Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-04-12, 21:49
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή σκεψεις για αρχη γλαστρολιμνης

καλησπερα σε ολους σας ,εδω και λιγο καιρο διαβαζω για τις γλαστολιμνες και νομιζω οτι μου τραβαει πολυ το ενδιαφερον η κατασκευη μιας.Εχω ενα μεγαλο πλαστικο του ικεα που αποτι καταλαβα ειναι περιπου 140 λιτρα,ενα φιλτρο eheim 2010 οποτε σκεφτομαι γιατι οχι?προς το παρον εχω αγορασει λιγα σανιδια για να τα βαλω γυρω γυρω να μην φαινεται το πλατικο και μεταλικο τσερκι για να ενισχησω την σταθεροτητα των πλαινων του πλαστικου...σκεφτομαι να βαλω μεσα μονο φυτα (εχω βαλει και μια αναλογη αγγελια αν καποιος μπορει να με βοηθησει).στον βυθο σκεφτομαι να βαλω μονο χαλικι...θα ηθελα καποιες γνωμες μιας και θελω να την κρατησω στο μπαλκονι χειμωνα καλοκαιρι
-------------------------
ακομα θα ηθελα να μου πειτε τι φυτα θα αντεχανε εξω το χειμωνα
__________________
<<see no evil,hear no evil>>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prodigy : 26-04-12 στις 21:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-12, 17:40
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Νομίζω πως δε θα χεις πρόβλημα να τη διατηρήσεις έξω χειμώνα-καλοκαίρι, ακόμα και στο σχετικά ψυχρό κλίμα της Θεσσαλονίκης. Θα πρέπει να την τοποθετήσεις σε ένα όσο το δυνατό προστατευμένο σημείο από το κρύο αλλά και την άμεση ηλιακή ακτινοβολία. Εγώ εφαρμόζοντας τα παραπάνω δεν είδα θερμοκρασία νερού κάτω από 5 βαθμούς και πάνω από 30, ούτε στους χιονιάδες ούτε στους καύσωνες. Το χειμώνα βέβαια όταν χιόνιζει τη σκέπαζω με ένα νάυλον και το καλοκαίρι φροντίζω να έχει σκιά όλη τη μέρα.
Από φυτά δε ξέρω να σου πω και πολλά γιατί δεν έχω και μεγάλη επιτυχία... Μια υγροφίλα κορυμπόζα που μου είχε χαρίσει συγχομπίστας είχε γίνει πραγματικό θηρίο, σαν μικρός θάμνος αλλά κάποια στιγμή χιονίστηκε και πάγωσε. Κάποιες δράκαινες επίσης έφθιναν. Αυτά που έμειναν, δε φαίνεται να καταλαβαίνουν τίποτα από κρύο και έχουν γεμίσει τη λίμνη, είναι διάφορα που μαζεύω από αρδευτικά κανάλια στο χωριό. Το πιο ανθεκτικό από αυτά είναι μια μέντα ακουάτικα, κάτι σαν υδροχαρής δυόσμος που μυρίζει και πολύ όμορφα. Νομίζω ότι το επόμενο διάστημα τα κανάλια θα γεμίσουν πάλι βλάστηση οπότε θα μπορούσες να κάνεις καμιά εξόρμηση...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-12, 12:28
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

ευχαριστω φιλε μου!εχω βαλει ειδη στο σημειο που θελω να τοποθετησω τη λιμνουλα καλαμια οποτε θα προστατευεται απο τον ηλιο.εοισης εχω ενα θερμοκαλωδιο της hydor μιας και ασχολουμε με ερπετα και μου περισευει και σκευτομαι να το χρησιμοποιησω για το χειμωνα
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-12, 15:37
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Εγώ πάντως αυτά που σου στέλνω τα έχω σε εκτεθημένες γλαστρολίμνες σε ταράτσα και όλα πάνε καλά κάθε χρόνο!

Σου στέλνω:
potamogeton lucens
ένα είδος polygonum
nymphoides peltata
ένα άλλο νυμφοειδές που δεν έμαθα ποτέ το όνομά του
ένα σπόρο νεροκάστανου (trapa natans)

δεν θυμάμαι τα άλλα θα σου τα γράψω σήμερα ή αύριο
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-12, 14:01
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

εβαλα χθες την καλαμια στο μπαλκονι και ελενξα για τον ηλιο,νομιζω οτι μια χαρα τα καταφερα και θα εχει λιγες ωρες μονο ηλιο και εκεινες οχι τελιως απροστατευτη.lucy σευχαριστω για το ενδιαφερον και για τη βοηθεια σου διαβαζω για τα φυτα και αναμενω!!!
-------------------------
ευχαριστω πολυ την lucy που μου εστειλε τοσα ωραια φυτακια και για το ενδιαφερον της!τωρα ομως που τα εβαλα κατω σκαλωσα σε ενα πολυ απλο βημα......πως τα φυτευουμε παιδια?δεν μπορεσα να πολυκαταλαβω
__________________
<<see no evil,hear no evil>>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prodigy : 30-04-12 στις 14:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-12, 20:16
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

