Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-08-09, 13:56
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή ερωτηση για λιμνες...

εχω διαβασει οτι οταν σκαψουμε 1-2-3 μετρα κατω απο την γη εκει κραταει καποιες σταθερες θερμοκρασιες...
αν φτιαξουμε μια λιμνη με 3-4 μετρα βαθος ποση θερμοκρασια μπορει να εχει η λιμνη τον χειμωνα κοντα στον βυθο οταν στο περιβαλλον εχουμε 5 βαθμους....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-08-09, 16:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Να υπολογίσεις ότι κάθε 10 εκατοστά που κατεβαίνεις, προσθέτεις και ένα βαθμό κελσίου*

*Όλα αυτά βέβαια με κάποια μικρή απόκληση, έτσι? Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που έμμεσα ή άμεσα μπορούν να αλλοιώσουν κάπως αυτές τις συντεταγμένες, όπως η συνεχής ανακύκλωση του νερού από τον πυθμένα κ.α.

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω, γιατί 4 μέτρα βάθος? Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-08-09, 16:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τωρα που το λες... αν διαθετεις πεθερα πχ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-08-09, 17:00
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν διαθετεις πεθερα πχ?
αυτος ειναι ενας σοβαρος λογος υποθετω.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-08-09, 18:39
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

εγω παλι εχω αλλο στο μυαλο μου...
αν κανουμε 4 μετρα μια λιμνη βαθος σε καποιο σημειο και με σκαλια ανεβενει σταδιακα ισως θα μπορουσαμε να αναπαραστησουμε μια λιμνη πχ μαλαουι....
και οταν εχει κρυο να πηγαινουν πιο βαθυα....
τι λετε???
και μη βαρατε.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-09, 19:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι εχω αλλο στο μυαλο μου...
αν κανουμε 4 μετρα μια λιμνη βαθος σε καποιο σημειο και με σκαλια ανεβενει σταδιακα ισως θα μπορουσαμε να αναπαραστησουμε μια λιμνη πχ μαλαουι....
και οταν εχει κρυο να πηγαινουν πιο βαθυα....
τι λετε???
και μη βαρατε.....

Ααααααα! Το ξέρω που το πας!!!

Η αλήθεια είναι ότι αρκετοί τοποθετούν mbuna σε λίμνες, αλλά μόνο όταν ο καιρός ζεστάνει αρκετά και επιτρέπει η θερμοκρασία του νερού ένα τέτοιο εγχείρημα. Έχω επίσης ακούσει ότι πολλαπλασιάζονται κιόλας κάτω από αυτές τις συνθήκες. Δυστυχώς όμως, έστω και ο μεσογειακός χειμώνας, είναι χειμώνας και είναι αδύνατον να αντέξουν αυτά τα ομολογουμένως τροπικά ψάρια σε μια λίμνη έστω 4 ή και βαθύτερη λίμνη και εξηγούμαι...

Τα χρυσόψαρα ή καλύτερα οι απόγονοι του Carassius auratus κατάγονται από την Κίνα, δηλαδή αρκετά βορειότερα από τον ησημερινό όπου συναντούμε τις λίμνες Τανγκανίκα και Μαλάουι. Ως εκ τούτου οι συνθήκες είναι πολύ διαφορετικές. Τα χρυσόψαρα μπορούν από τη φύση τους να αντέξουν πολύ κακές και ψυχρές καιρικές συνθήκες. Κατά την χειμερινή περίοδο μάλιστα, είναι σε θέση να περιορίσουν στο ελάχιστον τον μεταβολισμό τους και να πέσουν σε ένα είδος χειμέρειας νάρκης στα βάθη της λίμνης για να αντιμετωπίσουν την ελαχιστοποίηση της τροφής και κατά κύριο λόγο το κρύο. Τα mbuna δεν έχουν αυτήν την ικανότητα, έτσι είναι αδύνατον να αντέξουν κάτω από αυτές τις συνθήκες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-09, 20:14
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

¶ντε πες και καταφέρνεις να κρατάς σωστές θερμοκρασίες στα κάτω στρωματά.
Είτε με γεωθερμία σε πολύ μικρό ποσοστό σε συνεργασία με κάποιο θερμαντικό σώμα. (gold member σε βλέπω στην ΔΕΗ)

Τα στρωματά νερού που βρίσκονται κοντά στην επιφάνια θα είναι παγωμένα
Οπότε δεν έχει οξυγόνο μια και τα ψαριά δεν θα μπορούν να ανεβαίνουν ψηλά
Δεν μπορούν να τραφούν σωστά μια και δεν θα μπορούν να ανεβαίνουν ψηλά
Δεν μπορείς να βάλεις φίλτρα μια και θα ανακατεύουν το ζεστό νερό με το κρύο.

