Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-08-12, 15:34
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή Aggressive Tank Amazon

Εδω σας παρουσιαζω το στοκ των ψαριων μου που εχω στα χερια μου αυτο το διαστημα...
Τα ψαρια λοιπον αυτη τη στιγμη ειναι...

Silver Arowana (osteoglossum bicirrhosum) 32cm
Florida Gar (Lepisosteus platyrhincus) 30cm
Peacock Bass (Cichla monoculus) 16cm + 20cm
Peacock Bass monoculus Wild Caught 17cm

Τα ψαρια που διατηρω εγω πηγαινοερχονται συνεχως σε νεα ενυδρεια εξαιτιας ειτε τσακωμων ειτε διαφορας μεγεθους,χτυπηματων κλπ...
Το μονο σιγουρο απο αυτα που εχω διαπιστωσει οσο καιρο ασχολουμαι με θηρευτες ειναι οτι δεν μπορεις να εισαι ησυχος καθολου...

Το ενυδρειο στο οποιο βρισκονται τωρα ειναι 250 λιτρα με πολυ δυνατη κυκλοφορια,και τερμα ισχυρη φιλτρανση (1400λ/ω)

Παρακατω παραθετω μερικες φωτογραφιες και ενα βιντεο ταισματος (μη ζωντανου)


εδω βλεπουμε τα 2 peacock bass (cichla monoculus)


η arowana (ματαρες μου)

και αλλη μια της arowana..

το florida gar θα το δειτε στο βιντεο γιατι δεν με αφηνει να τον βγαλω μια φωτογραφια της προκοπης...

Εδω και το βιντεο ταισματος...
http://www.youtube.com/watch?v=cOy8tsLS5tw

Καθε σας αποψη δεκτη προς συζητηση και οποιαδηποτε απορια προκυψει εγω εδω ειμαι....

Να αναφερω επισης οτι ειναι χαρα μου που μπορω και μοιραζομαι αυτες τις εικονες μαζι σας...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-08-12, 15:42
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

πες μου οτι το κοκκινο δεν χρυσοψαρο....!!!γιατι αν ειναι και τους το εχει βαλει για μεζε σε λαθος φορουμ γραφτηκες....!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-12, 15:49
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ε, εντάξει. Κρίμα το ψαρακι. Φαγωμενο από παντού.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-12, 15:51
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

καλησπερα...

Το κοκκινο ψαρι ειναι χρυσοψαρο,με την διαφορα ομως οτι δεν εχει μπει για τροφη...
Ο λογος που μπηκε το συγκεκριμενο ψαρι στο ενυδρειο ειναι για την διατηρηση της βιολογιας και για τον καθαρισμο απο υπολοιματα τροφης..

Οπως μπορεις να δεις ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο τα στοματα των ψαριων αυτων και αυτα τα ψαρια δεν προκειται να φανε κατι μεγαλυτερο απο το στομα τους μιας και δεν εχουν δοντια να το κοψουν...

Το χρυσοψαρο περα απο καποιες δοκιμες που δεχτηκε απο τα bass πλεων συμβιωνει αρμονικα και αδιαφορει ο ενας για τον αλλον...

Λυπαμαι αν σου εδωσα λανθασμενη εντυπωση φιλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-12, 16:07
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

η κατασταση του ψαριου μιλαει απο μονη της.....!!και συν τοις αλλοις το χρυσοψαρο τι κανει εκει μεσα αν δεν ειναι για τροφη?
δεν νομιζω να συμβαδιζει βιοτοπικα με τα αλλα ψαρια.....απλα λυπαμαι
δηλαδη την βιολογια του ενυδρειου σου την διατηρει το καημενο το χρυσοψαρο
επιπλεον εχει ψαρια οπως το arowana που χρειαζονται υπερδιπλασια λιτρα απο αυτα που εχεις...
πως μην εχει επιθετικα ψαρια οταν μεγαλωνουν σε ενυδρειο που δεν ταχωραει....
φιλε μου εχεις γινει μελος σε μια ενυδρειακη εγκυκλοπαιδεια σε παρακαλω διαβασε την....!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-08-12, 16:14
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

φιλε μου οπως σου εξηγησα και παραπανω ο ρολος του χρυσοψαρου ειναι για να συμπασχει στην διατηρηση της βιολογιας του νερου και να καταναλωνει τα υπολειματα τροφων για αποφυγη αμμωνιας...