βαλε καμια φωτο ...... να δουμε και το αποτελεσμα!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-12, 20:45
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

δεν ξερω ακομα πως να φυτεψω τα φυτα...
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-04-12, 21:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prodigy Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω ακομα πως να φυτεψω τα φυτα...
Απολογούμαι για την καθηστέρηση της απάντησης μου, αλλά η φύση της εργασίας μου είναι απρόβλεπτη.
Όταν μιλάμε για γλαστρόλιμνη, μιλάμε για ένα μικρό κύκλωμα, όπως ένα ενυδρείο. Μπορούν να ισχύσουν λοιπόν οι ίδιες συνθήκες, με τη διαφορά του ότι θα του παρέχεται φυσικό φως και καθόλου εξοπλισμός για διατήρηση της θερμοκρασίας του νερού.

Αναλόγως του βάθους που θα έχουμε, μπορούμε να φυτέψουμε τα φυτά μας ανάλογα. Προσωπικά δεν θα άπλωνα χώμα στον πυθμένα για να φυτέψω τω φυτά μου, αλλά θα χρησιμοποιούσα μικρές διάτρυτες γλαστρούλες που είναι κατασκευασμένες γι΄αυτό τον σκοπό. Μπορείς βέβαια κάλλιστα να κατασκευάσεις και ο ίδιος, τρυπώντας τις με ένα τρυπάνι. Αφού τις γεμίσεις με χώμα και φυτέψεις τα φυτά σου, στην άνω επιφάνεια, μπορείς να τοποθετήσεις μικρά βότσαλα, ώστε να αποτρέψεις το ενδεχόμενο να σκάβουν τα χρυσόψαρα σου το χώμα.

Ο λόγος που τα φυτά είναι καλύτερα να φυτεύονται ξεχωριστά σε γλαστρούλες, είναι γιατί μπορούμε ανά πάσα στιγμή να τα αφαιρέσουμε, να τους αλλάξουμε τη θέση τους ή ακόμα και να προβούμε σε καθαριότητα του μικρού μας κυκλώματος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-04-12, 21:56
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ !!τι χωμα να βαλω ομως?
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-12, 22:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prodigy Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ !!τι χωμα να βαλω ομως?
Εδώ στην Κύπρο, το ονομάζουμε αμμόχωμα. Βασικά δεν λασπώνει εύκολα και μπορεί κάποιος να το προμηθευτεί ευκολότερα από κοίτες χειμάρων.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-04-12, 22:04
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

κατι απο μαγαζι γιατι δεν μπορω να παω καπου να παρω....αν αγορασω χοντρη ποταμισια αμμο και την πλυνω πρωτα?και στην ριζα να βαλω τυρφη με ελαφροπετρα που εχω?
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-04-12, 22:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prodigy Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι απο μαγαζι γιατι δεν μπορω να παω καπου να παρω....αν αγορασω χοντρη ποταμισια αμμο και την πλυνω πρωτα?και στην ριζα να βαλω τυρφη με ελαφροπετρα που εχω?
Μιά χαρά μου ακούγεται. Απόφυγε μόνο την ελαφρόπετρα και μην υπερβάλεις στην τύρφη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-04-12, 22:22
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

μεθαυριο μιας και αυριο ειναι αργια ,ξεκιναω το φυτεμα....εχω ψηθει πολυ με την ιδεα!!!!!
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-12, 07:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Η άμμος που θα πάρεις να μην είναι λεπτόκοκκη, έτσι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-05-12, 07:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Η άμμος που θα πάρεις να μην είναι λεπτόκοκκη, όπως επίσης να ανακατώσεις αμμόχωμα και τύρφη μαζί, έτσι που να υπάρχουν θρεπτικά στοιχεία.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-05-12, 22:24
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

θα παρω την πιο χοντρη αμμο που εχει...αυριο φανταζομαι θακαταδερω να τα συμαζεψω καπως και να παρει την πρωτη της οψη
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-05-12, 11:45
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

να μαι κι εγώ.

τα ονόματα των άλλων φυτών είναι

Iris pseudacorus (κίτρινα άνθη)
Lythrum Salicaria (μωβ άνθη)
Sparganium erectum (λευκά άνθη σαν αγκάθια)

αυτά είναι για βάθος νερού 5- 10 - 15 εκ περίπου
στις λίμνες τα βάζουμε στις "όχθες".
στην γλασστρολίμνη μην τα βάλεις, αν θέλεις κάνε όπως εγώ. Τα έβαλα σε ζαρτινιέρες και μπροστά από τις γλαστρολίμνες για να μην φαίνεται πολύ η γλάστρα και για να μην την ψήνει πολύ ο ήλιος κι ανεβάζει θερμοκρασία. Βέβαια μπορείς να τα βάλεις σε γλαστράκια που θα τα κρεμάσεις εσωτερικά -φυσικά- της γλαστρολίμνης και στο πίσω μέρος για να μην σου κρύβουν τη θέα. έτσι θα έχεις μια πράσινη "πλάτη".

