiglass, το διαμόρφωσα σε ανοιγόμενο καπάκι και άνοιξα 7 τρύπες φ12 mm, προκειμένου να τοποθετήσω εκεί 5 ανεμιστήρες με εισαγωγή αέρα και 2 με απαγωγή! Αγόρασα τροφοδοτικό με input 100- 240 V ac 50/60 Hz 1.0 A Output 12V, 2A από κατάστημα ηλεκτρονικών της γειτονιάς μου. 7 ανεμιστηράκια Case Fan ( για υπολογιστές) του πλαισίου model CF-120 DC 12V 0.14 A. Είχα διαβάσει και το αντίστοιχο thread του Delta66 και προσπάθησα να φτιάξω το αντίστοιχη συστοιχία προσαρμοσμένη, για το δικό μου ενυδρείο. Σκόνταψα όμως στο ότι δεν μπορώ να θέσω σε λειτουργεία τους ανεμιστήρες, οι οποίοι έχουν στα άκρα τους δύο βύσματα ένα με τρείς συνδέσεις και ένα με τέσσερις, μάλλον για τη σύνδεσή τους με τη μητρική υπολογιστή! Το τροφοδοτικό είναι καινούργιο, και η λειτουργία των ανεμιστήρων απέτυχε και με τη μπαταριούλα του δράπανου που είναι 10.8V 1.5Ah. Εκοψα στον έναν από αυτούς τα βύσματα και προσπάθησα να τον εκινήσω με τις παραπάνω πηγές ,με διάφορους συνδιασμούς των τριών καλωδίων που δυστυχώς δεν έχουν χρώματα για να διευκολύνουν τις δοκιμές! Γνωρίζει κανείς τι πρόβλημα υπάρχει και τι συνδεσμολογία πρέπει να κάνω για να λειτουργήσουν τα συγκεκριμένα ανεμιστηράκια; Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς και είναι κατάληλα για αυτή τη δουλειά; Θα προσπαθήσω να αναρτήσω φωτογραφίες των συγκεκριμένων εξαρτημάτων μήπως βοηθήσουν στη λύση του προβλήματος!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-17, 09:22
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Συνήθως στα pwm είναι έτσι:



Μην το κοιτάς με τα χρώματα, κοίτα τη θέση των καλωδίων σε σχέση με την εγκοπή που έχει το βύσμα για να κουμπώνει στο θηλυκό. Αν έχει 3 καλώδια τότε ξεκινάει από το GND και δεν εχει το PWM. Αρχικά δες αν παίζουν μόνα τους ένα ένα τα ανεμιστηράκια και μετά δες μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στην συνδεσμολογία. Βάλε και καμια φωτο...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-17, 09:53
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Στέλνω κάποιες φωτογραφίες που ίσως βοηθήσουν στη λύση του προβλήματος


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως στα pwm είναι έτσι:



Μην το κοιτάς με τα χρώματα, κοίτα τη θέση των καλωδίων σε σχέση με την εγκοπή που έχει το βύσμα για να κουμπώνει στο θηλυκό. Αν έχει 3 καλώδια τότε ξεκινάει από το GND και δεν εχει το PWM. Αρχικά δες αν παίζουν μόνα τους ένα ένα τα ανεμιστηράκια και μετά δες μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στην συνδεσμολογία. Βάλε και καμια φωτο...
Ευχαριστώ αγαπητέ maverick για την ταχύτατη απάντηση.
Δυστυχώς όμως επειδή είμαι άσχετος από ηλεκτρονικά δεν κατάλαβα την ονομασία των καλωδίων.
Ο.κ το μαύρο είναι η γείωση, το κίτρινο, υποθέτω το + , το πράσινο και το μπλέ όμως, τι είναι; Κατανοώ πως είναι παιδαριώδεις οι απορίες μου, αλλά θα μου ήταν πρακτικότερο να μου πεις πως θα συνέδεα το εν λόγω βύσμα με το τροφοδοτικό που έχει μόνο + και - ,καθώς τα υπόλοιπα, είναι, δυστυχώς για μένα "ψιλά γράμματα "! Αποστέλλω και μία καθαρότερη φωτογραφία του τροφοδοτικού και του αντάπτορά του.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 23-06-17 στις 10:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-17, 10:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολύ φοβάμαι πως τα ανεμιστηράκια δεν κάνουν,
και αυτό επειδή έχουν 4 καλώδια,
έχει ξαναγίνει τέτοια συζήτηση αλλά λύση δεν βρέθηκε,
αν μπορείς άλλαξε τα ανεμιστηράκια με άλλα που να έχουν 2 ή 3 καλώδια, όχι 4.
