Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-12, 00:33
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Lightbulb Αποσκλήρυνση νερού σε βαρέλι προετοιμασίας

Ψάχνοντας αρκετά στην αναζήτηση του φόρουμ αλλά και γενικά googlάρωντας δεν μπόρεσα να βρω τις απαντήσεις μου.
Η απορία μου είναι:
Σε βαρέλι προετοιμασίας τι υλικό να βάλω για την αποσκλήρυνση του νερού. Διάβασα για την τύρφη, για την κατιονική ρητίνη και για τον ζεόλιθο. Τι απ' όλα αυτά είναι το καλύτερο (απόδοση / κόστος) ;
Σαν απόδοση απ' ότι κατάλαβα είναι η ρητίνη και ίσως ο ζεόλιθος. Η τύρφη πάλι μας δίνει διάφορα χουμικά. Από την άλλη η τύρφη μας σκουραίνει το νερό. Υπάρχει βέβαια και η ξανθή τύρφη που δεν αλλάζει τόσο το χρώμα στο νερό. Η ρητίνη και ο ζεόλιθος είναι πιο ακριβά αλλά ξεπλένονται και επανέρχονται στην αρχική τους κατάσταση. Πολύ μπέρδεμα.....
Το σκεπτικό μου μετά από όλα αυτά είναι:
Σε ένα εσωτερικό φίλτρο να υπάρχει μια ποσότητα τύρφης. Οι αλλαγές του νερού να γίνονται αφού έχουν προετοιμαστεί με κατιονική ρητίνη ή ζεόλιθο (μέσα σε ένα εσωτερικό φίλτρο που θα λειτουργεί συνέχεια). Εδώ θα μου πείτε ότι θα πρέπει να μετράω συνέχεια μέχρι να δω που είναι η GH στο βαρέλι για να σταματήσω και να κάνω την αλλαγή. Αυτό όμως πιστεύω μετά από κάποιες αλλαγές θα καταλήξω στο πόσο θέλει. Για παράδειγμα θα ξέρω ότι μετά από 24 ώρες με ρητίνη το νερό θα έχει GH 5.
Τι έχουν να πουν οι έμπειροι για όλα αυτά; Υπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει; Η κατιονική ρητίνη λένε ότι κάνει αποσκλήρυνση ακόμη και για πόσιμο νερό (κατάλληλη για τον άνθρωπο - καφετέριες κτλ).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-12, 00:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν ειναι να ασχοληθεις με ριτινες τοτε καλυτερα πηγενε για οσμωση που και πιο ευκολη ειναι στη χρηση και οικονομικοτερη. (btw ριτινες χρησιμοποιω, αλλα τις ειχα βρει τζαμπα σε μεγαλη ποσοτητα γι αυτο...)
Ο ζεολιθος παλι ειναι φανταστικο υλικο για καποιες συγκεκριμενες χρησεις οχι ομως για αποσκληρανση.
Οτι ριχνει λιγο τις σκληροτητες τις ριχνει, οχι ομως τοσο αισθητα οσο η τυρφη.

Οσο για την τυρφη, ειναι κατα τη γνωμη μου αναντικαταστατο υλικο, ειτε εχεις οσμωση ειτε οχι, και μονο για τις ουσιες που βγαζει...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-12, 00:52
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι να ασχοληθεις με ριτινες τοτε καλυτερα πηγενε για οσμωση που και πιο ευκολη ειναι στη χρηση και οικονομικοτερη. (btw ριτινες χρησιμοποιω, αλλα τις ειχα βρει τζαμπα σε μεγαλη ποσοτητα γι αυτο...)
Ο ζεολιθος παλι ειναι φανταστικο υλικο για καποιες συγκεκριμενες χρησεις οχι ομως για αποσκληρανση.
Οτι ριχνει λιγο τις σκληροτητες τις ριχνει, οχι ομως τοσο αισθητα οσο η τυρφη.

