Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-04-11, 16:00
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή νεα λίμνη απο αρχάριο

μετά από ένα χρόνο αποφάσισα να φτιάξω και εγώ μια λίμνη στην αυλή μου !!
είμαι από Κρήτη ( Ιεράπετρα ). το μέγεθός της είναι 3 επι 2,5 και βάθος περίπου 1,20 μπορεί και λίγο παραπάνω . το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να σκάψω και τώρα είμαι στην δημιουργία καταρράκτη μέχρι να έρθει το λαινερ.
για φίλτρα είμαι υπό σκέψη . για αρχή λέω να βάλω μια αντλία ( Eheim pump compact+ 5000) αρκετά δυνατή για τον καταρράκτη ! και να φτιάξω ένα βιολογικό φίλτρο μόνος μου με μια αντλία λίγο πιο δυνατή απο την πρώτη κοντά στα 6000l/h . Επίσης μια τρίτη αντλία για μία UV 55 W κοντά στα 1500λιτρα /ώρα !!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-11, 17:27
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

μια φώτο μετά το σκάψιμο και ο καταρράκτης
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0340.JPG
Εμφανίσεις:  609
Μέγεθος:  323,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0342.jpg
Εμφανίσεις:  652
Μέγεθος:  123,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN0346.jpg
Εμφανίσεις:  659
Μέγεθος:  114,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-11, 17:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλη αρχη και καλη συνεχεια!!!!

__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-11, 17:54
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Χεχε θυμήθηκα τo σκάψιμο που εκανα περσι .Φιλε γιατι 2 αντλιες ? Μπορει κάλλιστα να περνα η μια απο το φιλτρο ,τη uv και να καταλήγει στο καταρράκτη.

Κατι μ λεει οτι θα κανεις κατι πολυ καλο .Σε βοηθα και το φόντο πισω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-11, 12:15
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο για τις πολλές αντλίες απλά σκέφτηκα ότι λόγο της έντονης ηλιοφάνειας πάνω στη λίμνη ( 7 ώρες ) και στο γεγονός οτι ο καταρράκτης θα είναι αρκετά ψηλός 1,5 μέτρο περίπου από την επιφάνεια της λίμνης , η προσθήκη uv πάνω στην αντλία θα έριχνε την πίεση στον καταρράκτη και μπορεί να μην είναι αποτελεσματική και η uv . Εγώ απλά κάνω κάποιες σκέψεις και θα ήθελα τα φώτα σας !!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-11, 17:22
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ και εγώ στη δικιά μου λίμνη δύο αντλίες, πιο πολύ όμως γιατί απλά είχα τη δεύτερη. Η μία η μεγάλη αφορά το φίλτρο και την λάμπα uv σε σειρά, ενώ η μικρότερη δημιουργεί ένα μικρό διακοσμητικό καταρρακτάκι με πολλή μικρή ροή..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-11, 20:39
Το avatar του χρήστη GIORGOSKARA
GIORGOSKARA Ο χρήστης GIORGOSKARA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2008
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

εαν τοποθετησεις το φιλτρο στο υψος του καταρρακτη,μπορεις το σωληνα της εξοδο απο το φιλτρο να τον βαλεις στον καταρρακτη,συνδεσε και τη UV επανω,οποτε με μια αντλια κανεις τη δουλεια σου .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-11, 07:54
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

ο καταρρακτης μου θέλω να έχει μεγάλη ροή , με αυτό το σκεπτικό θέλω να προσθέσω και μια δεύτερη αντλία αποκλειστικά για αυτόν.πιστεύω το βράδυ να ανεβάσω φώτο από τον καταρράκτη μου που είναι σχεδόν έτοιμος !!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-11, 10:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Δε μας είπες Νίκο, τί ψάρια θα βάλεις? Να υπολογίζω nishikigoi?

Αν η απάντηση σου είναι ναι, τότε για 9000 λίτρα δεξαμενή με nishikigoi απαιτείται τουλάχιστον κατά 6000 λίτρα περισσότερη ροή απ' ότι οι 3 αντλίες σου μαζί για τέτοιο βάθος που έχεις.

