Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-11, 09:37
thkera Ο χρήστης thkera δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Διαρροή σε εξωτερικό φίλτρο Eheim 2075

Καλημέρα και καλή εβδομάδα στα μέλη του forum. Παρουσιάστηκε πρόβλημα στη στεγανότητα του φίλτρου 2075 της Eheim μετά από την διαδικασία καθαρισμού των σφουγγαριών του φίλτρου. Σε αναζήτηση που έκανα στο forum για παρόμοια προβλήματα οι περισσότεροι αναφέρουν ότι συνήθως οφείλεται στην εξωτερική φλάντζα. Στη δική μου περίπτωση η φλάντζα φαίνεται ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Για προληπτικούς λόγους χρησιμοποίησα λιπαντικό με βάση το νερό (όχι το αυθεντικό σπρέι της Eihem) για να αποκτήσει κι άλλη ελαστικότητα, όπως επίσης και προχώρησα στην αλλαγή της πλευράς εγκατάστασης της φλάντζας (δηλαδή το πρόβλημα μου παρουσιάζονταν στην πίσω πλευρά του εξωτερικού φίλτρου, εγώ την τοποθέτησα έτσι ώστε το πρόβλημα εάν βγει να είναι από μπροστά για να έχω και καλύτερο έλεγχο). Το θέμα είναι ότι πάλι έχανε από την πίσω πλευρά.

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1. Εάν το πρόβλημα είναι στην εξωτερική φλάντζα με την περιστροφή που έκανα κατά 2 πλευρές, το πρόβλημα δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται πλέον στην μπροστά πλευρά;

2. Μήπως το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται στην εσωτερική μικρή φλάντζα που έχει το προφίλτρο και εγώ θεωρώ κακώς ότι αυτά τα δύο δεν έχουν σχέση;

3. Κάτι τελευταίο που παρατήρησα ενώ έβγαζα το φίλτρο στο μπαλκόνι. Εάν το δώσω κλίση (ιδίως από τη μεριά που παρατηρώ το πρόβλημα ) τρέχει νερό. Το εξωτερικό φίλτρο δεν είναι ένα δοχείο υπό πίεση; Άρα δεν θα έπρεπε να τρέχει νερό. Εάν λοιπόν έχω ελέγξει τον κάδο για τυχόν ράγισμα και είμαι σίγουρος ότι δεν έχει, τα κουμπώματα τα έχω ακούσει να κουμπώνουν κανονικά και δεν είναι ούτε εκεί το πρόβλημα, εάν αποκλείσω και την φλάντζα τι μένει να ελέγξω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-11, 16:10
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

ειναι σιγουρα φλατζα! εχει ενας φιλος το ιδιο φιλτρο δεν μπορουσαμε να καταλαβουμε τι φταει καναμε ολες τις αλχημειες και τιποτα, τελος αλλαξαμε την εξωτερικη φλατζα και το προβλημα λυθηκε!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-11, 17:36
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

βαλε στη φλατζα βαζελινη και ξαναδοκιμαστο
εαν εχει ελατωθει η σταματησει η διαροη πας για φλατζα
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-11, 17:56
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Η eheim για αυτο το θεμα αλλαξε ολοκληρη κεφαλη, σε γνωστο μου.Το φιλτρο αγοραστηκε απο το aquaristic.net.Ο Harald επικοινωνησε με την eheim και στειλανε ups backsending label,αμεσα.
Courier πηγε στο σπιτι του,παρελαβε την κεφαλη και την επομενη κι ολας(μια βδομαδα συνολικα κρατησε το πανυγηρι) ειχε ερθει η νεα κεφαλη.
Για την ιστορια η διαρροη ηταν μεσα στη κεφαλη στη μεμβρανη της τρομπας.Αν δε βγαζεις ακρη με εδω αντιπροσωπεια στειλε mail στην "μαμα"
Αν παλι εχεις ορεξη για "παιχνιδια" ανοιξε την κεφαλη και την τρομπα.Περασε με ενυδρειακη σιλικονη το σημειο που εφαρμοζει η λαστιχενια ασπρη "μεμβρανη" ,στη κεφαλη ,ξαναβιδωσε τα ,αστα κανα 2 μερες και βαλτο να το δοκιμασεις...
Εννοειται οτι προτινω την επικοινωνια.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-11, 08:29
thkera Ο χρήστης thkera δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Σε πρώτη φάση θα προχωρήσω σε παραγγελία νέας φλάντζας και αντικατάστασης της παλιάς κι εάν δεν δω αποτέλεσμα θα απευθυνθώ μέσω mail στην Eheim.

