Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-09, 19:47
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή Η λίμνούλα μου ετοιμάζεται!!!

Μερικές φώτο μέχρι τώρα....περίπου 9000 λίτρα 1,30 μέγιστο βάθος 1000 λίτρα η δεξαμενή-φίτρο η αντλία τραβάει απο παράπλευρο φρεάτιο στι 1 μ περίπου η αντλία ειναι στα 9000λ/ω uv λάμπα για υπερδιπλάσια στα λίτρα λίμνη και έχουμε πολύ δουλειά ακόμα....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  644
Μέγεθος:  105,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  674
Μέγεθος:  86,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  630
Μέγεθος:  71,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  633
Μέγεθος:  90,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7..jpg
Εμφανίσεις:  605
Μέγεθος:  64,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.jpg
Εμφανίσεις:  618
Μέγεθος:  47,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9.jpg
Εμφανίσεις:  607
Μέγεθος:  38,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10.jpg
Εμφανίσεις:  692
Μέγεθος:  76,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11.jpg
Εμφανίσεις:  638
Μέγεθος:  83,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12.jpg
Εμφανίσεις:  636
Μέγεθος:  80,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13.jpg
Εμφανίσεις:  634
Μέγεθος:  88,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14.jpg
Εμφανίσεις:  588
Μέγεθος:  70,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  15.jpg
Εμφανίσεις:  671
Μέγεθος:  68,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  16.jpg
Εμφανίσεις:  610
Μέγεθος:  71,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17..jpg
Εμφανίσεις:  626
Μέγεθος:  61,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18..jpg
Εμφανίσεις:  639
Μέγεθος:  75,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19.jpg
Εμφανίσεις:  627
Μέγεθος:  47,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-06-09, 20:08
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

και μια απο πάνω!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00551.jpg
Εμφανίσεις:  610
Μέγεθος:  66,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-06-09, 22:19
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Μπραβο φιλε πολυ αξιολογη προσπαθεια! ..μπετο εσυ το εριξες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-06-09, 22:24
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Ήθελα αλλα είπα να το αφήσω καλύτερα σε ένα γνωστό που έχει αρκετά μεγάλη εμπειρία σε στεγανές κατασκευές απο σκυρόδεμα.Γιατί αν γεμίσει και μετά τρέχει είμαστε για φούντο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-06-09, 22:27
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήθελα αλλα είπα να το αφήσω καλύτερα σε ένα γνωστό που έχει αρκετά μεγάλη εμπειρία σε στεγανές κατασκευές απο σκυρόδεμα.Γιατί αν γεμίσει και μετά τρέχει είμαστε για φούντο

Ωραιος και παλι ..με κανεις και ζηλευω! σιγουρα στο μελον θα ηθελα να φτιαξω και εγω μια σαν την δικια σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-09, 22:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δεν εχω ιδεα απο κατασκευη λιμνης..
απλα να σου πω καλη αρχη και καλη επιτυχια!!!
οι "λιμνες" εμφανιζονται ολο και περισσοτερο!!! μπραβο παιδια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-09, 22:46
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Ωραιος και παλι ..με κανεις και ζηλευω! σιγουρα στο μελον θα ηθελα να φτιαξω και εγω μια σαν την δικια σου!
να είσαι καλά,ακόμα φαίνεται ασχημη βεβαια γιατί είναι ο "σκελετός" αλλά σε λίγες μέρες ελπίζω να ανεβάσω τελικές φώτο
δεν εχω ιδεα απο κατασκευη λιμνης..
απλα να σου πω καλη αρχη και καλη επιτυχια!!!
οι "λιμνες" εμφανιζονται ολο και περισσοτερο!!! μπραβο παιδια!

ευχαριστώ πολύ! άντε ξεκινάτε να γίνουμε πολλοί
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-09, 22:50
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

χαχα χαχα χαχα
Επιτελούς πείρε μορφή το όλο project.

Μπράβο ρε thief πολύ καλή δουλειά βλέπω ότι έκανες.