Νιετ στην Ελλάδα κάτι τέτοιο

Αν βάλεις τζαμαρία και είσαι υπάλληλος στην δέη κάτι γίνετε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-09, 21:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ντε πες και καταφέρνεις να κρατάς σωστές θερμοκρασίες στα κάτω στρωματά.
Είτε με γεωθερμία σε πολύ μικρό ποσοστό σε συνεργασία με κάποιο θερμαντικό σώμα. (gold member σε βλέπω στην ΔΕΗ)

Τα στρωματά νερού που βρίσκονται κοντά στην επιφάνια θα είναι παγωμένα
Οπότε δεν έχει οξυγόνο μια και τα ψαριά δεν θα μπορούν να ανεβαίνουν ψηλά
Δεν μπορούν να τραφούν σωστά μια και δεν θα μπορούν να ανεβαίνουν ψηλά
Δεν μπορείς να βάλεις φίλτρα μια και θα ανακατεύουν το ζεστό νερό με το κρύο.

Νιετ στην Ελλάδα κάτι τέτοιο

Αν βάλεις τζαμαρία και είσαι υπάλληλος στην δέη κάτι γίνετε
χωρις να ερχομαστε σε αντιπαραθεση , συζηταμε ... θα απαντησω....
στα νοτια που ειμαι εγω δυσκολα παγωνουν τα νερα οπως λες... και ακομα και αν ηθελαν να παγωσουν δεν θα γινονταν γιατι απλα το νερο δεν θα ειναι ποτε στασιμο... οποτε απο οξυγονο ειμαστε οκ...
ακομα αν υποθεσουμε οτι δεν ανεβενουν πανω λογο κρυου, καποια εποχη ριχνοντας ταμπλετες η τροφη βυθου, θα τρωνε μια χαρα...
και οπως πολυ καλα σκεφτηκες και εχω σκεφτει και εγω, με την γεοθερμια για να καρτα μια λογικη θερμοκρασια και ενα πανελ να μαζευει ηλιο και να το κανει ρευμα, γραφουμε και την δεη στα παλια μας παπουτσια...
χιχιχιιχιχ
παντος απλα κανω μια σκεψη χωρις να ξερω κατα ποσο μπορει να λειτουργησει σωστα για τα ψαρια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-09, 22:09
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Μια και δεν ξερώ τι θερμοκρασίες έχετε στην Σύρο να σου πω ότι από αυτά που μου λες τα πράματα είναι καλυτέρα από την βοριά Ελλάδα

Κοιτά υπάρχουν κάτι θερμαντήρες που μπαίνουν στο πάτο της λίμνες και σίγουρα κάνουν δουλειά. Από κει και πέρα δε ξερώ ούτε ποσά watt χρειάζονται ούτε το κόστος τους.

Ίσως αν έφτιαχνες ένα καπάκι από διαφορά κομμάτια γυαλιού με περιορισμένη είσοδο και έξοδο αέρα ώστε να υπάρχει αρκετό οξυγόνο, αλλά να αποφεύγεις τον παγωμένο αέρα .

Φαντάξου δηλαδή ένα καπάκι ενυδρείου πως το τρυπάμε και βάζουμε ανεμιστήρες για να βγάζουν και να βάζουν αέρα. Κάπως έτσι.

Να ρωτήσω κάτι αν μένεις σε μονοκατοικία γιατί δεν κανείς μια τζαμαρία να βάλεις κάτω στο έδαφος μερικές στρώσεις πετροβαμβακα (έχει ένα σωρό μονότοκα υλικά) και από πάνω να κανείς την λιμνούλα σου , σε ελεγχόμενο περιβάλλον.
Θα τα χαίρεσαι χειμώνα καλοκαίρι.
Απλά το καλοκαίρι θα ανοίγεις της τζαμόπορτες να αερίζετε ο χώρος.

