Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-13, 10:15
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Ο μονομάχος μετακομίζει!

Καλησπέρα σε όλους, και ευχαριστώ για την βοήθεια που μου δώσατε στο στήσιμο του πρώτου μου ενυδρείου, που φιλοξενεί με επιτυχία μονομάχο και trigonostigma - εντάξει και helena, εδώ και σχεδόν 6 μήνες.

Ήρθε η στιγμή που τα ψάρια μου θα μετακομίσουν σε καινούριο σπίτι, λίγο μεγαλύτερο από αυτό που είχαν μέχρι τώρα (60lt).

Αποφάσισα να κάνω την μετάβαση σε 240lt, με ένα Juwel Rio 240 που περιμένει έτοιμο!

Έχω κάποιες ερωτήσεις.

Υπάρχει κάποιος λιγότερο επώδυνος τρόπος για τις αλλαγές νερού;
Με το 60αρι οκ, μπαίνει σκούπα βυθού, τραβιέται το 1/3 περίπου κάθε εβδομάδα, και μετά μπαίνει προετοιμασμένο νερό μέσα ξανά αργά αργά.
Δεν θα είναι το ίδιο απλό όμως φαντάζομαι στα 4πλάσια λίτρα έτσι;

Για το γέμισμα του νερού έχω βρει το αντίστοιχο thread εδώ μέσα που μιλάει για αντλία μέσα στο βαρέλι προετοιμασίας και μεταφορά του νερού με χαμηλή ροή μέσα στο ενυδρείο, αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμη για το άδειασμα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος που δεν θα με κάνει να κουβαλάω βαρέλια γύρω γύρω; Και κυρίως να μην τα σηκώνω γιατι η μέση δεν αντέχει και πολλά.

Αν υπάρχει τρόπος να συνδυαστούν και τα δύο ακόμη καλύτερα!

Υπάρχει λόγος να βάλω Α/Ο? Προς στιγμήν μαλακώνω το νερό με τύρφη...

Επόμενη ερώτηση, ο μονομάχος μπορεί να μπει με θυληκές ΚΑΙ άλλα είδη ψαριών μέσα στο ενυδρείο; Ή πρέπει να είναι αποκλειστικά περιορισμένο στο είδος μόνο;
Σκέφτομαι και μετά από προτάσεις σας να του βάλω και 2-3 φιλενάδες μέσα να έχει μήπως και νιώθει λίγο καλύτερα. Αλλά θα τα πάει καλά αν υπάρχουν και άλλα είδη ψαριών; -Τα trigonostigma τα κυνηγάει που και που αλλά μόνο όταν του κλέβουν το φαγητό...

Στο επόμενο θέμα μας, εκτό από τα trigonostigma που είναι 9 σε αριθμό τώρα, θα μπορούσα να προσθέσω και rummy nose tetra ή rasborra?

Τι άλλο συνδυασμό κοπαδόψαρων θα προτείνατε;

Και τέλος για τώρα, αν κάποιος έχει apple snail που να ξέρουμε επιβεβαιωμένα ότι τρώει άλγη και δεν θα μου ξυρίσει το ενυδρείο, παρακαλώ ας επικοινωνήσει μαζί μου, θα με ενδιέφεραν 1-2!

Περιμένω τις συμβουλές σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-13, 13:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους, και ευχαριστώ για την βοήθεια που μου δώσατε στο στήσιμο του πρώτου μου ενυδρείου, που φιλοξενεί με επιτυχία μονομάχο και trigonostigma - εντάξει και helena, εδώ και σχεδόν 6 μήνες.

Ήρθε η στιγμή που τα ψάρια μου θα μετακομίσουν σε καινούριο σπίτι, λίγο μεγαλύτερο από αυτό που είχαν μέχρι τώρα (60lt).

Αποφάσισα να κάνω την μετάβαση σε 240lt, με ένα Juwel Rio 240 που περιμένει έτοιμο!

τελεια επιλογη


Παράθεση:
Υπάρχει κάποιος λιγότερο επώδυνος τρόπος για τις αλλαγές νερού;
Με το 60αρι οκ, μπαίνει σκούπα βυθού, τραβιέται το 1/3 περίπου κάθε εβδομάδα, και μετά μπαίνει προετοιμασμένο νερό μέσα ξανά αργά αργά.
Δεν θα είναι το ίδιο απλό όμως φαντάζομαι στα 4πλάσια λίτρα έτσι;

βασικα το ιδιο ευκολο ειναι, βεβαια η καλυτερη λυση ειναι απο το φιλτρο, αλλα αν εχεις στο προγραμμα να κανεις σκουπα βυθου μη χαλας τη ρουτινα σου, εκτος κι αν αποφασισεις να την αλλαξεις αντικαθιστωντας τη σκουπα με πιο φυσικο τροπο αποτοξινωσης (πχ πολλα -ΠΟΛΛΑ- φυτα)

Παράθεση:
Για το γέμισμα του νερού έχω βρει το αντίστοιχο thread εδώ μέσα που μιλάει για αντλία μέσα στο βαρέλι προετοιμασίας και μεταφορά του νερού με χαμηλή ροή μέσα στο ενυδρείο, αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμη για το άδειασμα.
η αντλια του φιλτρου βοηθαει μια χαρα



Παράθεση:
Υπάρχει λόγος να βάλω Α/Ο? Προς στιγμήν μαλακώνω το νερό με τύρφη...

