Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-19, 23:06
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Αγορά νέου ενυδρείου 180lt

Καλησπέρα,

έχω αρχίσει να σκέφτομαι την αναβάθμιση του ενυδρείου από τα ~54lt σε 180lt (υπάρχει κ μία σκέψη για 240lt αλλά αυτό θα εξαρτηθεί σε σύγκριση με το 180lt). Με ενδιαφέρει να είναι high φυτεμένο με κανα 2 ντουζίνες μικρά ψαράκια.
Ένα μέρος του εξοπλισμού που έχω είναι μπουκάλα co2, κυκλοφορητή sicce 2000lt/hr , φίλτρο eheim 2215.

Ξεκινώντας από το φίλτρο θα ήθελα κάποιες εμπειρικές γνώμες, επειδή σύμφωνα με την eheim το φίλτρο που έχω είναι για ενυδρεία από 120lt εως 360lt , η ροή αυτή τη στιγμή είναι στα 450lt/h , όπως το βλέπω θα είναι μειωμένη + ότι θα υπάρχει επιπλέον ύψος ~20cm αλλά η κατάσταση μπορεί να βελτιωθεί με τον κυκλοφορητή που έχω και ενδεχομένως με άλλον ένα.
Η απορία μου είναι ότι, από τι στιγμή που στον κάδο του φίλτρου μπορεί να μπει 4lt υλικό, αυτό με καλύπτει για το φιλτράρισμα? Αν σε γενικές γραμμές κινηθώ σε ψαροσύνθεση με 3 ramirezi, 6 τέτρα, κάποιο μικρό κοπαδόψαρο 3-4 cm σε πληθυσμό 10 ατόμων και επιπρόσθετα 2 ψαράκια από κάποιο άλλο είδος με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος (να φτάνουν κάπου τα 10cm, χωρίς να είνα ιδιαίτερα ρυπογόνα ) ή καμια 10ρια επιπλέον άτομα στο πληθυσμό από το κοπαδόψαρο?

Επίσης θα μπορούσατε να μου πείτε την άποψη σας σχετικά με το φωτισμό? Γιατί αν η επιλογή του ενυδρείου είναι κάποια έτοιμη λύση του εμπορίου π.χ juwel η κάτι παρεμφερές το φωτιστικό δεν θα έχει την ένταση φωτός που θέλω, συνεπώς θα χρειαστεί να κάνω κάποια πατέντα στο καινούργιο καπάκι ή να αγοράσω εξολοκλήρου καινούργιο φωτιστικό.
Σε αυτή την περίπτωση μήπως συμφέρει καλύτερα η αγορά απλά της γιάλας χωρίς επιπλέον εξοπλισμό? Αφού ίσως δεν χρησιμοποιηθεί ή καλύτερα να μπω σε διαδικασία αναβάθμισης του εργοστασιακού ?

Να πω ότι το πρωτο ενυδρείο 54lt έκλεισε 1 χρόνο και αισίως έχω ένα δεύτερο 20lt με ένα μονομάχο, οπότε λόγω "εμπειρίας" επέστρεψα με ερωτήσεις

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-19, 00:13
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Θεωρω πως ανετα την κανεις την δουλεια σου με αυτο το φιλτρο,με την προυποθεση να μπει κι ο κυκλοφορητης οπως λες που θα βοηθαει στην αυξηση της ροης και καλυψη νεκρων σημειων..οκ, για να λεμε την αληθεια το ιδανικο θα ταν να χες ενα πιο δυνατο 1000-1500λτ/ωρα που να καλυπτει και την κυκλοφορια αλλα μπορεις να ξεκινησεις με αυτο..
Ουτως η αλλως και φιλτρο τουμπανο να χες, αυτο δε σημαινει πως μπορεις να βαλεις ενα σωρο ψαρια μεσα, γιατι τα νιτρικα θα ανεβαινουν για πλακα,κατι που δεν εξαρταται απ το μεγεθος του φιλτρου....
Σιγουρα ενα μεγαλο φιλτρο βοηθαει σε μια βαρια ψαροσυνθεση αλλα οκ μεχρι εκει..Με ενα καλο κοπαδι απο μικροψαρα+ 2-3 νανοκιχλιδες οπως λες και θα σαι μια χαρα για 150-180 λιτρα!
φανταζομαι ο κυκλοφορητης ειναι ρυθμιζομενης ροης γιατι με 2000λτ/ωρα τα ψαρια δε θα στεκονται πουθενα..αλλο πραγμα η καλη κυκλοφορια, κι αλλο η υπερβολη
Οσον αφορα τον φωτισμο,ενα εργοστασιακο ενυδρειο δεν θα σε καλυψει σε αυτο μακροπροθεσμα εφοσον μιλας για high tech κατασταση και θα πας σε πατεντα να τον αυξησεις..σιγουρα μπορεις να παρεις και σκετη γυαλα και να πας σε diy λυση φωτιστικου ή ετοιμου κρεμαστου/σε σχημα Π κτλ..το φωτιστικο συνηθως κοστιζει περισσοτερο απ τη γυαλα..εξαρταται τι θες να κανεις και τι σ αρεσει πιο πολυ
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-19, 18:41
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Question

Γεια σου Θέμη,

Ο κυκλοφορητής δεν ρυθμίζεται αλλά σύμφωνα με το πως τον έχω δει στο 54lt ενυδρείο που τον βάζω περιστασιακά νομίζω στο νέο θα είναι οκ, λογικά θα πάρω και μία ρυθμιζόμενη αντλία για τις αλλαγές, οπότε φαντάζομαι ότι θα έχω επιλογές.

