Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-12-13, 02:45
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή Κοινωνικό Αμαζονίου

Πληροφορίες

Διαστάσεις:1,20x0,45x0,65m
Όγκος: ~250L καθαρα
Κατηγορία: Κοινωνικό Αμαζονιου
Φυτά: echinodorus: argentinensis,tenellus,ozelot, hygrophilla polysperma, microsorum pteropus, microsorum opteropus windelov
Ψάρια / ¶λλα είδη: 8 pterophylum scalare, 3 black phantom tetra, 5 microgeophagus ramirezi, 10 otocinclus
Διακοσμητικά υλικά: ριζες, ξυλα, χαλαζιακη αμμος
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: καφε χαρτονι
Φωτισμός: 2x39w (dennerle trocal special plant+μια τυπου dennerle color plus)
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες ημερησιως
Φιλτράρισμα: eheim professional 3 2075
Θερμοστάτης: jager 300w
Λίπανση: ταμπλετες seachem flourish tabs
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:6,5-7
Γενική σκληρότητα (GH): 2
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 1
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): <0,3
Νιτρικά (ΝΟ3):20-25
Αλλαγές νερού: 140L ανα 7-10 μερες
Θερμοκρασία: 26,5
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08301.jpg
Εμφανίσεις:  1123
Μέγεθος:  48,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08306.jpg
Εμφανίσεις:  1092
Μέγεθος:  44,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08325.jpg
Εμφανίσεις:  1091
Μέγεθος:  52,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08332.jpg
Εμφανίσεις:  1186
Μέγεθος:  46,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08337.jpg
Εμφανίσεις:  968
Μέγεθος:  38,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08339.jpg
Εμφανίσεις:  975
Μέγεθος:  39,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-13, 02:59
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

και μερικες ακομα φωτογραφιες...
το ενυδρειο στηθηκε πριν απο περιπου 2 χρονια. απο τοτε εχει φαει 2 μετακομισεις, η τελευταια πριν απο περιπου 5 μηνες. οι φωτογραφιες δεν ειναι φρεσκιες...στο τελευταιο του στησιμο μετα την τελευταια μετακομιση εγιναν καποιες αλλαγες...θα μπουν καποια στιγμη και νεες φωτογραφιες...
μην ξεχασω να ευχαριστησω το GAB, ολους τους συνχομπιστες για τα ποστ τους, τα αρθρα τους κλπ αλλα και καποιους συγκεκριμενους που βοηθησαν λιγο...παραπανω ξερουν ποιοι ειναι αυτοι...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08342.jpg
Εμφανίσεις:  560
Μέγεθος:  43,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08343.jpg
Εμφανίσεις:  578
Μέγεθος:  47,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08363.jpg
Εμφανίσεις:  553
Μέγεθος:  49,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08418.jpg
Εμφανίσεις:  590
Μέγεθος:  51,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08419.jpg
Εμφανίσεις:  517
Μέγεθος:  48,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08420.jpg
Εμφανίσεις:  532
Μέγεθος:  46,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-12-13, 03:00
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

and some more photos...
και Καλα Χριστουγεννα! Χρονια Πολλα σε ολους!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08422.jpg
Εμφανίσεις:  579
Μέγεθος:  48,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08427.jpg
Εμφανίσεις:  506
Μέγεθος:  58,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08434.jpg
Εμφανίσεις:  540
Μέγεθος:  35,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0002.jpg
Εμφανίσεις:  747
Μέγεθος:  54,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN2143.jpg
Εμφανίσεις:  741
Μέγεθος:  51,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN2146.jpg
Εμφανίσεις:  517
Μέγεθος:  61,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-12-13, 11:10
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο το ενυδρείο και τα ψαράκια είναι κουκλιά να τα χαίρεσαι
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-13, 11:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χρονια πολλα!
πανο μπραβο.για δυο χρονια ενυδρειο,μια χαρα το βλεπω.τρεχει για μεγαλυτερο διαστημα αποτι εχω καταφερει να κρατησω εγω ενυδρειο στημενο

αλλα και τη ρουτινα του κρατας, και τα ψαρια καλα τα βλεπω

λιγο περισσοτερο ισκιο θα εκανα σε μερικα σημεια,να υπαρχουνε σημεια που μπορουνε να κρυφτουνε τα σκαλαρια,αλλα περα απαυτο δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο τωρα.

ωραιο το ενυδρειο σου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-13, 11:27
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

πολυ ωραιο ενυδρειο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-13, 11:42
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Πολύ ωραίο ενυδρείο μπράβο φίλε μου!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-13, 12:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο το ενυδρείο!!!
Από σκαλάρια δεν έχω ιδέα... για τα tetra όμως, νομίζω πως πρέπει να αυξήσεις το κοπάδι (περίπου 10 θα είναι μια χαρά!)