Από ότι μπορώ να συμπεράνω το σιντριβάνι θα γίνει γομάρι !!!

Έχει πέτρα για κουβάλημα για να ντύσεις σιντριβάνια ρυάκια κτλ χαρά στο κουράγιο σου.

Δε μου άρεσε που το κέντρο της λίμνης είναι κομματάκι απότομο (εσύ ξέρεις καλυτέρα πάντως το πως και το γιατί το έκανες έτσι)

Αυτά για αρχή καλή δύναμη και καλή συνεχεία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-09, 23:04
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Ασε μου έχει φύγει η μέση στην κυριολεξία απο το κουβάλημα .Ο γείτονας βοηθήσε με τον κήπο και τα λουλούδια και μόλις είδε τα νταμάρια σφύριζε αδιάφορα..
Για το κέντρο απο αισθητικής άποψης και πολύ πιθανον απο λειτουργικής έχεις δίκιο αλλα με τσιμεντοκατασκευή ήταν πολύ δύσκολο να γίνει και σωστή δουλειά και να ομαλό κατέβασμα (άν του έλεγα να καλουπώσει διαγώνια θα με έβαζε στην μπετονιέρα )οπότε ήταν μονόδρομος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-06-09, 09:42
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Πολύ δουλειά που φαίνετε ότι θα φέρει καλό αποτέλεσμα!!! Αλλά έχω μια απορία, δεν έιναι πολύ το τσιμέντο; έπρεπε να είναι τόσο χοντρά τα τοιχώματα;

τέλος πάντων καλή ευκολία!!! αναμένουμε το αποτέλεσμα!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-06-09, 17:33
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

αυτό που βλέπεις απο πάνω είναι το τσιμεντένιο στεφάνι το οποίο είναι περίπου 40 εκ ενώ τα τοιχώματα της λίμνης είναι περίπου 15 με 20 εκ.Το επιφανειακό στεφάνι εγινε έτσι ωστε να αποτρέψει τα ομβρυα υδατα να εισχωρουν και να γλυφουν την εξωτερικη πλευρά των τοιχωμάτων με δυσάρεστες συνέπειες μακροπρόθεσμα.Και η πλάκα είναι οτι ιδεολογικά είμαι κάθετα αντίθετος με το τσιμέντο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-09, 18:57
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό που βλέπεις απο πάνω είναι το τσιμεντένιο στεφάνι το οποίο είναι περίπου 40 εκ ενώ τα τοιχώματα της λίμνης είναι περίπου 15 με 20 εκ.Το επιφανειακό στεφάνι εγινε έτσι ωστε να αποτρέψει τα ομβρυα υδατα να εισχωρουν και να γλυφουν την εξωτερικη πλευρά των τοιχωμάτων με δυσάρεστες συνέπειες μακροπρόθεσμα.Και η πλάκα είναι οτι ιδεολογικά είμαι κάθετα αντίθετος με το τσιμέντο

για μενα προσεχε να βρεις καλους μαστορες ..δεν ξερω θα ντυσεις τις δεξαμενη με καποια επενδυση? ...το αποτελεσμα θα σε αποζημειωσει 100% αυτο να εισαι σιγουρος ....εγω αν ποτε φτιαξω θα δανιεστω μια μπετονιερα και θα την κανω μονος μου ....ετσι θα εξοικονομισω αρκετα χρηματα αλλα θελει πολυ προσωπικο χρονο και μερακι ...περυσι με τα ξαδερφια μου σηκωσαμε μια αποθικη στο κηπο με δίρριχτη στεγη ..μας βγηκε κυριολεκτικα η πιστη αλλα στο τελος πετυχαμε αυτο που θελαμε εκει βαζουμε τωρα το κρασι το λαδι μας κλπ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-06-09, 21:30
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