μια χαρα ειναι και η τυρφη αλλα ακομα καλυτερα -και ευκολοτερα- ο συνδιασμος των δυο μεθοδων

Παράθεση:
Επόμενη ερώτηση, ο μονομάχος μπορεί να μπει με θυληκές ΚΑΙ άλλα είδη ψαριών μέσα στο ενυδρείο; Ή πρέπει να είναι αποκλειστικά περιορισμένο στο είδος μόνο;
Σε 240 λιτρα βαζεις οτι ειδος θες, που να ταιριαζει ως προς τις συνθηκες φυσικα...
Τα συγκεκριμενα ψαρια εχουν αδικα αποκτησει τον τιτλο του δολοφονονου επειδη τα βαζουν σε πολυ μικροτερους χωρους απο αυτους που εχουν αναγγη να κυριαρχισουν και φυσικα εκει ξεκινανε τα προβληματα.Το μονο που καλο ειναι να αποφυγεις ειναι να βαλεις δυο αρσενικους μαζι

Παράθεση:
Σκέφτομαι και μετά από προτάσεις σας να του βάλω και 2-3 φιλενάδες μέσα να έχει μήπως και νιώθει λίγο καλύτερα. Αλλά θα τα πάει καλά αν υπάρχουν και άλλα είδη ψαριών; -Τα trigonostigma τα κυνηγάει που και που αλλά μόνο όταν του κλέβουν το φαγητό...
μια χαρα συγκατοικοι ειναι τα αρλεκινακια, και βασικα δε θα του κλεβουν φαγητο γιατι περιμενουν να βυθιστει λιγο, ενω ο μονομαχος δεν καταδεχεται να φαει κατι που δεν ειναι στην επιφανεια.
Θα βρεις φορμουλα με το ταισμα, μην ανησυχεις (ισως χρειαστει να ταιζεις και λιγο περισσοτερο -ΛΙΓΟ- αλλα αυτο θα βοηθησει και την αναπτυξη των φυτων ...φυσικα θα βοηθησει το ολο σησιμο αν βαλεις και μερικα mts)

Παράθεση:
Τι άλλο συνδυασμό κοπαδόψαρων θα προτείνατε;
Ενα ειδος κοπαδοψαρων ειναι το καλυτερο, απλα μπορεις να αυξησεις τον αριθμο τους.
Αν βαλεις πολλα ειδη ισως δεν κοπαδιαζουν

Παράθεση:
Και τέλος για τώρα, αν κάποιος έχει apple snail που να ξέρουμε επιβεβαιωμένα ότι τρώει άλγη και δεν θα μου ξυρίσει το ενυδρείο, παρακαλώ ας επικοινωνήσει μαζί μου, θα με ενδιέφεραν 1-2!
προτιμσε mts με τα 1000
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-13, 15:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο φιλος μας, Νικο,υποθετω οτι θα το δουλευει το ενυδρειο με το εσωτερικο του φιλτρο (και γιατι οχι - το juwel εχει πολυ καλο φιλτρο και αναβαθμιζεται κιολας μια χαρα).
Οποτε αλλαγες μεσω του φιλτρου δεν γινονται.
Ας δει αυτο Οδηγός για εύκολες αλλαγές νερού με εικόνες
Για την εξαγωγη του νερου, μπορει να χρησιμοποιησει την ιδια αντλια που θα εισαγει το νερο.
Αλλα πρεπει να προσεχει να μη ρουφηξει κανενα ψαρι. (και το πιθανοτερο θα γινει ευκολα με κανενα μονοαχο μς τις ουρες του)
Πιο ασφαλης μεθοδος ειναι με αναρροφηση και στη ακρη του λαστιχου (που ειναι μεσα στο ενυδρειο) να εχει βαλει ενα κομματι filterwool πιασμενο με λαστιχακι.

Αν εχει εξωτερικο φιλτρο, μπορει να κανει αυτο Ευκολη αλλαγη νερου απο το εξωτερικο φιλτρο

Μπορεις να βαλεις σε τετοιο ενυδρειο και μερικα θηλυκα μονομαχους.
Καλο ειναι να εχεις κρυψωνες ομως,, πχ αρκετα φυτα, ξυλα κλπ

Και με ΑΟ μαλακωνει το νερο και με τυρφη αλλα μπορεις να βαλεις και ξερα φυλλα (catappa απο ebay, ή μαζεψε πλατανοφυλλα, φυλλα καρυδιας, αμυγδαλιας, μανολια κλπ (κανε αναζητηση στο φορουμ για συζητησεις περι ξερων φυλλων).

Θα προτεινω να μεγαλωσεις το κοπαδι των αρλεκινων και να μη μπλεξεις αλλα κοπαδοψαρα μεσα. Θα χαλασεις και το βιοτοπικο του ενυδρειου αν βαλεις ψαρια Αμαζονιου οπως τα ροδοστομα, και θα χαλασεις και το ομοιομορφο θεαμα και τις συμπεριφορες του κοπαδιου.