¶λλο που θα ήθελα να προσθέσω, είναι η αναγκαιότητα ανταλλαγής αερίων στα βαθύτερα τουλάχιστον σημεία της δεξαμενής σου. Στο 1.20 είναι απαραίτητη η τεχνική υποστήριξη, καθότι καμία απολύτως φυσική ροή δεν μπορεί να φτάσει σε βάθος πέραν των 50εκ. (περιπτώσεις κάθετης πτώσης νερού από υψηλό σημείο >1μ. τύπου καταρράκτης). Σε περίπτωση που ο καταρράκτης σου δεν θα είναι εντελώς κάθετος, που θα αναγκάζει τη ροή του νερού να κυλάει σε αυτόν, τότε οξυγόνωση θα επιτυγχάνεται σε πολύ μικρότερο βάθος. Αυτά για να πράξεις αναλόγως με την κατασκευή σου. Όπως και να' χει, η χρήση αεραντλίας είναι σημαντική στην δική σου περίπτωση.

Από πού θα αντλείς νερό?

Δες αυτό το πολύ διαφωτιστικό βίντεο
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 08-04-11 στις 10:43
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-04-11, 17:17
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

θα ήθελα να μου δίνατε τα φώτα σας ως αναφορά την οξυγόνωση στον πάτο της λίμνης !! και οι τρεις αντλίες θα έχουν μαζί κυκλοφορία 12000 λίτρα/ώρα . μια πρώτη άποψη απο τον καταρράκτη . περιμένω το λαινερ και το γεωύφασμα για να μπορέσω να προχωρήσω !!( τι πληθυσμός μπορεί να μπει σε αυτά τα λίτρα??
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sss.jpg
Εμφανίσεις:  511
Μέγεθος:  105,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aaa.jpg
Εμφανίσεις:  519
Μέγεθος:  130,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-04-11, 17:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Με τον τρόπο που έχεις στήσει τον καταρράκτη σου, εύχομαι μόνο να μην έχεις απώλειες. Κανονικά θα έπρεπε να είχες κτίσει πρώτα το καλούπι, να έβαζες από πάνω λάινερ και μετά να επένδυες την επιφάνεια του με πέτρες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzortzakisnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ήθελα να μου δίνατε τα φώτα σας ως αναφορά την οξυγόνωση στον πάτο της λίμνης !! και οι τρεις αντλίες θα έχουν μαζί κυκλοφορία 12000 λίτρα/ώρα . μια πρώτη άποψη απο τον καταρράκτη . περιμένω το λαινερ και το γεωύφασμα για να μπορέσω να προχωρήσω !!( τι πληθυσμός μπορεί να μπει σε αυτά τα λίτρα??
Τώρα στο ερώτημα σου:
Μέχρι 9 κοι είναι ότι πρέπει για να τους δωθεί ο ζωτικός χώρος και οι συνθήκες να αναπτυχθούν πολύ. Όσο περισσότερα βάλεις, τόσο αυξάνονται οι απαιτήσεις και η "ζήτηση" για χώρο, τροφή, οξυγόνο.

Η καλή κυκλοφορία (τουλάχιστον 2 φορές την ώρα τον ολικό όγκο του συστήματος) από το βαθύτερο σημείο, δεν επιτρέπει να παραμένουν μη επιθυμητά αέρια εκεί κάτω. Αυτό είναι το πρώτο.

Η οξυγόνωση όμως αραιώνει όσο πηγαίνουμε προς τα κάτω, επομένως ένα air diffuser είναι αναγκαίο. Δεν είναι ακριβός εξοπλισμός όπως και να' χει.

Επίσης, θα ήθελα να σου πω ότι για κυκλώματα αυτού του μεγέθους υπάρχουν αντλίες Low voltage που καίνε πολύ λιγότερο ηλεκτρισμό απ' ότι να έχεις τις 3 διαφορετικές αντλίες με λιγότερη κιόλας γενική ροή.

