Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης Παρουσιάσεις ενυδρείων Ελλάδας - Ευρώπης, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-08, 21:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή ελληνικο βιοτοπικο 56 λιτ

καλησπερα....
προβληματισμοι για ελληνικο βιοτοπικο ενυδρειο υπηρχαν απο καιρο..αλλα η ελλειψη χρονου δεν επετρεψε την αναζητηση κατοικων...
στην εκδρομη της δραμας ειχαμε την ευκαιρια να συλλεξουμε μερικα ιθαγενη φυτα ( ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΛΟΥΣΥ!!!) οποτε τα πραγματα εξελιχθηκαν ως εξης...
τα κριμπς δοθηκαν και το 56αρι ηταν στρωμενο και πολιορκημενο με διαφορες ιδεες....ετσι δεν αργησε να στηθει με την επικρατεστερη...το ελληνικο βιοτοπικο...
φυτα που περιεχει ειναι
εχινοδωρος ο ελληνικος...
βρυοφυτο το ελληνικο
λουντβιγια η ελληνικη..
υγροφυλα η ελληνικη..και
μυριοφυλλο το ελληνικο....

ονοματα δε ξερω....με τα παραπανω μοιαζουν ομως αρκετα κι ετσι βαφτιστηκαν..χε χε (λουσυ αν μπορεις βοηθα)

στα ποταμια μας υπαρχουν αρκετα κουνουποψαρα και σημερα με τον τρελο-kisifer (ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΟΝΤΑ!!!) πηγαμε σε ενα κοντινο...κουνουποψαρα δε βρηκαμε αν και υπηρχαν παλια σε εκεινα τα νερα...βρηκαμε ομως καποια αλλα ψαρια και συλλεψαμε λιγο γονο (καμια 20αρια απο το χιλαδες ψαρακια που υπηρχαν....)
μεγεθος απο 1.5 μεχρι 4 εκατοστα...αν μπορειτε να αναγνωρισετε τις "μυγες" θα ημουν υποχρεος...
το καλο ειναι πως φαγανε flakes σε μικρο μεγεθος και τιμησαν δεοντως και τα grindal...αυριο θα δοκιμασω και δαφνιες οποτε το θεμα τροφης ας πουμε πως το λυσαμε...
το ποταμι δεν ειχε ιχνος βλαστησης...μονο διαφορα εντομα οποτε υποθετω πως ειναι σαρκοφαγα...η εστω..ΚΑΙ σαρκοφαγα....

μετρησεις....το νερο των πηγων της δραμας ειχε gh=13 kh=11 ph=7.3
οπως το νερο του δικτυου της αλεξ-πολης .....οποτε το βιοτοπικο δραμας ηταν οκ μεχρι στιγμης...μετρησεις απο το ποταμι που πηραμε τα ψαρια....
gh=23 kh=13 ph=7.4
οποτε πειτε τι προτεινετε για ανεβασμα σκληροτητας?? σοδιτσα ισως??
το αλλο κωλυμα ειναι η θερμοκρασια...τα νερα της δραμας αρκετα παγωμενα..αλλα το δικο μας ποταμι αρκετα πιο ζεστο....στο σπιτι για την ωρα εχω 27 βαθμους στα αλλα ενυδρεια μου....
σημερα τοποθετηθηκε ανεμιστηρακι και στο 56αρι και επεσε στους 24 μεσα σε 8 ωρες....να δουμε αν θα πεσει κι αλλο
τα φυτα αν και ταλαιπωρηθηκαν απο τη ζεστη και στο ταξιδι ελιωσαν μερικα φυλα εχουν πεταξει ολα νεους βλαστους...λιπαινω με γενικο σιδηρο και καλιο της seachem...

αλλοι κατοικοι.....γαριδες οι ελληνικες...σαλιγκαρια τα ελληνικα..
μικρα γκρι γαριδακια 0.5 εκατοστα..και μικρα μαυρα σαλιγκαρακια..(αυτα κατοικοι δραμας..)
μερικες φωτο..

παρακαλω δεχομαι συμβουλες στο αγνωστο.... επιχειρησε κανεις κατι παρομοιο??
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  2931
Μέγεθος:  93,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  3010
Μέγεθος:  110,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.JPG
Εμφανίσεις:  2451
Μέγεθος:  119,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.JPG
Εμφανίσεις:  2345
Μέγεθος:  100,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.JPG
Εμφανίσεις:  2631
Μέγεθος:  85,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-08, 21:13
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Γουσταρω φουλ! Τρομερη ιδεα, το μονο που φοβαμαι ειναι οι θερμοκρασιες. Το ιδανικο ισως να ηταν 20 βαθμοι κελσιου. Το θεμα ειναι πως θα το κατεβασεις τοσο και αν πλακωσουν και οι καυσωνες???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-08, 21:14
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

Πανο, τα συγχαριτηρια μου... πολυ ωραιο "πειραμα"

τα ψαρα ειναι τελικα κουνουποψαρα?