Εγω θα εβαζα (αναλογα και ποσα αλλα ψαρια θα εχει το ενυδρειο) καμια 30αρια συνολο αρλεκινους μεσα να φανει τι μπορει κανει ενα κοπαδι.
Επισης ωραια ψαρια ειναι τα Yasuhikotakia sidthimunki (αν ειναι αναπαραγωγης γιατι στη φυση εκλειπουν και δεν ειναι σωστο να τα παιρνουμε αγριοπιασμενα). Ενα κοπαδι 8 ατομων θα ειναι σουπερ.
Επισης ενα κοπαδακι 5-6 ατομων pangio kuhlii για το βυθο.
Και οι 4 μονομαχοι φυσικα (1+3)
Kαι Ασιατικα φυτα και να ενα ωραιο βιοτοπικο ΝΑ Ασιας.

(Θερμοκρασιες 25C κατωτερη το χειμωνα, 29C ανωτερη το καλοκαιρι, pH 6-7, GH 3-8 ).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-13, 10:32
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα το ιδιο ευκολο ειναι, βεβαια η καλυτερη λυση ειναι απο το φιλτρο, αλλα αν εχεις στο προγραμμα να κανεις σκουπα βυθου μη χαλας τη ρουτινα σου, εκτος κι αν αποφασισεις να την αλλαξεις αντικαθιστωντας τη σκουπα με πιο φυσικο τροπο αποτοξινωσης (πχ πολλα -ΠΟΛΛΑ- φυτα)
Πολλά-πολλά φυτά σκοπεύω να έχω και εγώ, αλλά με βάση το μικρό έχω παρατηρήσει ότι λίγη σκουπίτσα που και που χρειάζεται!
Αλλά αν δουλεύει και με την αντλία του γεμίσματος δεν έχω τίποτα να χάσω..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα ειναι και η τυρφη αλλα ακομα καλυτερα -και ευκολοτερα- ο συνδιασμος των δυο μεθοδων
Μπορώ να ξεκινήσω με την τύρφη και αργότερα να προχωρήσω με την Α/Ο. Δεν είναι κάτι που με καίει κιόλας, απλά είπα να δω αν θα προσφέρει ακόμη καλύτερες συνθήκες!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 240 λιτρα βαζεις οτι ειδος θες, που να ταιριαζει ως προς τις συνθηκες φυσικα...
Τα συγκεκριμενα ψαρια εχουν αδικα αποκτησει τον τιτλο του δολοφονονου επειδη τα βαζουν σε πολυ μικροτερους χωρους απο αυτους που εχουν αναγγη να κυριαρχισουν και φυσικα εκει ξεκινανε τα προβληματα.Το μονο που καλο ειναι να αποφυγεις ειναι να βαλεις δυο αρσενικους μαζι
Δύο αρσενικούς δεν θα έβαζα, ούτως ή άλλως. Απλά δεν ήξερα τι συμπεριφορά των θυληκών σε σχέση με τα κοπαδόψαρα. Αν είναι ίδια με του κυρίου, τότε δεν θα έχουμε πρόβλημα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα συγκατοικοι ειναι τα αρλεκινακια, και βασικα δε θα του κλεβουν φαγητο γιατι περιμενουν να βυθιστει λιγο, ενω ο μονομαχος δεν καταδεχεται να φαει κατι που δεν ειναι στην επιφανεια.
Θα βρεις φορμουλα με το ταισμα, μην ανησυχεις (ισως χρειαστει να ταιζεις και λιγο περισσοτερο -ΛΙΓΟ- αλλα αυτο θα βοηθησει και την αναπτυξη των φυτων ...φυσικα θα βοηθησει το ολο σησιμο αν βαλεις και μερικα mts)
Τα αρλεκινάκια που λες, εμένα κάθονται και περιμένουν κάτω από το καπάκι με το που ανοίξω για να φάνε. Μόλις πέσει τροφή στην επιφάνεια τρέχουν και του κλέβουν το φαγητό μέχρι και μέσα από το στόμα! Πολύ θράσος τα μικρούλια!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα ειδος κοπαδοψαρων ειναι το καλυτερο, απλα μπορεις να αυξησεις τον αριθμο τους.
Αν βαλεις πολλα ειδη ισως δεν κοπαδιαζουν
Δηλαδή αν βάλω 2 είδη κοπαδόψαρων, των 20 ατόμων το καθένα, δεν θα κάνουν 2 κοπάδια; Σκεφτόμουν και για τα Brachydanio Rerio αλλά είδα ότι θέλουν θερμοκρασία μέχρι 21C σωστά;
Κάποια άλλη πρόταση από Ασία;
Αν έβαζα και espei θα κάνανε παρέα άραγε;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
προτιμσε mts με τα 1000
Έχω Helena μέσα, δεν θα μου φάνε τα mts?
Επίσης, που βρίσκω mts?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την εξαγωγη του νερου, μπορει να χρησιμοποιησει την ιδια αντλια που θα εισαγει το νερο.
Αλλα πρεπει να προσεχει να μη ρουφηξει κανενα ψαρι. (και το πιθανοτερο θα γινει ευκολα με κανενα μονοαχο μς τις ουρες του)
Πιο ασφαλης μεθοδος ειναι με αναρροφηση και στη ακρη του λαστιχου (που ειναι μεσα στο ενυδρειο) να εχει βαλει ενα κομματι filterwool πιασμενο με λαστιχακι.
Θα το κοιτάξω για το filterwool, δεν θέλω να τραυματίσω κανένα ψάρι. Θα κοιτάξω μήπως βρω και κανέναν τρόπο να "κρύβω" την αντλία, ώστε να μην πηγαίνουν εύκολα πολύ κοντά της.
Αλλά αν με την ίδια που θα κάνω εισαγωγή μπορώ να κάνω και εξαγωγή, τότε νομίζω το θέμα της αλλαγής γίνεται πολύ πιο απλό.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα εβαζα (αναλογα και ποσα αλλα ψαρια θα εχει το ενυδρειο) καμια 30αρια συνολο αρλεκινους μεσα να φανει τι μπορει κανει ενα κοπαδι
Ίδια ερώτηση που έθεσα και στον Nick. Αν βάλω δηλαδή 2 έιδη κοπαδόψαρα δεν θα σχηματίσουν 2 διαφορετικά κοπάδια; Κάποια άλλη συμβατή πρόταση από Ασία;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης ωραια ψαρια ειναι τα Yasuhikotakia sidthimunki (αν ειναι αναπαραγωγης γιατι στη φυση εκλειπουν και δεν ειναι σωστο να τα παιρνουμε αγριοπιασμενα). Ενα κοπαδι 8 ατομων θα ειναι σουπερ.
Από ότι είδα, είναι πολύ όμορφα ψάρια, αλλά πρέπει να μπουν σε ώριμο ενυδρείο. Μπορώ να τα προσθέσω αργότερα, αλλά που θα βρω εκτροφής, ξέρουμε;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι 4 μονομαχοι φυσικα (1+3)
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Καιρό τον άφησα τον μονομάχο μου χωρίς το χαρέμι του!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι Ασιατικα φυτα και να ενα ωραιο βιοτοπικο ΝΑ Ασιας.
Θα προσπαθήσω για βιοτοπικό αλλά δεν υπόσχομαι ότι θα είναι πλήρως! Εκτός από τις κρυπτοκορίνες που δεν μπορώ να πω ότι τις συμπαθώ και ιδιαίτερα, βρίσκω ότι τα περισσότερα Ασιατικά φυτά έχουν σχεδόν ίδιες αποχρώσεις του πράσινου, και θα μου άρεσε να έχω διαφορετικές τονικότητες μέσα στο ενυδρείο. ¶σε που έχω στο μάτι και έναν Echinodorus Red diamond που δεν νομίζω να τον απορρίψω τόσο εύκολα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-13, 11:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ίδια ερώτηση που έθεσα και στον Nick. Αν βάλω δηλαδή 2 έιδη κοπαδόψαρα δεν θα σχηματίσουν 2 διαφορετικά κοπάδια; Κάποια άλλη συμβατή πρόταση από Ασία;

