Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-16, 17:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή DIY Melafix/Pimafix Μια διαφορετική προσέγγιση

Εδώ και καιρό είχα στο νου μου να ασχοληθώ και να φτιάξω Melafix & Pimafix
Έχω διαβάσει προσεκτικά το θέμα του Νίκου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71698 και έχω ψάξει αρκετά στο διαδίκτυο για να βρω λεπτομέρειες.
Πρώτη παρατήρηση που έχω να κάνω πως τελικά η δραστική ουσία δεν είναι ακριβώς Tea tree oil αλλά cajeput oil
Σύμφωνα με αυτό http://www.fishkeeping.co.uk/modules...forumpost69092
Αναφέρεται ξεκάθαρα

Pimafix is a 1% solution of West Indian Bay (Pimenta racemosa)
It is analgesic,antiseptic and a general stimulant in humans. I guess its the same for fish. It has eugenol as its main ingredient which is an anasthetic. In high doses it can be used to euthanase a mortally ill fish. I personally would not use this in my tank or in aromatherapy. There are much better solutions.

Moving on to Melafix
The essential oil in melafix is cajuput NOT Tea tree
Botanically cajuput is Melaleuca cajuputi, also known as Melaleuca leucadendron
Tea tree is Melaleuca alternifolia

Whats the difference? Chemically cajuput is about 40% 1,8 cineole. Tea tree is about 45% terpinen-4-ol. Cajuput is more closely related chemically to eucalyptus! Eucalyptus globulus, probably the most common eucalypt used in aromatherapy is about 65% 1,8 cineole.

Both cajuput and tea tree are antifungal, antiviral, antibacterial and more. I have used tea tree in my tank to good effect. Cajuput is chemically gentler and probably the better of the two. There have been cases of humans being poisoned by drinking tea tree, lol cant understand why you would want to drink it.
There are no claims to my knowledge that tea tree or cajuput will cure ick. Having said that I treat ick with salt and temperature as has been recommended here. Huge thanks for that info I add 1% solution of cajuput at 5ml per 40 litres as recommended by melafix. My opinion is that helps heal the wounds caused by ich and helps restore the fishes slime coat. It may kill ick as well I really dont know. It certainly helps the fish.
As has been stated here as well, buy your essential oils from a reputable dealer. I am in Australia I can recommend a couple if any one is interested. Be very careful of supermarket versions, they are often diluted and contaminated. Thursday Island tea tree is ok, although a little rough. Far better to purchase pure essential oils.
Hope this helps. For the record I am a qualified aromatherapist.
Blessings
Steve


Όπως επίσης και εδώ http://www.aquariacentral.com/forums...elafix.112592/

"Melafix is composed of:

1% cajeput oil
1% emulsifier (Crovol PK-70 nonionic emulsifier)
0.2% defoamer (FG-10 by Dow Corning)
97.8% deionized water"

An aqueous solution without emulsifier and defoamer can be used, but the mixture must be shaken vigorously for 1-5 minutes first.


Note cajeput oil is another name for oil from the tree Melaleuca. From my reading, the patent is based on oil from a vietnamese version of the tree, Melaleuca
cajuputi, M. leucadendron and other species of Melaleuca.

Apparently some of the herbal/health food oil, called "Tea tree oil" is from an australian version of the Melaleuca tree, Melaleuca alternifolia . Haven't heard of any specific differentiation. However, it appears that the term cajeput is used only for the vietnamese oils from M. cajuputi and M. leucadendron. So if you want to be mixing EXACTLY the same stuff, it seems to me you want to find "cajeput" oil, not merely "Tea tree" oil.

Also wondering about the "CAS# 8008-98-8" I found it is a scientific reference which translates to
"Oil of cajeput [8008-98-8] Synonyms: Melaleuca cajuputi powell oil; Melaleuca leucadendron l. oil; Cajuput oil; Oil of cajeput; Cajeput oil"


Αλλά στο τελευταίο αναφέρει πως δεν έχουν και μεγάλη διαφορά.