Η γενική εικόνα είναι παρα πολύ καλή!!!

Edit : Τα νιτρικά επίσης...ίσως να θέλουν λίγη προσοχή (μείωση εννοω) / Συχνότερες αλλαγές με μικρότερη ποσότητα νερού (ανά 7 ημέρες 30%), ίσως να βοηθήσουν
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-12-13, 13:37
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή Ευχαριστω!

Καλημερα παιδια!ευχαριστω πολυ για τα σχολια!
στις φωτογραφιες το ενυδρειο ειναι περιπου ενος ετους. και ειναι ενα μηνα μετα απο μετακομιση. οποτε ειναι φρεσκο φρεσκο
γιωργο προσπαθω να την κραταω τη ρουτινα οσο πιο αυστηρα μπορω γιατι οσο να'ναι ειναι και η ιχθυοφορτιση αρκετη και δεν θελω να εχω απωλειες...εχω και τα ram σου που ειναι ευαισθητουλια...
κρυψονες και σκιερα τμηματα θα ηθελα να δημιουργησω περισοτερα. σκεφτομαι τωρα τελευταια να κανω καποιες αλλαγες. σκεφτομαι να αλλαξω τα ξυλα που εχω με ριζες ή manzanita wood και να βαλω και κανενα φυτο επιφανειας. χρονο και χρημα να'χεις...γιατι απο ορεξη καλα παμε.
φιλε chocolatepuma τα σκαλαρακια μπαινουν ομαδα απο 6-8 ατομα και πανω εκτος κι αν ειναι ζευγαρι ή ζευγαρια που μπαινυν και λιγοτερα νομιζω. απ'τα 8 τα 4 ειναι ζευγαρακια και τα αλλα αντιζηλες σκαλαρινες...
τα τετρα θελουν πολλα παραπανω αλλα ειναι απο παλιοτερο ενυδρειο κι εχουν ξεμεινει και δεν θελω να τα ανανεωσω...ηταν περισοτερα αλλα σιγα σιγα μας αφηνουν λογω ηλικιας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-12-13, 15:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χρονια πολλα.
Ομορφο το ενυδρειο και τα ψαρια.
Αυτη η trocal πολυ σπαστικη λαμπα ρε παιδι μου, απο οταν την πεταξα ειδα χρωματα στο ενυδρειο. (κανονικα μια λευκη και μια θερμη λεντοταινα ηθελες - ελαφρυ φωτισμο δλδ - οχι κιτρινο)

Μου κανει εντυπωση βεβαια πως κρατιεται σε καλη κατασταση οπτικα, (αν και απο τα ΝΟ3 φαινεται οτι ζοριζεται), με τοσο μεγαλη ιχθυοφορτωση σε τοσο λιγο νερο.
Τα tetra πχ μη τα αυξησεις, βγαλε κι αυτα τα λιγα που εχεις. Και τα ραμ θα εβγαζα, Οι οτο ειναι χρησιιμοι και δεν λερωνουν πολυ, 5-6 θα ηταν αρκετοι.

Ποσο και τι ταιζεις?

Τα σκαλαρια πως πανε μεταξυ τους? Τι ζευγαρια εχουν σχηματιστει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-12-13, 18:06
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