2. Από ότι είδα, είναι πολύ όμορφα ψάρια, αλλά πρέπει να μπουν σε ώριμο ενυδρείο. Μπορώ να τα προσθέσω αργότερα, αλλά που θα βρω εκτροφής, ξέρουμε;

3. Θα προσπαθήσω για βιοτοπικό αλλά δεν υπόσχομαι ότι θα είναι πλήρως! Εκτός από τις κρυπτοκορίνες που δεν μπορώ να πω ότι τις συμπαθώ και ιδιαίτερα, βρίσκω ότι τα περισσότερα Ασιατικά φυτά έχουν σχεδόν ίδιες αποχρώσεις του πράσινου, και θα μου άρεσε να έχω διαφορετικές τονικότητες μέσα στο ενυδρείο. ¶σε που έχω στο μάτι και έναν Echinodorus Red diamond που δεν νομίζω να τον απορρίψω τόσο εύκολα...
1. Θα γινονται τουρλου.
Θα καταλαβεις μονο αν δοκιμασεις με ενα μεγαλοκοπαδι και με δυο διαφορετικα μικρα.
Το κακο ειναι οτι μετα δενεσαι με τα ψαρια ή ειναι δυσκολο να πιασεις και να δωσεις τα επιπλεον κλπ

2. Ψαχνωντας και ρωτωντας.
Το μεγαλυτερο προσον του ενυδρειοφιλου ειναι η υπομονη.

3. Μαλλον δεν τα εχει ψαξει καλα τα Ασιατικα φυτα.
Σε ενα Hightech φυτεμενο ενυδρειο, θα βρεις πολυ περισσοτερα ασιατικα φυτα μεσα παρα Αμερικανικα.

