Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-14, 13:12
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή Ενα 60λιτρο ...δωρο

Γεια σας και καλως σας (ξανα)βρηκα

Εχοντας,χρονια,στο μυαλο μου ενα θαλασσινο ενυδρειο,και μην αποφασιζοντας να το ξεκινησω,
ειτε για λογους οικονομικους(το σημαντικοτερο),ειτε μην ξεροντας ποιο απο τα δυο μου,
υπαρχοντα ενυδρεια(γλυκου νερου),θα ξεστησω,το 200αρι η το 450αρι,
ξαφνικα βρεθηκα με ενα 60αρι,ενος φιλου που το παρατησε,με βραχο και αραγωνιτη,
εσωτερικο φιλτρο (πισω απο την πλατη) και εναν κυκλοφορητη.

Παρηγγειλα,ηδη ΑΟ,αντιφωσφορο και θα ηθελα τα φωτα σας για τα επομενα βηματα μου...
Το ενυδρειακι ειναι αυτο:
http://www.hailea.com/e-hailea/product1/fa400.htm

Ο βραχος κι ο αραγωνιτης,αν και αγοραστηκαν ζωντανοι,κατα τον προηγουμενο ιδιοκτητη,
εμειναν στο νερο χωρις κυκλοφορια και θερμανση.

Η κατασταση του βραχου τωρα εχει καπως ετσιβλεπε φωτο)


Ρωταω λοιπον ποια θα ειναι τα επομενα βηματα,αν θελω να αναστησω αυτο το ενυδρειο?

Θα ηθελα να βαλω δυο κλοουνακια και καμια γαριδα,κι αν ειναι δυνατον,
κανα ευκολο κοραλακι προς τερψιν των μικρων παιδιων,κι αν κερδισω αυτο το στοιχημα,
να ξεστησω τελικα το 450αρι με τις αφρικανες και να το κανω ενα fish only .

Αποριες:
Ποιο καλο και φθηνο αλατι,προτεινετε?
Αν γνωριζει και καποιος αυτο το σκιμερακι,κι αν κανει για τα 60 λιτρα?
http://www.ebay.com/itm/RESUN-Aquari...3D291064458824

Περιμενοντας τις απαντησεις σας,
Ευχαριστω εκ των προτερων
SteliosV

Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Ιαν 2011, 11:25 pm
Πληροφορίες ενυδρείου: freshwater
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140206_002915.jpg
Εμφανίσεις:  402
Μέγεθος:  40,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140206_002933.jpg
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  48,7 KB  
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-14, 17:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μέχρι να μπουν οι θαλασσινοι και να βοηθήσουν, ερώτηση : Ποια ΑΟ πήρες?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-14, 00:21
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι να μπουν οι θαλασσινοι και να βοηθήσουν, ερώτηση : Ποια ΑΟ πήρες?
Αν μπουνε...
Αυτην εδω:
http://waterwaves.gr/index.php?targe...oduct_id=30122
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-14, 07:18
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Καλημερα και καλη αρχη...για μενα κανε μετρησουλες πρωτα να δεις που βρισκεσαι...και απο θεμα αμμωνιας,no2,no3.βαλε τον κυκλοφορητη να φυσαει λιγο βραχο και μετρα οπωσδηποτε αλατοτητα...πες μας νουμερα κ βλεπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-14, 09:29
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Καλή αρχή στα αλάτια!
Το βασικό είναι να μας πεις, αν όπως το πήρες απλά το γέμισες, ή το άδειασες, έπλυνες καλά βράχο και άμμο και τα ξανατοποθέτησες.
Αυτό είναι κάτι βασικό για να ξεκινήσουμε.
Επίσης, πόσα κιλά είναι ο βράχος σου σύνολο?

Τον κυκλοφοριτή πρέπει να τον σηκώσεις πιο ψηλά. Να χτυπάει επιφάνεια καλύτερα.

Το σκιμμεράκι αυτό είναι εσωτερικό(αν το χωράει το sump σου). Εντάξει, δεν είναι απο τα πολύ αποδοτικά, αλλά αν θες μπορείς να το δοκιμάσεις...

Θα χρειαστείς ακόμα τα απαραίτητα τεστ, άνθρακα, δοχείο π[ροετοιμασίας νερού με ένα κυκλοφοριτή και ένα θερμοστάτη(για να σπάει το αλάτι). Επίσης αν μπορείς, καλό θα κάνεις να βάλλεις και μια αυτόματη αναπλήρωση.