Εξ'αλλου πλεων η κατασταση εχει ηρεμισει και τα πτερυγια και τα λεπια του ψαριου εχουν αντικατασταθει...

Αν εψαχνα για τροφη θα εβαζα κατι για να μπορουν να το φανε χωρις να δυσκολευτουν...Δεν θα υπηρχε λογος να το εκανα αυτο σε ενα χρυσοψαρο τετοιου μεγεθους...

Σε καταλαβαινω και σεβομαι τις ευαισθησιες σου...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-08-12, 16:26
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου οπως σου εξηγησα και παραπανω ο ρολος του χρυσοψαρου ειναι για να συμπασχει στην διατηρηση της βιολογιας του νερου και να καταναλωνει τα υπολειματα τροφων για αποφυγη αμμωνιας...

Εξ'αλλου πλεων η κατασταση εχει ηρεμισει και τα πτερυγια και τα λεπια του ψαριου εχουν αντικατασταθει...

Αν εψαχνα για τροφη θα εβαζα κατι για να μπορουν να το φανε χωρις να δυσκολευτουν...Δεν θα υπηρχε λογος να το εκανα αυτο σε ενα χρυσοψαρο τετοιου μεγεθους...

Σε καταλαβαινω και σεβομαι τις ευαισθησιες σου...
λαθος τροπο εχεις βρει για να μην ανεβαινει η αμμωνια και να διατηρεις τη βιολογια...
οντως το χρυσοψαρο συμπασχει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-08-12, 16:30
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

εν παση περιπτωση....

Οφειλω να σου ζητησω συγνωμη αν σε πειραξε αυτη η εικονα...
Δεν ειχα αυτον τον σκοπο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-08-12, 16:35
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου οπως σου εξηγησα και παραπανω ο ρολος του χρυσοψαρου ειναι για να συμπασχει στην διατηρηση της βιολογιας του νερου και να καταναλωνει τα υπολειματα τροφων για αποφυγη αμμωνιας...

Εξ'αλλου πλεων η κατασταση εχει ηρεμισει και τα πτερυγια και τα λεπια του ψαριου εχουν αντικατασταθει...

Αν εψαχνα για τροφη θα εβαζα κατι για να μπορουν να το φανε χωρις να δυσκολευτουν...Δεν θα υπηρχε λογος να το εκανα αυτο σε ενα χρυσοψαρο τετοιου μεγεθους...

Σε καταλαβαινω και σεβομαι τις ευαισθησιες σου...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven Εμφάνιση μηνυμάτων
εν παση περιπτωση....

Οφειλω να σου ζητησω συγνωμη αν σε πειραξε αυτη η εικονα...
Δεν ειχα αυτον τον σκοπο...
μην ζητας συνωμη σε εμενα .... στα ψαρια σου να ζητησεις συγνωμη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-08-12, 16:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ηρεμία παλληκάρια.


Όντως το χρυσόψαρο δεν έχει λόγο ύπαρξης εκεί μέσα, όχι μόνο γιατί μιλάμε για θηρευτές, οι οποίοι το απειλούν (κι ας φαίνεται τώρα να έχουν ηρεμήσει τα πράγματα). Μιλάμε για τροπικά ψάρια (τα περισσότερα), οπότε εξαρχής οι θερμοκρασίες δεν είναι οι βέλτιστες για ένα χρυσόψαρο. Συν το ότι τα υπολείμματα που τρώει δεν αποτελούν σωστή διατροφή για αυτό. Βοήθεια στη διατήρηση της βιολογίας δε χρειάζεσαι, μια χαρά βιολογία κρατάνε τα υπόλοιπα. Η βιολογία είναι ανάλογη των ρύπων, αν έχεις μέσα το χρυσόψαρο η βιολογία αυξάνεται τόσο ώστε να αναλάβει τους ρύπους και του χρυσόψαρου. Και φυσικά παράγει αμμωνία όταν τρώει την τροφή που μένει, αυτό δεν αλλάζει. Απλά αν θες να αποφύγεις το να σαπίσει θα πρέπει να φροντίζεις να καθαρίζεις εσύ (δε γνωρίζω κατά πόσο θα πήγαιναν καλά σαλιγγάρια στο ενυδρείο σου).

