Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 23-05-09, 21:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας...σημερα αρχισαν τα μικρα να κολυμπουν..και βγηκε και η δευτερη γεννια...
Μου εδωσε ο πετ σοπας μια τροφη για γονους..



και εκτος απο το αυγο λεω να ριχνω και αυτη...απο ποτε να αρχισω να δινω λετε?
Θάνο, το αυγό πρέπει να ψήνεται αρκετά καλά, σε σημείο ο κρόκος να έχει σχεδόν χάσει την υγρασία του. Το ασπράδι το αφαιρείς βέβαια. Ο κρόκος του αυγού, θα ενισχύσει το πεπτικό τους σύστημα. Στην εβδομάδα καλύτερα να έπερνες την κλασική ξηρή γαριδούλα και να την έκανες σκόνη με το χέρι σου. Από έτοιμες τροφές δεν γνωρίζω. Ίσως ο Σωκράτης που έχει ήδη κάνει αρκετές επιτυχεμένες παραγωγές χρυσόψαρων να μπορεί να βοηθήσει περισσότερο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 23-05-09, 22:42
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

λιγο αυγο που εδωσα σημερα φανηκε να τρωνε..οπως και απο την τροφη..στο νετ που την βρηκα λενε πως ειναι απο τις καλυτερες για γονους...

Παντως το ενυδρειο εχει γεμισει απο γονους...της τρελης
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 23-05-09, 22:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
λιγο αυγο που εδωσα σημερα φανηκε να τρωνε..οπως και απο την τροφη..στο νετ που την βρηκα λενε πως ειναι απο τις καλυτερες για γονους...

Παντως το ενυδρειο εχει γεμισει απο γονους...της τρελης
Πάντως Θάνο, οι γονείς είναι πολύ καλά ζώα, άρα να περιμένεις και καλούς απογόνους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 02-06-09, 22:45
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

καλησπερα και καλο μηνα

τα μικρα μ κοι πηγαινουν μια χαρα στο ενυδρειο...εχω δει μονο 4 απωλειες τοσο καιρο..

Εχθες λοιπον στο φιλτρο* της λιμνης βρηκα 6 γονους σε 5πλασιο μεγεθος(μην πω και παραπανω) απο αυτα που εχω στο ενυδρειο...τα πηρα απο εκει γιατι εχει βατραχια που γεννουν και αρκετους γυρινους..φοβηθηκα λοιπον μην φαγωθουν τα μικρα κοι απο τα βατραχια και τα εβαλα και αυτα στο ενυδρειο..

Πριν λιγο ειδα ενα απο τα 6 κοι να εχει στο στομα ενα μικροτερο κοι του ενυδρειου και προσπαθουσε να το φαει..μετα απο 5 λεπτα το αφησε με αποτελεσμα το μικρο να πατωσει και να παει στον αλλο κοσμο..
Τωρα συνεχιζουν τα μεγαλωμενα κοι να κυνηγουν τα μικροτερα κοι...
Τροφη ριχνω συνεχως αλλα μαλλον στο φιλτρο ετρωγαν παραπανω..
Πρωτη φορα το βλεπω αυτο..τελικα η παροιμια ισχυει..το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο..

Σκεφτομαι λοιπον να διωξω τα βατραχια απο το φιλτρο και να βαλω ολους τους γονους εκει..να μεγαλωσουν και πιο γρηγορα απο οτι φανηκε...

Ελπιζω μεχρι την πεμπτη που θα μπορεσω να το κανω ολο αυτο να μην τα εχουν φαει ολα...

*σκεφτειτε την πορεια που εκαναν τα αυγα..εφτασαν στον πατο..τα ρουφηξε το συφωνι...περασαν το προφιλτρο..μπηκαν στο μοτερ..περασαν απο τα uv ..εφτασαν στο φιλτρο..περασαν και κατι αλλα κολπα..και μεγαλωσαν μαζι με βατραχια και γυρινους
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 03-06-09, 07:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και καλο μηνα

τα μικρα μ κοι πηγαινουν μια χαρα στο ενυδρειο...εχω δει μονο 4 απωλειες τοσο καιρο..

Εχθες λοιπον στο φιλτρο* της λιμνης βρηκα 6 γονους σε 5πλασιο μεγεθος(μην πω και παραπανω) απο αυτα που εχω στο ενυδρειο...τα πηρα απο εκει γιατι εχει βατραχια που γεννουν και αρκετους γυρινους..φοβηθηκα λοιπον μην φαγωθουν τα μικρα κοι απο τα βατραχια και τα εβαλα και αυτα στο ενυδρειο..

Πριν λιγο ειδα ενα απο τα 6 κοι να εχει στο στομα ενα μικροτερο κοι του ενυδρειου και προσπαθουσε να το φαει..μετα απο 5 λεπτα το αφησε με αποτελεσμα το μικρο να πατωσει και να παει στον αλλο κοσμο..
Τωρα συνεχιζουν τα μεγαλωμενα κοι να κυνηγουν τα μικροτερα κοι...
Τροφη ριχνω συνεχως αλλα μαλλον στο φιλτρο ετρωγαν παραπανω..
Πρωτη φορα το βλεπω αυτο..τελικα η παροιμια ισχυει..το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο..