άλλο φυτό υπέροχο κατά τη γνώμη μου είναι η Lysimachia nummularia. Φυτό εντός και εκτός νερού. στην απλή γλάστρα γίνεται μια υπέροχη κρεμοκλαδής πρασινάδα με κίτρινα λουλούδια. Εγώ θα την έβαζα κι αυτήν κρεμαστή από μέσα αλλά μπροστά για να κρεμάσει έξω.

τα άλλα τρία ίσως να μην τα πρόσεξες γιατί είναι 3 είδη φακής και δεν έβαλα ποσότητα αλλά σίγουρα θα σου ήρθαν με τα άλλα φυτά
lemna minor
lemna_minuta
Spirodella polyrhiza
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-05-12, 11:51
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

lucy και τα αλλα φυτακια που ειναι σαν να εχουν μπαλακια στις ριζες τι φυτα ειναι και πως φυτευονται?με ολη τη σιζα μεσα στο υποστρωμα?
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-05-12, 11:53
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Το polygonum επειδή βγάζει κορυφή έξω από το νερό να το βάλεις πίσω πίσω να μην σου κρύβει τα άλλα

μπροστά από αυτό βάλε την nymphoides peltata και το άλλο νυμφοειδές και πιο μπροστά το potamogeton lucens γιατί δεν βγαίνει από το νερό για να μπορείς να το βλέπεις.

Τον σπόρο νεροκάστανου (trapa natans) αφού τον γδάρεις λίγο για να πάρει νερό θα φυτρώσει και θα βγάλει την ροζέτα του όπου θέλει. μετά που θα μεγαλώσει λίγο μπορείς να του διορθώσεις την θέση

αυτά!
καλή επιτυχία!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prodigy Εμφάνιση μηνυμάτων
l...που ειναι σαν να εχουν μπαλακια στις ριζες τι φυτα ειναι και πως φυτευονται?με ολη τη σιζα μεσα στο υποστρωμα?
ναι έτσι. είναι το potamogeton lucens φυτεύεις τις ρίζες κανονικά και τα κλαδάκια θα βγουν σιγά σιγά κοντά στην επιφάνεια.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lucy : 02-05-12 στις 11:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-05-12, 13:49
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

εισαι σουπερ!!!!!εφυγα να μην καθηστερω κιαλο !!
-------------------------
ειχα κατι γλαστρουλες μικρες τις εκανα ολες πολλες τρυπουλες και τις επλυνα με καυτο νερο....εριξα στον πατο του "ταπερ"περιπου 3 δαχτυλα αμμο ποταμησια χοντροκοκη και εβαλα τα φυτα μεσα....προς το παρον δεν μπορω να δω ποσο καλο ειναι το αποτελεσμα μιας και το νερο ειναι θολο πολυ τωρα,θα το αφησω να καθαρισει...διστυχως ομως βλεπω οτι μαρεσει πολυ και μαλλον θα ψαξω να κανω και κατι μεγαλυτερο!χαχαχα φωτογραφικη μηχανη δεν εχω οποτε θα περιμενω ενα φιλο για φοτογραφιες!
__________________
<<see no evil,hear no evil>>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prodigy : 02-05-12 στις 13:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-05-12, 15:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prodigy Εμφάνιση μηνυμάτων
...εριξα στον πατο του "ταπερ"περιπου 3 δαχτυλα αμμο ποταμησια χοντροκοκη και εβαλα τα φυτα μεσα....
Δεν έπρεπε να έβαζες το χώμα άμεσα στο τάπερ, αλλά στις γλαστρούλες με το κάθε φυτό ξεχωριστά. Τα 3 δάκτυλα χώμα που έχεις καλύψει τον πυθμένα, πολύ πιθανόν να σου δημιουργήσει πρόβλημα μακροπρόθεσμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-05-12, 21:31
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

εχω βαλει χωμα μονο στις γλαστρες.....στο πατωμα εβαλα χαλικι απλα για το ματι δεν εχω φυτεψει εκει φυτα..
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αποπειρα γλαστρολιμνης zweet Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 17-04-12 09:43
σκεψεις για diy κυβο... kgf12345 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 08-01-12 20:06
Σκεψεις για νεο set up Δημητρης89 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 11 31-10-10 15:45
σκεψεις για γαριδαδικο Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 13 05-02-10 18:10
Σκεψεις για 260 λιτρα kokos125 Αρχάριοι γλυκού νερού 23 27-01-10 23:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06795 seconds with 13 queries