Επόμενο θέμα που με ανησυχεί ιδιαίτερα πως όλα αυτά τα αιθέρια έλαια δεν είναι υδατοδιαλυτά, έψαξα να βρω παρόμοιο γαλακτοποιητή (emulsifier) αλλά ακόμα δεν έχω βρει κάτι. Αυτό με απασχολούσε ιδιαίτερα γιατί φοβόμουν πως αν το αιθέριο έλαιο δεν διαλυθεί καλά στο νερό ίσως να προκαλέσει ζημιά και αντί να έχουμε θετικά αποτέλεσμα να υπάρξει δηλητηρίαση από το ίδιο το φάρμακο. Επίσης ανησυχούσα πως έστω φτιάξουμε χωρίς γαλακτοποιητή το φάρμακο, αν δεν το κουνήσουμε καλά τότε η δραστική ουσία να μην έχει τη σωστή περιεκτικότητα. Μετά βρήκα και αυτό http://www.fishkeeping.co.uk/modules...orumpost204375 που αναφέρει
Caveats:

• Distilled water only, available through your local pharmacy. Do not use tap water and extra added 02 required during treatment via air stone
• Only ‘pure’ essential oils, no additives at all, check the label and the source to be absolutely sure
• Make up small quantities, depending on the size of you tank, (I make up 100mls for a 180 litre tank initially) and just make more if needed after that
• Shake really, really well before dosing and only then add the treatment to a big jug of existing tank water to ensure good dilution, before adding to the main tank
Do not store for more than 7 days
• The poster of this thread (i.e. me!), nor the FK website or any of it’s members/advisers are not held responsible for any adverse reactions/fish death that occurs from following this post, as this depends on many other aquaria aspects of course.


Ότι δηλαδή αυτό το μίγμα να μη φυλαχθεί πάνω από 7 ημέρες.
Όλα αυτά με έβαλαν σε σκέψεις για ένα διαφορετικό τρόπο παρασκευής και χρήσης του Melafix.
Σύμφωνα λοιπόν με τη συνταγή τα 1000ml μίγματος περιέχουν 10ml αιθέριου ελαίου, μετατρέποντας τα ml σε σταγόνες, θεωρώντας πως 1ml έχει 20 σταγόνες, βρίσκουμε πως στα 1000ml μίγματος έχουμε 200 σταγόνες αιθέριο έλαιο, και για κάθε 5ml μίγματος που είναι η δόση υπάρχουν 200 Χ 5 /1000 = 1 σταγόνα, άρα για κάθε 38 λίτρα όγκου ενυδρείου βάζουμε 5ml μίγματος ή 1 σταγόνα αιθέριο έλαιο. Σκέφτηκα λοιπόν πως αντί να φτιάξω 1 λίτρο μίγματος και να το φυλάξω για ώρα ανάγκης , θα φτιάχνω κάθε φορά όσο θέλω με δόση σε σταγόνες, και αντί να έχω καθαρό αποσταγμένο νερό, θα βάζω σε ένα μπουκάλι νερό από το ενυδρείο , θα προσθέτω τις απαραίτητες σταγόνες και θα ρίχνω αυτό το μίγμα στο ενυδρείο, ανεξάρτητα με το πόσο νερό ενυδρείου έβαλα στο μπουκάλι, θα βάζω τόσο που να μπορώ να το κουνάω καλά και δυνατά και μετά να ξεπλύνω και το μπουκάλι στο ενυδρείο, έτσι πιστεύω πως η δόση θα είναι πιο σωστή ως προς τη περιεκτικότητα αλλά και ως προς τη ποιότητα γιατί το μίγμα θα φτιάχνεται εκείνη τη στιγμή και δεν θα έχει αλλοιωθεί.
Βέβαια δεν έχω σταματήσει να ψάχνω για γαλακτοποιητή, έχω ζητήσει και από φαρμακοποιό μήπως μου βρει κάτι αντίστοιχο που να είναι κατάλληλος για να μη δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα .


Εννοείται πως περιμένω τις παρατηρήσεις σας


ΥΓ Να υπενθυμήσω πως αιθέρια έλαια υπάρχουν και εδω στην Ελλάδα
Tea tree oil
http://www.sensities.com/aromatother...eiodentro-10ml
Pimenta racemosa για Pimafix
http://www.sensities.com/aromatother...488/dafni-10ml
cajeput oil δεν έχω βρει ακόμα στην Ελλάδα αλλά υπάρχει στο ebay
http://www.ebay.com/itm/10ml-Beard-O...JjNZaLJFTTJMKg
http://www.ebay.com/itm/Cajeput-Orga...kAAOSwBLlVeVMT

-----------------------------------------------------------
Edit :

Προσοχή
Υπάρχει αναθεωρημένη σχέση σταγόνες /1ml στο post www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90326&page=2/#32
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 22-02-16 στις 12:36
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-16, 17:31
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Πριν λίγο καιρό έφτιαξα Melafix, μια ποσοτητα ίσα ίσα για να κάνω την 7ήμερη θεραπεία στο ενυδρείο μου. Δύο ψάρια είχαν pop eye. Με ανησύχησε κι εμένα το θέμα της καλής διάλυσης του ελαίου αλλά όταν το έφτιαξα διαπίστωσα ότι το έλαιο ναι μεν "καθόταν" στο πάνω μέρος του μείγματος αλλά με ένα πολύ ελαφρύ κούνημα του μπουκαλιού, διαλύονταν στο νερο ομοιόμορφα και έπαιρνε το μείγμα ένα γαλακτώδες χρώμα. Έκανα χρήση στο ενυδρείο και το έβαζα στο ντουλάπι. Την επόμενη ημέρα πάλι ανακίνηση και πάλι χρήση και πάει λέγοντας. Το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Τα ψάρια ανταποκριθηκαν στη θεραπεία και επανήλθαν στην αρχική τους κατάσταση. Δε γνώριζα ότι δε πρέπει να το κρατάμε για περισσότερες από 7 ημέρες και ευτυχώς έφτιαξα την ποσότητα που ήθελα μόνο. Δε θέλω να πιστεύω ότι τα ψάρια συνήλθαν τυχαία αλλά ότι το μειγμα έπαιξε το ρόλο του. Αν είναι έτσι, μιλάμε για πολύ καλά νέα για όλους τους χομπιστες γιατί πρόκειται για ένα φάρμακο σχετικά ακριβό και συνάμα από τα πιο συνηθισμένα στη χρήση γιατί κάνει για πολλές παθήσεις. Αν βρεθεί γαλακτοποιητης θα είναι ακόμη καλύτερα αλλά όπως εγώ το είδα, δε χρειάστηκε....στη δική μου περίπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-16, 17:36
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αυτα ειναι πολυ ευχαριστα νεα.σιγα σιγα πιστευω θα βγει αποτελεσμα γιατι αμα ο Τακης βαλει κατι στο μυαλο του το κυνηγαει μεχρι να το πετυχει
μακαρι να τα καταφερετε οσοι το προσπαθειτε γιατι το κοστος του ετοιμου ειναι απαγορευτικο για πολλους...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-16, 17:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ναι Παναγιώτη, για αυτό και εγώ ακολούθησα το τρόπο που έκανες και εσύ, χωρίς γαλακτοποιητή , αλλά είδα και πως πολύ χομπίστες στο κόσμο το χρησιμοποιούν έτσι. Σήμερα ψάχνοντας βρήκα ακόμα περισσότερες πληροφορίες και έτσι έφτιαξα το θέμα για να εμπλουτιστεί κάποια στιγμή ακόμα περισσότερο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-16, 17:56
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ωραιος Τακη, εχω παραγγειλει ηδη τα ελαια και για melafix και για pimafix ,τα περιμενω αυριο..
Θα δοκιμαστουν οταν και αν ερθει η ωρα.
Προς το παρον θα μεινουν στα μπουκαλακια τους και θα γινεται αναμιξη επι τοπου την στιγμη που θα χρειαστουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-16, 18:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Το tea tree oil το χρησιμοποιώ εδώ και χρονια για τα αναπνευστικα προβλήματα των πουλιων μου. (όπως και αιθεριο ελαιο ριγανης και ευκαλυπτου). Είναι θαυματουργο. (και για μενα τον ιδιο ) και το βρίσκεις σε όλα τα μαγαζια που πουλανε αιθερια ελαια. Δεν ειχα φανταστεί τη χρηση του στο ενυδρειο. Αναμενουμε τις εξελιξεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-16, 21:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σας έχω νέα και μάλιστα ευχάριστα.