Σκεφτομαι λοιπον να διωξω τα βατραχια απο το φιλτρο και να βαλω ολους τους γονους εκει..να μεγαλωσουν και πιο γρηγορα απο οτι φανηκε...

Ελπιζω μεχρι την πεμπτη που θα μπορεσω να το κανω ολο αυτο να μην τα εχουν φαει ολα...

*σκεφτειτε την πορεια που εκαναν τα αυγα..εφτασαν στον πατο..τα ρουφηξε το συφωνι...περασαν το προφιλτρο..μπηκαν στο μοτερ..περασαν απο τα uv ..εφτασαν στο φιλτρο..περασαν και κατι αλλα κολπα..και μεγαλωσαν μαζι με βατραχια και γυρινους
Θάνο, είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για γόνους την ίδιας ακριβώς χρονικής περιόδου (ίδιας μέρας)?
Συνήθως τα ψάρια που μεγαλώνουν στο περιβάλλον της λίμνης, αναπτύσσονται πιο αργά από ότι αυτά με ελεγχόμενη μέρημνα στο ενυδρείο. Είσαι σίγουρος ότι ταϊζεις καλά το γόνο στο ενυδρείο? Επίσης δίνεις πικιλία τροφών? Πρέπει να ταΐσεις με τροφή πλούσια σε πρωτεϊνη. Μην κρατάς μόνο την έτοιμη τροφή για γόνο που έχεις αγοράσει. Τα ΚΟΙ είναι ψάρια όπου απαιτούν και πικοιλία, αλλά το βασικότερο πολλές φορές την μέρα αλλά λίγο-λίγο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 06-10-10, 01:22
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Γεια σας
τελευταια νεα της λιμνης
Σημερα καναμε γενικο καθαρισμο και βγαλαμε ολα τα μικρομεσσεα koi τα οποια θα μοιραστουν απο εδω κ απο εκει...στην λιμνη εμειναν μονο τα μεγαλα

Το εντυπωσιακο ειναι το μεγεθος των μεγαλων..καθε φορα εντυπωσιαζομαι..απο την τελευταια φορα που τα ξαναβγαλαμε εχουν μεγαλωσει ακομα ποιο πολυ....δεν ξερω κ εγω που θα φτασουν..

Εβγαλα και μερικες φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0488.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  45,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0489.jpg
Εμφανίσεις:  339
Μέγεθος:  46,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0490.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  43,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0491.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  53,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0492.jpg
Εμφανίσεις:  336
Μέγεθος:  43,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0486.jpg
Εμφανίσεις:  337
Μέγεθος:  56,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0493.jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  43,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0494.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  47,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0495.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  48,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0496.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  88,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0497.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  127,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0498.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  122,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0499.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  110,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0500.jpg
Εμφανίσεις:  325
Μέγεθος:  48,1 KB  
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 06-10-10, 06:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλώς μας ήλθες πίσω Θάνο. Πόσων χρονών είνα τα μεγάλα nishikigoi σου?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 06-10-10, 12:19
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Πρεπει να ειναι περιπου 3 χρονων..τα ειχα παρει μικρα..καπου 10 ποντους και εγιναν ετσι...
Για να φτασει ενα υγιες koi σε μεγεθος 40 ποντων θελει περι τον 1μιση με δυο χρονια
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 06-10-10, 12:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να ειναι περιπου 3 χρονων..τα ειχα παρει μικρα..καπου 10 ποντους και εγιναν ετσι...
Για να φτασει ενα υγιες koi σε μεγεθος 40 ποντων θελει περι τον 1μιση με δυο χρονια
Eίναι μεγαλύτερα από 40 εκατοστά δηλαδή. Πόσα μεγάλα ψάρια έχεις κρατήσει Θάνο στη δεξαμένη σου?

Έχεις ακόμα τις νυμφαίες μέσα στο νερό? Αν ναι, έχεις παρατηρήσει και εσύ τεμαχισμένα φύλλα και κομμένα λουλούδια?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 08-10-10, 16:29
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Τι εννοεις νυμφαιες? δν καταλαβαινω τι ειναι αυτο
απο μεγαλα ψαρια εχω 12..
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 08-10-10, 16:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοεις νυμφαιες?
Νούφαρα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 08-10-10, 19:36
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Τα νουφαρα δεν την πολυπαλευουν καθως τα κοι τα ρημαζουν...αλλοτε τα ξεκολονουν αλλοτε τα κοβουν..οτι και αν εχω βαλει μεσα τπτ δεν επβιωνει...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 08-10-10, 23:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νουφαρα δεν την πολυπαλευουν καθως τα κοι τα ρημαζουν...αλλοτε τα ξεκολονουν αλλοτε τα κοβουν..οτι και αν εχω βαλει μεσα τπτ δεν επβιωνει...