Πέρα από αυτά το ξέρεις και μόνος σου ότι και τώρα αλλά και πολύ περισσότερο στο μέλλον θα χρειαστείς ένα ενυδρείο τέρας για αυτές τις ψαρούκλες! Συν το ότι έχεις μέσα ψάρια από διαφορετικά μέρη και ανάλογα διαφορετικές βέλτιστες παραμέτρους νερού.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-08-12, 16:46
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Φιλε πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που εισαι επιθετικος απεναντι μου...Βλέπεις οτι το συζηταω ηρεμα και δεν σε αποπαιρνω οπως κανεις εσυ....

Αφησε με να θεωρω οτι γνωριζω τι κανω στο θεμα των ενυδρειων μου...
Τα ψαρια ζουν σε ενυδρειο με φιλτρανση καλυτερη και απο τον αμαζονιο...
Δικια μου θεωρια ειναι οτι τα ψαρια θα εκτιμησουν πολυ περισσοτερο την ποιοτητα του νερου,την φιλτρανση και την οξυγονωση οταν ειναι μικρα,παρα τον χωρο...εγω τουλαχιστων εκει στοχευω...
Εξαλλου δεν ξερω αν κοιταξες καθολου αναφερω οτι τον Σεμπτεμβριο θα εχουν ενα 750αλιτρο δικο τους...
6 χρονια ασχολουμαι με τετοια ψαρια...Δεν ειναι η πρωτη αροουανα που μεγαλωνω ουτε το πρωτο γκαρ...
Το ενυδρειο λειτουργει ως χωρος για μεγαλωμα...Δεν προκειται να περιμενω ενηλικιωση εκει μεσα...

Οποτε πιστευω δεν υπαρχει λογος να τους ζητησω συγνωμη...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-08-12, 16:53
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

ειμαι αρκετα ηρεμος...
-------------------------
πιστεψε με να βοηθησω θελω..... σκεψου τον εαυτο σου σε ενα δωματιο 1χ1 με τον καθαροτερο αερα του κοσμου.... σου αρκει για να διαβιωνεις σωστα?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mathaios81 : 16-08-12 στις 16:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-08-12, 16:56
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Δεν θελεις να καταλαβεις γι'αυτο σταματαω εδω...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-08-12, 16:59
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

αν δεν καταλαβαινα δεν θα μπορουσα να γραψω εδω μεσα.... αν θες απαντησε μου στην παραπανω ερωτηση μου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-08-12, 17:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ειναι καλο φιλε μου το οτι εισαι ανοιχτος στο τι θα σου πουν αλλοι. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ακουσεις τους γνωστες του θεματος και να μην επιμενεις σε διαφορες ιδεολογιες που ειχες μεχρι τωρα. Πολυ καλα εκανες και γραφτηκες στο φορουμ που πραγματικα εχει τα παντα και εχει ατομα που μπορουν να σε κανουν να φτιαξεις ενα ενυδρειο με οσα λιτρα μπορεις να διαθεσεις, με τη σωστη φιλτρανση, σωστα ψαρια και ολα. Απο εκει και περα, το χρυσοψαρο πρεπει να φυγει για τους λογους που ειπε ο exelix και το αν ειναι σωστο να μεγαλωνουν σε μικροτερο ενυδρειο απο οτι χρειαζονται δεν το γνωριζω, ας μας πει οποιος ξερει. Το οτι εχεις μεγαλωσει αλλα ψαρια και οτι ασχολησαι 6 χρονια πραγματικα δεν εχει να πει τιποτα. Ξερω ανθρωπους με 10 - 15 χρονια επειριας που εγω ξερω 1000000 φορες περισσοτερα πραγματα απο αυτους (και αυτο μονο και μονο επειδη ειμαι σε αυτο το φορουμ και ακουσα ανθρωπους με πραγματικη-αληθινη εμπειρια).

Εχε τα ματια σου και τα αυτια σου ανοιχτα και δεν θα χασεις. Το να δινεις δικαιολογιες του τυπου μια χαρα ειναι η φιλτρανση καλυτερη και απο Αμαζωνιο κλπ, δεν θα σου προσφερουν κατι παρα μονο θα παραμυθιαζεις τον εαυτο σου.