Υποψιν ομως οταν πας για κοκκινα φυτα, συνηθως θελεις εξτρα εξοπλισμο (φωτα επιπλεον, λιπασματα, μπουκαλα CO2, pH controller).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-13, 19:05
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Να ρωτήσω και κάτι που με απασχολεί λίγο;

Έλεγα μέχρι τώρα να βάλω μαύρο χαλίκι για βυθό, αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως βάλω μόνο υπόστρωμα - το Manado - που είναι καφέ σχετικά σκούρο... Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;

Ξέρω ότι το manado θα χάσει την ιδιότητά του μετά από ένα χρόνο, αλλά μετά θα συνεχίσω με ταμπλέτες...

Δεν θα είναι πιο φυσικό αν είναι καφέ ο βυθός;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-13, 20:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω και κάτι που με απασχολεί λίγο;

Έλεγα μέχρι τώρα να βάλω μαύρο χαλίκι για βυθό, αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως βάλω μόνο υπόστρωμα - το Manado - που είναι καφέ σχετικά σκούρο... Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;

Ξέρω ότι το manado θα χάσει την ιδιότητά του μετά από ένα χρόνο, αλλά μετά θα συνεχίσω με ταμπλέτες...

Δεν θα είναι πιο φυσικό αν είναι καφέ ο βυθός;
Αν σ αρεσει το χρωμα, δεν νομιζω να υπάρχει θεμα
Προσωπικα (παρόλο που έχω βάλει manado κι από πάνω χαλίκι), δεν θα το εβαζα ποτέ μόνο του. Εχει εκεινο το χρωμα...που δεν το λες καφέ....
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-13, 20:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω και κάτι που με απασχολεί λίγο;

Έλεγα μέχρι τώρα να βάλω μαύρο χαλίκι για βυθό, αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως βάλω μόνο υπόστρωμα - το Manado - που είναι καφέ σχετικά σκούρο... Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;

Ξέρω ότι το manado θα χάσει την ιδιότητά του μετά από ένα χρόνο, αλλά μετά θα συνεχίσω με ταμπλέτες...

Δεν θα είναι πιο φυσικό αν είναι καφέ ο βυθός;

νομιζω το manado ειναι σαν το flurite...
αν ναι δε χανει ποτε καμια ιδιοτητα, λειτουργει οπως ο ζεολιθος η τα βιολογικα υλικα των φιλτρων (ειναι κεραμικο με πολλους πορους και μαζευει ουσιες και τις βγαζει σιγα σιγα, και φυσικα βγαζει και καποια ιχνη απο το υλικο του που ειναι μεταλλα που βοηθανε την αναπτυξη των φυτων)...
Το flurite ου εχω εγω μου αρεσει αρκετα, το manado δεν το γνωριζω, αλλα αυτο το ειδος βυθων ειναι καλη επιλογη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-13, 20:41
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω το manado ειναι σαν το flurite...
αν ναι δε χανει ποτε καμια ιδιοτητα, λειτουργει οπως ο ζεολιθος η τα βιολογικα υλικα των φιλτρων (ειναι κεραμικο με πολλους πορους και μαζευει ουσιες και τις βγαζει σιγα σιγα, και φυσικα βγαζει και καποια ιχνη απο το υλικο του που ειναι μεταλλα που βοηθανε την αναπτυξη των φυτων)...
Το flurite ου εχω εγω μου αρεσει αρκετα, το manado δεν το γνωριζω, αλλα αυτο το ειδος βυθων ειναι καλη επιλογη
Πολυ σωστα νομιζεις δεν ειναι ενεργο υποστρωμα παρολο που το εχω δε θα το συνηστουσα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-13, 21:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τοσο χαλια ειναι? τοτε γιατι βρε παιδια δε βαζετε flurite που βγαινει σε πολυ φυσικα χρωμματα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-10-13, 22:37
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

εμενα προσωπικα δε μου αρεσει καθολου οταν το πηρα πηγαινα πρωτα για το dennerle αλλα δε το βρηκα και μετα πηγα στο επομενο μαγαζι και πηρα αυτο, ειχα και τη φαεινη ιδεα να βαλω απο κατω και υποστρωμα λιπανσης και τωρα αντε βγαλτα ολα αυτα ,υπερβολικα βρωμικο μολις το ανοιξεις, τα φυτα μου πανε κατα διαολου πολυ ελαφρυ για την κοκομετρια του και οι αλγες παρτυ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-10-13, 23:36
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Σύμφωνοι ότι το flourite έχει πολύ ωραιότερο χρώμα, αλλά έλα μου που εγώ manado έχω εύκαιρο και μάλιστα πολύ και μην πάει χαμένο.
Το flourite από ότι είδα πάι περισσότερο προς το μαύρο, ενώ το manado έχει περισσότερο το χρώμα της λάσπης. Ξέρω είναι λίγο περίεργο, αλλά σκοπεύω να επιχειρήσω φουλ φύτεμα σε τάπητα και τέτοια είδη, οπότε ευελπιστώ να το καλύψω.
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι το χρώμα του με παραπέμπει περισσότερο σε λασπώδη βυθό ποταμού, οπότε μπορεί και να το κάνει λίγο πιο φυσικό...
Όσο για τη βρώμα, ναι την βλέπω τώρα που έχω βάλει νερό, αλλά θα κάτσει που θα του πάει...