Τα ανεμιστηράκια με 4 καλώδια δέχονται παλμό από την μητρική του Η/Υ που καθορίζει τη ταχύτητα του ανεμιστήρα,
χωρίς αυτό το σήμα δεν λειτουργούν,
το 4ο αυτό καλώδιο λέγεται PWM,
για αυτό θα πρέπει να βρεις ανεμιστηράκια που δεν θα έχουν αυτό το χαρακτηριστικό.
Θα σου δείξω ένα παράδειγμα
αυτό http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...n-p-PER.650152
γράφει
F12 PWM
ή Ταχύτητα ανεμιστήρα: 300 - 1350 RPM. (Μέσω του PWM).
ή Σύνδεση: 4-pin
δεν κάνει για εμάς
ενώ αυτό http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.650179
γράφει Σύνδεση: 3-pin
κάνει για εμάς
Τα ανεμιστηράκια με 3 καλώδια χρησιμοποιούμε μόνο το μαύρο και το κόκκινο, το κίτρινο το αγνοούμε,
ανεμιστηράκια με 2 καλώδια (μαύρο/κόκκινο) δύσκολα θα βρεις αλλά κάνουν και αυτά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-17, 13:19
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Τα δικά μου είναι με 3 καλώδια και δουλεύουν μια χαρά (δες φωτο πως ειναι συνδεδεμένα - το μαύρο πάει στο μαυρο [-], το κίτρινο στο κόκκινο [+], και το πράσινο πουθενά).



Νόμιζα ότι τα 4απλα έχουν απλά +1 καλώδιο αλλά μάλλον χρειάζονται κι εκεί κάποια τάση για να λειτουργήσουν...
Το δικό σου φαίνεται για τριπλό όμως (3 καλώδια δε βγαίνουν από τον ανεμιστήρα; ) Μετά πάει σε 4πλο molex αλλά αυτό δε σε πειράζει (κι εκεί μόνο 2 καλώδια πάνε, λογικά αυτά για το ρεύμα).

Από τη φώτο που ανέβασες νομίζω ότι είναι έτσι, κάνε μια δοκιμή να δεις αν δουλεύει...

Πάντα με προσοχή στα ηλεκτρολογικά (ειδικά αν δεν έχουμε εμπειρία)!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20170623_135255.jpg
Εμφανίσεις:  905
Μέγεθος:  29,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10757dbbaf285a6241918c264483ac54.jpg
Εμφανίσεις:  833
Μέγεθος:  52,4 KB  
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 23-06-17 στις 13:37
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-17, 20:04
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Μία χαρά μπορείς να τα συνδέσεις εγώ το κατάφερα, με τα ίδια ακριβως.
-------------------------
Απλά τα παιρνεις, κάνεις αυτό με τις τέσσερις υποδοχές και παίρνεις τα δύο καλωδιακά που μπαίνουν στον ανταπτορα των τεσσάρων υποδοχών και τα πλεκεις με τα αντίστοιχα του μετασχηματιστή. Παιχνιδακι είναι😉

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishermen1234 : 23-06-17 στις 20:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-17, 13:31
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους τους φίλους, που μου απάντησαν και με βοήθησαν πολύ να βγάλω άκρη, όπως και τα παιδιά στο κατάστημα ηλεκτρονικών, που μου εξήγησαν πως συνδέονται τα ανεμιστηράκια, και μου έδωσαν κάποιες στοιχειώδεις πρακτικές γνώσεις ηλεκτρονικών και υλικά!
