Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Παρουσιάσεις ενυδρείων με Bettas

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-13, 15:10
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Παρουσίαση οικίας μονομάχου!

Μετά από πολλές ερωτήσεις και απαντήσεις, κατάφερα να στήσω και εγώ το σπίτι του μονομάχου μου, που πολύ υπομονετικά περίμενε μέσα σε μια γυάλα - ευτυχώς χωρίς προβλήματα!
Περιμένω σχόλια για οτιδήποτε ύποπτο δείτε σε μετρήσεις, περιγραφή, φωτογραφίες.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60Χ30Χ35
Όγκος:54 Lt (μεικτά)
Κατηγορία: μονομαχιέρα;
Φυτά: Hygrophilla Difformis, Cryptocorine wendtii green (μάλλον), Hygrophilla Polysperma, Eleocharis parvula, Pistia stratiotes
Ψάρια / Άλλα είδη: Royal Blue (μάλλον) Veil Tail Betta Splendens
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι 2-4mm μη ασβεστολιθικό, ξύλα, φύλλα catappa, alder cones
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: κανένα ακόμη (άντε το mural που υπάρχει στον τοίχο)
Φωτισμός: 1 λάμπα JBL Solar Tropic 15W 438mm
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες (για αρχή)
Φιλτράρισμα: Λευκό σφουγγάρι (βαμβάκι), μπλε σφουγγάρι, JBL Micromec, Aquatlantis micro clay
Θερμοστάτης: EHEIM Jager 75W
Λίπανση: Ταμπλέτες Seachem Flourish
Παροχή CO2: όχι

Παράμετροι:

pH: 7.2
Γενική σκληρότητα (GH): >7d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6d
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0-10
Αλλαγές νερού: προς στιγμήν 30% κάθε 4-5 μέρες, αργότερα θα αυξηθεί στο 30% κάθε εβδομάδα.
Θερμοκρασία: 25C με σταδιακή αύξηση προς τους 27
Άλλες πληροφορίες: είναι η 2η εβδομάδα λειτουργίας του ενυδρείου, οπότε ακόμη περιμένω πολλά απρόοπτα, όπως άλγες κλπ. Το μοναδικό που έχω δει μέχρι στιγμής είναι ότι το μπόλι έχει εξαπλωθεί σε πολλά siporax, οι κρυπτοκορίνες έχουν σηκώσει τα φύλλα τους, και οι Difformis έχουν πετάξει πλαινά ριζίδια στον κορμό τους, και απλά επάνω στα ξύλα έχει κάτσει σκόνη (μάλλον)

Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-04-30 20.08.06.jpg
Εμφανίσεις:  639
Μέγεθος:  285,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-05-01 14.40.11 HDR.jpg
Εμφανίσεις:  898
Μέγεθος:  250,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-05-01 14.40.14 HDR.jpg
Εμφανίσεις:  593
Μέγεθος:  270,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-05-01 14.40.18 HDR.jpg
Εμφανίσεις:  586
Μέγεθος:  290,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-05-01 14.44.46 HDR.jpg
Εμφανίσεις:  530
Μέγεθος:  302,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-05-01 14.45.09 HDR.jpg
Εμφανίσεις:  488
Μέγεθος:  263,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-05-01 14.45.20 HDR.jpg
Εμφανίσεις:  506
Μέγεθος:  323,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-05-01 14.46.04 HDR.jpg
Εμφανίσεις:  467
Μέγεθος:  329,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-05-01 14.46.09 HDR.jpg
Εμφανίσεις:  469
Μέγεθος:  324,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-13, 15:15
Το avatar του χρήστη twenty
twenty Ο χρήστης twenty δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2013
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Όμορφο setup φιλε μου και ο μονομάχος ωραίος.να το χαίρεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-13, 15:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αρχοντας ο μονομαχος σου. Μπραβο για την ολη προσπαθεια.

Δυο παρατηρησεις:
- το φωτισμο μπορεις να τον αυξησεις σταδιακα στις 8 ωρες. Θα ειναι καλυτερα νομιζω.
- την θερμοκρασια να την αυξησεις στους 27 και να την κρατησεις εκει, σταδιακα και αυτη, οπως περιγραφεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-13, 15:20
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παρα πολυ ομορφο στησιμο για το ψαρι.

