Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 04-02-10, 15:12   #1
Εισαγωγή-Επιλογή Ψαριών σε Νεοσύστατο Στρωμένο Ενυδρείο
Μανος Θες
Member
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος 04-02-10, 15:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας και πάλι !!
(Το συγκεκριμένο ποστ ίσως ανήκει και στο section των μονομάχων αλλά μιας και είμαι άπειρος γλυκού νερού το πόσταρα εδώ)
Χρειάζομαι τα φώτα σας λόγο της απειρίας μου για να αποφασίσω τι θα βάλω στο νεοσύστατο ενυδρείο μου(αφού κατάφερα μετά από 2,5 μήνες που μου ήρθε δώρο ουρανοκατέβατο να το στρώσω και να το φυτέψω...)
Σας αναφέρω ενδεικτικά τα στοιχεία του ενυδρείου-φωτο θα βάλω όταν γυρίσω σπίτι από το γραφείο- ώστε να είμαι πιο συγκεκριμένος.
(οι μετρήσεις έγιναν με υγρά τεστ της ΑΡΙ και είναι σταθερές εδώ και 7 εβδομάδες)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:45μηκος x40 πλατος x30 ύψος(έχει μια ιδιαιτερότητα στην κατασκεύη, το μπροστά τζάμι είναι στα 35 εκατοστά ύψος ενά τα υπόλοιπα στα 40)
Όγκος:42 λίτρα καθαρα νερό
Κατηγορία:φυτεμένο(πάει να γίνει μικρο - κοινωνικό!)
Φυτά:2 κερατόφυλλα,1 Bacopa(δεν ξέρω ποιό,ήταν δώρο,),1 Myriophyllum με πράσινα και κόκκινα κλαδιά(και πάλι δώρο,άγνωστο το είδος)
Ψάρια / ¶λλα είδη:1 θηλυκή μονομάχος
Διακοσμητικά υλικά:χαλαζιακή άμμος χρώματος μπεζ ανοιχτό, ένα μεγάλο ξύλο, μία μη ασβεστολιθική πέτρα, ένα κόκκινο πλαστικό μυριόφυλλο
Φόντο: όχι(πήγα να βάλω αλλά η μικρή μου το θεωρούσε κιτς)
Φωτισμός:20 W
Διάρκεια φωτισμού:8-9 ώρες με χρονοδιακόπτη
Φιλτράρισμα:ναι,εσωτερικό φίλτρο με έξοδο τύπου σπρέι επιφάνειας
Θερμοστάτης:ναι,δε θυμάμαι μάρκα αλλά είναι για 30-60 λίτρα,νομίζω sierra
Λίπανση:ναι,υγρό λίπασμα μία φορά το μήνα
Παροχή CO2:όχι

Παράμετροι:

pH:αγνωστο(νερό βρύσης με αντιχλώριο,έβαζα buffer στην αρχή,αλλά σταμάτησα)
Γενική σκληρότητα (GH):αγνωστο,έχω ως διακόσμηση ένα μεγάλο κομμάτι ξύλο το οποίο γεμιζει θρεπτικές ρητίνες το νερό και καμία ασβεστολιθική πέτρα,οπότε υποθέτω μαλακό νερό( αν και εδώ στη Θεσσαλονίκη έχουμε αρκετά 'σκληρό' νερό)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):άγνωστο
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-5
Αλλαγές νερού:30-40% την εβδομάδα(έχω πααααρα πολυ εξατμιση επειδη είναι ανοιχτό,οπότε ουσιαστικά από το 40% που βάζω θεωρείστε ότι το 10-15% έχει εξατμιστεί...)
Θερμοκρασία:25,5-26,5 C


Οι στόχοι για το ενυδρείο είναι να διαμορφωθεί ως κοινωνικό με:
3-4 corry panda ή aeneus
4-5 red cherry
κάποια αφρόψαρα ( δεν έχω καταλήξει ακόμα τι,ανοιχτός σε συμβουλές,μάλλον πάω για 6-7 νεον μιας και τα γκάπι έχουν άλλες απαιτήσεις νερού)
και ίσως τη μονομαχίνα

Το μοναδικό ψαράκι που έχω αυτή τη στιγμή είναι μία θηλυκή μονομάχος. Θα επιθυμούσα να παραμείνει στο ενυδρείο καθότι είναι δώρο της κοπέλας μου και δε θέλω να τη στεναχωρήσω, αλλά επειδή με προβληματίζουν όσα έχω διαβάσει για το είδος- και έχω διαβάσει πάααρα πολύ καθότι είμαι άσχετος με το χόμπι και έπρεπε να μάθω -,και ο στόχος είναι ένα κοινωνικό ενυδρείο θέλω να ρωτήσω το εξής:

1)Οι ΘΗΛΥΚΙΕΣ μονομαχίνες έχουν επιθετική territorial συμπεριφορά ή μπορούν να συμβιώσουν μαζί με άλλα ψάρια επιφάνειας και μέσου στρώματος νερού?
Εάν θέλω να βάλω ψαράκια, να πειραματιστώ με ένα συγκάτοικο ή πρέπει να την απομακρύνω από τώρα?

Στα pet shops που έχω πάει υπάρχουν μαζί με άλλα είδη σε μεγάλους αριθμούς-ξέρω ότι δεν είναι ενδεικτικό καθότι δεν τους νοιάζει τι είναι καλύτερο για τα ψάρια- και έχω δει σε παρουσιάσεις ενυδρείων χομπιστών κοινωνικά με θηλυκιές μονομαχίνες.
Παντού αναφέρεται η 'επιθετική' συμπεριφορά του αρσενικού αλλά δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό άρθρο ή εμπεριστατωμένη εμπειρική άποψη που να έχω βρει για τα θηλυκά.
Μόνο σχόλια τύπου 'έχει να κάνει με το ψάρι' ή 'εμένα μια χαρά είναι'.

2)Εάν και εφόσον δεν είναι επιθετικιές οι θηλυκιές και αποφασίσω να την κρατήσω,με την προσθήκη αρσενικού μονομάχου με 3-4 corydoras και 4 γαρίδες red cherry θα έχω πρόβλημα?

3)Τα corydoras και γενικά τα κοπαδόψαρα όπως νεον,γκάπι κλπ προστίθονται ένα ένα ή ανά 2 μέρες από ένα?

4)Μεταξύ corydoras panda και corydoras aeneus τι θεωρείται ως ιδανικότερο και καλύτερο για αρχάριο?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας,περιμένω απαντήσεις ώστε να τελειώσω το ενυδρείο μου αποφεύγοντας λάθη,συγχωρείστε κάποιες αφελείς απορίες αλλά ακόμα μαθαίνω και τουλάχιστον έχω διάθεση για αυτό!
Εμφανίσεις: 5447
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εισαγωγή ψαριών από εξωτερικό fotis478 Γλυκό νερό - Γενικά 84 03-09-11 08:58
Βοήθεια: Δίλημα για εισαγωγή ψαριών aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 5 06-11-08 10:23
Σωστή εισαγωγή ψαριών στο ενυδρείο ΜΑΝΩΛΗΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 16 02-06-08 17:01
Επιλογή Ψαριών για 125 lt (φυτεμμένο ενυδρείο) gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 30-11-07 10:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05523 seconds with 15 queries