Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-02-13, 20:12
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια πες μας νεα. Εγω το τολμησα εδω και καμια βδομαδα σε 450αρι με 4 αγγελοψαρα και 100 cardinals (και κατι αλλα), και ενω περιμενα προβλημα με τα αγγελοψαρα, εχω προβλημα....με το ειδωλο του. ΜΟΛΙΣ αλλαξα το φοντο απο μαυρο γυαλιστερο σε καφε χαρτονι και σαν να εστρωσε
μολισ μεγαλοσουν λιγο τα αγγελοψαρα ο μονομαχοσ δε θα εχει φτερα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-02-13, 20:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Λες χαρη? Κοιτα εχω στα σκαρια για 2ο και ψαχνω ενυδρειο που δεν ξερω τι θα γινει, εχω και μια γεννηστρα καραντινα στην ακρη, αν δω την οποιαδηπωτε απειλη εχει παρει ποδι και μενει μονος του σε κανα 60λιτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-02-13, 00:45
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

100 καρδιναλιους;;;; Μήπως είναι πολλοι;;; Λεω τωρα εγω....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-02-13, 00:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το τόλμησα απόψε 200lt με 3 gourami, 16 cardinal/neon και 4 cory. Προς το παρόν μόνο μία "αναγνώριση" είχαμε. Ούτε κάν φούσκωσε ο μονομάχος. Και τα δύο είδη είναι φρεσκα στο ενυδρείο, τα γκουράμι χθές και ο μονομάχος σήμερα. Η επιφάνεια του ενυδρείου μου είναι 100Χ40. Θα ενημερώσω!


χμμμ με τα υπολοιπα δεν υπαρχει προβλημα αλλα με τα γκουραμια δεν ειναι καλος συνδυασμος...
Υπρχουν βεβαια κσι γκουραμακια που δεν ειναι πολυ επιθετικα αλλα οπως και να χει εχουν το συνηθειο της κυριαρχιας στο χωρο οπως και ο μονομαχος και σε μια μικρη επιφανεια οπως γραφεις καποια στιγμη ισως πεσουν μαλιοτραβηγματα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-02-13, 01:11
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
100 καρδιναλιους;;;; Μήπως είναι πολλοι;;; Λεω τωρα εγω....
μπα οχι περιφερονται ανετα ετσι οπως στηθηκαν οι ριζες πλεον, τους πηρα μικρους, ειναι μισο απτο τελικο μεγεθος, εχουν ακομα δρομο, αργοτερα θα τους αραιωσω ισως.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-02-13, 01:27
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εγω παντως πριν δωσω τα γκουραμι επιχηρησα να τα βαλω με τον μονομαχο.και μονο που τα ειδε στη σακουλα ακομα φουσκωσε τα βραγχια και αρχισε να βαραει κουτουλιες.δεν τα ελευθερωσα καν μεσα στο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-02-13, 09:37
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Προς το παρόν δεν έχει γίνει κάτι... τα γκουράμι έχουν "δέσει" μεταξύ τους όσο για τον μονομάχο είναι ακόμη στην εξερεύνηση, τον βλέπω οτι ακολουθεί κάποιες φορές τα γκουράμι. Μακάρι να μην πέσει ξήλο γιατί είναι πολύ ωραίο το θέαμα! Σίγουρα πάντως απο μονομάχο σε μονομάχο μπορεί να δείς μεγάλη απόκλιση στην επιθετικότητα.Θέλω να βάλω και ένα ζευγάρι Ραμιρέζι μέσα, μήπως πάει πολύ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη magman : 17-02-13 στις 09:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-02-13, 11:33
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

το ειχε σκεφτει και η γυναικα μου.
αλλα τελικα ειπαμε να αποφυγουμε τις κιχλιδες μαζι του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-02-13, 16:17
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Συνηθως ο μονομαχος θα κυνηγησει οσα ψαρια ειναι στο "μποϊ" του ή μικροτερο. Επειδη ομως ειναι απο τα πιο αργα ψαρια που υπαρχουν δυσκολα θα δημιουργηθει καπιο σοβαρο προβλημα αφου θα του ξεφευγουν ανετα. Τα γκουραμι δυσκολα να τα ενοχλησει λογω μεγεθους. Τα dwarf ισως, μεχρι να τα βρει σκουρα.
Τα pearl (γκουραμι) ειναι αρκετα ησυχα για συμβιωση με αλλα ψαρια.