Πάντως αν πάω σε έτοιμο φωτιστικό ή κατασκευή με βλέπω για T5 , υπάρχει καμια πρόταση?

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-19, 20:41
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Αφου θες high tech να προσεξεις και το υψος. Συνηθως τα ετοιμα εχουν υψος και ειναι καπως δυσκολο μετα να βρεις αναλογιες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-19, 22:30
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christos efthimiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου θες high tech να προσεξεις και το υψος. Συνηθως τα ετοιμα εχουν υψος και ειναι καπως δυσκολο μετα να βρεις αναλογιες.
Μέχρι 50cm είναι οκ ή θεωρείτε ψηλό?
Βέβαια στην πραγματικότητα αν βγάλεις και το ύψος που θα έχει το υπόστρωμα ~6cm .

Δηλαδή με 4 λάμπες 45watt θα είμαι οκ?

Σκέφτομαι για 2 grolux συν άλλες 2 με 4000-6500 kelvin και κάπου στα 3000+ lumen.



Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-19, 22:58
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spafish Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι 50cm είναι οκ ή θεωρείτε ψηλό?
Βέβαια στην πραγματικότητα αν βγάλεις και το ύψος που θα έχει το υπόστρωμα ~6cm .

Δηλαδή με 4 λάμπες 45watt θα είμαι οκ?

Σκέφτομαι για 2 grolux συν άλλες 2 με 4000-6500 kelvin και κάπου στα 3000+ lumen.



Ευχαριστώ
Πιστεύω 50 εκατοστά θα είσαι κομπλέ. Βέβαια εξαρτάται και το φωτιστικό που θα είναι (εφαπτόμενο στο ενυδρείο?diy κρεμαστο?κτλ...καταλαβαίνεις τι λέω). Σχετικά με τον φωτισμό αν και για φυτεμένα δεν το έχω ψάξει αν θυμάμαι καλά για μέτριο ενυδρείο παίζει περίπου 30 lm ανα λίτρο στην επιφάνεια του βυθού. Τώρα για high tech δεν θυμάμαι με σιγουριά να σου πω. Αλλά καλύτερα να σου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα. Δεν βρήκες αναλογίες στο φόρουμ?. Το 4χ45watt δεν λέει πολλά μιας και παίζει ρόλο το μήκος και αν θα καλύψεις όλη την επιφάνεια του ενυδρείου και αν θα κλέψεις ύψος με ξύλα. Αλλά μην κολλάς μόνο στον φωτισμό κοίτα και για υπόστρωμα και λιπάσματα (θα φτιάξεις θα πάρεις έτοιμη σειρά?)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-19, 22:28
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christos efthimiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω 50 εκατοστά θα είσαι κομπλέ. Βέβαια εξαρτάται και το φωτιστικό που θα είναι (εφαπτόμενο στο ενυδρείο?diy κρεμαστο?κτλ...καταλαβαίνεις τι λέω). Σχετικά με τον φωτισμό αν και για φυτεμένα δεν το έχω ψάξει αν θυμάμαι καλά για μέτριο ενυδρείο παίζει περίπου 30 lm ανα λίτρο στην επιφάνεια του βυθού. Τώρα για high tech δεν θυμάμαι με σιγουριά να σου πω. Αλλά καλύτερα να σου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα. Δεν βρήκες αναλογίες στο φόρουμ?. Το 4χ45watt δεν λέει πολλά μιας και παίζει ρόλο το μήκος και αν θα καλύψεις όλη την επιφάνεια του ενυδρείου και αν θα κλέψεις ύψος με ξύλα. Αλλά μην κολλάς μόνο στον φωτισμό κοίτα και για υπόστρωμα και λιπάσματα (θα φτιάξεις θα πάρεις έτοιμη σειρά?)
Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς Λογικά εφαπτόμενο diy, έχω διαβάσει σχετικά με φωτισμό αλλά καμιά φορά ξεφεύγει και κάτι, π.χ δεν ήξερα ότι τα lumens αφορούν για την επιφάνια του βυθού και για σιγουριά ρώτησα αν τα 50cm θεωρούνται πολλά, για να επαληθεύσω , αλίμονο αν θεωρούσα ότι τα έμαθα επειδή έκανα ανάγνωση.