Οπότε Θάνο, είσαι ο δεύτερος πουπερνάι αυτό το στάδιο με αποδείξεις πια. Νούφαρα και nishikigoi ΔΕΝ πάνε πακέτο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 09-10-10, 00:33
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Τιποτα δεν παει με κοι...και ειδικα στο μεγεθος που ειναι τωρα δεν επιβιωνει τπτ...εχουν απιστευτες δυναμεις και μπορουν να μετακινησουν εντυπωσιακα ογκωδες γλαστρες..
Πλεον εχω μονο μια ριζα νουφαρο η οποια εχι γινει ενα με την γλαστρα..ουτε χωμα εχει ουτε τπτ...απλα με τον καιρο μεγαλωσε και εγινε ενα...
Ετσι πλεον ειναι το μονο που δεν μπορουν να ξεθαψουν/σπασουν
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 09-10-10, 06:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τιποτα δεν παει με κοι...και ειδικα στο μεγεθος που ειναι τωρα δεν επιβιωνει τπτ...εχουν απιστευτες δυναμεις και μπορουν να μετακινησουν εντυπωσιακα ογκωδες γλαστρες..
Πλεον εχω μονο μια ριζα νουφαρο η οποια εχι γινει ενα με την γλαστρα..ουτε χωμα εχει ουτε τπτ...απλα με τον καιρο μεγαλωσε και εγινε ενα...
Ετσι πλεον ειναι το μονο που δεν μπορουν να ξεθαψουν/σπασουν
Ε, πες τα χρυσόστομε....πού είσουνα τόσον καιρό όταν χυνόταν άφθονο ηλεκτρονικό μελάνι...
Προσωπικά, είχα αγοράσει την άνοιξη αρκετά φυτά, τα οποία είχα σε γλάστρες στο νερό και μάλιστα οι γλάστρες ήταν κάπου 5-10 εκατοστά πιο πάνω από την επιφάνεια του νερού. Το μεγάλο nishikigoi που έχω κάπου 50εκ. όχι απλά έτρωγε τα πάντα, αλλά τραβούσε τα φυτά και τα έβγαζε από τις γλάστρες. Σε κάποιες περιπτώσεις ανέβαινε κυριολεκτικά πάνω σε αυτές. Περιττό να πω ότι ελάχιστα από τα φυτά μου έχουν απομείνει σώα.

Έχω δοκιμάσει επίσης να διατηρήσω μια μικρή γλάστρα στη μεγάλη μου λίμνη ώς πείραμα περισσότερο, για να δω πως θα συμπεριφερθούν τα ψάρια σε πολύ μεγαλύτερη δεξαμένη. Να πω τα ίδια και χειρότερα!!!

Οπότε, όσοι παρακολουθείτε αυτό το θέμα, έχετε λίμνη, δεξαμένη κ.λ.π. έχετε νούφαρα ή και φυτά στο νερό με τη συνοδεία nishikigoi, πάρτε μέτρα σήμερα, αν σας αρέσουν τα φυτά σας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 09-10-10, 07:32
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Εγω παντος παιδια απο την ημερα που εβγαλα τα φυτα απο την μεγαλη και τα εβαλα στη μικρη (μονο με χρυσοψαρα) πηραν τα πανω τους, ειδικα τα νουφαρα...

Τα φυτα που απλωσαν απο τον καταρακτη, οσα πλησιασαν την επιφανεια του νερου εχουν γινει στοχος!!
Γι'αυτο τα κλαδευω πριν μπουν στο νερο.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 09-10-10, 09:16
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Τις πρωτες μερες ειχα προβλημα αφου τα 2 κοι ειχαν διαλύσει τα νουφαρα της λιμνης . (μαλλον επειδη προήρθαν απο εσωτερική λιμνη η οποια δεν ειχε φυτα ) Τωρα δεν τα πειραζουν καθολου . Οι λογοι μπορει να ειναι πολλοι.(εχω πολλα φυτα στι λιμνη,εχω μονο 2 κοι,ταιζω καλα τα ψαρια,δεν εχω ιχθυοφορτηση )

Φυσικα δεν ξερω τι θα κανουν οταν μεγαλωσουν και άλλο αλλα υπαρχει μειονότητα κατόχων λιμνης με κοι στο εξωτερικο που διατηρούν νούφαρα με επιτυχία και αν μη τι αλλο ειναι ελπιδοφόρο .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 09-10-10, 11:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις πρωτες μερες ειχα προβλημα αφου τα 2 κοι ειχαν διαλύσει τα νουφαρα της λιμνης . (μαλλον επειδη προήρθαν απο εσωτερική λιμνη η οποια δεν ειχε φυτα ) Τωρα δεν τα πειραζουν καθολου . Οι λογοι μπορει να ειναι πολλοι.(εχω πολλα φυτα στι λιμνη,εχω μονο 2 κοι,ταιζω καλα τα ψαρια,δεν εχω ιχθυοφορτηση )
¶σε πρώτα να γίνουν >50εκ. και ξαναμιλάμε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 09-10-10, 11:37
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
¶σε πρώτα να γίνουν >50εκ. και ξαναμιλάμε.