Πράγματι, τα ανεμιστηράκια κάνουν για αυτή τη δουλειά και χάρις την συμβολή όλων, αυτή τη στιγμή λειτουργουν στο ενυδρείο. Πράγματι η συνδεσμολογία, είναι αυτή που είπαν οι fishermen1234 και Μaveric, ενώ η πρακτική σύνδεση μεταξύ τους, είναι παιγνιδάκι! Ο λόγος που δεν μπορούσα να βάλω σε λειτουργία τα εν λόγω ανεμιστηράκια, ήταν ότι ήταν εξ αρχής και τα δύο...καμένα! ¨ Όταν πήγα στο κατάστημα να τα αγοράσω, μου είπαν αρχικά πως δεν έχουν ετοιμοπαράδοτα, παρά μόνο δύο που έχουν έλθει από επιστροφή! Τους ζήτησα να τα πάρω, παρότι μου είπαν ότι δεν τα έχουν τσεκάρει, καθώς βιαζόμουν. Μετά ήλθαν και τα υπόλοιπα 5 και εγώ έχοντας ξεχάσει την ιστορία με τα δύο πρώτα ανεμιστηράκια, δε σκέφτηκα τη πιθανότητα να μην λειτουργούν , απλά γιατί είχαν πρόβλημα και δε δοκίμασα και ένα τρίτο, από τα καινούργια! Τα παιδιά στο κατάστημα, μου τα άλλαξαν και μου θύμισαν πως ήταν από επιστροφή και ατσεκάριστα! Επιπλέον μου έδειξαν πόσο εύκολη είναι η σύνδεση μεταξύ τους, χωρίς κανένα απολύτως κόψιμο καλωδίων ή πρόσθετο υλικό! Απλά κουμπώνεις το ένα πίσω από το άλλο τα βυσματάκια με τις τέσσερεις υποδοχές μεταξύ τους, το ένα πίσω από το άλλο και η σύνδεση είναι έτοιμη! Το μόνο που χρειάζεται μετά, είναι η σύδεση με το τροφοδοτικό που είναι επίσης παιγνιδάκι χρησιμποιόντας τους γνωστούς αρσενικούς ή θυληκους ακροδέκτες, αναλόγως με το σε ποιά μεριά του βύσματος θα βάλει κανείς τα καλώδια. Το σύστημα λειτούργησε άμεσα, και εγώ απλώς χώρισα τα ανεμιστηράκια σε δύο ομάδες, αυτά που θα φυσούσαν προς τα μέσα και αυτά προς τα έξω. Τελικά, τα έβαλα όλα να φυσούν προς τα μέσα και άφησα μία ''σχισμή'' 4Χ145 cm στο πίσω μέρος του ενυδρείου για απαγωγή του αέρα!
Αυτό το έκανα, γιατί με 5 να φυσούν προς τα μέσα και δύο προς τα έξω δεν έβλεπα κανένα αποτέλεσμα, όσον αφορά τη πτώση θερμοκρασίας! Τώρα με τη τη παρούσα συνδεσμολογία, το μόνο που επιτυνχάνω, είναι min θερμοκρασία 26.4 βαθμούς με τα φώτα αναμένα και πτώση στο 25.9 μετά το κλείσιμο των φώτων και τέσσερις ώρες συνεχούς λειτουργείας των ανεμιστήρων! Σε καμία περίπτωση όλη τη προηγούενη μέρα , δε κατάφερα να ρίξω τη θερμοκρασία κάτω από 1,5 με δύο βαθμούς από τη θερμοκρασία δωματίου και αυτό με συνεχόμενη σχεδόν εικοσιτετράωρη λειτουργία και σημαντική εξάτμιση νερού! Σχεδόν 15- 20λτ αν κρίνω από τη πτώση στη στάθμη του δοχείου νερού από το οποίο τροφοδοτείται η αυτόματη αναπλήρωση νερού! Είναι όλα αυτά φυσιολογικά; Aν ναι, μήπως η λύση των ανεμιστήρων είναι κάπως υπερεκτιμημένη; Ti θα γίνει αργότερα , όταν πιάσουν τα τριανταπεντάρια και τα σαραντάρια, όταν μάλιστα εγώ δε διαθέτω κλιματιστικά! Μήπως σε ενυδρεία των 450 λτ και με απουσία αντίστροφης όσμωσης, το chiller είναι μονόδρομος;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-17, 00:15
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ όλους τους φίλους, που μου απάντησαν και με βοήθησαν πολύ να βγάλω άκρη, όπως και τα παιδιά στο κατάστημα ηλεκτρονικών, που μου εξήγησαν πως συνδέονται τα ανεμιστηράκια, και μου έδωσαν κάποιες στοιχειώδεις πρακτικές γνώσεις ηλεκτρονικών και υλικά!