Λιπάσματα έχω την σειρά της seachem και λογικά μόλις τα τελιώσω μπορεί να πάω σε diy, θα δω τι διαφορά στην τιμή όταν έρθει η ώρα, γιατί ακόμα έχω, μιας κ ρίχνω ελάχιστα, είχα φτιάξει προγραμματάκι για καθημερινή λίπανση για τα λιτρα μου και σύμφωνα με την φυτομάζα αλλά επειδή είναι μικρό και χαμηλό το ενυδρειο, όλο κλάδευα, οπότε πλέον ριχνω μέρα παρα μέρα

Δεν έχω πάει σε πιο δύσκολα φυτά γιατί ακόμα προσπαθώ να μάθω στα εύκολα και μέτρια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-19, 23:26
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spafish Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς Λογικά εφαπτόμενο diy, έχω διαβάσει σχετικά με φωτισμό αλλά καμιά φορά ξεφεύγει και κάτι, π.χ δεν ήξερα ότι τα lumens αφορούν για την επιφάνια του βυθού και για σιγουριά ρώτησα αν τα 50cm θεωρούνται πολλά, για να επαληθεύσω , αλίμονο αν θεωρούσα ότι τα έμαθα επειδή έκανα ανάγνωση.


Λιπάσματα έχω την σειρά της seachem και λογικά μόλις τα τελιώσω μπορεί να πάω σε diy, θα δω τι διαφορά στην τιμή όταν έρθει η ώρα, γιατί ακόμα έχω, μιας κ ρίχνω ελάχιστα, είχα φτιάξει προγραμματάκι για καθημερινή λίπανση για τα λιτρα μου και σύμφωνα με την φυτομάζα αλλά επειδή είναι μικρό και χαμηλό το ενυδρειο, όλο κλάδευα, οπότε πλέον ριχνω μέρα παρα μέρα



Δεν έχω πάει σε πιο δύσκολα φυτά γιατί ακόμα προσπαθώ να μάθω στα εύκολα και μέτρια.

Διαφορά στην τιμή θα βρεις σίγουρα. Είχα πάρει σκόνες από Αγγλία για την ΕΙ μέθοδο, γύρω στα 20με25 ευρώ αν θυμάμαι καλά και ένα χρόνο μετά είχαν μείνει σχεδόν ανεπαφες...βέβαια παίζει ρόλο τι ποσότητα βάζεις για την φυτομάζα σου. Καλά πριν πάρεις οτιδήποτε σκέψου τι φυτά θες γιατί μπορεί να μην χρειάζεται να πας σε high tech. Δεν ξέρω όταν αναφερόμαστε στο βυθό το σωστό είναι par....εννοουσα η δέσμη να φθάνει μέχρι το βυθό....τεσπα μην νομίζεις έχει περάσει πολύ καιρός και τα έχχω ξεχάσει τελείως..σίγουρα όμως αν πας σε high tech κοίτα το φωτισμό σου λίγο. Καλή αρχή σε ότι αποφασίσεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-19, 17:41
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Κατ΄αρχάς τα 180 με τα 240 λίτρα μπορεί να δείχνουν κοντινά όμως έχουν διαφορές. Τα 60lt σε αυτή την "κλάση" ενυδρείου δεν είναι αμελητέα ποσότητα.

Το φίλτρο σου σε καλύπτει οριακά, δεν θα σου επιτρέψει πολλά ζωντανά αν και το πρόβλημα σε τέτοιες "οριακές" περιπτώσεις δεν είναι τόσο αυτό, με τακτικές ρουτίνες και καλή φυτόμαζα θα είσαι οκ, το θέμα όσο το ότι δεν σου αφήνει περιθώρια για οτιδήποτε, πχ μια καθυστέρηση στο καθάρισμα, ένα μικρό μπούκωμα της ροής...
Το ζητούμενο στην φίλτρανση είναι απο 6 ως 10 φορές γύρισμα τα λίτρα, μιλάμε δηλαδή για 1.200+ στην περίπτωσή σου. Από την στιγμή μιλάμε για την "καρδιά" του ενυδρείου το φίλτρο είναι- για μένα- είναι το μοναδικό "εργαλείο" που αξίζει να πληρώσει κανείς παραπάνω για να πάρει ότι καλύτερο/πληρέστερο μπορεί.

Σε ότι αφορά τον φωτισμό τώρα, οι επιλογές για φυτεμένο είναι πλέον κλασικές, έχουν συζητηθεί άπειρες φορές εδώ μέσα. Αναφορικά με την γυάλα, προσωπικά- πάντα για φυτεμένο μιλάμε- θα διάλεγα να πάρω μια που θα μου επέτρεπε εύκολα να μπορώ να "παίξω" με τον φωτισμό. Δηλαδή τουλάχιστον να έχει "κοινές" διαστάσεις ώστε αφ' ενός να μπορώ εύκολα (και με λογικό κόστος...) να παίρνω λάμπες και αφ εταίρου να έχω την δυνατότητα να βάλω χέρι εύκολα στο να προσθέσω όσες θέλω. Κι αυτό επειδή μίλησες για high φυτεμένο κι όχι για ένα απλό...
Βέβαια τώρα με τις λεντοταινίες τα χέρια λύνονται πολύ πιο εύκολα από ότι στο παρελθόν αλλά δεν παύει να είναι παρέμβαση κι αυτή.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-19, 01:11
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Χρήστο ευχαριστώ για την καλή αρχή, σίγουρα δεν θα πάω σε δύσκολα φυτά με την μία, αλλά κάποιο από αυτά θα είναι. Για λιπάσματα μάλλον με βλέπω σε σκόνες έτσι όπως τα λες . !