Ένα σκίμερ επιφανείας θα σε διαφυλάξει κατά ένα μεγάλο βαθμό από τα φύλλα κ.λ.π. που θα βυθίζονται στον πυθμένα. Διαφορετικά οι αντλίες σου θα χρειάζονται περισσότερη καθαριότητα ανά διαστήματα.

Ένας εξοπλισμός που υπάρχει στην αγορά και απευθύνεται κυρίως για τις δεξαμένες από λάινερ είναι τα bottom drain εξωτερικού τύπου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-04-11, 20:14
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzortzakisnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ήθελα να μου δίνατε τα φώτα σας ως αναφορά την οξυγόνωση στον πάτο της λίμνης !! και οι τρεις αντλίες θα έχουν μαζί κυκλοφορία 12000 λίτρα/ώρα . μια πρώτη άποψη απο τον καταρράκτη . περιμένω το λαινερ και το γεωύφασμα για να μπορέσω να προχωρήσω !!( τι πληθυσμός μπορεί να μπει σε αυτά τα λίτρα??
Δεν θα διαφωνισω με αυτα που ειπε ο Βασιλης αλλα για να απαντηση καποιος στο ερωτημα σου σχετικα με το ποσα ψαρια μπορεις να βαλεις (εκτος απο τα λιτρα) τεραστια σημασια εχει και η βιολογικη διηθηση για να μπορει να σου κρατα το συστημα υγιες......

Υπαρχει μια παροιμια στην κοινωνια των λιμνοφιλων που λεει.....

Φτιαχνοντας μια λιμνη για ψαρια ποτε ο στοχος δεν πρεπει να ειναι αυτα αλλα η ποιοτητα του νερου
Καταλαβαινεις τι θελει να πει ετσι???

Αρα, για να εχεις μια καλη ποιοτητα του νερου στην οποια θα κτισεις ενα υγιες περιβαλον για τα ψαρια και για ολους τους κατοικους της λιμνης (ωφελημα βακτηρια κλπ..) Θα πρεπει να κανεις καποια πραγματα αλλα...θα πρεπει πρωτα να μας πεις...

Εισε διατεθημενος να δωσεις κατι τις παραπανω και να εισε ΟΚ
Η να κανεις κατι και μετα απο λιγο καιρο να πεις.....δεν βαριεσε....παμε γι'αλλα...
Και για να μην παρεξηγηθω οταν μιλαμε για ψαρια μιλαμε για κοι ετσι??

Γι'αυτο φιλε μου πρεπει πρωτα να μας πεις τι στοχους εχεις γι'αυτη τη λιμνη...και τα λεμε....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-04-11, 10:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει μια παροιμια στην κοινωνια των λιμνοφιλων που λεει.....
Φτιαχνοντας μια λιμνη για ψαρια ποτε ο στοχος δεν πρεπει να ειναι αυτα αλλα η ποιοτητα του νερου
Καταλαβαινεις τι θελει να πει ετσι???
Μα εκεί δίνεται καθημερινά ο αγώνας αγαπητέ ¶ντρο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-04-11, 11:30
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Δυστυχως ομως Βασιλη οι περισοτεροι το αγνοουν....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-04-11, 14:03
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες !! ως αναφορά τη φράση πάμε για άλλα΄!! θα πρέπει να πώ ότι απλά για τις λίμνες δεν έχω ιδέα πέρα από τα βασικά , στο χώρο του ενυδρείου είμαι απο το 1996 , τώρα έχω 2 ενυδρεία το ένα 450λ και το άλλο 500λ .Στο gab έκανα την πρώτη εγγραφή το 2007 αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν ασχολήθηκα με το φόρουμ. Τώρα που μπορώ να ασχοληθώ και με κάτι άλλο αποφάσισα να ασχοληθώ και με τη λίμνη . ξέροντας ότι τα συγκεκριμένα ψάρια είναι δύσκολα ζητάω τα φώτα σας για την καλύτερη διαβίωση τους ! ( ως αναφορά τον καταρράκτη είναι κενός απο κάτω για να περάσει το λάινερ και να στερεωθεί με πέτρες ) !! Το σύστημα για την οξυγόνωση του νερού στον πάτο της λίμνης πού θα το βρω ??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-04-11, 15:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzortzakisnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σύστημα για την οξυγόνωση του νερού στον πάτο της λίμνης πού θα το βρω ??
Νίko, αν δεν βρεις στα καταστήματα στην Ελλάδα, ψάξε στα διαδυκτιακά για air diffuser.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-04-11, 18:00
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzortzakisnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες !! ως αναφορά τη φράση πάμε για άλλα΄!! θα πρέπει να πώ ότι απλά για τις λίμνες δεν έχω ιδέα πέρα από τα βασικά , στο χώρο του ενυδρείου είμαι απο το 1996 , τώρα έχω 2 ενυδρεία το ένα 450λ και το άλλο 500λ .Στο gab έκανα την πρώτη εγγραφή το 2007 αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν ασχολήθηκα με το φόρουμ. Τώρα που μπορώ να ασχοληθώ και με κάτι άλλο αποφάσισα να ασχοληθώ και με τη λίμνη . ξέροντας ότι τα συγκεκριμένα ψάρια είναι δύσκολα ζητάω τα φώτα σας για την καλύτερη διαβίωση τους ! ( ως αναφορά τον καταρράκτη είναι κενός απο κάτω για να περάσει το λάινερ και να στερεωθεί με πέτρες ) !! Το σύστημα για την οξυγόνωση του νερού στον πάτο της λίμνης πού θα το βρω ??
Ωραια φιλε μου, μιας και εχεις ενυδρεια...ειμαι σιγουρος οτι θα πας καλα