στις φωτογραφιες δεν πρεπει να ειναι η trocal.νομιζω ηταν ακομα η ασπρη που ειχε το ενυδρειο (anubias), κοινη λαμπα φθοριου. δεν μου αρεσε η ασπριλα που εβγαζε και εβαλα την trocal που την ειχα δοκιμασει στο προηγουμενο ενυδρειο μου και μου αρεσε ο κιτρινος φωτισμος που εβγαζε. ειναι πιο ζεστος ο φωτισμος της και το χρωμα. τωρα θα συμφωνησω οτι απο χρωματα ψαριων δεν βλεπω το ιδιο. Βγαζουν λιγότερο μπλε τα σκαλαρια.
προτεινεις δηλαδη να καταργησω τελειως τις λαμπες και να βαλω λεντοταινιες? ή μια λευκη λαμπα+λεντοταινια? και ποια λευκη? γενικα απο λαμπες και λεντοταινιες δεν ξερω...
τα ΝΟ3 στη βδομαδα πανω ειναι γυρω στα 20 max. αν περασει βδομαδα γυρω στις 10μερες παει στα 25. αλλα συνηθως κανω αλλαγη στη βδομαδα.tetra δεν προκειται να βαλω αλλα οχι. μ'επιασε και προσθεσα ραμ και ισως δεν επρεπε. τα ΝΟ3 δηλαδη ποσο πρεπει να φτανουν? ειναι πολλα τα 20? ειχα την εντυπωση πως οχι, απ'οτι λεει και η τετρα στα τεστακια. ηθελα να βαλω κι αλλα ειδη και σκεφτομαι μηπως κραταγα μονο τα ζευγαρια των σκαλαριων και τα υπολοιπα 4 τα εδινα. για να ελαφρυνει απο'κει το ενυδρειο και να προσθετα και τιποτα ακομα μετα ισως...
τα σκαλαρια εχουν κοντρες μερικες φορες. εχουν σχηματιστει 2 ζευγαρια. και τα δυο κανουν γεννες. το ενα εχει πιασει τη μια ακρη του ενυδρειου και το αλλο την αλλη. οι δυο αρσενικοι αρπαζονται αρκετες φορες αλλα και τα θηλυκα εχουν κοντρες μεταξυ τους. πχι τιποτα φοβερο γενικα. ο ενας αρσενικος την εχει δει πιο μαμιας και τις βρεχει γενικα σε ολους. το πιο περιεργο που εχω δει ειναι να γενναει η θηλυκια του ενος ζευγαριου και να πηγαινει μια αλλη ακριβως απο πισω και να τρωει τα αυγα κατευθειαν.
απο τροφες δινω πολλες. μια ποικιλια απο Ocean Nutrition (discus flakes, formula 1&2, spirulina flakes, prime reef, brine shrimp flakes), tropical (d-allio plus, d-vital plus, cichlid gran) και JBL Novobits. Ταΐζω επισης και γαιοσκώληκες. tetra tabimin tablets+κανα λαχανικο δινω στα οτο και τρωνε και τα anentome helena που εχω μεσα. δεν τις δινω ολες μαζι. συνηθως εχω 5 απο αυτες και δινω καθε φορα και αλλη.μολις τελειωσουν παιρνω αλλες, διαφορετικη πενταδα.
απο λαμπες δηλαδη ειτε γυρναω σε αυτην που ειχε το ενυδρειο ειτε για κατι καλυτερο παω π.χ. σε μια Amazon day και μια Color Plus?:
http://www.dennerle.eu/global/index....id=100&lang=en
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-12-13, 22:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
...φιλε chocolatepuma τα σκαλαρακια μπαινουν ομαδα απο 6-8 ατομα και πανω εκτος κι αν ειναι ζευγαρι ή ζευγαρια που μπαινυν και λιγοτερα νομιζω. απ'τα 8 τα 4 ειναι ζευγαρακια και τα αλλα αντιζηλες σκαλαρινες...
τα τετρα θελουν πολλα παραπανω αλλα ειναι απο παλιοτερο ενυδρειο κι εχουν ξεμεινει και δεν θελω να τα ανανεωσω...ηταν περισοτερα αλλα σιγα σιγα μας αφηνουν λογω ηλικιας.
Τότε όπως είπε ήδη ο Σπύρος, καλύτερα να τα χαρίσεις ή πουλήσεις (στα τετρα αναφέρομαι)
Σχετικα με το πληθος της ομάδας, σύμφωνα με το seriouslyfish, πρέπει να ειναι περισσότερα απο 6, με το 10 να αποτελεί ένα σωστό αριθμό για δημιουργία κοπαδιού