G_Aqua

Για αυτό λέω ίσως και για 240lt γιατί αν είναι να πάω σε 2 φίτρο θα πάω και σε περισσότερα λίτρα, χωρίς να θέλω να ξεφύγω πολύ όμως γιατί θα καταλήξω σε μία μικρή λίμνη

Απλά έχω διαβάσει σε κάποια παλιά ποστ (νομίζω μερικά είναι του delta66 και αν κατάλαβα καλά παραπάνω ο energy52 αυτό εννοεί) ότι δεν παίζει ρόλο μόνο η ροή αλλά και ο κάδος, λέω μήπως από κάδο είμαι μια χαρά και αν η ροή που αφορά την φίλτρανση είναι οκ με 2.5 - 3 γυρίσματα ώστε να μπορεί να διασπαστεί η αμωνία χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αφού η eheim το 2215 το δίνει για 120-360 φαντάζομαι ότι δεν υπολογίζει μόνο την ροή αλλά και τον κάδο, σαφώς στα 360 θα γυρνάει μία φορά το νερό ανα ώρα και δεν θα θέλει πολλά και ρυπογόνα ψάρια, αλλά στα 180 όμως που είναι πιο κάτω από την μέση των lt σαν εύρος αλλά και ακριβώς τα μισά lt από το max που προτίνει μήπως είναι οκ βάση κάδου απλά με μειωμένη ροή?

Σίγουρα όσο μεγαλύτερο φίλτρο τοσο καλύτερα.

Δεν θα πρότεινα μόνο του το 2215 από άποψη ροής για 180 lt μιάς και στα 54lt που το έχω δεν το κάνει πλυντήριο αν έχεις το spraybar να κοιτά την επιφάνεια. Αλλά 4 λίτρα κάδος θα αρκεί για ~20 μικρόψαρα? Αυτό είναι που δεν ξέρω, γιατί τώρα τρέχει σε ένα ενυδρείο με 10 μικρά ψάρια και προφανώς 4lt κάδος με καλύπτει.

Για να γίνω πιο σαφής στην απορία μου.

Αρκεί ο κάδος
και εκεί που δεν με καλύπτει τόσο καλά είναι η διαφορά στη ροή ?Π.χ. σε μία ξαφνική αύξηση της αμμωνίας ένα φίλτρο που γυρνά 6 φορές τα λίτρα κάνει το μισό χρόνο να την μηδενίσει, έναντι σε ένα άλλο που τα γυρνά 3 φορές τα λίτρα?

ή

Δεν αρκεί ο κάδος,
λόγω λιγότερου υλικού.
Π.χ σε μία απότομη αύξηση της αμμωνίας δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει η βιολογία επειδή θα έχει λιγότερη επιφάνεια ανάπτυξης? Δηλαδή θα χρειαστεί παραπάνω χρόνο για να τη διασπάσουν τα βακτήρια, αφού θα είναι λιγότερα? (Κάθε πότε τρώνε την αμμωνία τους τα βακτήρια )

Οπότε να θεωρήσω το οριακά λόγο κάδου, ροής ή και των δύο?

Edit
Υ.Γ. σχετικά με την ροή, έχω βάλει ένα τούλι και δεν περνάνε πολλά πράγματα μέσα στο φίλτρο οπότε δεν μπουκώνει τόσο συχνά, το έχω κάποιους μήνες έτσι και καθάρισα το φίλτρο 1 φορά απλά για να δώ πως είναι μέσα, γιατί πρώτα χωρίς το τούλι και με όλα αυτά τα φυτά καθάριζα σχεδόν κάθω 15-20 μέρες. Τώρα σαν καθάρισμα με τις τακτικές αλλαγές λογικά βλέπεις μέχρι που σε παίρνει.
Φαντάζομαι σε περίπτωση απουσίας για 2 βδομάδες απλά με τάισμα και αναπλήρωση νερού κτλ. δεν θα ύπάρχει κάποιο πρόβλημα αν όλα τα άλλα είναι καλά, σωστά?