Βαλε λιγο τυρφη στο φιλτρο να ριξεις το ph κατω απο το 7.
Τις ελεοχαρις διαχωρισε τις απο ματσακια και φυτεψε τις ανα 5 εκατοστα ωστε να κανουν χαλι,αν και το φως σου ειναι λιγο για αυτες,δεν εχεις και co2...

Επισης τον θερμοστατη βαλτον σε μια γωνια και βαλε μπροστα του ενα ψηλο φυτο γιατι οποιος τον δει θα σκιαζεται εκει που ειναι...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-13, 15:30
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πολύ όμορφο, μπράβο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-13, 15:32
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από twenty Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμορφο setup φιλε μου και ο μονομάχος ωραίος.να το χαίρεσαι.
Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να γεμίσει σε λίγο καιρό με φυτά να μπορέσω να βάλω και κανένα συγκάτοικο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχοντας ο μονομαχος σου. Μπραβο για την ολη προσπαθεια.

Δυο παρατηρησεις:
- το φωτισμο μπορεις να τον αυξησεις σταδιακα στις 8 ωρες. Θα ειναι καλυτερα νομιζω.
- την θερμοκρασια να την αυξησεις στους 27 και να την κρατησεις εκει, σταδιακα και αυτη, οπως περιγραφεις.
Τον φωτισμό τον ξεκίνησα από τις 6 ώρες και όντως θα τον πάω στις 8, απλά έλεγα να τον κάνω σταδιακά μέχρι να πιάσουν τα φυτά και να μην κάνουν απότομη ανάπτυξη οι άλγες.
Την θερμοκρασία επίσης θα την πάω στους 27 απλά περίμενα να περάσει η πρώτη εβδομάδα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρα πολυ ομορφο στησιμο για το ψαρι.

Βαλε λιγο τυρφη στο φιλτρο να ριξεις το ph κατω απο το 7.
Τις ελεοχαρις διαχωρισε τις απο ματσακια και φυτεψε τις ανα 5 εκατοστα ωστε να κανουν χαλι,αν και το φως σου ειναι λιγο για αυτες,δεν εχεις και co2...

Επισης τον θερμοστατη βαλτον σε μια γωνια και βαλε μπροστα του ενα ψηλο φυτο γιατι οποιος τον δει θα σκιαζεται εκει που ειναι...
Τύρφη έχω πάρει της JBL που είναι σαν μακαρόνι (χωρίς τρύπα) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ποσότητα να βάλω και για πόσο καιρό. Εδώ χρειάζομαι λίγη βοήθεια

Την eleocharis την έχω ήδη χωρίσει σε ματσάκια αλλά όχι πολλά. Ήξερα ότι χωρίς co2 μπορεί και να μην πιάσει οπότε είπα να δοκιμάσω έτσι και να κρατήσω τις ρίζες μαζί όσο γίνεται. Από ότι βλέπω, τουλάχιστον το ένα από τα ματσάκια έχει ήδη πετάξει βλασταράκια εκτός σχηματισμου και πιστεύω ότι θα εξαπλωθεί. Αν δεν το κάνει μικρό το κακό, θα ξαναπροσπαθήσω διαφορετικά.

Τον θερμοστάτη γιατί σε γωνία και κρυμένο; Έχω βάλει ναι μεν την Hygrophilla δίπλα μέχρι να μεγαλώσει και να πάω τα κλαδέματα μπροστά του, αλλά γιατί κάποιος να σκιαχτεί; Δυστυχώς το φίλτρο είναι μέσα στην μέση του ενυδρείου, οπότε τον έχω βάλει δίπλα στην είσοδο του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-13, 15:53
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Την ελεοχαρις την χωρίζουμε σε πολυ μικρα ματσακια,ειδικα οταν δεν εχουμε πολυ φωτισμο,για να φτανει το φως σε ολο το φυτο εως κατω και για να εξαπλωθει καλυτερα,οταν τα ματσακια ειναι τοσο πυκνα οσο τα δικα σου,στο κεντρο η συσταδα δεν δεχεται καθολου φως και πιθανοτατα τα εσωτερικα φυτα θα σαπισουν.Επισης την βαζουμε σε σημεια που δεν σκιάζονται για να δεχονται αφθονο φως.