Απο φωτισμό τι εχει?

Αλάτι σου προτείνω το Tropic marin pro reef. Όλα τα μαγαζιά το έχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-14, 19:27
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τα καλωσορισματα...
Λοιπον,το ενυδρειακι δεν το πειραξα(δεν επλυνα τιποτα,φοβουμενος μην κανω πατατα,αν μια στο εκατομμυριο,κραταει κατι).Απλα συμπληρωσα νερο για να το γεμισω,βρυσης με αντιχλωριο(ηταν λιγο πιο πανω απ' τη μεση),ωστε να δω μην ειναι σπασμενο κι αν δουλευει ο εξοπλισμος του.
Ουτως η αλλως,θελω να του φτιαξω και μια βασουλα,προσωρινα το εχω πανω σε ενα τραπεζι.
Ο κυκλοφορητης σηκωθηκε και χτυπαει επιφανεια...
Βασικος λογος που διαλεξα το σκιμμερ αυτο ειναι οι διαστασεις του.Χωραει ακριβως πισω στο ενα "διαμερισμα".Αναμενεται σε καμια 20αρια μερες.
Ανθρακα εχω ενα κουτι της fluval,δοχειο βρηκα,κθκλοφορητη για ποσα lt/h μιλαμε(αν ειναι να ταιριαξω κατι αντλιακια που εχω).
Φωτισμο εχει μια PL 24W,ασπρη-μπλε

Απο μετρησεις τωρα:

PH:8-8,2
KH: 4
Αμμωνια: 0
ΝΟ2 : 0
ΝΟ3:2-5

Απλα,εκτος της αμμωνιας,που τσεκαριστηκε και μ' αλλο σετ,δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστα.γιατι εχουν ληξει πριν 6 μηνες(Tropic Marin expert set)
Α,ναι...
Αλατοτητα: 1010
Μετρημενη με ενα ρεφρακτομετρο,που πηρα απο ebay,πριν 3 χρονια,χωρις να το εχω καλιμπραρει ποτε...
Μπορει να μην εχω γνωσεις σε θαλασσινα,εχω ομως υπομονη,οποτε πειτε μου τις επομενες κινησεις.
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-14, 19:34
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

καταρχην πρεπει να ανεβασεις την αλατοτητα στο 1025.
το ρεφρακτομετρο μπορεις να το ελεγξεις αν δουλευει σωστα μετρωντας το νερο της βρυσης. πρεπει να σου δειξει 1000.
αν οχι, το καλιμπραρεις .....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-14, 23:50
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην πρεπει να ανεβασεις την αλατοτητα στο 1025.
το ρεφρακτομετρο μπορεις να το ελεγξεις αν δουλευει σωστα μετρωντας το νερο της βρυσης. πρεπει να σου δειξει 1000.
αν οχι, το καλιμπραρεις .....
Με νερο βρυσης το καλιμπραρω?
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-14, 01:15
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Με νερο βρυσης το καλιμπραρω?
εγω ετσι το κανω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-14, 13:48
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για τα καλωσορισματα...
Λοιπον,το ενυδρειακι δεν το πειραξα(δεν επλυνα τιποτα,φοβουμενος μην κανω πατατα,αν μια στο εκατομμυριο,κραταει κατι).Απλα συμπληρωσα νερο για να το γεμισω,βρυσης με αντιχλωριο(ηταν λιγο πιο πανω απ' τη μεση),ωστε να δω μην ειναι σπασμενο κι αν δουλευει ο εξοπλισμος του.
Ουτως η αλλως,θελω να του φτιαξω και μια βασουλα,προσωρινα το εχω πανω σε ενα τραπεζι.
Ο κυκλοφορητης σηκωθηκε και χτυπαει επιφανεια...
Βασικος λογος που διαλεξα το σκιμμερ αυτο ειναι οι διαστασεις του.Χωραει ακριβως πισω στο ενα "διαμερισμα".Αναμενεται σε καμια 20αρια μερες.
Ανθρακα εχω ενα κουτι της fluval,δοχειο βρηκα,κθκλοφορητη για ποσα lt/h μιλαμε(αν ειναι να ταιριαξω κατι αντλιακια που εχω).
Φωτισμο εχει μια PL 24W,ασπρη-μπλε

Απο μετρησεις τωρα:

PH:8-8,2
KH: 4
Αμμωνια: 0
ΝΟ2 : 0
ΝΟ3:2-5

Απλα,εκτος της αμμωνιας,που τσεκαριστηκε και μ' αλλο σετ,δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστα.γιατι εχουν ληξει πριν 6 μηνες(Tropic Marin expert set)
Α,ναι...
Αλατοτητα: 1010
Μετρημενη με ενα ρεφρακτομετρο,που πηρα απο ebay,πριν 3 χρονια,χωρις να το εχω καλιμπραρει ποτε...
Μπορει να μην εχω γνωσεις σε θαλασσινα,εχω ομως υπομονη,οποτε πειτε μου τις επομενες κινησεις.
Καλησπέρα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλα είναι νεκρά εκεί μέσα.
Θα κάνεις το εξής: Θα το αδειάσεις, θα πετάξεις το νερό, θα βγάλεις βράχο, αραγωνίτη, θα τα ξεπλύνεις καλά με νερό βρύσης και θα τα αφήσεις έξω να στεγνώσουν και 3 μέρες.
Μόλις γίνει αυτό, θα ξαναβάλλεις άμμο μέσα, θα στήσεις το βράχο σου και μετά είσαι ε΄τοιμος να ρίξεις το νερό σου.

Στην ερώτηση σου, ο κυκλοφοριτής που θα σπάει το αλάτι, να είναι ικανός να δμιουργεί μια ροή μέσα στο δοχείο και όχι ψόφιος. Αν παίρνει υποδοχή μπροστά να βάλλεις λάστιχο ακόμα καλύτερα γιατί θα μπορείς να μεταφέρεις το νερό κατευθείαν στο ενυδρείο έτσι.

Αλάτι πάρε το tropic marin pro reef. Πολύ καλό αλάτι. Πάρε και μια ζυγαριά ώστε να μπορείς να μετράς. Στο ενυδρείο δεν θα ρίξεις γλυκό νερό όταν θα το ξαναγεμίσεις, αλλά κατευθείαν θαλασσινό.
Στο περίπουμ για να σου δώσω μια ιδέα, για να φτιάξεις 1025 αλατότητα σε 15 λίτρα γλυκό νερό, θές περίπου 550 γρ αλάτι(απο το συγκεκριμένο) αλλά δεν είναι σίγουρο καθώς κάθε παρτίδα είναι διαφορετική. Μετρώντας όμως θα ξέρεις.

Επίσης θα χρειαστείς όσμωση, γιατί το νερό της βρύσης δεν σου κάνει. Θα σου εμφανίσει προβλήματα.

Θα π[ρέπει να προμηθευτείς τα απαρίτητα τεστ. nh4, no2, no3 για αρχή.

Και το ρεφρακτόμετρο ποτέ δεν το καλιμπράρουμε με βρύσης, αλλά με απεσταγμένο(που να βγάζει κάτω απο 005 tds), ή απιονισμένο, ή υγρό καλιμπραρίσματος.

Της βρύσης δεν είναι 0 η αλατότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-02-14, 13:52
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλα είναι νεκρά εκεί μέσα.
Θα κάνεις το εξής: Θα το αδειάσεις, θα πετάξεις το νερό, θα βγάλεις βράχο, αραγωνίτη, θα τα ξεπλύνεις καλά με νερό βρύσης και θα τα αφήσεις έξω να στεγνώσουν και 3 μέρες.
Μόλις γίνει αυτό, θα ξαναβάλλεις άμμο μέσα, θα στήσεις το βράχο σου και μετά είσαι ε΄τοιμος να ρίξεις το νερό σου.

Στην ερώτηση σου, ο κυκλοφοριτής που θα σπάει το αλάτι, να είναι ικανός να δμιουργεί μια ροή μέσα στο δοχείο και όχι ψόφιος. Αν παίρνει υποδοχή μπροστά να βάλλεις λάστιχο ακόμα καλύτερα γιατί θα μπορείς να μεταφέρεις το νερό κατευθείαν στο ενυδρείο έτσι.