Ανεξάρτητα απ τα παραπάνω, το ενυδρείο είναι όμορφο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-12-13, 23:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
στις φωτογραφιες δεν πρεπει να ειναι η trocal.νομιζω ηταν ακομα η ασπρη που ειχε το ενυδρειο (anubias), κοινη λαμπα φθοριου. δεν μου αρεσε η ασπριλα που εβγαζε και εβαλα την trocal που την ειχα δοκιμασει στο προηγουμενο ενυδρειο μου και μου αρεσε ο κιτρινος φωτισμος που εβγαζε. ειναι πιο ζεστος ο φωτισμος της και το χρωμα. τωρα θα συμφωνησω οτι απο χρωματα ψαριων δεν βλεπω το ιδιο. Βγαζουν λιγότερο μπλε τα σκαλαρια.
προτεινεις δηλαδη να καταργησω τελειως τις λαμπες και να βαλω λεντοταινιες? ή μια λευκη λαμπα+λεντοταινια? και ποια λευκη? γενικα απο λαμπες και λεντοταινιες δεν ξερω...
τα ΝΟ3 στη βδομαδα πανω ειναι γυρω στα 20 max. αν περασει βδομαδα γυρω στις 10μερες παει στα 25. αλλα συνηθως κανω αλλαγη στη βδομαδα.tetra δεν προκειται να βαλω αλλα οχι. μ'επιασε και προσθεσα ραμ και ισως δεν επρεπε. τα ΝΟ3 δηλαδη ποσο πρεπει να φτανουν? ειναι πολλα τα 20? ειχα την εντυπωση πως οχι, απ'οτι λεει και η τετρα στα τεστακια. ηθελα να βαλω κι αλλα ειδη και σκεφτομαι μηπως κραταγα μονο τα ζευγαρια των σκαλαριων και τα υπολοιπα 4 τα εδινα. για να ελαφρυνει απο'κει το ενυδρειο και να προσθετα και τιποτα ακομα μετα ισως...
τα σκαλαρια εχουν κοντρες μερικες φορες. εχουν σχηματιστει 2 ζευγαρια. και τα δυο κανουν γεννες. το ενα εχει πιασει τη μια ακρη του ενυδρειου και το αλλο την αλλη. οι δυο αρσενικοι αρπαζονται αρκετες φορες αλλα και τα θηλυκα εχουν κοντρες μεταξυ τους. πχι τιποτα φοβερο γενικα. ο ενας αρσενικος την εχει δει πιο μαμιας και τις βρεχει γενικα σε ολους. το πιο περιεργο που εχω δει ειναι να γενναει η θηλυκια του ενος ζευγαριου και να πηγαινει μια αλλη ακριβως απο πισω και να τρωει τα αυγα κατευθειαν.
απο τροφες δινω πολλες. μια ποικιλια απο Ocean Nutrition (discus flakes, formula 1&2, spirulina flakes, prime reef, brine shrimp flakes), tropical (d-allio plus, d-vital plus, cichlid gran) και JBL Novobits. Ταΐζω επισης και γαιοσκώληκες. tetra tabimin tablets+κανα λαχανικο δινω στα οτο και τρωνε και τα anentome helena που εχω μεσα. δεν τις δινω ολες μαζι. συνηθως εχω 5 απο αυτες και δινω καθε φορα και αλλη.μολις τελειωσουν παιρνω αλλες, διαφορετικη πενταδα.
απο λαμπες δηλαδη ειτε γυρναω σε αυτην που ειχε το ενυδρειο ειτε για κατι καλυτερο παω π.χ. σε μια Amazon day και μια Color Plus?:
http://www.dennerle.eu/global/index....id=100&lang=en
Οι φωτο με γενικο πλανο, φαινεται οτι δεν ειναι Trocal,
Σε καποιες φωτο ομως που εχεις παρει απο το πλαι και ειναι κιτρινες, φαινεται σαν trocal φωτισμος.
Ή βαζεις τυρφη?
Απο το αν βαζεις τυρφη (ή ξερα φυλλα κλπ, οτιδηποτε βγαζει χουμικα οξεα), εξαρτωνται πολλα για το φωτισμο.

Τα 20-25ppm ΝΟ3 ειναι οριακα.
Μου κανει εντυπωση γιατι ταιζεις κι εσυ πλουσια και κανεις αλλαγη καθε 7-10 μερες,
Σε 500 λιτρα ενυδρειο (400 νερο), ειχα 10 σκαλαρια, 50 cardinal, 2 ram, 6 oto, 12 cory και 1 L183 και εκανα καθε βδομαδα 200 λιτρα αλλαγη και δεν εφτανε.
Ταιζα και εγω φυσικα πολυ.
Ηθελε καθε 3 μερες 150-200 λιτρα αλλαγη.
Καλυτερα λοιπον πιο ελαφρια ιχθυοφορτωση.
Εγω θα αφηνα τα σκαλαρια οπως ειναι, γιατι μπορει να ειναι χειρεοτερα με δυο ζευγαρια. Με 8 σπαει η επιθετικοτητα.
Γιαυτο λεμε σε κοπαδια αυτα τα ψαρια για να μοιραζεται αι η επιθετικοτητα.
Απο τα αλλα ψαρια θα εβγαζα.


ΥΓ Αν καταλαβα καλα, ταιζεις λαχανικα μαζι με τα oto και τα helena? Αυτα ειναι σαρκοφαγα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-12-13, 10:49
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι φωτο με γενικο πλανο, φαινεται οτι δεν ειναι Trocal,
Σε καποιες φωτο ομως που εχεις παρει απο το πλαι και ειναι κιτρινες, φαινεται σαν trocal φωτισμος.
Ή βαζεις τυρφη?
Απο το αν βαζεις τυρφη (ή ξερα φυλλα κλπ, οτιδηποτε βγαζει χουμικα οξεα), εξαρτωνται πολλα για το φωτισμο.

Τα 20-25ppm ΝΟ3 ειναι οριακα.
Μου κανει εντυπωση γιατι ταιζεις κι εσυ πλουσια και κανεις αλλαγη καθε 7-10 μερες,
Σε 500 λιτρα ενυδρειο (400 νερο), ειχα 10 σκαλαρια, 50 cardinal, 2 ram, 6 oto, 12 cory και 1 L183 και εκανα καθε βδομαδα 200 λιτρα αλλαγη και δεν εφτανε.
Ταιζα και εγω φυσικα πολυ.
Ηθελε καθε 3 μερες 150-200 λιτρα αλλαγη.
Καλυτερα λοιπον πιο ελαφρια ιχθυοφορτωση.
Εγω θα αφηνα τα σκαλαρια οπως ειναι, γιατι μπορει να ειναι χειρεοτερα με δυο ζευγαρια. Με 8 σπαει η επιθετικοτητα.
Γιαυτο λεμε σε κοπαδια αυτα τα ψαρια για να μοιραζεται αι η επιθετικοτητα.
Απο τα αλλα ψαρια θα εβγαζα.