πολυ ενδιαφερουσα προσπαθεια...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-08, 21:15
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

μπραβο σου αδερφουλη μου παρα πολυ ωραιο φανταστηκο
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-08, 21:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο, τα συγχαριτηρια μου... πολυ ωραιο "πειραμα"

τα ψαρα ειναι τελικα κουνουποψαρα?
μακαρι να πετυχει.....οχι δεν ειναι κουνουποψαρα...εχουν διχαλωτη ουρα...
τις θερμοκρασιες θεοφιλε δεν τις φοβαμαι για τα ψαρια αλλα για τα φυτα...το ποταμακι σε μερικα σημεια ειχε 30-40 ποντους νερο ...αλλα πολλα ψαρακια ηταν σε 2-3 εκατοστα νερο...ειχε κυριως πολυ ρηχα σημεια και το νερο δεν ηταν κρυο....ισως γιαυτο δεν ειχε και φυτα...εναντιθεση το νερο της δραμας ηταν πολυ δροσερο...το ανεμιστηρακι θα δουλευει 24/7
θα ειναι υπο στενη παρακολουθηση αυτες τις μερες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-08, 21:18
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

πολυ ομορφο το εγχειρημα.........μακαρι να πετυχει......
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-08, 21:18
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

μπράβο για το σκεπτικό σου και την προσπάθειά που έκανες, εύχομαι το αποτέλεσμα να σε δικαιώσει!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-06-08, 21:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχαριστω παιδια!!! χρειαζομαι ευχες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-06-08, 21:26
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

πιστεύω θα τα πας πολύ καλά, εξάλου "ο τολμών νικά", και μαθαίνει και περισσότερα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-06-08, 21:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μακαρι να ειναι ετσι...ειδικα για τη μαθηση...γιατι δεν εχω πληροφοριες-συμβουλες απο κατι αναλογο..."πιλοτικο ενυδρειο"..θα δειξει...θα ενημερωνω για την εξελιξη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-06-08, 21:49
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

πολυ ωραια ιδεα
ελπιζω ο γοννος να ειναι απο ψαρακι που δν θα γινετε τεραστιο
και θα ταν καλη ιδεα να χεις ψαρια και φυτα απο ιδιο ποταμακι νομιζω θα νιωθανε πολυ ποιο ανετα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-06-08, 22:01
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Πανο για την προσπαθεια αυτη.
κρατα μπλοκακι για σημειωσεις και παρατηρησεις
πολλες ευχες για καλη συνεχεια
Μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-06-08, 22:10
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Ωραία ιδεα Πανο....! Κρατα μας ενημερους!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-06-08, 23:05
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ένα μπράβο και από εμένα.

Ίσως το εγχείρημα έπρεπε να γίνει τον Χειμώνα, αλλά και έτσι ελπίζω να πάνε όλα καλά!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-06-08, 23:05
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

http://www.fishbase.gr/Summary/Speci...82&lang=German

μοιαζει?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-06-08, 23:47
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Mε ένα chiller θα λυθεί το πρόβλημα της θερμοκρασίας.
Τέλειο project.
Δεν ήξερα ότι έχει τέτοια πλασματάκια η ελλάδα.
Υπάρχουν φωτογραφίες από τις γαρίδες?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-06-08, 00:25
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Μπραβο , καταπληκτικη ιδεα! ευχομαι να πανε ολα καλα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-06-08, 01:27
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

απίστευτο. πολύ ωραία φυτα...το σκεφτόμουν και γω για εεληνικό βιοτοπικό, αλλά η ιδέα μου ψιλοναυάγησε...πολύ μου άρεσε πάντως το εγχείρημά σου. αλπίζω να αξιωθώ κάποτε να κάνω κάτι παρόμοιο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-06-08, 03:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πανω στην ωρα.
Και οτι ετοιμαζα να παρουσιασω μια ερευνα σχετικα με τετοια ψαρια.
Ελληνικα ψαρια γλυκου νερου και μαλιστα ενδημικα, 23 τον αριθμο και μερικα απο αυτα στα ορια της εξαφανισης. (Critically endangered, IUNC red list)
Μηπως κατι τετοιες κινησεις σαν του Πανου, χρειαζονται και απο αλλους, ιδιως κοντα στις περιοχες που ζουν αυτα τα ψαρια.
Θα προσπαθησω εντως των ημερων να το γραψω.

