Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-10, 13:59
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Φωτισμος με led

Καλησπέρα ξαναααααά


δεν ξέρω εάν υπάρχει και κάπου αλλού το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι οπότε με τον κίνδυνο να επαναληφθώ θα ρωτήσω...

Υπάρχει κάποιος οδηγός σχετικά με την τοποθέτηση λαμπών LED σε ενυδρεία?
Έχω ενυδρείο ανοιχτού τύπου και παρήγγειλα 2 ράγες αδιάβροχων ταινιών-λαμπών LED σε σειρά,1 μέτρο η καθεμία, μία μπλε-για moonlight- και μία λευκή.

Έχω πάρει τροφοδοτικά,δεν τις έχω κόψει ακόμα και θα ήθελα οδηγίες σχετικά με το:
1)πως να τις τοποθετήσω και
2)σε τι μήκος
Το ενυδρείο είναι κύβος(περίπου..), έχει διαστάσεις 40*45*31 και είναι κατάφυτο, χωρίς καπάκι.

Περιμένω με αγωνία απαντήσεις,ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-10, 14:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ποσα βατ ειναι η ταινια ?
και στα ποσα κελβιν ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-10, 16:33
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Επειδη το ψαχνω καμποσους μηνες το θεμα "LED":

1. Δε μας αναφερεις την ισχυ τους. Για ταινιες καλο θαναι να εχουν κοντα στα 14Watt/Meter ή 60led/meter. Αυτες ειναι και οι πιο ισχυρες νομιζω που κυκλοφορουν. Επισης να μας πεις αν οι λευκες ειναι cold ή warm white(για πληρες φασμα φωτοσυνθεσης θα χρειαστεις κ απο τα 2 ειδη).
2. Δωσε μας και τα στοιχεια του/των τροφοδοτικων σου(Volt, Watt, Ampere) να σου πουμε αν ειναι αρκετα κ πως θα τα συνδεσεις.
3. Προσοχη στο κοψιμο. Συνηθως κοβονται ανα 3 led(υπαρχει σημειωμενη χαραγη), αλλιως δε δουλευουν.
4. Μιας και πηρες αδιαβροχες πες μας τυπο ΙΡ65, ή ΙΡ68? οι πρωτες ειναι ημιαδιαβροχες, οι δευτερες αδιαβροχες, πλην ομως εκει που θα κοψεις χαλαει το αδιαβροχο κ θα πρεπει να το μονωσεις(θερμοσυστελλομενο μακαρονι, σπρει, κ.λ.π)
5. Στην κατασκευη τωρα. Αλλοι τις τοποθετουν σε παραλληλες σειρες εναλλαξ cold/warm/cold/warm, αλλοι cold/cold/warm/warm. Προφανως θα τις κοψεις σε 45 εκατ. για να σου πεσει το κοψιμο σε 3αδα(αφου 3*15=45)

Κατα τη γνωμη μου και
ΓΕΝΙΚΑ:
Οι λεντοταινιες ειναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ* για φυτεμενα. Σε 6-7 μηνες-εχει αναφερθει στο φορουμ-εχουν σημαντικη πτωση φωτεινοτητας. Επισης απο πλευρας φωτιστικης ισχυος (lumen,lux) σε ξενα fora αναφερουν οτι οι ταινιες ειναι πολυ χαμηλες, γιαυτο πανε σε λυσεις "superbright led" με ψηκτρες, ανεμιστηρες κ δε συμμαζευεται.
*οταν λεω ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ, το φουλ φυτεμενο σου ενδεχεται να μεινει μονο με τις ανουμπιες

Αυτα απο μενα, συμπληρωστε με...
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-10, 17:42
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sfk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι λεντοταινιες ειναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ* για φυτεμενα. Σε 6-7 μηνες-εχει αναφερθει στο φορουμ-εχουν σημαντικη πτωση φωτεινοτητας. Επισης απο πλευρας φωτιστικης
ισχυος (lumen,lux) σε ξενα fora αναφερουν οτι οι ταινιες ειναι πολυ χαμηλες, γιαυτο πανε σε λυσεις "superbright led" με ψηκτρες, ανεμιστηρες κ δε συμμαζευεται.
*οταν λεω ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ, το φουλ φυτεμενο σου ενδεχεται να μεινει μονο με τις ανουμπιες

Αυτα απο μενα, συμπληρωστε με...
Συμφωνώ, ούτε κι εγώ θα πρότεινα απλά LED για δύσκολα φυτά.
Τώρα βέβαια αφού τις παρήγγειλες Μάνο, καλύτερα θα ήταν να τις
βάλεις συμπληρωματικά, για να βοηθούν τις ήδη υπάρχουσες λάμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-10, 11:11
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις διαφωτιστικες ερωτησεις, για να γινω κι εγω πιο περιγραφικος.
Παιδια τις πηρα μαζι με ηλεκτρολογο μηχανολογο αναπληρωτη στο Παν/μιο,οποτε δε με προβληματιζει το ποσο δυνατες ειναι γιατι τον ολο διαλογο μεταξυ του πωλητη-και αυτος φιλος- και του μηχανολογου τον παρακολουθησα τρωγοντας σπορια και χαζευοντας λαμπες...
1)Εγω του ειπα οτι ηθελα ισχυ κοντα στα 15 vat στα 45 εκατοστα, απο εκει και περα νομιζω αυτες που πηραν πληρουν την αναλογια γιατι θυμαμαι οτι ειναι η 60 η 75 leds. Ειναι cold white και η αλλη η μπλε το κλασικο μπλε που μοιαζει με Moonlight.
2)Tροφοδοτικα δε θυμαμαι,θα σου πω μολις τα παρω
3)Θα το πω στον πωλητη ωστε να τις κοψει αναλογα
4)Ειναι σιγουρα αδιαβροχες,γιατι ρωτησε αν θελω ημιαδιαβροχες και του ειπα οχι.
5)Για κατασκευη εχω τον προβληματισμο οτι το ενυδρειο ειναι χωρις καπακι και δεν ξερω εαν πρεπει να τις κολλησω στα τοιχωματα η απλα να κανω κατι σαν ραγες απο πανω,εξου και οι ερωτησεις μου. Μπορω και να βα΄λω πλεξιγκλας απο πανω αλλα δε με φτιαχνει γιατι το ανοιχτο ενυδρειο εχει καποια οφελη που δ εθελω να χασω(εχω και κλειστοστα ιδια λιτρα).
Επισης ειναι ΠΟΛΥ φυτεμενο για τον μικρο ογκο του και εφοσον εχει παρατηρηθει οτι εχουν προβλημα τα LED ,θα τα βαλω ως υποστηριξη για την παλια λαμπα.