Οσο για την τυρφη, ειναι κατα τη γνωμη μου αναντικαταστατο υλικο, ειτε εχεις οσμωση ειτε οχι, και μονο για τις ουσιες που βγαζει...
Για εξήγησέ μου λίγο σε παρακαλώ. Με ενδιαφέρει πολύ. Το σκεπτικό μου ήταν να βάλω σε ένα εσωτερικό φίλτρο κατιονική ρητίνη. Ένα (1) λίτρο περίπου. Πόσο θα μπορεί να ρίξει την GH σε μια ποσότητα ας πούμε 50 - 70 λίτρων και σε πόσες ώρες; Διάβασα ότι ξεπλένεται μετά με κάποιο είδος διαλύματος. Μετά από πόσο καιρό θα είναι άχρηστη; Ρωτάω γιατί γράφεις "πήγαινε για όσμωση που και πιο εύκολη είναι στη χρήση και οικονομικότερη." Ποιά η δυσκολία να την έχω μέσα σε ένα φίλτρο και να δουλεύει όπως με την τύρφη; Όσο αφορά την τύρφη, επειδή έχω καταλάβει όλα όσα λέτε για τις ουσίες που βγάζει θα την έχω στο εσωτερικό του ενυδρείου μόνιμα (εννοείται με τις καθιερωμένες αλλαγές - ρουτίνες).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-12, 01:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κατιονικη δε φτανει, θες και τις δυο.
ενα σακουλακι με κατιοντικη, ενα με ανιοντικη κι ενα με τις δυο μαζι ως τελευταιο σταδιο. (ετσι παραγεται και το απιονισμενο νερο στις βιομηχανικες εγκαταστασεις)
Δε χρειαζεται βεβαια να τα βαλεις αυτα σε φιλτρο ουτε να ανακυκλωνεις νερα μεσα σε βαρελι, απλως οπως με την οσμωση περνας το νερο σου απο αυτο το φιλτρο (μια και μοναδικη φορα) αρκετα αργα ωστε να παρεις νερο με μηδενικη σκληροτητα.
Οι ριτινες πεφτουν αρκετα γρηγορα και αν και θεωρητικα "επαναφορτιζονται" ποτε δε ξαναποκτουν την ιδια ικανοτητα φιλτρανσης και επι πλεον η φορτιση τους παραγει καποια τοξικα υποπροιοντα γι αυτο και για οικιακες χρησεις καλο ειναι να αποφευγεται.
Μετα απ ολα αυτα αν βαλουμε και την τιμη τους που για 2+2 λιτρα ειναι κοντα στα 60 ευρω αν θυμαμαι καλα ΝΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΣΜΩΣΗ!
Ακομα θες ριτινες?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-12, 01:15
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατιονικη δε φτανει, θες και τις δυο.
ενα σακουλακι με κατιοντικη, ενα με ανιοντικη κι ενα με τις δυο μαζι ως τελευταιο σταδιο. (ετσι παραγεται και το απιονισμενο νερο στις βιομηχανικες εγκαταστασεις)
Δε χρειαζεται βεβαια να τα βαλεις αυτα σε φιλτρο ουτε να ανακυκλωνεις νερα μεσα σε βαρελι, απλως οπως με την οσμωση περνας το νερο σου απο αυτο το φιλτρο (μια και μοναδικη φορα) αρκετα αργα ωστε να παρεις νερο με μηδενικη σκληροτητα.
Οι ριτινες πεφτουν αρκετα γρηγορα και αν και θεωρητικα "επαναφορτιζονται" ποτε δε ξαναποκτουν την ιδια ικανοτητα φιλτρανσης και επι πλεον η φορτιση τους παραγει καποια τοξικα υποπροιοντα γι αυτο και για οικιακες χρησεις καλο ειναι να αποφευγεται.
Μετα απ ολα αυτα αν βαλουμε και την τιμη τους που για 2+2 λιτρα ειναι κοντα στα 60 ευρω αν θυμαμαι καλα ΝΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΣΜΩΣΗ!
Ακομα θες ριτινες?
Γιατί δεν φτάνει η κατιονική; Η κατιονική μόνη της δεν ρίχνει την σκληρότητα; Επίσης αν την βάλω στο φίλτρο που λέω μέσα στο βαρέλι δεν θα κάνει δουλειά; 5 λίτρα κατιονικής κάνουν 20¤. Εγώ θα βάλω 1 λίτρο στο φίλτρο. Από την εμπειρία σου πόσο θα μου κρατήσει; Τα λέω όλα αυτά με το σκεπτικό του να μην βάζω μέσα στο βαρέλι προετοιμασίας τύρφη αλλά ρητίνη ή ζεόλιθο για πιο γρήγορη ή και καλύτερη αποσκλήρυνση. Στο ενυδρείο θα έχω κανονικά τύρφη. Για τον ζεόλιθο τι γνώμη έχεις; Αντί για ρητίνη δηλαδή να βάζω ζεόλιθο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-12, 01:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν φτάνει η κατιονική; Η κατιονική μόνη της δεν ρίχνει την σκληρότητα; Επίσης αν την βάλω στο φίλτρο που λέω μέσα στο βαρέλι δεν θα κάνει δουλειά; 5 λίτρα κατιονικής κάνουν 20¤. Εγώ θα βάλω 1 λίτρο στο φίλτρο. Από την εμπειρία σου πόσο θα μου κρατήσει; Τα λέω όλα αυτά με το σκεπτικό του να μην βάζω μέσα στο βαρέλι προετοιμασίας τύρφη αλλά ρητίνη ή ζεόλιθο για πιο γρήγορη ή και καλύτερη αποσκλήρυνση. Στο ενυδρείο θα έχω κανονικά τύρφη. Για τον ζεόλιθο τι γνώμη έχεις; Αντί για ρητίνη δηλαδή να βάζω ζεόλιθο.