Υποσημείωση... τα μεγάλα ενυδρεία - μάλλον οι βάσεις τους - είναι πολύ ρατσιστικές ως προς το ύψος. Να πω ότι έχω βάλει σκαλάκι για να μπορώ νακάνω τη δουλειά μου ή θα γελάσετε;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-10-13, 01:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mια χαρα ειναι το χρωμα του. (αποψη μου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-13, 10:21
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mια χαρα ειναι το χρωμα του. (αποψη μου)
Ευχαριστώ για την εμψύχωση!

¶μα βάλω διαφορετικά είδη rasbora μαζί;
Δηλαδή:

Έχω ήδη 7 blue rasbora νομίζω λέγονται, (google η τρίτη φωτογραφία), και 2 κανονικότατα trigonostigma heteromorpha.

Αν βάλω μέσα και μερικά trigonostigma espei ή μερικά trigonostigma hengeli (glowlight rasbora νομίζω) υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα;

Επίσης, τι φωτισμό να βάλω για φυτεμένο; Η βάση παίρνει 2 λάμπες T5 μέχρι 54w. Έχω και ανακλαστήρες.
Τι λάμπες παίρνω; Sylvania Grolux, να τις κάνω ανάμεικτες; Μία ρόζουλί μία λευκή; Ή κίτρινη;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-13, 11:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω προσωπικα δεν τα ανακατευω.
Το ειχα δοκιμασει στην αρχη που ημουν κι εγω αχορταγος να παρατηρησω πολλα ειδη, αλλα τελικα ηταν και πολυ κιτς η ψαροσαλατα αλλα και δεν παρατηρησα σωστα τα ψαρια αφου δεν εδειχνα σωστη συμπεριφορα.
Ετρεχα μετα να πιασω τα ψαρια, να τα ξεχωρισω. Ταλαιπωρια και για αυτα και για μενα.
Για υβριδισμο μεταξυ τους δεν ξερω σιγουρα, αλλα δεν αποκλειεται να συμβει αν ειναι πολυ κοντινα τα ειδη.

Ναι, αν πας σε grolux, βαλε μια aquastar ή οποια θελεις αναλογα την αποχρωση και την ενταση που θελεις στα φωτα.
Δες κι αυτο http://saurama.aqua-web.org/index.htm
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-10-13, 14:29
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αν πας σε grolux, βαλε μια aquastar ή οποια θελεις αναλογα την αποχρωση και την ενταση που θελεις στα φωτα.
Δες κι αυτο http://saurama.aqua-web.org/index.htm
Τρομερό link!!!!

Grolux+Aquastar φαίνεται ωραίο. Ίσως να προτιμούσα λίγο πιο ελαφρύ το φως. Αν συνδυάσω διαφορετικές εταιρείες;
Μου αρέσει πολύ το φως που δίνει η Hagen Power Glo.
Αν την συνδύαζα με την Grolux θα έδινε άσχημο φως άραγες;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-10-13, 14:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι λιγο δυσκολο να υπολογισεις με την φαντασια.
Λαβε υποψιν σου οτι το τεστ του λινκ, εχει γινει παλια και ειναι με Τ8 λαμπες.
Για να υπολογισεις καπως με τη φαντασια ενα φωτισμο, πρεπει να ψαξεις για την ενταση του φωτος που θα σου δωσει μια λαμπα (Lumen ανα watt) και οχι μονο το χρωμα/θερμοτητα που θα σου δωσει (Kelvin) και παντα σε σχεση με το υψος του ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-10-13, 14:46
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι λιγο δυσκολο να υπολογισεις με την φαντασια.
Λαβε υποψιν σου οτι το τεστ του λινκ, εχει γινει παλια και ειναι με Τ8 λαμπες.
Για να υπολογισεις καπως με τη φαντασια ενα φωτισμο, πρεπει να δεις την ενταση του φωτος που θα σου δωσει μια λαμπα (Lumen ανα watt) και οχι μονο το χρωμα/θερμοτητα που θα σου δωσει (Kelvin) και παντα σε σχεση με το υψος του ενυδρειου.
Delta περίμενε γιατί με αυτά όσο και να προσπαθώ, δεν τα πάω καλά.
Ξέρω τι είναι τα lumen και τι είναι και τα Kelvin, επειδή τα διάβαζα το πρωί στο forum όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν ξέρω πως να υπολογίσω τι ακριβώς θέλω εγώ.
Μπορώ να υποθέσω ότι για να έχει καλή διείσδυση το φως σε όλο το βάθος, χρειάζομαι αρκετά lumen/watt, και επειδή έχω φυτά χρειάζομαι χαμηλή θερμοκρασία, άρα λίγα Kelvin - γιατί τα φυτά χρειάζονται κόκκινο φάσμα. Σωστά ή τα έχω κάνει σαλάτα;