Δεν αντιλεγω επειδη δεν μπορω να ξερω ακομα .Ομως τα κοι μου οταν μπηκαν στη λιμνη οπως εχω αναφερει ειχαν τεμαχισει τα νουφαρα (αρα μπορουν να το κανουν κ τωρα αν θελουν ) .Υποθετω λοιπον οτι κατι αλλαξε για να εχουν σταματησει να τα ενοχλουν .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 09-10-10, 11:46
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Εχω κι'εγω ενα φιλο εδω στην κυπρο (στην Ακροπολη) που εχει λιμνη με κοι και μονο νουφαρα.....πολλα μαλιστα.......
καθε μερα σχεδον παλευει να διατηρηση μια ταξη μεσα στη λιμνη, αφου τα νουφαρα ειναι η μεγαλη του αγαπη.

Εχει ομως και κατι αλλο!!!!!
Λασπη που φτανει τα 5cm που φευγει απο τις γλαστρες (βλεπε κοι) αφου συνεχεια αναπληρωνει το χωμα σ'αυτες.

Το δε νερο?? αστε το καλυτερα ειδικα το καλοκαιρι ειναι..χαλια μαυρα.
Ειναι μια κατασταση δηλαδη που εχει σαν επακολουθο τα γνωστα προβληματα...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 09-10-10, 13:00
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=Andros;491263]
Λασπη που φτανει τα 5cm που φευγει απο τις γλαστρες (βλεπε κοι) αφου συνεχεια αναπληρωνει το χωμα σ'αυτες.
QUOTE]


Μα γιατι βαζει χωμα στις γλαστρες?? Και το αναπληρωνει κιολας ενω εχει τοση λασπη στο πατο?!? Στις γλαστρολιμνες εδενα τις ριζες νουφαρων σε πετρες με μισινα απλα για να βουλιαζουν και να μενουν σταθερες στο χωρο που θελω .Και στη λιμνη το ιδιο κανω χωρις κανενα προβλημα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 09-10-10, 13:13
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Ενας αλλο τροπος που οπως και εσυ λες ειναι να δενω τις ριζες των νουφαρων σε πετρες...εγω προσωπικα δεν μπορουσα να τις βγαλω...ειχα κανει δεσιμο τουμπανο..
Τωρα πως στην ευχη την αλλη μερα ειδα ολες τις ριζες στην επιφανεια ακομα δεν εχω καταλαβει..

Αυτο που παρατηρω ειναι το γκαζον μου που εχει απλωσει και εχει μπει μεσα στην λιμνη..ετσι λοιπον πανε τα κοι και με εκπληκτικη μαεστρια(λες και εχουν δοντια) το κοβουν και το πετανε μεσα στην λιμνη..

Και στο ενυδρειο που ειχα 3 μικρα κοι τα εκαναν καθε μερα ανω κατω ...

δυσκολο ψαρι αλλα αξιζει τον κοπο

Koi rules
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 09-10-10, 13:49
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

[QUOTE=MIXALIS CYPRUS;491277]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Λασπη που φτανει τα 5cm που φευγει απο τις γλαστρες (βλεπε κοι) αφου συνεχεια αναπληρωνει το χωμα σ'αυτες.
QUOTE]


Μα γιατι βαζει χωμα στις γλαστρες?? Και το αναπληρωνει κιολας ενω εχει τοση λασπη στο πατο?!? Στις γλαστρολιμνες εδενα τις ριζες νουφαρων σε πετρες με μισινα απλα για να βουλιαζουν και να μενουν σταθερες στο χωρο που θελω .Και στη λιμνη το ιδιο κανω χωρις κανενα προβλημα .
Ελα μου ντε!!!! Ειναι ξεροκεφαλος και δεν ακουει τιποτα

Ομως το προβλημα με τα κοι δεν ειναι μονο τα νουφαρα, αμα μεγαλωσουν αρκετα δεν καταλαβαινουν τιποτα.
Οταν μεγαλωσουν και παρουν ενα σεβαστο μεγεθος οτι φυτα εχουν ριζωματα κυπερος, παπυρος, ιριδα κ.λ.π θα τις πετσοκοψουν και θα βλεπεις ριζες ειτε να επιπλεουν ειτε κατω στο βυθο και εσυ να βριζεις γιατι αυτο θα γινεται συχνα.

οταν ειχα τις αντλιες βυθου αλλη δουλεια απο το να καθαριζω τον προθαλαμο των αντλιων δεν ειχα, γεμιζαν ριζες.

Δεν υπαρχει τροπος προστασιας των φυτων απο τα κοι μην ακους τι λενε
Και μην μου πειτε για παρτερια....αλλο τεραστιο λαθος για μενα....αποψη μου
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 09-10-10, 16:18
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Συμφωνω οτι τα κοι δεν τα πανε καλα με τα φυτα ομως για να μην αποτρεψουμε ατομα που ενδιαφεροντε για να ασχοληθουν με αυτον τον ομορφο συνδιασμο πρεπει να σημειωθει οτι υπαρχουν παμπολες πηγες στο νετ που αναφερουν οτι μπορουμε να εχουμε φυτα με κοι (δυσκολα μεν αλλα μπορουμε).

Μερικες συμβουλες για να εχουμε καλυτερες πιθανοτερες να το πετυχουμε αυτο : Να εχουμε τα κοι μας απο μικρα με πολλα φυτα στο χωρο τους, να προστατεψουμε οσο μπορουμε τις ριζες των φυτων αφου εκει ειναι το προβλημα και να δινουμε ιδιαιτερη προσοχη στα νεα φυτα που εχουν αδυνατο ριζικο συστημα . Να ταιζουμε τα κοι μας ειδη λαχανικων .

