Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας Παρουσιάσεις ενυδρείων Ασίας, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-16, 22:15
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή Danio Margaritatus

Πληροφορίες

Διαστάσεις:47-25-28,5
Όγκος:Περίπου 25 λιτρα
Κατηγορία:
Φυτά:κρυπτοκορινες,spiky moss,βαλισνεριες,java fern,egeria densa,Hygrophila polysperma.
Ψάρια / Άλλα είδη:5 Danio Margaritatus
Διακοσμητικά υλικά:3 κλωνάρια από ρίζα,υπόστρωμα jbl manado

Φόντο:Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:led εργοστασιακός της Hailea
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:Εργοστασιακό φίλτρο hailea
Θερμοστάτης:25 watt
Λίπανση:
Παροχή CO2:όχι

Παράμετροι:

pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:2 φορές τη βδομάδα από 5 λιτρα.
Θερμοκρασία:22
Άλλες πληροφορίες:Το ενυδρειακι λειτουργει ενάμιση χρόνο..Λόγω υποχρεώσεων τον τελευταίο καιρό λειτουργούσε "στον αυτόματο" μόνο με αλλαγές-αναπληρώσεις νερού και φιλοξενούσε σαλιγκάρια και κάποια cpd που είχαν "ξεμείνει" ...Σκεφτόμουν να το ξεστησω αλλά δεν μπορούσα να αποχωριστω τα αγαπημένα μου ψαράκια..έτσι λοιπόν το συμμάζεψα,μπήκαν μερικά καινούργια φυτά και προσπάθησα να το φέρω όσο πιο κοντά γίνεται στα μέτρα των cpd..θέλει δουλίτσα ακόμα με το φούντωμα των φυτών βέβαια.Αλλα διακοσμητικά πχ μεγαλύτερο ξύλο-ρίζα ή πέτρες δεν θέλω να βάλω γιατί είναι μικρό και κοντό σαν ενυδρείο και πρώτων μου δινει την αίσθηση ότι "μπουκώνει" και δεύτερων κάθε λίτρο είναι πολύτιμο..Θα μείωνα το ύψος του χαλικιού αλλά όταν προσπάθησα με λιγότερο χαλίκι να φυτέψω τα φυτά μου βγήκε το λάδι ( είναι απίστευτα ελαφρύ το συγκεκριμένο)...
Αυτά...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0216.jpg
Εμφανίσεις:  420
Μέγεθος:  89,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0217.jpg
Εμφανίσεις:  401
Μέγεθος:  88,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-16, 22:45
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Μαρεσει.. Είναι μινιμαλ, τα ψαράκια είναι κινητικά η κρύβονται?? Είναι λίγο ατακτα τα φυτά αλλά πιστεύω. Μόλις φουντωσει θα δείξει

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-16, 23:03
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Όσων αφορά τα φυτά,πριν όλος ο βυθός ήταν καλυμμένος με saggitaria subulata (δεν καθάριζε με τίποτα,ένα φυτό ήθελα να βγάλω και με τους δρομείς ξηλωνοταν το μισό ενυδρείο)...κάποια φυτά ίσως βγουν,ίσως αλλάξουν θέση...δεν ξέρω...θα το αφήσω για αρχή κ στην πορεία βλέπουμε...
Τώρα για τα ψάρια...το φωτιστικό έχει 4 επιλογές φωτισμού βάσει έντασης...πριν που σχεδόν όλη η επιφάνεια του νερού είχε καλυφθεί από ακλαδευτα φυτά μια χαρά ήταν κινητικότατα σε οποία ένταση κ αν ήταν ο φωτισμός,ήμουν δεν ήμουν μπροστά στο τζαμι..
Τώρα για να είναι άνετα θέλουν μέτριο προς χαμηλό φωτισμό και όχι στο φουλ..θα περιμένω να δω την συμπεριφορά τους μόλις φουντώσουν λίγο τα φυτά..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-16, 23:28
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ωραιο ειναι!
θα ελεγα πως θελει λιγο παραπανω φουντωμα στα φυτα.
απο παραμετρους εισαι μια χαρα.
επισης θα ελεγα να βαλεις αλλα 5 ψαρακια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-16, 23:37
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