Αλάτι πάρε το tropic marin pro reef. Πολύ καλό αλάτι. Πάρε και μια ζυγαριά ώστε να μπορείς να μετράς. Στο ενυδρείο δεν θα ρίξεις γλυκό νερό όταν θα το ξαναγεμίσεις, αλλά κατευθείαν θαλασσινό.
Στο περίπουμ για να σου δώσω μια ιδέα, για να φτιάξεις 1025 αλατότητα σε 15 λίτρα γλυκό νερό, θές περίπου 550 γρ αλάτι(απο το συγκεκριμένο) αλλά δεν είναι σίγουρο καθώς κάθε παρτίδα είναι διαφορετική. Μετρώντας όμως θα ξέρεις.

Επίσης θα χρειαστείς όσμωση, γιατί το νερό της βρύσης δεν σου κάνει. Θα σου εμφανίσει προβλήματα.

Θα π[ρέπει να προμηθευτείς τα απαρίτητα τεστ. nh4, no2, no3 για αρχή.

Και το ρεφρακτόμετρο ποτέ δεν το καλιμπράρουμε με βρύσης, αλλά με απεσταγμένο(που να βγάζει κάτω απο 005 tds), ή απιονισμένο, ή υγρό καλιμπραρίσματος.

Της βρύσης δεν είναι 0 η αλατότητα.
εγω το καλιμπραρα με απιονισμενο και μετα μολις μετρησα το νερο της βρυσης μου εβγαλε ακριβως το ιδιο αποτελεσμα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-02-14, 13:54
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω το καλιμπραρα με απιονισμενο και μετα μολις μετρησα το νερο της βρυσης μου εβγαλε ακριβως το ιδιο αποτελεσμα..
Τότε ή κάτι έγινε λάθος, ή έχετε πολύ καλό νερό εκεί στας αθήνας
Πάντως εκ του ασφαλούς, όχι καλό είναι να μην καλιμπράρουμε με βρύσης. Έστω και 1 μονάδα να μας ξεφύγει είναι σημαντικό.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-02-14, 13:57
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε ή κάτι έγινε λάθος, ή έχετε πολύ καλό νερό εκεί στας αθήνας
Πάντως εκ του ασφαλούς, όχι καλό είναι να μην καλιμπράρουμε με βρύσης. Έστω και 1 μονάδα να μας ξεφύγει είναι σημαντικό.
μολις το ξανατεσταρα για να ειμαι σιγουρος, και της βρυσης και το απιονισμενο μου βγαζουν ακριβως την ιδια μετρηση.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-02-14, 11:18
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παναγιώτη Κ ευχαριστω πολυ...

Αποριων συνεχεια:
Απο τη στιγμη που θα το στησω απο την αρχη με ξεπλυμενο βραχο και αραγωνιτη,και γεμισμενο με νερο ΑΟ,υπαρχει καποιος χρονικος οριζοντας?
Εννοω για τον υφισταμενο βραχο,υπαρχει περιπτωση να ανακαμψει,και σε ποσο χρονο,η αν θα χρειαστει να ψαχνω για ζωντανο.
Μην τρεχω τελευταια στιγμη...
Το πρωτο νερο που θα μπει στο ενυδρειο θα πρεπει να προετοιμαστει κι αυτο στο βαρελακι,η μπορει στο ενυδρειο?
Το ρεφρακτομετρο καλιμπραρεται με νερο ΑΟ ?
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-02-14, 12:26
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη Κ ευχαριστω πολυ...

