Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-06-11, 23:18
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή Ερωτηση για τα ψαρια

Καλησπερα φιλοι μου ..

Ειμαι σχεδον ετοιμος για το νεο μου ενυδρειο (450λιτ) με δικη μου κατασκευη.. Το μονο που περιμενω να μου φερουν τα χαλικι φλουριτε 50 κιλα κι αυριο θα παω στη μαστρα να αγορασω μαυρη αμμος με ψιλοκομματιες πετρες κ μετα αρχισω το στρωσιμο.. (ξυλα κ πετρες τα εχω)
Θα ηθελα μια βοηθεια απο σας για την ψαροσυνθεση...
τα αγαπημενα μου ψαρια ειναι οι γαριδες Red chery κ πλακοστωμο και τα νεον και τα γκαπυ.. κι ο σκοπος μου ειναι να τα αναπαραγωγω ...
Λετε να εχει καποιο προβλημα που θα βαλω ολα αυτα τα ψαρια ??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-11, 23:31
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

γεια σου φιλε ! εφτιαξες 450 λιτρα ενυδρειο και θα βαλεις γκαπυς? εγω θα παρακαλουσα να ειχα τετοιο χωρο για ενυδρειο σαν το δικο σου για να βαλω αλλου ειδους ψαρια..αλλα χωρις να ειμαι εμπειρος μπορω να σου πω ότι απο γκαπυς σιγουρα θα δεις γεννες εγω τα εχω σε 60 λιτρο 1 αρσενικο 3 θυληκες 2 εβδομαδες και ειναι ηδη η μια εγκυος..σκεψου εσυ σε 450 ποσα μπορεις να βαλεις και ποσα θα γεννησουν θα γινει του γκαπυ το καγκελο!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-11, 23:46
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ειναι ευχαριστο που πριν ακομα κανεις οτιδηποτε ρωτησες εδω.
Θα γλυτωσεις λαθη,απογοητευσεις και χρημα.
Ας ξεκινησουμε λοιπον...
Θα βαζεις νερο βρυσης ή εισαι διατεθειμένος να το τροποποιήσεις για χαρη καποιου ψαριου με αντίστροφη οσμωση?
Θελεις ενυδρειο με φυτα η χωρις?
Θελεις να ειναι ευκολο στην συντηρηση (καθαρισμος,λιπασματα,φωτισμος,κλαδεματα κ.α.) η δεν εχεις προβλημα να διαθετεις παρα πανω ωρες και χρημα?
Αναπαραγωγες μπορεις να εχεις σχεδον σε ολα τα ψαρια,με μερικα ειδη ευκολα (γκαπυς) με αλλα πολυ δυσκολοτερα εως αδυνατο και με ειδικες συνθήκες (νεον).
Οποτε ας ξεκινησουμε με ενα ειδος ψαριου που θελεις να εχεις οπωσδηποτε στο ενυδρειο σου ωστε πανω σε αυτο να "χτισουμε" ολο το ενυδρειο,απο διακοσμηση εως τους συγκάτοικους.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-11, 03:17
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

αν ο σκοπο σου ειναι να τα αναπαραγειςτοτε βαλτα ξεχωρηστα και θα εχεις καλητερη σοδιαπου θα τα δωσεις ομως μετα;;;
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-11, 09:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου φιλε ! εφτιαξες 450 λιτρα ενυδρειο και θα βαλεις γκαπυς? εγω θα παρακαλουσα να ειχα τετοιο χωρο για ενυδρειο σαν το δικο σου για να βαλω αλλου ειδους ψαρια..αλλα χωρις να ειμαι εμπειρος μπορω να σου πω ότι απο γκαπυς σιγουρα θα δεις γεννες εγω τα εχω σε 60 λιτρο 1 αρσενικο 3 θυληκες 2 εβδομαδες και ειναι ηδη η μια εγκυος..σκεψου εσυ σε 450 ποσα μπορεις να βαλεις και ποσα θα γεννησουν θα γινει του γκαπυ το καγκελο!!
Δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη σε αυτο το πραγμα που εχουν οι περισσοτεροι.
Εχουν ενα μικρο ενυδρειο για τα ψαρια τους και μετα θελουν ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για μεγαλυτερα ψαρια που παλι μικρο θα τους πεφτει.
Αυτο το τσιμα τσιμα μας εχει φαει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-11, 10:03
Spacie Ο χρήστης Spacie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη σε αυτο το πραγμα που εχουν οι περισσοτεροι.
Εχουν ενα μικρο ενυδρειο για τα ψαρια τους και μετα θελουν ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για μεγαλυτερα ψαρια που παλι μικρο θα τους πεφτει.
Αυτο το τσιμα τσιμα μας εχει φαει.
size does matter!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-06-11, 10:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spacie Εμφάνιση μηνυμάτων
size does matter!
Οντως αλλα εκει που πρεπει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-06-11, 13:12
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια συγνωμη ποιυ αργησα να σας απαντησω....