Κατάφερα να κάνω υδατοδιαλυτό το αιθέριο έλαιο.
Κατά αρχή να ξεκαθαρίσω πως δεν κάνω πειράματα, αλλά παρουσιάστηκε θεματάκι στα χρυσόψαρα και είπα να βάλω Melafix, τα 2 black moor και το μικρό common έβγαλαν χνούδι, και έτσι σκέφτηκα να κάνω μια θεραπεία με melafix, και έτσι αναγκαστικά ασχολήθηκα πάλι με τη παρασκευή DIY Melafix.
Εν τω μεταξύ να πω πως ήδη έχω μισό μπουκαλάκι με Melafix, έβαλα λοιπόν 5ml Melafix σε ένα καθαρό μπουκαλάκι, έκανα και τον απαραίτητο υπολογισμό 280λιτρα / 38 = 7,3 σταγόνες, και έτσι έβαλα 6 σταγόνες tea tree oil, το άλλο 1ml είναι στα 5ml Melafix, έριξα και καμιά 10αρια ml νερό από το ενυδρείο στο μπουκαλάκι και το κούνησα αρκετά καλά (μερικά δευτερόλεπτα). Το αιθέριο έλαιο διαλύθηκε πλήρως, συμπλήρωσα αλλά 2 ml Melafix για να συμπληρώσω τη δόση, και με τη σύριγγα το έριξα στο ενυδρείο. Το διάλυμα διαλύθηκε τελείως μέσα στο νερό του ενυδρείου χωρίς να υπάρχει το παραμικρό σταγονίδιο, και επίσης δεν δημιουργήθηκε καθόλου αφρός , που συνήθως συμβαίνει όταν βάζουμε Melafix και αυτό μάλλον λόγω του γαλακοτοποιητή, και για αυτό έχει και αντιαφριστικό (defoamer).
Τα ψάρια δεν αντέδρασαν καθόλου, και δεν έδειξαν πως κάτι τα ενοχλεί.
Αύριο θα διαλύσω 7 σταγόνες σε 2ml Melafix για να δω αν διαλύεται και σε τόσο λίγο Melafix.
Έστω και έτσι πιστεύω πως είναι μια καλή λύση και με κόστος 10(το melafix)+5 (tea tree oil) = 15 Ευρώ μπορούμε να φτιάξουμε άνετα 1 λίτρο melafix, και πιστεύω πως με 1 μόνο μπουκαλάκια melafix θα μπορούμε να φτιάξουμε αρκετά ακόμα λίτρα, και μπορεί να είναι ακόμα πιο οικονομικό γιατί στο ebay τα 10ml
Cajeput έχουν μόνο 2,5 Ευρω.
Για την αποτελεσματικότητα θα έχετε ενημέρωση, που από όσα έχω διαβάσει είναι το ίδιο αποτελεσματικός ο τρόπος όπως και το melafix
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-16, 21:48
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Για την διάλυση ελαιου σε νερό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αραβικό κομμι ή xanthan gum και τα δύο είναι food safe και μπορούμε να τα βρούμε στην Ελλάδα.
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-16, 21:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την διάλυση ελαιου σε νερό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αραβικό κομμι ή xanthan gum και τα δύο είναι food safe και μπορούμε να τα βρούμε στην Ελλάδα.
Ευχαριστώ φίλε μου.
καιρό ψάχνω κάτι τέτοιο, θα το δοκιμάσω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-16, 21:59
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ωραια Τακη, αναμενουμε.
Και σκετο ριξτο, μην φοβασαι... Οσο εχω ψαξει το εχουν δοκιμασει πολλοι χομπιστες... Το εχεις δει κι εσυ..
Εγω παντως σκετο θα το δοκιμαζω, απο την στιγμη που κανει και μονο του δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-16, 22:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιάννη νιώθω πιο ασφαλείς αν διαλύεται τελείως στο νερό, και νομίζω πως θα είναι πιο δραστικό το αιθέριο έλαιο αν διαλυθεί στο νερό, τώρα αν δεν πετύχει θα το βάζω σκέτο.
Αλλά το να έχω και ένα μικρό μπουκαλάκι melafix με 10 Ευρώ και να μπορώ να έχω 2-3 λίτρα melafix και πάλι η οικονομική διαφορά είναι τεράστια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-16, 22:24