Παντως σε εμενα απο οσα ψαρια εχουν περασει, κανενα δεν ειχε δημιουργησεις προβλημα μεταξυ διαφορετικων ειδων. Καθε ψαρι συναναστρεφοταν και ασχολουταν μονο με το ειδος του. Το μονο που εδειχνε επθετικες διαθεσεις ηταν ο μονομαχος.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-02-13, 16:44
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

σαν συγκατοικοι παντως εχουν φιλοξενηθει μεχρι να ετοιμασω τα αλλα ενυδρεια,αγκιστροι και κορυ δεν ειχα κανενα προβλημα. τωρα τους εχω με αρλεκινους.
αν ειχα 450 λιτρα θα επαιζα μεσα με το υψος του βυθου και θα εβαζα μεσα 1m 3f και καμια 50ρια αρλεκινους.θα το αφηνα ανοιχτο και θα φυτευα και φτερες,παπυρους,μπαμπου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-02-13, 19:47
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Τελικά ο "φίλος" πέραν απο κάποιους ψευτοτσαπουκάδες τα πάει καλά. Με τα γκουράμι τα βάζει κυρίως γιατί ενδιαφέρονται για τα ίδια σημεία στην επιφάνεια. Πάντως όλα καλά, αμα τα αγριέψει φευγουν χαλαρά και όλα λήγουν εκεί. Τα άλλα ψάρια του είναι παντελώς αδιάφορα (κόρυ, κάρδινάλιοι). Μάλιστα σκέφτομαι να βάλω και μια θηλικιά
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-01-15, 01:45
mpampir Ο χρήστης mpampir δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-05-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή +1 απο μένα

Καλημέρα,

φίλος μου έφερε μονομάχο (crown tail) για το ενυδρείο μου (rio 400 κοινωνικό / φυτεμένο). Στο ενυδρείο μέσα υπήρχαν (και υπάρχουν ακόμα δόξα τον βούδα) 12 σκαλάρια (εκ των οποίων τα 8 μεγάλου μεγέθους), ένα κοπάδι απο 10-12 corrydoras, και 3 αλτισπινόζα (1 μεγάλο, 2 μεσαία) και το πλέον αγαπημένο μου ψάρι, ένα knife ghost.

στην αρχή φοβόμουν οτι δεν θα πετύχει ο μονομάχος εκει μέσα, καθώς ήδη τα σκαλάρια ήταν κτητικά στις περιοχές τους, και έτυχε να είναι και 2 ζευγάρια σε περίοδο αναπαραγωγής. Μπήκε λοιπόν ο Απόπατος (έτσι λένε τον μονομάχο) με κύριο μέλημα την παρακολούθησή του.

Μετά το αρχικό σοκ χώρου που έπαθε (απο ποτήρι 200ml σε ενυδρείο 400+ λίτρων) και την αδυναμία του να κολυμπήσει, πήγε και κούρνιασε σε μια γωνία που δεν τον έπιανε το ρεύμα. Τα σκαλάρια πρακτικά τον αγνοούσαν και δεν υπήρξε ούτε μια επίθεση εναντίον του. Με τον καιρό, άρχισε να κολυμπάει όλο και περισσότερο, και μέσα σε μια βδομάδα άρχισε να κάνει βόλτες το ενυδρείο απο την μια πλευρά στην άλλη, και πάλι, χωρίς να τον ενοχλεί κανένα απο τα άλλα ψάρια.