ΥΓ Αν καταλαβα καλα, ταιζεις λαχανικα μαζι με τα oto και τα helena? Αυτα ειναι σαρκοφαγα.
απ'το πλαϊ λογω του βαθους φαινεται κιτρινο και της τυρφης που βαζω. αν θυμαμαι καλα ολες οι φωτο με την ιδια λαμπα ειναι (ασπρη). οποτε ναι βαζω τυρφη στο βαρελι προετοιμασιας και φυλλα στο ενυδρειο αραια και που.
το εχω παρακανει λιγο με την ιχθυοφορτιση αυτο ειναι αληθεια. ισως να ηταν και παραπανω τα ΝΟ3 αλλα εχω και 2 ριζες ποθο και μια ριζα bamboo στο ενυδρειο και τραβανε. θα τα μεταφερω σε αλλο ενυδρειο τα ραμ και τα τετρα ή θα τα δωσω.
το ξερω οτι ειναι σαρκοβορα τα helena. οχι δεν εννοουσα οτι τα ταϊζω λαχανικα. τρωνε απ'τις ταμπλετες των οτο και γενικα οτι τροφη πεφτει κατω, και κομματια γαιοσκωληκα που δεν θα φαγωθουν απο τα ψαρια. προτεινεις να τα ταιζω και κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-12-13, 15:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αναλογα λοιπον την ποσοστητα και τη φρεσκαδα της τυρφης εχουμε καφε νερο.
Αυτο αλλαζει την ενταση και το χρωμα του φωτισμου.
Βαζουμε λοιπον αναλογες λαμπες για να εχουμε χαμηλο μεν φωτισμο αλλα και πιο πληρης απο χρωματα, παντα υπο το "πεπλο" του καφεκιτρινου της, αλλα να μη χανωνται και τα μπλεκοκκινα χρωματα των ψαριων.
Ειναι λεπτη η ισσορροπια και συνηθως θελει πειραματισμο με λαμπες ή λεντ κλπ.
Η πιο φτηνη λυση πειραματισμου ειναι να ξεκιναμε με μια λευκη και μια θερμη ή ακομα καλυτερα με rgb ρυθμιζομενα λεντ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61725&page=4

Για να εχεις πανω απο 20-25ppm NO3 και με ποθο μεσα, παει να πει οτι το νερο γινεται πολυ φτωχο (αφου δεν ειναι μονο τα ΝΟ3 ενδεικτικα για την ποιοτητα του νερου)

Τι ταμπλετα βαζεις στα oto που πανε και την τρωνε τα helena?
Εμενα τα helena δεν πλησιαζουν τιποτα που δεν εχει τσιτσι μεσα.
Και τα oto δεν τρωνε καθολου τσιτσι.
Τα helena προτιμανε τους βυθιζομενους πρωτεινικους κοκκους πχ για δισκους σκαλαρια κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-12-13, 22:52
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναλογα λοιπον την ποσοστητα και τη φρεσκαδα της τυρφης εχουμε καφε νερο.
Αυτο αλλαζει την ενταση και το χρωμα του φωτισμου.
Βαζουμε λοιπον αναλογες λαμπες για να εχουμε χαμηλο μεν φωτισμο αλλα και πιο πληρης απο χρωματα, παντα υπο το "πεπλο" του καφεκιτρινου της, αλλα να μη χανωνται και τα μπλεκοκκινα χρωματα των ψαριων.
Ειναι λεπτη η ισσορροπια και συνηθως θελει πειραματισμο με λαμπες ή λεντ κλπ.
Η πιο φτηνη λυση πειραματισμου ειναι να ξεκιναμε με μια λευκη και μια θερμη ή ακομα καλυτερα με rgb ρυθμιζομενα λεντ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61725&page=4


Για να εχεις πανω απο 20-25ppm NO3 και με ποθο μεσα, παει να πει οτι το νερο γινεται πολυ φτωχο (αφου δεν ειναι μονο τα ΝΟ3 ενδεικτικα για την ποιοτητα του νερου)

