Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-10, 12:18
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Σαλιγκαράκια

Καλημέρα σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον 'σαλιγκαρά' εάν υπάρχει κάποιο είδος σαλιγκαριού που ΔΕΝ βγαίνει από το νερό και κάνει για ενυδρεία ανοιχτού τύπου δίχως καπάκι.Διάβασα στα ασπόνδυλα αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο για ενυδρεία χωρίς καπάκι, αν και ανακάλυψα μερικά είδη που δεν κάνουν σίγουρα όπως δυστηχώς τα πιο κοινά και εύκολα προς αγορά....
Περιμένω απαντήσεις,σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-10, 12:25
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον 'σαλιγκαρά' εάν υπάρχει κάποιο είδος σαλιγκαριού που ΔΕΝ βγαίνει από το νερό και κάνει για ενυδρεία ανοιχτού τύπου δίχως καπάκι.Διάβασα στα ασπόνδυλα αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο για ενυδρεία χωρίς καπάκι, αν και ανακάλυψα μερικά είδη που δεν κάνουν σίγουρα όπως δυστηχώς τα πιο κοινά και εύκολα προς αγορά....
Περιμένω απαντήσεις,σας ευχαριστώ
Eγώ τρέχω ανοικτό ενυδρείο ένα μήνα..
Κανένα απο τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες(έχω μπόλικα) δεν την εχει κοπανήσει
μέχρι τώρα.
Επίσης εδώ και 2-3 βδομάδες έβαλα ένα applesnail, το οποίο επίσης δεν το έχω δει να βγαίνει εκτός νερού,δεν έβαλα δεύτερο γιατί σε τυχόν γέννα μπορεί τότε να την κοπανήσει για να αφήσει τα αυγά....

Μην παραγεμίσεις το ενυδρείο και δοκίμασε το..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-10, 12:37
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Σε ανοιχτό ενυδρείο που λειτουργεί κάτι παραπάνω απο 2 μήνες, έχω αρκετούς λαθρεπιβάτες και 2 μεγαλούτσικα μηλοσαλίγκαρα... ανεβαίνουν μέχρι και λίγο παραπάνω απο την στάθμη αλλά δεν είναι τόσο χαζά που να την κοπανήσουν...
Θέλω να πιστεύω οτι δεν φεύγουν...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-10, 12:38
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Apple snails έχω διαβάσει ότι κάποιοι τα βρήκαν από το σαλόνι στο μπαλκόνι οπότε δε βάζω με τίποτα(άσε που γεννάνε και απεξω). Κάτι βρήκα αλλά νομίζω στην αγορά της Θεσσαλονίκης είμαι πολύ, μα πάρα πολύ δύσκολος..Ανήκει στην οικογένεια Viviparidae και το κείμενο που τα περιγράφει λέει τα εξής(το βρήκα στην ενυδροφιλία,το λινκ είναι http://www.enydriofilia.net/forum/vi...p?f=46&p=26191):

Ένα άλλο σαλιγκάρι γλυκού νερού που όμως σπάνια θα συναντήσουμε σε τροπικά ενυδρεία λόγω του ότι δεν αντέχουν τις υψηλές θερμοκρασίες, ανήκει στην οικογένεια Viviparidae. Ένα μεγάλο πλεονέκτημα τους είναι ότι δεν τρώνε φυτά, έχουν παγκόσμια διανομή, και είναι πραγματικά μυστηριώδη σαλιγκάρια. Δεν έχουν πνεύμονα και είναι ζωοτόκα - δηλαδή γεννούν πλήρως διαμορφωμένα νέα σαλιγκάρια και όχι αυγά. Εχουν σφαιροειδές κέλυφος, συχνά με σπειροειδές σχέδιο γραμμών, με μέγεθος μέχρι 5 cm. Το άνοιγμα του κελύφους κλείνει με ένα ομόκεντρο καπάκι. Είναι αρκετά μεγάλα και μπορεί να τα μπερδέψουμε με Ampullaria, αλλά η σπείρα του Viviparus είναι φαρδύτερη και το κέλυφος είναι ευρύτερο και ψηλότερο. Αυτό το σαλιγκάρι δεν είναι ερμαφρόδιτο, έτσι για την αναπαραγωγή του είναι απαραίτητο και αρσενικό και θηλυκό άτομο. Το φύλο μπορεί να διακριθεί δεδομένου ότι το αρσενικό έχει κοντύτερες και κυρτές κεραίες σε σύγκριση με το θηλυκό. Τα αυγά τους εκκολάπτονται μέσα στο κοχύλι των θηλυκών και μοιάζουν με μικροσκοπικά μαργαριτάρια. Ένα μέλος αυτής της οικογένειας που βρίσκεται συνήθως στα ενυδρεία είναι το Viviparus malleatus, επίσης γνωστό ως Κινέζικο σαλιγκάρι Μυστηρίου. Μπορεί να ποικίλει σημαντικά στο χρώμα και το σχέδιο, αλλά είναι συνήθως καφετί ή γκρίζο. Προέρχεται από τις λίμνες με αργά ρεύματα, κάποια βλάστηση, και λασπώδες υπόστρωμα. Συνήθως γεννάει μικρό αριθμό σαλιγκαριών δύο φορές το χρόνο - κατά συνέπεια ο ρυθμός αναπαραγωγής είναι μικρότερος από τα ωοτόκα σαλιγκάρια. Τρώει άλγη και γενικά δεν τρώει εύρωστα φυτά, πράγμα που το κάνει μια πολύ καλή επιλογή για τις μικρές λίμνες, όπου μπορεί να βοηθήσει άμεσα στον έλεγχο των άλγεων. Είναι παμφάγο και μπορεί να φάει άλγη, λαχανικά, κατεψυγμένες ή ζωντανές τροφές, όπως και νιφάδες.