Αποριων συνεχεια:
Απο τη στιγμη που θα το στησω απο την αρχη με ξεπλυμενο βραχο και αραγωνιτη,και γεμισμενο με νερο ΑΟ,υπαρχει καποιος χρονικος οριζοντας? Όταν λές χρονικός ορίζοντας; Πόσο καιρό θα κάνει να στρωθεί;
Εννοω για τον υφισταμενο βραχο,υπαρχει περιπτωση να ανακαμψει,και σε ποσο χρονο,η αν θα χρειαστει να ψαχνω για ζωντανο. Σίγουρα θα ξαναζωντανέψει. Αργα ή γρήγορα θα γίνει... Μπορείς να το βοηθήσεις με βακτήρια, αλλά αν θες, μπορείς να το μπολιάσεις και με κομμάτια ζωντανού ώστε να το boostάρεις.
Μην τρεχω τελευταια στιγμη...
Το πρωτο νερο που θα μπει στο ενυδρειο θα πρεπει να προετοιμαστει κι αυτο στο βαρελακι,η μπορει στο ενυδρειο? Αν το ετοιμάσεις στο ενυδρείο, θα σε δυσκολέψει να βάλλεις την άμμο. Ενώ αν βάλλεις κανονικά την άμμο, και στήσεις και τον βράχο, μπορείς σιγά σιγα να το γεμίσεις με έτοιμο θαλασσινό. Αν το δοχείο δεν χωράει πολλά λίτρα, μπορείς να το κάνεις δόσεις δόσεις, σιγά σιγά μέχρι να γεμίσει.
Το ρεφρακτομετρο καλιμπραρεται με νερο ΑΟ ? Και βέβαια. Αν έχει μονάδα απιονισμού μπορείς. Αν δεν έχει, τότε θα πρέπει το tds να βγαζει απο 005 και κάτω καλύτερα αν θες να είσαι ακριβής.
....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-02-14, 22:53
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Ευχαριστω και παλι...
Ακριβως αυτο ρωταω.Αν μπορει να στρωθει με τον υπαρχοντα βραχο και μονο,
Κι αν ναι,(ειτε μονο μ' αυτον,η με προσθηκη νεου) ποσο καιρο θα παρει περιπου,να προγραμματιζω...
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-02-14, 00:11
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Αν σου αρέσουν τα κομμάτια αυτά, και θες να τα κρατήσεις ως έχουν τότε τα κρατάς(πές μου λίγο πόσα κιλά είναι).
Τώρα, στο θέμα του στρωσίματος και του χρόνου, ανάλογα...
Δηλαδή, αν στηριχτείς απόλυτα σε νεκρό βράχο και ρίχνεις βακτήρια να τον ζωντανέψεις σε κάμποσες μέρες θα ζωντανέψει(θα στο δείξουν οι μετρήσεις), αλλά οπτικά να φαίνεται ζωντανός θα πάρει πολύ...
Αν αφήσεις πάλι αυτόν, και βάλλεις λίιγο ζωντανό για να μπολιάσεις και τον νεκρό χωρίς προσθήκη βακτηρίων θα σου πάρει λίγο παραπάνω.
Αν τον βγάλεις αυτόν και βάλλεις εξολοκλήρου ζωντανό βράχο μέσα σε λίγες μέρες(θα στο δείξουν οι μετρήσεις) είσαι έτοιμος.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-02-14, 19:01
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σου αρέσουν τα κομμάτια αυτά, και θες να τα κρατήσεις ως έχουν τότε τα κρατάς(πές μου λίγο πόσα κιλά είναι).
Τώρα, στο θέμα του στρωσίματος και του χρόνου, ανάλογα...
Δηλαδή, αν στηριχτείς απόλυτα σε νεκρό βράχο και ρίχνεις βακτήρια να τον ζωντανέψεις σε κάμποσες μέρες θα ζωντανέψει(θα στο δείξουν οι μετρήσεις), αλλά οπτικά να φαίνεται ζωντανός θα πάρει πολύ...
Αν αφήσεις πάλι αυτόν, και βάλλεις λίιγο ζωντανό για να μπολιάσεις και τον νεκρό χωρίς προσθήκη βακτηρίων θα σου πάρει λίγο παραπάνω.
Αν τον βγάλεις αυτόν και βάλλεις εξολοκλήρου ζωντανό βράχο μέσα σε λίγες μέρες(θα στο δείξουν οι μετρήσεις) είσαι έτοιμος.
εαν σε αυτα τα λιτρα χρησιμοποιω απιονισμενο νερο αντι απο Α/Ο υπαρχει προμβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-02-14, 19:42
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
εαν σε αυτα τα λιτρα χρησιμοποιω απιονισμενο νερο αντι απο Α/Ο υπαρχει προμβλημα
Αν η όσμωση έχει μονάδα απιονισμού τότε απιονισμένο είναι και αυτό.
Αλλά ναι, μπορείς.