Τον θερμοστατη τον βαζουμε στην ακρη και τον "κρύβουμε" διοτι φαινεται εντονα και χαλαει την φυσικοτητα του στησιματος μας.
Εσυ εχεις κανει ενα εξαιρετικο στησιμο και ο θερμοστατης σου κλεβει ολη την δοξα,κανει μπαμ!
Μην φοβασαι να τον απομακρυνεις απο το φιλτρο,εχεις μικρο ενυδρειο και δεν θα εχεις θεμα με την θερμοκρασια σε σχεση με την ροη,θα στο ζεστανει ευκολα.

Τυρφη βαζεις τοση ωστε να βλεπεις το νερο σου κατω απο 7 ph.Θα την βρεις εσυ την χρυση τομη σιγα σιγα,υπαρχουν πολλα θεματα να δεις με μια αναζητηση οπου θα σε κατευθύνουν.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-13, 16:03
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τυρφη βαζεις τοση ωστε να βλεπεις το νερο σου κατω απο 7 ph.Θα την βρεις εσυ την χρυση τομη σιγα σιγα,υπαρχουν πολλα θεματα να δεις με μια αναζητηση οπου θα σε κατευθύνουν.
Δεκτές οι οδηγίες για eleocharis και θερμοστάτη, εξακολουθώ να έχω απορία με την τύρφη

Η συσκευασία έχει μέσα ένα τύπου καλτσάκι, και επίσης λέει ότι περίπου 600gr. μειώνουν το CH σε 800lt νερού περίπου 5-7d.
Εγώ έχω Ph γύρω στο 7.2 (γύρω γιατί μετράω με stick μέχρι να έρθουν τα ρημάδια τα υγρά). Πόση τύρφη να βάλω για να πέσει στο 6.5; Πότε την βγάζω; Την βγάζω γενικά ή την αλλάζω όταν πρέπει; Και όταν κάνω αλλαγή στο νερό πρέπει να κάνω προετοιμασία με τύρφη; Αν πέσει κάτω από το 6.5 το Ph (λέμε τώρα σε βάθος χρόνου) τι κάνω;;;
Ουφ.... Πάω να χωρίσω την eleocharis να ξεσκάσω!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-13, 17:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γενικως η τυρφη εχει καποια διαρκεια ζωης γυρω στο μηνα. Απο ενα σημειο και μετα αρχιζει να χανει τη δραση της. Εσυ αυτο που θα πρεπει να κανεις, αν την εχεις μονιμα στο φιλτρο, ειναι να εχεις δυο καλτσακια τα οποια θα τα αλλαξεις εναλλαξ, ωστε να ειναι σταθερη η δραση της. Οταν ειχα χρησιμοποιησει τυρφη, αλλαζα ενα καλτσακι καθε 15 ημερες αυστηρα και ειχα μονιμα τις ιδιες μετρησεις. Η αλλη λυση ειναι να προετοιμαζεις το νερο σε βαρελι με τυρφη.

Διαβασε ενα θεμα με αρκετες περιπτωσεις:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60604

Οτι και να αποφασισεις πρεπει να το κανεις με αρκετη υπομονη, ωστε να γινουν σταδιακα οι αλλαγες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-13, 18:22
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Υπέροχο το ενυδρείο, πανέμορφος ο μονομάχος σου!!!
να τον χαίρεσαι και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-13, 19:01
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και κουκλος ο μονομαχος σου!
Αλλος ενας σωθηκε και θα δειξει τον χαρακτηρα του Μπραβο σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-05-13, 21:05
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Αφού έβαλα και την τύρφη μέσα λοιπόν, και μετά από 4 ημέρες πήρε χρώμα και το νερό, έκανα και μετρήσεις να δω πως πάει το Ph.

Τα υγρά τεστ ήρθαν οπότε έχω μια πιο ακριβής εικόνα.
Και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα.

Αμμωνία είναι στο 0-0,25 (δεν είναι κανένα από τα δύο αλλά ένα ενδιάμεσο χρώμα) NO2 - 0 αλλά και NO3 - 0.