Πράγματι, τα ανεμιστηράκια κάνουν για αυτή τη δουλειά και χάρις την συμβολή όλων, αυτή τη στιγμή λειτουργουν στο ενυδρείο. Πράγματι η συνδεσμολογία, είναι αυτή που είπαν οι fishermen1234 και Μaveric, ενώ η πρακτική σύνδεση μεταξύ τους, είναι παιγνιδάκι! Ο λόγος που δεν μπορούσα να βάλω σε λειτουργία τα εν λόγω ανεμιστηράκια, ήταν ότι ήταν εξ αρχής και τα δύο...καμένα! ¨ Όταν πήγα στο κατάστημα να τα αγοράσω, μου είπαν αρχικά πως δεν έχουν ετοιμοπαράδοτα, παρά μόνο δύο που έχουν έλθει από επιστροφή! Τους ζήτησα να τα πάρω, παρότι μου είπαν ότι δεν τα έχουν τσεκάρει, καθώς βιαζόμουν. Μετά ήλθαν και τα υπόλοιπα 5 και εγώ έχοντας ξεχάσει την ιστορία με τα δύο πρώτα ανεμιστηράκια, δε σκέφτηκα τη πιθανότητα να μην λειτουργούν , απλά γιατί είχαν πρόβλημα και δε δοκίμασα και ένα τρίτο, από τα καινούργια! Τα παιδιά στο κατάστημα, μου τα άλλαξαν και μου θύμισαν πως ήταν από επιστροφή και ατσεκάριστα! Επιπλέον μου έδειξαν πόσο εύκολη είναι η σύνδεση μεταξύ τους, χωρίς κανένα απολύτως κόψιμο καλωδίων ή πρόσθετο υλικό! Απλά κουμπώνεις το ένα πίσω από το άλλο τα βυσματάκια με τις τέσσερεις υποδοχές μεταξύ τους, το ένα πίσω από το άλλο και η σύνδεση είναι έτοιμη! Το μόνο που χρειάζεται μετά, είναι η σύδεση με το τροφοδοτικό που είναι επίσης παιγνιδάκι χρησιμποιόντας τους γνωστούς αρσενικούς ή θυληκους ακροδέκτες, αναλόγως με το σε ποιά μεριά του βύσματος θα βάλει κανείς τα καλώδια. Το σύστημα λειτούργησε άμεσα, και εγώ απλώς χώρισα τα ανεμιστηράκια σε δύο ομάδες, αυτά που θα φυσούσαν προς τα μέσα και αυτά προς τα έξω. Τελικά, τα έβαλα όλα να φυσούν προς τα μέσα και άφησα μία ''σχισμή'' 4Χ145 cm στο πίσω μέρος του ενυδρείου για απαγωγή του αέρα!
Αυτό το έκανα, γιατί με 5 να φυσούν προς τα μέσα και δύο προς τα έξω δεν έβλεπα κανένα αποτέλεσμα, όσον αφορά τη πτώση θερμοκρασίας! Τώρα με τη τη παρούσα συνδεσμολογία, το μόνο που επιτυνχάνω, είναι min θερμοκρασία 26.4 βαθμούς με τα φώτα αναμένα και πτώση στο 25.9 μετά το κλείσιμο των φώτων και τέσσερις ώρες συνεχούς λειτουργείας των ανεμιστήρων! Σε καμία περίπτωση όλη τη προηγούενη μέρα , δε κατάφερα να ρίξω τη θερμοκρασία κάτω από 1,5 με δύο βαθμούς από τη θερμοκρασία δωματίου και αυτό με συνεχόμενη σχεδόν εικοσιτετράωρη λειτουργία και σημαντική εξάτμιση νερού! Σχεδόν 15- 20λτ αν κρίνω από τη πτώση στη στάθμη του δοχείου νερού από το οποίο τροφοδοτείται η αυτόματη αναπλήρωση νερού! Είναι όλα αυτά φυσιολογικά; Aν ναι, μήπως η λύση των ανεμιστήρων είναι κάπως υπερεκτιμημένη; Ti θα γίνει αργότερα , όταν πιάσουν τα τριανταπεντάρια και τα σαραντάρια, όταν μάλιστα εγώ δε διαθέτω κλιματιστικά! Μήπως σε ενυδρεία των 450 λτ και με απουσία αντίστροφης όσμωσης, το chiller είναι μονόδρομος;