Τι ταμπλετα βαζεις στα oto που πανε και την τρωνε τα helena?
Εμενα τα helena δεν πλησιαζουν τιποτα που δεν εχει τσιτσι μεσα.
Και τα oto δεν τρωνε καθολου τσιτσι.
Τα helena προτιμανε τους βυθιζομενους πρωτεινικους κοκκους πχ για δισκους σκαλαρια κλπ
θερμες λαμπες ειναι αυτες οι ροζ?
τα νιτρικα δεν πανε πανω απο 20-25 κανονικα αλλα φανταζομαι χωρις ποθο κλπ ισως θα πηγαιναν. ναι εκτος απο τα νιτρικα, δεικτης της ποιοτητας του νερου ειναι και το redox. το οποιο δεν εχω μετρησει ποτε αλλα ισως να ειναι προβληματικο και να μην εχω ιδεα. οποτε με λιγα λογια μειωνω την ιχθυοφορτιση για να ειμαι σιγουρος και να μην αρχισουν τα προβληματα...
α ισως τοτε τα helena δεν τρωνε τις ταμπλετες των οτο αλλα τα υπολοιπα που ριχνω που εχουν κρεατακι...εχω καιρο να τα παρατηρησω και δεν θυμαμαι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-12-13, 00:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θερμες ειναι αυτες με χαμηλα kelvin πχ κατω απο 5000Κ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-12-13, 12:13
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θερμες ειναι αυτες με χαμηλα kelvin πχ κατω απο 5000Κ
ok, thanks.
οποτε εγω τωρα εχω μια θερμη (3000Κ) την special plant και μια ροζ. θα δοκιμασω αμα ειναι συνδυασμο της special plant με την ασπρη που ειχα παλιοτερα.
θα ανεβασω φωτο να δουμε διαφορες...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-02-14, 12:20
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή update

απο τοτε που παρουσιασα το ενυδρειο, κανω τις αλλαγες αυστηρα σε εβδομαδιαια βαση (οχι 10 μερες κλπ) και τα ΝΟ3 εχουν πεσει στα 12,5mg/l. τεσταρω καθε φορα λιγο πριν κανω την αλλαγη και με καινουργια τεστ πια, μιας και το παλιο τελειωσε. και ηταν πολυ παλιο..ισως εφταιγε κι αυτο...οποτε δεν υπαρχει θεμα με νιτρικα...παει κι αυτο!
χθες προσθεσα καποια κομματια driftwood και αλλαξα λιγο το set up...θα ανεβουν φωτογραφιες συντομα...
θα βαλω και μια λευκη λαμπα σε συνδυασμο με την θερμη που ειναι ηδη πανω να δουμε και τις διαφορες...
προσεχως λοιπον...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-02-14, 08:38
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή new photos

να και καποιες φωτογραφιες οπως ειναι τωρα το ενυδρειο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140218_195508.jpg
Εμφανίσεις:  554
Μέγεθος:  52,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140218_195549.jpg
Εμφανίσεις:  495
Μέγεθος:  49,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140218_195605.jpg
Εμφανίσεις:  458
Μέγεθος:  38,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140218_195647.jpg
Εμφανίσεις:  448
Μέγεθος:  59,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140218_195651.jpg
Εμφανίσεις:  474
Μέγεθος:  59,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140218_195701.jpg
Εμφανίσεις:  446
Μέγεθος:  57,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-02-14, 09:15
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή και καποιες ακομα...

προσπαθησα να βαλω κι ενα βιντεο αλλα δεν...
οι λαμπες ειναι οι ιδιες...δεν αλλαξα τιποταα ακομα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140218_195708.jpg
Εμφανίσεις:  475
Μέγεθος:  53,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140218_195723.jpg
Εμφανίσεις:  451
Μέγεθος:  41,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140218_195727.jpg
Εμφανίσεις:  366
Μέγεθος:  42,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-02-14, 15:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αλλαξες ρυθμισεις στη φωτογραφικη,η το φωτισμο απεξω(παραπανω ταχεις σβηστα στο δωματιο).εκτος αν αλλαξες κ κατι με την τυρφη.
παντως καμια σχεση.σαν να εβαλες αλλες λαμπες φαινεται

οι φωτο που εχεις παραπανω μαρεσουν περισσοτερο,αλλα βγαλε κ καμια βραδινη μονο με το ενυδρειο αναμενο να δουμε

παντως εξακολουθω να πιστευω οτι τα σκαλαρια θελουν σημεια με καλυτερη καλυψη και πιο χαμηλο φωτισμο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-02-14, 16:15
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαξες ρυθμισεις στη φωτογραφικη,η το φωτισμο απεξω(παραπανω ταχεις σβηστα στο δωματιο).εκτος αν αλλαξες κ κατι με την τυρφη.
παντως καμια σχεση.σαν να εβαλες αλλες λαμπες φαινεται

οι φωτο που εχεις παραπανω μαρεσουν περισσοτερο,αλλα βγαλε κ καμια βραδινη μονο με το ενυδρειο αναμενο να δουμε