Γενικά μια λίμνη μπορούν να υπάρχουν πολλές ανατροπές όταν είναι εκτεθειμένη στην φύση ( χιονιά - αέρας- αυξομειώσεις θερμοκρασίας κτλ) πάντως το φαινόμενο της γεωθερμίας από τα πολύ λίγα που ξερώ σε ότι αφορά μια λίμνη όσο ποιο μεγάλη είναι η επιφάνια της τόσο μειώνετε το φαινόμενο αυτό.
Σε βαθμό που να μην τίθεται καν το φαινόμενο αυτό

(γεωθερμία για θέρμανση έχει άλλη φιλοσοφία και κατεύθυνση μιλάμε για γεώτρηση σε μεγάλα βάθη με ανύπαρκτη επιφάνια εκτεθειμένη)

Κάθε περιοχή έχει και τα δικά της φαινόμενα όπως στην δικη σου που επηρεάζεστε από την θάλασσα οπότε φυσιολογικά θα σου ανεβάζει και την αλατοτιτα στο νερό???? Δεν ξερώ υποθετικά μιλάω, απλά άμα δεν παγώνει το νερό λόγω αλατιού τότε πρόσεξε αν τα ψαριά αυτά που θες να βάλεις είναι ανεκτικά στο αλάτι.

Υπόψη δε το έχω ψάξει και ιδιαιτέρα, στα γεωθερμικά συστήματα απλά όπως είπες συζήτηση κάνουμε και ότι λίγα ξερώ στα λέω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-09, 22:23
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

ειμαι στο ψαξιμο και στις ερωτησεις γενικα πανω στο θεμα λιμνης...
και οπως καταλαβαινεις αλλο να την εχεις οπως λες με τζαμια και να τα ανοιγεις το καλοκαιρι και αλλο να προσπαθησεις να φτιαξεις κατι φυσικο και οσο μπορεις πιο κοντα στην φυση...
επιδη εχουμε μια λιμνη στης μαμας μου το σπιτι..
αυριο θα δειτε και φωτο... βλεπω ποσο ομορφα ειναι και ποσο πιο ομορφα θα ειναι αν γινει τεραστια, με καταρακτη, αληθινα φυτα....
απλα σκεφτηκα αν θα μπορουσαμε να φτιαξουμε κατι τοσο μεγαλο για τροπικα ψαρια...
οσο για το αλλατι που λες, ισως να εχεις καποιο δικιο αλλα δεν νομιζω αν ειναι ενα σπιτι στο βουνο να εχει προβλημα η λιμνη απο το αλλατι...
θα ειναι τελειος μηδαμινο, αν φτανει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-08-09, 22:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ta mbuna δεν είναι ψάρια που θα τα περιορίσεις στα κάτω επίπεδα του νερού. Είναι πολύ περίεργα και συνηθίζουν να ανεβοκατεβαίνουν σε όλα τα επίπεδα του νερού σε κλάσματα δευτερολέπτου. Η διαφορά της θερμοκρασίας που θα υπάρχει δεν είναι ότι καλύτερο. Δοκιμές υπήρξαν γι' αυτά τα ψάρια, λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά ήταν όλες οι προσπάθειες αποτυχεμένες με ολοκληρωτικές απώλειες. Συμβουλή μου...ΜΗΝ το δοκιμάσεις! Εξάλλου στην Κύπρο έχουμε πολύ καλό χειμώνα τα τελευταία χρόνια.

Για να χρησιμοποιήσεις θερμαντικό σώμα για λίμνες, χρειάζεται υποδομή ώστε να μην έχεις τη μέγηστη απώλεια θερμότητας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-08-09, 22:41
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

το θέμα είναι ότι μια λίμνη με φυσικό στήσιμο όπως λίμνες για koi η χρυσόψαρα δεν μπορούν να ανταποκριθούν σε ψαριά τροπικού κλίματος.

Για μια λίμνη για τροπικά ψαριά πιστεύω ότι πρέπει να θυσιάσουμε πολλές ομορφιές στο στήσιμο και να κοιτάξουμε την σταθερότητα κύριος της θερμοκρασίας.

Απλά να σου πω ότι άτομα που έχουν λίμνες με χρυσόψαρα όπως ίσως και εσύ δεν πολύ πάνε των χειμώνα να δουν τα ψαράκια τους.

Οπότε αξίζει να κανείς μια λίμνη με πολλά ρίσκα για να μην τα βλέπεις ούτε το χειμώνα. Μια και πρέπει να βάλεις κάποιο είδος καπακιού για να κρατάς σταθερές της θερμοκρασίες.

Ενώ σε αντίθεση μια λίμνη κρύου νερού κουτσά στραβά μια και δεν έχει καπάκι θα δεις τα ψαράκια η τουλάχιστον θα απολαύσεις την οποιαδήποτε ομορφιά της.