Edit:

Παραμετρους νερου δεν αναφερεις. Για πες μας, ph αμμωνια, νο2, νο3, θερμοκρασια, gh και kh.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-08-12, 17:02
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Καταρχην αν και συμφωνω με τους προηγουμενους,διαβασα οτι τα εχεις προσωρινα εκει μεσα και θα τα βαλεις σε 750λιτρο οποτε δεν σε κρινω....παντως θα ηθελα να μαθω τι τροφες τους δινεις διοτι μια φορα πηγα να παρω aligator gar αλλα φοβηθηκα μηπως δεν τρωνε τροφες του εμποριου...ααα και με το που τα μετακομισεις τα νεα ψαρια το 250λιτρο λεω να το κρατησεις μονο με το χρυσοψαρο ΄η αν θες βαλε κι ακομα ενα για παρεα... τελειες οι ψαρουκλες σου..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-08-12, 17:14
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι καλο φιλε μου το οτι εισαι ανοιχτος στο τι θα σου πουν αλλοι. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ακουσεις τους γνωστες του θεματος και να μην επιμενεις σε διαφορες ιδεολογιες που ειχες μεχρι τωρα. Πολυ καλα εκανες και γραφτηκες στο φορουμ που πραγματικα εχει τα παντα και εχει ατομα που μπορουν να σε κανουν να φτιαξεις ενα ενυδρειο με οσα λιτρα μπορεις να διαθεσεις, με τη σωστη φιλτρανση, σωστα ψαρια και ολα. Απο εκει και περα, το χρυσοψαρο πρεπει να φυγει για τους λογους που ειπε ο exelix και το αν ειναι σωστο να μεγαλωνουν σε μικροτερο ενυδρειο απο οτι χρειαζονται δεν το γνωριζω, ας μας πει οποιος ξερει. Το οτι εχεις μεγαλωσει αλλα ψαρια και οτι ασχολησαι 6 χρονια πραγματικα δεν εχει να πει τιποτα. Ξερω ανθρωπους με 10 - 15 χρονια επειριας που εγω ξερω 1000000 φορες περισσοτερα πραγματα απο αυτους (και αυτο μονο και μονο επειδη ειμαι σε αυτο το φορουξμ και ακουσα ανθρωπους με πραγματικη-αληθινη εμπειρια).

Εχε τα ματια σου και τα αυτια σου ανοιχτα και δεν θα χασεις. Το να δινεις δικαιολογιες του τυπου μια χαρα ειναι η φιλτρανση καλυτερη και απο Αμαζωνιο κλπ, δεν θα σου προσφερουν κατι παρα μονο θα παραμυθιαζεις τον εαυτο σου.

Edit:

Παραμετρους νερου δεν αναφερεις. Για πες μας, ph αμμωνια, νο2, νο3, θερμοκρασια, gh και kh.
οι παραμετροι ειναι δουλεια του χρυσοψαρου τις ρυθμιζει οσο ψαχνει να βρει την ουρα του
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-08-12, 17:18
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DISCUS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι παραμετροι ειναι δουλεια του χρυσ
οψαρου
Ελα βρε συ φιλε discus. Ενταξει και εμενα δεν μαρεσει αυτο που βλεπω, αλλα πρεπει να ειμαστε πιο ηρεμοι αμα θελουμε να τον βοηθησουμε. Το να πιεζουμε συνεχεια την κατασταση δεν εχει αποτελεσμα (ή μαλλον εχει, το αντιθετο απο αυτο που θελουμε να βγαλουμε).

Μεσα απο την συζητηση και τις διαφορες αποψεις και βοηθειες, ισως καταλαβει το τι πρεπει να κανει και το πως θα ειναι οκ και αυτος και τα ψαρια και ολα.

Εdit:

Παντως πετυχημενο το:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DISCUS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
οντως το χρυσοψαρο συμπασχει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 16-08-12 στις 17:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-08-12, 17:19
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DISCUS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι παραμετροι ειναι δουλεια του χρυσοψαρου τις ρυθμιζει οσο ψαχνει να βρει την ουρα του
λιγο ηρεμα ρε,δεν ειπε ακομα για τις παραμετρους
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-08-12, 19:19
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