Χθες ηρθαν οι λαμπες,περαiτερω πληροφοριες μολις τις πιασω στα χερια μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-10, 11:19
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

1)Με cold white και μπλε δε νομίζω ότι θα έχεις το φάσμα που χρειάζονται τα φυτά. Σκοπεύεις να "συμπληρώσεις" με κάποιο άλλο φωτισμό; Γιατί αν είναι μόνο με αυτά τα λεντ, όπως έγραψαν και άλλοι παραπάνω, δεν ξέρω αν θα τη βγάλουν καθαρή τα φυτά (επειδή λες ότι είναι και πυκνοφυτεμένο).

5)Να τις κολήσεις στα τοιχώματα δεν παίζει, γιατί τα λεντ βγάζουν έναν "κώνο" φωτός αρκετά στενό, οπότε πρέπει να είναι στραμμένα προς το αντικείμενο που πρέπει να φωτίσεις. Η γνώμη μου είναι ότι θα χρειαστείς ράγες.

Αφού είσαι διατεθημένος να τα βάλεις σε "συνδυασμό" με την παλιά σου λάμπα, εγώ θα σου πρότεινα (έχοντας κάνει το "ταξίδι" από Τ5 σε Led και πίσω) να κοιτάξεις την ποσότητα του φωτισμού που χρειάζεσαι και να την καλύψεις με μια ολοκληρωμένη λύση αντί να βάλεις και λάμπες και λεντ μαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-10, 13:09
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
5)Να τις κολήσεις στα τοιχώματα δεν παίζει, γιατί τα λεντ βγάζουν έναν "κώνο" φωτός αρκετά στενό, οπότε πρέπει να είναι στραμμένα προς το αντικείμενο που πρέπει να φωτίσεις. Η γνώμη μου είναι ότι θα χρειαστείς ράγες.
Το να τις κολλήσει στα τοιχώματα δεν είναι και ότι καλύτερο (θα χαθεί πολύ φως, για να μην πω το περισσότερο), απλά να πω ότι στις ταινίες led σχεδόν πάντα η γωνία είναι γύρω στις 120 μοίρες, γιατί φτιάχνονται για να φωτίζουν χώρο. Μακάρι να είναι με συγκεντρωμένη δέσμη, που δεν το νομίζω όμως.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-10, 16:07
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω του ειπα οτι ηθελα ισχυ κοντα στα 15 vat στα 45 εκατοστα,

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τα βατ των ΄Τ5 ή των Τ8 με τα βατ των LED. Τα LED βγάζουν κατευθυντικό φως αντίθετα από τις λάμπες φθορισμού που εκπέμπουν φως 360 μοίρες γύρω από τον άξονα τους.

Θα έπρεπε να δεις πόσα lumens έβγαζαν οι παλιές σου λάμπες με τις οποίος τα φυτά πήγαιναν καλά και να προσπαθήσεις να φτάσεις με τις LED τουλάχιστον περίπου στα 2/3 αυτών των lumens.

Αυτά είναι καθαρά θεωρητικά. Έχω φτιάξει ένα πρόχειρο φωτιστικό με LED αλλά δεν το έχω βάλει ακόμα στο ενυδρείο για να δω πως θα πάει αν και τα φυτά μου δεν είναι δύσκολα.
-------------------------
Αν θυμάμαι καλά οι Τ5 μου βγάζουν περίπου 2500-3000 lummens οπότε οι δύο περίπου 5000-6000.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 22-09-10 στις 16:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-10, 16:30
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
20000K: Κανει ΜΟΝΟ για θαλασσινο
γι΄αυτό έγραψα οτι πρέπει να βγαινει και σε 6500κ.τώρα για τα 800 lmn ξέρω οτι είναι λιγα αλλά παιζει να έχει γίνει και λάθος.υπάρχουν αρκετοι τέτοιοι προβολείς υπαρχουν και βιντεο όπως αυτα http://www.youtube.com/watch?v=TpbbCHS_lqw&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=B8f2S...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=B8f2S...eature=related
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΤΟΛΟΥΚΟΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 25-04-09 12:18
φωτισμος iliastra Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 08-03-09 22:23
Φωτισμος Satriani Φωτισμός 5 05-03-09 06:49
φωτισμος?? dinos99 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 11-09-07 17:04
φωτισμος τονυ Αρχάριοι γλυκού νερού 1 15-08-07 16:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05042 seconds with 14 queries