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι δεν έπιασε το μπόλι τελικά ε;
Τι γίνεται τώρα;

Τα φυτά δείχνουν να έχουν ανάπτυξη, και ειδικότερα η Hygrophilla.

Ο ψάρης στον κόσμο του, κόβει βόλτες και κάνει φωλιές.

Εκτός αυτού, ανακάλυψα και απρόσκλητους επισκέπτες που δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αφου δεν μου μοιάζουν με planaria.
Είναι ακριβώς αυτά τα μικρά σκουληκάκια http://www.youtube.com/watch?v=lUK1c...t=HL1364228774 τα οποία - κάποια μεγαλύτερα και κάποια πολύ μικρά κινούνται επάνω στο τζάμι του ενυδρείου και κάποια στο τζάμι πάλι αλλά εκτός νερού, λίγο πιο πάνω από τη στάθμη.

Κοίταξα και το αντίστοιχο thread αλλά δεν έχουν ίδια κίνηση με τα planaria οπότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι.

Τι κάνουμε;;;

Από το άγχος ξέχασα να ευχηθώ Χρόνια Πολλά στους Γιώργους και τις Γεωργίες, και Χριστός Ανέστη σε όλους μας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-05-13, 21:29
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Ωραια οι Μονομαχιερα σου.
Το μπολι που εβαλες ηταν απο φιλο σου που το ενυδρειο του ηταν μια χαρα???
Αυτα τα παρασιτα μαλλον προήλθαν απο εξωγενή παράγοντα μεσα στο ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-05-13, 21:42
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια οι Μονομαχιερα σου.
Το μπολι που εβαλες ηταν απο φιλο σου που το ενυδρειο του ηταν μια χαρα???
Αυτα τα παρασιτα μαλλον προήλθαν απο εξωγενή παράγοντα μεσα στο ενυδρειο σου.
Το μπολι ήταν από μέλος εδώ στο Ελληνικό, για να είμαι κοντά. Ναι το ενυδρείο ήταν υγιές, αλλά με προειδοποίησε ο άνθρωπος ότι μπορεί και να μην πιάσει γιατί το έχει ξαναδεί με μπόλι που έχει δώσει.
Εντάξει περίμενα ότι μπορεί και να μην έπιανε. Η αποικία πάντως έχει εξαπλωθεί επάνω στα micromec, δεν καταλαβαίνω γιατί παρόλα αυτά φαίνεται να μην έχει πιάσει...
Το θέμα είναι τώρα τι κάνω; Τα φυτά μου λογικά την αμμωνία την τρώνε, άσε που ταϊζω ένα ψάρι μόνο...

Όταν λες εξωγενή παράγοντα; Τα διακοσμητικά; Μπορεί να περάσαν από τα βρασμένα ξύλα π.χ;

Επιφώτιση!! Εννοείς ότι μπορεί να πέρασαν από το μπόλι; Χμ... Οκ φαντάζομαι ότι μπορεί και να είναι λογικό. Μπορεί να μην είχαν εμφανιστεί στο ενυδρείο από το οποίο προήλθε το μπόλι λόγω συνθηκών. Ε στο δικό μου το άστρωτο, μάλλον βρήκαν ευκαιρία. Το θέμα είναι πως τα αντιμετωπίζω για να ησυχάσουμε μια και καλή;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-05-13, 21:52
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Μπορει ο φιλος σου να ειχε παρασιτα μεσα στο μπολι του,,,τι σου εδωσε για μπολι?? siporax,,, μουργα ,,σκετο νερο ????
Αν τα εβρασες τα ξυλα καλα δεν θα εχουν προβλημα ,,αλλα υπαρχη μια πιθανοτητα ,,,καλυτερος τροπος ειναι αν δεν ξερεις τι ξυλα ειναι ,,,να τα βαλεις στον φουρνο στους 300 γιαλιγα λεπτα και τελος παρασιτα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-05-13, 21:56
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει ο φιλος σου να ειχε παρασιτα μεσα στο μπολι του,,,τι σου εδωσε για μπολι?? siporax,,, μουργα ,,σκετο νερο ????
Αν τα εβρασες τα ξυλα καλα δεν θα εχουν προβλημα ,,αλλα υπαρχη μια πιθανοτητα ,,,καλυτερος τροπος ειναι αν δεν ξερεις τι ξυλα ειναι ,,,να τα βαλεις στον φουρνο στους 300 γιαλιγα λεπτα και τελος παρασιτα.

