Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-12, 10:25
nioannides Ο χρήστης nioannides δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2012
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή Το 1ο μου θαλασσινό

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω ένα ενυδρείο 300L γλυκού και θέλω να το μετατρέψω σε αλμυρού με εύκολα κοράλλια, για υπάρχοντα εξοπλισμό έχω 1 φίλτρο FLUVAL 405 και 2 λάμπες T5 για φυτά. Τι άλλο θα χρειαστώ και το φίλτρο μου κάνει ή πρέπει να πάω σε κάτι άλλο;
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-12, 11:42
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nioannides Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω ένα ενυδρείο 300L γλυκού και θέλω να το μετατρέψω σε αλμυρού με εύκολα κοράλλια, για υπάρχοντα εξοπλισμό έχω 1 φίλτρο FLUVAL 405 και 2 λάμπες T5 για φυτά. Τι άλλο θα χρειαστώ και το φίλτρο μου κάνει ή πρέπει να πάω σε κάτι άλλο;
Ευχαριστώ
καλημέρα και καλές γιορτές φίλε , ξεκίνα να διαβάσεις για αρχή αυτά http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14995
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14508
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
να έχεις μια βάση και θα δούμε τις απορίες μια μια
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-12, 12:41
nioannides Ο χρήστης nioannides δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2012
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ θα επανέλθω!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-12, 17:30
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

O εξοπλισμός σου και βέβαια κάνει. Απο φωτισμό θα χρειαστείς άλλες 2 λάμπες τ5. Το φίλτρο σου κάνει για χημικό φιλτράρισμα. Εκτός και αν πάρεις κάποιο σκιμερ που παίρνει χημικά υλικά οπότε δεν θα χρειαστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-12, 12:43
nioannides Ο χρήστης nioannides δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2012
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας. Μετά από πολύ διάβασμα έχω συγκέντρωση κάποιες πρώτες απορίες:
1. Πόσα κιλά βράχου θα χρειαστώ και τι είδος;
2. Διάβασα ότι το θαλασσινό πρέπει να έχει καλή ροη νερού. Πως το επιτυγχάνω;
3. Τι skimmer θα χρειαστώ για τα λίτρα μου;
4. Κάποιος φίλος μου είπε ότι η χρησιμοποίηση sump είναι καλύτερη από το φίλτρο που έχω (FLUVAL 405), ισχύει αυτό;
Αυτά σαν πρώτες απορίες. Αν έχετε την καλοσύνη παρακαλώ απαντήστε μου.
Το ενυδρείο μου είναι 120cm x 50cm x 55cm H.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-12, 13:36
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nioannides Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας. Μετά από πολύ διάβασμα έχω συγκέντρωση κάποιες πρώτες απορίες:
1. Πόσα κιλά βράχου θα χρειαστώ και τι είδος;(η αναλογια ειναι 10λτ/1κιλ,ο καλητερος που μπορεις να βαλεις ειναι απο συνχομπιστα ετοιμο στρωμενο βραχο αλλα προσοχη να μην εχει αλγες,απτεσιες κτλ τωρα εαν θες να αγορασεις η καλητερη ποιοτητα ειναι ο βραχος φιτζι απο τα ομωνυμα νησια)
2. Διάβασα ότι το θαλασσινό πρέπει να έχει καλή ροη νερού. Πως το επιτυγχάνω;(το επυτυνχανεις με τουρμπελες κυκλοφορητες δηλαδη που κανουν αυτη την δουλια ή με ενα μηχανημα που λεγετε wave maker)
3. Τι skimmer θα χρειαστώ για τα λίτρα μου;(to skimmer περα απο το ποσο μεγαλο ειναι εχει να κανει και με το τι ζωντανα θα εχεις μεσα γενικα θες ενα μεγαλο σκιμμερ που να κανει 2 φορες τα λιτρα σου και ειναι και το μοναδικο κομματι που δεν πρεπει να τσιγκουνευτεις λεφτα)
4. Κάποιος φίλος μου είπε ότι η χρησιμοποίηση sump είναι καλύτερη από το φίλτρο που έχω (FLUVAL 405), ισχύει αυτό;(ισχυει 100% στα θαλασσινα καλο ειναι να αποφευγουμε τα φιλτρα για διαφορους λογους και να τα χρησιμοποιουμε μονο εκτακτα)
Αυτά σαν πρώτες απορίες. Αν έχετε την καλοσύνη παρακαλώ απαντήστε μου.
Το ενυδρείο μου είναι 120cm x 50cm x 55cm H.
Ευχαριστώ
ελπιζω να βοηθησα επισης εαν παρεις βραχο απο πετ φροντισε να ειναι κουραρισμενος,τα κορραλια θελουν καλο φωτησμο αυτος που εχεις δεν κανει.και μια συμβουλη πληρωσε καλα τωρα να απολαυμανεις περρισοτερο και με λιγοτερο κοστος-προβληματα αργοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-12, 15:41
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Για το ενυδρείο σου πάρε το deltec mce600. Eπίσης, αν βάλεις σαμπ είναι ότι καλύτερο καθώς εκεί μπορείς να βάλεις το σκίμερ, εξοπλισμό γενικά, να βάλεις άλγες, να αποπαρασιτωνεις βράχους και ψάρια, μπορείς να κάνεις το χημικό φιλτράρισμα χωρίς άλλα φίλτρα και πολλά αλλα. Με λίγα λόγια σου λύνει τα χέρια. Αν έχεις την δυνατότητα σαμπ κάντο μην το σκέφτεσαι! Αν βάλεις σαμπ, ένα καλό σκίμερ είναι και αυτό που σου πρότεινα. Απλά με αυτό έχεις και την δυνατότητα αν δεν έχεις σαμπ να το βάλεις κρεμαστό δίπλα στο ενυδρείο. Αν βάλεις σαμπ όμως μπορείς να πάρεις και άλλα σκίμερ που κάνουν για σαμπ.