Σιγουρα παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του ψαριου . Ειναι σαν τα χρυσοψαρα σε φυτεμενο ενυδρειο . Μπορει να τα περασουν τα φυτα για σαλατα ή να μην τα πειραξουν καθολου ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 09-10-10, 17:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω οτι τα κοι δεν τα πανε καλα με τα φυτα ομως για να μην αποτρεψουμε ατομα που ενδιαφεροντε για να ασχοληθουν με αυτον τον ομορφο συνδιασμο πρεπει να σημειωθει οτι υπαρχουν παμπολες πηγες στο νετ που αναφερουν οτι μπορουμε να εχουμε φυτα με κοι (δυσκολα μεν αλλα μπορουμε).
Υπάρχουν φίλε Μιχάλη όμως και πάμπολλες και προπάντων αξιόπιστες πηγές στο διαδίκτυο και όχι μόνο, που λένε το αντίθετο. Αναφέρουν μόνο την ύπαρξη των φυτών σε ξεχωριστό τμήμα ή παρακείμενη λίμνη.

Mόνο ο τρόπος που παρουσιάζει ο Γιάννος μπορεί κάτι να καταφέρει, με τη μόνη διαφορά στο ότι πρέπει να υπάρχει αρκετή κυκλοφορία νερού στον συγκεκριμένο χώρο, όπου να μπορούν τα φυτά να δίνουν τα πλεονεκτήματα τους στο σύστημά μας.

Όσον αφορά τον επιτυχημένο συνδυασμό των δύο (φυτών - nishikigoi) έχει να κα΄νει περισσότερο με το μέγεθος του συστήματος μας. Στα 5,000 και 15,000 χιλιάδες λίτρα,τα φυτά θα είναι ΠΑΝΤΑ εκεί μπροστά τους, με αποτέλεσμα να τα ενοχλούν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικες συμβουλες για να εχουμε καλυτερες πιθανοτερες να το πετυχουμε αυτο : Να εχουμε τα κοι μας απο μικρα με πολλα φυτα στο χωρο τους, να προστατεψουμε οσο μπορουμε τις ριζες των φυτων αφου εκει ειναι το προβλημα και να δινουμε ιδιαιτερη προσοχη στα νεα φυτα που εχουν αδυνατο ριζικο συστημα . Να ταιζουμε τα κοι μας ειδη λαχανικων .
Και εγώ αυτό είχα Μιχάλη!!! Το μεγάλο μου ψάρι το έχω από 5εκ. μικρούλι. Εφέτος (3 χρόνια μετά) το πιάσανε οι λαιμαργίες... Είναι στη φύση αυτών των ψαριών να είναι αδηφάγα και δύσκολα ικανοποιούν τη λαιμαργία τους. Στην άγρια φύση οι κυπρίνοι ανακατεύουν συνέχεια το βυθό, ψάχνοντας για τροφή. Αυτό κάνουν και στις λίμνες μας.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του ψαριου . Ειναι σαν τα χρυσοψαρα σε φυτεμενο ενυδρειο . Μπορει να τα περασουν τα φυτα για σαλατα ή να μην τα πειραξουν καθολου ..
Το χαρακτηριστικό αυτό βρίσκεται βαθιά κρυμμένο στα γονήδια του και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού, που ομολογουμένως έχει το κάθε ψάρι ξεχωριστά τον δικό του.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 09-10-10, 19:55
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Αν ήταν να επιλέξω μεταξύ νούφαρο και Κοι
Τα Κοι θα έπαιρναν πόρτα με την μια. Χωρίς δεύτερη σκέψη.
Και τα χρυσόψαρα καλά είναι.. Μη σας πω και τα βατράχια επίσης.
Τα άκουσε ο φίλος από την Κύπρο (ακόμα περιμένω αφιέρωμα για τα βατράχια σου)

Αν καταφέρουν να με συγκινήσουν τα Κοι αλλάζει το πράγμα. Οπου και αν έχω δει, σε λίμνες φίλων κτλ. Δεν με εκανε ακομα κλικ και αμφιβάλω αν μου κάνουν.

Αυτό που επιθυμώ περισσότερο στην λίμνη μου είναι να δω ανθισμένο νούφαρο.
Όχι πολλά ένα ανθός να δω θα είμαι ικανοποιημένος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 09-10-10, 21:48
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν φίλε Μιχάλη όμως και πάμπολλες και προπάντων αξιόπιστες πηγές στο διαδίκτυο και όχι μόνο, που λένε το αντίθετο. Αναφέρουν μόνο την ύπαρξη των φυτών σε ξεχωριστό τμήμα ή παρακείμενη λίμνη.

Φιλε Βασιλη θα ελεγα οτι ειναι ενα θεμα με διφορουμενες αποψεις . Αν θελετε μπορω να βαλω παρα πολλα λινγκ απο εμπειριες χομπιστων ή ακομα καλυτερα φωτογραφιες με λιμνες φυτεμενες και μεγαλα κοι αλλα ακομα και βιντεακια .
Δεν ειναι κατι που ειναι κοινα αποδεκτο οπως για παραδειγμα οτι τα γκαππυ ζουν σε αλκαλικο νερο .