Νομίζω ότι ένα ωραίο μεγάλο ενυδρείο μέσα στο σπίτι το χειμώνα και εσύ θα τα απολαμβάνεις και θα είσαι χωρίς άγχος .
Και το καλοκαίρι τα βγάζεις σε μια εξωτερική λίμνη.

Και θα είσαι ο πρώτος του νησιού
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-08-09, 08:12
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
το θέμα είναι ότι μια λίμνη με φυσικό στήσιμο όπως λίμνες για koi η χρυσόψαρα δεν μπορούν να ανταποκριθούν σε ψαριά τροπικού κλίματος.

Για μια λίμνη για τροπικά ψαριά πιστεύω ότι πρέπει να θυσιάσουμε πολλές ομορφιές στο στήσιμο και να κοιτάξουμε την σταθερότητα κύριος της θερμοκρασίας.

Απλά να σου πω ότι άτομα που έχουν λίμνες με χρυσόψαρα όπως ίσως και εσύ δεν πολύ πάνε των χειμώνα να δουν τα ψαράκια τους.

Οπότε αξίζει να κανείς μια λίμνη με πολλά ρίσκα για να μην τα βλέπεις ούτε το χειμώνα. Μια και πρέπει να βάλεις κάποιο είδος καπακιού για να κρατάς σταθερές της θερμοκρασίες.

Ενώ σε αντίθεση μια λίμνη κρύου νερού κουτσά στραβά μια και δεν έχει καπάκι θα δεις τα ψαράκια η τουλάχιστον θα απολαύσεις την οποιαδήποτε ομορφιά της.

Νομίζω ότι ένα ωραίο μεγάλο ενυδρείο μέσα στο σπίτι το χειμώνα και εσύ θα τα απολαμβάνεις και θα είσαι χωρίς άγχος .
Και το καλοκαίρι τα βγάζεις σε μια εξωτερική λίμνη.

Και θα είσαι ο πρώτος του νησιού

δεν εχεις αδικο και σιγουρα ειναι το καλητερο...
απλα το ανεφερα σαν σκεψη για να παρω γνωμες και αποψεις....
επιδη στο καινουργιο μου σπιτι σιγουρα θα εχει μια τεραστια λιμνη
αλλα και επιδη θελω πολυ ενα ενυδρειο γυρο στα 2000 λιτρα... καταλαβαινεις οτι μπαινω σε τεραστια εξωδα που και τα δυο μαζι θα πρεπει να πουλαω χασις....
το μεν ενυδρειο θελει πολυ παραπανω εξοδα φυσικα αν ξεκινησεις απο τα ενυσχυμενα μπετα που πρεπει να πεσουν τοπικα...
και σκεφτομουν μηπος συνδιαζα 2 σε 1... με την λιμνη....
τωρα πρεπει μαλλον να διαξεξω 1 απο τα 2....
η ενα ενυδρειο 2000-3000 λιτρα η μια λιμνη 10000-20000 λιτρα....
κοιτα σε τι διλληματα σε βαζει το χομπι και η αγαπη για τα ψαρια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-08-09, 19:33
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Καλησπέρα.Και εμένα η γνώμη μου είναι κάνετα σωστά το ένα τώρα και το άλλο όποτε μπορέσεις.Πρόσεχε μόνο αν κάνεις πρ'ωτα την λίμνη μην φάς κανένα κόλλημα με την και ξεχαστείς με τα ενυδρεία γιατί σου μιλάω εκ πέιρας (έχω και reef και γλυκό) η λίμνη είναι άλλο πράγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-08-09, 20:12
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

λες να μη το ξερω.... επιδη εχουμε τωρα μια μικρη λιμνη το ξερω , το ξερω!!!!
γι αυτο και κανω αυτες τις σκεψεις....
η λιμνη ειναι αλλο πραμα.... κι αν την κανεις και μεγαλη μπορεις να κανεις και το μπανακι σου και να μην φορολογισε για πισινα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-08-09, 06:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.Και εμένα η γνώμη μου είναι κάνετα σωστά το ένα τώρα και το άλλο όποτε μπορέσεις.Πρόσεχε μόνο αν κάνεις πρ'ωτα την λίμνη μην φάς κανένα κόλλημα με την και ξεχαστείς με τα ενυδρεία γιατί σου μιλάω εκ πέιρας (έχω και reef και γλυκό) η λίμνη είναι άλλο πράγμα.
Οπωσδήποτε κάνει πρώτα το ενυδρείο. Αν ξεκινήσει με τη λίμνη, πάει, μας τελείωσε το ενυδρείο!