Siporax ήταν. Τα ξύλα τα έβρασα για κανένα 30λεπτο το καθένα αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν έχουν βγάλει γλίτσα τώρα. Λες να τα ξηλώσω και να τα ψήσω; Δεν πιστεύω να πάρω καμιά φωτιά; Με τα υπάρχοντα στο τζάμι και το ενυδρείο; τι κάνουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-05-13, 22:04
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός αυτού, ανακάλυψα και απρόσκλητους επισκέπτες που δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αφου δεν μου μοιάζουν με planaria.
Είναι ακριβώς αυτά τα μικρά σκουληκάκια http://www.youtube.com/watch?v=lUK1c...t=HL1364228774 τα οποία - κάποια μεγαλύτερα και κάποια πολύ μικρά κινούνται επάνω στο τζάμι του ενυδρείου και κάποια στο τζάμι πάλι αλλά εκτός νερού, λίγο πιο πάνω από τη στάθμη.

Κοίταξα και το αντίστοιχο thread αλλά δεν έχουν ίδια κίνηση με τα planaria οπότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι.

Τι κάνουμε;;;
Αν ήταν πλανάρια...και ισχύει αυτο : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....t761357...τότε είσαι μια χαρά (λόγω μονομάχου)

Εφόσον δεν μοιάζουν με πλανάρια, στο ίδιο λινκ που εβαλες κάποιος γράφει : "they look more like detritus worms than planaria. Detritus worms are harmless to fish and eat the decomposing food sitting on the gravel if you have overfed your fish. Planaria are carnivorous and will attack snails, fry, fish eggs and shrimps".Άρα και πάλι δεν έχεις πρόβλημα, απλά μείωσε την τροφή που ρίχνεις

Αν θες ριξε μια ματια και σ αυτο, ίσως σε βοηθήσει http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51303
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-05-13, 22:05
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Το siporax απο το φιλτρο του ετσι??
Τα ξυλα τα εβρασες για να βγαλουν ζουμι καφε??αυτο το ζουμι ειναι καλο για το ενυδρειο,,αλλη το ζητανε.
Αν εβγαζες μια φωτο να το δω ,θα ηταν ποιο καλα.
Αυτα που ειδα το video ηταν παράσιτα.
Τα ξυλα κυριως το μοπανι αν προσεξες στα μαγαζια που τα πουλανε ορισμενα ξυλα ειναι λιγο καμένα,,,γιαυτο τον λογο τα καινε για τα παρασιτα,,και τυχων βακτηριδια,,και μυκητες που εχουν μεσα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-05-13, 22:18
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ήταν πλανάρια...και ισχύει αυτο : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....t761357...τότε είσαι μια χαρά (λόγω μονομάχου)

Εφόσον δεν μοιάζουν με πλανάρια, στο ίδιο λινκ που εβαλες κάποιος γράφει : "they look more like detritus worms than planaria. Detritus worms are harmless to fish and eat the decomposing food sitting on the gravel if you have overfed your fish. Planaria are carnivorous and will attack snails, fry, fish eggs and shrimps".Άρα και πάλι δεν έχεις πρόβλημα, απλά μείωσε την τροφή που ρίχνεις