Mόνο ο τρόπος που παρουσιάζει ο Γιάννος μπορεί κάτι να καταφέρει, με τη μόνη διαφορά στο ότι πρέπει να υπάρχει αρκετή κυκλοφορία νερού στον συγκεκριμένο χώρο, όπου να μπορούν τα φυτά να δίνουν τα πλεονεκτήματα τους στο σύστημά μας.

Δλδ μου λετε οτι του χρονου θα εχω προβλημα με τα κοι μου αν αφησω τη λιμνη οπως ειναι ? Πραγματικα δεν το βλεπω να γινεται επειδη τα ψαρια περασαν απο το σταδιο που τα εκαναν μανταρα . Τωρα αγνοουν εντελως τα φυτα .

Όσον αφορά τον επιτυχημένο συνδυασμό των δύο (φυτών - nishikigoi) έχει να κα΄νει περισσότερο με το μέγεθος του συστήματος μας. Στα 5,000 και 15,000 χιλιάδες λίτρα,τα φυτά θα είναι ΠΑΝΤΑ εκεί μπροστά τους, με αποτέλεσμα να τα ενοχλούν.


Ισως αν υπηρχε πιθανοτητα να γινουν 90 cm τα κοι μου στη λιμνη μου να υπηρχε ενα μικρο προβλημα με τον ογκο . Αλλα και παλι ως τοτε τα φυτα θα εχουν ριζωσει και θα εχουν αναπτυχθει παρα πολυ για να αντιμετωπισουν το οτιδηποτε .


Και εγώ αυτό είχα Μιχάλη!!! Το μεγάλο μου ψάρι το έχω από 5εκ. μικρούλι. Εφέτος (3 χρόνια μετά) το πιάσανε οι λαιμαργίες... Είναι στη φύση αυτών των ψαριών να είναι αδηφάγα και δύσκολα ικανοποιούν τη λαιμαργία τους. Στην άγρια φύση οι κυπρίνοι ανακατεύουν συνέχεια το βυθό, ψάχνοντας για τροφή. Αυτό κάνουν και στις λίμνες μας.
Το χαρακτηριστικό αυτό βρίσκεται βαθιά κρυμμένο στα γονήδια του και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού, που ομολογουμένως έχει το κάθε ψάρι ξεχωριστά τον δικό του.
Ναι για αυτο παιζει ρολο η τροφη .Στη φυση δεν τα ταιζει κανεις .Ενω στα συστηματα μας το πραττουμε εμεις .Ειναι σημαντικο λενε οσοι εχουν φυτα και κοι να τα ταιζουν καλα και σωστα .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό που επιθυμώ περισσότερο στην λίμνη μου είναι να δω ανθισμένο νούφαρο.
Όχι πολλά ένα ανθός να δω θα είμαι ικανοποιημένος.
Βαλε σε ενα βαζο μια ριζα νουφαρου και βγαλε το στην αυλη . Συντομα θα δεις ανθος . Φυσικα δεν ειναι η εποχη του αλλα λεμε τωρα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 09-10-10 στις 21:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 11-10-10, 17:32
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μηχαλη, ο καθενας καταθετει τις αποψεις του και πρεπει να γινονται απο ολους σεβαστες! Γι'αυτο κι'εγω σεβομαι τις αποψεις σου και σε καταλαβαινω απολυτα για το τι θελεις να κανεις αφου διακρινω να εχεις μια αδυναμια στα φυτα.
Ομως....
Θα πρεπει να λαμβανονται σοβαρα υποψη και οι αποψεις καποιων παιδιων που ασχολουνται εδω και παρα πολυ καιρο με το θεμα.

Και ποσο μαλλον οταν αυτες οι αποψεις καταθετονται μεσα απο εμπειριες....
Δεν ειμαστε οι αρμοδιοι να πουμε στον Α η στον Β να μην βαλει φυτα μεσα σε μια λιμνη με κοι!! Ο καθενας κανει οτι γουσταρει. Στο κατω κατω μια λιμνη για να δειχνει ωραια δεν βασιζεται μονο στα φυτα μεσα στη λιμνη αλλα και στον περιβαλλοντα χωρο...

Ναι, τα κοι ενοχλουν τα φυτα, ειτε το θελουμε ειτε οχι ετσι εχουν τα πραγματα και οσο μεγαλωνουν τα πραγματα γινονται χειροτερα......

Παντως με τα νουφαρα (οχι πολλα) θα μπορουσες καπως να το παλεψεις αλλα... εαν εχεις την θεληση την υπομονη και την επιμονη ασε την λιμνη σου οπως ειναι τωρα.....