____ edit
Το βαθύτερο σημείο μου είναι 47cm.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-10-13, 14:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σχετικο.
Και η gro ειναι καλη για φυτα και ειναι 8500Κ
Εχε ενα πληρες φασμα να ειναι "ολοι" ευχαριστημενοι και τα φυτα και εσυ να μη βλεπεις μια σκετη κιτρινιλα με χαμηλα κελβιν.
Πρεπει να προσεξεις και τις απαιτησεις των ψαριων σου σε φως.
Καποια δεν μπορουν σε δυνατο φως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-10-13, 15:27
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικο.
Και η gro ειναι καλη για φυτα και ειναι 8500Κ
Εχε ενα πληρες φασμα να ειναι "ολοι" ευχαριστημενοι και τα φυτα και εσυ να μη βλεπεις μια σκετη κιτρινιλα με χαμηλα κελβιν.
Πρεπει να προσεξεις και τις απαιτησεις των ψαριων σου σε φως.
Καποια δεν μπορουν σε δυνατο φως.
Μιλάμε για μονομάχους και για αρλεκίνους. Θέλουν και σκιερά σημεία, αλλά θέλουν και κρυψώνες μέσα στη βλάστηση, οπότε νομίζω αν φροντίσω για την σωστή ανάπτυξη των φυτών, κερδισμένα θα βγουν και τα ψάρια..
Ποιά gro εννοείς; - Οκ το πιασα!

__

Έχει νόημα να βάλω moonlight; Ή να κρατάω σκοτάδι κατα τη διάρκεια της νύχτας;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-10-13, 17:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτα τα ψαρια θελουν "σκοταδια" και σκουρο νερο

moonlight ναι εχει νοημα, αρκει να ειναι για λιγο, οχι ολο το βραδι. (και να εχει χρωμα φεγγαριου, οχι κατι αναμεσα σε σεληνιακο τοπιο και ντισκοτεκ που βλεπω)
Πρεπει να μενουν και στο σκοταδι τα ψαρια,
Δεν εχουν βλεφαρα να τα κλεισουν και να ξεκουραστουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-10-13, 19:20
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

οταν πρωτοεστησα το ενυδρειο του μονομαχου,ειχα βαλει μια moonlight να αναβει για μια ωρα μετα το σβησιμο των φωτων.την ξηλωσα την 2η μερα γιατι τον εβλεπα πολυ στρεσαρισμενο.δεν του αρεσε καθολου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-10-13, 19:43
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν πρωτοεστησα το ενυδρειο του μονομαχου,ειχα βαλει μια moonlight να αναβει για μια ωρα μετα το σβησιμο των φωτων.την ξηλωσα την 2η μερα γιατι τον εβλεπα πολυ στρεσαρισμενο.δεν του αρεσε καθολου.
Ποσα λιτρα ηταν το ενυδρειο αυτο; Το moonlight επεφτε σε ολο το ενυδρειο ή εσκαγε μονο σε ενα σημειο; Ρωταω γιατι εχω δει μια συγκεκριμενη λαμπα της aquael που ειναι σαν σποτακι.
Τωρα αμα λες οτι θα τον αγχωνει παιζει να το αποφυγω...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-10-13, 20:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Η εικασια* μου σχετικα με το moonlight ειναι πως πρεπει να ακολουθει τις πραγματικες φασεις της σεληνης και οχι οτι να ναι, διαφορετικα θα εχει αρνητικο αποτελεσμα.


*εικασια βεβαια, δεν εχει τη δυναμη να σταθει επιστημονικα γι αυτο και δε μπορω να τη χαρακτηρισω θεωρια, στηριζεται περισσοτερο σε "μυστικιστικες γνωσεις" σχετικα με την επιδραση της σεληνης στους ζωντανους οργανισμους Κατι που επαναλλαμβανω, αν και εχει καποιες ενδειξεις να ισχυει, προς το παρον δεν εχει αποδειχτει επιστημονικα ουτε ευσταθει, τουλαχιστο συμφωνα με οσα γνωριζουμε μεχρι τωρα, γνωριζουμε τα παντα ομως? Ισως οχι, ισως εμεις εχουμε γινει οσο αναισθητοι και δε μπορουμε να καταλαβουμε καποια πραγματα. Ισως με τις ακτινοβολιες μας και ολα τα "ομορφα" του "πολιτισμου" μας να εχουμε κανει ολα τα πλασματα αναισθητα και παλι να μην ευσταθει κατι απο αυτα... Ισως να μην ισχυε ποτε... ΙΣΩΣ και να ισχυει...
Επειδη θεωρω πως οι υδροβιοι οργανισμοι ειναι πολυ πιο ευαισθητοι σε καποια πραγματα τα οποια σε μας παιρναναι σαν απλα ανουσια συμβαντα (εντελως απαρατηρητα συνηθως) θεωρω πως ΑΝ οντως παιζει κατι με την επιδραση της Σεληνης, οι οργανισμοι που το καταλαβαινουν περισσοτερο ειναι οι υδροβιοι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-10-13, 20:12
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
....ΑΝ οντως παιζει κατι με την επιδραση της Σεληνης, οι οργανισμοι που το καταλαβαινουν περισσοτερο ειναι οι υδροβιοι
Nick με ολους τους οργανισμους κατι παιζει, ακομη και με τα φυτα.. Υπαρχουν πιστοποιησεις για το συγκεκριμενο θεμα τουλαχιστον σε οτι εχει να κανει με το θεμα των αγροτικν προιοντων. Αναλογα τη φαση της σεληνης λειτουργει και διαφορετικο μερος του φυτου. Γιατι να μην ισχυει και το αντιστοιχο οχι μονο με ολους τους ζωντανους οργανισμους;
Δεν θα μου φανει περιεργο αν πρεπει να λειτπυργουν συστηματα του τυπου moonlight κατω απο συγκεκριμενες προδιαγραφες και συμφωνα με την ημερολογιακη φαση της σεληνης...
Ισως να πρεπει να προγραμματισω κατι τετοιο... Χμ...
Μπηκα σε σκεψεις τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-10-13, 20:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Nick με ολους τους οργανισμους κατι παιζει, ακομη και με τα φυτα.. Υπαρχουν πιστοποιησεις για το συγκεκριμενο θεμα τουλαχιστον σε οτι εχει να κανει με το θεμα των αγροτικν προιοντων. Αναλογα τη φαση της σεληνης λειτουργει και διαφορετικο μερος του φυτου. Γιατι να μην ισχυει και το αντιστοιχο οχι μονο με ολους τους ζωντανους οργανισμους;
Δεν θα μου φανει περιεργο αν πρεπει να λειτπυργουν συστηματα του τυπου moonlight κατω απο συγκεκριμενες προδιαγραφες και συμφωνα με την ημερολογιακη φαση της σεληνης...
Ισως να πρεπει να προγραμματισω κατι τετοιο... Χμ...
Μπηκα σε σκεψεις τωρα...