Ελπίζω μόνο μέχρι τότε να έχει αντέξει το εσωτερικό φίλτρο που έβαλα για ρεζέρβα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-11, 13:16
thkera Ο χρήστης thkera δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Επανέρχομαι στο πρόβλημα με τη διαρροή του φίλτρου. Είμαι στην αναμονή για την παραλαβή της νέας φλάντζας και σήμερα που βρήκα χρόνο προχώρησα στο τύλιγμα της εξωτερικής φλάντζας με τεφλόν όπως διάβασα σε ένα άλλο topic του forum.

Δυστυχώς δεν είδα βελτίωση. Αυτό που παρατήρησα όμως, είναι ότι πάντα τρέχει από το σημείο που είναι η έξοδος του καλωδίου. Αυτό σε συνδυασμό με την απάντηση του maikl:

'Για την ιστορια η διαρροή ηταν μεσα στη κεφαλη στη μεμβρανη της τρομπας'

μήπως πρέπει να με οδηγήσει να ψάξω αλλού το πρόβλημα; Αφού θα είχε νερό όμως μέσα στο σημείο όπου είναι η παροχή της αντλίας δεν θα έπρεπε να είχε καεί ο κινητήρας της;

Εάν μπορεί ο φίλος maikl να δώσει περισσότερες πληροφορίες για το πως ο φίλος του απέκλεισε τις πιθανές άλλες περιπτώσεις και απευθύνθηκε στη ΄μαμα' εταιρία.

Εγώ πάντως θα περιμένω να βάλω την καινούρια φλάντζα για να διαπιστώσω την ορθή λειτουργία ή όχι, και μετά να στείλω mail κεντρικά. Στο ενδιάμεσο όμως μπορεί κάποια στιγμή να μπω στο πειρασμό να κάνω ανοιγμα στην κεφαλή της αντλίας και ότι ήθελε προκύψει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-11, 13:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Αν τρέχει απο κει που είναι το καλώδιο και όχι από τα σημεία που εφάπτεται η κεφαλή με τον κάδο, τότε είναι σίγουρα διαρροή απο την φλάντζα της τρόμπας αναπλήρωσης.
Δεν έχω το 2075 και δεν μπορώ να σου πω πως να την αλλάξεις αλλά στο 2028 έκανα αυτό που δείχνει εδώ ο Μιχάλης http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F6%E1%EB%E7%F2

(ο κινητήρας είναι μονωμένος και δεν καίγεται λόγω της διαρροής)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-11, 15:32
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Αν το ανοιξεις χανεις την εγγυηση....
Γνωμη μου επικοινωνησε με τον τοπικο αντιπροσωπο,αλλα στειλε και ενα mail στην eheim ,για να μη χρονοτριβεις...το τελευταιο θα επρεπε ηδη να το εχεις κανει.Αλλωστε δεν ειναι απο κακη χρηση και η εγγυση ειναι το πρωτο που θα σκεφτομουν.
Αυτο που λεει ο Κλεοβουλος ισχυει για την στεγανοτητα του μετασχηματιστη.
Απλα επειδη εγω την ανοιξα και ειδα το προβλημα.Εκει μεσα δεν υπαρχει φλαντζα οπως ειναι στο 2028 π.χ που αναφερθηκε,για να την αλλαξεις.Ειναι διαφορετικη η λειτουργια της τρομπας στη σειρα 3.Αν δε το εχει ανοιξει καποιος δεν θα το καταλαβει.
Εγγυηση για μενα για να εισαι σιγουρος.
υ.γ....δεν χρειαζετε να αποκλεισεις τιποτα αλλο ,υπαρχει διαρροη και μαλιστα μεσα απο την κεφαλη κι οχι απο το O-ring και εκει τελειωνει το θεμα.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-11, 14:44
thkera Ο χρήστης thkera δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Για την πληρότητα του topic ενημερώνω για τις τελευταίες εξελίξεις. Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο και αφού είχα διαβάσει τις απαντήσεις των φίλων από το forum (τους οποίους ευχαριστώ και πάλι), έστειλα mail στην eheim τους οποίους ενημέρωνα για το πρόβλημα στην αντλία κεφαλής.