Απο μενα οτι καλυτερο για τη λιμνη σου....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ήταν να επιλέξω μεταξύ νούφαρο και Κοι
Τα Κοι θα έπαιρναν πόρτα με την μια. Χωρίς δεύτερη σκέψη.
Και τα χρυσόψαρα καλά είναι.. Μη σας πω και τα βατράχια επίσης.
Τα άκουσε ο φίλος από την Κύπρο (ακόμα περιμένω αφιέρωμα για τα βατράχια σου)

Αν καταφέρουν να με συγκινήσουν τα Κοι αλλάζει το πράγμα. Οπου και αν έχω δει, σε λίμνες φίλων κτλ. Δεν με εκανε ακομα κλικ και αμφιβάλω αν μου κάνουν.

Αυτό που επιθυμώ περισσότερο στην λίμνη μου είναι να δω ανθισμένο νούφαρο.


Όχι πολλά ένα ανθός να δω θα είμαι ικανοποιημένος.

Πουριτανε μου τα θερμα μου συγχαρητηρια για τον τροπο σκεψης σου!!!!!!!!!!!!!!

Θελουμε φυτα υγιεστατα και αρτιμελεις???? μονο με χρυσοψαρα.......ΚΑΙ ΒΑΤΡΑΧΙΑ!!!!!!!!!!!!!

Φιλε μου δεν σε ξεχασα φτανει να μου κανουν το χατιρι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας
τελευταια νεα της λιμνης
Σημερα καναμε γενικο καθαρισμο και βγαλαμε ολα τα μικρομεσσεα koi τα οποια θα μοιραστουν απο εδω κ απο εκει...στην λιμνη εμειναν μονο τα μεγαλα

Το εντυπωσιακο ειναι το μεγεθος των μεγαλων..καθε φορα εντυπωσιαζομαι..απο την τελευταια φορα που τα ξαναβγαλαμε εχουν μεγαλωσει ακομα ποιο πολυ....δεν ξερω κ εγω που θα φτασουν..

Εβγαλα και μερικες φωτο
Ωραιος
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 11-10-10 στις 17:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 11-10-10, 17:54
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηχαλη, ο καθενας καταθετει τις αποψεις του και πρεπει να γινονται απο ολους σεβαστες! Γι'αυτο κι'εγω σεβομαι τις αποψεις σου και σε καταλαβαινω απολυτα για το τι θελεις να κανεις αφου διακρινω να εχεις μια αδυναμια στα φυτα.
Ομως....
Θα πρεπει να λαμβανονται σοβαρα υποψη και οι αποψεις καποιων παιδιων που ασχολουνται εδω και παρα πολυ καιρο με το θεμα.

Και ποσο μαλλον οταν αυτες οι αποψεις καταθετονται μεσα απο εμπειριες....
Δεν ειμαστε οι αρμοδιοι να πουμε στον Α η στον Β να μην βαλει φυτα μεσα σε μια λιμνη με κοι!! Ο καθενας κανει οτι γουσταρει. Στο κατω κατω μια λιμνη για να δειχνει ωραια δεν βασιζεται μονο στα φυτα μεσα στη λιμνη αλλα και στον περιβαλλοντα χωρο...

Ναι, τα κοι ενοχλουν τα φυτα, ειτε το θελουμε ειτε οχι ετσι εχουν τα πραγματα και οσο μεγαλωνουν τα πραγματα γινονται χειροτερα......

Παντως με τα νουφαρα (οχι πολλα) θα μπορουσες καπως να το παλεψεις αλλα... εαν εχεις την θεληση την υπομονη και την επιμονη ασε την λιμνη σου οπως ειναι τωρα.....

Απο μενα οτι καλυτερο για τη λιμνη σου....
-------------------------



Μα ποιος ειπε οτι δεν σέβεται τις αποψεις των αλλων?Σιγουρα εσεις ασχολείστε περισσότερο καιρο με τις λιμνες και για αυτο εχω ακομα ενα λογο παραπανω να ακουω την αποψη σας . Ομως στο συγκεκριμένο θεμα ( δλδ οτι ειναι δυνατόν να έχουμε κοι σε φυτεμενες λιμνες ) επέτρεψε μου να διαφωνήσω γιατι οπως ειπες και εσυ σε προηγούμενα ποστ υπαρχει η δυνατότητα να βλεπει καποιος μεσω του νετ ακομη περισσότερες εμπειριες ατομων ανα το παγκοσμιο .

Επιμένω λοιπον οτι υπαρχει κόσμος που τα καταφερε με επιτυχία να διατηρει κοι σε φυτεμένες λίμνες . Κανε το ένα google .Θα το δεις και εσυ .

Οσο για τα νουφαρα ειμαι σιγουρος οτι εφόσον τα κατάφεραν φετος του χρονου που θα ειναι ακομα πιο δυνατά θα γεμίσουν τη λιμνη . Για τα φυτά που ειναι σε γλαστρες οσο και να προσπαθώ δεν μπορω να φανταστώ πως ειναι δυνατον να δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα .Τα κοι ουδέποτε τα πλησίασαν επιθετικα ως τωρα αλλα ακομα και να το κανουν δεν νομιζω να γινει ο μεγαλος ολεθρος που ακουω τοσο καιρο .Φυσικα εδώ ειμαστε για να δουμε τη συνέχεια .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 11-10-10, 18:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ποιος ειπε οτι δεν σέβεται τις αποψεις των αλλων?Σιγουρα εσεις ασχολείστε περισσότερο καιρο με τις λιμνες και για αυτο εχω ακομα ενα λογο παραπανω να ακουσω την αποψη σας . Ομως στο συγκεκριμένο θεμα ( δλδ οτι ειναι δυνατόν να έχουμε κοι σε φυτεμενες λιμνες ) επέτρεψε μου να διαφωνήσω γιατι οπως ειπες και εσυ σε προηγούμενα ποστ υπαρχει η δυνατότητα να βλεπει καποιος μεσω του νετ ακομη περισσότερες εμπειριες ατομων ανα το παγκοσμιο .