τι επένδυση? όχι δεν ξέρω κάτι..εκτός αν εννοεις την τσιμετοκονία και 3 χέρια με μονωτική βαφή που έκανα.Είναι ωραίο να το κάνεις μόνος σου αλλα η εμπειρία εδώ μετράει γιατί το παραμικρό λάθος μπορεί να στοιχίσει πανάκριβα.Πάντως εύχομαι αν το δοκιμάσεις μόνος να σου βγεί τέλειο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-06-09, 21:45
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
τι επένδυση? όχι δεν ξέρω κάτι..εκτός αν εννοεις την τσιμετοκονία και 3 χέρια με μονωτική βαφή που έκανα.Είναι ωραίο να το κάνεις μόνος σου αλλα η εμπειρία εδώ μετράει γιατί το παραμικρό λάθος μπορεί να στοιχίσει πανάκριβα.Πάντως εύχομαι αν το δοκιμάσεις μόνος να σου βγεί τέλειο
απ' οτι βλεπω απλα γυρω γυρω εχεις βαλει καποιες πετρουλες μπορεις αν θες να ''κολησεις'' καποιες πετρες στα πλευρικα (εξωτερικα) τοιχωματα των τοιχειων της λινμουλας σου (για να μην φενεται τσιμενετενια) ...μπορεις να βαλεις πχ καποιες πετρες περισσευούμενες απο την εξωτερικη μαντρα σου η κατι αλλο που θα σου κανει κλικ και θα ταιριαζει με τον περιβαλοντα χωρο του κηπου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-06-09, 22:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Εμένα προσωπικά μου έχει αρέσει αρκετά η δουλειά του φίλου εδώ. Η αλήθεια είναι ότι με έχει ενθουσιάσει θα έλεγα καλύτερα. Η κατασκευή φαίνεται αρκετά δυνατή και μελετημένη σχεδόν από όλες τις πλευρές. Τα λίτρα σου μια χαρά.

Αν άνοιγες προτού τα χαρτιά σου, θα σου σύστηνα χρήση bottom drainage aeration, για περεταίρω οξυγώνωση του βυθού, αλλά και καλύτερη κυκλοφορία και καθαρισμό του βυθού. Η σωλίνα του συστήματος αυτού, θα ήταν πιασμένη στο μπετόν και θα λειτουργούσαν λίμνη και χώρος φίλτρου ως συγκοινωνούντα δοχεία. Στο χώρο φύλτρανσης σου θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις είτε βυθιζόμενη αντλία ή ακόμα και εξωτερική.

Επίσης, θα σου σύστηνα χρήση σωλίνας ηλεκτρολόγου μέσα στην κατασκευή, για πρόνοια περισσότερο φωτισμού, χρήση σκίμμερ και μελλοντικών ανακαλύψεων..!

Στην περίπτωση κατασκευής από μπετόν επιτρέπεται το απότομο ύψος, ακόμα και στο 1.50μ. Στο λάινερ, απλά αυτό απαγορεύεται για πρακτικούς περισσότερο λόγους, κυρίως στην στίριξη της απότομης χωμάτινης υποστήριξης.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-06-09, 06:10
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Πολύ καλή προσπάθεια.
Μπράβο και από εμένα.

Μου άρεσε.
  • Ο όγκος της λίμνης
  • Το σχήμα.
  • Η τοποθεσία
  • Οι διάφορες βαθμίδες.

Δεν μου άρεσε.
  • Το ύψους της σε σχέση με το έδαφος (είναι πολύ ψηλή και δεν θα την βλέπεις όταν θα κάθεσαι στην καρέκλα σου να την απολαύσεις ) Θεωρώ πως είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα αυτό.
  • Η εισαγωγή του νερού προς το φίλτρο. Προσκόπηκα έχω δοκιμάσει τα πάντα και προτείνω το σύστημα υπερχείλισης.

Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-06-09, 07:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλή προσπάθεια.
Μπράβο και από εμένα.


Μου άρεσε.
  • Ο όγκος της λίμνης
  • Το σχήμα.
  • Η τοποθεσία
  • Οι διάφορες βαθμίδες.