Προφανώς με βολεύει το να είμαι άνετος με το φίλτρο που έχω *όπως λέει πιο πάνω και ο Θέμης*(λιγότερα έξοδα) αλλά αυτό δεν σημένει ότι δεν θα πάρω 2 φίλτρο αν είναι όντως τόσο απαραίτητο, απλά αν πάω σε 2 φίλτρο έφυγα και σε άλλα λίτρα οπότε μιλάμε για άλλη αγορά και στήσιμο, γιατί όπως είπες μπορεί φαινομενικά τα 180 με τα 240 να φαίνονται κοντά, αλλά ακόμα και στον εξοπλισμό που θα πάρω διαφέρουν .

Καταλαβαίνω ότι αν δεν το δοκιμάσω εγώ δεν θα έχω 100% το αποτέλεσμα (φυσικά αν τα κάνω και όλα όπως πρέπει) απλά προσπαθώ να ξεμπλεχτώ όσον αφορα την ροή στην φιλτρανση, χωρίς να χρειαστεί να έχω απώλειες σε ψάρια ή χρήμματα.

Ελπίζω να γίνετε αντιληπτό ότι απλά ερευνώ και για αυτό εχω τις απορίες, επειδή δεν έχω εμπειρία στο hobby. Το αναφέρω γατί δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να δημιουργήσω λάθος εντύπωση για το λόγω που γράφω κάτι από τα παρα πάνω.

Πραγματικά ευχαριστώ που μοιράζεστε όλα αυτά και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλοι που λαμβάνουν βοήθεια με το να τα διαβάζουν για να συλλέξουν πληροφορίες, όπως έχω κάνει και εγώ με όλα αυτά τα ποστ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-02-19, 04:00
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Και μία φωτογραφία από το κινητό, τα 2 ramirezi που έχω, για να ξεκουραστεί το μάτι από τα σεντόνια

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fil01-800x445.jpeg
Εμφανίσεις:  904
Μέγεθος:  139,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-02-19, 22:43
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Όσο περισσότερο υλικό παίρνει ένας κάδος τόσο μεγαλύτερη δυνατότητα βιολογίας έχει και όσο μεγαλύτερο είναι το γύρισμα τόσο καλύτερο είναι το καθάρισμα που κάνει αφού το νερό περνάει από το φίλτρο περισσότερες φορές. Ουσιαστικά ναι μεν τα διαχωρίζουμε γιατί αν έχεις μικρό κάδο ας έχεις τουλάχιστον γρήγορο γύρισμα κι αν έχεις μεγάλο κάδο από την άλλη σου ισοσκελίζει εν μέρει το μικρότερο γύρισμα. ¶λλά στην πράξη αυτά τα δύο πάνε μαζί, ένα "καλό" φίλτρο πρέπει να έχει και τα δύο...
Μην νομίζεις ότι αν πάρεις έναν κάδο....50 λίτρα και έχεις στο νερό σου 20 ψάρια θα έχεις μέσα του έτοιμη βιολογία για....100. Ούτε ότι αν ο κάδος σου σηκώνει βιολογία για 10 ζωντανά, εσύ έχεις 20 αλλά έχεις πχ 10 φορές γύρισμα, είσαι εξασφαλισμένος. Και στις δύο περιπτώσεις στο οποιοδήποτε απότομο "φόρτωμα" το φίλτρο πολύ πιθανόν να σε κρεμάσει...

Είχα στο παρελθόν 300 άρι ενυδρείο με 30 κάρντιναλ και εξωτερικό φίλτρο 900 λίτρα, νιτρικά και άλλους ρύπους δεν είδα ποτέ μου. Τρόμαζα να τα ανεβάσω γιατί τα χρειαζόμουνα. Έπαθα μια ζημιά στο εξωτερικό, το πήγα για επισκευή, με καθυστέρησαν γιατί δεν είχαν ανταλλακτικό, έβαλα ένα εσωτερικό θηρίο 2.000 λίτρα που είχα για ώρα ανάγκης αλλά στις δυο βδομάδες μέχρι να πάρω το παλιό πίσω, τα νιτρικά πήγαν κόντεψαν το 20...
Κι αυτό γιατί ναι μεν ήταν διπλάσιας+ ροής από το εξωτερικό αλλά τι κάδο είχε το ένα και τι το άλλο...

Τέλος πάντων, για να καταλήξουμε: Τα 4 λίτρα του υλικού για ένα ενυδρείο σαν και αυτό που λες είναι αρκετά. Το θέμα είναι το γύρισμά του αλλά αν μείνεις με χαμηλό φορτίο και εφ' όσον τηρείς τις ρουτίνες θα σε βγάλει.

Η όλη κουβέντα γίνεται γιατί συχνά για κάποιους λόγους ξεκινάμε οριακά, μετά από λίγο θέλουμε να κάνουμε κάτι παραπάνω και μας περιορίζει ο εξοπλισμός οπότε μπαίνουμε σε έξοδα που ίσως αποφεύγαμε αν το γνωρίζαμε και το είχαμε υπολογίσει καλύτερα εξ αρχής....
Από την στιγμή που το φίλτρο υπάρχει ήδη ξεκίνα σταδιακά και θα δεις. Οι μετρήσεις θα σου δείξουν αν χρειαστεί ενίσχυση από άλλο φίλτρο. Αν παραμείνεις εκεί που λες, δεν νομίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-02-19, 00:02
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

G aqua, ευχαριστώ για τις πληροφορίες από τις εμπειρίες σου!