παντως εξακολουθω να πιστευω οτι τα σκαλαρια θελουν σημεια με καλυτερη καλυψη και πιο χαμηλο φωτισμο.
ειναι αλλη φωτογραφικη δυστυχως...οι παλιες φωτο ηταν με καλη μηχανη, μια sony ζορικη επαγγελματικη (οχι δικια μου)...αυτες ειναι με κινητο...
αλλα ξυλα δυστυχως δεν υπαρχουν...
μαλλον εννοεις ριζες μακριες που θα ερχονται απο πανω μεχρι κατω στο ενυδρειο...? δειξε κανα παραδειγμα...
σκεφτομαι να βαλω valisneria gigantea για να γεμισει πιο πολυ το ενυδρειο και να δημιουργησει κρυψωνες ας πουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-02-14, 17:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μα φαινεται,οι φωτογραφιες ειναι μερα με τη νυχτα
οι βαλισνεριες ειναι ωραιες,αλλα νομιζω οτι ο μονος τροπος να δειξουν καλα(οπως θα ηθελα εγω δηλαδη) σε ενυδρειο, πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλο και σε μηκος και σε πλατος και να μπουνε μαζικα.να πιασουν ενα κομματι πλαγιας δηλαδη και να φαινονται περιπου οπως οι ποσειδωνιες στη θαλασσα.
θα προτιμουσα εχινοδορους.

εκτος αυτου,για σκαλαρια δεν μου καθονται καλα στο ματι.
για ιδεες ψαξε λιγο στο γιουτιουμπ,υπαρχουνε πολυ ωραια ενυδρεια.

https://www.youtube.com/watch?v=ynj1GwBFoCg
http://youtu.be/9gXVgWLbZ-g
https://www.youtube.com/watch?v=JXyO4jUPiDI
https://www.youtube.com/watch?v=UnnvhiD-HPA
https://www.youtube.com/watch?v=nyEMYzPNueI
https://www.youtube.com/watch?v=79EDlW8YZq8
https://www.youtube.com/watch?v=7GRm3oLLxg0
https://www.youtube.com/watch?v=p9uXvqUdCWI

θα μου πεις δεν εχεις αλτουμ,
θα σου πω δεν πειραζει,για σκαλαρια δεν υπαρχει περιπτωση να εκανα αλλο στησιμο
για ξυλα κλπ,παρε το πιτσιρικι και τη γυναικα και κανε μια εκδρομουλα μια κυριακη προς κανα ποταμι με πλατανια,και θα μαζεψεις οσα θες.εχω κιεγω μερικα κλαδια απο πλατανο λεπτα.αν τα θες,ελα παρτα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-02-14, 21:49
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ευχαριστω για τα βιντεακια. αρκετα απ'αυτα τα εχω δει κι εγω.αλλα τα ξυλα που ειχα δεν εξυπηρετουσαν για τετοια στησιματα κι ετσι...
παντως γυριζει κι εμενα στο μυαλο μου καποιο τετοιο στησιμο, και θα ειναι η επομενη αλλαγη που θα κανω. ηδη εχω μαζεψει καποια ξυλα και τα εχω στην ταρατσα να ξεραινονται σιγα σιγα...οπου παω και βλεπω πλατανια αυτο σκεφτομαι!θα την κανω τη βολτα και θα μαζεψω κι αλλα. γιατι για αγορα δεν παιζει καθολου...
και κισσο ειχα δει εδω στο φορουμ οτι ειχε βαλει καποιος...δε με τρελαινει βεβαια σαν εμφανιση.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-02-14, 23:59
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Μου αρέσει πιο πολύ το ενυδρείο σου όπως είναι τώρα!
Το μόνο που θα πρόσθετα θα ήταν κανένα ξερό φύλλο στο βυθό και φυτά επιφανείας (που θα προσφέρουν σκιερά μέρη, όπως λέει και kgf12345).

Αν ψαχτείς για ξύλα, να ξέρεις ότι και η βελανιδιά κάνει.
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-02-14, 09:53
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ευχαριστω φιλε μου ναι το ξερω και για τη βελανιδια...
φυλλαρακια εχω κατι λιγα, κι εμενα μ'αρεσει να ριχνω καποιες φορες. θα βαλω.
τωρα για ξυλα θα δουμε...οπου βρω καταλληλο δεντρο...και με μετρο παντα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-02-14, 23:59
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

καλα το πας.προσπαθησε να φτιαξεις ενα συμπλεγμα απο ριζες η ριζες με βαλισνεριες(οι οποιες θα δωσουν κ σκια) και στα αριστερα του ενυδρειου σου για να εχουν αρκετες κρυψωνες οι καρπαζοεισπρακτορες τις παρεας.
Καμια κατ. αρτεμια δινεις στους ψαριδες σου?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-02-14, 10:19
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