Μπραβο Πανο.


(κρατα αρχειο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-06-08, 06:22
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Το είχαμε συζητήσει...και τελικά να που από τα λόγια...πήγαμε στην πράξη. Για να δούμε πως θα πάει...αν και ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά. Ξέρω κανα 2 ακόμα περιοχές με νερά κτλ κτλ...και μας βλέπω να τα αλωνίζουμε σύντομα. Και πάλι μπράβο.

Ξενοφών.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-06-08, 08:21
Το avatar του χρήστη gaitan_chris
gaitan_chris Ο χρήστης gaitan_chris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδούπολη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Πάνο κ γω είχα κάποτε μαζεμένα τετια ψαράκια από το ποτάμι.. είναι σκυλιά ζουν κ βασιλεύουν με το νερό του δικτύου μας.. μέχρι που έγιναν ψαρούκλες κ ξανά επέστρεψαν στο περιβάλλον τους..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-06-08, 08:34
antigoni Ο χρήστης antigoni δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Ανω Πατησια-Αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια!!!!!!!!!!παρα πολυ ομορφο,κρατα μας ενημερους....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-06-08, 08:39
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή


Μπράβο Πάνο πολύ καλή σκέψη!!!

Πληροφορίες για τα φυτά που ξέρω εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20742

Τα υπόλοιπα θα τα βρούμε με ψάξιμο στο ιντερνετ.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-06-08, 08:54
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Έγω φίλε μου θα σου πρότεινα να σταματήσεις το όλο εγχείρημα σου...

Αϊντε μπουκάρουμε στη φύση μαζεύουμε τα φυτά και τα ψάρια που μας αρέσουν, τα κλείνουμε σ ενα ενυδρείο και μετά πολύ περίφανα τα επιδεικνύουμε σε φίλους και γνωστους... και μη μου πεις οτι τους προσφέρεις ένα ιδανικό περιβάλλον (?) Κάνε πρωτα μια έρευνα για την βιοποικιλότητα της περιοχής σου και δες τη ζημιία έχεις κάνει μέχρι τώρα...

"Σημαντικός αριθμός των ειδών της ορνιθοπανίδας χαρακτηρίζεται ως προστατευόμενος. Το 25% αυτών περιλαμβάνεται στο παράρτημα Ι της οδηγίας 79/409/ΕΟΚ "περί διατηρήσεως των αγρίων πτηνών". Επίσης το 36% ανήκει στην κατηγορία SPEC 1, SPEC 2 και SPEC 3. Στον κόκκινο κατάλογο, καταγράφονται τα απειλούμενα είδη των πουλιών της Ελλάδος. Περιλαμβάνονται σ αυτόν 18 είδη, που ζουν στην περιοχή της Β.Ελλάδος, ενώ το 98% αυτών περιλαμβάνεται στο νόμο 1335/83 (Σύμβαση της Βέρνης) για τη διατήρηση της άγριας ζωής και του χρυσικού περιβάλλοντος της. Τέλος το 38% των ειδών περιλαμβάνεται στη σύμβαση της Βόννης για τη διατήρηση των μεταναστευτικών ειδών της άγριας πανίδας"

δες και εδω...
http://www.cc.uoa.gr/departs/biology...nservation.ppt

Ας σεβαστούμε το περιβάλλον...

¶ντε σε αφήνω γιατι έχω αφήσει τη "μονάχους-μονάχους" ατάϊστη και τα έχει κάνει ρημαδίο στο ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-06-08, 09:00
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγω φίλε μου θα σου πρότεινα να σταματήσεις το όλο εγχείρημα σου...

Αϊντε μπουκάρουμε στη φύση μαζεύουμε τα φυτά και τα ψάρια που μας αρέσουν, τα κλείνουμε σ ενα ενυδρείο και μετά πολύ περίφανα τα επιδεικνύουμε σε φίλους και γνωστους... και μη μου πεις οτι τους προσφέρεις ένα ιδανικό περιβάλλον (?) Κάνε πρωτα μια έρευνα για την βιοποικιλότητα της περιοχής σου και δες τη ζημιία έχεις κάνει μέχρι τώρα...