Αν θες ριξε μια ματια και σ αυτο, ίσως σε βοηθήσει http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51303
Θα την μειώσω, απλά θέλω να δω πως θα καθαρίσει αυτό το πράγμα από μέσα. Είναι ακριβώς αυτά που έχει το video, είδα και το video με τα planaria, και δεν μου μοιάζουν σε τίποτα. Τα δικά μου κατοικίδια είναι απόλυτα νηματοϊδή και φαίνονται να μην έχουν "ποδαράκια" ούτε τριγωνικό κεφάλι, ούτε μάτια. Αν είχα και πρόχειρο μεγενθυντικό φακό θα ήταν καλύτερα βέβαια, αλλά μπορώ να πω ότι είμαι κατά 95% σίγουρη ότι δεν είναι τα ίδια. Εκτός και αν έχει άλλος παρόμοια εμπειρία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το siporax απο το φιλτρο του ετσι??
Τα ξυλα τα εβρασες για να βγαλουν ζουμι καφε??αυτο το ζουμι ειναι καλο για το ενυδρειο,,αλλη το ζητανε.
Αν εβγαζες μια φωτο να το δω ,θα ηταν ποιο καλα.
Αυτα που ειδα το video ηταν παράσιτα.
Τα ξυλα κυριως το μοπανι αν προσεξες στα μαγαζια που τα πουλανε ορισμενα ξυλα ειναι λιγο καμένα,,,γιαυτο τον λογο τα καινε για τα παρασιτα,,και τυχων βακτηριδια,,και μυκητες που εχουν μεσα τους.
Ναι βράσανε και τα δύο ξύλα που έχω μέσα ξεχωριστά από 30 λεπτά το καθένα - μπορεί και παραπάνω, και βγάλανε και τόσο ζουμί που σχεδόν δεν έβλεπα τον πάτο της κατσαρόλας. Με ανησυχεί βέβαια το ότι έχουν βγάλει γλίτσα παρόλο το βράσιμο. Νομίζω πως θα κατηγορήσω τα ξύλα, θα τα βγάλω θα τα ψήσω και θα τα βάλω αφού θα έχω καθαρίσει το βυθό καλά για να φύγουν τροφές και φυτά σε αποσύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-05-13, 22:25
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Εγω θα τα εβγαζα ολα,,,,θα τα καθαριζα καλα ,,ξυλα αμμο ,κλπ.
και μετα ξανα απο την αρχη,,,διαβασε το λινκ που σου εστηλε ο φιλος κατι θα βρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-05-13, 13:35
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Λοιπόν έβγαλα τα ξύλα και τα έψησα κανονικότατα, πιστεύω ότι μετά και από αυτό δεν έχουν πιθανότητες να φιλοξενούν και άλλα τέτοια κατοικίδια μέσα τους.
Κοίταξα το υπόμνημα για τα Α.Τ.Ο.Ε ξανά και ξανά και το μόνο που καταλήγω είναι ότι πρόκειται για κάποιο είδος Nematodes. Το πιθανότερο είναι ότι μέχρι να στρώσει καλά το ενυδρείο θα τα βλέπω συνέχεια, τουλάχιστον όσο υπάρχει έξτρα τροφή ή μένουν υπολείμματα από φυτά στο βυθό.

Έκανα μια αλλαγή νερού περίπου 80% με καλό καθάρισμα του βυθού, έριξα και ένα κλάδεμα στα φυτά που είχαν ξεφύγει τελείως, έδεσα ξανά και πιο καλά και την java moss να περνάει περισσότερο φως μπας και δυναμώσει.

Κοίταξα ξανά και το υπόμνημα για τις μετρήσεις με τα υγρά της ΑΡΙ και είδα ότι μετρήσεις για αμμωνία νιτρικά και νιτρώδη θέλουν 5 λεπτά μέχρι να εμφανιστούν σωστά - πράγμα που δεν είχα λάβει υπ' όψη όταν έκανα τις μετρήσεις μου εχθές.
Μέτρησα πάλι - πριν την αλλαγή, και τα έβγαλα ίδια. Αμμωνία στο 0-0.25% ΝΟ2 στο 0 και ΝΟ3 στο 0 επίσης. Τα στικ έχουν διαφορετική άποψη. Μου δίνουν ΝΟ2 - 0 και ΝΟ3 -10.