Επιμένω λοιπον οτι υπαρχει κόσμος που τα καταφερε με επιτυχία να διατηρει κοι σε φυτεμένες λίμνες . Κανε το ένα google .Θα το δεις και εσυ .

Οσο για τα νουφαρα ειμαι σιγουρος οτι εφόσον τα κατάφεραν φετος του χρονου που θα ειναι ακομα πιο δυνατά θα γεμίσουν τη λιμνη . Για τα φυτά που ειναι σε γλαστρες οσο και να προσπαθώ δεν μπορω να φανταστώ πως ειναι δυνατον να δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα .Τα κοι ουδέποτε τα πλησίασαν επιθετικα ως τωρα αλλα ακομα και να το κανουν δεν νομιζω να γινει ο μεγαλος ολεθρος που ακουω τοσο καιρο .Φυσικα εδώ ειμαστε για να δουμε τη συνέχεια .
Μιχάλη, αυτό που θέλω να σου πω είναι να δεκτείς τα κατασχισμένα φύλλα των νυμφαίων στην εικόνα της λίμνης σου. Αν σου αρέσει η εικόνα αυτή, βεβαίως και κάνουν με τα nishikigoi. Το πολύ πολύ να τα βλέπεις κάθε μια και τόσο στην επιφάνεια και να τα ξαναφυτεύεις. Θα χρειαστείς και δυκτάκι να μαζεύεις κομμένα φυλλαράκια. Θα τα κόβουν μεν, αλλά δεν θα τα τρώνε λόγω γεύσης.

Σε πολύ μεγάλες λίμνες, είναι εφικτή αυτή η συμβίωση, γιατί τα ψάρια έχουν πολύ μεγάλο χώρο να κινηθούν και να τσιμπίσουν/σκάψουν σε πολλά διαφορετικά σημεία με φυτά, διαμοιράζοντας τις καταστροφές.

Όταν θα ήθελα και εγώ να παρουσιάσω τη λίμνη μου κάπου στο εξωτερικό, θα μου ήταν πολύ εύκολο να πάρω 2, 3, 4 γλάστρες νούφαρα που έχω τώρα στη μικρή μου λίμνη με τα χρυσόψαρα, να τις τοποθετήσω στη λίμνη με τα κοι και να βγάλω υπέροχες φωτογραφίες. Αν βέβαια είχα κάποιο ονλάιν κατάστημα με φυτά, πάλι το ίδιο θα εκανα. Μιλώντας την άνοιξη που μας πέρασε με πολύ γνωστό όλναιν κατάστημα αφού αγόρασα κάποια φυτά, ρωτώντας αυτό ακριβώς το ενδεχόμενο, να τι μου έχει απαντήσει η κοπέλα προς τιμή της: "Koi fish will damage most plants. Your koi might dig up and eat any of the
plants you have chosen - it depends on the size of the fish, as bigger fish
are worse".
Οπότε είτε συμβαδίζεις με το περιεχόμενο της πρώτης μου παραγράφου, είτε περιμένεις να κάνεις την έκπληξη σε 3 χρόνια...

Για να βγάλω τα συμπεράσματα μου, δεν έχω μείνει μοναχά από τις φετεινές μου εμπειρίες. Έχω ρωτήσει αρκετό κόσμο με τις ίδιες ανησυχίες. Πολύ θα ήθελα να είχα γεμάτη τη νέα μου λίμνη με νούφαρα, αλλά προσωπικά με χαλούσε η εικόνα που είχα στη μικρότερη μου λίμνη κάθε πρωί.

Υ.Γ. Είμαι υποχρεωμένος να αναφέρω και τα καλά, αλλά και τα κακά στην κατηγορία αυτή. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τις υποδείξεις μου, αλλά από την άλλη υπάρχει κόσμος που θέλει να γνωρίζει όλα τα ενδεχόμενα.

Παράδειγμα, ο Θάνος εδώ που είχε τις νυμφαίες του ενώ τα ψάρια του ήταν ακόμα πολύ μικρά. Θάνο, μπορείς να μας πεις τι έκαναν τα κοι ακριβώς, που σε ανάγκασε να αφαιρέσεις τα νούφαρα?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Mini Pond στο μπαλκονι Raven Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 11-02-08 09:19
μινι pond συνεχεια.... aristomenis Αρχάριοι γλυκού νερού 9 28-08-07 19:39
μίνι pond....προβλήματα..... aristomenis Αρχάριοι γλυκού νερού 6 03-08-07 00:15
Maldives underwater #1 afrodite Παραλία - Beach Bar 22 23-11-06 20:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12796 seconds with 14 queries