"Σημαντικός αριθμός των ειδών της ορνιθοπανίδας χαρακτηρίζεται ως προστατευόμενος. Το 25% αυτών περιλαμβάνεται στο παράρτημα Ι της οδηγίας 79/409/ΕΟΚ "περί διατηρήσεως των αγρίων πτηνών". Επίσης το 36% ανήκει στην κατηγορία SPEC 1, SPEC 2 και SPEC 3. Στον κόκκινο κατάλογο, καταγράφονται τα απειλούμενα είδη των πουλιών της Ελλάδος. Περιλαμβάνονται σ αυτόν 18 είδη, που ζουν στην περιοχή της Β.Ελλάδος, ενώ το 98% αυτών περιλαμβάνεται στο νόμο 1335/83 (Σύμβαση της Βέρνης) για τη διατήρηση της άγριας ζωής και του χρυσικού περιβάλλοντος της. Τέλος το 38% των ειδών περιλαμβάνεται στη σύμβαση της Βόννης για τη διατήρηση των μεταναστευτικών ειδών της άγριας πανίδας"

δες και εδω...
http://www.cc.uoa.gr/departs/biology...nservation.ppt

Ας σεβαστούμε το περιβάλλον...

¶ντε σε αφήνω γιατι έχω αφήσει τη "μονάχους-μονάχους" ατάϊστη και τα έχει κάνει ρημαδίο στο ενυδρείο...

Για πιο ονιθοπανιδα μιλας? Μηπως μπερδεψες τα site?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-06-08, 09:12
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

[quote=theofilos;274088]Για πιο ονιθοπανιδα μιλας? Μηπως μπερδεψες τα site?[/quote

Με τον όρο πανίδα ή πανίσκη (καθαρεύουσα: πανίς) χαρακτηρίζεται το σύνολο των ζώων. Ο αντίστοιχος όρος που περιγράφει το σύνολο των φυτών είναι χλωρίδα. Είναι όρος της ζωολογίας και παλιοζωολογίας για το σύνολο του ζωικού βασιλείου μιας γεωγραφικής περιοχής ή χώρας ή και γεωλογικής περιόδου.
Η πανίδα διακρίνεται στη χερσαία και την υδρόβιο όπου η καθεμιά ανάλογα του περιβάλλοντος που βρίσκεται διακρίνεται επιμέρους σε πολική, τροπική, εύκρατη, ωκεάνια ή θαλάσσια, λιμναία και ποτάμια.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-06-08, 09:21
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

ίσως η ορνιθοπανίδα να είναι άστοχο παράδειγμα αλλά έχει συζητηθεί κι άλλες φορές (μάλιστα το θέμα το ανακίνησε η Lucy) ότι το να παίρνομε φυτά και ψάρια από τα ποτάμια είναι παράνομο (γι αυτό και η lucy μας προέτρεπε να ψάχνουμε για φυτά σε αρδευτικά κανάλια). Πολύ περισσότερο όταν δεν ξέρουμε τι είναι αυτό που έχουμε πάρει, παίρνουμε γόνους (και αυτό μου κάνει τρομερή εντύπωση γιατί ο Πάνος είναι γενικώς ένας άνθρωπος με οικολογικές ευαισθησίες) και γενικά επεμβαίνουμε σε ένα περιβάλλον χωρίς να ξέρουμε τα αποτελέσματα των πράξεων μας.

Στο project αυτό καθαυτό τώρα. Πάνο νομίζω πως για να το κάνεις πραγματικό ελληνικό βιοτοπικό θα πρέπει να ρίξεις μια σακούλα φωσφωρικά λιπάσματα στο νερό καθώς και κάνα δυο παπούτσια για να έρθει στα ίσα του
Αξίζει να δούμε τι θα γίνει στο μέλλον.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-06-08, 09:26
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Φίλε μου μήπως υπερβάλεις λίγο??? έκανε ΤΟΣΟ μεγάλη ζημιά μαζεύοντας 20 ψαράκια και 3 ρίζες φυτών??? εντάξει,δεν λέω αν ξεχυθούμε όλοι στις λίμνες και τα ποτάμια θα τα θερίσουμε όλα. αλλά δεν νομιζω πως γίνεται αυτό. Ή μήπως θέλεις να μου πείς πως και το aquarium της Κρήτης το οποίο σίγουρα έχει εχμαλωτίσει είδη από το φυσικό τους περιβάλον έχει κάνει τεράστιο κακό στη φύση??? να τους κάνουμε μύνηση τους ανθρώπους. επίσης να δω τι κακό θα κάνει στη φύση ο πάνος όταν τα ψαράκια αναπαραχθούν και επιστρέψει κάποια ψαράκια στο φυσικό τους περιβάλον. επίσης, αν είχε κάνει ζημιά, με το να σταματήσει το εγχείρημά του....πολύ απλά δεν γίνεται τίποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-06-08, 09:28
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγω φίλε μου θα σου πρότεινα να σταματήσεις το όλο εγχείρημα σου...