Κατ αρχήν μπράβο σου που τα καταφερες. Απ ότι έχω ακούσει οι χρήστες των chillers έχουν πολλά παράπονα από την κατανάλωση ρεύματος, την αύξηση της θερμοκρασίας του χώρου στον οποίο βρίσκονται και το υψηλό κόστος. Και γενικά πολλοί παραπονιούνται για πολλά. Για το μέγεθος του ενυδρείου σου δεν ξέρω αν είναι όντως καλή λύση, αλλά ίσως αν βάλεις και άλλα ανεμιστηράκια (αν χωράνε ) να έχεις μεγαλύτερη πτώση θερμοκρασίας. Και εγώ τώρα είμαι ακριβώς στη φάση που εγκαθιστώντας ανεμιστήρακια. Στο μικρό ενυδρείο με τα μωρά χρυσόψαρα μου έχει ρίξει τη θερμοκρασία το ανεμιστηρακι κατά έξι βαθμούς σήμερα. ΠΕΣ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΤΙ ΡΟΗ ΑΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ γιατί η ροή (σε cfm) παίζει καθοριστικό ρόλο και στην πτώση της θερμοκρασίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-17, 08:42
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Τα ανεμιστηράκια που χρησιμοποιώ είναι 7 φ12 ''κινεζούρες'' του πλαισίου. Αναγράφουν ως χαραχτηριστικά, ταχύτητα 1200 rpm, επίπεδο δορύβου 22dbA, ροή αέρα 35CFM ονομαστικό ρεύμα 0,14A. Προφανώς όλα αυτά στα χαρτιά καθώς π.χ, μου έχει τύχει καινούργια αντλιούλα ''κινεζούρα'' να γράφει ονομαστική παροχή 2000lt/h στο 1μ και να έχει την ίδια ή και μικρότερη ροή από ''Γερμανική'' JBL , με παροχή 800lt/h. Mου κάνει εντύπωση που έχεις τόσο θεαματικά αποτελέσματα με το δικό σου σύστημα, καθώς 6 βαθμοί πτώσης θερμοκρασίας, είναι ακόμη και θεωρητικά πολύ δύσκολο να επιτευχθεί και μάλιστα σε ψύξη νερού. Ακόμη και ο ανεμιστήρας της Ηunder που έχω στο δωμάτιό μου δεν καταφένει να ρίξει τη πραγματική θερμοκρασία δωματίου κάτω από 1,5 με 2 βαθμούς ( Ασχετα με το πόση δροσιά αισθανόμαστε εμείς). Το ίδιο συμβαίνει και με τον Αυστραλέζικο ανεμιστήρα του 60-70 που ξέθαψα από την αποθήκη, και ο οποίος λειτουργεί με εξάτμιση νερού. Παρότι έχει ισχύ 250w και λειτουργούσε στο δωματιάκι με τα ενυδρεία που δεν είναι μεγαλύτερο από 3.5Χ3μ και στη μεγαλύτερη ταχύτητα έπερνε τα χαρτιά από το τραπεζάκι και τα στροβίλιζε στον αέρα, δεν κατάφερνε να ρίξει τη θερμοκρασία εκεί μέσα, κάτω από 2,5 βαθμούς και του νερού κάτω από 1.5, όταν φυσούσε σε ανοικτά καπάκια και υπό ορισμένες γωνίες σηκωνε κυριολεκτικά το νερό από την επιφάνεια του ενυδρείου ! Πράγματι αναλογικά τα καλύτερα πρακτικά αποτελέσματα τα πέτυχα με τα παρόντα ανεμηστηράκια, αλλά και πάλι, αμφιβάλω, αν τα ψαράκια θα μπορέσουν να τη βγάλουν καθαρή σε έναν αληθινό καύσωνα, τον Αυγουστο όταν θα λείπω και δε θα είμαι σε θέση να ρίξω μέσα στο νερό παγοκύστες , ή να τους κάνω μεγάλες αλλαγές νερού. Δυστυχώς δε χωράνε άλλα ανεμηστηράκια. Ηδη για να βάλω τα υπάρχοντα, αναγκάστηκα να καταργήσω το 1 καπάκι και να βάλω όλους τους ανεμιστήρες σε προσαγωγή αέρος, και να κάνω παθητική απαγωγή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-06-17, 09:14
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[QUOTE=AGGELOSAR;1015463] Πράγματι αναλογικά τα καλύτερα πρακτικά αποτελέσματα τα πέτυχα με τα παρόντα ανεμηστηράκια, αλλά και πάλι, αμφιβάλω, αν τα ψαράκια θα μπορέσουν να τη βγάλουν καθαρή σε έναν αληθινό καύσωνα, τον Αυγουστο όταν θα λείπω και δε θα είμαι σε θέση να ρίξω μέσα στο νερό παγοκύστες , ή να τους κάνω μεγάλες αλλαγές νερού.