Αλλά μπερδεύτηκα, τελικά σε ποιον απαντάω;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-02-14, 23:26
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σου αρέσουν τα κομμάτια αυτά, και θες να τα κρατήσεις ως έχουν τότε τα κρατάς(πές μου λίγο πόσα κιλά είναι).
Τώρα, στο θέμα του στρωσίματος και του χρόνου, ανάλογα...
Δηλαδή, αν στηριχτείς απόλυτα σε νεκρό βράχο και ρίχνεις βακτήρια να τον ζωντανέψεις σε κάμποσες μέρες θα ζωντανέψει(θα στο δείξουν οι μετρήσεις), αλλά οπτικά να φαίνεται ζωντανός θα πάρει πολύ...
Αν αφήσεις πάλι αυτόν, και βάλλεις λίιγο ζωντανό για να μπολιάσεις και τον νεκρό χωρίς προσθήκη βακτηρίων θα σου πάρει λίγο παραπάνω.
Αν τον βγάλεις αυτόν και βάλλεις εξολοκλήρου ζωντανό βράχο μέσα σε λίγες μέρες(θα στο δείξουν οι μετρήσεις) είσαι έτοιμος.
Οτι μου αρεσουν,μου αρεσουν.Γινεται ωραιο στησιμο.Για να καταλαβεις,ειναι ενα πολυ μεγαλο κοματι βραχου,και 5-6 μικροτερα,μερικα απο τα οποια(τα πιο μικρα)τα ειχε βαλει και στα "διαμερισματα",του χωρου απο πισω...Δεν ξερω για ποιο λογο.
Δεν τα 'χω ζυγισει αλλα τα κοβω καμια 10αρια κιλα.
Ποσο "μπολι"-ΖΒ,χρειαζεται περιπου,και για ποσο χρονο?
Ποσες ειναι οι "καμποσες" μερες?
Εν τω μεταξυ,παρελαβα και την οσμωση σημερα,κι εχω μια ισως ηλιθια απορια:
Μπορει η οσμωση να εγκατασταθει εξω?στο μπαλκονι,μεσα σε ενα ξυλινο ντουλαπακι?Η θα καταστραφει?
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-02-14, 00:46
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι μου αρεσουν,μου αρεσουν.Γινεται ωραιο στησιμο.Για να καταλαβεις,ειναι ενα πολυ μεγαλο κοματι βραχου,και 5-6 μικροτερα,μερικα απο τα οποια(τα πιο μικρα)τα ειχε βαλει και στα "διαμερισματα",του χωρου απο πισω...Δεν ξερω για ποιο λογο.
Δεν τα 'χω ζυγισει αλλα τα κοβω καμια 10αρια κιλα.
Ποσο "μπολι"-ΖΒ,χρειαζεται περιπου,και για ποσο χρονο?
Ποσες ειναι οι "καμποσες" μερες?
Εν τω μεταξυ,παρελαβα και την οσμωση σημερα,κι εχω μια ισως ηλιθια απορια:
Μπορει η οσμωση να εγκατασταθει εξω?στο μπαλκονι,μεσα σε ενα ξυλινο ντουλαπακι?Η θα καταστραφει?
10 κιλά είναι πολλά για 60 λίτρα ενυδρείο, εκτός ακι αν μπουν και πίσω στο sump Κάποια.
Αν ενισχύσεις με κομματάκια ΖΒ δεν θα σου πάρει πολύ. Θα στο δείξουν οι μετρήσεις που θα κάνεις. Οπτικά όμως για να φαίνεται ΖΒ απο ΝΒ θα πάρει πάνω απο 3μηνο.
Η όσμωση δεν πρέπει να είναι εκτεθειμένη σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-02-14, 22:01
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ...

Απο βδομαδας θα το στησω απ την αρχη,αφου μαζεψω αλατια,σκιμερ κλπ.Μεχρι τοτε το εχω οπως ηταν...
Ο βραχος σε μερικα σημεια αρχιζει και κοκκινιζει...Φανταζομαι αυτο ειναι καλο ε?
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-02-14, 23:00
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο βραχος σε μερικα σημεια αρχιζει και κοκκινιζει...Φανταζομαι αυτο ειναι καλο ε?
Αναλόγως το κοκκίνισμα. Μπορεί να είναι Red bubble, μπορεί απο την κόκκινη κοραλίνη, μπορεί κυανό, μπορεί...

Ούτως η άλλος δεν σε νοιάζει αφού θα τον ξεράνεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μαγιατικο δωρο akoulis Tanganyika 7 15-05-11 14:22
Δωρο Αστακός... aaaooll Αστακοί - Καραβίδες - Καβούρια 14 02-02-09 21:53
δωρο για την αδελφη μου. johnpalavos Bettas 13 08-12-07 13:24
Δωρο wallpaper sifo Φωτογραφίες μελών 6 10-06-07 10:08
Δωρο...cayman 50...Ευχαριστω georgetax Αρχάριοι γλυκού νερού 40 12-02-07 13:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08373 seconds with 16 queries