Πλέον είναι μέσα περίπου 6-7 μήνες χωρίς την παραμικρή αψιμαχία. Όλη την ώρα σουλατσάρει, έχει κοπαδιάσει και με τα σκαλάρια που δεν τον ενοχλούν, και άμα τα βαρεθεί πάει και παίζει με τα corry!!! Απο άποψη πτερυγίων είναι άψογα, τα ανοίγει αρκετές φορές στις βόλτες του, και δεν έχει δαγκώματα ή ξέφτια που να δείχνουν οτι δέχτηκε επίθεση απο κάποιο άλλο ψάρι.

Πάντως, αναφερόμενος στο θέμα του ίντερνετ, μπορώ να πω οτι διαβάστε τα πάντα, κρατήστε το 1/10 απο ότι γράφεται, και αυτό με έντονη αμφισβήτηση !
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-01-15, 11:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampir Εμφάνιση μηνυμάτων

Πάντως, αναφερόμενος στο θέμα του ίντερνετ, μπορώ να πω οτι διαβάστε τα πάντα, κρατήστε το 1/10 απο ότι γράφεται, και αυτό με έντονη αμφισβήτηση !
Διαφωνώ κάθετα με τέτοιες γενικεύσεις...!

Παίζει ρόλο ποιος το γράφει, τι γράφει και σε ποιον απευθύνεται
Μιλώντας για ενυδρειακά θέματα, η παραπάνω διαφωνία...ενισχύεται
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 17-01-15, 15:14
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampir Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως, αναφερόμενος στο θέμα του ίντερνετ, μπορώ να πω οτι διαβάστε τα πάντα, κρατήστε το 1/10 απο ότι γράφεται, και αυτό με έντονη αμφισβήτηση !
Το λες επειδή παρατηρησες άλλα απο αυτά που διαβασες.Βαλέ τον μονομάχο σου με κανένα botia η με labeo και θα τον δεις να τρέχει πανικόβλητος χωρίς ίχνος πτερυγίου.
Οπώς είπε και ο φίλος πιο πανω, έχει σημασία ποιός τα λέει.
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 17-01-15, 16:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μαρεσει που συζηταμε για το μονομαχο οταν στο ενυδρειο κυκλοφορει knife ghost.
To knife ghost ΚΑΠΟΙΑ στιγμη θα πάρει μπρος και θα κανει μεζε τα περισσοτερα απο τα υπολοιπα.
Το εχουν δει το εργο και αλλοι. Στην αρχη για αρκετο καιρο ολα καλα.
Και ξαφνικα ενα πρωι... Ειδαν το φως το αληθινο. Σκαλαρια χωρις ματια.
Οσο για το μονομαχο, σε ενα μεγαλο ενυδρειο ενα μικρο ψαρι απλα "χανεται"
Με την ιδια λογικη αν βαζαμε ενα ροδοστομο (αγνοωντας το γεγονος οτι ειναι κοπαδοψαρο και θελει κιαλλα) παλι θα χανοταν.
Απο κει και περα, οσο δεν τον κανει μεζε το knife ghost δεν υπαρχει κατι αλλο να τον απειλησει.
Οσο για το σχολιασμο περι Internet και εντονης αμφισβητησης, ολα αυτα στο πρώτο ποστ, ακομα και αν εισαι ο θεος της νεας ενυδρειακης απταιστης τεχνικής, τι πιθανοτητες εχεις να μην αντιμετωπισθεις με την ιδια αμφισβητηση?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-01-15, 16:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και μη ξεχναμε το βασικο.
Δεν συμβαινουν σε ολα τα ενυδρεια τα ιδια πραγματα.
Πανατα και για πολλους και διαφορους λογους, υπαρχουν ενυδρεια εξαιρεσεις και ψαρια εξαιρεσεις.
Τα συμπερασματα τα βγαζουμε απο τις παρατηρησεις σε πολλα παρομοια ενυδρεια με τα ιδια ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-01-15, 16:29
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampir Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