κοιτα, το απιονισμενο παραγεται με τον τροπο που σου περιεγραψα, τωρα αν βαλεις μονο για κατιοντα δε γνωριζω τι θα κανει αν και πιστευω π[ως απλα θα μπλοφαρεις το τεστ να σου δειχνει χαμηλοτερη σκληροτητα χωρις να ειναι αυτο αληθινο.
Επαναλαμβανω πως δε μπαινει σε φιλτρο (ειναι εξ αλλου λεπτες σα χοντρη πουδρα, αν τη βαλεις εκει απλα θα την κυνηγας στον πατο του βαρελιου)
Απλα απο τη βρυση το νερο περναει απο φιλτρο ρητινης και μπαινει στο βαρελι.
Ο ζεολιθος οπως σου ειπα ειναι πολυ καλο υλικο για καποια θεματα, οχι ομως για τις σκληροτητες.
Οτι κανει καποια ιοντοανταλλαγη την κανει, δεν ειναι ομως σαν τις ριτινες να περιμενεις να σου ριξει αισθητα τη σκηροτητα.

οσο για την αποδοση τους ενα λιτρο ριτινη (μισο απο την καθε μια) ειναι για δυο αλλαγες περιπου (140 λιτρα νερο αλλαγης), μετα αρχιζει να πεφτει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-12, 01:52
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

καταρχας μην περιμενεις να σου κανει το νερο μαυρο η τυρφη απο μονη της. Κατα τη γνωμη μου, ενα φιλτρο με τυρφη στο βαρελι, και οσμωση για νερο, η μιξη ΑΟ και βρυσης, μετα απο καποιες δοκιμες, σου δινει στανταρ τιμες, σταθερες, και ολη η υποθεση γινεται ρουτινα. Δεν χρειαζεται δηλαδη να μετρας. Ξερεις οτι αν με το που κανεις αλλαγη την κυριακη πχ, βαλεις την οσμωση να γεμισει το βαρελι, και βαλεις φρεσκια τυρφη, και τρεχει μια βδομαδα ολοκληρη, θα σου κατεβασει τις σκληροτητες πολυ (αναλογα και τη ποσοτητα βαλεις) μαζι και το ph, και αντεχει να χρησιμοποιηθει για αλλες 7 μερες. Δηλαδη εισαι οκ και ξερεις οτι εχεις αρκετα σταθερη αποδοση με την ιδια ποσοτητα για δυο αλλαγες. Το νερο της βρυσης παντα θα εχει μια αλφα διακυμανση, εμενα προσωπικα κατεβηκε απο gh 18-19 οταν πρωτοηρθα σερρες και μετρησα, στο 15. H oσμωση θα σου δινει παντα (με την καταλληλη συνεπεια στις αλλαγες προφιλτρων) σταθερες τιμες μηδενικης σκληροτητας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-12, 02:04
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, το απιονισμενο παραγεται με τον τροπο που σου περιεγραψα, τωρα αν βαλεις μονο για κατιοντα δε γνωριζω τι θα κανει αν και πιστευω π[ως απλα θα μπλοφαρεις το τεστ να σου δειχνει χαμηλοτερη σκληροτητα χωρις να ειναι αυτο αληθινο.
Επαναλαμβανω πως δε μπαινει σε φιλτρο (ειναι εξ αλλου λεπτες σα χοντρη πουδρα, αν τη βαλεις εκει απλα θα την κυνηγας στον πατο του βαρελιου)
Απλα απο τη βρυση το νερο περναει απο φιλτρο ρητινης και μπαινει στο βαρελι.
Ο ζεολιθος οπως σου ειπα ειναι πολυ καλο υλικο για καποια θεματα, οχι ομως για τις σκληροτητες.
Οτι κανει καποια ιοντοανταλλαγη την κανει, δεν ειναι ομως σαν τις ριτινες να περιμενεις να σου ριξει αισθητα τη σκηροτητα.