Μέχρι χθες το βράδυ δεν είχα λάβει απάντηση, οπότε έστειλα mail στο aquaristic.net από το οποίο είχα αγοράσει το φίλτρο. Σήμερα το πρωί είχα απαντητικό mail (από το aquaristic.net) με το οποίο με ενημέρωσαν ότι έλαβαν το mail και το προώθησαν στον προμηθευτή τους. Πριν από λίγο ήρθε και δεύτερο μήνυμα με το οποίο με ενημερώνουν ότι ο προμηθευτής τους, τους έδωσε εντολή να με δώσουν καινούρια αντλία κεφαλής. Θα μου αποστείλουν την καινούρια αντλία κεφαλής και με backsending label μου ζητάνε να τους αποστείλω στη συνέχεια την παλιά αντλία.

Αυτά προς το παρόν, θα ενημερώσω και για την τελική έκβαση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-11, 15:28
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thkera Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την πληρότητα του topic ενημερώνω για τις τελευταίες εξελίξεις. Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο και αφού είχα διαβάσει τις απαντήσεις των φίλων από το forum (τους οποίους ευχαριστώ και πάλι), έστειλα mail στην eheim τους οποίους ενημέρωνα για το πρόβλημα στην αντλία κεφαλής.

Μέχρι χθες το βράδυ δεν είχα λάβει απάντηση, οπότε έστειλα mail στο aquaristic.net από το οποίο είχα αγοράσει το φίλτρο. Σήμερα το πρωί είχα απαντητικό mail (από το aquaristic.net) με το οποίο με ενημέρωσαν ότι έλαβαν το mail και το προώθησαν στον προμηθευτή τους. Πριν από λίγο ήρθε και δεύτερο μήνυμα με το οποίο με ενημερώνουν ότι ο προμηθευτής τους, τους έδωσε εντολή να με δώσουν καινούρια αντλία κεφαλής. Θα μου αποστείλουν την καινούρια αντλία κεφαλής και με backsending label μου ζητάνε να τους αποστείλω στη συνέχεια την παλιά αντλία.

Αυτά προς το παρόν, θα ενημερώσω και για την τελική έκβαση.
Μια χαρα.....οτι εγινε με το φιλαρακι μου(ποστ 4)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-11-11, 20:34
dvarnav Ο χρήστης dvarnav δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Eheim 2073

Δεν θα ήθελα να σας απογοητευσω αλλα μια και σήμερα η πόρτα της διαρροής και μαλιστα για δευτερη φορά στο ίδιας τεχνολογίας 2073 φίλτρο. Συγκεκριμένα απο οτι κατάλαβα την πρώτη φορά ανακαλύψαμε την διαροοή όταν γυρίσαμε απο ενα ταξιδακι σαββατοκύριακού και ψαχνομασταν αρχικά. Αφου έκανα τις αλλαγες στις φλάτζες και εβαλα και το γνωστο σπρευ της εταιρείας εδειξε οτι δεν έχανε για 1 μερα αλλα αμέσως μετά ξαναξεκίνησε και ετσι ενεργοποίησα το εσωτερικό φίλτρο (πολύ κακή ιδέα διοτι άλλαξαν πολλα πράγματα σοτ ενυδρείο). Επειδη ήταν αγορασμένο απο γερμανία επικοινώνησα με τον Herald και μου είπε οτι εαν δεν βγάλω άκρη με την εδω αντιπροσωπεία να τους ειδοποιήσω να προχωρήσουν σε αντικατασταση. Ευτυχως η τοτε αντιπροσωπία Magniko ανταποκρήθηκε άμεσα και αντικαταστήσαμε την κεφαλή και ολα καλά. Χωρίς κανένα προβλημα εως χθες πέρασα ενα χρόνο χρήσης του φίλτρου με την νέα κεφαλή... εως που σήμερα που ξανάρχησαν τα όργανα αρχισε η διαροή πίσω απο το καλώδιο. Του άλλαξα ξανα φλάτζες τα ψέκασα με το σπρεύ και περιμένω για διαρροή. Έχω στα χέρια μου την εγγύηση που μου είχε σφραγίσει η ιδιοκτήτρια της εταιρίας Magniko *και απο οτι μου είχε πει με καλύπτει για την κεφαλή για 3 χρόνια. Το πρόβλημα όμως είναι άλλο και είναι το ζήτημα της αξιοπηστίας αυτων των φίλτρων και αυτό διοτι εαν η κεφαλή των φιλτρων παρουσιαζει τόσο συχνά προβλημα μηπως πρέπει να γύρίσουμε σε κάποια άλλη εταιρία.