φίλος μου έφερε μονομάχο (crown tail) για το ενυδρείο μου (rio 400 κοινωνικό / φυτεμένο). Στο ενυδρείο μέσα υπήρχαν (και υπάρχουν ακόμα δόξα τον βούδα) 12 σκαλάρια (εκ των οποίων τα 8 μεγάλου μεγέθους), ένα κοπάδι απο 10-12 corrydoras, και 3 αλτισπινόζα (1 μεγάλο, 2 μεσαία) και το πλέον αγαπημένο μου ψάρι, ένα knife ghost.

στην αρχή φοβόμουν οτι δεν θα πετύχει ο μονομάχος εκει μέσα, καθώς ήδη τα σκαλάρια ήταν κτητικά στις περιοχές τους, και έτυχε να είναι και 2 ζευγάρια σε περίοδο αναπαραγωγής. Μπήκε λοιπόν ο Απόπατος (έτσι λένε τον μονομάχο) με κύριο μέλημα την παρακολούθησή του.

Μετά το αρχικό σοκ χώρου που έπαθε (απο ποτήρι 200ml σε ενυδρείο 400+ λίτρων) και την αδυναμία του να κολυμπήσει, πήγε και κούρνιασε σε μια γωνία που δεν τον έπιανε το ρεύμα. Τα σκαλάρια πρακτικά τον αγνοούσαν και δεν υπήρξε ούτε μια επίθεση εναντίον του. Με τον καιρό, άρχισε να κολυμπάει όλο και περισσότερο, και μέσα σε μια βδομάδα άρχισε να κάνει βόλτες το ενυδρείο απο την μια πλευρά στην άλλη, και πάλι, χωρίς να τον ενοχλεί κανένα απο τα άλλα ψάρια.

Πλέον είναι μέσα περίπου 6-7 μήνες χωρίς την παραμικρή αψιμαχία. Όλη την ώρα σουλατσάρει, έχει κοπαδιάσει και με τα σκαλάρια που δεν τον ενοχλούν, και άμα τα βαρεθεί πάει και παίζει με τα corry!!! Απο άποψη πτερυγίων είναι άψογα, τα ανοίγει αρκετές φορές στις βόλτες του, και δεν έχει δαγκώματα ή ξέφτια που να δείχνουν οτι δέχτηκε επίθεση απο κάποιο άλλο ψάρι.

Πάντως, αναφερόμενος στο θέμα του ίντερνετ, μπορώ να πω οτι διαβάστε τα πάντα, κρατήστε το 1/10 απο ότι γράφεται, και αυτό με έντονη αμφισβήτηση !
φιλε καλως ηρθες!!παντα θα υπαρχουν ψαρια με διαφορετικο χαρακτηρα.αυτο δε σημαινει οτι αυτοματα διαγραφουμε οτι ξερουμε.σου ευχομαι παντα να πηγαινουν ολα τοσο καλα στο ενυδρειο σου αλλα ποτε μην ξεχνας οτι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο. εγω που ασχολουμαι με τα αφρικανικα ξερω καλα οτι ακομα και ενα χορτοφαγο ψαρι καποια στιγμη θα βαλει στο στομα του ενα μικρο που βρεθηκε μπροστα του!!

γι αυτο μην γενικευεις τα πραγματα.ισως σε εσενα να ετυχε προσωρινα.δεν θα τυχει σε ολους....