θα μπω κατευθείαν στο ψητό για να μη κουράζω:
1)τα λίτρα είναι λίγα εώς ελάχιστα
2)τα cichla δεν είναι monoculus είναι occelaris ή orinocensis(δε καταλαβαίνω από αυτές τις φωτό για να σου πω σίγουρα)
3)τελικό μέγεθος cichla70++οπότε 700λίτρα ενυδρείο ούτε για υπνο δε κάνει!
4)μπες MONSTERFISH KEEPERSCOM ή ΜΟNSTERFISHGREEK FANS και θα δεις τα ψάρια που συντηρείς σε τι λίτρα ζούνε!
5)το χρυσόψαρο δε χρειάζεται για καθαρισμό μιας και έχεις φίλτρανση καλύτερη από αμαζονίου όπως λες.είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα το κόψουν.
Είχα cichla ετοιμάζω 2τονο για να ξαναπάρω και σου λέω ότι τρώνε χρυσόψαρα σα να τρως εσύ μπριζόλα στα κάρβουνα.αν μερικοί δεν τους αρέσει αυτό το θέαμα δε το παρακολουθούν.άλλοι συντηρούν χορτοφάγα και άλλοι σαρκοφάγα οπότε αντίθετοι σε όλα!σε τροφές εκτός από stick ρίχνεις ζωντανή,κατεψηγμένη,silver sild????
περος τους υπόλοιπους θέλω να πω κάτι:μη κρίνεται λάθος χομπύστες που ασχολούνται με ψάρια monster.για να τα αγοράσεις θέλεις μισό μηνιάτικο και για να τα κρατήσεις άλλα τόσα..άσε που θες λίτρα πολλά πάρα πολλά.
αν π.χ. αγοράσει ένας επειδή το γουστάρει ένα hoplias τι θα το ταίζει πιστεύεται..????μόνο ζωντανή γιατί αλλιώς το έχασε θα πεθάνει από ασητεία!έχω τέτοια ψάρια τα λατρεύω και δεν ενοχλώ κανένα νομίζω,όπως δεν ενοχλώ και δεν κρίνω και εγώ.ο φίλος παραπάνω έχει κάνει κάποια λαθάκια που διορθώνονται για τη ψαροσύνθεση.
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-08-12, 19:31
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Λαθακι να εχεις ολα αυτα σε 250 λίτρα και και νομίζεις οτι με 750 λίτρα θα είσαι κομπλέ??
Τελος παντων,ο καθενας οτι θελει κάνει αλλα οταν κανεις εγγραφη σε φόρουμ και παρουσιαζεις το οτιδήποτε να είσαι ετοιμος να δεχτείς και κριτική.
Για το χρυσοψαρο δεν θα πω κατι,με καλυψαν οι προηγούμενοι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-08-12, 19:35
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

περα απο χρυσοψαρα και αλλα τετοια που σαν εικονα δεν μ αρεσουν δηλαδη τα λιτρα αυτα ειναι ικανοποιητικα???

για γελια ειναι,βγαζεις αυτα τα ψαρια και βαζεις δυο ανσιστρους 30 νεον τετρα και αλλα παρομοια χαχαχαχα

σορρυ για το ειρωνικο αλλα αυτα τα λιτρα για αυτα τα ψαρια ειναι για γελια...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-08-12, 19:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπω κατευθείαν στο ψητό για να μη κουράζω:
1)τα λίτρα είναι λίγα εώς ελάχιστα
2)τα cichla δεν είναι monoculus είναι occelaris ή orinocensis(δε καταλαβαίνω από αυτές τις φωτό για να σου πω σίγουρα)
3)τελικό μέγεθος cichla70++οπότε 700λίτρα ενυδρείο ούτε για υπνο δε κάνει!
4)μπες MONSTERFISH KEEPERSCOM ή ΜΟNSTERFISHGREEK FANS και θα δεις τα ψάρια που συντηρείς σε τι λίτρα ζούνε!
5)το χρυσόψαρο δε χρειάζεται για καθαρισμό μιας και έχεις φίλτρανση καλύτερη από αμαζονίου όπως λες.είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα το κόψουν.
Είχα cichla ετοιμάζω 2τονο για να ξαναπάρω και σου λέω ότι τρώνε χρυσόψαρα σα να τρως εσύ μπριζόλα στα κάρβουνα.αν μερικοί δεν τους αρέσει αυτό το θέαμα δε το παρακολουθούν.άλλοι συντηρούν χορτοφάγα και άλλοι σαρκοφάγα οπότε αντίθετοι σε όλα!σε τροφές εκτός από stick ρίχνεις ζωντανή,κατεψηγμένη,silver sild????
περος τους υπόλοιπους θέλω να πω κάτι:μη κρίνεται λάθος χομπύστες που ασχολούνται με ψάρια monster.για να τα αγοράσεις θέλεις μισό μηνιάτικο και για να τα κρατήσεις άλλα τόσα..άσε που θες λίτρα πολλά πάρα πολλά.
αν π.χ. αγοράσει ένας επειδή το γουστάρει ένα hoplias τι θα το ταίζει πιστεύεται..????μόνο ζωντανή γιατί αλλιώς το έχασε θα πεθάνει από ασητεία!έχω τέτοια ψάρια τα λατρεύω και δεν ενοχλώ κανένα νομίζω,όπως δεν ενοχλώ και δεν κρίνω και εγώ.ο φίλος παραπάνω έχει κάνει κάποια λαθάκια που διορθώνονται για τη ψαροσύνθεση.