Κάτι δεν πιάνω. Τα βακτήρια φαίνονται να έχουν αναπτυχθεί, οξυγόνο παίρνει το νερό γιατί κοιτάω καλά να έχει ανατάραξη, φαγητό έχουν - αφού έχω αμμωνία. Καμιά ιδέα; Και έστω ότι όντως είναι μηδενικά. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-05-13, 20:33
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Τιποτα απλώς περιμένεις,,,αφου ολα ειναι μηδενικα ,.
Μακαρι να μην σου εμφανιστούν ξανα φιλε.
Με τα ξυλα καλα εκανες και τα εβαλες στον φουρνο ,,τωρα θα εισαι ησυχος .
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-05-13, 21:47
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τιποτα απλώς περιμένεις,,,αφου ολα ειναι μηδενικα ,.
Μακαρι να μην σου εμφανιστούν ξανα φιλε.
Με τα ξυλα καλα εκανες και τα εβαλες στον φουρνο ,,τωρα θα εισαι ησυχος .
Άσε τους επισκέπτες δεν τους ξεφορτώνομαι από ότι βλέπω. Υπάρχουν ακόμα και κόβουν βόλτες, νομίζω σε μικρότερο αριθμό μάλλον, και μικρότερο μέγεθος.
Όσο για τις τιμές... θα κάνω υπομονή... αν δεν δω αλλαγή μέχρι το τέλος του Σ/Κ θα το πάω και για άλλο μπόλιασμα.

Θα το βρω τι φταίει πάντως δεν μπορεί...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-05-13, 22:02
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

τα τρώει ο μονομάχος τα σκουλικάκια? αν τα τρώει μην του ρίχνεις τροφή λίγες μέρες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-05-13, 22:03
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσε τους επισκέπτες δεν τους ξεφορτώνομαι από ότι βλέπω. Υπάρχουν ακόμα και κόβουν βόλτες, νομίζω σε μικρότερο αριθμό μάλλον, και μικρότερο μέγεθος.
Όσο για τις τιμές... θα κάνω υπομονή... αν δεν δω αλλαγή μέχρι το τέλος του Σ/Κ θα το πάω και για άλλο μπόλιασμα.

Θα το βρω τι φταίει πάντως δεν μπορεί...
Σοφία για μετρήσεις εάν θες φέρε νερό να δούμε τις τιμές.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-05-13, 10:35
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
τα τρώει ο μονομάχος τα σκουλικάκια? αν τα τρώει μην του ρίχνεις τροφή λίγες μέρες.
Από ότι έχω δει δεν τους δίνει σημασία... Άσε που είχα φύγει για Σ/Κ και είχα πει να μείνει νηστικός - από το να μου το γεμίσουν με τροφή που δεν καταναλώθηκε, αλλά ως γνωστόν οι γονείς έχουν άλλες απόψεις και τον ταίζανε. Αποτέλεσμα: Τροφή που δεν είχε φαγωθεί μέχρι και πάνω στην pistia, να σαπίζει. Φυσικά με το που το είδα άλλαξα το νερό, σκούπισα και έκαψα και τα ξύλα όπως αναφέρω παραπάνω, και τον άφησα νηστικό 2 μέρες για να μην απλώσει η αμμωνία - η οποία παραδόξως πριν και μετά την αλλαγή ήταν σταθερή στο 0.25.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοφία για μετρήσεις εάν θες φέρε νερό να δούμε τις τιμές.
Με την πρώτη ευκαιρία θα σε ενημερώσω!

Μιας και βλέπω την brown algae σιγά σιγά να μεγαλώνει, να πάρω apple snail τελικά ή όχι; Θα είναι συμβατό με τις μετρήσεις; Ή θα πάει άπατο το άμοιρο;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-05-13, 11:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και βλέπω την brown algae σιγά σιγά να μεγαλώνει, να πάρω apple snail τελικά ή όχι; Θα είναι συμβατό με τις μετρήσεις; Ή θα πάει άπατο το άμοιρο;
καλημέρα, apple από άποψη παραμέτρων θα μπορούσες, δεν ασχολείται με την άλγη όμως και σου δημιουργεί κάποια επιβάρυνση ίση με ένα επιπλέον ψαράκι.
προσωπικά για την άλγη έβαλα τα zebra nerite, είναι μικρότερα και ασχολούνται μ αυτήν ειδικά στα ξύλα και στο τζάμι. στον βυθό όχι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-05-13, 12:00
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, apple από άποψη παραμέτρων θα μπορούσες, δεν ασχολείται με την άλγη όμως και σου δημιουργεί κάποια επιβάρυνση ίση με ένα επιπλέον ψαράκι.
προσωπικά για την άλγη έβαλα τα zebra nerite, είναι μικρότερα και ασχολούνται μ αυτήν ειδικά στα ξύλα και στο τζάμι. στον βυθό όχι.
Ρωτάω για τα apple γιατί είδα εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398 ότι τρέφονται με άλγη και νεκρούς φυτικούς ιστούς, καθώς και περισευούμενη τροφή. Από άποψη ιχθυοφόρτωσης, μιλάμε για 54 λίτρα, 2 ψάρια (ο μονομάχος και το apple) νομίζω - νομίζω ως άσχετη ακόμα - ότι είναι οκ. Δεν ξέρω αν θα πρέπει μετά να αποφύγω να βάλω τα rasborra espei βέβαια.
Επίσης βλέπω τώρα ότι τα zebra nerite θέλουν μέχρι 26 θερμοκρασία, και εγώ με τον κύριο την έχω στους 27.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-05-13, 13:51
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