Όταν το είδαμε το φιλτρο στην Magniko το μετρήσαμε με μανόμετρο για να δούμε τι πίεση έβγαζε και πραγματικά οταν είδε ο τεχνικός οτι η πίεση ήταν πολύ χαμηλη καταλάβαμε οτι έχει διαροοή .

Τωρα μήπως ξέρουμε ποιός αντιπροσωπέυει την EHEIM στην Ελλάδα ???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-11-11, 20:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Αυτή η σειρά φαίνεται να έχει πρόβλημα με την μικρή φλάντζα του προφίλτρου που δεν είναι συμπαγής αλλά απο πορώδες υλικό και μάλλον χάνει εύκολα την ελαστικότητα της.
Δες κι εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56358

(Άκουσα ότι η Petline πήρε την αντιπροσωπεία αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Ας μας πει όποιος γνωρίζει.)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-11-11, 21:37
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Petline ναι....
Καπου διαβασα οτι τα φιλτρα της σειρας proff 3 που αρχιζουν με serial No 8 ,9 (αν δε κανω λαθος) ειναι τα προβληματικα....
Θα το βρω και θα το ποσταρω...(θελω να πιστευω δλδ...)
-------------------------
http://www.monsterfishkeepers.com/fo...=1#post5116789
Εδω φαινετε που ειναι το προβλημα...(ισως χρειαστει να κανετε εγγραφη )
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maikl : 23-11-11 στις 21:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-11-11, 21:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Petline ναι....
Καπου διαβασα οτι τα φιλτρα της σειρας proff 3 που αρχιζουν με serial No 8 ,9 (αν δε κανω λαθος) ειναι τα προβληματικα....
Θα το βρω και θα το ποσταρω...(θελω να πιστευω δλδ...)
-------------------------
http://www.monsterfishkeepers.com/fo...=1#post5116789
Εδω φαινετε που ειναι το προβλημα...(ισως χρειαστει να κανετε εγγραφη )
Αυτή είναι δουλειά για χειρούργο
Μιχάλη εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι η διαρροή είναι απο την φλάντζα στο έμβολο της αναπλήρωσης?

[αυτή είναι η Petline http://www.petline-vet.gr/index.php?...&id=8&Itemid=2 ]
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-11-11, 21:56
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή είναι δουλειά για χειρούργο
Μιχάλη εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι η διαρροή είναι απο την φλάντζα στο έμβολο της αναπλήρωσης?
..
...ναι ,το προβλημα ειναι γνωστο και η eheim εχει δωσει οδηγια γι αυτο...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-11-11, 22:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...ναι ,το προβλημα ειναι γνωστο και η eheim εχει δωσει οδηγια γι αυτο...
τι οδηγία? (άντε ένα-ένα μας τα λες )
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-11-11, 22:14
dvarnav Ο χρήστης dvarnav δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Πάντως τώρα το έχω βάλει και πάλι στο ενυδρειο μιας και δεν έχω εναλακτικό και το παρακολουθώ... Ελπίζω να μην είμαι τόσο γκαντέμης και ακόμα και η κεφαλή που είχαν αλλάξει πέρσι να ήταν στις προβληματικές ... αλήθεια το σειριακό αριθμό που το βλέπουμε εκτος απο την συσκευασία που έχει πεταχτεί προ πολλού?