σε μεγαλα κοπαδια η συμπεριφορα τους αλλαζει εντελως, τα βοηθαει και η παρουσια μικρων ηρεμων ψαριων που δεν κρυβονται. παρα τα 25λιτρα του, πολυ ομορφο το ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-16, 23:51
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Ναι τα φυτά πρέπει να πάρουν αρκετά,εκτός αν βάλω κι αλλά ...ψαράκια ίσως μπουν αλλά θέλω να καταλήξω στην αναλογία αρςενικων Θηλυκών γιατί συμβαίνει το εξής:τα θηλυκά κυνηγούν τα αρσενικά για ζευγάρωμα ενώ τα αρσενικα(ενώ είναι χρωματισμένα κ δεν φαίνονται στρεσσαροσμενα ,τις αποφεύγουν)...αναλογία 2 αρσενικά -3 θηλυκά ...συνήθως το ανάποδο παρατηρούσα ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από j.p. Εμφάνιση μηνυμάτων
σε μεγαλα κοπαδια η συμπεριφορα τους αλλαζει εντελως, τα βοηθαει και η παρουσια μικρων ηρεμων ψαριων που δεν κρυβονται. παρα τα 25λιτρα του, πολυ ομορφο το ενυδρείο σου.
Ευχαριστώ πολύ
ναι το είχα παρατηρήσει όταν τα είχα στο μεγαλύτερο ενυδρείο με cherry barbs κ Odessa...στα 25 λιτρα δεν μπαίνει όμως κάτι άλλο ,άσε που κ 60 λιτρα να ήταν πάλι μόνα τους θα τα άφηνα ,απλά θα προσπαθούσα να βάλω περισσότερα
-------------------------
Λέτε να βγάλω τις κρυπτοκορινες στο μπροστινό μέρος και να βάλω ξανά saggitaria ;( μανίκι με το συγκεκριμένο υπόστρωμα)...
Αν βάλω pistia λέτε να είναι καλύτερα;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0220.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  105,3 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 20-10-16 στις 23:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-16, 23:54
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Εμένα μ αρέσει περισσότερο το limnobium!! Η σαγκιταρια έχει το κακό με τους δρομείς-ριζες.. Μπορείς να βάλεις περισσότερη μοςς δεμένη σε πέτρες η ξυλαρακια!

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-16, 23:56
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιο ειναι!
θα ελεγα πως θελει λιγο παραπανω φουντωμα στα φυτα.
απο παραμετρους εισαι μια χαρα.
επισης θα ελεγα να βαλεις αλλα 5 ψαρακια

Μήπως θα ήταν καλύτερα... να βάλει άλλα 40 λίτρα;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-16, 00:09
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Με το φωτιστικο εισαι 1wattανα λιτρο .Χωρις διοξειδιο και λιπανση πως καταφερνεις να μην εχεις αλγες?Τα φυτα κανουν τρελο pearling
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-16, 00:12
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα μ αρέσει περισσότερο το limnobium!! Η σαγκιταρια έχει το κακό με τους δρομείς-ριζες.. Μπορείς να βάλεις περισσότερη μοςς δεμένη σε πέτρες η ξυλαρακια!

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πέτρες δεν βάζω άλλες για κανένα λόγο..έχω κι άλλη μόσς στο μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά νομίζω πως το πρόβλημα είναι η κάλυψη με φυτά σε λίγο μεγαλύτερο ύψος,η saggitaria το μόνο καλό που είχε ήταν πως είχε ανώμαλη ανάπτυξη και σε κάποια σημεία είχε το ύψος μικρής βαλισνεριας αλλά με τους δρομείς όντως υπήρχε θέμα.οσο για επιφανείας το θέμα είναι αν και τι θα βρω..ότι υπάρχει από φυτά είναι ή από το άλλο μου ενυδρείο ή από κλαδέματα φίλων.επισης σε τόσο μικρό ενυδρείο φοβάμαι να βαλω στο μπροστινό τμήμα πιο ψηλά φυτά γιατί έχω την αίσθηση ότι στο τέλος θα χάνονται όλα..δεν έχω κάνει αίσθηση βάθους με περισσότερο χαλίκι πίσω.ισως κάνω λάθος βέβαια..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως θα ήταν καλύτερα... να βάλει άλλα 40 λίτρα;
Κι αλλά 140 θα ήταν ακόμα καλύτερα...μα είναι τελείως για τελείως ανέφικτο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 21-10-16 στις 00:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-10-16, 00:14
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Δεν είναι μόνο θεμα χαλικιου αλλά και πως θα εκμεταλευτεις τα φυτά σου! Εφόσον δεν είναι βιοτοπικης προσέγγισης το ενυδρείο, παίξε με μια αρμονία στα φυτά που να δώσει λίγο βάθος (όσο γίνεται στα λίτρα αυτα) χωρίς όμως να περιορίσεις και πολύ το χώρο! Ισχύει και εδώ το κριτήριο τα ψηλά πίσω η δεξιά αριστερά και στο κέντρο μικρότερα η καθόλου (πχ το κλασσικό με δεξιά αριστερά φυτά και στη μέση χωρισμα) .. Όλα έχουν να κάνουν με τη φυτόμαζα που έχεις διαθέσιμη!