Όπως το έχω στο μυαλό μου θέλω να κάνω "βαρύ" hardscape πέρα από τα φυτά, οπότε δεν θα ήθελα να το γεμισω και ψάρια, αν είμαι οκ με τον κάδο η ζυγαριά συνεχίζει να γέρνει προς το 180lt.

Το 2115 ακριβώς με αυτή την λογική το αγόρασα, γιατί ήθελα να ανέβω στα 160-180 lt μιας και στα 54lt ήθελα να δω αν θα την παλέψω, πάντως αν αγόραζα τώρα το φιλτρο για το 54lt θα έπερνα μεγαλύτερο και θα έριχνα την ροή, αλλά λόγω απειρίας νόμιζα ότι το 2215 θα είναι υπεραρκετό σε όλα του για το μεγαλύτερο ενυδρείο, όμως διαπίστωσα ότι η ροή είναι μειωμένη για αυτά τα λίτρα, γιαυτό ρώταω για τον κάδο, αν έστω ο κάδος θα εξισορροπεί την μειωμένη ροή.

Καταλαβαίνω ότι κάθε σύστημα είναι διαφορετικό και θα τα δω στην πράξη αλλά θέλω τις εμπειρίες από τους συμφουρήτες γιατί βοηθάνε στο να κατανοώ κάποια πράγματα λιγο καλύτερα.
Ουσιαστικά αυτό που λες στο τέλος, για αυτό όλες αυτές οι απορίες μου

Φυσικά όποιος θέλει μπορεί να κάνει κάποια πρόταση και να συμπληρώσει το νήμα σε άλλα θέματα πέρα από το φίλτρο ή το φωτισμό.(χωρίς να σημένει ότι δεν θα διάβαζα και άλλες εμπειρίες πάνω σε αυτά)

Παράδειγμα όπως έγραψα παραπάνω θέλω να κάνω κάποιο "βαρύ" aquascape δηλαδή με επίπεδα, πέτρες, ξύλα και φυτά. Για αυτά τα επίπεδα θα είχατε κάποια πρόταση που να είναι προτιμότερη από κάποια άλλη? Δηλαδή εκεί που θέλω ύψος αντι να βάλω περισσότερο υπόστρωμα ή πέτρες να βάλω κάποιο σφουγγάρι ή πλαστικό κτλ.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-02-19, 22:40
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Για τα επίπεδα μπορεί να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε μη τοξικό υλικό. Φαντασία να έχει κανείς, δεν υπάρχει περιορισμός. Το τι έχει χρησιμοποιηθεί για τέτοια στησίματα είναι απερίγραπτο Όχι σφουγγάρια όμως και γενικά όχι υλικά που δεν είναι "σταθερά".
Κάνε μια αναζήτηση στο youtube, θα πάρεις άπειρες ιδέες...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-02-19, 16:21
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Στην Αθήνα από που θα μου προτείνατε να πάρω προσφορά για ενυδρείο, σκέτη γυάλα ;
Επίσης αν έχετε πρόταση για σκέτα τζάμια καλής ποιότητας.

Θέλω να δω αν θα είναι μεγάλη η διαφορά στο να το κολλήσει κάποιος μόνος του.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-02-19, 16:29
Το avatar του χρήστη Gyristroula
Gyristroula Ο χρήστης Gyristroula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 436
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Σκέτη γυάλα εγώ πήρα από δω https://aquaclubdesign.com/ενυδρεία-γυάλες-σκέτες/
Σίγουρα θα υπάρχουν κ αλλού
__________________


~Ντεν έχω κιχλίντες καρντιά μου~
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-02-19, 16:31
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε.

Μπορεις να ρωτησεις διαφορα μαγαζια (πχ aquario, aquariumshop εχω ακουσει οτι φτιάχνουν δεν εχω προσωπικη εμπειρια).

Τωρα για τζαμια ρωτα και σε τζαμα να παρεις τιμες. Τo reloy merlin έχει 20¤ το τετραγωνικο αλλα δεν ξερω τι ποιοτητας τζαμι θα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-02-19, 17:11
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλησπερα. Δες και εδω:

http://www.zoofast.gr/Enydreia-c-351.html

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish Εμφάνιση μηνυμάτων
Τo reloy merlin έχει 20¤ το τετραγωνικο αλλα δεν ξερω τι ποιοτητας τζαμι θα ειναι.
Κοβουν ακομα; Γιατι νομιζω οτι εχουν σταματησει εδω και καιρο να κοβουν τζαμια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-02-19, 17:16
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοβουν ακομα; Γιατι νομιζω οτι εχουν σταματησει εδω και καιρο να κοβουν τζαμια.
Ναι, ειχα παει στο καταστημα αεροδρομιου την προηγούμενη Δευτερα και μου ειπαν οτι κοβουν ακομα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-02-19, 17:49
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Σε μια συζήτηση που ειχα με φιλο πρωην τζαμα μου ειπε οτι αυτη τη στιγμη και με μεγαλη ποικιλία ειναι ο Βλαβιανος στις Αχαρναι.Κανε ενα τλφ.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-02-19, 18:11
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, ειχα παει στο καταστημα αεροδρομιου την προηγούμενη Δευτερα και μου ειπαν οτι κοβουν ακομα.
Ωραιος. Μεχρι 6mm ειναι αν δεν εχει αλλαξει απο τοτε. Μενει να επιβεβαιωσουμε οτι κοβουν και στην Πειραιως, στο Μαρουσι και στη Βασιλισσης Σοφιας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-02-19, 18:28
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιος. Μεχρι 6mm ειναι αν δεν εχει αλλαξει απο τοτε. Μενει να επιβεβαιωσουμε οτι κοβουν και στην Πειραιως, στο Μαρουσι και στη Βασιλισσης Σοφιας.

Ναι για 6αρια ειχα ρωτησει κιολας. Αν τύχει και περάσω απο εκεινα τα καταστήματα θα σας πω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-02-19, 00:01
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

σκέφτομαι για διαστάσεις του ενυδρείου 1.20 x 50 x 45 (καθαρά λίτρα περίπου 180-190) , θα ήθελα να είναι χωρίς επάνω κόντρες ή έστω χωρίς την μεσαία. Με 10mm θα έχω ασφάλεια χωρίς καθόλου κόντρα στο επάνω μέρος?

Να πώ ότι θα είναι η πρώτη προσπάθεια, βέβαια ακόμα δεν έχω πάρει κάποια προσφορά για σκέτα τζάμια, ενώ μέσω mail που έχω στείλει μου έχουν πει στα 180ε για έτοιμο κολλημένο που θεωρώ ότι είναι πολλά.

Σε περίπτωση που το κολλήσω εγώ, με αγχώνει μήπως ο τζαμας δεν κάνει κόψιμο ακριβείας, για αυτό μήπως είναι καλύτερα να πάρω προσφορά από κάποιο γνωστό (για μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας στο κόψιμο) όπως ο Βλαβιανος που αναφέρθηκε? Αλλά φαντάζομαι ότι το κόστος θα είναι παραπάνω.

Επίσης κάπου διάβασα για κάποιον τζαμα στο Αιγάλεω που στο παρελθλον έχει προταθεί ως οικονομικός, από κόψιμο να φανταστώ θα είναι οκ?

Τα link που είδα παραπάνω δεν με κάλυψε κάποιο αλλά όπως και να έχει να 'στε καλά για τις προτάσεις!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-02-19, 01:05
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν δεν εχεις ξανακολησει τζαμια καλυτερα ασε να σου το φτιαξει καποιος που ξερει. αν θες πειραματησου με κανενα μικρο για να μαθεις π.χ. 30-40 λιτρα με εξαρακι γυαλι, που ουτως η αλλως θα σου χρειαστει και ενα τετοιο μικρο.
180 ευρω ακουγονται πολλα, αλλα αυτος σιγουρα θα σου χρεωνει καμμια 80αρια ευρω για το κολημα. νομιζω αν θυμαμαι καλα για δικο μου με διαστασεις 1,30*60*60 με 12αρι γυαλι ροντε μαζι με κοντρες πανω-κατω πληρωσα 120 ευρω και 10 ευρω για δυο σωληναρια σιλικονες που χρειαστηκα.

με τις διαστασεις που δινεις το ενυδρειο βγαινει 270 λιτρα, ετσι να το υπολογιζεις και οχι ποσα λιτρα καθαρο νερο θα το γεμισεις εσυ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-02-19, 01:33
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ευχαρίστως να το αφήσω, αλλά άμα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά, με κάνει να το σκέφτομαι!

Δηλαδή τι θα πρέπει να προσέξει κάποιος που είναι αρχάριος σε αυτό και δεν εννοώ το να του γλιστρήσει κάποιο τζάμι ή να το βάλει στραβά αλλά αυτά που δεν φαίνονται ή δεν γίνονται αντιληπτά όταν βλέπεις ένα βίντεο, πια είναι τα συνηθισμένα λάθη που μπορεί να κάνει ένας αρχάριος; π.χ λάθος τοποθέτηση σιλικόνης (φουσκάλες, συνοχή γραμμής, μικρή ποσότητα), λάθος τοποθέτηση στις κόντρες, μικρή-μεγάλη πίεση στα τζάμια μετά το κόλημα κτλ....

Στα 12mm τζάμια έχεις παρατηρήσει κάποια παραμόρφωση? Μήπως είχες ρωτήσει και για 10mm ώστε να πάρω μία ιδέα για την διαφορά τιμής μεταξύ τους?