Οποταν εχουμε και λεμε....
Καταρχας τα κοι δεν ειναι δυσκολα ψαρια.......δυσκολα τα κανουμε να φαινονται εμεις που πολλες φορες τους δινουμε λανθασμενο τροπο διαβιωσης ειτε λογω ιχθυοφορτωσης, ειτε λογω βιολογικου υλικου (ανεπαρκες), ειτε λανθασμενου εξοπλισμου φιλτρα, αντλιες και το κυριοτερο που ειναι μαζι με το βιολογικο υλικο το Α και το Ω, το οξυγονο.

Οπως ειπε και ο Βασιλης, μια λιμνη με κοι χρειαζεται οξυγονο και οπως ειπα και εγω πιο πανω, το οξυγονο δεν θα ωφελησει μονο τα ψαρια αλλα και ολοκληρο το οικοσυστημα με αποτελεσμα μια καθ'ολα υγιες λιμνη.

Δεν ξερω αν εχεις ηδη τις αντλιες μαλλον βιαστηκες λιγο

Ομως επειδη εισαι στο αρχικο σταδιο της κατασκευης, ας μην βιαζομαστε, και σαν αρχη θα σου πω την αποψη μου:
1. Δεν ξερω αν θελεις να βαλεις φυτα μεσα στη λιμνη (εγω δεν θα εβαζα) δωσε κλιση στη λιμνη περιμετρικα απο μεσα προς το βαθυτερο σημειο. Εγω θα εβαζα external bottom drain aeration αφου με αυτο το τροπο θα εχεις και οξυγονο και οτι βρομια μαζευεται στο βαθυτερο σημειο, θα τα μαζευει το bottom drain και σου εγγυουμαι περα πασης αμφιβολιας, οτι θα εχεις ενα βυθο πεντακαθαρο χωρις να χρειαστει ποτε να τον καθαρισεις. Αυτο σημαινει οτι δεν θα κανεις σκαλια για να βαλεις πανω γλαστρες. Με απλα λογια, η λιμνη θα ειναι καθαρα για ψαρια μονο.

2. Οτι αιχμηρο υπαρχει στα τοιχωματα της λιμνης τα αφαιρεις και στον πατο της λιμνης θα βαλεις τουλαχιστον 5cm παχος αμμου. Με αυτο το τροπο θα εφαρμοσει το liner ομαλα πανω στην αμμο και ετσι δεν θα υπαρξει προβλημα να παθει το liner οποιαδηποτε ζημια. Το liner θα πρεπει να ειναι 1χιλ. παχος και οχι πιο κατω.