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-10-16, 00:15
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το φωτιστικο εισαι 1wattανα λιτρο .Χωρις διοξειδιο και λιπανση πως καταφερνεις να μην εχεις αλγες?Τα φυτα κανουν τρελο pearling
Το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν έχει βγάλει ποτέ άλγη σε σχέση με το ΡΙΟ που θέλει συνέχεια καθάρισμα (με εργοστασιακές λάμπες)...
Οι περισσότερες φουσκαλιτσες που βλέπεις υπάρχουν σχεδόν παντα μετά την αλλαγή νερού κρατάνε για 2-3 μέρες μετά ξανακάνω αλλαγή νερού και ξανά πάλι φουσκαλιτσες..δεν ξέρω αλλά μάλλον εκεί οφείλεται.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-10-16, 00:21
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Αααασ ειπα και εγω.Ειναι μετα απο αλλαγη.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-10-16, 00:21
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι μόνο θεμα χαλικιου αλλά και πως θα εκμεταλευτεις τα φυτά σου! Εφόσον δεν είναι βιοτοπικης προσέγγισης το ενυδρείο, παίξε με μια αρμονία στα φυτά που να δώσει λίγο βάθος (όσο γίνεται στα λίτρα αυτα) χωρίς όμως να περιορίσεις και πολύ το χώρο! Ισχύει και εδώ το κριτήριο τα ψηλά πίσω η δεξιά αριστερά και στο κέντρο μικρότερα η καθόλου (πχ το κλασσικό με δεξιά αριστερά φυτά και στη μέση χωρισμα) .. Όλα έχουν να κάνουν με τη φυτόμαζα που έχεις διαθέσιμη!

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πχ αυτές τις κρυπτοκορινες που στο 125 φαίνονται μικρές ενώ σ αυτό τεράστιες που λες να τις βαλω ( στο ΡΙΟ έχω αρκετές αν χρειαστεί μα προσθέσω κι άλλες) εμένα μου φαίνονται μεγάλες στο 25 λίτρο αλλά ούτε στο πίσω μέρος μου άρεσαν.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0221.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  73,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-10-16, 00:24
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααασ ειπα και εγω.Ειναι μετα απο αλλαγη.
Ε ναι βρε ,αφού ή Πέμπτη - Κυριακή ή Τετάρτη -Σάββατο έχουμε αλλαγές ...πάντως σχεδόν όλη την εβδομάδα είναι έτσι .
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-10-16, 00:27
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Γενικώς η wendtii Brown είναι ιδιοτροπη ποικιλία.. Είχα μια στο 125μου στη φάση που ήταν φυτεμένο και είχε γίνει μια τεράστια πυκνή μπάλα.. Όταν είναι λίγα τα φυλαρακια δεν μ αρέσει ιδιαίτερα.. Επίσης να ξέρεις κάνει πυκνά ριζιδια με ότι αυτό συνεπάγεται (εάν δε το έχεις ανακαλύψει ακόμα!) εγώ θα τις έβαζα στο κέντρο και προς τα μπρος λίγο ίσως!

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-10-16, 00:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αλλά 140 θα ήταν ακόμα καλύτερα...μα είναι τελείως για τελείως ανέφικτο
Αυτό σημαίνει ότι... ας κάνουμε ότι ΔΕΝ το βλέπουμε;
ΑΝ ΔΕΝ κάνω λάθος... αυτή η σελίδα που βρήκα είναι δική σου και γράφεις κάτι για 40 λίτρα... σωστά;

http://rasboragalaxy.blogspot.gr/p/blog-page_13.html

Ρίξε μια ματιά όμως κι εδώ...

http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/

και δώσε λίγη προσοχή σε αυτό...

Despite its small size we wouldn’t keep a group of these in anything with base dimensions measuring less than 45 ∗ 30 cm due to the sometimes combative behaviour of dominant males (see ‘Behaviour and Compatibility).

κι αυτό...

Buy as many as possible, ideally 20 or more, as when larger numbers are present the aggression is spread between individuals plus the fish are bolder, more often-seen, and exhibit better colouration.