Είναι αλήθεια ότι η λίμνη είναι άλλο πράγμα, νοιώθεις την αμεσότητα της φύσης, σε σχέση πάντα με ένα ενυδρείο. Έχουμε την ευκαιρία να ζήσουμε στιγμές ανάμεσα στη φύση και όχι να την κοιτάμε κλειστή σε ένα γυάλινο κουτί. Έχω και τα δύο και εύκολα μπορώ να συγκρίνω, όπως όλοι οι κάτοχοι λίμνης άλλωστε που μπορούν να το επιβεβαιώσουν. Μπορεί να σας αποκοίμησα γλυκά με όλα τα πιο πάνω περί υμνολογίας της λίμνης, αλλά όλα αυτά αλλάζουν ριζικά την περίοδο του χειμώνα. Τη θέση της λίμνης, θέλοντας ή μη, την παίρνει το ενυδρείο για ευνόητους λόγους βέβαια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-08-09, 08:20
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παντος εγω αν ολα πανε καλα θα ξεκινησω πρωτα την λιμνη....
και μετα το ενυδρειο αν μου εχουν μεινει ευρω...
ειμαι τελειος της φυσης
και για να παρετε και μια εικονα απο τις σκεψεις μου σας βαζω μια φωτο να δειτε τι ονειρευομαι....
παιδια οχι το τραπεζι ε.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-08-09, 14:31
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...αμα κανεις τετοια λιμνη βλεπω τους "Δημαρχαιους" να σε παιρνουν με το "καλο" την περιοδο των καλοκαιριων για υδροδοτησεις κ.λ.π...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-08-09, 14:58
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...αμα κανεις τετοια λιμνη βλεπω τους "Δημαρχαιους" να σε παιρνουν με το "καλο" την περιοδο των καλοκαιριων για υδροδοτησεις κ.λ.π...
μπα δεν νομιζω γιατι θα εχουμε μαλωσει πιο πριν... με το σπιτι που θελω να φτιαξω....
θα με εχουν οσο πιο μακρυα γινετε αν με ζορισουν...
παντος καπος ετσι θα ειναι η λιμνη αν ολα πανε καλα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-08-09, 22:03
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Αν είχα μεγάλη αγάπη για τα συγκεκριμένα ψαριά που θες να βάλεις εσύ και είχα το δίλλημα 1 από τα 2 θα διάλεγα το ενυδρείο.

Σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια. Προτίμησα να δώσω βάρος κύριος στην φυσική ομορφιά και έβαλα σε δεύτερη μοίρα το προσωπικό γούστο για τα ψαριά.

Tο καλό με το συγκεκριμένο ενυδρείο που θες να κανείς είναι ότι θα χαίρεσαι τα ψαριά σου, χειμώνα καλοκαίρι και μπορείς να βάλεις σχεδόν ότι ψαριά θες. (νομίζω ότι είναι ένα από τα μεγαλύτερα ζητούμενα είναι να μπορέσουμε να βάλουμε τα ψαριά που πραγματικά θέλουμε).

Αν σε ενδιαφέρουν κύριος τα ψαριά τροπικού νερού. Ενυδρείο δαγκωτό.

Αν πάλι σου αρέσει να κάθεσαι στην αυλή σου και να χαλαρώνεις βλέποντας ένα μικρό βιότοπο (έως τεράστιο σύμφωνα με αυτό που θες να φτιάξεις) τότε λίμνη.

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις της υποδομές για το ενυδρείο, να το κατασκευάσεις και μετά να ασχοληθείς με την λίμνη.
(αν κάτσεις εσύ, με προσωπική δουλειά να ασχοληθείς με σχεδιασμό και κατασκευή της λίμνης δε θα τελειώσεις σύντομα, οπότε το ενυδρείο θα πάει περίπατο)

Ένα ενυδρείο τέτοιων διαστάσεων είναι σαν μια μικρή λίμνη.

Αν κανείς τέτοια λίμνη δε ξερώ κατά ποσό θα βλέπεις τα ψαριά σου.
Αν ένα ψαρί έχει τόσο χώρο να ζήσει πιστεύω ότι δεν έχει ανάγκη την παρουσία μας.
Οπότε ίσως…… όταν σε βλέπουν με την τροφή να έρχονται.

Πάντως να υπολογίζεις μεγάλα ποσά στο θέμα κατασκευές της.