3. Σχετικα τωρα με τον καταρρακτη σου, θα ηταν πιο ωραιο να κανεις μια κεφαλη (μινι λιμνουλα) πανω απο τον καταρρακτη, για να βαλεις μεσα φυτα. Ετσι αφου δεν θα εχεις φυτα μεσα στην κυρια λιμνη (λεω εγω τωρα) θα εχεις πανω απο τον καταρρακτη και με την συνεχη ροη θα σου κανουν και δουλεια (βλεπε νιτρικα)

Αυτα τα λιγα για την ωρα.... εχουμε ομως πολλα να πουμε ακομα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-04-11, 19:04
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !! δέν έχω παρει όλες τις αντλίες ! εχω μάθει οτι ειδικά στο χόμπι μας δεν χρειάζεται βιασύνη , μόνο την eheim 5000 έχω (5000 λ/ω ) το φίλτρο θέλω να το κάνω μόνος μου . βρήκα μια αεραντλία με Ισχύς : 50 watt και Παροχή αέρα 2,8 μ3/ω και μία πιο μικρή με 400 λ /ω . τι προτείνετε ?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-04-11, 21:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzortzakisnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !! δέν έχω παρει όλες τις αντλίες ! εχω μάθει οτι ειδικά στο χόμπι μας δεν χρειάζεται βιασύνη , μόνο την eheim 5000 έχω (5000 λ/ω ) το φίλτρο θέλω να το κάνω μόνος μου . βρήκα μια αεραντλία με Ισχύς : 50 watt και Παροχή αέρα 2,8 μ3/ω και μία πιο μικρή με 400 λ /ω . τι προτείνετε ?
Νίκο, για 13,500 λίτρα έχω μια αεραντλία 75 λίτρα το λεπτό και είμαι όριο (λίτρα και βάθος). Το ξέρω ότι αν ψάξεις κάτι πιο μεγάλο, το κόστος θα είναι ίσως πολύ μεγαλύτερο, αλλά αναγκαίο αφού λες ότι θέλεις κάτι καλό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-04-11, 23:03
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

καλησπέρα σε όλους!τελικά σήμερα μπήκε το λαίνερ και γέμισα την λίμνη νερό
κάτω από το λαινερ μπήκε μουσαμάς πάνω από τον μουσαμά μπήκε υαλοβάμβακας και μετά γεωύφασμα πάνω από το γεωύφασμα έβαλα 2 στρώσεις ναύλον αρκετά καλό για γεωργική χρήση και από πάνω έβαλα το λαίνερ( λίγο υπερβολή όλο αυτό )!!! αύριο θα ασχοληθώ με τις πέτρες και τα φίλτρα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  hhhh.jpg
Εμφανίσεις:  609
Μέγεθος:  106,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  qqqq.jpg
Εμφανίσεις:  701
Μέγεθος:  76,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sasa.jpg
Εμφανίσεις:  980
Μέγεθος:  98,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-04-11, 23:40
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Περιμενουμε να την δουμε και ολοκληρωμενη που θα ειναι σουπερ..
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-04-11, 07:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Eπειδή τυγχάνει να έχω και εγώ παιδιά που έχουν το ίδιο μικρό σπιτάκι που έχεις στην αυλή, μπορώ να καταλάβω και το μέγεθος της λίμνης σου.

Υπερβολή-ξε-υπερβολή, όσο καλύτερη ενίσχυση έχουμε τόσο το καλύτερο. Τί λάινερ έχεις επιλέξει τελικά, με ποιό υλικό είναι κατασκευασμένο και ποιό το πάχος?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 17-04-11 στις 09:27
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-04-11, 08:05
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