Για την κυκλοφορία θα χρειαστείς κυκλοφοριτές που να βγάζουν 40 φορές τα λίτρα σου. Πχ αν εχεις 100 λίτρα, με 4000 λίτρα την ώρα όλοι οι κυκλοφοριτές είσαι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-12, 15:44
nioannides Ο χρήστης nioannides δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2012
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Φιλέ maxmike σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. ΑπΆ ότι κατάλαβα το φίλτρο που έχω είναι άχρηστο και θα χρειαστώ οπωσδήποτε sump; Ο λόγος που ρωτώ είναι, γιατί το ενυδρείο μου δεν έχει τρύπες για σωλήνες και με τις κόντρες που έχει είναι λίγο δύσκολο να μπει εξωτερική υπερχείλιση.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-12, 15:49
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nioannides Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλέ maxmike σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. ΑπΆ ότι κατάλαβα το φίλτρο που έχω είναι άχρηστο και θα χρειαστώ οπωσδήποτε sump; Ο λόγος που ρωτώ είναι, γιατί το ενυδρείο μου δεν έχει τρύπες για σωλήνες και με τις κόντρες που έχει είναι λίγο δύσκολο να μπει εξωτερική υπερχείλιση.
Ευχαριστώ
Σχεδόν κανένα ενυδρείο μαμίσιο(εκτός εξαιρέσεων) δεν έχει τρύπες για υπερχείλιση. Εμείς τις κάνουμε. Ακόμα και στα ιδιοκατασκευής ενυδρέια, πάλι κάνουμε τρύπες για υπερχείλιση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-12, 16:06
nioannides Ο χρήστης nioannides δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2012
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παναγιώτη τι έννοια έχει η λέξη μαμίσιο; Μπορώ δηλαδή να κόψω την κόντρα στην μια πλευρά του ενυδρείου και να βάλω ένα σύστημα υπερχείλισης, χωρίς να πάθει κάποια ζημιά το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-12-12, 16:50
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

φιλε μου δεν ειναι κανονας οι τρυπες υπαρχουν λυσεις.αλλα και παλι να μην σε φοβηζει η τρυπα ειναι πλεον ευκολο να γινει απο εμπειρα χερια.πρωσωπικα δεν μου αρεσει το ντελτεκ πανο και ο μονος λογος ειναι ο ειναι λιγο παλιο μοντελο σε σχεδιο προτιμο τα σκιμερ κωνου και θα προτηνα
http://www.nemoworld.gr/home/aquariu...-cone-160.html
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2367
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=489
επισης μπορεις να βαλεις αγγελια και να ψαχνεις για μεταχειρησμνο με λιγη υπομονη θα βρεις κατι καλο σε καλη τιμη.
μαμισιο θα πει εργοστασιακο.κανεις την τρυπα κατω απο την κοντρα ή σε πλαινο τζαμι που συνηθως δεν εχουν κοντρες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-12-12, 17:11
nioannides Ο χρήστης nioannides δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2012
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ θα μελετήσω τις προτάσεις σας και θα επανέλθω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-12-12, 18:00
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου δεν ειναι κανονας οι τρυπες υπαρχουν λυσεις.αλλα και παλι να μην σε φοβηζει η τρυπα ειναι πλεον ευκολο να γινει απο εμπειρα χερια.πρωσωπικα δεν μου αρεσει το ντελτεκ πανο και ο μονος λογος ειναι ο ειναι λιγο παλιο μοντελο σε σχεδιο προτιμο τα σκιμερ κωνου και θα προτηνα
http://www.nemoworld.gr/home/aquariu...-cone-160.html
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2367
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=489
επισης μπορεις να βαλεις αγγελια και να ψαχνεις για μεταχειρησμνο με λιγη υπομονη θα βρεις κατι καλο σε καλη τιμη.
μαμισιο θα πει εργοστασιακο.κανεις την τρυπα κατω απο την κοντρα ή σε πλαινο τζαμι που συνηθως δεν εχουν κοντρες.
Όσο παλιό και αν είναι το σχέδιο, ακόμα παραμένουν αξιόπιστα και καλά. Ειδικά τα deltec είναι σκίμερ κλάσης και δεν είναι τυχαίο που παραπάνω απο το 50% των χομπίστων με θαλασσινό χρησιμοποιούν deltec.
Αυτά που δείχνεις, ναι μεν είναι καλά, απλά σε περιορίζουν όσον αφορά το σαμπ. Ενώ το deltec είτε έχεις σαμπ είτε δεν έχεις είναι το ίδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-12-12, 18:22
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ναι αλλα δεν σου αφηνει και πολλα περιθωρια παραμετροποιης.επισης ειναι ποιο δυσκολο σε επισκευει και συντηρηση.τελος υπαρχουν τα λεντ και οι περρισοτεροι δουλευουν τ5!!!δεν θα μπω στην διαδηκασια ποιο ειναι καλητερο αυτα ειναι γνωμες.στο εξωτερικο παντως το συγκεκριμενο μοντελο αρχιζει και εκληπτει.φυσηκα μιλαω για το μσε600 οχι για την εταιρια.ααα και σε μεγαλα σοβαρα ενυδρεια δεν εχω δει πολλα ντελτεκ.για μετα τοπ μαρκες:ατι,reef octopus,nyos.παντα αποψη μου.και η tunze ειναι τοπ αλλα τα σκιμερ της ειναι αλλα νταλα!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-12-12, 00:49
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