οσο για την αποδοση τους ενα λιτρο ριτινη (μισο απο την καθε μια) ειναι για δυο αλλαγες περιπου (140 λιτρα νερο αλλαγης), μετα αρχιζει να πεφτει

Έχω δει πως είναι περίπου . Έλεγα να την βάλω σε καλσόν.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
Κάτι τελευταίο. Μπορείς να μου πεις τις διαφορές σε αυτές τις τρείς;

A, B & Γ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχας μην περιμενεις να σου κανει το νερο μαυρο η τυρφη απο μονη της. Κατα τη γνωμη μου, ενα φιλτρο με τυρφη στο βαρελι, και οσμωση για νερο, η μιξη ΑΟ και βρυσης, μετα απο καποιες δοκιμες, σου δινει στανταρ τιμες, σταθερες, και ολη η υποθεση γινεται ρουτινα. Δεν χρειαζεται δηλαδη να μετρας. Ξερεις οτι αν με το που κανεις αλλαγη την κυριακη πχ, βαλεις την οσμωση να γεμισει το βαρελι, και βαλεις φρεσκια τυρφη, και τρεχει μια βδομαδα ολοκληρη, θα σου κατεβασει τις σκληροτητες πολυ (αναλογα και τη ποσοτητα βαλεις) μαζι και το ph, και αντεχει να χρησιμοποιηθει για αλλες 7 μερες. Δηλαδη εισαι οκ και ξερεις οτι εχεις αρκετα σταθερη αποδοση με την ιδια ποσοτητα για δυο αλλαγες. Το νερο της βρυσης παντα θα εχει μια αλφα διακυμανση, εμενα προσωπικα κατεβηκε απο gh 18-19 οταν πρωτοηρθα σερρες και μετρησα, στο 15. H oσμωση θα σου δινει παντα (με την καταλληλη συνεπεια στις αλλαγες προφιλτρων) σταθερες τιμες μηδενικης σκληροτητας.
Κοίτα, δεν θέλω ακραίες καταστάσεις. Η βρύση μου έχει ως συνήθως 9. Μια φορά μόνο μέτρησα 10 και τότε ίσως δεν είχα χτυπήσει καλά το σωληνάκι μετά την 9η σταγόνα και δεν πρασίνισε το νερό. Εγώ θα είμαι ευχαριστημένος με μια GH 5, αν φυσικά είναι εφικτό αυτό με ρητίνη ή ζεόλιθο στο δοχείο προετοιμασίας και τύρφη σε εσωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο. Αυτό που θέλω να πετύχω είναι να μην προετοιμάζω το νερό μέρες ολόκληρες. Να το βάζω δηλαδή Σάββατο άντε το πολύ Παρασκευή και την Κυριακή να είναι έτοιμο. Δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται αυτό με ρητίνη ή ζεόλιθο. Τέλος πάντων να κατεβαίνει όσο κατεβαίνει στο δοχείο προετοιμασίας και μετά να αναλαμβάνει η τύρφη που είναι στο ενυδρείο. Απλά θέλω να μην έχω μεγάλη διαφορά στο νερό της αλλαγής με αυτό του ενυδρείο. Δεν ξέρω αν μπορώ να γίνω κατανοητός...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 27-12-12 στις 02:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-12, 02:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να μου πεις τις διαφορές σε αυτές τις τρείς;

A, B & Γ

δε γνωριζω αλλα ρωτα καλου κακου μηπως θελουν νερο απο οσμωση για να δουλεψουν γιατι η τιμη σε σχεση με αλλες ειναι υπερβολικα χαμηλη (υποπτα χαμηλη θα ελεγα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-12-12, 02:13
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δε γνωριζω αλλα ρωτα καλου κακου μηπως θελουν νερο απο οσμωση για να δουλεψουν γιατι η τιμη σε σχεση με αλλες ειναι υπερβολικα χαμηλη (υποπτα χαμηλη θα ελεγα)
Γι' αυτό σου είπα πως το σκέφτομαι. Αν ήταν για τις τιμές που μου είπες πριν δεν θα το συζήταγα καν. Θα πάρω ένα τηλέφωνο να δω τι παίζει.
Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι πάντως φιλαράκι!!!!
-------------------------
Παρεμπίπτοντος ξέρει κανείς που μπορώ να βρω καθαρή ξανθιά τύρφη. Όταν λέω καθαρή εννοώ χωρίς προσμίξεις γιατί όπου και να έχω δει είναι σε ποσοστά. Το μεγαλύτερο 90%. Σκέτη ξανθή υπάρχει κάπου;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 27-12-12 στις 02:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-12-12, 02:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεμπίπτοντος ξέρει κανείς που μπορώ να βρω καθαρή ξανθιά τύρφη. Όταν λέω καθαρή εννοώ χωρίς προσμίξεις γιατί όπου και να έχω δει είναι σε ποσοστά. Το μεγαλύτερο 90%. Σκέτη ξανθή υπάρχει κάπου;