Δεν μου άρεσε.
  • Το ύψους της σε σχέση με το έδαφος (είναι πολύ ψηλή και δεν θα την βλέπεις όταν θα κάθεσαι στην καρέκλα σου να την απολαύσεις ) Θεωρώ πως είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα αυτό.
  • Η εισαγωγή του νερού προς το φίλτρο. Προσκόπηκα έχω δοκιμάσει τα πάντα και προτείνω το σύστημα υπερχείλισης.
Καλή συνέχεια.
Συμφωνώ σε όλα Γιάννο, εκτός το τελευταίο. Η υπερχείλιση πρέπει να υπάρχει σε περίπτωση κοντινής απόστασης εξωγενών παραγόντων που έχουν τη δυνατότητα να προσθέτουν ή να επιβαρύνουν καλύτερα στον όγκο των ρύπων μιας λίμνης. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν πρέπει να είναι ο μοναδικός τρόπος φίλτρανσης μιας λίμνης, γιατί χρειάζεται αναζωογώνηση και ο πυθμένας, όπου είναι εξαιρετικής σημασίας.

Το ύψος και πάλι, μπορεί να το εκμεταλλευτεί με διάφορους τρόπους, όπως την παράλληλη δημιουργία σκαλοπατιών και βαθμίδων εκτός νερού, με την περεταίρω βελτίωση της οπτικής, αλλά ταυτόχρονα να μπορέσει να φυτέψει διάφορα καλλοπιστικά φυτά που θα προσθέσουν στην εικόνα.

Πάντως, εγώ προβλέπω ακόμα μια εντυπωσιακή λίμνη στο μέλλον.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-06-09, 07:34
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ σε όλα Γιάννο, εκτός το τελευταίο. Η υπερχείλιση πρέπει να υπάρχει σε περίπτωση κοντινής απόστασης εξωγενών παραγόντων που έχουν τη δυνατότητα να προσθέτουν ή να επιβαρύνουν καλύτερα στον όγκο των ρύπων μιας λίμνης. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν πρέπει να είναι ο μοναδικός τρόπος φίλτρανσης μιας λίμνης, γιατί χρειάζεται αναζωογώνηση και ο πυθμένας, όπου είναι εξαιρετικής σημασίας.

Το ύψος και πάλι, μπορεί να το εκμεταλλευτεί με διάφορους τρόπους, όπως την παράλληλη δημιουργία σκαλοπατιών και βαθμίδων εκτός νερού, με την περεταίρω βελτίωση της οπτικής, αλλά ταυτόχρονα να μπορέσει να φυτέψει διάφορα καλλοπιστικά φυτά που θα προσθέσουν στην εικόνα.

Πάντως, εγώ προβλέπω ακόμα μια εντυπωσιακή λίμνη στο μέλλον.
Βασίλη έχουμε διαφορετική άποψη στο θέμα της υπερχείλισης.
Οι απόψεις όλων είναι σεβαστές. Απλά να πω ότι προτείνω κάτι που έχω δοκιμάσει και το σύστημα της υπερχείλισης για εμένα πάντα είναι το καλύτερο.
Και αφού θέλουμε να (αντιγράφουμε) μια φυσική λίμνη πρέπει να αντιγράψουμε και την υπερχείλιση. Μια φυσική λίμνη δουλεύει ακριβός έτσι!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-06-09, 07:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη έχουμε διαφορετική άποψη στο θέμα της υπερχείλισης.
Οι απόψεις όλων είναι σεβαστές. Απλά να πω ότι προτείνω κάτι που έχω δοκιμάσει και το σύστημα της υπερχείλισης για εμένα πάντα είναι το καλύτερο.
Και αφού θέλουμε να (αντιγράφουμε) μια φυσική λίμνη πρέπει να αντιγράψουμε και την υπερχείλιση. Μια φυσική λίμνη δουλεύει ακριβός έτσι!
Γιάννο, δε θα επιμείνω. Έχεις σκεφτεί όμως πως θα καθαρίζεις τον πυθμένα? Αργά ή γρήγορα θα σου γεμίσει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-06-09, 07:51
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, δε θα επιμείνω. Έχεις σκεφτεί όμως πως θα καθαρίζεις τον πυθμένα? Αργά ή γρήγορα θα σου γεμίσει.
Μα ακριβός εδώ είναι η διαφωνία μας.
Ο πυθμένας δεν πρέπει να καθαρίζετε.
Τουλάχιστον το 50% της βιολογίας μιας λίμνης βρίσκετε εκεί!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-06-09, 08:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ακριβός εδώ είναι η διαφωνία μας.
Ο πυθμένας δεν πρέπει να καθαρίζετε.
Τουλάχιστον το 50% της βιολογίας μιας λίμνης βρίσκετε εκεί!
Γιάννο, εσύ έχεις δημιουργήσει ΚΟΙ & GOLDFISH POND (λίμνη για κοι και χρυσόψαρα) και όχι WILDLIFE POND (λίμνη άγριας ζωής).