Το Petline είναι στα ΣΠΑΤΑ βρήκα κάποια στοιχεία θα επικοινωνήσω μαζί τους αν και απο τον Υδροκοσμο μου είπαν γενικά δεν έχει υλικο να παραδόσει η αντιπροσωπία

Παντως ευχαριστώ για την υποστήρηξη...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-11-11, 23:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παρε ενα κολοσσο με δεκαετιες στην αγορα και φερτον στην ελλαδα να δεις πως θα καταφερει ο ελληνας αντιπροσωπος να τον κανει ψιλικατζιδικο σε χρονο dt κριμα,ελπιζω να βρεις ακρη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-11-11, 08:43
dvarnav Ο χρήστης dvarnav δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Και όπως το φανταζόμουν ο Κολοσσός EHEIM γίνεται για 2η φορά αναξιόπιστος ξεκίνησε η διαρροή από πίσω από το καλώδιο και γεμίζει το τσανακάκι που έχω βάλει για προστασία και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό. Επειδη λέμε για εταιρεία κολλοσσο στον χώρο στο site της έχει βγάλει καμμία ανακοίνωση για ανακληση των συγκεκριμένων φίλτρων λόγω προβλημάτων στεγανότητας ? Ελπίζω να βγάλω άκρη με την νέα αντιπροσωπεία .... Ξεκινάω τα τηλέφωνα.... και τα email
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-11-11, 14:46
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Αντιμετωπίζω εδώ και ένα μήνα πρόβλημα με το eheim 2073,.... (τρέχει πίσω απο το καλώδιο)...
Το έχω ξανα αναφέρει σε κάποιο ποστ....
Αναμένονται εξελίξεις εντός ωρών....
Μίλησα με την εταιρεία στην Γερμανία μέσω mail...


Y.φ.
Δηλαδή φίλε dvarnav, για δεύτερη φορά αντιμετωπίζεις θέμα?? (και ήδη είχες αλλάξει την κεφαλή)?....
...τρελή φάση μου φαίνεται....
Ε ρε τι περνάμε... σε δουλειά να βρισκόμαστε μου φαίνεται....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-11-11, 16:01
dvarnav Ο χρήστης dvarnav δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Coolnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιμετωπίζω εδώ και ένα μήνα πρόβλημα με το eheim 2073,.... (τρέχει πίσω απο το καλώδιο)...
Το έχω ξανα αναφέρει σε κάποιο ποστ....
Αναμένονται εξελίξεις εντός ωρών....
Μίλησα με την εταιρεία στην Γερμανία μέσω mail...


Y.φ.
Δηλαδή φίλε dvarnav, για δεύτερη φορά αντιμετωπίζεις θέμα?? (και ήδη είχες αλλάξει την κεφαλή)?....
...τρελή φάση μου φαίνεται....
Ε ρε τι περνάμε... σε δουλειά να βρισκόμαστε μου φαίνεται....
Πραγματικά δεύτερη φορά και νομίζω στην τρίτη το φιλτρο το πέρνει και το σηκώνει... Στην γερμανία που έστειλες email διοτι εγω εστειλα σε καποια που είχα ξαναμιλήσει απο την εταιρία αλλα ουτε φωνή ουτε ακρόαση. Ο δε αντιπρώσοπος Petline δεν μου έδωσε προς το παρόν λύση (α ρε Mαgniko εφυγες και μας αφησες στο έλεος του Θεού.)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-11-11, 08:33
dvarnav Ο χρήστης dvarnav δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2011
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Σε μια τελευταία μου επικοινωνία με την EHEIM με ενημέρωσαν οτι εφόσον η αντλία έχει αλλαχτεί πέρσυ πιστεύουμε οτι είναι παλιά έκδοσης (πράγμα που σημαίνει οτι οι αντλίες άλλαξαν φέτος σε κατι πολύ καλλίτερο). Στις καινούργιες αντλίες η νέα χειρωνακτική αντλία και αντάπτορας (κοινώς όλη η κεφαλή) έχει επανασχεδιαστεί εσωτερικά και δεν θα έχει προβλήματα διαρροών.
Άρα ναί υπάρχει πρόβλημα με την κεφαλή των 2071/73/75 και οι φετινές εκδόσεις αυτο το πρόβλημα δεν θα έχει.