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Να το διαλυεις, σκετο εννοω οχι μαζι με μελαφιξ..
Και μονο του(διαλυμενο πρωτα)..
Δεν το εθεσα σωστα.
Α, ρε και πηγα πηρα αδικα wfi νερο , θα παει στο η.τ τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-02-16, 22:53
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ φίλε μου.
καιρό ψάχνω κάτι τέτοιο, θα το δοκιμάσω
Xanthan gum έχω, αν δεν βρεις στείλε μου.. Με την άνθηση του molecular mixology / gastronomy είναι αρκετά κοινό πλέον.
Θέλει όμως λίγο διάβασμα για την δοσολογία γιατί και τα δύο υλικά πρέπει να είναι πολυσακχαριτες και μπορεί να προκαλέσουν bacterial bloom σε μεγάλη ποσότητα μέσα στο διάλυμα.
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-02-16, 23:09
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Τάκη εγώ λέω τσάμπα αγχώνεσαι. Μια χαρά διαλύεται το έλαιο. Εγώ πάντως διάβασα το παραπάνω ποστ σου δυο-τρεις φορές και μπερδεύτηκα ρε φίλε. Σα διαλυτη χρησιμοποίησες μικρή ποσότητα έτοιμου melafix ;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-02-16, 23:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη εγώ λέω τσάμπα αγχώνεσαι. Μια χαρά διαλύεται το έλαιο. Εγώ πάντως διάβασα το παραπάνω ποστ σου δυο-τρεις φορές και μπερδεύτηκα ρε φίλε. Σα διαλυτη χρησιμοποίησες μικρή ποσότητα έτοιμου melafix ;
Ακριβώς Παναγιώτη, χρησιμοποίησα λίγο έτοιμο melafix, σαν γαλακτοποιητή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-02-16, 23:23
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς Παναγιώτη, χρησιμοποίησα λίγο έτοιμο melafix, σαν γαλακτοποιητή
Τακη για ανθρωπινη χρηση λενε οτι το βαζεις σε βραστο νερο.μηπως να δοκιμασεις ετσι για να σου διαλυθεί σωστα? η υπαρχει λογος που δεν το εχεις κανει?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-02-16, 23:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη για ανθρωπινη χρηση λενε οτι το βαζεις σε βραστο νερο.μηπως να δοκιμασεις ετσι για να σου διαλυθεί σωστα? η υπαρχει λογος που δεν το εχεις κανει?
Με ζεστό νερό Κώστα φοβάμαι πως θα εξατμιστεί το αιθέριο έλαιο, για αρχή το έτοιμο melafix σαν γαλακτοποιητής είναι μία λύση.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-02-16, 23:34
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το φανταστηκα αλλα για ψαξτο λιγο γιατι σε ανθρωπινα δερματικα λενε οτι βραζεις νερο και μετα ριχνεις μεσα την αναλογη ποσοτητα και κανει τη δουλεια του σωστα.αρα γιατι να εξατμιστει?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-02-16, 23:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
το φανταστηκα αλλα για ψαξτο λιγο γιατι σε ανθρωπινα δερματικα λενε οτι βραζεις νερο και μετα ριχνεις μεσα την αναλογη ποσοτητα και κανει τη δουλεια του σωστα.αρα γιατι να εξατμιστει?
γιατί Κώστα σε αυτή τη περίπτωση ενεργεί εκείνη τη στιγμή, εμείς το θέλουμε συνέχεια όσο διαρκεί η θεραπεία.
Επίσης να πω πως προσπαθώ να ακολουθήσω η διαδικασία που ακολουθεί και η εταιρία στο έτοιμο Melafix. Για να λένε πως πρέπει να χρησιμοποιείται έτσι κάτι ξέρουν, προφανώς έχουν κάνει μελέτη και έρευνα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-02-16, 09:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να λένε πως πρέπει να χρησιμοποιείται έτσι κάτι ξέρουν, προφανώς έχουν κάνει μελέτη και έρευνα
μην εισαι και πολυ σιγουρος
εδω ολοκληρη seachem, λεει η ιδια οτι δεν ξερουν πως ακριβως λειτουργει το prime στην αποτοξικοποιηση νιτρωδων και νιτρικων.
μια θεωρια εχουν.
(http://www.seachem.com/support/FAQs/Prime.html)