Αφού διαθέτεις 25 λίτρα... βάλε κάτι που να ΜΗΝ έχει τέτοιες απαιτήσεις...
πχ. για γαρίδες... μια χαρά το βρίσκω.-
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-10-16, 00:58
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικώς η wendtii Brown είναι ιδιοτροπη ποικιλία.. Είχα μια στο 125μου στη φάση που ήταν φυτεμένο και είχε γίνει μια τεράστια πυκνή μπάλα.. Όταν είναι λίγα τα φυλαρακια δεν μ αρέσει ιδιαίτερα.. Επίσης να ξέρεις κάνει πυκνά ριζιδια με ότι αυτό συνεπάγεται (εάν δε το έχεις ανακαλύψει ακόμα!) εγώ θα τις έβαζα στο κέντρο και προς τα μπρος λίγο ίσως!

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι η ρίζα της είναι τεράστια όντως..θα δω πως θα πάνε τα υπόλοιπα φυτά με το ύψος ,θα κοιτάξω και σε καταστήματα τι υπάρχει και αν είναι θα κάνω κάποιες αλλαγές..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό σημαίνει ότι... ας κάνουμε ότι ΔΕΝ το βλέπουμε;
ΑΝ ΔΕΝ κάνω λάθος... αυτή η σελίδα που βρήκα είναι δική σου και γράφεις κάτι για 40 λίτρα... σωστά;

http://rasboragalaxy.blogspot.gr/p/blog-page_13.html

Ρίξε μια ματιά όμως κι εδώ...

http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/

και δώσε λίγη προσοχή σε αυτό...

Despite its small size we wouldn’t keep a group of these in anything with base dimensions measuring less than 45 ∗ 30 cm due to the sometimes combative behaviour of dominant males (see ‘Behaviour and Compatibility).

κι αυτό...

Buy as many as possible, ideally 20 or more, as when larger numbers are present the aggression is spread between individuals plus the fish are bolder, more often-seen, and exhibit better colouration.