Στην πρώτη περίπτωση, είναι σημαντικό να κρατιέται ο όγκος της λάσπης σε έλεγχο. Σε αντίθετη περίπτωση, θα κατακρατείται μεγάλη ποσότητα οργανικής ύλης που είναι μειονέκτημα για μια λίμνη με υψηλή ιχθυοφόρτηση. Θα παράγονται μεγάλες ποσότητες αερίων που είναι παράγωγα της αποσύνθεσης και ταυτόχρονα το μεγάλο πάχος της λάσπης, θα σαπίζει, θα μυρίζει και είναι πολύ φυσικό αυτό να βλάψει τα ψάρια, κυρίως τα ΚΟΙ. Τα ψάρια είναι γεγονός ότι θα σκάβουν. Ειδικότερα τα ΚΟΙ θέλουν καθαρό νερό, ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσότητες οξυγόνου και καθόλου αέρια.

Η δεύτερη περίπτωση λίμνης WILDLIFE POND, δεν καθαρίζεται ποτέ, την πατώνουμε στο φυτό, αν βάλουμε ψάρια, θα μεριμνήσουμε να είναι πάντα σε πολύ-πολύ μικρό αριθμό και έλεγχο και αφήνουμε τη μητέρα φύση να κάνει το έργο της. Δεν πραγματοποιούμε ποτέ καθάρισμα αυτής της λίμνης.

Αυτά Γιάννο, δεν τα λέω εγώ. Ψάξε το διαδίκτυο και θα δεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-06-09, 09:20
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, εσύ έχεις δημιουργήσει ΚΟΙ & GOLDFISH POND (λίμνη για κοι και χρυσόψαρα) και όχι WILDLIFE POND (λίμνη άγριας ζωής).

Στην πρώτη περίπτωση, είναι σημαντικό να κρατιέται ο όγκος της λάσπης σε έλεγχο. Σε αντίθετη περίπτωση, θα κατακρατείται μεγάλη ποσότητα οργανικής ύλης που είναι μειονέκτημα για μια λίμνη με υψηλή ιχθυοφόρτηση. Θα παράγονται μεγάλες ποσότητες αερίων που είναι παράγωγα της αποσύνθεσης και ταυτόχρονα το μεγάλο πάχος της λάσπης, θα σαπίζει, θα μυρίζει και είναι πολύ φυσικό αυτό να βλάψει τα ψάρια, κυρίως τα ΚΟΙ. Τα ψάρια είναι γεγονός ότι θα σκάβουν. Ειδικότερα τα ΚΟΙ θέλουν καθαρό νερό, ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσότητες οξυγόνου και καθόλου αέρια.

Η δεύτερη περίπτωση λίμνης WILDLIFE POND, δεν καθαρίζεται ποτέ, την πατώνουμε στο φυτό, αν βάλουμε ψάρια, θα μεριμνήσουμε να είναι πάντα σε πολύ-πολύ μικρό αριθμό και έλεγχο και αφήνουμε τη μητέρα φύση να κάνει το έργο της. Δεν πραγματοποιούμε ποτέ καθάρισμα αυτής της λίμνης.