Ποτε παγοκυστες μεσα στο ενυδρειο,η αποτομη πτωση 'η ανοδος της θερμοκρασιας μονο καλο δεν κανει στα ψαρια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-06-17, 11:26
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

[QUOTE=stav;1015468]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι αναλογικά τα καλύτερα πρακτικά αποτελέσματα τα πέτυχα με τα παρόντα ανεμηστηράκια, αλλά και πάλι, αμφιβάλω, αν τα ψαράκια θα μπορέσουν να τη βγάλουν καθαρή σε έναν αληθινό καύσωνα, τον Αυγουστο όταν θα λείπω και δε θα είμαι σε θέση να ρίξω μέσα στο νερό παγοκύστες , ή να τους κάνω μεγάλες αλλαγές νερού.

Ποτε παγοκυστες μεσα στο ενυδρειο,η αποτομη πτωση 'η ανοδος της θερμοκρασιας μονο καλο δεν κανει στα ψαρια.
Νομίζω πως σε τόσο μεγάλο ενυδρείο άμα βάλει παγοκυστες (ας πούμε τρεις τέσσερις) δε θα έχει πολύ μεγάλο αποτελεσμα, το πολύ κανέναν βαθμό να το ρίξει άρα πιστεύω πως δεν είναι και πολύ επικινδυνο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-06-17, 18:11
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Mε ψυκτικό υγρό συνολικού όγκου 1,5 λτ που αντιστοιχεί σε δώδεκα παγοκύστες 250 μλ το μόνο που επιτυνχάνω είναι πτώση 0.5 βαθμών κελσίου σε μία ώρα! Διαπιστωμένο καθώς το έχω κάνει τρεις φορές! Έχω χρησιμοποίηει και 2 παγωμένα μουκάλια νερου 1.5 λτ με το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα! Γνωρίζω ότι δεν είναι είναι η καλύτερη λύση, ούτε αυτή ούτε η μεγάλη αλλαγή νερού ίδια με την εβδομαδιάια (30%) με νερό βρύσης περασμένο μόνο από φίλτρο άνθρακα, καθώς και αυτή η λύση ανεβάζει το ΡΗ κάπως απότομα καρά 0.3 της μονάδος από 6.3 σε 6.7, χωρίς να γνωρίζω τις επιπτώσεις σε νιτρικά και άλλες παραμέτρους, μέσα σε μία ώρα που διαρκεί αυτή η ιστορία, όπου μπορεί επίσης να ρίξει τη θερμοκρασία στο ίδιο χρονικό διάστημα περίπου ένα βαθμό! Το ερώτημα είναι, όταν η θερμοκρασία πλησιάζει το 27.5 και δείχνει αυξητικές τάσεις και τα ψάρια δείχνουν ''λαχανιασμένα'' και με συχνές επισκέψεις στην επιφάνεια του νερού, τι είναι χειρότερο! Μία επέμβαση με παγοκύστες ή αλλαγή με νερό βρύσης έχοντας αφαιρέσει απλά το χλώριο ή να το αφήσεις να πάει στα 28 και άνω, ή ο Θεός ξέρει που, όταν χτυπήσουν 38άρια και σαραντάρια; Tα ανεμιστηράκια την παλεύουν τώρα με εικοσιτετράωρη λειτουργία επιτυνχάνουν με θερμοκρασία δωματίου 29 βαθμούς το μεσημέρι, να κρατούν το ενυδρείο στους 26.1 έως 26.7 με τα φώτα αναμένα, που είναι 4 λάμπες τ8 54w η κάθε μία. Η ελάχιστη θερμοκρασία που έχω δει είναι 25.5 νωρίς το πρωί με θερμοκρασία δωματίου 27 βαθμούς! Και αυτό επιτυνχάνεται όταν ανοίξω το βράδυ μετά τις δώδεκα, διάπλατα το παράθυρο της κουζίνας και πέσει αντίστοιχα η θερμοκρασία του δωματίου! Είναι βλέπετε νοτιοδυτικός ο προσανατολισμός του χώρου και οι υψηλές θερμοκρασίες δωματίου κρατούν μέχρι αργά το απόγευμα και οι λάμπες , σβήνουν δώδεκα το βράδυ! ¨Όμως κάμποσες μέρες του Αυγούστου και τα μεσημέρια λείπω! Τι θα γίνει τότε με έναν αληθινό καύσωνα, ο Θεός και η ψυχή του!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-06-17, 18:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

αν πιστεύετε πως δεν μπορείτε να μειώσετε τη θερμοκρασία βάλτε αεραντλίες ή δημιουργείστε έντονη ανατάραξη στην επιφάνεια για να αυξηθεί η οξυγόνωση του νερού.