Το καλό είναι ότι δεν θα θες φιλτράρισμα.
Να και ένα καλό
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-08-09, 22:25
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

εχεις δικιο και τα σκεφτομαι κι εγω ολα αυτα...
παντος το να απολαμβανω στον κηπο μια τετοια θεα με τρελενει και αν φτιαξω μια εξοχη οπως την φανταζομαι δεν νομιζω να καθομαι και πολυ μεσα στο σπιτι...
παντος οτι και να διαλεξω απο τα δυο χρειαζεται πολυ δουλεια και ευρω...
το καλο με την λιμνη ειναι οτι στην συρο τα τελευταια 2 χρονια εχει ερθει και μενει μονιμα ενας καλος μου φιλος ο οποιος κατασκευαζει πισινες και ασχολειτε με τα παντα γυρο απο αυτες...
οποτε αν παω προς τα εκει σιγουρα θα φτιαχτει κατι καλο και οικονομικο...
παντος ειμαι σε δυσκολη αποφαση....
απο την μια ενα τεραστειο ενυδρειο με ψαρια τανκανιγκα η μαδαγασκαρης και απο την αλλη την λιμνη με διαφορα μεγαλαααα ψαρια και ισως κι αλλα ζωακια...
παπαπαπαπαπα ειδατε ποσο δυσκολο ειναι και το χομπι μας.... χιχιχιχιιχιχιχιχι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-08-09, 19:28
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Θανάση

Εγώ στην θέση σου θα το δοκίμαζα. Αν μπορείς να σκάψεις 6 μέτρα και έχεις καλή ροΐ νερού. Στα 6 μέτρα η θερμοκρασία της γης είναι περίπου 22 βαθμοί κελσίου.
Την γη δεν μπορείς ούτε να την ψύξεις ούτε τα να την ζεστάνεις εύκολα.
Ευκαιρία λοιπόν…….
Καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-08-09, 23:48
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση

Εγώ στην θέση σου θα το δοκίμαζα. Αν μπορείς να σκάψεις 6 μέτρα και έχεις καλή ροΐ νερού. Στα 6 μέτρα η θερμοκρασία της γης είναι περίπου 22 βαθμοί κελσίου.
Την γη δεν μπορείς ούτε να την ψύξεις ούτε τα να την ζεστάνεις εύκολα.
Ευκαιρία λοιπόν…….
Καλή επιτυχία.
το να σκαψω 6 μετρα ειναι το λιγοτερο...
το θεμα ειναι μην βρω πετρελαιο....
ασχετα με την πλακα σκεφτομαι μια μεγαλη λιμνη και....
η θα βαλω μεσα ελληνικα ψαρια γλυκου νερου... οπως ειδα μερικα στην λιμνη της καστοριας....
η θα δοκιμασω να βαλω καποιο ειδος τροπικου ψαριου....
οτι και να γινει θα εχετε νεα μου παντος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-08-09, 19:08
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

νομίζω ότι αν αγοράσεις ενα σπίτι δίπλα σε λίμνη θα σου βγεί πιο οικονομικό..
πέρα απο την πλάκα σκέψου πάρα πολύ καλά απο πριν ένα σωστό προυπολογισμό γιατί η λίμνη θέλει λεφτά και ειδικά στα λίτρα σου δεν μπορώ να φανταστώ.Είναι μεγάλα τα νούμερα..φαντάσου ότι για μια θεραπεία αν χρειαστεί θέλεις ένα βασικό μισθό.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-08-09, 21:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω ότι αν αγοράσεις ενα σπίτι δίπλα σε λίμνη θα σου βγεί πιο οικονομικό..
πέρα απο την πλάκα σκέψου πάρα πολύ καλά απο πριν ένα σωστό προυπολογισμό γιατί η λίμνη θέλει λεφτά και ειδικά στα λίτρα σου δεν μπορώ να φανταστώ.Είναι μεγάλα τα νούμερα..φαντάσου ότι για μια θεραπεία αν χρειαστεί θέλεις ένα βασικό μισθό.
Δεν υπάρχει θέμα θεραπείας για τέτοια λίτρα. Ούτε καν θα πάρει είδηση τα άρρωστα ψάρια, απλά θα γίνουν μέρος της βιολογίας με τόσα λίτρα.