καλο θαναι αν μπορεσεις να βρεις τροπο να το σταθεροποιησεις ωστε να μην υπαρχει διαχωρισμος βεβαια.
αν γινει αυτο,μετα μπορει να φυλαχτει σε σκουροχρωμο μπουκαλι για μεγαλο χρονικο διαστημα.δε νομιζω πως θα υπαρχει προβλημα.
μετα φτιαχνεις ενα μπουκαλι 1 λιτρο μια φορα το χρονο και θα το πεταμε κιολας στο τελος του χρονου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-02-16, 09:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην εισαι και πολυ σιγουρος
εδω ολοκληρη seachem, λεει η ιδια οτι δεν ξερουν πως ακριβως λειτουργει το prime στην αποτοξικοποιηση νιτρωδων και νιτρικων.
μια θεωρια εχουν.
(http://www.seachem.com/support/FAQs/Prime.html)
Αυτό το διάβασα και γέλασα

A: The detoxification of nitrite and nitrate by Prime (when used at elevated levels) is not well understood from a mechanistic standpoint. The most likely explanation is that the nitrite and nitrate is removed in a manner similar to the way ammonia is removed; i.e. it is bound and held in a inert state until such time that bacteria in the biological filter are able to take a hold of it, break it apart and use it. Two other possible scenarios are reduction to nitrogen (N2) gas or conversion into a benign organic nitrogen compound.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο θαναι αν μπορεσεις να βρεις τροπο να το σταθεροποιησεις ωστε να μην υπαρχει διαχωρισμος βεβαια.
αν γινει αυτο,μετα μπορει να φυλαχτει σε σκουροχρωμο μπουκαλι για μεγαλο χρονικο διαστημα.δε νομιζω πως θα υπαρχει προβλημα.
μετα φτιαχνεις ενα μπουκαλι 1 λιτρο μια φορα το χρονο και θα το πεταμε κιολας στο τελος του χρονου
Τώρα αυτό με τον τρόπο που το έκανα, δείχνει πως δεν υπάρχει διαχωρισμός. Αλλά με τις σταγόνες που φτιάχνω μόνο όσο χρειάζομαι και όταν το χρειάζομαι δεν βλέπω τον λόγο να το έχω έτοιμο φτιαγμένο από πριν, εμένα με βολεύει, μία διαίρεση είναι Λίτρα ενυδρείου / 38 = σταγόνες - 1 σταγόνα για τα 5ml έτοιμου Melafix. Απόψε θα δοκιμάσω και με 2 ml έτοιμου melafix και 7 σταγόνες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-02-16, 00:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Απόψε δοκίμασα με 2 ml έτοιμο melafix.
Έβαλα τα 2ml melafix και έριξα 7 σταγόνες tea tree oil, οι σταγόνες δεν διαλύθηκαν και έμειναν την επιφάνεια, όταν όμως κούνησα το μείγμα αμέσως διαλύθηκαν , πρόσθεσα και νερό ενυδρείου, το κούνησα καλά και το έριξα στο ενυδρείο. Όπως και χθες δεν υπήρξαν σταγονίδια αλλά ούτε και αφρός, και έτσι συνεχίζω με αυτό τον τρόπο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-02-16, 00:38
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αρα η με 5ml melafix η μονο του ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-02-16, 00:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα η με 5ml melafix η μονο του ...
Οχι βρε, και με 2ml, αφού διαλύθηκε μόλις το κούνησα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-02-16, 01:09
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Α! Οκ.. Επειδη ειπες οτι αρχικα δεν διαλυθηκαν..
Λαθος καταλαβα..
Ειμαι και λιγο χαζος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-02-16, 01:47
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Quillaja surfactant. Ειναι GRAS(Generally Recognised As Safe) που ειναι από τους ανώτερους χαρακτηρισμούς ασφάλειας των τροφίμων. Είναι φυσικό, από το δέντρο Quillaja saponaria, και έχει αντίστοιχες ιδιότητες με το ημισυνθετικό Crovol PK 70 που χρησιμοποιεί το Melafix. Έχει ψηλό Hlb και δίνει καλό oil in water γαλάκτωμα.