@Faceck Φιλε θα ειναι ωραια να χαζευεις κοπαδι γκαπυ γαριδες κ γλυφτες πινοντας φραπε παρα να βλεπεις μονο 5 η 6 μεγαλα ψαρια αν αντεχε η τσεπη μου θα το εκανα θαλασσινο !!!!!!! σιγουρα θα τ κανω καποια στιμγη στο μελλον .. Αυτη ειναι η γνωμη μου...

@dimis1978 Ειναι ευχαριστο που πριν ακομα κανεις οτιδηποτε ρωτησες εδω.
Θα γλυτωσεις λαθη,απογοητευσεις και χρημα.
Ας ξεκινησουμε λοιπον...
Θα βαζεις νερο βρυσης ή εισαι διατεθειμένος να το τροποποιήσεις για χαρη καποιου ψαριου με αντίστροφη οσμωση?
θα βαλω νερο απο τη βρυση . οσο για την αντριστροφη οσμωση μπορει να βαλω αργοτερα ...

Θελεις ενυδρειο με φυτα η χωρις?
Εννοειτε θα βαλω φυτα ( χαμηλες απαιτητες)
Θελεις να ειναι ευκολο στην συντηρηση (καθαρισμος,λιπασματα,φωτισμος,κλαδεματα κ.α.) η δεν εχεις προβλημα να διαθετεις παρα πανω ωρες και χρημα?
Οσο για το καθαρισμο δεν εχω προβλημα Λιπασματα θα χρησιμοποιησω σε σκονη pouwr4. κλαδεμετα φυσικα θα κλαδευω στη αρχη θα βαλω 3 η 4 φυτα σιγα σιγα θα ξαναφυτεψω μεχρι να γινει ζουγκλα κι θα βαλω μερικες μεγαλεε πετρες για να τις κανω σαν βουνα.. Πιστευω θα ειναι παρα πολυ ωραιο στο τελος ετσι πιστευω.. Βεβαια δεν θελω νσ δινω πολλα χρηματα για το ενυδρειο ..
Αναπαραγωγες μπορεις να εχεις σχεδον σε ολα τα ψαρια,με μερικα ειδη ευκολα (γκαπυς) με αλλα πολυ δυσκολοτερα εως αδυνατο και με ειδικες συνθήκες (νεον).
Οποτε ας ξεκινησουμε με ενα ειδος ψαριου που θελεις να εχεις οπωσδηποτε στο ενυδρειο σου ωστε πανω σε αυτο να "χτισουμε" ολο το ενυδρειο,απο διακοσμηση εως τους συγκάτοικους.
Αυτα μου τα ειχαν πει .. αλλα να σου πω την αληθεια δεν μου αρεσουν τα μεγαλα ψαρια δεν ξερω γιατι ετσι μου τραβαει το ματι. εγω τρελενομαι τα γκαπυ νεον γαριδες και γλυφτες κι τα σαλιγκαρια .. θα ταιριαζουν ολα αυτα τα ψαρια η οχι??

Ποια ειναι η γνωμη σου ...... ??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ψαρια βυθου ταιριαζουν μαζι με ζωοτοκα ψαρια? gemen Ζωοτόκα 26 09-04-10 23:59
ψαρια kwnstantina Αρχάριοι γλυκού νερού 10 16-03-08 23:34
ερωτηση για φυτα και ψαρια kwnstantina Αρχάριοι γλυκού νερού 49 16-02-08 10:35
25λ τι ψαρια; ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 19 08-03-07 12:25
Ψαρια rockxk Αρχάριοι γλυκού νερού 11 05-02-07 15:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04765 seconds with 13 queries