Στο δε πρώτο που ανάφερες, συμφωνώ και είναι ένας από τους λόγους που πιστεύω ότι δεν θα δουλέψει η ιδέα. Αντιλαμβάνεστε για τι νούμερα μιλάμε για βάθος λίμνης, με τόσα μέτρα? Σκεφτήκατε ότι θα θέλει ανάλογη έκταση επιφάνειας, ισχυρή φίλτρανση και αράδα τα συστήματα υπεριώδης ακτινοβολίας και καθημερινή αναπλήρωση του νερού με αρκετά κυβικά. Βασικά, όχι ένας μισθός αλλά 3-4 και βάλε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-08-09, 22:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει θέμα θεραπείας για τέτοια λίτρα. Ούτε καν θα πάρει είδηση τα άρρωστα ψάρια, απλά θα γίνουν μέρος της βιολογίας με τόσα λίτρα.

Στο δε πρώτο που ανάφερες, συμφωνώ και είναι ένας από τους λόγους που πιστεύω ότι δεν θα δουλέψει η ιδέα. Αντιλαμβάνεστε για τι νούμερα μιλάμε για βάθος λίμνης, με τόσα μέτρα? Σκεφτήκατε ότι θα θέλει ανάλογη έκταση επιφάνειας, ισχυρή φίλτρανση και αράδα τα συστήματα υπεριώδης ακτινοβολίας και καθημερινή αναπλήρωση του νερού με αρκετά κυβικά. Βασικά, όχι ένας μισθός αλλά 3-4 και βάλε.
πανω σε αυτα που λετε να σας πω καποιες μου σκεψεις...
για τα φιλτρα νομιζω οτι σε τοσα λιτρα ισως και να μην ειναι αναγκαια....
εγω εχω σκεφτει για μια αντλια που θα στελνει το νερο σε 1,5-2 μετρα υψος για να πεφτει απο καταρακτη...
η εισοδος του νερου στην αντλια θα γινετε απο ενα μεγαλο ανοιγμα που θα ειναι καλειμενο απο 2-3 στρωματα μπλε σφουγγαρι και ετσι θα εχω κατι σαν αμβουργου....
για την αλγη θα φυτευτουν γυρο απο την λιμνη πολλα δεντρα οποτε σε 2-3 χρονια δεν θα εχει καθολου προβλημα αν και πιστευω οτι σε τοσα λιτρα παλι δεν θα εχει....
οσο για την αναπληρωση εχω σκεφτει η λιμνη να εχει υπερχυλιση και τον χειμωνα που θα γεμιζει με τις βροχες να πηγαινει σε μια μεγαλη στερνα που θα υπαρχει κατω απο το σπιτι και για χρηση του σπιτιου και το καλοκαιρι απο εκει θα συμπληρωνω την εξατμιση....
πιστευω να σας ελυσα τις απορειες με τις σκεψεις μου... ε?????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-08-09, 07:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
πανω σε αυτα που λετε να σας πω καποιες μου σκεψεις...
για τα φιλτρα νομιζω οτι σε τοσα λιτρα ισως και να μην ειναι αναγκαια....
εγω εχω σκεφτει για μια αντλια που θα στελνει το νερο σε 1,5-2 μετρα υψος για να πεφτει απο καταρακτη...
η εισοδος του νερου στην αντλια θα γινετε απο ενα μεγαλο ανοιγμα που θα ειναι καλειμενο απο 2-3 στρωματα μπλε σφουγγαρι και ετσι θα εχω κατι σαν αμβουργου....
για την αλγη θα φυτευτουν γυρο απο την λιμνη πολλα δεντρα οποτε σε 2-3 χρονια δεν θα εχει καθολου προβλημα αν και πιστευω οτι σε τοσα λιτρα παλι δεν θα εχει....
οσο για την αναπληρωση εχω σκεφτει η λιμνη να εχει υπερχυλιση και τον χειμωνα που θα γεμιζει με τις βροχες να πηγαινει σε μια μεγαλη στερνα που θα υπαρχει κατω απο το σπιτι και για χρηση του σπιτιου και το καλοκαιρι απο εκει θα συμπληρωνω την εξατμιση....
πιστευω να σας ελυσα τις απορειες με τις σκεψεις μου... ε?????
Δυστυχώς και πάλι, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Μια τέτοια κατασκευεί, προϋποθέτει καλό σχεδιασμό, πολύ περισσότερες πρόνοιες απ' ότι σκέφτεσαι για την ώρα, υποδομή/άριστη κατασκευή και βεβαίως επαναλαμβάνω πολύ χρήμα.