Αυτά Γιάννο, δεν τα λέω εγώ. Ψάξε το διαδίκτυο και θα δεις.
Βασίλη
Έχω διαβάσει αρκετές φορές μπούρδες στο διαδίκτυο.
Ο κάθε ένας έχει την ελευθερία του λόγου του.
Εμείς λοιπόν αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να δοκιμάσουμε.
Μπορώ και εγώ ας πούμε να πω ότι (τοποθέτησα τενεκεδάκια αναψυκτικού στο φίλτρο μου και δουλεύει θαυμάσια). Πίστεψε με κάποιοι θα το δοκιμάσουν.
Από εκεί και πέρα θα είναι στην κρίση του κάθε ενός αν θα εμπιστευτούν ξανά αυτό που θα γράψω.
Και μια και γίνετε μια υγιές συζήτηση, προσωπικά δεν διάβασα ποτέ να μιλά κάποιος για καθαρισμό του πυθμένα μιας λίμνης και ούτε για αντλίες που να μαζεύουν την λάσπη.
Ότι δεν μας αρέσει οπτικά στην λίμνη μας δεν σημαίνει ότι είναι κακό.
Όταν θα έρθεις να δεις την λίμνη μου θα καταλάβεις.
Μπορώ να σου πω ότι το νερό είναι ποιο καθαρό από το ενυδρείο σου……και στον πυθμένα έχω αρκετή λάσπη!!!
Η δικιά μου η γνώμη για κλειστά συστήματα είναι ότι προσπαθούμε να αντιγράψουμε την φύση……….και η φύση λέει υπερχείλιση και λάσπη.
Τώρα αν βάζουμε φίλτρα κυκλοφορητές U.V και διάφορα άλλα είναι για να μπορέσουμε να κρατήσουμε της ισορροπίες λόγω της μεγάλης ποσότητας ψαριών που βάζουμε.
Θα μπορούσα και εγώ να βάλω 5 χρυσόψαρα και να έκλινα και το φίλτρο.
Όλα θα ήταν μια χαρά!
Όσο για τον έλεγχο της λάσπης αυτό το επιτυγχάνετε από μόνο του.
Τα ψάρια ξανακατέβουν τον βυθό σηκώνετε η λάσπη και καταλήγει στο φίλτρο. Σίγουρα κάποια ποσότητα παραμένει και είναι πολύ χρήσιμη για την βιολογία της λίμνης.

Χαίρομε που κάνουμε αυτή την υγειές συζήτηση, άλλωστε για αυτό δημιουργήθηκαν τα φόρα!

Και για να μην παρεξηγηθώ αυτές είναι η απόψεις μου……..

Ατε να δούμε Βασίλη πότε εννάρτης (κυπριακό αυτό)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-06-09, 11:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη
Έχω διαβάσει αρκετές φορές μπούρδες στο διαδίκτυο.
Ο κάθε ένας έχει την ελευθερία του λόγου του.
Εμείς λοιπόν αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να δοκιμάσουμε.
Μπορώ και εγώ ας πούμε να πω ότι (τοποθέτησα τενεκεδάκια αναψυκτικού στο φίλτρο μου και δουλεύει θαυμάσια). Πίστεψε με κάποιοι θα το δοκιμάσουν.
Από εκεί και πέρα θα είναι στην κρίση του κάθε ενός αν θα εμπιστευτούν ξανά αυτό που θα γράψω.
Και μια και γίνετε μια υγιές συζήτηση, προσωπικά δεν διάβασα ποτέ να μιλά κάποιος για καθαρισμό του πυθμένα μιας λίμνης και ούτε για αντλίες που να μαζεύουν την λάσπη.
Ότι δεν μας αρέσει οπτικά στην λίμνη μας δεν σημαίνει ότι είναι κακό.
Όταν θα έρθεις να δεις την λίμνη μου θα καταλάβεις.
Μπορώ να σου πω ότι το νερό είναι ποιο καθαρό από το ενυδρείο σου……και στον πυθμένα έχω αρκετή λάσπη!!!
Η δικιά μου η γνώμη για κλειστά συστήματα είναι ότι προσπαθούμε να αντιγράψουμε την φύση……….και η φύση λέει υπερχείλιση και λάσπη.
Τώρα αν βάζουμε φίλτρα κυκλοφορητές U.V και διάφορα άλλα είναι για να μπορέσουμε να κρατήσουμε της ισορροπίες λόγω της μεγάλης ποσότητας ψαριών που βάζουμε.
Θα μπορούσα και εγώ να βάλω 5 χρυσόψαρα και να έκλινα και το φίλτρο.
Όλα θα ήταν μια χαρά!
Όσο για τον έλεγχο της λάσπης αυτό το επιτυγχάνετε από μόνο του.
Τα ψάρια ξανακατέβουν τον βυθό σηκώνετε η λάσπη και καταλήγει στο φίλτρο. Σίγουρα κάποια ποσότητα παραμένει και είναι πολύ χρήσιμη για την βιολογία της λίμνης.