αυτα.περιμενουμε παρουσιαση του ενυδρειου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-01-15, 21:58
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρεσει που συζηταμε για το μονομαχο οταν στο ενυδρειο κυκλοφορει knife ghost.
To knife ghost ΚΑΠΟΙΑ στιγμη θα πάρει μπρος και θα κανει μεζε τα περισσοτερα απο τα υπολοιπα.
Το εχουν δει το εργο και αλλοι. Στην αρχη για αρκετο καιρο ολα καλα.
Και ξαφνικα ενα πρωι... Ειδαν το φως το αληθινο. Σκαλαρια χωρις ματια.
Οσο για το μονομαχο, σε ενα μεγαλο ενυδρειο ενα μικρο ψαρι απλα "χανεται"
Με την ιδια λογικη αν βαζαμε ενα ροδοστομο (αγνοωντας το γεγονος οτι ειναι κοπαδοψαρο και θελει κιαλλα) παλι θα χανοταν.
Απο κει και περα, οσο δεν τον κανει μεζε το knife ghost δεν υπαρχει κατι αλλο να τον απειλησει.
Οσο για το σχολιασμο περι Internet και εντονης αμφισβητησης, ολα αυτα στο πρώτο ποστ, ακομα και αν εισαι ο θεος της νεας ενυδρειακης απταιστης τεχνικής, τι πιθανοτητες εχεις να μην αντιμετωπισθεις με την ιδια αμφισβητηση?
+1000
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-01-15, 02:40
mpampir Ο χρήστης mpampir δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-05-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι στην παρέα

Αρχικα να σταθώ στις απαντήσεις των φίλων παραπάνω, αναφορικά με το να κρατάτε το 1/10 απο οτι γράφεται στο ίντερνετ. Καταρχάς να εξηγήσω οτι αναφερόμουν στα πάντα, όχι απαραίτητα μόνο στο δικο μας χόμπυ, και στην συνέχεια να το εξειδικευσω αν θέλετε και σε αυτό.

Δυστυχώς, ειδικά σε φόρουμ, γράφονται αρκετά πράγματα σε υπερθετικές διαστάσεις, παραπληροφορήσεις, ασάφιες κτλ. Το να μπορέσει κάποιος να φιλτράρει τις προσφερόμενες πληροφορίες απαιτεί αρχικά πολύ διάβασμα και κατά δεύτερον προσωπική ενασχόληση και εμπειρία.

Το οτι έτυχε ή δεν έτυχε ένα πράγμα σε κάποιον (όπως πχ σε μένα) δεν σημαίνει οτι είναι και το σωστό, και οτι θα γίνει σε όλα τα ενυδρεία με την ίδια επιτυχία. Εμπειρικά όμως οι συμβουλές μέσα σε ομάδες συζητήσεων, δείχνουν οτι καθένας καθοδηγεί βάσει εμπειριών ή (και) απόλυτης αριθμολογίας την οποία αντλεί απο πηγές. Εκεί ακριβως αναφερομουν στο να κρατήσουμε το 1\10 αυτών που διαβαζουμε, παντα κρίνοντας. Δυστυχως δεν μπορω να το αναπτυξω όσο καλά θα ήθελα, λόγω του μακροσκελους της απάντησης. Προφανώς όμως, δεν το ανέφερα κακοπροαίρετα!

Επίσης , κάτι που δεν παρατήρησα είναι οτι ήταν το πρώτο μου ποσρ\τ . Διαβάζω μήνες το φόρουμ σε πολλές ενότητες και δεν είχε χρειαστεί να γράψω κάτι , όποτε ένοιωθα πολύ οικεία στην προηγούμενη απάντηση μου, και την έγραψα σε αρκετά παρεΐστικο στυλ, χωρίς προφανώς να λάβω υπόψιν μου οτι πρόκειται βασικά για την πρώτη μας επαφή! Καλώς σας βρήκα λοιπόν, έστω και καθυστερημένα!!!!