Αφού διαθέτεις 25 λίτρα... βάλε κάτι που να ΜΗΝ έχει τέτοιες απαιτήσεις...
πχ. για γαρίδες... μια χαρά το βρίσκω.-
Ναι σωστά,το μπλογκ είναι δικό μου ...όπως και τα ψάρια τα έχω (με αναπαραγωγές) περίπου 2 χρόνια...δεν γνωρίζω αν είναι γονείς ή παιδιά...αρχικά ήταν σε 60 λίτρο το οποίο έφυγε και παρά λίγο να φύγουν και τα ψάρια ...ήρθε στα χέρια μου αυτό το 25 αρι κι εκεί που έλεγα να το ξεστησω και να μείνω με ένα είπα να το προσπαθήσω ξανά..
Οι διαστάσεις του είναι 47 επί 28 ,στα λιτρα ναι έχεις δίκιο δεν είναι 40 και άνω ούτε 60αρι και δεν κάνω πως δεν βλέπω ...ξέρω πολύ καλά και τι γράφω και τι έχω στα χέρια μου...Αν με ρωτούσες τι θα ήθελα θα σου έλεγα το 125αρι μου γεμάτο με cpd...ΑΛΛΑ βρες μου εσυ αυτά τα ψάρια σε νορμαλ τιμή και άψογη κατάσταση (χωρίς ρουφηγμένες κοιλιές) ..δεν έστησα ένα ενυδρείο από την αρχή και από επιλογή τα έβαλα...
Επθσης αν τελικά βγάλω τα ψάρια από το ενυδρείο θα φύγει και το ενυδρείο
Δεν έχω σκοπό να βαλω ένα είδος πχ γαρίδες απλά για να το βαλω...προτιμώ να τα δώσω κι αν και όποτε τα καταφέρω να πάρω κάτι μεγαλύτερο γι αυτά κ μόνο ή να κάνω το 125 μόνο για αύτα..
Αυτά ...με κάθε φιλική διάθεση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 21-10-16 στις 00:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-10-16, 01:02
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ σε 100λιτρο τα είχα βάλει... πάντως.... και όντως η κατάσταση που τα βρήκα για αγορά ΔΕΝ ήταν και η καλύτερη.
Και φιλικά στα γράφω.... φυσικά.-
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-10-16, 01:15
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Κι εγώ κάποια στιγμή τα είχα στο 100 λίτρο αλλά φοβήθηκα με την άνοδο της θερμοκρασίας και τα μετακόμισα (δεν έχω βάλει ανεμιστηράκια ) και το καλοκαίρι υπάρχει μεγάλο θέμα με την θερμοκρασία..κάτι το οποίο πρέπει να λυθεί..στο παρελθόν είχα βαρεθεί να τα βρίσκω με το ζόρι ,στο μαύρο τους το χαλί,να τα χρυσοπλήρωνω ,να προσπαθώ να τα σώσω και στο τέλος τα μισά να τα χάνω..το κερασάκι στην τούρτα ήταν ένας μαζικός θάνατος που είχα (υπάρχει ανάρτηση σχετικά και στο φόρουμ και στο μπλογκ) όπου νομίζω ήταν και η τελευταία ή η προτελευταία φορά που πήρα cpd από μαγαζί..
Αν τα καταφέρω μέσα στο χειμώνα ή θα τα αυξήσω (και θα τους αυξήσω το χώρο) ή θα κρατήσω αυτά όσο καλύτερα μπορώ κι αναλογως θα πράξω..δεν στο κρύβω πως ήμουν έτοιμη να βαλω αγγελία και για τα ψάρια και για το ενυδρείο...μα δεν μου πήγαινε το χέρι με ΤΙΠΟΤΑ...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-10-16, 23:10
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Οφείλω να σου πω πως... με μπερδεύεις.
Από την μια αυτά που γράφεις βλέπω να... συμφωνούν με αυτά που σου προτείνω... από την άλλη... "ΔΕΝ σου πήγαινε το χέρι με τίποτα"... κάπου ΔΕΝ "κολλάει".
Άλλωστε (σίγουρα το γνωρίζεις)... ένα 25λιτρο είναι πολύ πιο δύσκολο να το κρατήσεις σταθερό... οπότε... είναι σαν να πηγαίνεις γυρεύοντας, για προβλήματα.
ΜΗΝ ξεχνάς ότι... όσο ταλαιπωρημένα και να τα βρεις... σε ένα κατάλληλο περιβάλλον θα "στρώσουν"... στο 25λιτρο (που εξ' ορισμού ΔΕΝ μπορείς να βάλεις και ικανοποιητικό αριθμό ατόμων)... αποκλείεται.-
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-10-16, 03:13
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Γι αυτό δεν έχω βάλει ήδη κι αλλά...πρόβλημα (αν μπορεί να θεωρηθεί,γιατί δεν είχα τρελές αποκλείσεις) ήταν το καλοκαίρι με την εξάτμιση ...πέρα από αυτό και βάσει μετρήσεων οι παράμετροι του νερού δεν έχουν διαφοροποιηθεί ιδιαίτερα.
Τέλος πάντων,πολλές φορές μετράει και η αγάπη που υπάρχει για αυτά και η φροντίδα που προσπαθούμε να παρέχουμε..(εκεί κολλάει το χέρι που δεν πάει με τίποτα να τα δώσω)..πολλές φορές αλλάζουν τα δεδομένα μας κ όχι παντα από επιλογή αλλά εξ αιτίας συγκυριών,συνθηκών ή προβλημάτων.
Έγραψα κάπου ότι πήρα ταλαιπωρημένα ψάρια και περίμενα να ισιώσουν σε αυτό το ενυδρείο;;στο παρελθόν είχε συμβεί αυτό και με αλλά μεγέθη ενυδρειων αλλά και πάλι οι απώλειες υπήρξαν και μιλάω για υποτιθέμενες "ιδανικές" συνθήκες (και σε διαστάσεις γυάλας,σε αριθμό κοπαδιού,σε συνθήκες νερού).
Αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-10-16, 15:58
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Καλησπέρα ξανά ...
Κάποιες ερωτησούλες γιατί σκέφτομαι να κάνω αλλαγές...
Θα μεταφέρω τα cpd στο 125 λίτρο και θα δώσω τα κριμπενσις..
1)αν το 25 λίτρο μείνει χωρίς ψάρια αλλά μόνο με φυτά θα υπάρξει πρόβλημα με τη βιολογία;ήδη με το ζόρι μετραω 10 στα νιτρικά..
2)στα 125 λιτρα θα συνυπάρξουν αρμονικά τα cpd με platy?το νερό έτσι κι αλλιώς είναι από τη βρύση χωρίς επεξεργασία ..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-10-16, 18:39
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

1) αν δεν ταισεις , φυσικα θα εξασθενησει και θα χαθει η βιολογια.
αν αφησεις/βαλεις μερικα σαλιγκαρακια ή γαριδες , θα ναι οκ.
μονο με φυτα , χωρις ταισμα,χωρις παραγωγη αμμωνιας, δεν θα υπαρχει βιολογια.

2) ναι μια χαρα, τα πλατακια ειναι ηρεμα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-10-16, 19:38
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

οκ ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυγά και γόνος Danio Margaritatus evina Άλλα ψάρια Ασίας 16 09-05-14 11:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,23765 seconds with 16 queries