Και για 10 ημέρες να φτάσει η θερμοκρασία στους 30 βαθμούς δεν θα πάθουν κάτι τα ψάρια, αρκεί να υπάρξει οξυγόνο στο νερό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-06-17, 20:19
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Πόσες ώρες φωτισμού έχεις με πόσα watt; Έχεις φυτεμένο ενυδρείο; Τι ψάρια έχεις; Καλό θα ήταν όπως είπε ο Τάκης να έχεις καλή οξυγόνωση γτ όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία νμζ κάτι παίζει με την κατανάλωση οξυγόνου από τα βακτηρίδια της βιολογίας και αυξάνεται η κατανάλωση από αυτά. Και έτσι δεν μένει πολύ οξυγόνο για τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-06-17, 21:28
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Εχω 8 ώρες φωτισμού με 4 Τ8, 54W η κάθε μία. Το ενυδρείο είναι φυτεμένο, έχει Co2 που έχει πλέον μειωθεί στη μία φυσαλίδα το δευτερόλεπτο. Πλέον έχω και την αεραντλία ανοιγμένη όλο το εικοσιτετράωρο και μοιράζω την παροχή οξυγόνου στο ενυδρείο και το δοχείο παρασκευής νερού! Υπάρχει όμως πράγματι μειωμένη ποσότητα οξυγώνου στο ενυδρείο και αυτό είναι εμφανές και δια γυμνού οφθαλμού! Το χειμώνα μετά από τρείς ώρες λειτουργίας του φωτισμού, από τα φυτά ανέρχονταν φυσαλίδες και στο γρασιδάκι υπήρχαν αφθονες φυσαλίδες του παραγόμενου οξυγώνου. Αυτό πλέον δεν παρατηρείται καθώς η θερμοκρασία είναι σημαντικά αυξημένη πάνω και το co2 είναι μειωμένο στο μισό! Η μείωση του διοξειδείου, έγινε για δύο λόγους. Λόγω της χρήσης τύρφης στη παρασκευή νερού και στο φίλτρο, το ΡΗ έχει πέσει στο 6.1 με 6.3 , και δεν θέλω να το ρίξω περισσότερο. Επιπλέον, λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας, δε θέλω μεγάλη ποσότητα διοξειδείου, που ίσως θα δυσκολέψει τα ψάρια. Ισως όμως το παρακάνω με το τάισμα , καθώς, λόγω ύπαρξης πολλών μωρών γαρίδας και πρόσφατα μωρών lemon tetra, ρίχνω καθημερινά μία τριμένη ταμπλέτα σπιρουλίνας και νωπή τροφή ( φλούδες αγγουριού, ντομάτας, ροδάκινου και βερύκοκου). Παρότι έχω σχεδόν καταργήσει το λίπάσματα, τα νιτρικά παραμένουν σε θετικό πρόσιμο (5-10%) και τα φυτά, είναι σε καλή κατάσταση, παρά την green spot άλγη στο τζάμι και τις ανούμπιες) που είναι εμφανώς αυξημένη!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-06-17, 23:40
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω 8 ώρες φωτισμού με 4 Τ8, 54W η κάθε μία. Το ενυδρείο είναι φυτεμένο, έχει Co2 που έχει πλέον μειωθεί στη μία φυσαλίδα το δευτερόλεπτο. Πλέον έχω και την αεραντλία ανοιγμένη όλο το εικοσιτετράωρο και μοιράζω την παροχή οξυγόνου στο ενυδρείο και το δοχείο παρασκευής νερού! Υπάρχει όμως πράγματι μειωμένη ποσότητα οξυγώνου στο ενυδρείο και αυτό είναι εμφανές και δια γυμνού οφθαλμού! Το χειμώνα μετά από τρείς ώρες λειτουργίας του φωτισμού, από τα φυτά ανέρχονταν φυσαλίδες και στο γρασιδάκι υπήρχαν αφθονες φυσαλίδες του παραγόμενου οξυγώνου. Αυτό πλέον δεν παρατηρείται καθώς η θερμοκρασία