Αϊντε μπουκάρουμε στη φύση μαζεύουμε τα φυτά και τα ψάρια που μας αρέσουν, τα κλείνουμε σ ενα ενυδρείο και μετά πολύ περίφανα τα επιδεικνύουμε σε φίλους και γνωστους... και μη μου πεις οτι τους προσφέρεις ένα ιδανικό περιβάλλον (?) Κάνε πρωτα μια έρευνα για την βιοποικιλότητα της περιοχής σου και δες τη ζημιία έχεις κάνει μέχρι τώρα...
Διάβασε λίγο παραπάνω για να καταλάβεις σε τι φόρουμ μπήκες φίλε μου sarcastic...Δεν έχει κανένας σκοπό να κάνει κακό στο περιβάλλον...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaitan_chris Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο κ γω είχα κάποτε μαζεμένα τετια ψαράκια από το ποτάμι.. είναι σκυλιά ζουν κ βασιλεύουν με το νερό του δικτύου μας.. μέχρι που έγιναν ψαρούκλες κ ξανά επέστρεψαν στο περιβάλλον τους..
Η συγκεκριμένη τακτική εφαρμόζεται για πάρα πολλά είδη ύπο εξαφάνιση. Οργανώσεις τα παίρνουν όταν είναι μικρά και με πολύ μικρά ποσοστά επιβίωσης. Το να πάρεις 10 γόνους απο τους 5000 και να σιγουρέψεις την επιβίωση τους μόνο κακό δεν κάνει. Και εάν θες να μάθεις ποιος κάνει πραγματικά κακό σε αυτούς βιότοπους μάλλον κοίταξε τον εαυτό σου γιατί πολλές φορες μας διαφεύγει πόσο κακό κάνει ο καθένας μας στο περιβάλλον (αλλά τώρα θα μου πεις ότι εσύ δεν έχεις air-condition...)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-06-08, 09:41
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dizio Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου μήπως υπερβάλεις λίγο??? έκανε ΤΟΣΟ μεγάλη ζημιά μαζεύοντας 20 ψαράκια και 3 ρίζες φυτών??? εντάξει,δεν λέω αν ξεχυθούμε όλοι στις λίμνες και τα ποτάμια θα τα θερίσουμε όλα. αλλά δεν νομιζω πως γίνεται αυτό. Ή μήπως θέλεις να μου πείς πως και το aquarium της Κρήτης το οποίο σίγουρα έχει εχμαλωτίσει είδη από το φυσικό τους περιβάλον έχει κάνει τεράστιο κακό στη φύση??? να τους κάνουμε μύνηση τους ανθρώπους. επίσης να δω τι κακό θα κάνει στη φύση ο πάνος όταν τα ψαράκια αναπαραχθούν και επιστρέψει κάποια ψαράκια στο φυσικό τους περιβάλον. επίσης, αν είχε κάνει ζημιά, με το να σταματήσει το εγχείρημά του....πολύ απλά δεν γίνεται τίποτα...
Το ενυδρείο της Κρήτης δεν μπορείς να του κάνεις μήνυση ούτως ή άλλως ακόμα κι αν έχουν πιάσει είδη προς εξαφάνιση. Μην ξεχνάς ότι εκεί δουλεύουν επιστήμονες οι οποίοι παρακολουθούν τα πάντα σε σχέση με τα ψάρια, τις συνήθειες τους και το περιβάλλον.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα ειναι ο Πανος το προβλημα στην Ελλαδα τοτε μερικοι εχουν πολυ μεγαλες αυταπατες. Πανο μη μασας
Αναφέρεται κάπου ότι ο Πάνος είναι το πρόβλημα της Ελλάδας;
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 19-06-08 στις 09:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπικο με δισκους kanarini Δίσκοι 13 16-04-08 06:31
βιοτοπικο ενυδρειο steady Δίσκοι 24 01-07-07 12:49
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΣΕ 50 ΛΙΤ. georgetax Malawi 117 03-03-07 20:34
Κουνουποψαρο Ελληνικο. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ζωοτόκα 6 30-11-05 10:19
ΕΤΙΜΑΖΩ 10.000 λιτ. batza Malawi 33 06-05-03 18:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11212 seconds with 14 queries