Το περίεργο είναι οτι μου συστήνουν να επικοινωνήσω άμεσα με την EHEIM service in Greece (Magniko) ξανά για το θέμα αυτό αλλα δεν καταλαβαίνω δεν έχει κλείσει η Magniko ως υποστήριξη της EHEIM μεταβιβάζοντας την στην PETline. Κάτι ακόμα σε επικοινωνία μου με την PETline την προυγούμενη παρασκευή με τις πωλήσεις για το θέμα αυτό με διαβεβαίωσαν οτι θα επικοινωνήσει άμεσα καποιος που κάνει service στα φιλτρα ακόμα τον περιμένω.

Τελικά αγόρασα ένα 2076 γιατι έχει τελείως άλλη κεφαλή και δυνατότητες για να δουλεψει το ενυδρείο και αναμενω να κάνω χρήση της εγγύησης για την οριστική αποκατάσταση του παθητικού 2073.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-12-11, 18:08
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

H ταλαιπωρία τελείωσε σήμερα....
Παρέλαβα νέα κεφαλή με εγγύηση μέσα,(3 ετών), κατασκευής 2011, ποιο δυνατή (όπως παρατήρησε ο φίλος maikl),... εντελώς δωρεάν...

..Θυμίζω προς κάθε ενδιαφερόμενο πως είχα στείλει mail στην eheim...
Οποιος αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα ας το παλέψει... ποτε δεν ξέρεις ....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-03-13, 23:19
thkera Ο χρήστης thkera δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι,

επανέρχομαι στο θέμα μετά από 2 χρόνια από την αντικατάσταση της κεφαλής για το Eheim 2075 επειδή αντιμετωπίζω και πάλι πρόβλημα με τη λειτουργία του συγκεκριμένου φίλτρου, διαφορετικής μορφής αυτή τη φορά αλλά δεν γνωρίζω εάν αυτά τα δύο σχετίζονται μεταξύ τους.

Συγκεκριμένα το τελευταίο καιρό είχα παρατηρήσει ότι είχε πέσει κατακόρυφα η απόδοση του φίλτρου. Υπέθεσα ότι οφείλονταν στο μεγάλο διάστημα που είχα να το καθαρίσω. Προχώρησα στην γενικό καθαρισμό του φίλτρου και για τις πρώτες ώρες η λειτουργία του φίλτρου ήταν η γνωστή. Μέχρι το βράδυ είχε πέσει πάλι στο επίπεδο μετά βίας να καταλαβαίνω ότι βγαίνει νερό από το spray bar.

Την επόμενη ημέρα μπήκα στη διαδικασία να καθαρίσω και τα σωληνάκια, αλλά το αποτέλεσμα πάλι το ίδιο. Για τις πρώτες ώρες ιδανική λειτουργία, και μετά ελάχιστη παροχή.