Χαίρομε που κάνουμε αυτή την υγειές συζήτηση, άλλωστε για αυτό δημιουργήθηκαν τα φόρα!

Και για να μην παρεξηγηθώ αυτές είναι η απόψεις μου……..

Ατε να δούμε Βασίλη πότε εννάρτης (κυπριακό αυτό)
Αγαπητέ Γιάννο, είναι τόσα μα τόσα πολλά τα πράγματα που μπορούν να καλύψουν το θέμα λίμνης. Πάντα μιλώ με την ευθύνη που μου δόθηκε στο GAB, άρα λέω ότι συζητείται στο διεθνές περιβάλλον στο λιμνόφιλο κοινό. Όταν θα μιλήσω για προσωπική γνώμη, απλά θα το αναφέρω.

Αφού λες ότι ψάχνεις στο διαδίκτυο και δεν βρήκες κάτι για καθαρισμό πυθμένα σημαίνει ότι δεν έψαξες καθόλου καλά, γιατί αυτά που έχω προαναφέρει δεν συζητούνται αλλά είναι must στους κύκλους των ΚΟΙ. Τα ζητήματα αυτά δεν τα ψάχνω τώρα, αλλά χρόνια τώρα.

Θα ήθελα επίσης να ψάξεις τι μπορεί να προκαλέσει ένα αλουμινένιο τενεκεδάκι σε ένα ενυδρείο, μια λίμνη, σε ένα φίλτρο. Το αλουμίνιο και οι οξειδώσεις του, είναι αξαιρετικά τοξικές για τα ψάρια. Καλύτερα Γιάννο να μην αναφέρονται τέτοια κακά παραδείγματα όμως. Υπάρχουν και οι αρχάριοι πάντα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-06-09, 13:18
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Γιάννο, είναι τόσα μα τόσα πολλά τα πράγματα που μπορούν να καλύψουν το θέμα λίμνης. Πάντα μιλώ με την ευθύνη που μου δόθηκε στο GAB, άρα λέω ότι συζητείται στο διεθνές περιβάλλον στο λιμνόφιλο κοινό. Όταν θα μιλήσω για προσωπική γνώμη, απλά θα το αναφέρω.

Αφού λες ότι ψάχνεις στο διαδίκτυο και δεν βρήκες κάτι για καθαρισμό πυθμένα σημαίνει ότι δεν έψαξες καθόλου καλά, γιατί αυτά που έχω προαναφέρει δεν συζητούνται αλλά είναι must στους κύκλους των ΚΟΙ. Τα ζητήματα αυτά δεν τα ψάχνω τώρα, αλλά χρόνια τώρα.

Θα ήθελα επίσης να ψάξεις τι μπορεί να προκαλέσει ένα αλουμινένιο τενεκεδάκι σε ένα ενυδρείο, μια λίμνη, σε ένα φίλτρο. Το αλουμίνιο και οι οξειδώσεις του, είναι αξαιρετικά τοξικές για τα ψάρια. Καλύτερα Γιάννο να μην αναφέρονται τέτοια κακά παραδείγματα όμως. Υπάρχουν και οι αρχάριοι πάντα.
Καλά ρε Βασίλη το παράδειγμα που έδωσα με το τενεκεδάκι πως το πείρες?????????????? Ότι το έκανα και δουλεύει??????????????
Για το όνομα του θεού ποια!!!!!!!!

