Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-11, 22:08
Marou Ο χρήστης Marou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2011
Περιοχή: Salamina
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Απορίες περί ΕΙ-λίπασμα.

Γεια σε ολους! Μολις διάβασα το ποστ που αφορα την μεθοδο ΕΙ. Ειπα να ξενηνισω και εγώ λοιπον την λιπανση συμφωνα με τα οσα διαβασα. Εχω ετοιμα τα διαλυματα. Η απορια μου ειναι η εξης:

Το ποστ αναφερει:

"- Οι παρακάτω παράμετροι «απαιτούνται» από τα φυτά ώστε να αναπτύσσονται καλά και με την προϋπόθεση ότι επιτυγχάνονται δεν πρέπει να έχουμε κανένα πρόβλημα.
Νιτρικά (ΝΟ3): 20-30 ppm
Φωσφορικά: 1-3 ppm
Κάλιο: 20-30 ppm
CO2: 30ppm "

Πρεπει να ξεκινησω προσθετοντας στο νερο καταλληλη ποσοτητα του διαλύματος για να εχω της παραπανω τιμες στα στοιχεια και μετα να συνεχισω με την καθημερινη ρουτινα η πρεπει να ξεκηνισω κατευθειαν με την καθημερινη ρουτινα;;; Σημειωνω οτι αυτη την στιγμη στο ενυδρειο δεν υπαρχει τιποτα απο λιπασμα και επιπλεον NO3,PO4 παρα μονο οσο μπορει να παραχθει απο τα ψαρια-τροφη κλπ. επισης το νερο ειναι 100% απο RO με προσθηκη ιχνοστοιχειων. Παρακαλω τα φωτα σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-11, 23:00
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Ολα ειναι σχετικα. Αυτο θα το διαπιστωσεις μονος σου παρατηρωντας τα φυτα σου. Αυτα θα σου πουνε ποσο ακριβως θελουν. Το ενυδρειο σου ειναι πυκνοφυτεμενο? Εχεις δυσκολα φυτα? Η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις με μιση δοσολογια κ αναλογως την συμπεριφορα τους να προσθετεις.
Προσοχη πολυ στις αλγες !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-11, 00:06
Marou Ο χρήστης Marou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2011
Περιοχή: Salamina
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι iwagumi στυλ με Blyxa japonica, hc(cuba) που πλεον εχει εξαπλωθει σε ολο το βυθο και πισω εχει και λιγο Eleocharis acicularis. Τα φυτα εχουν καλυψει το 90% του βυθου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-11, 00:35
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marou Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο ειναι iwagumi στυλ με Blyxa japonica, hc(cuba) που πλεον εχει εξαπλωθει σε ολο το βυθο και πισω εχει και λιγο Eleocharis acicularis. Τα φυτα εχουν καλυψει το 90% του βυθου.
Μεχρι τωρα τι λιπασματα χρησιμοποιουσες?
Κανε μας μια παρουσιαση το ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-11, 11:36
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marou Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Πρεπει να ξεκινησω προσθετοντας στο νερο καταλληλη ποσοτητα του διαλύματος για να εχω της παραπανω τιμες στα στοιχεια και μετα να συνεχισω με την καθημερινη ρουτινα η πρεπει να ξεκηνισω κατευθειαν με την καθημερινη ρουτινα;;; Σημειωνω οτι αυτη την στιγμη στο ενυδρειο δεν υπαρχει τιποτα απο λιπασμα και επιπλεον NO3,PO4 παρα μονο οσο μπορει να παραχθει απο τα ψαρια-τροφη κλπ. επισης το νερο ειναι 100% απο RO με προσθηκη ιχνοστοιχειων. Παρακαλω τα φωτα σας!
Το iwagumi γενικά είναι δύσκολο ενυδρείο (κατά την ταπεινή μου άποψη) και τα φυτά σου επίσης δύσκολα (π.χ. cuba).

Στη θέση σου θα ξεκινούσα κατευθείαν με τη ρουτίνα EI. ¶μα θες την πρώτη φορά ρίξε λίγο παραπάνω (π.χ. 2χ τη δόση του ΕΙ) επειδή το νερό δεν έχει καθόλου λιπάσματα, αλλά και να μην το κάνεις σε 3-4 βδομάδες θα έχεις φτάσει σε "ισορροπία".

Έχεις διοξείδιο; (ελπίζω ναι)
Πόσο φωτισμό έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-11, 21:46
Marou Ο χρήστης Marou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2011
Περιοχή: Salamina
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Δεν χρησιμοποιούσα λιπάσματα και είχα πολλά προβλήματα με τις αλγες (έχει περάσει απο το ενυδρείο κάθε μορφή αλγών που υπάρχει ) διάβασα και έμαθα ότι ο πολύ φωτισμός μου (4 x 24W T5 σε 100L) απαιτεί λιπάσματα. Έχω CO2(κοντά στα 30ppm) από μπουκάλα με glass diffusor με ένα powerhead που βοηθά στην κυκλοφορία του νερού και την επιπλέον διάχυση του CO2. GH=6 KH=4 με νερό από RO. Χθες ξεκίνησα με τις μισές δόσεις ΕΙ και θα δω πως πάει και αναλόγως θα αυξήσω... Έχω ήδη περιορίσει την φωτοπερίοδο από 8 ώρες σε 6 και από τις 4 λάμπες δουλεύουν οι 3. Όταν θα στρώσει κάπως η κατάσταση με την άλγη θα κάνω και μια παρουσίαση με φωτογραφίες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι λίπασμα να πάρω? bouldoza Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 29 22-03-11 09:27
Μικρές απορίες περί red cherry + crs kifinas Γαρίδες του γένους Neocaridina 12 11-01-11 14:57
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Απορίες... περί Oscar. soulmate ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 27 21-10-05 18:56
Λίπασμα theofilos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 07-10-04 01:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03677 seconds with 13 queries