Τώρα, για τον ghost, δεν μπορώ να πω κάτι καθώς είναι πολύ μικρός ακόμα και προφανώς δεν είναι σε θέση να τα βάλει με τα σκαλαρια. Είναι όμως τόσο υπέροχο ψάρι, που χαλαρά θα του έστηνα αργότερα ενυδρείο για την πάρτη του. Αναφερθηκε παραπανω οτι το έργο με τα ghost το έχουμε ξαναδεί. Έχει κανεις σας προσωπικη εμπειρια με επιθετικοτητα τέτοιου ψαριού? Γιατί εγώ έχω μιλήσει με τουλαχιστον 4-5 ιδιοκτητες, ο ένας μάλιστα 35 ποντους το ειχε (το ψάρι ε!!!!) και δεν του έκανε τίποτα στα σκαλαρια (450λτ). Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να συνομιλήσω με τα άτομα που είχαν αυτές τις εμπειρίες που ανέφερες netblue (αν δεν κάνω λαθος), είτε μέσα από το φόρουμ αν ανήκουν στην κοινότητά μας, είτε σε κάποια μελλοντική συνάντηση που ενδεχομένως συμπαραστουμε. Θα μου άρεσε να μου αναλύσουν την συμπεριφορά τους σε βάθος χρόνου καθώς και το πως αυτή άλλαζε, τα σημάδια που την πρόδιδαν κτλ. Είναι καλό να μαθαίνεις απο τους παθόντες, ώστε να μην επαναλάβεις τα λάθη τους

Υ.γ. η βάσιμη αμφισβήτηση και ο διάλογος φίλε netblues οδηγούν πάντα στις πιο όμορφες συζητήσεις, και είναι κάτι παραπάνω απο ευπρόσδεκτα, τουλάχιστον από μεριάς μου

και μια μικρή φώτο απο τον δεύτερο μικρούλη μονομάχο που πήρα πριν 2 μέρες, και το 12αράκι που έστησα για αυτόν. θέλει λίγη δουλίτσα ακόμα , καθώς έγινε με ότι εξοπλισμό είχα πρόχειρο σπίτι, αλλά η τελική του μορφή δεν θα είναι και πολύ διαφορετική (ο μονομάχος είναι αρσενικός, απλά πολύ μικρός ακόμα). Επίσης φωτισμός, θέση κτλ είναι εντελώς πρόχειρα ---> https://dl.dropboxusercontent.com/u/8488488/mono2.jpg

και επειδή μου ζητήθηκε να παρουσιάσω το μεγάλο που ανέφερα πριν, θα το κάνω στην κατάλληλη ενότητα, απλά για να έχετε μια ιδέα είναι αυτό ---> https://dl.dropboxusercontent.com/u/8488488/400(2).jpg

Καλό μας ξημέρωμα,
Μπαμπης
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-01-15, 04:21
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλημερεςςςςς
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 19-01-15, 05:30
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Στο μικρο που ειναι χωρις καπακι δεν φοβασαι μηπως
κανει κανενα σαλτο ο μονομαχος και βρεθει στο πατωμα;
Καλημερα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 19-01-15, 12:20
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Το σωστό σε ενα φόρουμ είναι να παραθέτουμε ξεχωριστά τις προσωπικες εμπειρίες και ξεχωριστά τις διάφορες πηγές απ'οπου πήραμε την πληροφορία, κάτι το οποίο εφαρμόζεται εδώ,εξ'ου και η εεπιτυχία του gab.


Ψιτ.....αγόρι?..... Το ενυδρείο σου είναι ολά τα λεφτά
Το μικρο δεν μου το ανοίγει
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-01-15, 00:14
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampir Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως, αναφερόμενος στο θέμα του ίντερνετ, μπορώ να πω οτι διαβάστε τα πάντα, κρατήστε το 1/10 απο ότι γράφεται, και αυτό με έντονη αμφισβήτηση !
ελα, πες την αληθεια, εισαι πετσοπας?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
betta splendens, μονομαχοι


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι τους συμβαινειο? yiota Ζωοτόκα 9 02-05-08 20:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08345 seconds with 13 queries