Όσο για τα υπόλοιπα ας μας πουν αυτοί που τα ΔΟΚΙΜΑΣΑΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-06-09, 14:23
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

συγχαρητηρια φαινεται πολυ οργανωμενη η προσπαθεια σιγουρα το αποτελεσμα θα ειναι εντυπωσιακο
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-06-09, 14:24
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Και κάτι άλλο Βασίλη.
Σε παρακαλώ μην με προκαλέσεις ξανά.
Για τώρα το αφήνω να περάσει στο ντούκου.
Την επόμενη φορά θα αναγκαστώ να σου απαντήσω στο ίδιο ύφος με το δικό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-06-09, 17:30
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Ας ηρεμήσουμε και να επανέλθουμε στην ουσία, παρακαλώ.
Απο εδώ και κάτω όποια αλλα μυνηματα τετοιου ύφους εμφανίζονται θα διαγράφονται.


Οι κοκορομαχίες δεν επιτρέπονται σε φόρουμ ενυδρειοφιλων
.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-06-09, 18:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά ρε Βασίλη το παράδειγμα που έδωσα με το τενεκεδάκι πως το πείρες?????????????? Ότι το έκανα και δουλεύει??????????????
Για το όνομα του θεού ποια!!!!!!!!

Όσο για τα υπόλοιπα ας μας πουν αυτοί που τα ΔΟΚΙΜΑΣΑΝ.

Γιάννο προς Θεού, δεν σε έχω προκαλέσει καθόλου και ούτε πρόκειται να το κάνω. Πολύ χαλαρά σου μιλάω και ήρεμα.

Όταν αναφέρθηκα στα τενεκεδάκια δεν εννοούσα βέβαια ότι το έχεις κάνει εσύ ή εγώ η κάποιος άλλος που γνωρίζει την τοξικότητα του αλουμινίου. Απλά αφέθηκε και έμεινε στον ορίζοντα το παράδειγμα αυτό σαν λύση, πράγμα που ίσως να το βρίσκαμε μπροστά μας στο μέλλον με κάποιο νέο φίλο για να γεμίσει εύκολα το φίλτρο του.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-06-09, 20:42
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ομορφη δουλεια αγαπητε...μπραβο!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-06-09, 22:26
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και ακόμα πιο πολύ για τυχόν παρατηρήσεις και ιδέες για βελτίωση.Η αλήθεια είναι ότι αυτό που είπε ο γιάννος για την υψομετρική διαφορά απο την θέση που θα πίνω τον καφέ ισχύει αλλα ήταν μονόδρομος (κατά την δική μου άποψη) ώστε να αποφύγω νερά-λάσπες -χώματα και οτιδήποτε άλλο θα επιβαρύνει το νερό.Οσον αφορά το διαδύκτιο η αλήθεια είναι οτι έχει απόψεις και απόψεις,θέλει μια προσοχή στο ποιον εμπιστευόμαστε εκει μέσα αλλα υπάρχουν και αξιολογότατα site πάντα.Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι δεν έχουμε παγκόσμια πρωτοτυπία (να είστε σίγουροι ) στο να ασπαζόμαστε εντελώς διαφορετικές απόψεις ακόμα και στα πιο βασικά θέματα απο υλικό κατασκευής και θέση αντλίας μέχρι και τον τύπο υποβρύχιου φωτισμού.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ετοιμάζεται και το δεύτερο??? Help!!! pavlos_k Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 30-03-09 17:09
ετοιμάζεται ενυδρείο μονομάχου, θα ήθελα συμβουλές για την ανούμπια. Stathis.k Bettas 5 13-03-09 14:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11130 seconds with 14 queries