όταν θα διαλέξεις τον βράχο αυτό που είναι βασικό είναι να είναι ελαφρύς με πολλούς πόρους και κοιλότητες το ιδανικό για εμένα είναι να ξεκινήσεις με 15-20 κιλά νεκρό και να βάλεις και 5 ζωντανό και αν δεις στην πορεία ότι θέλεις ακόμα λίγο συμπλήρώνεις , η καλή ποιότητα του βράχου που θα πάρεις και το σωστό στήσιμο θα σου δώσουν και την καλή κυκλοφορία που θες ...κορυφαίοι κυκλοφοριτές για εμένα οι vortec αν έχεις να δώσεις , εγω κάνω την δουλεία μου με κινεζάκια ...όσον αφορά το σαμπ εμένα μου έλυσε τα χέρια , αν έχεις χώρο κάνε ένα σαμπάκι αφού πρώτα αποφασίσεις πιο σκίμμερ θα πάρεις για να χωράει ...για να ξεχωρίσεις πιο σκίμμερ κάνει για εσένα να κοιτάξεις να είναι 2-3 φορές ονομαστικά για τα λίτρα σου από αυτά που θα βρείς να ξεχωρίσεις αυτά που θα χωράνε εκεί που θα μπεί στο ενυδρείο ή στο σαμπ και αυτό με την μεγαλύτερη παροχή αέρα και νερού είναι το καλύτερο και αν καταλήξεις σε περισσότερα από ένα να προτιμήσεις αυτό με την μικρότερη κατανάλωση ...ένας ακόμα παράγοντας που επηρεάζει την απόδωση του σκίμμερ είναι και το μέγεθος γιατί οι φυσαλίδες μένουν σε επάφή με το νερό περισσότερη ώρα ...
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-12-12, 22:02
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν θα διαλέξεις τον βράχο αυτό που είναι βασικό είναι να είναι ελαφρύς με πολλούς πόρους και κοιλότητες το ιδανικό για εμένα είναι να ξεκινήσεις με 15-20 κιλά νεκρό και να βάλεις και 5 ζωντανό και αν δεις στην πορεία ότι θέλεις ακόμα λίγο συμπλήρώνεις , η καλή ποιότητα του βράχου που θα πάρεις και το σωστό στήσιμο θα σου δώσουν και την καλή κυκλοφορία που θες ...κορυφαίοι κυκλοφοριτές για εμένα οι vortec αν έχεις να δώσεις , εγω κάνω την δουλεία μου με κινεζάκια ...όσον αφορά το σαμπ εμένα μου έλυσε τα χέρια , αν έχεις χώρο κάνε ένα σαμπάκι αφού πρώτα αποφασίσεις πιο σκίμμερ θα πάρεις για να χωράει ...για να ξεχωρίσεις πιο σκίμμερ κάνει για εσένα να κοιτάξεις να είναι 2-3 φορές ονομαστικά για τα λίτρα σου από αυτά που θα βρείς να ξεχωρίσεις αυτά που θα χωράνε εκεί που θα μπεί στο ενυδρείο ή στο σαμπ και αυτό με την μεγαλύτερη παροχή αέρα και νερού είναι το καλύτερο και αν καταλήξεις σε περισσότερα από ένα να προτιμήσεις αυτό με την μικρότερη κατανάλωση ...ένας ακόμα παράγοντας που επηρεάζει την απόδωση του σκίμμερ είναι και το μέγεθος γιατί οι φυσαλίδες μένουν σε επάφή με το νερό περισσότερη ώρα ...
+1
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-02-13, 01:34
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
+1
+10000
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θαλασσινό anastasianikol52 Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 16-08-11 01:28
Νέο Θαλασσινό moeses Θαλασσινό νερό - Γενικά 29 01-04-07 17:52
¶λγη σε θαλασσινό. ΑΡΤΕΜΗΣ Φύκη -€“ ¶λγες 8 17-06-05 14:06
Νέο θαλασσινό tropheus Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 23-02-05 14:27
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06700 seconds with 13 queries