Πιστεύω και εγώ ότι μια λίμνη τέτοιου μεγέθους μπορεί να λειτουργήσει και με μικρότερης ροής αντλίες και ότι όντως ελάχιστα πρέπει να γίνουν για τη φύλτρανση, εκτός βεβαίως η άλγη που θα σου είναι μόνημος βραχνάς σε μια τέτοια περίπτωση. Αν θέλεις όμως να δώσεις τις καλύτερες συνθήκες, τότε ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις ανάλογη ροή με τα λίτρα σου σαν ένα μεγάλο ρυάκι ας πούμε.

Επίσης, με τη χαμηλή ροή υπάρχει το ενδεχόμενο να αντιμετωπίζεις πολύ εύκολα διάφορες μολύνσεις, ενδεχόμενο να μυρίσει η λίμνη και το χώμα που υπάρχει μέσα κ.α.

Για να είμαι ειλικρινής, θα σου έλεγα πρώτα να κατασκευάσεις μια μικρότερη, ας πούμε στα 8-10,000 λίτρα, βλέπεις τις αντοχές σου και τα κόστα σου, αποκτάς βασική πείρα και μετά αν επιμένεις προχωρείς σε αυτήν σου την ιδέα με περισσότερο μυαλό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-08-09, 12:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

βασικα τα εχω σκεφτει ολα...
η κατασκευη θα γινει απο εργολαβο και θα ειναι με μπετον...
σε συνεργασια με ενα φιλο μου που κατασκευαζει πισινες.
σιγουρα θα μπει μια μεγαλη αντλια πισινας και θα υπαρχει η σωστη κυκλοφορια...
ολο το κοστος θα ειναι ο εργολαβος, η αντλια, και το υλικο στεγανοποιησεις που θα μου προτινει ο φιλος μου...

ολη η δουλεια θα γινει την στιγμη που θα γινετε η εσκαφη για το σπιτι και συγχρονος θα πεσουν και τα καλουποματα και τα μπετα...
οποτε ετσι γλυτωνω πολλα ευρω...
δεν σκεφτομαι να κανω μια πιο μικρη για αρχη γιατι εχοντας αυτη την στιγμη μια λιμνη στα 3000 λιτρα... γιατι να φτιαχνω μια στα 8000 λιτρα και μετα να παω για τα πολλα...
ετσι θα φυγουν τα διπλασια χρηματα και δεν αξιζει καν η ταλαιπορια...
κατι αλλο που πρεπει να ξερεις οτι απο προσωπικη εργασια κανω πολλα...
η λιμνη που ειδες στην φωτο ειναι ολη κατακσευασμενη απο εμενα...
απο τα μπετα, απο το ντυσιμο με πλακες καριστου μεχρι βαψιμο και γενικα τα παντα....
οποτε παλι και στην μεγαλη λιμνη θα κανω πολυ δουλεια μονος μου....
-------------------------
να κανω και μια χαζη μαλλον ερωτηση....
μια λιμνη 50.000-80.000 λιτρα μπορουμε να επιλεξουμε αναμεσα σε λαινερ και μπετον?? η παμε κατευθειαν για μπετον...??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 20-08-09 στις 12:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-08-09, 21:26
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Aν μιλάμε για λαινερ πραγματικό και όχι για μουσαμοκαταστασεις δεν ξέρω κιόλας αλλα θα βρείς σε τέτοιες διαστάσεις?μάλλον για μπετό μιλάμε.Α στο κόστος υπολόγισε και το κανό σου
πραγματικά αν το κάνεις να πετύχει που στο εύχομαι θα είναι όνειρο αληθινό
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-08-09, 21:31
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν μιλάμε για λαινερ πραγματικό και όχι για μουσαμοκαταστασεις δεν ξέρω κιόλας αλλα θα βρείς σε τέτοιες διαστάσεις?μάλλον για μπετό μιλάμε.Α στο κόστος υπολόγισε και το κανό σου
πραγματικά αν το κάνεις να πετύχει που στο εύχομαι θα είναι όνειρο αληθινό

φιλε σε ευχαριστω!!!! παντος να ξερεις πως οτι βαλω στο μυαλο μου το κανω...
ασχετα αν αργησω λιγο...
παντος θα γινει και οποιος ερχετε στο νησι θα ειναι καλεσμενος να πινουμε καφε και να κανουμε και καμια βουτια ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατηγορια "Λιμνες" Andros Χρυσόψαρα 1 11-03-08 16:20
Συμβιωση κιχλιδων απο διαφορετικες λιμνες FIL241 Γλυκό νερό - Γενικά 2 13-05-05 20:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11289 seconds with 14 queries