Χρησιμοποιείς όσο λιγότερο χρειάζεται για να φτιαχτεί ένα σχετικά σταθερό γαλάκτωμα, λογικά λιγότερα απότι χρησιμοποιεί το Melafix. Θα έχεις κάποιο άφρισμα όπως και με όλους τους γαλακτωματοποιητές. Όσο λιγότερη ποσότητα, τόσο λιγότερο άφρισμα.


Μια υπενθύμιση απλά
Τα αιθέρια έλαια δεν στερούνται κινδύνους, οπότε η δοσολογία πρέπει να είναι ακριβής. Το μέγεθος σταγόνων εξαρτάται από την επιφανειακή τάση του υγρού(διαφορετική η ε.τ. του νερού και διαφορετική του ελαίου) και την διάμετρο της οπής και των τοιχωμάτων του σταγονόμετρου, οπότε δεν είναι πάντα 0.05ml. Τόσο είναι μια σταγόνα νερού από συγκεκριμένες προχοΐδες, από άλλα σταγονόμετρα ή άλλα υγρά στο ίδιο σταγονόμετρο, η σταγόνα μπορεί να είναι σημαντικά μεγαλύτερη ή μικρότερη. Σε υλικά που χρησιμοποιείς μικροποσότητες, αυτό μπορεί να παίξει ρόλο, οπότε απλά ελεγξέ το και με αξιόπιστο ογκομετρικό να ξέρεις ακριβώς τα ml από τις σταγόνες που χρησιμοποιείς.

Με απλό κούνημα σε πλαστικό μπουκάλι χωρίς γαλακτωματοποιητή είναι δυνατόν να χάνεται ποσότητα του αιθέριου ελαίου με προσκόλληση στα τοιχώματα του μπουκαλιού με τα οποία ως έλαιο εμφανίζει μεγαλύτερη χημική συγγένεια απότι το νερό. Με την προσθήκη ποσότητας έτοιμου Melafix στο μείγμα, εκμεταλλεύεσαι τον γαλακτωματοποιητή του που βρίσκεται σε μεγαλύτερη ποσότητα για να προσφέρει σταθερότητα στο γαλάκτωμα του έτοιμου σκευάσματος. Για απλή διάλυση, αρκεί αρκετά λιγότερος, έτσι διαλύεται και η επιπλέον ποσότητα που προσθέτεις.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-02-16, 02:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτο μαλιστα
που ησουν εσυ ρε κωστα τοσο καιρο εξαφανισμενος?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-02-16, 08:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Κώστα
όπως πάντα άψογη ανάλυση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο μαλιστα
που ησουν εσυ ρε κωστα τοσο καιρο εξαφανισμενος?
Ασε Γιώργο, στον ουρανό τον ψάχναμε και ήταν δίπλα μας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-02-16, 08:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Quillaja surfactant. τους γαλακτωματοποιητές......................... έτσι διαλύεται και η επιπλέον ποσότητα που προσθέτεις.
You Κουφ' me baby!!!
ε ρε όταν μιλαει ο επαγγελματιας....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY Melafix / Pimafix Nick74 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 29 27-10-14 21:40
melafix-pimafix vasilhs Ασθένειες- Θεραπείες ψαριών στη δεξαμενή μας 3 09-04-14 21:31
MELAFIX-PIMAFIX ή ESHA 2000?? evina Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 03-10-13 14:43
Melafix και Pimafix σε γαριδες pavlos1988 Γαρίδες 7 12-12-10 02:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12495 seconds with 13 queries