συμφωνα με καποιους επιστημονες απο μια ερευνα που ειχα διαβασει δεν εχει αποδειχτει κατι τετοιο, αλλα αυτο δεν το εμποδιζει οντως να ισχυει.
Αυτο για τα αγροτικα προιοντα δε το γνωριζω...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-10-13, 22:09
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσα λιτρα ηταν το ενυδρειο αυτο; Το moonlight επεφτε σε ολο το ενυδρειο ή εσκαγε μονο σε ενα σημειο; Ρωταω γιατι εχω δει μια συγκεκριμενη λαμπα της aquael που ειναι σαν σποτακι.
Τωρα αμα λες οτι θα τον αγχωνει παιζει να το αποφυγω...
το ενυδρειο ειναι 122 λιτρα και εχει μεσα 85 λιτρα νερο.για φωτισμο εχω μια Τ5 απλη 13W 6500Κ.

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-11-13, 15:20
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης ωραια ψαρια ειναι τα Yasuhikotakia sidthimunki (αν ειναι αναπαραγωγης γιατι στη φυση εκλειπουν και δεν ειναι σωστο να τα παιρνουμε αγριοπιασμενα). Ενα κοπαδι 8 ατομων θα ειναι σουπερ.
Yasuhikotakia βρήκα, η απορία μου είναι, μήπως μου μασουλίσουν τα πτερύγια των μονομάχων; Τα βρήκα και στο seriously fish αλλά με διαφορετικό όνομα, στα συνώνυμα αναφέρει ότι λέγονται και yasuhikotakia. http://www.seriouslyfish.com/species...a-sidthimunki/

Μπαίνουν αυτά με μονομάχους;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-11-13, 17:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν τα ειχα με μονομαχο ποτε.
Τα ειχα με γκουραμι παντως, που εχουν τις κεραιες απο κατω και δεν τους τις πειραζαν.
Φυσικα παιζει ρολο και ο χαρακτηρας των ψαριων κλπ μη σου τυχει που λενε.
Πολλα αντιθετα απο αυτα που γραφονται οτι γινται συνθηως, μπορουν να συμβουν.
Δεν υπαρχει κανονας,
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-11-13, 17:05
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα χει με μονομαχο ποτε.
Τα ειχα με γκουραμι παντως, που εχουν τις κεραιες απο κατω και δεν τους τις πειραζαν.
Φυσικα παιζει ρολο και ο χαρακτηρας των ψαριων κλπ μη σου τυχει που λενε.
Πολλα αντιθετα απο αυτα που γραφονται οτι γινται συνθηως, μπορουν να συμβουν.
Δεν υπαρχει κανονας,
Το θέμα είναι ότι αν δεν μου κάτσει και δεν τα πάνε καλά, δεν έχω 2ο στημένο ενυδρείο για να τα χωρίσω μέχρι να τα δώσω. Είναι πολύ όμορφα και από ότι καταλαβαίνω πρέπει να έχουν τρομερό ενδιαφέρον σαν ζωντανά, κυρίως όταν είναι σε ομαδούλα.

Θα το σκεφτώ και θα δω τι θα κάνω, αν κάποιος που το έχει δοκιμάσει μπορεί να μου δώσει και περισσότερες πληροφορίες, θα είναι ακόμη καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο μονομάχος μου !!! gordon Παρουσιάσεις ενυδρείων με Bettas 23 01-07-13 14:19
Ο μονομάχος μου george1995 Bettas 14 01-09-10 15:34
Fin rot σε μονομάχο Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 13-03-06 04:22
sos Μονομάχοι bakogiannisd Bettas 2 15-12-05 15:40
Μονομάχος με ..... τί ? Μάγγος Θωμάς Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 21-10-05 13:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11465 seconds with 15 queries