Επειδή απευθύνεσαι στους υπόλοιπους να σου απαντήσω. Το τι ταΐζει είναι δικό του θέμα. Μάλιστα αυτό δεν αναφέρθηκε πουθενά, εσύ το σχολιάζεις πρώτος. Μάλιστα δε θέλησε καν να αναφερθεί ο δημιουργός του θέματος σε αυτό, γνωρίζοντας ότι υπάρχουν ευαίσθητοι άνθρωποι πάνω σε αυτό το ζήτημα. Οι παρατηρήσεις έγιναν για τη συμβίωση και τις συνθήκες, κάτι που έκανες κι εσύ. Όσο για το πόσο κοστίζει αφορά καθαρά τον ιδιοκτήτη και δεν αποτελεί επιχείρημα για το εάν θα πούμε τη γνώμη μας ή όχι.


Και θα παρακαλέσω όλους να είναι κόσμιοι, καθώς δε χρειάζονται επιθέσεις και το ζήτημα της διατροφής των θηρευτών δε χρειάζεται να αναβιώσει για άλλη μια φορά στο θέμα ενός ανθρώπου που παρουσιάζει τα ψάρια του, χωρίς να θέλει μάλιστα ο ίδιος να προκαλέσει κανέναν.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-08-12, 20:33
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Νομιζω ουτε σας εχω ειρωνευτει ουτε σας εχω κοροιδεψει...
Τελος παντων επειδη φαινεται συζητηση δεν μπορει να γινει,κλεινω το θεμα απο μερος μου.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-08-12, 20:44
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Ρε παιδια δεν υπαρχει λογος να μαλωνετε.Ενταξει το παιδι εχει κανει μερικα λαθη αλλα δεν χρειαζονται εντασεις.Προτεινετε του λυσεις.Απο την μερια του βεβαια πρεπει να υπαρχει κατανοηση και να ειναι σε θεση να δεχτει κριτικη.Το τι θα κανει ομως στο τελος ειναι δικο του θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-08-12, 21:02
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω ουτε σας εχω ειρωνευτει ουτε σας εχω κοροιδεψει...
Τελος παντων επειδη φαινεται συζητηση δεν μπορει να γινει,κλεινω το θεμα απο μερος μου.
Συζητηση μια χαρα θα γινει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-08-12, 21:17
Το avatar του χρήστη piranhas2
piranhas2 Ο χρήστης piranhas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: θεσ/νικη Ευοσμος
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπω κατευθείαν στο ψητό για να μη κουράζω:
1)τα λίτρα είναι λίγα εώς ελάχιστα
2)τα cichla δεν είναι monoculus είναι occelaris ή orinocensis(δε καταλαβαίνω από αυτές τις φωτό για να σου πω σίγουρα)
3)τελικό μέγεθος cichla70++οπότε 700λίτρα ενυδρείο ούτε για υπνο δε κάνει!
4)μπες MONSTERFISH KEEPERSCOM ή ΜΟNSTERFISHGREEK FANS και θα δεις τα ψάρια που συντηρείς σε τι λίτρα ζούνε!
5)το χρυσόψαρο δε χρειάζεται για καθαρισμό μιας και έχεις φίλτρανση καλύτερη από αμαζονίου όπως λες.είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα το κόψουν.
Είχα cichla ετοιμάζω 2τονο για να ξαναπάρω και σου λέω ότι τρώνε χρυσόψαρα σα να τρως εσύ μπριζόλα στα κάρβουνα.άσε που θες λίτρα πολλά πάρα πολλά.
ο φίλος παραπάνω έχει κάνει κάποια λαθάκια που διορθώνονται για τη ψαροσύνθεση.