-------------------------
AKΥΡΟ, για ξανθια και καστανη ριτινη νομιζα πως ρωτουσες...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 27-12-12 στις 02:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-12-12, 03:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

M'αρεσει που το ψαχνεις, αλλα και που ξερω που θα καταληξεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-12-12, 10:17
Kasper Ο χρήστης Kasper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παρένθεση, έχω ένα 120 λιτρο με gourami και θέλω να ρίξω τις σκληρότητες και PH. Στο εξωτερικό φίλτρο βάζω τύρφη για να πέσει το PH και το GH. Εχω πάρει επίσης ενυδρειακό ζεόλιθο αλλά άκουσα ότι σπάει τον κύκλο του αζώτου και φοβάμαι να τον βάλω στο εξωτερικό φίλτρο. Οι απόψεις σας θα μου είναι πολύτιμες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-12-12, 14:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν βαζεις ζεολιθο χωρις να υπαρχει σοβαρο προβλημα, και χωρις να εχεις μελετησεις εξονυχιστικα τη χρηση του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-12-12, 23:00
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

κοιτα λιγο εδω για τυρφη κλπ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E1%F3%E9%E1
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-12-12, 23:07
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Με τις πολλές δουλειές που είχα σήμερα δεν πρόλαβα να πάρω τηλέφωνο για τις ρητίνες. Πήρα όμως τύρφη. Ξανθή σκέτη δεν βρήκα πουθενά. Πήρα μια που είναι μείγμα 80% ξανθή - 20% μαύρη. Μου είπε ότι είναι σκέτη χωρείς λιπάσματα κτλ. Ελπίζω να κάνει... Η απορία μου όμως είναι γιατί ενώ γράφει πως έχει 80% ξανθή το χρώμα της είναι μαύρο . Μάλλον την πάτησα....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-12-12, 23:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κηπουρικη τυρφη πηρες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-12-12, 23:35
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κηπουρικη τυρφη πηρες?
Ναι. Μάλλον...
Δεν κάνει;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-12-12, 23:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για χρηση οπως η ενυδρειακη (σε φιλτρο δλδ) οχι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-12-12, 23:42
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για χρηση οπως η ενυδρειακη (σε φιλτρο δλδ) οχι
Καλά δεν πειράζει. Θα την βάλω σε καμιά γλάστρα . Τι τύρφη βάζετε δηλαδή και από που την παίρνετε;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-12-12, 00:06
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Απο petcumulus χυμα. Εχει και το aquaristic αλλα η ιδια πρεπει να ειναι. Πολυ καλη.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-12-12, 00:22
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο petcumulus χυμα. Εχει και το aquaristic αλλα η ιδια πρεπει να ειναι. Πολυ καλη.
Σ' ευχαριστώ!!!
Σε καλσόν μπαίνει έτσι;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-12-12, 00:33
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αμεεεε. Αλλα οχι διχτυωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-12-12, 00:47
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Για να μην ανoiγω αλλο θέμα, εχω και εγω μια απορία ...
Λογω του πολυ σκληρου νερου στην περιοχη μου η οσμωση μου βγάζει kh 1 , πως μπορω να την μηδενισω ? ειναι για γαριδες crs.. χωρίς τυρφη ομως..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-12-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμεεεε. Αλλα οχι διχτυωτο.
Οκ! Γιατί πήρα και απ' αυτό .
Σ' ευχαριστώ!
Καλό βράδυ!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-12-12, 01:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ανoiγω αλλο θέμα, εχω και εγω μια απορία ...
Λογω του πολυ σκληρου νερου στην περιοχη μου η οσμωση μου βγάζει kh 1 , πως μπορω να την μηδενισω ? ειναι για γαριδες crs.. χωρίς τυρφη ομως..
Βαλε και DI σταδιο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αποσκλήρυνση νερού, κατιονική ρητίνη, μαλάκωμα νερού, τύρφη, ζεόλιθος


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βαρέλι προετοιμασίας ioannis_79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 10-11-12 13:35
βαρέλια προετοιμασίας maria1983 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 06-10-11 17:44
Μεγάλο δοχείο προετοιμασίας νερού? ChristosΒ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 31-08-07 12:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08588 seconds with 15 queries