Θα ήθελα τη γνώμη σας εάν αυτό σχετίζεται με την προβληματική λειτουργία του φίλτρου ή είναι κάτι που έχει χαλάσει και δεν το έχω εντοπίσει.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-03-13, 07:29
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Το θαλαμο της φτερωτης τον καθαρισες?Με μια μικρη οδοντοβουρτσα ή αν εχεις τα βουρτσακια της eheim κανε ενα καθαρισμο εκει μεσα και μετα βαλε την κεφαλη κατω απο την βρυση και ριξε νερο στις τρυπες εξοδου-εισοδου (απο το πανω μερος της κεφαλης).Το impeller να το εχεις βγαλει.
Εκεινο που συνεβει σε μενα δυο φορες,την πρωτη ειχε περασει φυλλο απο ludwigia και την αλλη σαλιγκαρακι malaisian t. s τα οποια ειχαν φρακαρει εκει μεσα στις στροφες της κεφαλης.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-03-13, 19:43
Το avatar του χρήστη borelli13
borelli13 Ο χρήστης borelli13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: БлСобндспхрплз
Μηνύματα: 13
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην borelli13 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην borelli13 Send a message via Skype™ to borelli13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θαλαμο της φτερωτης τον καθαρισες?Με μια μικρη οδοντοβουρτσα ή αν εχεις τα βουρτσακια της eheim κανε ενα καθαρισμο εκει μεσα και μετα βαλε την κεφαλη κατω απο την βρυση και ριξε νερο στις τρυπες εξοδου-εισοδου (απο το πανω μερος της κεφαλης).Το impeller να το εχεις βγαλει.
Εκεινο που συνεβει σε μενα δυο φορες,την πρωτη ειχε περασει φυλλο απο ludwigia και την αλλη σαλιγκαρακι malaisian t. s τα οποια ειχαν φρακαρει εκει μεσα στις στροφες της κεφαλης.
Κινητη εγκυκλοπαιδεια...ερχεται στο χωρο σας...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-03-13, 22:28
thkera Ο χρήστης thkera δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2009
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Αν και τον είχα καθαρίσει το θάλαμο, σήμερα το μεσημέρι έκανα ξανά μια νέα προσπάθεια να το καθαρίσω πιο προσεκτικά.

Το αποτέλεσμα ακόμη χειρότερο. Εξαρχής η κυκλοφορία του νερού ήταν πολύ περιορισμένη.

Τώρα το βράδυ προχώρησα στην αφαίρεση του προφίλτρου και του υαλοβάμβακα. Έχει ένα 5λεπτο που το επανασύνδεσα και το έβαλα σε λειτουργία κι αυτή τη στιγμή λειτουργεί όπως πρέπει.

Θα το αφήσω για το βράδυ έτσι, να δω εάν η παροχή παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα.

Ελπίζω μόνο να μην σχετίζεται με το αρχικό πρόβλημα και αύριο ξυπνήσω μέσα στα νερά.

Πάντως το πρόβλημα που αντιμετώπισα με την αρχική κεφαλή παρόλο που η μητρική εταιρία προέβη άμεσα στην αλλαγή της, μου έχει κλονίσει την εμπιστοσύνη για τα προϊόντα της Eheim. Σήμερα το απόγευμα σκεφτόμουν να παραγγείλω νέα κεφαλή. Αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος εάν το πρόβλημα οφείλεται σε δικό μου λάθος ή αβλεψία, ή σε κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα της κεφαλής. Αυτά τα λίγα για απόψε.

Θα επανέλθω με νεότερα αύριο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-03-13, 22:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εχει μια πλαστικη "σχαρα" που παει πανω πανω ... αν βαζεις το ενυδρειακο βαμβακι πανω απο αυτη τη σχαρα τοτε πολλες φορες το φιλτρο το "ρουφαει" και βουλωνει με αποτελεσμα να μην δουλευει σωστα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-03-13, 22:35
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Το προβλημα σου με την κεφαλη το περασα εις τριπλουν.Εχουν αντικατασταθει με τρεις νεες κεφαλες εδω κι εξι μηνες περιπου και κανενα προβλημα.Νομιζω οτι το προβλημα της ροης δεν πρεπει να εχει σχεση μ 'αυτο της κεφαλης της τρομπας.Καλη τυχη.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-03-13, 06:26
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Αυτο που λεει ο Γιωργος τσεκαρε
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  120419050434.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  17,5 KB  
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εξωτερικό φίλτρο EHEIM candus Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 08-05-22 09:06
Εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2213 ΕΛΒΙΡΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 62 30-09-15 07:54
EHEIM 2224 εξωτερικό φίλτρο gkagad Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 07-01-05 11:49
Διαρροή σε εξωτερικό φίλτρο basilhs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 21-01-04 01:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10461 seconds with 14 queries