Και μου ακουγεται ιδανικό ρε γμτ....Άμα τα βρει κάποιος σε κάποιο petr shop Θεσσαλονίκης ενημερώστε..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-10, 12:40
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Τα apple snails θα φύγουν. Το γεγονός οτι μέχρι τώρα δεν φύγανε ήταν μάλλον τυχαίο. Τα δικά μου, όταν είχα, τα εύρισκα κάθε μέρα κάτω από τα ντουλάπια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-10, 13:08
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Τα applesnails τα έχω εδώ και 6 μήνες σε ανοιχτό 22άρι φυτεμένο και δεν έχει φύγει ποτέ κανένα. Φροντίζω πάντως η στάθμη του νερού να είναι λίγο χαμηλότερα από το χείλος τουλάχιστον 2 φορές το πλάτος του φαρδύτερου σαλιγγαριού (+/- 4-5 cm). Ποτέ δεν παρατήρησα να βγαίνουν κάθετα από το νερό! Πάντα διαγώνια ίσως λόγω μεγέθους... Εάν κατά την έξοδο αυτή η "βεντούζα" τους πιάσει χείλος την κοπάνησαν. Οπότε προσπάθησα να πάρω τη βαρύτητα με το μέρος μου. Πρέπει να βγούν εντελώς εκτός νερού (δηλαδή χωρίς τη βοήθεια της άνωσης) , σε στεγνό τζάμι λόγω έλειψης καπακιού (δύσκολή μετακίνηση).

Σε εμένα πάντως έπιασε....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-10, 13:20
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα apple snails θα φύγουν. Το γεγονός οτι μέχρι τώρα δεν φύγανε ήταν μάλλον τυχαίο. Τα δικά μου, όταν είχα, τα εύρισκα κάθε μέρα κάτω από τα ντουλάπια.

Nίκο αν τα είχες σε εκείνη τη ζούγλα που είδα πρόσφατα(όταν έδινες τις λάμπες) τότε λογικό είναι..τα καημένα θα ανεβαίνανε στα φυτά που βγαίναν έξω, θα κάναν λίγο τσουληθρα(όπως συνηθίζουν να κάνουνε) και τσουπ θα μεταφερόντουσταν σε άλλο πλανήτη..

Αν το μηλοσαλιγκάρι την κοπανήσει για λίγες ώρες έξω από το νερό-μέχρι πχ να το πάρεις χαμπάρι, επιβιώνει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-10, 13:23
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Nίκο αν τα είχες σε εκείνη τη ζούγλα που είδα πρόσφατα(όταν έδινες τις λάμπες) τότε λογικό είναι..τα καημένα θα ανεβαίνανε στα φυτά που βγαίναν έξω, θα κάναν λίγο τσουληθρα(όπως συνηθίζουν να κάνουνε) και τσουπ θα μεταφερόντουσταν σε άλλο πλανήτη..

Αν το μηλοσαλιγκάρι την κοπανήσει για λίγες ώρες έξω από το νερό-μέχρι πχ να το πάρεις χαμπάρι, επιβιώνει?

Επιβιώνει!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-10, 13:32
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Επειδή διάβασα στο ίδιο link-πρακτικά καθότι αρχάριος δε γνωρίζω-το ακόλουθο για τα applesnails; Τα σαλιγκάρια της οικογένειας Ampullariidae έχουν βράγχια και έναν πνεύμονα,
λογικά ζουν και βασιλεύουν.....
Παιδιά μιας και είστε από Θεσ/νίκη ξέρετε κάποιο pet shop με ποικιλία σαλιγκαριών και ασπόνδυλων μήπως και βρω το άλλο είδος, γιατί σε Αμαζόνιο,Αζόρες και Quiko, δεν έχει...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-10, 13:41
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Nίκο αν τα είχες σε εκείνη τη ζούγλα που είδα πρόσφατα(όταν έδινες τις λάμπες) τότε λογικό είναι..τα καημένα θα ανεβαίνανε στα φυτά που βγαίναν έξω, θα κάναν λίγο τσουληθρα(όπως συνηθίζουν να κάνουνε) και τσουπ θα μεταφερόντουσταν σε άλλο πλανήτη..

Αν το μηλοσαλιγκάρι την κοπανήσει για λίγες ώρες έξω από το νερό-μέχρι πχ να το πάρεις χαμπάρι, επιβιώνει?

Τα σαλιγκάρια τα είχα σε άλλο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανεπιθύμητα σαλιγκαράκια ανοίγουν τρύπες GERR Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 11-08-07 17:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04882 seconds with 15 queries