αρτεμια δεν εχω δωσει ακομα. τους δινω γαιοσκωληκες ζωντανους, εχω δωσει bloodworms και τωρα τελευταια εχω αυτο στην καταψυξη:
http://www.oceannutrition.eu/product...ct=cichlid-mix
αυτα απο ζωντανες-κατεψυγμενες τροφες.
ακριβως ετσι το σκεφτομαι κι εγω αλλα οταν εκανα ενα ψαξιμο για ριζες, ειδα τις τιμες και το ανεβαλα...ειπα να στησω με οτι ξυλα ειχα και καποια στιγμη να το αλλαξω σε μεγαλο ποσοστο με ξυλα απ'τη φυση...!
οι καρπαζοεισπρακτορες ολο και καπου καβατζωνονται αλλα αυτο ειναι χαμηλα στο ενυδρειο γιατι εκτος απ'τη δεξια πλευρα, στο υπολοιπο δεν υπαρχει τιποτα στα ψηλα...εχει χωρο στ'αριστερα πισω απ'τα ξυλα που πανε παντως. θα δω μηπως κανω και καποια αλλαγη με αυτα που υπαρχουν τα ξυλα, εχω και 2 κομματια στην αποθηκη...
το σκεφτομουν και για κλαδια απο πλατανο ή βελανιδια. και με τις βαλισνεριες θα κανω μια δοκιμη και βλεπουμε...γενικα δεν βιαζομαι. κι επειδη το βαριεμαι μετα απο καμποσο καιρο αν δεν αλλαζω κατι, προτιμω να το πηγαινω ετσι...με λιγες αλλαγες τωρα, λιγες αργοτερα κ.ο.κ.
υ.γ. οχι...δεν πειραζει!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-03-14, 22:28
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα φαινεται,οι φωτογραφιες ειναι μερα με τη νυχτα
οι βαλισνεριες ειναι ωραιες,αλλα νομιζω οτι ο μονος τροπος να δειξουν καλα(οπως θα ηθελα εγω δηλαδη) σε ενυδρειο, πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλο και σε μηκος και σε πλατος και να μπουνε μαζικα.να πιασουν ενα κομματι πλαγιας δηλαδη και να φαινονται περιπου οπως οι ποσειδωνιες στη θαλασσα.
θα προτιμουσα εχινοδορους.

εκτος αυτου,για σκαλαρια δεν μου καθονται καλα στο ματι.
για ιδεες ψαξε λιγο στο γιουτιουμπ,υπαρχουνε πολυ ωραια ενυδρεια.

https://www.youtube.com/watch?v=ynj1GwBFoCg
http://youtu.be/9gXVgWLbZ-g
https://www.youtube.com/watch?v=JXyO4jUPiDI
https://www.youtube.com/watch?v=UnnvhiD-HPA
https://www.youtube.com/watch?v=nyEMYzPNueI
https://www.youtube.com/watch?v=79EDlW8YZq8
https://www.youtube.com/watch?v=7GRm3oLLxg0
https://www.youtube.com/watch?v=p9uXvqUdCWI

θα μου πεις δεν εχεις αλτουμ,
θα σου πω δεν πειραζει,για σκαλαρια δεν υπαρχει περιπτωση να εκανα αλλο στησιμο
για ξυλα κλπ,παρε το πιτσιρικι και τη γυναικα και κανε μια εκδρομουλα μια κυριακη προς κανα ποταμι με πλατανια,και θα μαζεψεις οσα θες.εχω κιεγω μερικα κλαδια απο πλατανο λεπτα.αν τα θες,ελα παρτα

το 4ο βιντεακι απο πανω μου αρεσει παααρα πολυ...φοβερο στησιμο! ετσι θελω να το κανω! manzanita driftwood εχει ο τυπος...το λεει στο youtube...με βλεπω να παραγελνω...
εκτος κι αν μπορω να πετυχω κατι παρομοιο με κλαδια πλατανου ή βελανιδιας...
-------------------------
ειδα καπου στο youtube οτι για να επιτευχθει σκουρο χρωμα στο νερο ενος ενυδρειου, εβραζαν alder cones και εριχναν το πολυ σκουρο νερο που προεκυπτε στο ενυδρειο...το εχει δοκιμασει κανεις? εχετε αποψη?
και αν βρασεις την τυρφη που αλλαζεις οταν εχει ξεθυμανει, δεν θα σου δωσει κατι παρομοιο...?μια σκεψη κανω...ετσι κι αλλιως για πεταμα παει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 08-03-14 στις 22:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιότοπος Αμαζονίου ή Κοινωνικό Φυτεμένο; Σπύρος Μ Γλυκό νερό - Γενικά 22 10-09-09 21:34
Ενυδρείο Αμαζονίου... Artsi Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 15 06-08-09 22:14
Γαρίδες αμαζονίου Genirous Γλυκό νερό - Γενικά 17 28-06-07 09:34
Βιοτοπικό Αμαζονίου geo_hal Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 4 15-03-07 11:23
Liolios + Filou (Κοινωνικό Αμαζονίου) Liolios Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 38 27-01-07 11:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11569 seconds with 14 queries