Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-18, 17:36
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Ενυδρείο-Λίμνη 500 λίτρων εντός σπιτιού

Καλησπέρα επιτέλους λειτουργεί σωστά η 500 λίτρη λιμνούλα μου μέσα στο σαλόνι μας μετά την προσθήκη δύο εξωτερικών φίλτρων . Η λιμνούλα φιλοξενεί 3 χρυσόψαρα fancy , 2 oranda calico τον Αρίσταρχο και την Θεόκλη και ένα μωράκι butterfly calico moor τον μικρούλι μου Βanjoo o οποιος ήρθε απο το μεγάλο . Υπάρχουν 3 φίλτρα 2 εξωτερικά astro 2212 me 1400 λ/ω και ένα εσωτερικο της aquaone με 2000 λ/ω . Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 3 μέρες με τη νέα συνθεση και τη νέα δυνατή φίλτρανση , υπάρχει μεγάλη ροή νερού πάντου , τα ψαράκια το απολαμβάνουν πολύ και σκέφτομαι αργότερα να προσθέσω και άμμο-χώμα και κάποια φυτά . Τωρα έχει μόνο καποιες ανούμπιες . Βρήκα ένα υπέροχο κορμό κοντα δύο μέτρα από πλατάνι και μοςς καταπράσινη απάνω του στις βάθρες μέσα σε ένα μονοπάτι που πήγαμε εκδρομή αλλά δεν μπόρεσαμε να το κουβαλήσουμε για 3 χιλιόμετρα :P .

Τα φίλτρα μέσα έχουν 2 καλάθια ελαφρόπετρα το καθένα ,1 καλάθι σφουγγάρια και βαμβάκι ενυδρειακο και κατω κάτω στον κενό χώρο έβαλα πάλι χύμα ελαφρόπετρα . Συνολικά χώρεσαν 15 λίτρα ελαφρόπετρα και τα δύο . Το μόνο μειον ειναι οτι επειδη ειναι πολύ μεγάλα με μεγάλο καδο ειναι ασήκωτα και θα δυσκολευτω λιγο στην συντηρηση αλλα λογικα θα τα ανοιγω σε μια λεκάνη διπλα .

Και ένα βιντεάκι

https://www.youtube.com/watch?v=0WaU...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-18, 15:00
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ένα μικρό update από εμάς , τα μωρούλια μου πεινάνε και έρχονται να με χαιρετησουν πριν το πρωινο τους . Αντε και που να μπουν και στη λίμνη αργότερα τα μικρούλια μου να χαρουνε πιο πολύ και να κανουν μωράκια . Τα λατρεύω ειναι σκέτες γλύκες οχι σαν τα αλλα τα γομάρια στο μεγάλο που ΄κάναν μπούλινκ στον μικούλι μου τον Banjoο . Η ροή ειναι δυνατή στην επιφάνεια το ξέρω το ένα astro 2212 ( 1400λ/ω) βαράει ψηλά στην επιφάνεια καπου στη μέση και κανει κυματισμο παντου σε ολη την επιφάνεια της δεξαμενης , το δεύτερο astro ( 1400λ/ω ) βαράει κανονικά με κυπελάκι στην άλλη ακρη και με δυνατη ροή . Και το τρίτο φίλτρο το εσωτερικό βαράει χαμηλά-μεσαια με 2000λ/ω . Σκέφτομαι μηπως το βγάλω το εσωτερικο φιλτρο μιας και εχω πολύ δυνατη ροη για 500 λιτρα ενυδρειο με χρυσοψαρα συνολικα 1.400+1.400+2.000 = 4.800 , και το νερό ειναι κρυστάλινο . Πολύ καλά τα astro 2212 μέχρι στιγμής κανένα θέμα δεν έχω . Εσεις τι λ'ετε ?? Κατω χαμηλά στον πυθμένα μεχρι τα μεσαια στρωματα ειναι πολύ ησυχα με πιο χαμηλη ροη . Αλλα τα βλέπω δεν ζορίζονται πανε και πανω και κατω σαν τρελά :P . Εσείς τι λετε . Το βίντεο ειναι απο σήμερα το πρωί πριν ταίσω .

https://www.youtube.com/watch?v=Zm8qfftroYA
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-18, 11:19
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μια χαρά τα βλέπω Νικολέτα αλλά σε εξωτερική λίμνη χωρις θερμαντηρα, δεν θα τα καταφέρουν .
Μπορείς όμως να την έχεις κάπου πιο προστατευμένα , να μην είναι πολύ εκτεθειμένη στις καιρικές συνθηκες όπως πυλωτή , κλειστό μπαλκόνι και μέσα στο σπίτι
Να τα χαίρεσαι !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-18, 09:59
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά τα βλέπω Νικολέτα αλλά σε εξωτερική λίμνη χωρις θερμαντηρα, δεν θα τα καταφέρουν .
Μπορείς όμως να την έχεις κάπου πιο προστατευμένα , να μην είναι πολύ εκτεθειμένη στις καιρικές συνθηκες όπως πυλωτή , κλειστό μπαλκόνι και μέσα στο σπίτι
Να τα χαίρεσαι !!
Ευχαριστώ Αρτεμισία μου , οταν κάνουμε τη λίμνη σκέφτομαι να βάλω commet - subunkin , απλώς την άνοιξη και μέχρι τοφθινώπορο να προσθέτω και τα fancy λέω .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίμνη 3000 λίτρων-Μείωση στάθμης νερού mikekofin Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 20 16-08-10 18:54
Υπολογισμός λίτρων σε λίμνη tonisgr Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 10 13-10-09 18:24
Λίμνη 700 λίτρων Genirous Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 25-06-07 16:14
Ανακαίνιση σπιτιού και ενυδρείο Theokyr Γλυκό νερό - Γενικά 8 13-03-07 14:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03564 seconds with 13 queries