+10000000
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-08-12, 21:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειναι αληθεια οτι με τετοια ψαρια πολλοι ειναι επιφυλακτικοι για το μελλον τους!
Το θεμα ειναι ως που εισαι διατεθειμένος να φτασεις Predator..Steven και οπως λενε και οι απο πανω μου τα 700 λιτρα δε θα φτασουν ουτε αυτα!
Δεν θα ημουν υπερβολικος αν ελεγα οτι στα 700 λιτρα θα επρεπε να τα μεγαλωνεις και να ετοιμαζεις μια μεγαλη δεξαμενη ωστε να τα φιλοξενησεις με αξιοπρέπεια!

* Για τα "ζωντανα" ταισματα υπαρχουν πολλα θεματα που εχουν αναλυθεί ολες οι αποψεις οποτε μη λεω παλι τα ιδια και "κουραζω"
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-08-12, 21:44
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

[
Δεν θα ημουν υπερβολικος αν ελεγα οτι στα 700 λιτρα θα επρεπε να τα μεγαλωνεις και να ετοιμαζεις μια μεγαλη δεξαμενη ωστε να τα φιλοξενησεις με αξιοπρέπεια!
I AGREE με τα 1000
Predator είμαι παθών και σου είπα τα παραπάνω.τα άκουσα και εγώ από πιο ψαγμένους όταν από τη λαχτάρα μου για MONSTERFISH καταστάσεις έπαιρνα ότι γινόταν από 50εκ.και πάνω.μετά το αποτέλεσμα είναι αξιοθρήνητο.....
δε χρειάζεται να κλείσεις το θέμα,μη το παίρνεις εγωιστικά!!!διάλογο κάνουμε και ανταλάσουμε απόψεις.
πες μας για τα cichla σου,τι φίλτρο έχεις,τι υλικά έχεις τι φωτισμό???σε 5 ποστ τα παρατάς?
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-08-12, 22:31
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καταρχας γνωριζω πολυ καλα το τελικο μεγεθος των κικλα...
Να κανω μια παρενθεση οτι τα μονοκιουλους που εχω εγω εχουν ως τελικο μεγεθος τα 55 εκατοστα....
Αυτα που ξεπερνανε τα 70 ειναι τα οσελαρις,τεμενσις και κελμπερι...
Εν παση περιπτωση δεν αλλαζει κατι...

Ομως εγω δεν ειπα σε καμια στιγμη οτι τα ψαρια θα τα στεγασω στο 750αλιτρο εφ ορου ζωης...
Γνωριζω τα τελικα μεγεθη αυτων των ψαριων και στοχευω ολο και σε κατι μεγαλυτερο...
Με λιγα λογια συμβιβαζομαι με τις αναγκες των ψαριων μου και παντα προσπαθω να τους παρεχω ο,τι καλυτερο μπορω...

Περιττο να σας αναφερω οτι πριν 3 χρονια τετοια εποχη το 750αρι μου φανταζε τεραστιο...Τωρα μου φανταζει μικρο και ηδη εχω αρχισει να στοχευω σε 1300αρι και πανω....

Φιλε μου Αλεκο δεν τα παραταω...Ο λογος που γραφτηκα οπως ανεφερα και στη σελιδα καλωσορισματος ειναι για να συζηταω και να νιωθω ανθρωπους δικους μου...
Αντι γι' αυτο ομως ενω ημουν και ειμαι ευγενικος,προσεχω πως θα μιλησω να μην θιξω κανεναν και καμια ηθικη,αρχισαν τις ειρωνιες και τα κοροιδεματα...
-------------------------
Γιωργο το ονομα μου ειναι Στεφανος...
Και επισης εγω δεν εχω αναφερει τιποτα για το ζωντανο ταισμα εγω προσωπικα γιατι γνωριζω και σεβομαι ευαισθησιες ανθρωπων...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Predator..Steven : 16-08-12 στις 22:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
amazon αρχαριος daqua Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 50 20-06-11 19:03
Παραγγελια σε Amazon... Manogr Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 16 07-10-05 10:19
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09862 seconds with 15 queries