Ναι 270 είναι σαν γυάλα απλά έγραψα τα καθαρά λίτρα για να μην παρεξηγηθεί από θέμα φίλτρανσης, (το υπόστρωμα θα είναι 5-6 cm και λογικα άλλα τόσα κενό από πάνω).

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-02-19, 01:54
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

οσα βιντεο και να δεις στο τιουμπ σιγουρα θα κανεις καποιο λαθος αφου δεν εχεις ξανακολησει. ειναι παρα πολυ ευκολο να μεινει καποια μικρη φυσαλιδα, που εσυ ισως να μην την προσεξεις καθολου, και μετα απο λιγο καιρο να αρχισει το ενυδρειο να χανει νερα, να πρεπει να το ξεστησεις και μετα ξεκολημα - καθαρισμα και κολημα ξανα.
με το 12αρι σε αυτες τις διαστασεις (στο δικο μου) δεν ειχα το παραμικρο, και με 10αρι μπορουσα να το φτιαξω, αλλα διαλεξα 12αρι για να ειμαι πιο σιγουρος αλλα και δεν ηταν μεγαλη η διαφορα στην τιμη.
παντα να υπολογιζεις τα λιτρα σου ετσι οπως ειναι ακριβως και οχι να <<κλεβεις>> απο το βυθο και απο τη σταθμη.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-02-19, 03:08
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Λογικό είναι να έχεις τις περισσότερες πιθανότητες για λάθος αν δεις μόνο video ( μπορεί η πιθανότητα να είναι 100%) , για αυτό ρωτάω, γιατί όποιος έχει κολλήσει ενυδρείο, έχει περάσει από το στάδιο του να αναγνωρίσει τα λάθη και τις δυσκολίες (όπως πχ λόγω βάρους τζαμιών να υπάρχει δυσκολία στο χειρισμό τους).

Ας πούμε αυτό που αναφέρεις με τη φυσαλίδα, έχει να κάνει με το τρόπο που τοποθετείς τι σιλικόνη, δηλαδή υπάρχουν κάποια "κλασικά" παράδειγμα για το πως μπορεί να δημιουργηθεί φυσαλίδα? Αν το αφήσεις κάποιες μέρες γεμάτο, δεν θα φανεί η αστοχία?

Έτσι όπως το φαντάζομαι πέρνω κανά ρετάλι και κολάω 2-3 γυάλες-βάζα και μετά από θέμα σιλικόνης θα έχω κάποια εμπειρία, αν είναι αυτό το πρόβλημα, βέβαια καταλαβαίνω ότι δεν θα είναι μόνο αυτό, γιαυτό όποιος έχει χρόνο και θέλει να πει μερικά tip's και επιπλέον σημεία που θέλουν προσοχή, θα είμουν ευγνώμων!!

Όπως Χρήστο ευχαριστώ και εσένα, καταλαβαίνω γιατί ουσιαστικά με προτρέπεις να κάνει κάποιος άλλος τη δουλειά, γιατί πέρα από ταλαιπωρία υπάρχει και το θέμα της ασφάλειας, αλλά θα ήθελα να το προσπαθήσω ή έστω να γνωρίζω την δυσκολία, για να αποφασίσω αν θα το κάνω ή αν δεν θα το υλοποιήσω ,απλά μόνο από το φόβο ή λόγο δυσκολίας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-02-19, 03:37
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

κοιτα, γενικοτερα να κολησεις ενα ενυδρειο δεν ειναι και κατι το τρομερο. ενας που ξερει μπορει να σου κολησει το δικο σου σε μιση ωρα.
αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι θελουν πολυ καλο καθαρισμα με οινοπνευμα τα τζαμια πριν κοληθουν και σε αυτες τις διαστασεις που θελεις να βαλεις κοντρες πανω- κατω. απο εκει και περα ειναι θεμα καποιας εμπειριας με τη χρηση σιλικονης.
δεν εχεις καποιον εκει κοντα που να ξερει για να σε βοηθησει?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-02-19, 10:14
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλημέρα, δεν έχω κάποιον με εμπειρία! Αυτό με το οινόπνευμα το έχω διαβάσει, απλά επειδή μου το επισήμανες θα το περάσω καλά-καλά για να είμαι σίγουρος, όπως και με τη σιλικόνη θα κοιτάξω πιο προσεκτικά!!

Έστω την μεσαία κόντρα θα μπορούσα να την αποφύγω???
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-03-19, 00:48
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

οταν λες μεσαια κοντρα ποια εννοεις?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος σε Malawi 180lt pako13 Malawi 33 13-09-15 17:58
Αγορά νέου ενυδρείου-Απορίες vrillgr Αρχάριοι γλυκού νερού 15 29-09-10 22:01
Νέος - αγορά ενυδρείου mpampis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 04-04-09 14:44
Αγορά νέου ενυδρείου panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 2 24-03-08 14:00
Αγορά νέου ενυδρείου // τιμες, διαστάσεις maria_nik Γλυκό νερό - Γενικά 2 25-11-04 22:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10961 seconds with 14 queries