είναι σημαντικά αυξημένη πάνω και το co2 είναι μειωμένο στο μισό! Η μείωση του διοξειδείου, έγινε για δύο λόγους. Λόγω της χρήσης τύρφης στη παρασκευή νερού και στο φίλτρο, το ΡΗ έχει πέσει στο 6.1 με 6.3 , και δεν θέλω να το ρίξω περισσότερο. Επιπλέον, λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας, δε θέλω μεγάλη ποσότητα διοξειδείου, που ίσως θα δυσκολέψει τα ψάρια. Ισως όμως το παρακάνω με το τάισμα , καθώς, λόγω ύπαρξης πολλών μωρών γαρίδας και πρόσφατα μωρών lemon tetra, ρίχνω καθημερινά μία τριμένη ταμπλέτα σπιρουλίνας και νωπή τροφή ( φλούδες αγγουριού, ντομάτας, ροδάκινου και βερύκοκου). Παρότι έχω σχεδόν καταργήσει το λίπάσματα, τα νιτρικά παραμένουν σε θετικό πρόσιμο (5-10%) και τα φυτά, είναι σε καλή κατάσταση, παρά την green spot άλγη στο τζάμι και τις ανούμπιες) που είναι εμφανώς αυξημένη!
Μάλιστα, δεν μπορείς να μειώσεις όπως βλέπω ούτε τον φωτισμό σου γιατί θα χαλάσουν τα φυτά σου. Επίσης να ξέρεις πως τα ανεμιστηράκια του πλαισίου τα συγκεκριμένα έχουν όπως ειπες ροή αέρα κάπου στα 35 αν θυμάμαι καλά cfm. Ίσως για καλύτερα αποτελέσματα θα έπρεπε να μπουν πιο ισχυροί ανεμιστήρες. Π.χ. εγώ τώρα για το μεγάλο Παρήγγειλα από το skroutz τέσσερις με ροή αέρα 80 cfm, δηλαδή περίπου δίπλα από τα δικά σου, που τα χρησιμοποιώ στο μικρο το εικοσαλιτρο με εξαιρετικά αποτελέσματα... Λυπάμαι που στο λέω αλλά μπορεί και να είναι σχετικά αδύναμα . Πάλι κάνουν δουλειά αλλά όχι πολύ καλή δουλειά Φταίει πάντα βέβαια και το μεγεθος του ενυδρείου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-06-17, 20:33
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Πράγματι, δε το έψαξα και πολύ με τα ανεμιστηράκια! ¨Όμως, από μία πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα, είδα πως για να έχουμε μεγάλη παροχή σε αυτά τα ανεμηστηράκια, είτε πρέπει να δώσσουμε πολλά λεφτά της τάξεως των 15 ε το ένα, είτε να συμβιβαστούμε με σχετικά μεγάλο θόρυβο που στη περίπτωσή μου πολλαπλασιάζεται επί 7!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-06-17, 16:02
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι, δε το έψαξα και πολύ με τα ανεμιστηράκια! ¨Όμως, από μία πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα, είδα πως για να έχουμε μεγάλη παροχή σε αυτά τα ανεμηστηράκια, είτε πρέπει να δώσσουμε πολλά λεφτά της τάξεως των 15 ε το ένα, είτε να συμβιβαστούμε με σχετικά μεγάλο θόρυβο που στη περίπτωσή μου πολλαπλασιάζεται επί 7!
Αν το ψαξεις μέσω σκρουτζ θα βρεις το ιδανικο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή ανεμιστήρων Undertaker DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 04-06-14 18:42
Ερώτηση περί ανεμιστήρων sp67 Λοιπός εξοπλισμός 20 12-08-10 15:31
Σύνδεση ανεμιστήρων dizio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 63 06-06-10 16:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10884 seconds with 14 queries