το apple θα υπολογίσεις στα μελλοντικά σου σχέδια σαν ένα ψάρι. τώρα μπορείς να το βάλεις. άλγη ασφαλώς τρώει αλλά δεν καθαρίζει τις επιφάνειες. τα zebra σε πολλά sites τα δίνει για 84f δηλαδή πάνω από 28c.
δεν νομίζω το 27 να του δημιουργήσει θέμα. το ζήτημα με τα zebra είναι πως αν σου τύχει θηλυκό θα σου γεμίσει το ξύλο αυγουλάκια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-05-13, 15:13
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
το apple θα υπολογίσεις στα μελλοντικά σου σχέδια σαν ένα ψάρι. τώρα μπορείς να το βάλεις. άλγη ασφαλώς τρώει αλλά δεν καθαρίζει τις επιφάνειες. τα zebra σε πολλά sites τα δίνει για 84f δηλαδή πάνω από 28c.
δεν νομίζω το 27 να του δημιουργήσει θέμα. το ζήτημα με τα zebra είναι πως αν σου τύχει θηλυκό θα σου γεμίσει το ξύλο αυγουλάκια
Θα τα ερευνήσω λοιπόν και αυτά!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ!
Και πάνω που συζητούσαμε για σαλιγκάρια ρε Μαρία, κάνω μία έτσι να κοιτάξω τα φύλλα της pistia για τυχόν σαπίσματα και τέτοια, και βλέπω ένα μικρό μικρό στρογγυλό πραγματάκι, με κάτι που αχνοφαίνεται για σπείρα.
Το πιάνω στο χέρι, τίποτα ακίνητο. Λέω θα είναι κανένα σκουλικάκι που ξέμεινε από την ώρα του φαγητού και ψιλοχαλάει γι'αυτό και φαίνεται γλοιώδες. Η περιέργεια με έκανε να το ξαναβάλω πάνω στο φύλλο, από το οποίο σε δεύτερα εξαφανίστηκε, και πήγε από την κάτω πλευρά. Δεν μπορεί λέω, θα το πήρε η ροή και απλά θα το ξανανέβασε η άνωση.
Και να λοιπόν που εδώ και 5 λεπτά έχει βγάλει κεραίες και βολτάρει πάνω κάτω την ρίζα της pistia. Μικρό σαλιγκαράκι με διάφανο ακόμη κέλυφος βρέθηκε μέσα στο ενυδρείο.
Από που ήρθε, και τι είναι, άγνωστο... Υπάρχει πιθανότητα να μπορώ να κάνω αναγνώριση από τώρα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση μονομάχο-ενυδρείου almost Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 22 23-09-10 12:01
Παρουσίαση Ενυδρείου 25 Λίτρων για Μονομάχο aggelospgr2010 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 12 19-01-10 07:42
Έτοιμο το 15άρι με τον μονομάχο μου!!! Παρουσίαση! Stathis.k Bettas 20 27-04-09 18:12
Ο μονομάχος μετακόμισε...Παρουσίαση νέου "σπιτιού" του!!! kostasthess_ Bettas 10 09-04-08 10:36
Παρουσίαση Ενυδρείου με Μονομάχο tsikis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 13 02-03-07 15:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18472 seconds with 14 queries