δυστυχώς το λαινερ δεν είναι 1 αλλα 0,5mm για αυτό το λόγο έβαλα και τόσα στρώματα κάτω . αν δώ οτι έχω το παραμικρό πρόβλημα, του χρόνου θα την κάνω με τσιμέντο !! ως αναφορά με τα παιδιά έχω πρόβλημα , καθώς ο γιος μου είναι 2 χρονών και θα παίζει εκεί κοντά οπότε πρέπει να προσέχω πιο πολύ τι προτείνετε για προστασία περιμετρικά ??
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-04-11, 08:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzortzakisnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
ως αναφορά με τα παιδιά έχω πρόβλημα , καθώς ο γιος μου είναι 2 χρονών και θα παίζει εκεί κοντά οπότε πρέπει να προσέχω πιο πολύ τι προτείνετε για προστασία περιμετρικά ??
Aυτός είναι ένας από τους λόγους που στο εξωτερικό κάνουν υπερυψωμένες τις δεξαμένες τους. Όχι ο βασικότερος λόγος, αλλά αποδίδει.
Ο άλλος τρόπος είναι ο περιμετρικός φράκτης. Από το άκουσμα και μόνο ίσως να σου χαλάει την γενικότερη εικόνα όσων αφορά τουλάχιστον στο κομμάτι της αισθητικής. Υπάρχουν όμως λύσεις που μπορούν να προστεθούν στο χώρο χωρίς να σου καταστρέφουν ταυτόχρονα και την εικόνα, όπως η περίφραξη ενός μεγαλύτερου τμήματος του κήπου, την περιμετρική προσθήκη φυτών, κτίσημο μικρών πέτρινων τοιχωμάτων (κατά φυσικής προσέγγισης) κ.λ.π.

Όπως βλέπω από τις φωτογραφίες, χώρο έχεις αρκετό, οπότε δες τις τελευταίες φώτο που παρουσίασα με τη δική μου περίπτωση, όπου μπορείς να δεις μεταξύ άλλων και τον περιμετρικό φραγμό του σπιτιού/αυλής. Κάτι ανάλογο μπορείς να κάνεις περιμετρικά του χώρου της λίμνης σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-04-11, 22:09
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

ουαου πολυ καλη!!! ο καταραχτης επισεις! αλλα ο βασιλης εχει δικαιο αν εχεις απωλειες; βασιλη τι μπορει να κανει γιαυτο; γιατι και γω με τους καταραχτες παντα εχς προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-04-11, 20:46
tzortzakisnikos Ο χρήστης tzortzakisnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2011
Περιοχή: ierapetra
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

αφού τελείωσα με την λίμνη έβαλα σε λειτουργία τον καταρράκτη και είδα ότι είχα απώλειες απο τις πέτρες του καταρράκτη ( ένα κυβικό περίπου μέσα σε μια μέρα !!!!Αυτή τη στιγμή η λίμνη είναι άδεια και ο καταρράκτης φτιάχνεται από την αρχή ( καλύτερη στεγανοποίηση και άλλη διαρρύθμιση ) Αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις τελικά !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-05-11, 18:52
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzortzakisnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
αφού τελείωσα με την λίμνη έβαλα σε λειτουργία τον καταρράκτη και είδα ότι είχα απώλειες απο τις πέτρες του καταρράκτη ( ένα κυβικό περίπου μέσα σε μια μέρα !!!!Αυτή τη στιγμή η λίμνη είναι άδεια και ο καταρράκτης φτιάχνεται από την αρχή ( καλύτερη στεγανοποίηση και άλλη διαρρύθμιση ) Αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις τελικά !!!!!
Είδες που στα' λεγα? Τα ίδια πάθαμε κι εμείς στην αρχή...

Σε λίγες μέρες (πρώτα ο Θεός) και αν με βολέψει το πρόγραμμα μου, θα ξεκινήσω και εγώ το μέρος του καταρράκτη μου... Πρόκειται όντως για το καλύτερο μέρος μιας δεξαμενής που σε πάει αλλού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Paludarium για Red Ear Slidders από αρχάριο exelix DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 24-12-09 13:05
Αρχάριο set-up SOUM Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 11-09-08 22:45
Κατασκευή DIY ενυδρείου για αρχάριο? fillou DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 17-10-06 13:59
Συμβουλές σε αρχάριο xenofon Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 26-01-06 08:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10502 seconds with 14 queries